VELSEN IJMUIDEN Bloemenkleur. BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND De Rijkspostspaarbank in Maart. Tegoed met meer dan een ton gestegen. De groote stijging van het tegoed der Rijks pos (spaarders en de toeloop van nieuwe be leggers, die eenige maanden geleden begon, heeft zich ook in de maand Maart voortgezet. Het tegoed is de vorige maand met ruim een ton gestegen en het aantal nieuwe spaarders nam met 136 toe, waarvan 74 aan het hoofd kantoor IJmuiden (waaronder ook .de agent schappen in-de verschillende deelen der ge meente ressorteeren. Aangezien een algemeene opleving van den economischen toestand ook nu nog niet als oorzaak voor deze spaarwoede mag worden aangemerkt, meenden wij in de voortgezette toeneming der ingelegde gelden het gevolg te mogen zien van de lage rente op de geld markt, die vele spaarders er toe heeft ge bracht, genoegen te nemen met de lage spaar bankrente. Er werd aan de verschillende loketten gede poneerd resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 98.200,37 Terugbetaald f 58.551,56 Meer ingelegd dan terugbetaald f 39.648,81 Kantoor LTmuiden-Oost: Ingelegd f 28.724.21 Terugbetaald f 14.046,07 Meer ingelegd dan terugbetaald f 14.678,14 Kantoor Veisen: Ingelegd f 15.368,26 Terugbetaald 'f 9.708,42 Meer ingelegd- dan terugbetaald f 5.659,84 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 21.014,26 Terugbetaald f 9.773,02 Meer ingelegd dan terugbetaald f 11.241,24 Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd f 35.094.96 Terugbetaald f 10.137,03 Meer ingelegd dan terugbetaald f 24.957,93 Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd f 24.458,01 Terugbetaald f 17.472,68 Meer ingelegd dan terugbetaald f 6.985,33 Ongeval op de papierfabriek. Ladder, waarop een arbeider stond, omver gereden. Zaterdagmorgen te ongeveer half negen had op het terrein van de papierfabriek Van Gelder Zonen een ongeval plaats, dat gezien de om standigheden, gelukkig niet zoo ernstig bleek te zijn. De arbeider A. Dienaar wonende Acacialaan te Beverwijk en in dienst van de Loodgieters firma D. Honig te Beverwijk was staande op een ongeveer 6 meter hoogen ladder bezig werkzaamheden te verrichten aan de over dekte kolentoevoerband van de Centrale der papierfabriek. Deze ladder werd omvergereden door een electrische tram waardoor de getroffene naar beneden stortte en op de straat terecht kwam. Gelukkig voor het slachtoffer werd zijn val gebroken doordat hij eerst op de stroomdraad van de tram viel. Nadat dokter R. W. Fierstra was gearriveerd op wiens advies de getroffene per brancard naar de verbandkamer werd vervoerd, con stateerde deze inwendige kneuzingen, vooral •aan de rechterzijde, en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Met de ziekenauto van den heer' J. van Gameren werd Dienaar naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. FEESTVERGADERING FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders heeft Zaterdagavond in de Da Costa- school een feest ver go der in g gehouden. De voorzitter, de heer Tijtsma spoorde in zijn openingswoord de leden aan mede te wer ken aan den opbouw van de organisatie. Na eenige mooie nummers van de mond- orgelelub Onder Ons", goedkeuring van de jaarverslagen en een voordracht van den heer Kraayenveld volgde een rede van den Bondsvoorzitter, den heer W. Strijbis over het onderwerp „Recht en Plicht". Spr. schet ste den toestand in den vreemde en stelde in dir. verband Dr. Niemöller als voorbeeld van Godsvertrouwen. Ook de Bondsvoorzitter deed een beroep op de aanwezigen de gele deren van de christelijke beweging en van de vakorganisatie te versterken. Eer. afgevaardigde van den Christelijken Besturenbond te IJmuiden sprak een woord van gelukwensch, waarna de heer Kraayen veld nog eenige declamaties ten beste gaf. Ook de mondorgelclub liet zich nog eens hooren. Daarna sloot de voorzitter de feest- vergadering op de gebruikelijke wijze. Plechtigheid o}> Algem. en R.K. begraafplaats. Kransleggïng op graven der Duitsche oorlogs slachtoffers. In verband met Trauersonntag vond gister middag weer de jaarlijksche kransleggïng plaats op de graven van de slachtoffers van de AANGEKOMEN. 11 Maart: Olga m.s. Londen Bellatrix m.s. Hamburg 12 Maart: Coen m.s. Ridhamdock Queenworth s.s. Sunderland Maywood s.s. Nantes Polydorus s.s. Batavia Sif s.s. Rotterdam Freiburg s.s. Macassar Thorshavn m.s. Zuid-Georgië Express m.s. Esbjerg St. Annaland s.s. Newcastle 13 Maart Valverde s.s. La Goulette Groenlo ss. Ontón Meteoor m.s. Londen Vliestroom s.s. Londen Colombia m.s. Hamburg Cordillera m.s. Hamburg Wega m.s. Antwerpen Theano s.s. Fowey Merel s.s. Londen Akershus s.s. Oslo Flandria s.s. Gothenburg VERTROKKEN. 1-1 Maart: Van Rensselaer s.s. West Indië Bor s.s. Oslo Ek s.s. Oslo rp. en W. van Sassenheim en van Hillegom heiben een verbod uit gevaardigd van verkoop van kunst matigdoor inktopzuiging ge kleurde narcissen, die de laatste 'jaren veelvuldig te koop zijn aan geboden.) Zooals de natuur met bloemen Toovert tot een kleurenpracht. Daar kan nooit een mensch op roemen, Dat heeft niemand ooit volbracht En wanneer wij willen leeren, Welke kleur bij welke past, Gaan wij 't best voor ons studceren, Dus bij de natuur ie gast. Mensehen kunnen bloemen kweeken Met veel smaak en vaardigheid, Die heel sterk zijn afgeweken Van wat in het wild gedijt. Maar op zoek naar nieuwe kleuren, Nieuwe vormen, fijn en puur, Kan tenslotte niets gebeuren, Zonder hulp van de natuur. Men kan voor het plantje waken, Dat het warm of vochtig sta^t, Of de aarde rijker maken Met een chemisch preparaat, Maar hoe mensclien mogen streven. Naar een bloem die ons bekoort, De natuur houdt in het leven Van die bloem het laatste woord. De natuur te assisteeren Is een kunst die vreugde biedt. De natuur te corrigeeren Lukt ons (en ook past ons) niet. P. GASUS. Duitsche torpedoboot V 69, die 23 Januari na een zeegevecht alhier binnenkwam met een aantal dooden en zwaargewonden en waarvan de gedooden op de Algem. Begraafplaats en de R.K. Begraafplaats alhier ter aarde werden besteld. De Trauersonntag wordt gehouden op den tweeden Zondag in de Vasten en ieder jaar maakt een groot aantal leden der Duitsche kolonie te Amsterdam den gedenktocht naar IJmuiden; Zondagmiddag half drie arriveer den met een extra trein honderden Ausland- deutsche, die na een stoet te hebben gefor meerd naar de kerkhoven wandelden. De deelneming aan dezen tocht was veel grooter dan vorige jaren. Op de beide graven op de Algem. begraaf plaats en op het graf op de R.K. begraaf plaats werden groote kransen, getooid met de nationale kleuren neergelegd. Bij de plechtig heid voerden o.a. het woord de heeren F. Paustian, leider der Duitsche kolonie te Am sterdam, dr. Th. von Elbeck namens de oud frontstrijders en de vertegenwoordiger van den consul-generaal, consul Jung. Laatstgenoemde wees er o.m. op, dat de Trauersonntag juist in het voorjaar gehouden wordt, omdat dan de natuur weer ontwaakt en leven-wekkend wordt. Immers is deze dag naast een gedenkdag van hen die vielen voor het vaderland er een van vertrouwen in een nieuwe toekomst, van een nieuw leven. Zoo zag spr. ook het nieuwe Duitschland, dat door Adolf Hitler geleid, tracht het door hem ge geven devies: Vrede, Vrijheid en Vreugde te verwerkelijken. Rennersclub „Kennemerland''. Het einde van de Wintercompetitie. De rennersclub „Kennemerland" hield Zondag de laatste rit voor de winter-compe- titie over 55 K.M. voor alle klassen. De renners leverden feilen strijd In de A-klasse hadden Glas. Duineveld en Leguit resp. 16.15 en 13 punten, zoodat de strijd om de bovenste plaatsen hoofdzakelijk tus- schen deze drie renners ging. Na 8 K.M. rijden bracht een uitlooppoging aan Ouds hoorn 150 M. voorsprong. Het peloton liet hem gaan en zoo wist Oudshoorn dezen voor sprong tot 3 minuten op te voeren. Ook de B-klasse voerde het tempo op. Smit en Drenth wisten in de laatste 10 K.M. weg te komen en wonnen met f linken voor sprong. De C-klasse, waarin de concurrentie groot was, reed een kalmen wedstrijd. In de finish werd scherp gereden. Dekker ging 10 M. voor de eindstreep tegen den grond. Hij kwam er met enkele schrammen goed af. De uitslagen waren: A-klasse: 1. H. Oudshoorn 1 u., 33 min. 34 sec., 3. B. Glas, 1 u. 37 min. 46 sec., 3. J. Leg uit op Vz lengte, 4. A. Duineveld op 1 lengte. B-klasse: 1. A. Drenth 1 u. 36 min., 55 sec.; 2. Jb. Smit op Vz lengte. 3. S. Hollander, 4. W. Koomen. C-klasse: 1. J. Berkhout in 1 u. 45 min. 38 sec.; 2. P. v. d. Weiden, 3. C. Meijer. 4. Th. Kwantes. De eindstand van de wintercompetitie is: A-klasse: 1. B. Glas 20 punten; 2. A. Duine veld 17 punten; 3. J. Leguit 16 punten, 4. H. Oudshoorn 12 punten, 5. C. Moerkerk 6 pun ten. B-klasse: 1. A. Drenth, 24 punten; 2. S. Hol lander 16 punten; 3. W. Koomen 15 punten, 4. G. de Weers 10 punten, 5. Jb. Smit 9 pun ten. C-kl. 1. J. Berkhout, 2. P. v. d. Weiden, 3. Th. Kwantes, 4. B. Bak, 5. G. Kwantes. A.s. Zondag houdt Kennemerland een traningsrit van 155 K.M. over Amersfoort naar Austerlitz, terug over Zeist en Utrecht. De renners vertrekken - Zondagmorgen te 9 uur van af het pontveer bij Buitenhuizen. Perseus s.s. Rotterdam Ganymedes s.s. Rotterdam Eastlea s.s. Liverpool 12 Maart: Iris s.s. Aarhus Venersborg s.s. Malmö Oceaan sl.bt Terschelling Presto s.s. Swansea Rudolf s.s. Newcastle Nordmark s.s. Esbjerg Fauna s.s. Kopenhagen Gateshead s.s. Newcastle Themis s.s. Bremen Borthwïck s.s. Leith Vesta s.s. Hamburg G. B. Holt s.s. Liverpool Boskoop s.s. Chili (via Curasao) Queenworth s.s. Newcastle Buccinum s.s. Azoren Enid Maïy s.s. Goole Reggestroom s.s. Hamburg Amstelstroom m.s. Fowey Vechtstroom s.s. Huil Wilbo m.s. Londen 13 Maart Hontestroom s.s. Londen Coen m.s. Londen Euterpe s.s. Bordeaux Nestos s.s. Cuba Cordillera m.s. West Indië Groote cTruïcle bij 'en in liet Sportpark. De belangrijke competitiewedstrijd Kenne- mersD.W.V. heeft Zondagmiddag een groote drukte in de omgeving van het gemeentelijk sportpark veroorzaakt. Reeds vroeg in den middag kwamen de Amsterdamsche suppor ters, ruim 1500 in getal, opdagen. Eenige tien tallen autobussen, zeer veel personenauto's en de electrische treinen hadden aandeel in het vervoer. De bussen en de auto's vonden stand plaats in de Adrichemstraat en de Assumburg- straat. De politie had in de omgeving van het sportpark bijzondere maatregelen getroffen, zoodat het verkeer niet den minsten hinder ondervond. Ook binnen de muren van het Gemeentel ij lk Sportpark liep alles naar wensch dank zij de uitstekende orde-maatregelen, die het Kenne- mersbestuur had getroffen. De 5000 toeschou wers konden op snelle wijze hun plaatsen in nemen. Op de tribune hadden vele bonds-offi cials plaats genomen. Voor de gebeurtenissen op het speelveld ver wijzen wij naar het wedstrijdverslag. Toen tegen het einde van den enerveerenden strijd het kampioenschap van DW.V. vrijwel verzekerd was bleken er onder de aanhangers van de Amsterdamsche club talrijke handige kooplieden te schuilen, die met kampioens strikjes en zelfs met boekwerkjes over D.W.V. goede zaken maakten. Minder goed te spreken was de pachter van de consumptie-gelegenheid van het Sportpark die zich in het artikel chocoladereepen door de hoofdstedelijke kooplieden fel beconcur reerd zag. De man, die het meest tevreden was op dezen middag was ongetwijfeld de penningmeester van de Kennemers. die in zijn loopbaan zoo'n gouden dag maar zelden mocht beleven. Wat de recette betreft vormde de Zondag gespeel de wedstrijd een alleszins waardig besluit van de reeks thuiswedstrijden. De kans op het kampioenschap is intus- schen voor de Kennemers verkeken. Niette min kunnen de rood-zwarten op een goed sei zoen terugzien. Zij bezetten op fraaie wijze de tweede plaats en dat is voor het tweede jaar in de tweede klasse zeker een prestatie, die er zijn mag. Het Amsterdamsche D.W.V. deed het nog mooier. Reeds het eerste seizoen in de tweede klasse wist deze club den eere-titel te ver overen. En de meest verknochte Kennemers-suppor- ter zal het er tenslotte toch wel mee eens zijn geweest, dat de kranige hoofdstedelijke ploeg het kampioenschap verdiende. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKJES. Zaterdag werd in het handenarbeidlokaal van de Zeewijkschool aan den Romerkerkweg een tentoonstelling gehouden van werkstukjes, gemaakt door de leerlingen van den Slöjd- cursus. De tentoonstelling bestond uit drie afdee- lingen, n.l. de papier- en klei-afdeelmg en de kunstleer- en houtarbeidafdeeling. Wat hier in 5 maanden onder leiding van mej. Schol tz en de heeren D. Dangermond en K. Middel beek met het jeugdige volkje bereikt is, is werkelijk verrassend. Allerlei aardige werk stukjes. natuurlijk zoo eenvoudig mogelijk, wa ren geëxposeerd. De leiders van den cursus zorgden voor de voorlichting van de bezoekers, die werkelijk getroffen waren, door het een voudige en ongekunstelde werk. De expositie, die Zaterdagmiddag om drie uur geopend werd, mocht zich vooral van de zijde van de ouders in een flinke belangstel ling verheugen.' V. V. B.-Sloterdijk (1-3) Na eenig overwicht van de gasten, krijgt de thuisclub de eerste kans. Lubach schiet echter in het zijnet. Na 25 minuten, tijdens een over wicht openen de Sloterdijkers de score (01). Tot aan de rust behouden de Sloterdijkers het initiatief. Direct na rust zitten de gasten voor het doel van V.V.B., maar de Breesapers weten het spel te verplaatsen. Na 20-mmaiten maakt Schelvis gelijk (11). Nog even geeft V.V.B. den toon aan, maar weldra verplaatst Sloter- dijk het spel en komt zelfs in de meerderheid. Ai.s Versluis zich foutief opstelt scoort na 27 minuten de linksbuiten (12).. Kort voor het einde brengt Sloterdijk den stand op 13. LAATSTE WEDSTRIJD VAN 'T KARPERTJE In verband met de sluiting van het visch- seizoen heeft de Hengelaarsvereeniging ,,'t Karpertje" Zondag haar laatsten wedstrijd gehouden in het door haar gepachte visch- water. De vangst was bevredigend. Zelfs jonge karpers maakten kennis met den haak, maar zij werden spoedig als zijnde beneden de maat weer aan hun element toevertrouwd. Na zes maal een half uur gevischt te heb ben was de wedstrijd ten einde. In het clublokaal heeft de voorzitter de heer J. Maenhout met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt. De winnaars waren: 1 K. Monné, 2 J. A. Pools, 3 J. Bakkum, 4 W. de Vries, 5 K. Monné Jr., 6 P. Jansen. De leden toonden zich zeer ingenomen met de pachting van de spoorslooten, vooral ook in verband met de dichte nabijheid van het vischterrein. VERDACHT VAN RONSELARIJ. Een vrouw uit Nijmegen deed Vrijdag aan gifte dat haar man naar het Spaansche front getrokken was. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in' en kon te Roozendaal den bewusten man en iemand, die in zijn gezel schap was, opsporen en naar Nijmegen terug brengen. Beide mannen beweerden, dat de 36- jarige B. uit Nijmegen hen had overgehaald naar Spanje te gaan. Deze was zelf echter thuis gebleven. B. is vervolgens door de politie gearresteerd, verdacht van ronselarij. Passagiers ingescheept. Het van Hamburg komend Duitsche passa gierschip Cordillera heeft in de Buitenhaven een aantal passagiers ingescheept en vertrok daarna via Antwerpen naar de bestemming. Aanvoer steenkolen. Het Nederlandsche s.s. „Sint Annaland" ar riveerde eergisteren met een lading steenko len van Newcastle aan het Hoogovenbedrijf. Aanvoer ijzererts. Gisteren arriveerden er twee schepen met ijzererts aan het Hoogovenbedrijf, resp. het Italiaansche s.s. „Valverde" komende van La Goulette en het Nederlandsche s.s. „Groenlo" van Ontón. Weer naar station teruggekeerd. De zeesleepboot „Oceaan" welke dezer da gen te Amsterdam arriveerde om aldaar te worden uitgerust voor het karteeringswerk rondom de Noord-Hollandsche eilanden is nu gereed gekomen, en vertrok gisteren weer naar Terschelling. Reparatie van bodemschade. Het Engelsche stoomschip Maywood, dat de vorige maand op de Fransche kust aan den grond heeft gezeten, passeerde in ballast van Nantes naar Amsterdam om in één der droog dokken de bodemschade te herstellen. Papïervcrscheping. De Nederlandsche motorboot Coen is in bal- Gelracht ratten met carbid té verdrijven. Hevige ontploffing hel gevolg Man ernstig gewond; inboedel vrijwel totaal vernield. Zaterdagavond omstreeks half 10 werd het doipje Enter in Overijsel opgeschrikt door een hevigen knal, die een uur ver hoorbaar was. Bij onderzoek bleek, dat zich in de woning van den heer A. Horstink in de buurtschap Leyer- weerd een hevige ontploffing had voorgedaan. De heer Horstink, die in een.slaapkamer groo. ten last had van ratten, had in een gat van den planken zolder van de eronder gelegen voorkamer een hoeveelheid carbid gestopt en dit bijgevuld mt water. In de voorkamer brandde een petroleumlamp, welke, naar men vermoedt, het carbidgas heeft doen vlamvatten waardoor een ernstige ontploffing plaats had. De heer Horstink werd zeer ernstig gewond door de planken en balken waaronder hij werd bedolven. Met de grootste moeite wist zijn vrouw hem te bevrijden. Direct werd de hulp van dr. Velthuyzen van Zanten te Enter in geroepen. Deze constateerde inwendige kneu zingen en ernstige verwondingen aan het ge laat. Bovendien had het slachtoffer vele tan den verloren. Zijn toestand is ernstig. De echtgenoote en de zeven kinderen van den heer Horstink kwamen met den schrik vrij. De slaapkamers en de voorkamer werden in een ruïne herschapen, en de inboedel is vrijwel geheel vernield. De totale schade wordt op f 2000 geraamd. Moeder van gevonden baby opgespoord. De baby, die Donderdag in den trein, welke te vier uur te Hulst aankomt, te vondeling was gelegd, blijkt geboren te zijn in een kraam- verpleging te Antwerpen. De twintigjarige ongehuwde moeder, die af komstig is uit een der dorpen in de omgeving van Hulst, werd door de marechaussee opge spoord en aan een verhoor onderworpen. De jonge vrouw verklaarde de baby uit vrees voor haar ouders in den trein te hebben achterge- laten, toen zij dezen te Hulst verliet om zich naar huis te begeven. De baby is thans naar de ouderlijke wo ning van de vrouw overgebracht. Ook 3 eii 2'/2 procent leening vau Gelderland geslaagd. Naar wij vernemen overtreffen de inschrij vingen met recht van voorkeur op de 3 pCt. 16-jarige leening der provincie Gelderland 1933 verre het beschikbare bedrag, zoodat op de toewijzingen een belangrijke reductie zal moe ten worden toegepast. Op de vrije inschrij vingen dier leening kan niets worden toege wezen. Ook bij de toewijzing op de inschrijvingen der 2V2 pCt, 8-jarige leening der provincie Gel derland 1938 moet een zeer belangrijke reduc tie worden toegepast. TENTOONSTELLING VAN „DE ONAFHAN- KELIJKEN" GEOPEND. Ook Fransche doeken op de expositie in het stedelijk museum. In tegenwoordigheid van veel belangstellen den is Zaterdagmiddag in het stedelijk mu seum te Amsterdam de voorjaarstentoonstel ling der vereeniging van beeldende kunste naars „De Onafhankelijken" geopend. De Fransche zustervereeniging „La Société des artistes indépendants" had vijftig Neder landsche onafhankelijken uitgenoodigd om in Parijs te exposeeren en de Nederlandsche ver eeniging heeft gemeend deze geste te moeten beantwoorden door een gelijke groep Fran- sch onafhankelijken uit te noodigen voor deze voorjaarstentoonstelling, zoodat il2 Fransche doeken een plaats op deze expositie hebben gevonden. Nieuwe eentrale verwarming in gerechtsgebouw Gelden bij de Tweede Kamer aangevraagd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verhooging van de justïtiebegroo- ting voor 1937. Tegenover een voorgestelde verhooging met 242.900 staat een verlaging met 241.900, zoodat het eindcijfer 1000 hooger wordt. De verhooging van eenige artikelen vindt haar oorzaak in de uitvoering van verschillende voorzieningen aan gerechtsgebouwen, welke met het oog op een goede functionneering van den dienst niet langer uitstel konden lijden, onder welke voorzieningen o.m. valt de ver nieuwing van de centrale verwarming in het gerechtsgebouw voor de rechtbank te Haar lem. VROUW DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN Toen het personeel van den heer Morsheim, die een kapperszaak in de Badhuisstraat heeft, Zaterdagmorgen na herhaald bellen niet werd opengedaan, vermoedde men onraad. Nadat de politie zich toegang had verschaft, vond men in de huiskamer, geheel gekleed zittend, het echtpaar M. in bewusteloozen toestand. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp wist den man weer tot bewustzijn te brengen. De 30-jarige vrouw bleek echter overleden te zijn. In het vertrek bevond zich een gaskachel, die blijkbaar defect was. Een vijfjarig doch tertje, dat in een ander vertrek sliep, bleef on gedeerd. last van Ridhamdock bij de papierfabriek aangekomen om voor de derde maal een la ding cellulose voor Londen in te nemen, waar heen het schip inmiddels is vertrokken. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 12 Maart. Bevallen 8 Maart: J. M. MostetamaJor- dens, d.; 10 Maart: M. Wullemsv. Excel, z.; 11 Maart: M. J. A. JacobsKus ter s, zW. Hellingman—Jager, z.; 12 Maart: H. J. Booms Ruigrok v. d. Werven, d.; B. M. Molenaar— Piso, z. Overleden 9 Maart: H J. Blomv. Walwijik, 81 j., Rozenhagenstraat; 10 Maart: A. G. Prent, 70 j., Nijlstraat; J. M. Hoed—Kruijer. 69 j., Essenstraat. Mevr. G. R. van Beresteyn-Trómp gehuldigd. Voor haar belangrijk werk voor Indië. Zaterdag bereikte mevr. G. A. van Bere- steyn-Tromp te 's-Gravenhage den leeftijd van 75 jaar. De jarige die de eerste presiden te van de vereeniging „Oost en West" was, ge niet door het belangrijke werk, dat zij voor Indië verricht heeft, en door haar stichting „Boeatan" groote bekendheid. Geen wonder dus. dat zeer vele vrienden, le den van de Kon. ver. „Oost en West", de stich ting „Boeatan", de „Indische verlofganger", „Het Algemeen Nederlandsch Verbond", van den Haagschen kunstkring en andere vereeni- gingen, gevolg hadden gegeven aan den op roep van het huldigingscomité om den feest avond ter gelegenheid van haar verjaardag m het gebouw „Excelsior" bij te wonen. Nadat mevr. van Beresteyn bij haar bin nenkomst een welkomstlied was toegezongen werd zij toegesproken door den algemeenen voorzitter van de Ver. „Oost en West", den heer R. Zuij derhof f. Spreker bracht mevr. van Beresteyn dank voor haar werk en sprak de hoop uit, dat zij zich nog vele jaren mag wijden aan haar taak. De voorzitter van de afdeeling Den Haag van de vereeniging „Oost en West", de heer J. van Peski, wenschte eerst zijn persoonlijke waardeering voor de jubilaresse uit te drukken, vertelde vervolgens, dat de wensch van mevr. van Beresteyn is, dat deze avond meer was een hulde in haar aan Boeatan. Het was hem dan ook een genoegen, haar namens vele schenkers een cheque aan te bieden, waarmede het werk van de jarige zeer gebaat is. De administrateur van „Boeatan", de heer F. Blok, bracht mevr. van Beresteyn namens de stichting dank voor den dienst, dien zij haar ook nu weer bewezen had. Hij zag in de schenking een uiting van waardeering voor haar arbeid. Na het officieelegedeelte van de huldiging begon de eigenlijke soiree. Drie kinderen op hel nippertje gered. In brandend konijnenhok opgesloten! Dank zij het snelle ingrijpen van de moeder zijn aan de Sanatoriumlaan te Zeist drie kin deren van een wissen dood door verbranding gered. Achter het huis van de familie De Rooy staat een konijnenhok van drie verdiepingen. In dit hok speelden drie kinderen van het echtpaar De Rooy resp. 5, 3 en 2 jaren oud. Na het deur tje in het hok te hebben gesloten heeft een der kleinen blijkbaar een lucifer ontstoken, waardoor brand uitbrak. Deze brand was, doordat een sterke rook ontstond en de klei nen den uitgang niet meer terug konden vin den, den kinderen bijna noodlottig geworden. Het hok is n.l. zoo ver achter de woning gele gen, dat het gejammer van de'kleinen in het woonhuis niet meer te hooren was. Gelukkig was nog een 4-jarig kindje buiten het hok ge bleven en toen dit zag wat binnen gebeurde, waarschuwde het terstond de moeder, die de kleinen uit het inmiddels reeds fel brandende hok naar buiten bracht. Zij hadden reeds brand- en schroeiwonden aan gezicht en han den gekregen en indien de moeder even later zou zijn gekomen waren de kinderen zeker levend verbrand. De kleinen zijn onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht, waar hun de eerste hulp werd verleend. Hun verwon dingen zijn niet van gevaarlijken aard. Het hok is geheel in vlammen opgegaan. De Stille Omgang. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben 30.000 katholieke mannen uit de meest uiteenliggende deelen van Nederland den jaar lij kschen stillen omgang te Amsterdam ge maakt. Zij waren gekomen uit Westland en Salland, uit Kennemerland en Zeeland, uit de Zuid-Hollandsche Veenstreek en de Drentsche venen, van Den Haag en Groningen, van Hil versum en Nijmegen, van Zwolle en Zaandam, uit Twente en Delftland van Tilburg en Lei den, van Waalwijk en Noordwijk, van Dor drecht en Heemstede, van Schiedam en Gouda. Met zestien extra treinen werden aan het Centraal Station tusschen 16 en 17.000 perso nen in den voornacht aangevoerd en in de vroege ochtenduren teruggebracht. Aan het station Weesperpoort en aan het station Haar lemmermeer kwamen ieder twee extra treinen aan. Eenige honderden kwamen per autobus naar de hoofdstad, om het H. sacrament van Mirael te herdenken. De Noord-Hollandsche rijwielbond reed met 1500 fietsen naar Am sterdam. Bovendien waren er reeds drie Am sterdamsche parochies, die met het oog op een betere verdeeling der bedevaartgangers, reeds nu, in plaats van op Zondag 20 Maart, den stil len omgang maakten. De algemeene intentie van de bedetocht was dit jaar: „behoud en vermeerdering van christelijken levensernst in de huisgezinnen". JONGEN DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is op de Nieuwmarkt te Am sterdam een achtjarige jongen, die daar aan 511 was' onder de tram geraakt en on middellijk gedood. Roosevelt overlegt met Huil. Toestand volgens officieele kringen „ernstig, maar waarschijnlijk nog niet gevaarlijk. WASHINGTON, 11 Maart (Havas-A.N.P.) Minister Huil heeft tegenover de pers ver klaard, dat hij niet president Roosevelt een bespreking heeft gehad over den toestand m midden-Europa. Deze bespreking duurde twee uur. Het departement van staat is in voortdu rend contact met de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten in dat gebied. Officieele kringen zijn van meening, dat de toestand ernstig is, doch „waarschijnlijk nog niet gevaarlijk". Huil onderstreepte, dat de regeering der Vereenigde Staten geen stap bij de rijksre- geering had ondernomen om haar aan te be velen zich te matigen. In een hoofdartikel over de gebeurtenissen in Oostenrijk schrijft de New-York Herald Tribune; „Niets was voorzeker in elk opzicht zoo lomp en zoo brutaal sedert dat andere ultimatum, dat in 1914 door, en niet aan Weenen werd gezonden". De New-York Times spreekt van „deze brutale daad van Duitschè agressie".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2