De gebeurtenissen in Oostenrijk. THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS maandag Ï4 MXART 1938 Seyss Inquart begroet Hitier. Bij de begroeting van Hitier te Linz hield bondskanselier Seyss Inquart een rede, waarin hij o.a. zeide: „In dit voor het Duitsche volk zoo belangrijke oogenblik begroet ik u, mijn Fiihrer en .rijkskanselier, voor het eerst weer in Oostenrijk. De tijd is gekomen, dat ondanks vredesdictaat, dwang, afgunst en onverstand in een geheele wereld de Duitschers elkaar ge vonden hebben. Thans staat het Duitsche volk eenstemmig' en voor goed schouder aan schou der. De weg voerde over een zeer groote neder laag wan het Duitsche volk, maar juist daaruit ontstond het groote, heerlijke denkbeeld van de ondeelbare lotsgemeenschap, het bewustzijn van een eenig levend volk, het denkbeeld van het nationaal-socialisme. Gij zijt de Führer van het Duitsche volk in den strijd voor de eer, de vrijheid en het recht. Thans aanvaar den wij Oostenrijkers deze leiding, terwijl wij plechtig verklaren, dat artikel 88 van het vre desverdrag geen gelding meert heeft, (geest drift). (Bij dit artikel werd de onafhankelijk heid van Oostenrijk gegarandeerd. Red.) Het geweldige' rijksleger rukt onder het gejubel van Oostenrijk ons land binnen. Het Duitsche rijk van de órde, den vrede en de vrijheid der volken is ons doel en wij staan aan den drem pel daarvan. Adolf Hitler is zijn leider. Wij Oostenrijkers danken u, wij hebben steeds met u gestreden en ik geloof, dat wij een goeden strijd gestreden hebben. Wij groeten u met den jubel van het Duitsche hart: „Heil, mijn Führer". Hitier kondigt de volksstemming aan. Van het balcon van het raadhuis hield Hitier vervolgens een rede, die ook per radio ver spreid werd. „Duitsche volksgenooten. Ik dank vooral ook u, die hier bijeengekomen zijt en getuigenis hebt af gelégd dat het niet de wil van slechts enkelen is dit groote „Volks- Duitsche rijk" te stichten, maar de wensch en de wil van het Duitsche volk zelf. Toen ik eens uit deze stad vertrok, droeg ik in mij dezelfde belijdenis,. die mij thans nog vervult. Denkt u zich eens in, hoe bewogen ik ben, nu ik na zooveel jaren die belijdenis werkelijkheid ge maakt heb. Toen.de Voorzienigheid mij eens uit deze stad riep om de leiding van het rijk op mij te nemen, moet zij mij daarmede een op dracht gegeven hebben en die opdraaht kan slechts geweest .zijn, dat; ik mijn geboorte grond aan het Duitsche rijk ipoest teruggeven. Ik heb aan die opdracht geloofd, er voor ge leefd en gestreden en ik geloof, dat ik haal" thans vervuld heb. Gij allen zijt daarvoor ge tuigen en borgen. Ik weet niet, op welken dag gij opgeroepen, zult worden. Ik hoop, dat die dag niet ver zal zijn. Dan zult gij uiting moeten geven aan uw eigen belijdenis en ik geloof, dat ik dan met trots op mijn vaderland zal kunnen wijzen. Dan moet voor de we reld bewezen worden, dat iedere ver dere poging om dit volk te verscheu ren vergeefsch zal zijn. Zooals gij verplicht zult zijn voor dé Duit sche toekomst uw bijdrage te levéren, zoo is geheel Duitschland bereid bij te dragén en het doet dat reeds vandaag. Ziet in de Duit sche soldaten, die uit alle gouwen van het rijk binnenmarcheeren, offervaardige strijders voor de eenheid van het geheele groote Duit sche volk, voor de macht van ons rijk, voor zijn grootheid en zijn heerlijkheid. Thans en voor altijd: Sieg Heil". De toespraak van Hitlér werd herhaaldelijk door geestdriftige uitingen onderbroken. Hitier bij het graf van zijn ouders. Hitler, die den Zaterdag- en Zondagnacht in hotel „Weinziger" te Linz gelogeerd heeft is Zondag tegen den middag te Leonding, het plaatsje bij Linz, waar zijn ouders begra ven zijn,, aangekomen. Hij heeft eenige mi nuten bij hun graven vertoef d en er .bloemen gelegd. Teruggekeerd te Linz begaf hij zich weer naar het hotel Weinziger. Des middags maakte Hitier een tocht in de omstreken der stad. Ook heeft Hitier een ouden leeraar van het Lyceum van Linz, welke inrichting hij bijna dertig jaren geleden heeft bezocht, ont vangen. Morgen te Weenen? Vanochtend was het practisch zeker, dat Hitier vandaag niet naar Weenen zal komen. Verwacht wordt dat hij een bezoek aan Graz zal brengen en Weenen niet voor morgen zal bereiken. Omtrent zijn bewegingen zijn geen officieele inlichtingen te verkrijgen. Zijn lijfwacht is reeds te Weenen aangeko men. Het Imperial-hotel is reeds voor de ont vangst gereed gemaakt. Alle gasten hebben aanzegging gekregen het terstond te Verlaten. Men denkt niet dat- Hitier langer dan een dag te Weenen zal blijven. Duitsche troepen aan den Brennerpas. De eerste gemotoriseerde Duitsche troepen kwamen Zaterdagmiddag om één uur onder het commando van den bevelvoerder over een regiment berginfanterie aan den Brennerpas, Zij stelden zich op het terrein tusschen het Oostenrijksche en het Italiaansche douane kantoor op. De commandant van het regiment berginfanterie begaf zich met zijn officieren naar den Italiaanschen tolboom en begroette den Italiaanschen bevelvoerder aan de grens, waarbi,j hij zeide, „dat al deze ondernemingen thans in een volstrekt gevoel van kameraad schap geschieden, in een geest, die in overeen stemming is met de vriendschappelijke betrek kingen tusschen het nationaal socialistische Duitschland en het fascistische Italië en der wederzijdsche legers. De Italiaansche officier beantwoordde deze begroeting. Daarna werd aan de Oostenrijksche zijde van den pas de Duitsche vlag geheschen. Berlijn wijst Fransche en Britsche protesten af. De Duitsche regeerïng heeft Zater dag officieel de Britsche en Fransche protesten ten opzichte van de gebeur tenissen in Oostenrijk van de hand ge wezen. Het Duitsche nieuwsbureau deelt hierover nader mede: De Britsche en Fransche regee ringen hebben, onder verwijzing naar zekere haar uit Weenen geworden berichten, door haar ambassadeurs protest ingediend tegen z.g. door Duitschland op de ontwikkeling in Oostenrijk uitgeoefenden dwang. De Duitsche regeering heeft dit protest als ontoelaatbaar van de hand gewezen en tegelijkertijd de door beide regeeringen ontvangen onjuiste infor maties rechtgezet Geen actie voor Oosfenrijk's onafhankelijkheid. De Italiaansche minister Alfieri heeft medegedeeld, dat Italië het Fransche voorstel tot het ondernemen van een gemeenschappelijke actie tot herstel der Oosterijksche onafhanke lijkheid heeft, afgewezen. Hitier richt zich tot Mussolini. De minister voegde hieraan toe, dat Mussolini een brief van Hitier heeft ontvangen, waarin deze de grens aan den Brenner garandeert. In dit schrij ven zegt Hitier o.a.: „Mijn actie in Oostenrijk moet slechts worden be schouwd als een daad van nationale verdediging. Op een critiek uur voor Italië heb ik u de hechtheid mijner gevoelens bewezen. Ge behoeft er niet aan te twijfelen, dat in dit opzicht niets zal veranderen. Wat ook het gevolg mag zijn van komende ge beurtenissen: Ik heb de Duitsche grens met Frankrijk definitief vast gesteld en bepaal thans definitief de grens met Italië, den Brenner. Aan dit .besluit zal nooit getornd worden. Ik héb het niet genomen in 1938, maar onmiddellijk na den grooten oorlog". „Daad van nationale verdediging", aldus Hitier. In bovenbedoelden brief aan den Duce, Vrij dag door den Prins van Hessen gebracht, zegt Hitier verder o.a., dat hij zich op een kritiek oogenblik tot Musolini wendt om hem mededeeling te doen van een besluit, dat door de omstandigheden is opgelegd en onherroe pelijk is. „Sedert jaren", aldus het schrijven, „worden de Duitschers in Oostenrijk mishan deld door een regime, dat lederen wettelijken grondslag mist. Alleen naar Duitschland weken meer dan 4000 Oostenrijkers uit, die hun land moesten verlaten, hoewel de groote meerderheid der bewoners van Oostenrijk hun politieke opvattingen deelt. Om een eind te maken aan de steeds ondragelijker wordende spanning besloot ik een laatste poging te doen", aldus Hitler, „om met Schhschnigg tot overeenstemming te komen, opdat ieder voor de wet gelijk zou zijn. Ik deelde Sehuschiiigg mede, dat Duitschland niet langer .kan ver dragen, dat in Oostenrijk een kleine minder heid de meerderheid, die nationale denkbeel den heeft, mishandeld.. Ik ben zelf een zoon van dat land en ik weet, hoeveel de groote meerderheid van dat nationale volk moet lijden. Ik liet Schusehnigg ook weten, dat wij, indien de rechtsgelijkheid niet voor alle Oos tenrijksche Duitschers hersteld zou worden, wij eens gedwongen zouden kunnen zijn de bescherming, van deze verlaten, broeders op ons te nemen. Mijn eiscben waren meer dan ge matigd, ik vroeg niet dat Schusnigg zou aftreden, doch stelde mij tevreden met de verzekering dat in het vervolg alle bewoners van Oostenrijk gelijke lijk behandeld zouden worden en dat op militair gebied een zekere veilig heid tot stand zou komen. Schuseh nigg gaf die verzekering op plechtige Wijze, doch van het eerste oogenblik af nam hij de overeenkomst niet in acht. Vandaag pleegt hij zelfs een nieuwen aan slag tegen den geest van het accoord door een z.g. volksstemming', die slechts een karikatuur is, te decreteer en. Het gevolg is, dat het Oos- tenrijksche volk thans in opstand komt tegen de onderdrukking Sedert eergisteren glijdt het land meer en meer naar de anarchie af. Als Duitsch Fuehrer en Rijkskanselier en ook als zoon van dat land kan ik niet langer deze ontwikkeling werke loos gadeslaan. Ik heb besloten in mijn land orde en rust te herstellen en het volk de mo gelijkheid te geven zich op duidelijke wijze over zijn eigen lot uit te spreken. Ik wensch u, Duce van het fascistische Italië plechtig te verzekeren: zie in deze daad niets anders dan een daad van wettige nationale verdediging, een daad dus, waartoe ieder man van karak ter in mijn plaats besloten zou hebben. Gij zoudt niet anders kunnen handelen, als het lot van Italianen op het spel stond". Fascistische Raad crifiseert Schusehnigg. Over de zitting van den Grooten Fascïsti- schen Raad heeft minister Alfieri, naar Reu ter uit Rome meldt, aan de pers medegedeeld, dat de raad er kennis van heeft genomen, dat de Oostenrijksche regeering Italië niet op de hoogte heeft gesteld van het resultaat der besprekingen te Berchtesgaden en van de be slissingen welke daarop volgden. De volks stemming, die zoo onverwacht door Schuseh nigg werd afgekondigd, is niet door de Ita liaansche regeering gesuggereerd: de regee ring heeft zich zelfs ten sterkste tegen deze stemming uitgesproken, zoodra zij het be richt vernam. Naar de meening van den Grooten Raad is het gebeurde in Oostenrijk het resultaat van een reeds bestaanden staat van zaken en een openlijke uiting van de ge voelens en de wenschen van het Oostenrijk sche volk. De Fascistische Raad heeft kennis geno men van Hitler's schrijven aan den duee en van het weigerend antwoord der fascistische regeering op de Fransche uitnoodiging tot een gezamenlijke actie voor Oostenrijks onafhan kelijkheid. Hij keurde de gedragslijn, dooi de regeering gevolgd ten aanzien van de gebeurtenissen in Oostenrijk, goed. Starhemberg in Zwitserland. Het Zwitsersche Telegraaf-agentschap ver klapt, dat het gerucht volgens hetwelk prins Starhemberg aan de Oostenrijksche grens ge arresteerd zou zijn, onjuist is. Starhemberg en zijn gezin hebben hun intrek genomen in een hotel te Davos. Oostenrijksche troepen naar Beieren. De Oostenrijksche ministerraad heeft, naar Stefani meldt, om het licht nog meer te doen vallen op de broederschap tusschen beide legers, besloten, dat Oostenrijksche troepen naar Beieren zullen gaan. De bisschop van Salzburg gearresteerd. Stefahi meldt, dat, met een aantal .persoon lijkheden, ook de bisschop van Salzburg ge arresteerd is„ Joseph Bürckel. Tot degenen, die uit Oostenrijk zijn uitge weken, behoort de leider der Pan-Europa-be- weging, graaf C ouden hove-Kaler gi. Kolonel Adam „met verlof". Het D.N.B. meldt uit Weenen, dat het bu reau van den bondspersdienst gesloten is. De leider, kolonel Adam, is met het geheele per soneel van ambtenaren met verlof gezonden. De gereorganiseerde bondspersdienst zal on der het departement van buitenlandsche za ken komen te staan. Duizenden poogden te vluchten. Naar men volgens Reuter te Weenen gelooft hebben duizenden Joden en anderen in den nacht van Zaterdag gepoogd uit Oostenrijk uit te wijken. Velen zijn hierin geslaagd. De overvolle treinen werden door mannen dei- stormtroepen en politie-agenten doorzocht. Naar verluidt zijn daarbij groote bedragen aan buitenlandsch geld en andere waarde volle zaken in beslag genomen. In bevoegde kringen te Praag wordt ver klaard, dat geen maatregelen genomen zijn om te verhinderen, dat emigranten, Tsjecho Slowakije binnenkomen, om hen, die de grens overschrijden, te controleeren, alsook hun bagage. Hiermede worden volgens deze kringen alle in omloop zijnde berichten ge dementeerd., als zou Praag wapenen leveren aan de socialisten te Weenen. Invoerbeperking voor Duitschland opgeheven. Op verlangen van de Oostenrijksche regee ring is volgens het D.N.B. de sedert 1 Novem ber 1937 van kracht zijnde vermindering van den Oostem-ijkschen invoer naar Duitschland met 40 pCt. opgeheven. Adolf Hitier Platz te Weenen. De Weensohe omroep maakte bekend, dat de burgemeester van Weenen in een begroe tingstelegram aan Hitier heeft bericht, dat de de stad Weenen, „de tweede Duitsche stad", het plein voor het raadhuis Adolf Hitler Platz" genoemd heeft. Ontslag aan niet-Arische ambtenaren. Blijkens een Stefani-telegram zal in de belangrijkste regeeringsbureaux zonder verwijl worden overgegaan tot de verwijdering dei- ambtenaren, die niet van zuiver Duitsch ras zijn. Ook de Roemeensche grenzen gesloten. De Roemeensche regeering heeft Zaterdag besloten de grens tusschen Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Hongarije en Joego-Slavië te sluiten, ten einde Joden, die uit Oosten rijk vluchten, te beletten naar Roemenië uit te wijken. De Roemeensche bladen stellen in verschil lende toonaarden de. vraag: „Wat zullen de groote mogendheden Frankrijk, Engeland en Italië doen?" Het uiterst-rechtsche orgaan „Cuvantul" schrijft: „Het. voldongen feit van Weenen vormt een schending van den territorialen status in Europa. Het brengt aanzienlijke wij ziging in het evenwichtder continentale krachten. Het brengt Hongarije, Joego-Slavië en zelfs Italië aan de Duitsche grenzen. Het vormt een bedreiging van Tsjecho-Slowakije. De indruk in Joego-Slavië. De berichten uit Oostenrijk worden te Bel grado met aandacht en belangstelling, maar kalm opgenomen, meldt Havas. Men toont zich in Joego-Slavië niet verrast en heeft geen enkele bijzondere militaire maatregel getrof fen. In regeeiingskringen is men van meening, dat Joego-Slavië geen enkele actie behoeft te ondernemen. Nader meldt Havas: Bevoegde kringen toonen zich ten aanzien van de gebeurtenissen in Oostenrijk vrij terug houdend. Zij zijn van oordeel, dat deze zonder twijfel aanzienlijken invloed zullen uitoefenen op den toestand in Joego-Slavië en -meer in het bijzonder in het Sloveensche en het Kroa tische gebied, doch dat aan den anderen kant Joegoslavië den loop der gebeurtenissen slechts aandachtig kan volgen en zich overigens op iedere gebeurlijkheid voorbereid dient te worden. Li dezelfde kringen verheelt men geenszins .de bezorgdheid, die deze plotselinge versto ring van het evenwicht in de krachten van Midden-Europa bij hen heeft gewekt, en de noodzakelijkheid, waarvoor Joego-Slavië zich zonder twijfel geplaatst zal zien, zijn politiek aan den nieuwen toestand aan te passen. Geen mobilisatie aan de Russische westgrens. Van gezaghebbende zijde wordt te Moskou categorisch ontkend, dat de hoogste oorlogs- categorisch ontkend, dat de hoogste oorlogs raad van den Sovj et bevel zou hebben ge geven tot mobilisatie aan de westgrens. Geruststellende woorden voor Tsjecho-Slowakiie. De Tsjecho Slowaaksche legatie te Londen heeft bericht ontvangen, dat de Duitsche ge zant te Praag de Tsjecho Slowaaksche regee rïng de verzekering heeft gegeven, dat de Duitsche regeering de rust. welke in Tsjecho Slowakije heerscht, op prijs stelt en slechts welwillende gevoelens jegens dat land koes tert-. De Tsjecho Slowaaksche gezant heeft Za terdag een onderhoud met Lord Halifax gehad. Ook de Fransche ambassadeur heeft een korte bespreking met den Britschen minister gehad. Kleine Entente overlegt. Zaterdagmorgen is in het Roemeensche mi nisterie van buitenlandsche zaken een bespre king gehouden tusschen de gezanten van Joego Slavië en Tsjecho Slowakije en den mi nister van buitenlandsche zaken ad interim, Tatarescoe, den ondersecretaris van buiten landsche zaken, Commen en den minister van oorlog. Antonescoe. De bespreking' het be trekking op den toestand in Oostenrijk, in ver band met de omliggende landen der Kleine Entente. Hongaarsche politiek ongewijzigd. In bevoegde kringen te Boedapest verklaart men, dat de Hongaarsche regeering de ge beurtenissen in Oostenrijk met groote belang stelling volgt. Men wijst er op, dat deze gebeur tenissen de Hongaarsche politiek in geen enkel opzicht zullen wijzigen. De officieuze pers geeft de gebeurtenissen zonder eenige commentaar weer. De katholieke en legitimistische organen toonen groote be zorgdheid gemengd met verontwaardiging. De conservatieve, nationalistische en liberale or ganen brengen hulde aan "bondskanselier Schusehnigg. De Duitschgezinde bladen schrijven, dat de Duitsche houding nauwkeu rig in overeenstemming is met de belangen van Hongarije. Het Vaticaan teleurgesteld. In kringen, van het Vaticaan heeft het aan de macht komen der nationaal-socialisten in Oostenrijk, teleurstelling gewekt. Men ziet daarin aldus meldt Reuter uit Vaticaan stad de val van het laatste bolwerk van het katholicisme in de Duitsche wereld. Een nieuw monetair stelsel? De bevoegde autoriteiten houden zich thans bezig met de voorbereiding van een nieuw monetair stelsel voor Oostenrijk, welk stelsel een monetaire unie met Duitschland op de ba sis van den tegenwoordigen koers van 40 R.M, voor honderd schellingen zou nabijkomen. Men weet nog niet of de schellingen in om loop zullen blijven of dat zij door rijksmarken zullen worden vervangen. Er zou een geheele reeks maatregelen zijn genomen om de aanpassing van het thans ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Oom Moppérniet zat achter in den wagen en hobbelde, hobbelde, dat hij er hoofdpijn van kreeg. Ach, ach, ach, ik vraag me af, wat we nu weer voor avonturen zullen beleven! zuchtte hij. Was ik maar nooit alleen op stap ge gaan. Sim is nogal een vechtersbaas, hij had me best kunnen helpen, niettegenstaande die revolver van Slim! Slim? Slim? Ik heb nog nooit van den man gehoord) Wie zou het kunnen zijn? Zoo zat oom achterin maar te denken en te denken .totdat hij bemerkte, dat de wagen stilhield. Hij hoorde het kwaadaardige paard hijgen van het harde loopen. Hij keek even om zich heen, maar het was te donker, dat hij iets kon zien. Toen werd de deur geopend. Nou zal je het hebben! bromde oom gelaten, toen hij Slim en nog een man zag staan, die hem dreigend aankeek. Even later werd hij den wagen uitgesleurd en naar een kleine hut gebracht. Nee. hier moet ie niet in! bromdf fc'un en duwde arme oom weer verder. Daar, in dat huis! Hij wees met zijn vinger vooruit. nog geldende financieele regiem aan het Duitsche monetaire stelsel te verzekeren. De kapitaaluitvoer zou aan nieuwe beper kingen worden onderworpen. Reizigers zou den voortaan nog slechts vijftig schellingen in bankpapier mogen medenemen in plaats van 500, zooals tot nu hoe en wanneer heb buitenlandsch geld betreft de tegenwaarde van 120 schellingen, in plaats van 1000. zoo als tot nu toe. Van de bankrekeningen mag per week ten hoogste 1000 schellingen worden opgenomen, met het oog op de belangrijke bedrag-en, die in den loop van de vorige week zijn teruggenomen. De banken blijven open. „In verband met den nieuwen politieken opbouw van Oostenrijk", aldus het D. N. B., „zijn de volkspolitieke referendarissen ont slagen. Zij hebben evenwel opdracht ontvan gen de schade, welke is toegebracht aan na tionaal-socialisten te herstellen Ook de Oostenrijksche radio-omroep, de Ravag, heeft een nieuwe leiding gekregen en is de hoofdafdeeling van de propaganda ge worden. De leider van de Oostenrijksche nationaal- socialisten, majoor Klausner. heeft Joseph Nembetz benoemd tot leider van het arbeids front, de sociale arbeidsgemeenschap zal ont bonden worden. Hoofdkwartier der N. S. A. P. te Weenen. De zetel der Oostenrijksche nationaal- socialistisc'ne partij is thans gevestigd in het vroegere gebouw van het Vaderlandsche Front. Dit gebouw heet in het vervolg: „Het huis van den Führer". Bij de beschikking van den bondskanselier zijn alle eigendommen van het Vaderland sche Front thans eigendom van het Duitsch- Oostenrijksche volk en door de nationaal so cialistische beweging als trustee overgenomen, aldus het D. N. B. De politie heeft in samenwerking met S.S. en S.A. een begin gemaakt met beslaglegging op de wapenen van het vroegere Vaderland sche Front. Eenige jonge leden van het Vaderlandsche Front hadden geruchten verspreid over Zuid Tirol, meldt het D. N. B. verder, „een aantal dezer m-ovocaturs werd direct in hechtenis genomen. Zij hebben bekend, dat het doel van de door hen uitgestrooide praatjes was moeilijkheden te verwekken tusschen Duitsch land en Italië." Dr. Goebbels heeft gisteravond te Berlijn de vertegenwoordigers van de Duitsche pers met de wet op den „Anschluss" in kennis gesteld. In verband hiermede heeft de rijksregeering de volgende wet uitgevaardigd: Art. 1: De wet uitgevaardigd door de Oos tenrijksche bondsregeering inzake de hereeni- ging van Oostenrijk met het Duitsche rijk d.d. 13 Maart 1938, wordt hiermede Duitsche rijkswet. Art, 2: Het tot nu toe in Oostenrijk gelden de recht blijft tot nader order van kracht. Het invoeren van de rijkswetten in Oostenrijk zal geschieden door den fiihrer en rijkskanselier of den daartoe door hem gemachtigden mi nister. Art; 3: De rijksminister van bin-nenlandsche zaken wordt gemachtigd, in overleg met de betrokken rijksministers alle maatregelen te nemen, welke noodig zijn tot uitvoeren van deze wet. Art. 4: De wet treedt in werking op den dag- van afkondiging. Deze wet is gedagteekend: Linz, 13 Maart 1938 en onderteekend door den führer, zijn plaatsvervanger én de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken. Schusehnigg nog te Weenen. In een te Weenen gehouden persconferentie heeft legatie-raad Laza-r, vroeger lid van den staf van de Oostenrijksche legatie te Berlijn, aan de vertegenwoordigers van de buitenland sche pers voorgesteld als de nieuwe leider van den bondspersdienst. Hij deelde vervolgens mede, dat de bondsre geering er den nadruk op legde, dat alle ge beurtenissen zich langs legalen weg hebben af gespeeld en dat zij energiek alle geruchten over onwettigheid zou besterijden. Op een vraag inzake de t geruchten omtrent Schusehnigg deelde Lazar mede, dat Schuseh nigg zich in goeden welstand in zijn woning ophoudt. „Het spreekt vanzelf, dat dr. Schuseh nigg zich op vrije voeten bevindt." Lazar wist niet, of dr. Schusehnigg het voornemen heeft Oostenrijk te verlaten. Naar volgens Reuter vernomen wordt heeft dr. Schusehnigg geweigerd Oostenrijk te ver laten en zou hij gezegd hebben: „Dit is mijn land." De weduwe van den vermoorden bondskan selier Dollfuss is Zondag met haar beide kin deren te Boedapest aangekomen. Miklas' heengaan. Het aftreden van president Miklas heeft volgens Reuter te Weenen geen verbazing ge wekt. Tallooze malen heeft hij tijdens zijn ambtsbekleeding bewezen, dat hij zijn taak nauwgezet opneemt, en hij was van meening, dat hij niet zonder verzet kon aftreden, waar toe men hem wilde dwingen. Tot Zondagoch tend is hij naar zijn werkkabinet gekomen en heeft hij de benoeming van den nieuwen staatssecretaris onderteekend. De vertraging van de reis van den Führer naar Weenen kan niet anders worden uitgelegd dan als een afwachten van de regeling van het presidentschap. Dit is thans geschied. Enkele minuten later werd de „Anschluss" geprocla meerd. Oproep van kardinaal Innitzer. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal Innitzer heeft gisteren een oproep gericht tot de Oostenrijksche katholieken van den vol genden inhoud: „Vandaag worden de katho lieken van het bisdom Weenen uitgenoodigd Gode dank te zeggen, dat hij wel heeft willen toestaan, dat de groote politieke wijzigingen, in Oostenrijk zonder bloedvergieten verloopen zijn en te bidden voor een gelukkige toekomst van ons land. Het ligt voor de hand, dat alle bevelen der autoriteiten vrijwillig en van harte worden opgevolgd Gelijk bekend is, hadden de hoogste auto riteiten van de Evangelische kerk de leden dier kerk aanbevolen met „ja" te stemmen bij het door Schusehnigg uitgeschreven plebis ciet. In een verklaring heeft een zeker aantal Evangelische vereenigingen krachtig deze instructies verworpen. Een officieel communi qué verklaart thans, dat de hoogste kerk- autoriteit gehandeld heeft „onder druk van de regeering van Schusehnigg". Bijgevolg zijn de voorzitter van den hoogsten raad en een lid van dezen raad met verlof gezonden en vervangen door twee leden van de nationaal socialistische partij. Gedenkteekens voor Dollfuss vernield. Het gedenkteeken voor Dolfuss te Weenen is Zaterdagavond omvergeworpen en kapot geslagen. Volgens verdere berichten zijn nog ongeveer dertig gedenkteekens in Stiermarken eveneens vernield.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3