D kreymborg Het Haarlemsche Slagersbedrijf. VRIJDAG 18 MAART 1938 EERSTE KAMER. Naturalisaties. Eerlang: zouden 5000 vreemdelingen tegelijk Nederlanders worden. Blijkens het voorloopig verslag over een aantal ontwerpen van wet houdende naturali saties vestigden eenige leden er de aandacht op, dat daarbij in behandeling werden geno men tien voordrachten, strekkende tot natu ralisatie van tweehonderd personen, met hun gezinnen, dus in feite ongeveer duizend per sonen tezamen. Deze leden nu achten het on mogelijk. in den korten tijd, die daartoe ter DescnikKïng stond, zich voldoende omtrent de voor naturalisatie voorgedragen personen op de hoogte te stellen. Voorts maakten zij er op opmerkzaam, dat ongeveer vijf en veertig ontwérpen van soort gelijke strekking op afdoening wachten, het geen beteekent, dat eerlang bijna tegelijker- tend meer dan vijfduizend personen in het Neöerlandsche volksverband zullen'worden op genomen. Van een voortgezette opneming daarin nu van zoo groote massa's vreemdelingen ducht ten de hier aan het woord zijnde leden het gevaar, dat zulks belangrijke veranderingen zal teweegbrengen in de ethnologische samen stelling van het Nederlandsche volk. Zij achtten dit ook in strijd met het Koninklijk woord: „Wij willen ons zelf zijn en blij ven". Bovendien zal, naar de meening van deze leden, de werkloosheid van de oud-Nederland- sche bevolking er door worden vermeerderd en dien tengevolge een deel dier bevolking tot emigratie zijn genoopt. Een en ander leidt, dus betoogden zij, tot de slotsom, dat in het vervolg slechts voor naturalisatie in aanmerking mogen worden gebracht gewezen Nederlanders en voorts zoo danige vreemdelingen, met wier toelating tot- het Nederlanderschap het belang van volk en staat wordt gediend. Andere leden verklaarden, met dit betoog in menig opzicht niet te kunnen instemmen. Wat aangaat de reden, waarom zoovele na turalisatie-ontwerpen tegelijk aan de Staten- Generaal zijn voorgelegd. Die reden is ge legen in de omstandigheid, dat ten departe- mente op het stuk der naturalisaties een groote achterstand was ontstaan, welke door versterking van personeel is ingehaald. Onjuist achtten zij ook te gewagen van „zoo groote massa's vreemdelingen" die in 't Ne derlandsche volksverband zouden worden op genomen, omdat velen, zoo niet de meesten, der voorgedragenen reeds geruimen tijd ten onzent zijn gevestigd en zich inderdaad Nederlander gevoelen en zich als zoodanig beschouwen» I 2.000.000 3 pCt. OBL. N.V. MIJ. VOOR GEMEENTECREDIET. AMSTERDAM, 17 Maart. De inschrijvingen op de heden gehouden uitgifte van 2 millioen 3 pCt. obligation, ten laste der N.V. Maat schappij voor Gemeentecre diet zullen ten volle worden toegewezen. De plaatsing van het restant iis opgedragen aan de heeren Hope en Co. OFFICIEEL BEZOEK AAN VRIJZ. PROT. JEUGDWERKKAMP „DE KUIL". APELDOORN, 17 Maart. Mr. dr. G. Dra ay er, inspecteur-generaal der werkver- schaffing en steunverleening, de heer M. de Vries, hoofdinhpecteur, en leden van de inter departementale commissie voor jeugdzorg, - hebben hedenochtend een bezoek gebracht aan het Vrijz. Prot Jeugdkamp „De Kuil" te Beekbergen. In den middag hebben de bezoe kers, nadat op „De Kuil" de lunch was ge bruikt, onder leiding van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, burgemeester van Apel doorn, een bezoek gebracht aan eenige werk verschaffingsobjecten in de buurt, o.a. aan de heideontginning in de Doener Mark. Minister Romme, die het initiatief tot dit bezoek genomen had, was wegens ziekte ver hinderd aan de excursies deel te nemen. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. Koersen voor stortingen op 18 Maart 1938 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmiiarken 72.64, lires 9.39, peseta's 10.50 en Turksche ponden 1.43%. Schade ongeveer 2.000.000. In verband met den brand, welke in den vroegen morgen van Donderdag heeft gewoed in de N.V. chrootmlederfabriek „De Amstel", v.h. firma L. S. Gompen, te Waalwijk en waar bij de geheel e fabriek is vernield, kan nog worden gemeld, dat de schade wordt geschat op omstreeks twee millioen gulden. HET DIENSTPLICHTIG PERSONEEL VAN FOKKER. AMSTERDAM, 17 Maart. De directie van de Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker heeft lieden aan haar personeel medegedeeld, dat be ambten en werklieden, die hun werkzaam heden tot haar tevredenheid hebben verricht en die ter vervulling van hun militairen dienstplicht de fabriek hebben verlaten of zullen verlaten, bij eervolle beëindiging van dien dienstplicht indien uiteraard de fa- brieksibezetting zulks toelaat bij aanmelding voorkeur boven anderen zullen genieten. De belastingcontrole op den weg. Een nadere enquête van de K. N. A. C. De klachten over de controle der documen ten van de Motorrijtuigenbelasting blijven voortdurend aanhouden, schrijft ons de K.N.A.C. Het begint er zelfs naar uit te zien, dat deze controle op den weg tot een ernstig euvel begint uit te groeien. En dit alles zonder eenige noodzaak, om dat met een goedkooper en eenvoudiger systeem practisch alle moeilijkheden met een slag kunnen worden opgelost. Deze oplossing bestaat in het ook in andere landen sinds jaren toegepaste systeem, het belastingpapier in kleinen vorm op de voor ruit van de auto zichtbaar te doen aanbren gen. Door het toepassen van verschillende kleuren en teekens op het biljet kunnen de verschillende klassen en belastingtermijnen reeds op een afstand worden onderscheiden. De K.N.A.C. heeft zich thans tot de mi nisters van Financiën en Waterstaat ge wend met het verzoek de medewerking van een ambtenaar van elk dezer departementen te mogen ontvangen om in gezamenlijk over leg, doch geheel voor rekening van de K.N.A.C., een voorstel als in bovenstaanden geest volledig uit te werken en den ministers aan te bieden. Inmiddels wenscht te K.N.A.C. echter zoo volledig mogelijk te zijn ingelicht omtrent den overlast door de huidige contrölemethoden ondervonden en zij verzoekt derhalve alle auto- en motorrijders haar secretariaat, Lan ge Vijverberg 10, 's-Gravenhage bericht te zenden van ondervonden moeilijkheden onder opgave van datum, plaats, tijd en zoo mogelijk van de contröleerende instantie. Een eetlepel zelf gemaakte Hoest-siroop overwint de hevigste hoest en verkoudheid. De beste, snelste en zekerste manier om van uw hoest en verkoudheid af te komen, is een heel eenvoudig en goedkoop middel, dat u zelf thuis klaar maakt. Koopt bij uw apotheker of drogist 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd). Voegt er een kwart liter heet water bij en een eet lepel suiker, honing of tafelstroop. Even goed roeren tot alles goed opgelost is en u heeft een prachtige siroop, ,zoo doeltreffend, dat een eetlepel direct de hevigste hoest verlicht en stilt. Vervus is samengesteld uit een geconcentreerde essence van Siberische pijnboomen, echte Japan- sche pepermuntolie en 10 andere, nuttige be- standdeelen. Direct na het innemen oefent het een verzachtende werking uit op de ontstoken slijmvliezen en opent het de door het slijm ver stopte kanalen van keel en neus. U voelt on middellijk de verlichting in uw hoofd; het krie belend gevoel in uw keel verdwijnt en het niezen houdt op. Het werkt doeltreffend bij gevallen van influenza, heeschheid en alle bronchiale aan doeningen. Probeert het vandaag nog. Vervus is bij eiken apotheker en drogist verkrijgbaar. (Adv, Ingez. Med.) De brand te Waalwijk. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steunuit- keering op boter, behoudens tusschentijdsche wijzigingen, is voor de week van 17—24 Maart vastgesteld op 50 cent per K.G. FRIESCHE PASTORIE-GOEDEREN. 's GRAVENHAGE, 17 Maart. Ds. Pijn- acker Hordijk, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Oude- en Nijehorne, stelde tegen kerkvoogden dier gemeente een eiseh in, strekkende tot erkenning van zijn recht als pastor loei op het beheer en genot der pastoralia. Na ontzegging der vordering door de Rechtbank te Leeuwarden achtte het gerechtshof aldaar de vordering voor toewij zing vatbaar Kerkvoogden kwamen van dit arrest in cassatie. Heden heeft de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad op tal van gronden ge concludeerd tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 12 Mei, Makelaar wegens verduistering gearresteerd. Droeg' ontvangen huur slechts gedeeltelijk af. De Rotterdamsche politie heeft gearres teerd en in verzekerde bewaring gesteld den 51-jarigen J. O. S. administrateur en be- eedigd makelaar in huizen te Rotterdam, die ten nadeele van zijn opdrachtgever O. F. G. uit Den Haag gedurende eenige jaren gelden heeft verduisterd. Men heeft nog niet kunnen vaststellen om hoeveel het hier gaat, maar vermoedelijk betreft het een aanzienlijk be drag. In verband met het onderzoek kunnen nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Wij vernemen echter dat de admnistrateur voor zijn opdrachtgever reeds jaren huurgel den inde. Wanneer de gelden eenmaal in zijn bezit waren wist hij met de administratie zoodanige manipulaties te verlichten, dat hij minder geld aan zijn opdrachtgever afdroeg, dan hij van de huurders ontving. S. heeft voor zoover thans is gebleken op dit gebied zulk een geraffineerde manier we- tei toe te passen, dat hij ongeveer gedurende twee en een half jaar ongestoord met zijn practijken kon voortgaan. Daarbij heeft hij bovendien zijn onkosten- rekening, welke hij op gezette tijden in diende, veel hooger opgevoerd dan zijn wer kelijke uitgaven waren. Aangezien het hier een groot aantal kleine re en grootere afzonderlijke zaken en zaakjes betreft moet elk daarvan apart worden on derzocht en de politie heeft met het onder zoek dan ook de handen vol. Mede door de gecompliceerdheid van de manipulaties kan het op het oogenblik nog bij benadering niet worden aangegeven, om hoeveel geld het. gaat. Men neemt echter aan dat de verduisteringen een groot bedrag omvatten. E belangstelling voor het rapport der - Haarlemsche Bedrijfstelling 1936 is bij de afzonderlijke vak- en stand organisaties zeer gering. Insiders zullen zich daarover niet verwonderen. Helaas is het aantal „lezers" in die Groepen nog uiterst beperkt. Nu evenwel met ingang van 1 Februari 1938 de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 voor de eerste maal is gaan werken, nadat sedert 18 Augustus 1937 het z.g. Sper- verbod voor het Slagersbedrijf van kracht is geweest, is het misschien van belang voor Haarlem een aantal overzichten te publicee- en, omtrent de beteekenis van het slagers- bedrijf. Daarbij worde wel bedacht, -dat deze gegevens dateeren uit December 1936, zoodat inmiddels de toestand sterk gewijzigd kan zijn. Deze bedrijfstelling gaf aanstonds aanleiding- tot het samenstellen van een algemeen over zicht van de in Haarlem gevestigde onderne mingen. Dit overzicht moge onderstaand volgen. ZIJN VADER MET EEN MES GESTOKEN. Voor de Bredasche Rechtbank stond Don derdag terecht de 17-jarige schoenmaker A J. van A., te Gilze, die op 22 December 1937 zijn vader 'opzettelijk met een broodmes in den nek en in den rug had gestoken, waardoor deze zoo ernstig werd gewond, dat hij thans nog gedeeltelijk verlamd is. De zaak werd met het oog op den jeugdigen leeftijd van verdachte met gesloten deuren -behandeld. Na een langdurig getuigenverhoor waarbij o.a. gehoord werd de psychiater dr. G .Jans- sens uit Vught, eischte de officier van justitie het ter beschikking "van de regeering stellen van verdachte. Uitspraak over veertien dagen. Honderden stuks in Uw maat en honderden stuks in de kleur, die U wenscht, maar alle honderd toch iets aparts. Dat is Waarbora- kleeding. a <3 Héén bij (Adv. Ingez. Med.) Henri Polak voor de Rechtbank. Verdacht van beleediging van een volksgroep. Geldboete van 25.geëischt. De rechtbank te Amsterdam behan delde Donderdag de strafzaak tegen dr. Henri Polak, die zich heeft te ver antwoorden gehad wegens beleedi ging van een volksgroep. De Amsterdamsche advocaat mr, F. W. Meijer, voelde zich als fascist be- leedigd door een kroniek van dr. Polak, opgenomen in „Het Volk" van 6 Maart. Hij diende een klacht in bij de justitie en deze stelde een vervol ging in wegens beleediging van de Nederlandsche fascisten en (of) de leden van de N. S. B., zijn-de een tot de bevolking behoorende groep van personen. Op 21 October diende de zaak voor de recht bank en mr. Mendels optredende voor dr Polak, pleitte nietigheid van de dagvaarding. De Rechtbank ging met de bezwaren van mr. Mendels mee en verklaarde de dagvaar ding nietig. Het O. M. ging in appel. Het Hof, dat uitsluitend de nietigheid te beoordeelen kreeg, was van een andere meening dan de Rechtbank en verklaarde de dagvaarding, geldig. Naar het oordeel van het Hof is het bij le zing der dagvaarding voor verdachte duide lijk, welke gedeelten en welke zinsneden uit het artikel zoodanig zijn, dat zij voor een groep der bevolking Ibeleedigend kunnen zijn. Dr. Polak erkende het artikel te hebben ge schreven. Als eenige getuige werd mr. F. W. Meijer, die de klacht had ingediend, gehoord. Hij ver klaarde zich als lid van de N. S. B. beleedigd te gevoelen dooi" het bewuste artikel in Het Volk. Speciaal maakte hij er bezwaar tegen, dat dr. P. had geschreven, dat het fascisme een heel volk tot moordenaars maakt. Pres. (tot dr. Polak)Wat zegt u er van? Verdachte zeide, dat toen de verkiezin gen naderden hij zich verplihct achtte het Nederlandsche volk te waarschuwen tegen de fascisten en wat Nederland te wachten stond wanneer de N. S. B. macht kreeg: „Ik heb niet gezegd, dat iedere N. S. B.-er een moor denaar is of morgen een moord zal plegen. Doch hij zou dit doen wanneer de leider dit beval; dit is het gevolg van het Führerprm- cipe. Wanneer b.v. aan dezen getuige werd bevolen mij dood te martelen in een concen tratiekamp, dan zou hij dat doen. Wanneer ik met mijn artikel de wet heb overtreden, spijt mij dat. Ik meende, dat het mijn plicht was op- historische gronden deze beschouwing over het fascisme te schrijven en ik heb er geen spijt van, al had ik het misschien voor zichtiger kunnen doen. Een drukproef heb ik niet gezien. We zien, zoo besloot verd., tot op den hui- digen dag, wat het fascisme onder de bevol king van weeriooze staten aanricht. PI. maakte een critische opmerking over de portee van de getuigenverklaring van mr. Meijer. Verd. staat immers niet terecht voor een klachtdelict. Mr. Mendels (tot getuige)Bent u fascist en nationaal socialist? Mr. Meijer: Ik ben N. S. B.-er. De officier van justitie eischte bij wijze van waarschuwing een matige straf n.l. een geld boete van f25, subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger mr. M. Mendels concludee. tot vrijspraak. Vaw\)vx*ew en de nieuwste Ame- rikaansche corsets Elegante, soe pele lichte te soorten voor r" slanken C middel matigen Art 5510 met rits sluiting f 8.50 de meest elegante bustehouder met jengdvorm in kort en lang vanaf f 2.50 tot f 4-10 Vaw\)we\i |nijmegen. til burg GROOTE HOUTSTRAAT 10 (Adv. ingez. Med.) Jaarvergadering Ned. Tuinders- bond. Een bedrijfsraad voor het bloembollenbedrijf' In de jaarvergadering van den Ned. Tuin- dersbond wenschte de afd. Beverwijk het Hoofdbestuur op te dragen de noodige stap pen te doen, teneinde te komen tot schuld herleiding op het platteland. Men wilde van regeermgswege een z.g.. „Overbruggingsfonds" zien ingesteld. De secretaris van het Hoofdbestuur, die deel uitmaakt van de vaste lastencommissie, waarin de betreffende materie wordt be handeld, zeide, dat hij aan de instelling van een dergelijk fonds reeds heeft gedacht. De commissie moet voor de eerste maal nog bijeenkomen. Naar aanleiding van een bespreking over de saneering van het bloembollenbedrijf werd van bestuurszijde medegedeeld dat waarschijnlijk reeds met ingang van het vol gende seizoen de crisismaatregelen door dit bedrijf in eigen beheer zullen worden geno men. Het ligt in de bedoeling mede op verzoek van de regeering een bedrijfsraad in te stellen. Arai het slot van de vergadering werd er bij het hoofdbestuur op aangedrongen, dat het alles in het werk zal stellen om een rui mere uitvoermogelijkheid naar Duitschland te verkrijgen HELING VAN GESTOLEN ACHTERLICHTJES. Een los^werkman, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, hoorde Donderdag te Amster dam drie jaar gevangenisstraf tegen zich eischen wegens herhaaldelijk gepleegde heling van achterlichtjes van fietsen. Hij liet ze door jongens van de fietsen stelen Mr. J. C. Frankenhuis dring op clemr ti- an en stelde een laatste reclasseeringspog n, oor. Vonnis 31 Maart. En de Haarlemsche Bedrijfstelling 1936. -o <3 S Verkoopplaatsen (kleinhandel) 3087 3087 Ambachten en kleinindustrieën 2556 2556 Arnb. en kleinind. en verk. pl. 192 192 Grossier derij en 205 205 Filiaalbedrijven 307 548 Grootbedrijven (nog niet be grepen in een der vor. groepen 25 35 S3 il i* 2617 225 113 31 395 Bij de ondernemingen-met-filialen werkten 53 „heele" en 20 „halve" krachten. Voorts 3 medewerkende echtgenooten en bovendien 7 eigenaren en/of vennooten. Het materiaal, omtrent deze bepaalde bran che heeft natuurlijk maar een betrekkelijke waarde. Zij, die van meening zijn, dat uit deze cijfers dus blijkt, dat er een te-veel is, zijn in ieder geval voorbarig. Conclusies van eenige importantie zijn uit deze cijfers m.i. in 't geheel niet te trekken. Wanneer Haar lem over 3 of 5 jaren zou besluiten ander maal een bedrijfstelling te organiseeren en men zou deze nieuwe telling op dezelfde wijze houden als die van 1936. dan zouden mis schien door vergelijking der beide groepen bepaalde gevolgtrekkingen gemaakt kunnen worden. Daarnaast bestaat er ook cijfermateriaal over deze branche, verzameld door het Eco nomisch Instituut voor den Middenstand. Ver jelijking, dier cijfers met de Haarlemsche is alleen mogelijk, indien men er zich van heeft kunnen overtuigen, dat men inderdaad vergelijkbaar materiaal heeft. Wil de Bedrijfstelling Haarlem-1936 van belang worden, dan zal men dezen arbeid binnen afzienbaren tijd weder ter hand moe ten nemen. MOLLERUS. Totaal 6372 6613 3381 Het totaal aantal getelde slagers-onderne mingen bedroeg 176 of 5,18 procent van het aantal verkoopplaatsen (kleinhandel), inclu sief de filiaalbedrijven. Van deze 176 onder nemingen waren er 170, welke geen en 6. wel ke wel een of meer filialen exploiteerden. De ze 6 filiaal-ondernemingen hadden, met in begrip der hoofdzaken, 20 vestigingen. Bij de ondernemingen-zonder-filialen over- heerschte sterk, het type van de handelszaak met één eigenaar. Van het totaal aantal van 170 was dit het geval voor 166 ondernemingen. De andere waren vennootschappen onder firma. Andere rechtsvormen kwamen bij deze groep ondernemingen niet voor. De 6 onder nemingen-met-filialen waren te verdeelen in een drietal handelszaken met één eigenaar, terwijl de andere drie naamlooze vennoot schappen waren. Wat den aard der behuizing der slagerijen betrof, bleek uit het ingestelde onderzoek, dat van de 170 bedrijven niet minder dan 168 in winkelpanden waren gevestigd, de beide an dere in pakhuizen. De 6 filiaalbedrijven met de 20 vestigingen waren alle in winkelpanden gevestigd. Onder de maatstaven, welke kunnen wor den aangelegd om de beteekenis van een onderneming te bepalen, behoort o.a. de vaststelling van de oppervlakte der beschik bare bedrijfsruimte. Zoo werd ook van de sla- gersbedrijven zoo nauwkeurig mogelijk aan- teekening gehouden van de oppervlakte. In deze z.g. totale bedrijfsruimte is o.m. de etalageruimte inbegrepen. Van de 170 bedrij ven waren er 106 waarvan deze oppervlakte varieerde van 21 tot 50 M2 en 64 waarvan de oppervlakte tot 20 M2 bedroeg. In de oppervlakte-klassen van 51 tot 100 M2 en boven de 100 M2 werden geen bedrij ven gevonden. Bij een afzonderlijk inge steld onderzoek naar de oppervlakte der be drijfsruimte bij de 20 filiaal-ondernemin gen bleek, dat 16 over een oppervlakte de beschikking hadden van 21 tot 50 M2, een tweetal over een oppervlakte van minder dan 21 M2, eenzelfde aantal over een oppervlakte van 51 tot 100 M2., terwijl er geen bedrij ven gevonden werden met een oppervlakte boven 100 M2. Ten aanzien van het slagersbedrijf te Haar lem. is voorts nagegaan, of er ook een bijzon dere voorkeur kon worden ontdekt, ten aan zien van de ligging. Daarbij werd een onder scheid gemaakt tusschen: Hoofdwinkel-, win kel- en woonstraten. Voorts werd afzonderlijk nagegaan, of de desbetreffende onderneming in een hoekpand was gevestigd.- Het resul taat was het navolgende. Van de 170 onder nemingen-zonder-filialen waren er 40 in hoofdwinkelstraten, 36 in winkelstraten en 94 in woonstraten gevestigd. Van de 6 onderne mingen-met-filialen met 20 vestigingen waren 11 ondernemingen gevestigd in hoofdwinkel straten en 5 in woonstraten. Van de onder nemingen-zonder-filialen waren er 62 in een hoekpand gevestigd, terwijl 6 filiaal-vesti gingen eveneens in een hoekpand werden ge vonden. Bij een detailonderzoek voor een bepaalde branche is het van groot belang gegevens te bezitten, omtrent den ouderdom der onder nemingen. Het betreft hier de vaststelling van het z.g. sterftecijfer. Bij dit onderzoek is als leeftijd genomen: de tijd, gedurende wel ken de onderneming in handen is geweest van de tegenwoordige leiding. Zoo bleek, dat de leeftijdsgrens der ondernemingen-zonder filialen in het slagersbedrijf te Haarlem zich als volgt openbaarde: jonger dan Va jaar: 13 ondernemingen, van jaar tot 1 jaar 4 on dernemingen, van 2 tot 5 jaar 48 onderne mingen, van 6 tot 10 jaar 34 ondernemingen van 11 tot 15 jaar 25 ondernemingen, van 16 tot 20 jaar 15 ondernemingen. Bij 't vaststel len van de leeftijdsgrens der 6 filiaalbedrij ven met 20 vestigingen werd het navolgende resultaat verkregen: boven 10 jaar 10 vesti gingen, van 5 tot 10 jaar 1 vestiging, van 2 tot 5 jaar 6 vestigingen, van 1 tot 2 jaar 3 ves tigingen, en jonger dan 1 jaar geen enkele vestiging. Een ander gegeven, vooral van belang voor de slagers organisaties, is het percentage van het al- of niet-georganiseerd zijn. Het re sultaat van dit onderzoek was, dat van de 170 ondernemingen-zonder-filialen 124 zich had den geschaard onder een der organisatie vanen, terwijl van de 6 ondernemingen-met- filialen er een 5-tal ditzelfde voorbeeld had den gevolgd. Ruim 72 procent der slagersbe- drijven was dus georganiseerd. Ten slotte nog enkele gegevens, omtrent de personeelsterkte bij het Haarlemsche slagers bedrijf. Bij de vaststelling daarvan werden de ondernemer en zijn medewerkende echtge- noote afzonderlijk geteld. Voorts werden zij, die den leeftijd van 18 jaren nog niet hadden bereikt en ook zij, die niet den geheelen dag in het bedrijf werkzaam waren voor halve krachten medegerekend. De 170 ondernemin gen-zonder-filialen hadden 205 „heele" krach ten en bovendien nog 117 „halve" krachten in dienst. In totaal werken in deze bedrijven 97 echtgenooten mede, benevens 173 personen (eigenaren en vennooten). STETSON en MEUWSEN de onaf scheidelijken Gedistingeerde voorjaarsmodellen. Exclusieve modetinten. Bij vermissing of diefstal van Uw hoed GRATIS een nieuwe hoed bij MEUWSEN Vraagt ons certificaat HAARLEM, GROOTE HOUTSTR. 32, Telefoon 13440. (Adv. Ingez. Med.) Drie boerderijen door het vuur vernield. Het vee gered. Een felle brand heeft Donderdagavond drie boerderijen, gelegen aan de Middenstraat te Beesd geheel in de asch gelegd. Door onbekende oorzaak is het vuur ont staan in de boerderij van den landbouwer P. Tucker. In korten tijd stond alles in lichter laaie, waarna de vlammen, die door een krachtigen wind werden aangewakkerd, over sloegen op de aangrenzende boerderij van den landbouwer H. van der Horst.. Ook hier viel tegen de vlammenzee niets te beginnen. Het woedende element wierp zich vervolgens op de boerderij van de wed. Van Buuren, welk complex eveneens verloren ging. Van de inboedels kon niets noemenswaardigs wor den gered, Het vee, dat in de stallen stond, kon evenwel tijdig worden los gemaakt en in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Beesd was spoedig met al het beschikbare materiaal ter plaatse. Aan gezien aan blusschen niet te denken viel, be paalde zij zich tot het nathouden der om liggende perceelen. Inderdaad mocht het haar gelukken, verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Tegen tien uur kon tot de nablussching werden overgegaan. Honder den mneschen hebben het schouwspel van den brand gadegslagen. Een wethouder voor liet gerecht. Steunfraudc door giften. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht H. J. C. K., oud-R.K. wethouder te Soest, die door den politierech ter te Utrecht was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens valschheid in ge schrifte bij het ontvangen van steun. Verdachte's vrouw deed voor familieleden, gelijk hij aanvoerde, verstelwerk en kreeg daartegenover vleeschwaren gestuurd, terwijl niet de bedoeling was om elkaar in natura te betalen. Een ambtenaar van Maatschappelijken Steun, deelde mede dat ook natura als in komsten dienden te worden opgegeven. Bij het onderzoek bleek, dat verd. nog in andere richtingen met den steun in conflict was ge komen. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. dr. A. Sternheim, verzocht op grond van het gun stig rapport, verdachte tegen zich zelf in be scherming te nemen, door het opleggen eener voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 31 Maart.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9