LEGEROEFENINGEN IN BRABANT. SfMHwai Si j Een goede zakenvrouw De commandant van het 16e regiment infanterie te Amersfoort, luit.-kolonel J. Visser, heeft Woensdag een toespraak gehouden naar aanleiding van het besluit der regeering, dat de aanstaande verlofgangers nog 5V/ maand onder de wapenen moeten blijven „Verdekt opgesteld". Een snapshot van de manoeuvres, welke Woensdag en Donderdag door verschillende afdeelingen van het leger in West-Brabar»t ■zijn gehouden De jaarlijksche paardenmarkt te Weert was deze week bijzonder druk bezocht 7 De troepenparade te Weenen voor Adolf Hitler. De pantser auto's passeeren in den stoet. Op den achtergrond het Parlement Tsjecho Slowakije vraagt hulp. Osuski, de Tsjechische gezant te Parijs, verlaat het Quai d'Orsay na zijn onderhoud met Paul Boncour, den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Frankrijk en de internationale toestand. Souritz, de Russische ambassadeur te Parijs, verlaat hotel Matignon na zijn onderhoud met Leon Blum r v.,*< Jf-K mÊL - rr.-. ma# 7 f, 'r-- L:Y fMéiMÊêké. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer hh van Boeyen, bracht Woensdag een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. De minister tijdens den rondgang «li» •v7*vv<«* - •f.rik»v *.wy*«.« v 2L* Een overzicht der enorme menschenmassa tijdens de groote demonstratie op de Heldenplatz te Weenen FEUILLETON door HERMAN ANTONSEN, 4) ,.Ik denk soms wel, dat je beter een man •had kunnen zijn", bromde haar vader. „Soms zou ik het zelf graag willen", ant woordde zij kortaf. „Maar nu is het te laat om dat nog te veranderen". „Juist", zei Ned loom. „En Iaat mij dan alsjeblieft ook zooals ik ben". „Ik zal u eens wat vertellen, vader zei Valentine opeens. „Ik zal u helpen bij uw verkiezingscampagne!" Ze knipte opgetogen met haar vingers. „Dat is een idee! Ik zal stemmen voor u werven en toespraken hou den; ik zal circulaires schrijven, reclame ma ken en verkiezingsplakkaten ophangen. Ik zal den heelen Staat hier bewerken!" „Ochneezei haar vader gejaagd. „Ik ben je wel heel dankbaar, maarhm ik geloof, dat het beter is van niet". „Hoort u eens, ik wil er op wedden, dat ik u gekozen kan krijgen!" verklaarde zijn dochter. „Beslist!" beaamde Ned. „Het is een uit stekend idee, vader. Ze zou muziekkorpsen huren parade houden, fakkeloptochten en.,. „Radiotoespraken uitvliegmachines", zei Valentine opgewonden. „Dat is iets heel nieuws! En wolkenschriftKiest Ran- some!Wie is uw tegenpartij, vader Noem zijn naam eens!" - i tv „Wacht nog eventjes", zei de kolonel. „Ik ben nog lang niet gekozen tot candidaat". „Daar -orgen we ook wel voor", verzekerde Valentine hem stellig. Kolonel Ransome twijfelde geen oogenblik aan haar voornomen. Als ze in zooiets belang «ing stellen, dan was niet te voorzien, wat ze wel doen zou. Waarschijnlijk zou ze zooveel leven maken, dat het op de rotsige kust van Maine hoorbaar was. „Ik ben bang, je te moeten verzoeken, er niet meer over tè denken", zei hij beslist. „Politiek is mannenwerk en het is een ern stige zaak. Dat schijn je niet te beseffen". Valentine legde haar handen op zijn schou ders en keek hem heel ernstig aan. „Heusch waar, ik meen het. Ik zou dol graag samen met u vechten. Eerlijk waar!" Haar vader scheen haar teleurstelling mee te voelen. Hij kwam naast haar zitten, legde zijn hand op de hare en keek haar een beetje verdrietig aan. „Kun je dan niets anders verzinnen, wat je graag zoudt doen? Wat denk je van een of ander reisje? Je bent In een vol jaar niet naar New-York geweest „New-York?" zei Valentine opeens, hem in de rede vallend, „New-York?" Ze sprong zoo onverwachts op, dat hij er van schrok en liep de kamer op en neer. „Niew-York!" riep ze uit. „Morgen ga ik mijn koffers pakken. Uw secretaris kan mor genochtend vroeg kaartjes voor me nemen. Roept u hém even, dan ben ik zeker, dat hij er voor zorgt". Haar vader keek haar verbluft aan. Nog geen tien seconden geleden opperde hij een vaag voorstel om naar New-York te gaan, en nu was zij practisch al onderweg. m. De kantoren van de Scheepvaartmaat schappij van Blair bevonden zich in een ouderwetse!) gebouw van vier verdiepingen in een'zijstraat dicht bij de Battery, dat jaren voordat de gestroomlijnde wolkenkrabbers in de mode kwamen, gebouwd was. Voor het lange raam der benedenverdieping hingen aanlokkelijke reclameplaten, die de Heerlijk heden van het reizen naar Zuid-Amerika en West-Indië verkondigden. Binnen stonden klerken in gele jassen, achter een toonbank. waarop onder glazen platen plattegronden van schepen met de verschillende hutdekken lagen uitgespreid. Ook stond er, zooals bij alle rechtzinnige scheepvaartmaatschappijen, onder een glazen overkapping een model van een schip: de Marinoco, volgens de bijbehoo- rende kaart een schip met een inhoud van tienduizend ton, een lengte van vierhonderd voet en een normale snelheid van zestien knoopen per uur. De liftjongen van het Blair-gébouw had den voorzitter van de directie der maat schappij nog nimmer gezien; maar die lift jongen was ook nog pas vijf maanden in dienst. De directeur verscheen zoo zelden, dat er nauwelijks op gelet werd. Het maakte dan ook niet den minsten indruk op hem, toen Jonathan Blair op een morgen om elf uur bruusk de lift kwam binnengestapt, zoo gebruind als een jongmensch, dat kort ge leden teruggekeerd was van de polo-wedstrij den in Californië, maar zijn kon. De liftjongen maakte veel meer indruk op Jonathan. De lift was nog een ouderwetsch open bouwsel, dat op en neer danste als er gestopt werd onder gerammel en gerinkel van allerlei dingen in den liftkoker. De kunst was bij het stoppen met het op en neer sprin gen rekening te houden, zoodat de vloer op gelijke hoogte kwam te liggen met den vloer der verdieping. Dat was heel lastig te berei ken. Jonathan had het zelf herhaaldelijk ge probeerd. Hij keek dan ook opmerkzaam toe, toen de liftjongen de kooi met een schok tot stilstand bracht drie duimbeneden den gangvloer, „Het is maar een kwestie om er den slag van beet te krijgen", zei hij tegen den lift jongen. „Laat mij het eens probeeren". Hij nam den verbaasden liftjongen den Hefboom uit handen, bewoog dien heel even ?n liet hem dan los Met een verschilletje van een kwart duim hing de kooi met den vloer gelijk. Hij knikte tevreden, beduidde den man de deur open te doen en stapte er vrij tevreden uit. Zijn kantoor was donker en aardig stoffig. De gordijnen waren neer en de ramen dicht. Jonathan trok de gordijnen open en schoof een raam op. Het vertrek was sedert lange jaren bet privékahtoor van den president. Het had beschoten wanden, een hooge bal ken zoldering en een kleinen schouw, waar voor zeekapiteins hun pijp hadden zitten roo- ken met verscheidene geslachten der familie Blair. Hij ging aan zijn bureau zitten en schelde zijn secretaris. Terstond trad Meggs binnen, een tenger, grijs mannetje met een stalen bril en een onbeteekenend snorretje. Hij was al secretaris geweest bij Jonathan's vader en Jonathan had hem min of meer ge- erf d tegelijk met het grootste aantal aandee- len in het bedrijf. „Goedendag, mijnheer Blair. hoe maakt u het?" vroeg hij met een buiging. „U ziet er, moet ik zeggen, uitstekend uit". „Hallo, Meggs. Ja, ik voel me uitstekend. Zeg eens, hoe waait de wind? De directie kan het gewoonlijk wel zonder mij stellen. Han gen er soms wolken aan den hemel?" Meggs werd onrustig. Hij nam zijn bril af en wreef zich over zijn neus. „Er hangthemer hangt een heel zware wolk, mijnheer. Moet ik nog meer zeg gen, mijnheer?" „Het vrije woord is een der hoeksteenen van onze staatsinrichting", zei Jonathan. „Zég maar op, wat er is". „Om u de waarheid te zeggen, mijnheer, staan de zaken er heel slecht voor", zei Meggs verontschuldigend. „Het passagiers vervoer is al lang erg achteruitgaande en het vrachtvervoer op West-Indië is zichtbaar minder geworden. En nu is onze koffiemarkt ook tot niets teruggebracht. En er gaan ge ruchtenHij aarzelde. „Hm!" bromde Jonathan. „Dat is een pret tige begroeting. Geweldig opwekkend. En wat zijn dat dan wel voor geruchten, Meggs?" „Ik geloof, dat de directie van zins is het heele passagiersvervoer en de vrachtvaart op West-Indië stop te zetten, maar een poging te doen om de vrachtschepen uitsluitend op Zuid-Amerika te laten varen. En als dat met- lukt, mijnheer dan meen ik gehoord te heb- ben, dat enkele bestuursleden er op voorbe reid zijn, om.om ,,Om wat?" vroeg Jonathan. „Toe, Meggs wees niet zoo kortaf als een treurfluit". „Om de zaak bankroet te laten verklaren, mijnheer", gooide Meggs er uit. ,3ankroet?" riep Jonathan zich strak op richtend in zijn stoel. „Ze zijn krankzinnig. Daar geef ik mijn stem nooit aan". ,Als u me niet kwalijk neemt, mijnheer", begon Meggs zachtjes. „U bent niet te berei ken geweest. Het is een zware verantwoorde lijkheid. U kunt verwachten, dat het bestuur zijn ontslag neemt". Jonathan trommelde peinzend met zijn vingers op het bureau. Blijkbaar moest het geval ernstig overdacht en onder oogen ge zien worden. „Het is wel goed, Meggs". zei hij eindelijk. „Waarschuw me maar, als de zaak op sprin gen staat". Pardon, mijnheer?" „Als de directie klaar Is om te vergaderen". Meggs ging heen en Jonathan leunde ach terover in zijn stoel met zijn handen ach terom het hoofd geslagen. Voorzitter van de directie! Om te lachen! Hij staarde naar het portret van Abias Blair, dat boven den schouw hing. Abias was een heer met een streng uiterlijk met witte bak kebaarden en een norschen kin. Jonathan vroeg zich af, wat de oude Abias in zoo'n geval gedaan zou hebben. Als de lui niet meer met je schepen wildon reizen en als kooplui je schepen' niet meer wilden bevrachten, wat moest hij, Jonathan Blair, dan aanvangen? Zijn telefoon belde. Het was Dick Segrave. „Kom je om 3 uur skat spelen, Corry?" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5