V/ooï jz&n de qHJuifi iehstoncL, MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN Honderdjarig bestaan van den Hoogen Raad. op sLot jp 11 De egoïst. DONDERDA"G 17 MAART 1938 lie legering van onze troepen. Tijdelijke maatregelen nood zakelijk. Ook inkwartiering? 's Gravenhage, 16 Maart. Door den plot seling genomen maatregel, den eersten oefen tijd van de lichting 1938 te verlengen is het uitgesloten, dat de niqjiwe lichting gelijktijdig met de lichting welke thans onder de wapenen is in de bestaande kazernementen kan worden ondergebracht. Maar ook al zou zulks kunnen, dan zou dit toch niet geschieden, omdat het legerbestuur thans in staat is de nu geoefende oude ploeg van 1938, die einde Maart met groot verlof zou zijn vertrokken, zooveel mogelijk te bestem men voor hetzelfde doel als waartoe de ge oefende manschappen van de lichting 1939 in het jaar 1939 zouden worden bestemd, n.l. ter verzekering van de grensbeveiliging. Daarbij doet zich thans de vraag voor hoe de kazerneering van deze manschappen zal moeten geschieden. Terwijl er alle tijd is om voor de lichting 1939 de hiertoe noodige maat regelen voor te bereiden, is zulks thans uitge sloten en zullen 'thans tijdelijke maatregelen moeten worden genomen om de manschappen behoorlijk ter plaatse onder te brengen. Voor deze tijdelijke maatregelen is, naar wij uit goede bron vernemen, de medewerking in geroepen van de verschillende departementen van algemeen bestuur, die plaatselijk wellicht gebouwen hebben, welke op korten termijn in gereedheid zouden kunnen worden gebracht. Voor zoover dit nog niet volledig kan geschie den, zal tijdelijk met inkwartiering worden volstaan. De bedoeling is, dat omstreeks 28 Maart de troepen naar de verschillende plaatsen zullen vertrekken, omdat met 1 April de nieuwe ploeg onder de wapenen komt en de kazernes dan zullen moeten zijn ontruimd. Het Fransche geschenk aan <Ie Litrechtsclie Universiteit. Tentoonstelling van Fransche boeken. UTRECHT, 16 Maart. De Fransche re geering heeft voor de tweede maal de Utrecht, sche Rijks-Universiteitsbibliotheek met een belangrijke schenking van Fransche boekwer ken op het gebied van kunsten en weten schappen verrast. De eerste schenking ge schiedde in het jaar 1921. In verband met deze tweede kostbare schenking, waaronder zich o.a. de zeldzame uitgave bevindt met beschrij vingen van de Syrische opgravingen, heeft de bibliothecaris van de Utrechtsche Rijksuniver siteit, de heer A. Hulshof een interessante ten toonstelling ingericht in de universiteitsbi bliotheek. Voor de eerste maal zijn de vroegere kapel •en de oude balzaal van het paleis van Lode- wijk Napoleon in haar geheel tot expositieza len ingericht. De tentoonstelling, die de betee- kenis van dit boekengeschenk in het licht stelt, geeft een historisch beeld van het Fran sche boek in de Utrechtsche Universiteitsbi bliotheek. De officieele opening. Woensdagmiddag werd deze tentoonstel ling door den Franschen gezant baron d'Ar- nauld -de Vitrolles officieel geopend in de ka pel vaai de bibliotheek. Onder de aanwezigen die bij deze plechtigheid tegenwoordig waren, merkten wij o.a. op den Commissaris van de Koningin, jhr. mr, dr. H. L. N. Bosch ridder van Rosenthal, dr. H. Th. s'Jacob, voorzitter 'van het College van Curatoren, dr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, jhr. dr. H. W. L. de Beaufort, en de professoren Boeke, van Leeu wen, en Quix. alsmede dr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, secretaris van curatoren en vertegenwoordigers der verschillende stu dentencorporaties. Nadat de heer A. Hulshof, de bibliothecaris van de Rijksuniversiteit de bedoeling van deze tentoonstelling uiteen had gezet, verzocht deze den Franschen gezant de openingsplechtig heid te verrichten, hetgeen baron d'Arnauld de Vitrolles met een toepasselijk woord gaarne deed. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de expositiezalen. Tooneclgezelschap De Schakel. Tilly Lus jubileert in November. Men verzoekt aan de N. R. Crt. mede te dee- len, dat Tilly Lus en Mien van Kerckhoven- Kling het volgend seizoen deel zullen uitma ken van het, onder leiding van Constant van Kerekhoven en Anton Ruijs, opgerichte en semble, dat den naam zal voeren van tooneel- gezelsc-hap De Schakel. Met verschillende acteurs en actrices zijn de onderhandelingen nog gaande. Van 16 September tot en met 31 October zal het Rika Hopper-theater te Amsterdam wor den bespeeld. Voorts kan worden medegedeeld, dat begin November Tilly Lus. in den Stadsschouwburg haar veertig-jarig tooneeljubileum zal her denken, waarna in de maanden November en December een groote jubileum-tournee door Nederland zal worden gemaakt. J. G. PIPPEL ONDERSCHEIDEN. Bij K.B. van 7 Maart 1938, is benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau de heer J. G. Pippel, directeur van de Griffie van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Gravenhage. Ongeluk met militair jacht vliegtuig. Door plotselinge windvlaag omlaag gedrukt. AMSTERDAM, 16 Maart. Hedenmiddag omstreeks half twee heeft het militaire jacht- toestel nummer 403 een gedwongen landing ■moeten ma'ken bij Schiphol, welke landing ledhter nog goed is afgeloopen. Het toestel kwam van Oostelijke richting' om via den Schipholweg op het landingster rein neer te strijken, toen een plotselinge windvlaag het vliegtuig omlaag drukte. Een verkeerspaal werd vernield en rakeling over den weg scherend, dook het toestel door het hek langs den kant van den weg, om tenslotte in zijn vaart gestuit te worden door den slootkant. De propeller werd vernield, evenals het landingsgestel en de onderste vleugel. In het toestel zaten de piloot, een zooge naamde maand vlieger van de K.LJV1., en een (monteur, die er in aanmerking genomen de omstandigheden uiterst goed zijn afgekomen. De piloot, de heer Bley kreeg eenige lichte ont vellingen. De monteur kwam met den schrik vrij. Let opdenhartvorm. 1 2 st. 50 ct. 2 st. 10 ct. Amsterdamsclie Scheepsverband Bank N.V. Fusie met Eerste Ned. Scheepsverband Mij. AMSTERDAM, 16 Maart. In de heden ge houden buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Amster- damsche Scheepsverband Bank N.V., waar in van de 2-500 geplaatste aandeelen verte genwoordigd waren 2013 aandeelen, zijn* de voorstellen tot fusie met de N.V. Eerste Ne- derlandsche Scheepsverband Maatschappij te Rotterdam met algemeene stemmen aan genomen. Voor het nu waarschijnlijk geworden ge val, dat de Amsterdamsclie Scheepsverband Bank N.V. in liquidatie zal treden, werden tot liquidateuren benoemd mr. Aernout P. Muller en mr. F. Baron van der Feltz en tot leden vaai de commissie van toezicht op de liquidatie mr. F. Foekens, de heer J. W. ten Hoet, mr. G. Kirbergen, mr. R. E. Kielstra, de heer A. J. M. Verschure en mr. E. P. de Monchy. DOODELIJKE VAL. GRONINGEN, 16 Maart. Vanmiddag om vijf uur is de 27-jarige schilder J. Postema uit Groningen bij het verrichten van werkzaam heden aan het pension van v. d. P. op het Heereplein, vermoedelijk doordat hij mis stapte, van het twaalf meter hooge dak op straat gevallen. De ongelukkige was op slag dood, Het stof felijk overschot is naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen overgebracht. De man was ongehuwd. TOSCANINI IN DEN HAAG AANGEKOMEN. 's GRAVENHAGE 16 Maart. Toscanini die naar men weet, eenige concerten in Den Haag en Rotterdam zal dirigeeren, Is heden middag te Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel Vieux Doelen. 16 RIJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 16726 m. garantie tegen onze bekende Spreekuren lederen morgen van 9—:12 uur Avondspreekuren: Dinsdag en Donderdag 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.304 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag, Vrijdag, van 7—9 uur. De nieuwe vliegtuigen der K. L. M. De Tropical op Curacao geland. 's GRAVENHAGE, 16 Maart. De K.L.M. heeft bericht ontvangen van haar vertegen woordiger te Willemstad, dat de Lockheed super Electra „Troepical" heden te 15.15 op Curacao vlot is geland. Het vliegtuig is door een- piloot van de Lockheedfabrieken van Burbank in Califor- nië naar Miami in Florida overgevlogen. Van daar is de PJ-AIT rechtstreeks naar Curacao overgestoken. Over dit traject, dat over de Caraïbische Zee leidt, heeft het vliegtuig zeven uur en tien minuten gedaan. De kruissnelheid van de Lockheed bedroeg dus meer dan 390 K.M. per uur. Op het vliegveld Hato te Willemstad was veel belangstelling om het fraaie Amerikaan - sche vliegtuig bij zijn aankomst gade te slaan. Het derde voor de KL.M.-vloot in West- Indië bestemde Lockheed-vliegtuig van het type Super Electra de PJ-AIK, Kolibri zal binnenkort van Burbank naar Curagao ver trekken BEZOEK VAN MINISTER VAN BOEYEN AAN DE JAARBEURS. Woensdagmiddag heeft minister H. van Boeyen een officieel bezoek aan de 38ste Ne- derlandsche Jaarbeurs te Utrecht gebracht. Per auto arriveerde de minister omstreeks één uur voor het secretariaat, waar hij dooi den secretaris-generaal, den heer W. Graadt van Roggen, werd ontvangen. De minister maakte vervolgens een rond gang over de jaarbeurs. GEP. GEN.-MAJ. J. K. A. BANNINK OVERLEDEN. •s-GRAVENHAGE, 16 Maart. Te Eiber gen is gisteren in den leeftijd van 60 jaar overleden, de gep. generaal-majoor van het Kon. Ned. Ind. leger J. K. A. Bannink, wo nende te- 's-Gravenhage, oud-burgemeester van Zierikzee. De begrafenis zal geschieden Zaterdag 19 Maart a.s. om 2 uur, op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, hier ter stede. T reinvertraging. (Adv. Ingez. Med.) Door een defect aan een locomotief. 's GRAVENHAGE, 16 Maart. De perso nentrein no. 634 welke 0111 half zeven heden avond uit Gouda naar Den Haag is vertrok ken, is tengevolge van een defect aan de loco motief bij Zevenhuizen—Moerkapelle blij ven steken. Uit Den Haag is een andere locomotief derwaarts vertrokken, welke den trein heeft opgehaald. De vertraging bij aankomst in Den Haag' bedroeg ongeveer anderhalf uur. Ook eenige tusschen zeven en half negen uur des avonds volgende" treinen uit de richting Utrecht naar Den Haag hebben daardoor uiteraard eenigen tijd vertraging ondervon den. Amsterdam leent 10 millioen. Op onderhandsche schuldbekentenissen- AMSTERDAM, 16 Maart. In een korte vergadering in comité-genreaal bij het begin van de zitting van den Amsterdamschen ge meenteraad van hedenmiddag, heeft de raad een voordracht goedgekeurd van B. en W. tot het aangaan van een geldleening ten be drage van tien millioen gulden nominaal, en wel tot een bedrag van f 6.300.000 bij den directeur der Rijkspostspaarbank, tot een be drag van f 2.700.000 bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds en tot een bedrag van 1.000.000 bij de directie van de Indische Pen sioenfondsen. De leeningen worden aangegaan op onder handsche schuldbekentenis tegen rente, koers en op voorwaarden door B. en W., na overleg met de commissie van bijstand in het beheer van de financiën en de belastingen, te be palen. De aflossing der leening zal geschieden in veertig gelijke termijnen van ten minste 2V2 procent per jaar, waarvan de eerste verschijnt in 1939. De rente zal worden betaald in half- jaarlijksche termijnen. De gemeente behoudt zich de bevoegdheid voor op den jaarlijkschen aflossingsdag, met. in achtneming van een opzeggingstermijn, tot algeheele of versterkte aflossing over te KONINGIN WOONT CONCERT BIJ. 's GRAVENHAG'E, 16 Maart. De Koningin heeft hedenavond het negende Diligentia- concert bijgewoond, dat gegeven is in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, onder leiding van Georg Szell. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. 's-GRAVENHAGE. 16 Maart. Koersen voor stortingen op 17 Maart 1938 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken f 72.64, Lires f 9.39, Peseta's f 10.50 eiu Turksche ponden f 1.44. DE KONINGIN NAAR DE WAGNER- VEREENIGING. AMSTERDAM. 15 Maart. Naar wij ver nemen heeft H. M. de Koningin het voorne men op 24 Maart a.s. de door de Wagnerver- eeniging te geven buitengewone voorstelling, waarbij de première zal plaats vinden, van dc Nederlandsche opera „De Snoek" van Guil- laume Landré op dien avond bij te wonen. NIEUW SCHEEPSBOUWKUNDIG PROEF STATION TE DELFT. DELFT, 16 Maart. Gisterenmiddag heeft de rector-magnificus der Technische Hooge- school te Delft, prof. ir. E. Vossnack, in de gebouwen van de T. H. aan de Nieuwe Laan een scheepsbouwkundig proefstation geopend dat door samenwerking van het rijk en de stichting „Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation", waarvan de gebouwen te Wa ge ningen zijn gevestigd, tot stand is geko men. Op 1 Juni a.s. Plechtige herdenking in het najaar. Naar aanleiding van dit aanstaande eeuw feest grijpen wij een oogeriblik terug in de geschiedenis van ons hoogste rechtscollege, dat ontstaan is na de afschaffing van de Na poleontische en in verband met de invoe ring van de nieuwe Nederlandsche wetgeving van 1838. Op 10 April 1833 verscheen een besluit van koning Willem I, houdende bepaling van het tijdstip waarop de invoering der nieuwe Ne derlandsche wetgeving en de instelling van den hoogen raad der Nederlanden zou plaats hebben. Daarin was bepaald, dat deze wet geving verbindende kracht zou verkrijgen, met den klokslag van middernacht tusschen 30 September en 1 October van dit jaar. De hooge raad der Nederlanden was echter in functie getreden op 1 Juni. In dat tus- schenvak zou de raad zich niet met de recht spraak bezig houden, maar uitsluitend met het ontwerpen van verordeningen, tarieven, reglementen enz. Het toenmalig hooggerechts hof te 's Gravenhage bleef in functie tot het tijdstip, waarop de nieuwe wetgeving in wer king zou treden. Het college werd geïnstalleerd door den mi nister van justitie mr. C. F. van Maanen. De huisvesting was een schandaal. Zoo werd dan op 1 Juni 1838 de eerste zit ting gehouden. De huisvesting, in hetzelfde ge bouw waar het hoog gerechtshof der Vereenig- de Nederlanden gevestigd was, in den Zuid- Oost hoek van het Binnenhof, was ver beneden peil. In het „Weekblad van het Regt" no. 362 gaf een bezoeker van buiten de stad de vol gende schets. „Een lelijk bedompt en achterafstaand ge bouwtje, op eene soort van binnenplaats ge legen. en waarin men veeleer een paardenstal of hooischuur, dan een regterlipk collegie zoude verwachten. De inwendige inrigting beantwoordt even weinig aan de waardigheid van den hoogen raad. Alles is even klein en bekrompen. Eene vereenigde zitting der beide Kamers schijnt oppervlakkig onmogelijk, tenzij de leden zich dan in twee gelederen gelieven te plaatsen. De pleitbanken waren mede niet doelmatig ingerigt, en voor het publiek was bijna geen ruimte overgelaten. Toen ik daar binnentrad, kon ik dus bezwaar lijk gelooven, dat ik mij bevond in de tegen woordigheid van den hoogen raad der Neder landen De toegangen tot den hoogen raad en het hof van Zuid-Holland zijn eindelijk zoo weinig aanzienlijk, dat men daar ter plaatse eer de verblijven der ongeregtigheid, dan de tem pels van Themis zoude gaan zoeken en zelfs aan eene zijde zoo in het oogloopend bouw vallig, dat het mij onverklaarbaar voorkwam hoe een stedelijk bestuur het aldaar gesteld, afschuwelijk lelijk en met instorting drei gende poortje niet laat opruimen en door een hek of anderszins vervangen, ten zij men uit liefde voor het schilderachtige dezer ruïne hetzelve behouden wil". De hoek, waarin de raad gevestigd was, had feitelijk niet eens een naam. In 1847 heeft de toenmalige president, mr. W. B. Donker Cur- tius van Tienhoven, bij een gelegenheid, waar voor het college in algemeene openbare ver gadering bijeenkwam, namelijk de inwijding van een nieuw lid, de ongepaste en aanstoote- lijke wijze besproken waarop men het hoogste rechterlijke college gehuisvest had. Na lange besprekingen werd besloten een nieuw gebouw op het Plein te stichten. In den zomer van 1861 was dit nieuwe gebouw gereed. Een langdurig geharrewar over de meubileering en verdere Inrichting maakte, dat het gebouw pas op 12 Mei 1864 in gebruik kon worden genomen en wel door de civiele kamer. Men was echter met dit ge bouw al dadelijk niet ingenomen. Bekend is uit die dagen een plaat van de „Nederland sche pectator" waarin 't gebouw werd voor gesteld als een hondenhok. Na 1864 is in het uiterlijk aanzien van het gebouw slechts één wijziging gekomen. Men had namelijk de leuningen naast de buiten trappen vergeten. Sommige raadsheeren gingen er nooit op of af zonder gebruik te maken van een arm van een collega. Zij noemden dat het „armenrecht". Nadat een raadsheer, toen het gesneeuwd had, er eens afgegleden was, werd de trap weinig meer ge bruikt. In 1904 zijn er eindelijk leuningen gekomen. In 1930 waren er ernstige plannen tot verbouwing, welke geen voortgang hadden De op de begrooting voor 1931 daarvoor uit getrokken post werd voor dringender doelein den gebruikt. Ook heeft in 1931 het toen malige lid van den Hoogen Raad, thans de president, jhr. mr. Rh. Feith, een plan ont worpen tot stichting van een gebouw voor het college op het door de familie Goedkoop aan den Staat geschonken landgoed Sorgvliet, maar de schenkers wenschten dat landgoed niet daartoe bestemd te zien. jy- xEgj®; Ja, heusch, er flHBsjHSn&jSfi automobilisten, die hun wagen niet afsluiten ais ze hem onbeheerd laten' staan Ideaal, zooietsvoor los loopende Jongens om zoor auto even te „leenen-1 voor 'n „vroolijken avond 1" En wat erop volgt 1Politie rechtbank Brengt hen niet in verleiding: sluit uw auto af!I In 1933 heeft het college de zaak opnieuw aangevat ten einde te trachten met behulp van het werkfonds tot een belangrijke ver bouwing van het bestaande gebouw te geraken In 1935 leden ook deze pogingen schipbreuk. Het streven werd echter niet opgegeven. In Januari 1936 noodigde de president den toen- maligen minister van financiën, mr. Oud, uit, den hoogst onvoldoenden toestand der huis vesting in oogenschouw te nemen. De minister voldeed aan dit verzoek en bracht de kwestie ter sprake in dén ministerraad, die tot ver bouwing besloot. Over deze plannen is indertijd reeds een en ander gepubliceerd. De taak van den Hoogen Raad. De taak van den Hoogen Raad kan men in den rechtsstaat niet hoog genoeg aan slaan Hij waakt toch voor de juiste toe passing der wetten door lagere rechterlijke colleges. Dit is de cassatierechtspraak. Daar naast kan de raad in sommige gevallen in eersten aanleg dan wel in hooger beroep (over bepaalde za'ken, in eersten aanleg behandeld door de hoven van justitie in Suriname en op Curacao) oordeelen. Hoofdzaak is echter de cassatierechtspraak over handelingen, ar resten en vonnissen, door de gerechtshoven, de rechtbanken en de kantongerechten hier te lande gedaan of gewezen. De raad kan in strafzaken ook einduitspraken herzien, waar bij verdachten veroordeeld zijn; in het laatste geval wanneer na de veroordeeling feiten aan het licht zijn getreden, welke ernstigen twij fel hebben doen rijzen aan de juistheid van de rechterlijke beslissing. Belangrijk zijn ten slotte ook de cassatierechtspraak in belas tingzaken en allerlei andere functies, zooals het geven van adviezen aan de Kroon in be paalde zaken, het verleenen van brieven van meerderjarigverklaring e.d., benevens de be rechting in eerste instantie van ambtsmis drijven, begaan door hooge staatsambtenaren en leden der Staten-Generaal Tal van belangrijke beslissingen zijn na tuurlijk in de eeuw van zijn bestaan door het college genomen. Trouwens, er gaat bijna geen dag voorbij of er valt een of andere beslis sing, die principieel voor de jurisprudentie van belang is. De arresten worden alle ge publiceerd in het periodiek „de Nederlandsche jurisprudentie". Hoewel het, zooals uit bovenstaande blijkt, op 1 Juni a.s. honderd jaar geleden zal zijn, dat de tegenwoordige hooge raad geïnstal leerd werd, zal, zooals eveneens gebleken is. de cassatie in den hjiidigen vorm pas op 1 October van dit jaar een eeuw bestaan. De hooge raad zal dan ook aan den datum van 1 Juni geen bijzondere aandacht schenken, maar de herdenking concentreeren op 30 September en 1 October. Er doet zich namelijk de gelukkige omstandigheid voor, dat vermoe delijk het gereed komen van het nieuwe ge bouw op het Plein samenvalt met het eeuw feest der cassatierechtspraak. Het ligt in de bedoeling, wanneer zich geen bijzondere om standigheden voordoen, de overdracht van het nieuwe gebouw op 30 September op plechtige wijze te doen plaat? hebben. De herdenkings plechtigheid van 1 October zal dan gewijd zijn aan de inwerking treding der nieuwe Neder landsche wetgeving. Een brutale indringer. Na veel moeite gearresteerd. SNEEK. 16 Maart. In de voorkamer van de woning van den advocaat en procureur, mr. H. H. J. van Bottenburg aan de Marktstraat alhier, ontdekte het dienstmeisje een persoon, die over het bureau gebogen stond. Het meisje dacht aanvankelijk, dat het de heer B. was, doch toen zij zag. dat hij het niet was, vroeg zij wat de man wenschte. Hij antwoordde, dat hij mr. B. wilde spreken, waarna het meisje hem naar het kantoor ver wees. waar mij voorgaf te zijn zekere Landa uit Groningen en mr. B. verzocht enkele ach terstallige vorderingen voor hem te innen. Zijn eigenaardige houding en een briefje, dat het meisje bovenbracht, waarin vermeld stond, dat de man aan het bureau had ge morreld, gaven mr. B. aanleiding de politie op te bellen. De bezoeker wierp hierop een bediende, die bij de deur stond geposteerd, opzij en snelde met achterlating van hoed en tasch het ge bouw uit. Een poging van mr. B. om hem te grijpen mislukte. De man snelde de straat op en verdween in het pand van de Velo-Maat- schappij, waar hij boven bij een alleenwo nende dame terecht kwam en voorgaf, dat hij in het kantoor moest zijn. De vrouw ver wees hem naar beneden, waarop hij dadelijk de vlucht nam, beneden aan de achterzijde een ruit stuk sloeg en langs een pijp naar het dak klom. Over verschillende daken be reikte hij het pand der firma Potma, waar hij door den tuin en winkel snelde en verdween. De politie zocht alle daken af, doch zonder succes. Onmiddellijk werden alle uitgangen van de stad bewaakt. Mr. B. kon een vrij nauwkeurig signalement van den man geven. De tasch, die in beslag genomen werd. bevatte o.a. een grooten, nieu wen beitel, een boor en een paar handschoe nen, een portefeuille met eenige Duitsche postzegels en een circulaire van een Keul- sche meubelfabriek. In zijn hoed stonden de initialen F. W. De politie zette de pogingen om den man te arresteeren voort en slaagde er in hem van avond om half zeven in den tuin van de R.K. Kerk aan te houden. De man is 32 jaar oud, beweert Oostenrijker te zijn en om politieke redenen zes dagen geleden naar Nederland te zijn gevlucht. GEEN TROEBELEN IN BARCELONA EN VALENCIA. 's-GRAVENHAGE. 16 Maart. De Legatie van Spanje deelt mede: Er zijn berichten verschenen volgens welke in Barcelona en in Valencia troebelen hebben plaats gehad. Deze berichten berusten echter op van allen grond ontbloote geruchten. Een heer in mijn buurt beoefent het saxophoonspel. Wanneer ge hem zoo ziet wandelen denkt ge: een van die willekeurige typisch-heer- achtige heeren waarvoor ge met eenige wel willendheid desnoods vier keer daags uw hoed zoudt willen afnemen. Een heer met een vrouw, een levensverzekering, een demï- saison en een redelijk-welgestelde inboedel, zooals er om en nabij 63.000.000 heeren op aarde zijn. Een man zonder andere dan oir- bare en onaanvechtbare hartstochten. Totdat ge, spoedig genoeg, ervaart dat deze man zijn zinnen gezet heeft op het ontlokken van klanken aan een saxophoon en dit wel met zulk een hardnekkigheid, zulk een vast houdendheid en zulk een passie, dat ge hem liever den eigen hoed over de ooren zoud.t slaan, dan den uwe van uw oogen op te heffen om hem de eere te bewijzen, die hem uit hoof de zijner oirbaarheid schijnt toe te komen. Doch deze heer is geen oirbaar heer. Hij oefent immers uur na uur van zijn al te vrijen tijd, dag aan dag en jaar aan jaar, zijn be snord tuitmondje in het saxophoor.spelen en dit dan wel op zulk een wijze, dat het geen eigen aangelegenheid van dezen heer en zijn beklagenswaardig gezin heeten mag, doch een zaak die onze straat in haar geheel, in haar gansche veelzijdigheid van menschelijk aspect ^Het saxophoon-oefenen van dezen heer na melijk is niet dan het verwekken van een ondefinieerbare klankenreeks, die door alle één- en anderhalve-steens-muren, waaraan onze straat aaneenhangt, doordringt. Een klagelijk, neuzelend, borrelend en koerend klankenspel van een verbijsterende onmelo dieusheid, die de babies en de honden onrus tig en huilerig maakt, die de harmonie van het geregelde boterham-eten verstoort en de rust van het gezin na den maaltijd doet ver- keeren tot een chaos, die nauwelijks haar re gelmaat hervindt bij de thee. Ik weet niet, waarover ik mij het meest moet verbazen: over de vasthoudendheid van dezen heer aan zijn saxophoon-illusies; over de blijmoedigheid ten aanzien zijner uiteinde lijke muzikale prestaties, die hem inspireert zoo vol- en vasthoudend te zijn; of over zijn kwaadaardige egocentriciteit, (door mevrouw de Haan naast ons egoïsme geheeten, maar zoo venijnig zijn wij niet) die hem verhindert te overwegen, dat de buurlieden dit ellendig gedoe dat hij muziek waant te zijn, wel eens een duivelsche penitentie zouden kunnen noemen. Terwijl ik deze weinige regels aan deze mis dadige figuur wijd, buitelen zijn neushoorn klanken over mijn schrijftafel en plegen dui velsche dansjes tusschen mijn paperassen; zij dringen binnen door mijn schedeldak en roezemoezen over mijn benard middenrif. Ik wil dezen constant-saxophoneerenden heer vermoorden. Ik wil hem rijgen aan mijn vulpen, hem tegen den muur spijkeren en een ploeg man nen huren, die hem per waldhoorn, trombone en bombardon het bewustzijn bij brengen wat hij ons aandoet. Ik wil hem hier althans zeggen dat ik hem veracht, verwensch. Dat is het eenige wat ik kan doen, namens de geheele straat, namens de tantes die in geen jaren een middagslaap hebben kunnen plegen: namens de babies die weenen, de honden die huilen, de vaders die stampvoeten en de zoons die met de vingers in de ooren de onregelmatige Grieksche werkwoorden moe ten leeren. En buiten de sfeer des papiers zal ik toch mijn hoed voor hem moeten lichten. Omdat saxophoon-oefenen geen reden tot sociale on- eenigheid mag zijn. Omdat de voorouders van dezen „deugniet" tachtig jaren voor hun vrij heid hebben gevochten en hij het recht heeft te doen wat hij, al blazend, wènscht te doen binnen de perken, door een al te goedgunsti- gen wetgever in het lawaaierige tuintje onzer samenleving aangelegd. Mr. E. ELI AS.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2