HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT IJMUIDEN Vluchtig oordeel. 23e JAARGANG No. 116 MAANDAG 21 MAART 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOUR-ENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gi-atis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. Inn ™ee Sr?, wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— by verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden Het huis, dat verhuist. „In Holland staal een huis". En dat huis wordt verrold. IJmuiden is op z'n Amerikaansch gegroeid. Zoo al niet in de hoogte, de bebouwing moest „landelijk" blijven dan toch in de breedte. Wolkenkrabbers kwamen er dus niet, dank zij de gewenschte landelijkheid, maar in de Sturm und Drang-periode, in den tijd, toen het visscherijbedrijf zich met reuzensprongen ontwikkelde, bouwde men hier niet per huis, maar per straat. Het is nu afgeloopen met het bouwen op z'n Amerikaansch. Het visscherijbedrijf is al lang over zijn hoogtepunt heen; de arbeids markt is overvoerd en daarom is het bouwen van nieuwe woningen uiterst beperkt. Maar als we inplaats van bouwen, gaan ver bouwen, dan vaart weer de Amerikaansche geest over ons, dan ;kocn.t weer in ons op de drang, 0111 anders te doen dan anderen. IJmuiden is trotsch op 'zijn vischafslag Amerikaansch van afmetingen en daarom verheugen wij ons er over, dat deze afmetin gen nog „Amerikaanscher" gaan worden. Hal C wordt naar de Tegeltjesmarkt uitgebreid met een nieuwe hal en een 17-tal pakhuizen. Maar dat kan niet gebeuren, voordat de houten en plaatijzeren hulppakhuizen zijn ver dwenen. Toen een aantal vischlcoopers nood-pakhui zen langs de Tegeltjesmarkt ging bouwen, wisten ze, dat de tijd spoedig zou kunnen komen, dat ze (d.w.z. de pakhuizen) weer af gebroken zouden moeten worden. En deze tijd is nu gekomen, ten minste voor een groot gedeelte. Een aantal dezer pakhui zen, staande op den grond, bestemd voor de uitbreiding, zal moeten verdwijnen. Reeds is met de afbraak van een enkel plaatijzeren pakhuis een begin gemaakt. Maar met een van de houten pakhuizen, een gebouw van 17 x 6 M. gaat het anders. Dit gaat niet tegen den grond, maar het wordt verrold naar een plaats buiten de Tegeltjes- markt gelegen. Konden we in ons land met olifanten werken, dan zouden we het misschien door deze kampioen-gewichtheffers laten ver tillen, maar we hebben geen olifanten en de menschelijke til-capaciteiten schieten voor dit werk tekort, al hebben we mannetjesputters genoeg. Het verrollen van dit houten gebouw ge schiedt door het Staatsvisschershavenbedrijf, dat het gekocht heeft, om het later weer te kunnen verhuren. Onder leiding van den heer Godschalk, die al meer dergelijke werkjes heeft uitge voerd o.a. het in de Visschershaven neer laten van de houten kuip voor de droog dokken heeft men het gebouw eerst van zijn voetstuk losgemaakt, na het van binnen stevig geschoord te hebben. Daarna werd het op een raam geplaatst, welk raam op zijn beurt op ijzeren rollen kwam te staan. Een staaldraad, bevestigd aan een aan den haven kant geplaatste handlier werd om het geheele gebouw gespannen en spoedig ging het „aan den rol". Eerst naar voren, d.w.z. naar de open ruimte. Het moet nu over de verdere lengte van de Tegeltjesmarkt verrold worden, naar den buitenkant van het zware ijzeren hek, dat weggenomen moet worden. Een flinke afstand moet worden afgelegd, maar over een paar dagen zal het zijn nieuwe standplaats wel bereikt hebben, waar het kan blijven, totdat ook daar een permanent hal en pakhuisgebouw gebouwd wordt. Maar eer het zoover is, zal het misschien wel versleten zijn. Om liel damkampioenschap van Nederland. Keiler thans 2 punten voor op Dulscl en Vos. Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland voort gezet. De uitslagen van de zevende ronde luiden; De Graag—Kinnegin 2—0 B. DukelA. Ligthart 2—0 J. H. Vos—Keiler 1—1 F. Raman—Rustenburg 2—0 C. Suyk—Lochtenberg 02 A. K. W, Damme-P. J. v. Dartelen 11 Na gecompliceerd openingspel kon Dukel zijn tegenstander een randschijf bezorgen. Theoretisch was dit wel een voordeeltje. doch zooals het meestal gaat, werd Dukel door tempogebrek gedwongen, weer te ruilen. Het verdere gedeelte was vol wisselende kansen. Toen Ligthart echter na den 30sten zet meende, het strategisch veld 24 te bezet ten, had Dukel een verrassende combinatie in petto, welke Ligthart schijfverlies ople verde. Na een lang eindspel won Dukel ten slotte. Suyk's spel tegen Lochtenberg was een te genvaller. Het schijnt ons toe dat de jeugdige D.C.IJ'er geheel uit vorm is, hij zal heel wat beter moeten gaan spelen, om aan zijn ver- eischte 40 pnt. te komen, vooral nu hij nog zoo'n zwaar programma krijgt. Zijn partij tegen Lochtenberg was wel een va-banque partij, doch Suyk speelde- te zwak, om succes in een dergelijk moeilijk genre te boeken. Zondag is de 8e ronde gespeeld welk de volgende resutlaten opleverde: Rustenburg—B. Dukel 2—0 LochtenbergDe Graag 11 v. Dartelen'Ligthart 11 KellerRaman 20 J. H. Vos—. Suyk 1—1 Kinnegin—Damme 02 Dukel, die in de Zaterdagavond-ronde nog gelijk met Keiler bovenaan stond meende tegen Rustenburg, daar Keiler een goede winstkans tegen Raman had, een va-banque partij te moeten spelen. Dit beteekende win nen of verliezen. En zoo is de partij Rustenburg—Dukel ver- loopen ook. Door de uiterst gecompliceerde stelling in het eerste speeluur kwamen beide spelers in tijdnood, en toen men daar uit was, wees de stand uit dat hier een beslis sing moest vallen. Over de volgende drie zet ten werd een half uur speeltijd gebruikt. Plotseling maakte Dukel door de moeilijk heden een berekeningsfout, wat hem de par tij kostte. Na schijfverlies gaf hij in een zes om zeven stand op. Ligthart liep tegen van Dartelen in een openingsslagzet. Dit leverde schijfverlies op, maar door zwak spel van Van Dartelen in het verdere verloop der partij kon de D. C. IJ'er het stuk weer terug winnen. Toen was het spoedig remise. Suyk heeft tegen Vos heel wat beter ge speeld dan tegen Lochtenberg. In de geheele partij behaalde Vos zelfs niet het geringste positievoordeel. In een gelijk opgaand eind spel werd tot remise besloten. De stand der deelnemers na de 8e ronde luidt thans: Keiler 12 pnt.; Dukel en Vos 10 pnt.. Rus tenburg 9 pnt., Raman, Damme. Kinnegin 8 pnt., Ligthart. D. Graag, Lochtenberg 7 pnt., C. Suyk 5 pnt,, v. Dartelen 5 pnt. Er zijn thans nog drie ronden te spelen en de voorsprong die Keller met twee punten op Vos en Dukel heeft behaald, zal voor hem wel voldoende zijn om ook dit jaar het lands kampioenschap te veroveren, vooral nu hij niet meer zoo'n zwaar programma heeft. Hij moet nog spelen tegen Ligthart, Suyk, en Damme, een programma waar deze speler zeker nog wel 4 punten uit weet te halen. Dukel maakt een goede kans op de tweede plaats. A.s. Zondag wordt de negende ronde ge speeld. De werkloosheid. Het gaat nog steeds den goeden kant op. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg: op 19 Mrt. '38. op 20 Mrt '37 Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen 308 437 221 250 33 38 51 42 83 201 200 36 46 680 783 304 305 Mannen boven de 18 jaar: 1917 2189 Manunen onder de 18 jaar: 82 101 Vrouwen boven de 18 jaar: 13 19 Vrouwen ond«C de 18 jaar: 10 24 Totaal werkloosheid: 2022 2333 Het aantal wêrkloozen was dus 311 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week daal de het met 4», De looiiovereenkoiiist voor de Voorstellen der organisaties door de reeders verworpen. Zooals men weet, hadden de betrokken or ganisaties van opvarenden der trawl- en ha- ringloggers de contracten voor de trawlvis- scherij tegen 12 Maart j.l. opgezegd. Bedoelde organisaties hebben zich nadien tot de be trokken reedersvereeniging gewend met voor stellen voor nieuwe contracten der trawl- en haringvisscherij. Voor de haringvisscherij werden o.a. de volgende eischen gesteld: Een behoorlijke tijd van ritst en binnen- liggen tusschen de reizen, wat voor een groot deel van de vloot reeds bestond, vóórdat er een Visscherij-Centrale was en aan beperking van aanvoer niet werd gedacht. Dat niet bij nacht en ontij uitgevaren wordt, als een tijhaven zulks niet noodzakelijk maakt. Ook deze gewoonte bestond reeds vóór dat er beperkende bepalingen werden voorge schreven. Iu verband met de steeds meer noenemende verschharingvisscherij een definitieve gage- regeling. Aan verhooging van gage zoutvisscherij wordt gevraagd 1/24 pet. tot 1/20 pet. (in ver band met de capaciteit van het schip) per matrozenaandeel. De afrekening bij zoutvisscherij per reis, bij de verschharingvisscherij per drie reizen te doen plaats vinden. Vastlegging van het Zaterdagavondschot, wat reeds doorgevoerd is. Complete bemanning bij beperkt aantal netten. Regeling van het boetloon, waardoor moei lijkheden, zooals die nu telkens voorkomen, worden vermeden. Eenheid in de regeling voor monteurs. Eenheid in het jaagloon. Handhaving van f 3 per dag voor het af snijden. Uitbetaling van koksgeld (a 50 cent per week) ook over de dagen dat de schepen tus schen de reizen binnenliggen. Regeling van uitbetaling reisgelden, in ver band met de verschharingvisscherij. „Toenadering" meldt thans, dat van de looncommissie, door de betrokken reedersver eeniging ingesteld voor het voeren der onder handelingen met de werknemersorganisaties, het volgende antwoord is ontvangen: „In antwoord op Uw schrijven, dd. 3 Fe bruari j.l., houdende voorstellen in zake ha ring- en trawlvisscherij, op welke basis U nieuwe overeenkomsten zou wenschen af te sluiten, hebben wij de eer U te berichten, dat onze commissie, gehoord de leden van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, van meening is, dat aan Uw verlangens niet tegemoet kan worden geko men. Onze commissie is bereid de bestaande gages te handhaven, mits U van verdere eischen afziet. Van onze zijde wenschen wij alleen het extra boetloon voor Schotsche vleeten op stoomharingschepen geheel te doen vervallen. Op deze basis zijn wij tot nader overleg gaarne bereid." Hierop werd door de organisatie-besturen medegedeeld, dat hun namens de samenwer kende organisaties werd opgedragen, mede te deelen, dat zij zeer tot hun teleurstelling van den inhoud van het antwoord hebben kennis genomen en dat, hetgeen door de reeders ver langd wordt, geen basis vormt tot nader overleg. Bovengenoemd blad meldt verder nog, dat er al heel wat schepen varen, waarvoor geen regeling bestaat en dus ieder oogenblik stoor nis verwacht kan worden, wat niet tot de werkgevers schijnt door te dringen. „We ver klappen geen geheim schrijft „Toenade ring" wanneer we beweren, dat met veel moeite dit tot nog toe voorkomen is kunnen worden." Inmiddels vernemen we, dat de onderhan delingen zijn voortgezet. VELSER JEUGD-LUCHTVAARTCLUB. De Velser Jeugd-Luchtvaartclub, aangeslo ten bij de Centrale Jeugdcommissie der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, welke zich bezig houdt met het vervaardigen van-, en vliegen met modelvliegtuigen, hield Zaterdag avond een bouwavond in de voormalige open bare school D, toegankelijk voor de ouders der jeugdige vliegtuigbouwers. Tevens was aan dezen avond een tentoonstelling verbonden, welke op zeer bescheiden wijze was ingericht wegens beperkte ruimte. Hier werden de ouders rondgeleid door de leden en door den instructie-leider, den heer Belgraver. Opge steld stonden eenige zweef- schaal- en motor modellen, die alle vervaardigd waren door de Velser Jeugd-Luchtvaartclub. In een lokaal ernaast kon men de leden bezig zien met het bouwen van modellen, wat met de grootste zorg en nauwkeurigheid moet geschieden. Na deze rondleiding heette de heer Bel graver de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den heer Hagelen, secretaris van de Centrale Jeugdcommissie der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, die hierna een cau serie hield over het nut, doel en streven van de Jeugdluchtvaartclubs in Nederland. Alvorens zijn causerie aan te vangen bracht de heer Hagelen op de allereerste plaats dank aan het gemeentebestuur van Velsen, voor het gratis beschikbaar stellen van lokalen voor de Velser Jeugd-Luchtvaartclub. Dit is groote waardeering waard en een unicum in ons land, want van de 48 aangesloten vereenigingen, heeft alleen deze afdeeling dit voorrecht. Te vens sprak hij een woord van waardeering tot den heer Belgraver voor zijn leiding waardoor hij de Velser Jeugd-Luchtvaartclub heeft we ten op te werken en haar over den moeilijken tijd heengeholpen heeft. In zijn causerie zeide de heer Hagelen o.m. dat deze Jeugd-Luchtvaartclub een van de 48 clubs in Nederland is waarvan de leden zijn aangesloten bij de Kon. Ned. ver, voor Lucht vaart. Het doel van deze organisatie is de be langstelling der jeugd oo te wekken, aan te (De oud-president der U. S. A. Herbert Hoover is, op weg van Stockholm naar Londen een kivar- tier op Schiphol geweest en heeft daar verklaard, dat Holland nog even mooi, kalm en solide loas, als toen hij het 20 jaar geleden bezochtJ Een oud-president heeft ons landje bezocht, Een oud-president der Vereenigde Staten. Hij had geen bezwaren om over zijn tocht Een kort, maar een kostelijk, woordje te praten. Uw Holland, zoo sprak hij, is nog even mooi Nog steeds even kalm en nog even solide. Hij was daarbij niet aan ontroering ten prooi, Maar stelde er prijs op, die huide te bieden. Tja, Hoover is stellig een man van verstand, Wiens oordeel in alles het waard is te hooren, Het is dus plezierig, dat ligt voor de hand. Dat Nederland hem zoo intens kan bekoren. En toch, als ik nuchter wil zijn en oprecht, Dan wil ik er wel in gemoede op wijzen. Dat ik aan zijn oordeel zoo'n waarde niet hecht, Al raakt het mijn hart, als ze Nederland prijzen. Want Hoover was hier een kwartier op den grond. Waarin hij nauwkeurig reeds vast wist te leggen, Wat hij van ons landje na twintig jaar vond, Dat was eerder luchtig dan grondig zou 'k zeggen. Hij had ons dan toch wel heel vluchtig bezien, Van 't land had hij hoogstens de lucht maar gekregen, Zijn oordeel was vleiend en prettig misschien. Maar mijn oordeel is: hij had beter gezwegen. Een paar uur lang was hij, dat is ons bekend, Slechts boven en over ons land in de wolken, Dat is zelfs te kort voor een oud-president. Om meeningen, gunstig of slecht te vertolken. Schipholland heeft hij een kwartiertje aanschouwd. Maar Holland alleen uit de hoogte bekeken, En dat is niet iets waar men 't oordeel op bouwt, Wanneer men iets meer dan een frase wil spreken. Vaarwel Mister Hoover, vergeef het mij maar, Dat ik wederkeerig geen lof u kan bieden. Uw oordeel was kalm en was mooi weliswaar, En mooglijk zelfs juist, maar het was niet solide. V. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. wakkeren en in goede banen te leiden. De middelen, daartoe aangewend, zijn: het stre ven naar het actief deelnemen aan de lucht vaart, het bouwen van- en experimenteeren met modelvliegtuigen, en het organiseeren van wedstrijden. Verder het houden van lezingen, filmvoorstellingen, excursies en cursusver gaderingen. Na zijn causerie vertoonde de heer Hagelen een serie lichtbeelden, welke een duidelijk beeld gaven van hetgeen spr. in zijn causerie had gezegd. Met een woord van dank tot den heer Hage len en de aanwezigen sloot de heer Belgraver dezen aangenamen en leerzaimen avond. PROPAGANDA-FEESTAVOND V.V.S.U. Zaterdag hield de V.V.S.U. een propaganda- feestavond in „Het Wapen van Velsen". die druk bezocht was De vergadering werd geopend door den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer A. Bouterse, die in zijn openingswoord zijn voldoening uitsprak over de groote opkomst, waarin hij zag, dat de V.V.S.U. aan belang stelling wint. Hierna was het woord aan dr. Fenny de Graaf uit Amsterdam, die tot onderwerp had „De waarheid over de Sovjet-Unie". Spreek ster zeide, dat men op een feestavond als dezen den algeimeenen politieken toe stand niet mag vergeten. Hiermede moet terdege rekening worden' gehouden. Eerst bracht spreekster den toestand van Oosten rijk onder de aandacht, waar thans door het fascistisch verraad een toestand heerscht, die verre van rooskleurig is. Aan de grenzen hebben de ambtenaren boeken met vele na men en alle bezitters van die namen worden, als zij het land willen verlaten, gevangen genomen! Door het verraad van de moorde naars van Dollfuss, aan wie thans in Oosten rijk eereplaatsen zijn aangewezen. Het fascis tische spionnenstelsel,, aldus spreekster, werkt in alle democratische landen. Dit stelsel werkt ondergronds. Hierdoor is Spanje in de ellende gestort, waardoor de slachtoffers bij honderden vallen. Na in het kort den toestand in Spanje te hebben besproken, vestigde spreekster de aandacht op Polen, waar men volgens de methode van Hitier tegen Litauen optreedt. Ook dit zet spreekster op rekening van het fascisme, dat in alle democratische landien aan het wroeten is. In Frankrijk werd het eene wapendepot na het andere ontdekt. Verder wees spreekster op de agitatie der in Tsjecho-Slowakije wo nende Duitschers. Vinden we in ons eigen land aie spionnen niet? Wij zien het niet. maar laten we niet zeggen, dat het er niet is, aldus spreekster. En wat wordt er gedaan, om den fascistischen opmarsch te stuiten? Zij wees op de houding der democratische lan den en stelde de vraag, of deze landen wat zouden doen tegen den opmarsch. Tsjecho- Slowakije heeft een vertoond met Rusland ge sloten. Hierdoor is liet gevaar, dat liet door Duitsohland wordt aangevallen verminderd, maar of Engeland en Frankrijk wat zullen doen is twijfelachtig. Sovjet-Rusland is tot dusver de eenige beschermster der democra tische landen en alzoo van den vrede geweest. Daarom hebben fascistische landen, dus Ber lijn, Rome en Tokio er belang bij het gezag in Sovjet-Rusland te ondermijnen. Vandaar het groote spionnagestelsel, dat over de Sov jet geweven werd. Spreekster toonde met eenige voorbeelden aan, hoe ddt kon ge schieden. Het gevolg hiervan is het groote aantal processen en veroordeellngen der laatste tijden. Volgens spreekster zijn de ver oordeelden slachtoffer van het fascistische spionnenstelsel. iDeze veroordeelingen zijn. geen bewijs van zwakte der Sovjets; neen, men durft daar de zaken in het openbaar te behandelen, wat in Duitschland niet het ge val is. De voorbeelden zijn er van. Maar de sabotage van zoovele vooraanstaanden heeft den vooruitgang der Sovjet Unie niet kunnen tegenhouden. Spreekster wekte de aanwezigen op, te strijden voor de erkenning van Sovjet-Rusland en tegen de hetze, die tegen dat land wordt gemaakt. „Het Nieuwe Tooneel" bracht daarop voor het voetlicht de revue „Men vraagt en wij draaien", een satyre op de huidige politieke toestanden. Er was veel applaus, maar de opvoering werd geschaad door een aantal „laatkomers", die op hinderlijke wijze binnenkwamen. Weer een arrestatie te Oss. Bankier-makelaar verdacht van verduistering. Opnieuw heeft te Oss een gerucht makende arrestatie plaats gehad welke reeds lang was voorzien, doch thans nog plotseling is geschied. De Kon. marechaussee slaagde er in zoo veel bewijsmateriaal te verzamelen tegen den bankier en makelaar J. G. M. v. d. H. te Oss, dat Zaterdag namiddag diens aanhouding kon bevolen worden. De verdachte werd gevankelijk naar de marechaussee kazerne gebracht, waar hij werd op gesloten. Het vermoeden bestaat, dat de bankier- makelaar zich heeft schuldig gemaakt aan verschillende gevallen van verduistering en valschheid in geschrifte, aldus meldt de N. R. Crt. Daar het onderzoek in deze zaak bijzonder moeilijk was, heeft het jaren geduurd, voor dat de Kon. marechaussee te Oss kon ingrij pen? Voornamelijk kleine lieden heeft de.gear resteerde tot zijn slachtoffers gemaakt; de bedragen, welke hij zich in den loop der ja ren heeft weten toe te eigenen, zijn tot een groot bedrag gegroeid. Meermalen profiteerde hij van den geldnood van zijn cliënten, om zich te verrijken. Of schoon reeds lang ter plaatse werd gemompeld dat v. d. H. uiteindelijk met de politie in aan raking moest komen, was zijn arrestatie, wel ke gisteren in de Ossehe villawijk geschiedde, toch voor velen een verrassing. Onmiddellijk nadat de man naar de kazerne was gebracht, werd zijn woning onder bewaking van de po litie gesteld en huiszoeking verricht. Boeken en bescheiden welke daar aanwezig waren, werden inbeslag genomen en naar de mare chaussee kazerne vervoerd. Ook het kantoor werd doorzocht en de daar aanwezige boeken en bescheiden werden eveneens per vracht auto naar de kazerne overgebracht. Waarschijnlijk heeft v. d. H. zich schuldig gemaakt aan vergrijpen tegen de Woekerwet. Het onderzoek zal nog wel eenige weken vor deren, voordat de omvang der manipulaties kan worden vastgesteld. V. d. H„ die vijf jaar geleden zijn kantoor te Oss heeft gevestigd, was voordien klerk op een notariskantoor te Berghem. Daar oefende hij naast dit werk ook het beroep van assuradeur uit en van dien tijd dateeren zijn verschillende verduisteringen. De verdachte die nog steeds te Berghem woon de, was eenige maanden geleden naar Oss verhuisd, waar hij een villa had gekocht. BRUNO WALTER EN HET AMSTER- DAMSCH CONCERTGEBOUW. Het bestuur van het Concertgebouw te Am sterdam deelt mede, dat het met den heer Bruno Walter reeds geruimen tijd in onder handeling is betreffende het volgende sei zoen. De heer Walter heeft zich in principe be reid verklaard ook weder voor een periode in het aanstaande seizoen de leiding van het Concertgebouworkest op zich te nemen. ZEVENDE JAARLIJKSCHE FOLKLOREDAG TE AMSTERDAM. Zaterdag 26 Maart a.s, zal in de kleine aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam de zevende jaarlijksche Folkloredag worden gehouden. Sedert de oprichting van het Nederlandsch Nationaal bureau voor Anthropologic in 1922 is daarin opgenomen een sectie folkiore onder voorzitterschap van den heer D. J. van der Ven te Oosterbeek. Door het instellen van een jaarlijkschen Folkloredag wordt ook buiten den kring dei- eigenlijke vakgenooten belangstelling ge wekt voor vele folkloristische vraagstukken.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1