MM Top Naeff. BEVERWIJK Krachtige Bouw. WIJK AAN ZEE HEEMSKERK SANTPOORT ARROND. RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND Donderdag is de schrijfster van meisjesboe ken, tooneelstukken, romans, essays en critie ken Top Naef zestig jaar geworden en zij is deswege gehuldigd. Sommigen zullen de aanleiding niet erg belangrijk vinden. Velen zijn geneigd tot schouderophalen zoowel over de geijkte jubilea als over de bijzondere vie ring der latere decaden in 's menschen leven. Posthume eerbewijzen aan die weinige grooten, wier scheppingen voor het nageslacht bleven bewaard, ontkomen evenmin aan hun critiek. Zij zijn zeer nuchter en verstandig. Zij voeren allerlei doorslaande argumenten aan. Maar zelfs in Nederland is de nuchterheid niet im mer hoogste wijsjieid en wij houden dus aan jubilea en herdenkingen vast. Want het leven is zoo vol en zoo gejaagd geworden, dat men ons vaste momenten moet bieden en ze voor ons voorbereiden om nog eens bijzondere aandacht te kunnen wijden aan hem of haar die ons schoonheid in ons leven geschonken heeft, waarvoor wij dankbaar gebleven zijn Wij kunnen niet meer bestaan zonder Agenda. Buiten den kleinen kring der vaderlandsche officiëele litteratuur, tellend zoovelen die zich in een geval als dit zullen uitsloven om de figuur-Top Naeff, haar verwantschap met de na-Tachtigers en haar betrekking tot het Na turalisme te determineeren bevinden zich dui zenden Nederlanders die dezulker ingewikkel de analyses niet begrijpen en hun vertoon van eigen geleerdheid voor de zooveelste maal vervelend vinden zullen. Maar het zal hen niet hinderen, want zij zullen voor zichzelf weten welke mooie herinneringen aan Top Naeff's werk zij met zich meedragen. Want eens, of vaker, op avonden toen zij stil zaten te lezen, heeft deze vrouw hen weten te ont roeren. Dat is niet geleerd, niet analytisch te verklaren en het behoeft geen kunstige jargon dat de Nederlandsche taal opsmukt tot zij er onherkenbaar van wordt. Dat wordt alleen maar uitgedrukt in dat ééne woord. Maar het is veel kostbaarder. Men vergeet het niet. Als een der duizenden die zij ontroerd heeft uit ik hier een eenvoudige dankbaarheid jegens Top Naeff, die heel echt gemeend is. Zij heeft zich in haar werk bepaald tot de sfeer en de klasse der menschelijke samenleving waarin zij geboren en opgevoed was. Maar die sfeer en die menschen heeft zij weten aan te voelen en te doorvorschen, en weer te geven met zoo groote voornaamheid ook waar zij hekelde en innerlijk verzet tot ironie, soms sarcasme leidde, dat men bij haar de beperking tenvolle aanvaardde. Blijkbaar welbewust heeft zij zich nimmer gewaagd op gebieden, waarop sommige auteurs alleen maar gebrek aan zelfkennis en zelfbeheersching hebben getoond. De vader landsche familieroman, de „stille-grachten roman in de gegoede kringen" heeft mijn ge duld en mijn belangstelling vaak te zwaar be proefd. Vele eerlijke pogingen mijnerzijds zijn lang voor het einde gefaald. Maar ik eerbiedig Top Naeff, al heeft zij ons niet buiten dien zelfden kring gevoerd. Er zijn bladzijden uit „Voor de Poort" die mij immer zijn bijgeble ven door hun zuivere schoonheid, te sterker nadat ik ze, nu al een jaar of vijftien geleden in een lezing uit haar werk, door de schrijf ster zelf had hooren voordragen. Er is de sfeer van dat eenzame dagboek, De stille getuige, die ik nooit vergeten kan en er is de nobele, in onze grootendeels loodzware litteratuur ook vaak speelsche ironie in een „Letje", waarvan ik genoten heb bij menige herlezing. De hulde van vele beroepsschrijvers moge mevrouw Van RhijnNaeff geworden ook wegens haar vakkennis, haar technische be- heersching, haar eerbied voor dat prachtige instrument dat van ons allen is maar zoo vaak ook in romanvorm mishandeld wordt: de taal. Er zijn weinigen, heel weinigen die haar in zuiverheid van den vorm evenaren. Veler jeugdherinneringen zullen vandaag uitgaan naar haar meisjesboeken: naar haar vermaarde eersteling „Schoolidyllen" vooral maar ook naar „Het Veulen" en „In den dop". Vóór Schoolidyllen (1900) nog kwam haar eerste tooneelstuk, „De genadeslag", dat zij als negentienjarige zag opvoeren door Het Rotterdamsch Tooneel maar dat door slechts twee andere stukken gevolgd werd. Haar litte raire productie is niet uitgebreid maar wel zeer veelzijdig geweest. En er zijn er onder haar noyellen, met name in de bundels „Voor bijgangers" en „Klein Avontuur", die voor mij tot het mooiste en zuiverste behooren. dat onze letterkunde in dit moeilijke, den Holland - schen auteur zoo zelden eigene genre heeft voortgebracht. Meer dan een kwarteeuw lang schreef Top Naeff tooneelcritieken, eerst in de Dordtsche Courant, later in de Groene Amsterdammer, die haar veelzijdige begaafdheid eveneens ten volle eer deden. Ik hoop dat zij haar litteraire activiteit nog lang niet beëindigd heeft en dat wij dus nog veel van haar kunnen verwachten. Zij is een zoo bijzondere, zuivere persoonlijkheid dat het goed is te weten dat de Nederlandsche cultuur in deze tijden zich nog op zulke schrijfsters kan verlaten. R. P. Het nieuwe programma van het Ken nemer Theater. „Een avontuurlijk meisje". Het Keimemer Theater vertoont vanaf he den als hoofdnummer „Een avontuurlijk meisje" met Gene Raymond en Ann Sothern in de hoofdrollen. Frances Cooke en de fotograaf Murphy worden uitgezonden naar een particulier jacht om foto's te maken voor een mode firma. De huisknecht Philbean heeft dit ge arrangeerd zonder medeweten van zijn baas, den eigenaar van het jacht en zit vreeseiijk in het nauw over de vertraging, veroorzaakt door het niet komen opdagen van het manne lijke model. Hij is bang ontslagen te wordeiv als zijn baas dit ontdekt. Waar Philbean zoo voor in angst zit gebeurt. Met een sloep komt Richard Stuyvesant Smith, dc jonge baas, naar het jacht. Hij is gekleed ln een costuum om aan boord te dragen en wordt door Mur phy en Frances aangezien voor het manne lijke mode). Murphy geeft hem een repriman de omdat hij zoo laat gekomen is en Frances behandelt hem zooals zij alle mannelijke modellen behandelt. Smith, die de situatie zeer grappig vindt en die op slag verliefd ge worden is op Frances, waarschuwt zijn huis knecht niets te zeggen én speelt zijn rol als model. Langzamerhand begint Frances hem aardi ger te vinden, maar zij ontwijkt al zijn toe naderingspogingen. Een baron heeft daaren tegen meer succes en aangezien het meisje bang is verliefd te worden op een man zonder geld, accepteert zij een aanzoek van den baron. Dick komt dit ter oore en draagt Philbean op Frances te vertellen, dat hij getracht heeft zelfmoord te plegen en nu tusschen leven en dood zweeft in het Vanderveer Hotel. Frances ijlt er heen en vindt hem in bed met een bebloed voorhoofd. Dick, die doet als of het einde nabij is, vraagt haar ten huwe lijk. Vreeseiijk onder den indruk en overspan nen, geeft ze hem haar ja-woord en de hu welijksplechtigheid wordt voltrokken. Dan ontdekt zij het bedrog en roept de politie, die er achter komt, dat de wilde jongeling, die de rust en de orde in het hotel verstoord heeft, de eigenaar zelf Is, waarna alles weer :oed komt. want wat Frances niet gedacht had heeft ze toch gekregen. Reclerijkerykauier „Kcnnemer- land" sloot liet seizoen. Goede opvoering van „Entr'acte". De Rederijkerskamer „Kennemerland" heeft Donderdagavond haar jubileumseizoen beslo ten met een zeer goede opvoering van de comedie in drie bedrijven „Entr' Acte" van Christien van BommelKouw en Henk Bak ker. Hiermede heeft „Kennemerland" in een seizoen de geheele „Robbedoes-serie" van Henk Bakker, bestaande uit de stukken „Robbe does", „Najaarsstormen" en „Entr' Acte" voor het voetlicht gebracht. Het was een goede keuze, want de Kamer had er dankbare speel stukken in gevonden, die ook door het publiek zeer op prijs werden gesteld. De zaal van het Kennemer Theater was ook nu weer geheel bezet toen Kennemerland's voorzitter de heer P. Fiege het gebruikelijke welkomstwoord sprak. Hij deelde daarin o.m. mede, dat wegens omstandigheden de heer A. Andrea uit Wormerveer zijn rol had overge nomen. voorts dat de heer G. Groeneveld de regie voerde en tevens als gast een rol ver vulde. „Entr' acte" is voor dilettanten een moei lijke opgave en vooral het eerste bedrijf, dat zich afspeelt in het wereldje van de Parijsche Bohémiens vereischt een stevig tempo en vooral ook een uitstekende rolkennis. Aan deze twee onmisbare factoren, die voor een goede opvoering van dit stuk voor alles noodig zijn ontbrak het bij Kennemerland niet. Er werd vlot gespeeld, al moet daarbij terstond worden opgemerkt, dat de tijd voor „spel" genomen werd, wanneer dit noodig was. In deze scènes steeg dan ook het peil van de opvoering aan merkelijk. Wij noemen b.v. de zeer sterk ge speelde scène tusschen Van Nieverden en Yvonne in II en die tusschen Vic en Ducroix in III. Dat was boeiend tooneelspel van de beste soort. De rol van Victor van Nieverden. die dit stuk als het ware draagt, was bij den heer Andrea uit Wormerveer in uitstekende handen. Hij gaf er voortdurend het bewijs van niet alleen een geroutineerde dilettant, maar ook een dilettant van klasse te zijn. Deze rol lag hem ook zeer goed, de heer Andrea be- heerschte deze figuur ten volle. Een sterke tegenspeler vond hij in den heer B. Groene veld, die van dén operadireeteur Marcel Du- erois een louche type maakte. Zijn cynisch lachje paste volkomen in het kader van zijn spel. De rol van Fred Wieland bood den heer A. Wegman, die eveneens gasteerde, weinig speel-mogelijkheden. Mij maakte van deze ietwat onbenullige figuur, wat er redelijker wijze maar van kon worden verlangd. De heer P. Steevens H.Az. had een zeer goede opvatting van de rol van den zang-paedagoog Armand Claskens. Hij speelde dezen Vlaam- schen professor met veel bravour en met een prachtig getroffen accent. De heer V. Ph. Braun gaf van den Duitschen cabaretier Heinz een zeer verdienstelijke weer gave. Hij hield het type goed vol en het ge broken taaltje deed het wel. De tweede Bohémien was de heer J. Hofland, die van den kunstschilder Leo een zwierig type maakt. In II boekte hij een goede scène met Van Nieverden. De bezetting van de damesrollen liet niets te wenschen over. Mevr. HoflandVellekoop stond voor de moeilijke opgave de Francaise madame La- (De K.L.M. zal in den Haag een nieuw groot kantoorgebouw zetten, waarvoor de grond reeds is aan gekocht De K.L.M. die zich maar uit blijft breiden, Besloot tot bouwen van een nieuw kantoor, Waaruit men in den Haag 't bedrijf zal leiden. En kocht intusschen reeds den grond daarvoor. De luchtvaartmaatschappij moet waardig wonen, Dat is iets, dat zoo'n groot bedrijf betaamt. Zoodat wij straks den vreemdling kunnen toonen Daar huist de K.L.M., terecht befaamd. Daar leidt men nu het luchtig hoog verkeeren. Dat roem verwierf met Neerland's vlag in top, Daar blijft men verder ook de wereld leeren: In Holland gaan de vliegers prachtig op. Hier zal men dan geen vliegtuig op zien stijgen. Terwijl er evenmin een toestel landt. Hier zal men dus geen vluchtig schouwspel krijgen, Maar men houdt hier de draden in de hand. Van hier worden de diensten uitgezonden. In alle richtingen en onverpoosd. Naar Stockholm en Berlijn, Parijs en Londen En over land en zee naar onze Oost. Aanschouw hier vreemdling hoe men durfde bouwen. Voel onzen trots in 't krachtige geheel, De K.L.M. bouwt in een vast vertrouwen. Sterk gefundeerd, niet slechts een luchtkasteel. P. GASUS. Als men in Beverwijk over kleeding spreekt, spreekt men over KOOP Fabrieksvoorraad Heerencostuums, Gabardine Jassen en Mantels, Jongenspakken en Pafttalons. Uiterst lage prijzen. BREESTRAAT 138 BEVERWIJK. Kijken is koopeii hij KOOP fitte uit te beelden. Zij heeft, zich van deze zware taak opmerkelijk goed gekweten. Zij gaf deze figuur zeer levendig en naar Fran- schen aard uitbundig in vreugde en verdriet uitstekend weer. Een zeer goed genuanceerde uitbeelding. Mej. Ch. M. van Veen was Locs Terlaet en zij maakte ook van deze rol iets goeds. Zij trof vooral in den overgang van „licht naar donker" den juisten toon. Vooral in Hl in een mooie scène met Vic was haar gevoelvol spel van hoog gehalte. Mej. Galesloot verraste met een fijne en welbegrepen uitbeelding van de romancière Yvonne. Goed spel en een welverzorgde dictie stempelden deze creatie ongetwijfeld tot de beste, welke wij tot nu toe van deze dilettante zagen. Prachtig gespeeld was haar afscheids scène in II met Vic en Loes. De rol van Berry, de mode-ontwerpster, was toevertrouwd aan mej. J. Smits. Deze rol lag haar wel. Vooral het quasi-luchthartige ging haar goed af. Jammer dat zij in de eerste twee bedrijven niet al te goed te verstaan was. In ni was dit heel wat beter. Mevr. M. HoflandVfellekoop doubleerde ten slotte nog in het in dit stuk bescheiden rol letje van Bob Terlaet, de robbedoes van wel eer. Mevr. Hofland maakte er met Van Nie verden een dankbare speel-scène van. Zoo was er al bij al zeer veel reden tot te vredenheid. Ook „achter" werd verdienstelijk werk geleverd, al klopte het in I niet altijd met het licht. Mevr. SuykSchik assisteerde hier als opera-élève met een mooi gezongen aria uit Puccini's „La Bohème", waarvoor mevr. Kee de piano-begeleiding verzorgde. Een gezellig bal besloot deze voorstelling en toen de laatste klanken van de muziek gepro duceerd door Roemer's Band, in de nieuwe zaal van het Kennemer Theater waren wegge vaagd, beteekende dat tevens voor „Kenne merland" het einde van een goed jubileum seizoen, waarmede een 65-jarige periode van dilettanten-tooneel in Beverwijk werd afge sloten. TUINBOUW STUDIECLUB OPGERICHT. In het Veilingsgebouw „Centrum" is een drukbezochte vergadering gehouden teneinde te komen tot oprichting van een Tuinbouw Studieclub. De voorbereidingen waren ge troffen door een voorloopig bestuur, waarin zitting hadden de heeren R. W. A. Muyen, voorzitter, G. van der Wel, secretaris, A. J. Martens, C. Bak, J. Schoehuis en Jac. v. d. Mey. De heer R. W. A. Muyen heeft in een uit voerige inleiding gewezen op de groote vak belangen,, die deze studieclub zal kunnen die nen. Niet alleen tuinders zullen tot de ver- eeniging kunnen toetreden, maar ook bloe misten, bloembollenkweekers, bloemist-win keliers en tuinlieden, waaronder te verstaan zijn degenen, die tuinen aanleggen en onder houden. Het ligt in de bedoeling om regelmatig voor de leden inleidingen te doen houden over onderwerpen, die er op gericht zijn de vak kennis van de leden te verhoogen. Nadat de aanwezigen geruimen tijd van gedachten hadden gewisseld werd besloten tot oprichting van een studieclub over te gaan. Hierna werd een bestuursverkiezing gehou den. In het bestuur werden gekozen de heeren R. W. A. Muyen, G. v. d. Wel, A. J. Martens, C. Bak, J. Schoehuis, Jac. v. d. Mey en N. Boogaard. Zoo spoedig mogelijk zal de Studieclub met haar werk een aanvang maken. V. V. E.—D. S. S. H. Zondag speelt V. V. E. met het volgende elf tal tegen D. S. S. H.: N. de Boer, L. Snijders, N. Durge, G. v. d. Mey, W. Schelvis, A. Duin, P. de Winter, P. Durge, W. Snijders, A. Schellevis, A. Schelvis. VITESSE 2—V. V. E. 2. V. V. E. 2 gaat naar Castricum. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bergstok met herinneringsplaquettes. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. In de week van 27 Maart tot 3 April is de winkelierster de Wed. G. v. Tunen aangewe zen tot den verkoop van goedkoope onver mengde margarine, alsmede van bak- en braadvet. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zak kunstmest (inlichtingen ter secre tarie.) DAMNIEUWS. Op Vrijdag 1 April houdt de R.K. Damciub een ledenvergadering in de St. Joseph Gezel- lenzaal. De agenda vermeldt o.a.: bestuurs verkiezing wegens uitbreiding van het be stuur. WER KV ERSCH AFFIN G. A.s. Maandag' zal een aanvang worden ge maakt met de beharding van den Noorder- maatweg, welk werk in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. Zooals bekend is deze weg vorig jaar in eigendom en beheer bij de gemeente gekomen. 5-JARIG BESTAAN VAN R.C. BREDERODE. Zondag 27 Maart zal in verband met het 5-jarig bestaan van ,Brederode" een bui tengewone voetbalwedstrijd gespeeld worden n.l. een combinatie-Brederode tegen een functionarissen-elftal waarvan de opstelling is: F. M. v. Vliet, (voorzitter) A. Voogt, J. Schoon, (2e voorzitter) (commissaris), dr. ,M. de Groot, N.N. N. Handgraaf (Beschermheer) (Lustrum-corn.) H. Dingerdis, J. van Egte, P. de Jager, (Elftal-com.) (Secretaris) (Penningm.) H. Klaver P. Hille. (Lustrum-com.) (Elftal-com.) Scheidsrechter: K. de Jonge (2e secr.) Des avonds zal een intieme feestavond ge geven worden waar ook de huldiging der juni oren, die kampioen hunner afdeeling zijn. plaats vindt. Steuuuitkccring aau kleine boeren Subsidiecring aan de gemeenten gewijzigd. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin hij herinnert aan een vo rige circulaire, waar bij o.m. werd vastgelegd, dat de vergoedingen aan de onder groep b. vallende grondgebruikers die den leeftijd van 66 jaar nog niet hadden overschreden, geheel ten laste van de betrokken gemeen ten zouden komen, die daarin, tenminste voor zoover zij daarvoor in aanmerking kwamen, de gebruikelijke subsidie uit het werkloos- heidssubsidiefonds zouden kunnen ontvan gen. Bij nadere overweging heeft de minister echter met instemming van zijn ambtgenoo- ten van Binnenlandsche Zaken, van Finan ciën en van Economische Zaken besloten, hierin wijziging te brengen en met betrekking tot de subsidieering der steunuitkeering aan bovenbedoelde b-groep grondgebruikers de navolgende regeling vast te stellen. De gemeentebesturen blijven belast met en verantwoordelijk voor de uitbetaling' dei- steungelden aan de onder groep b. vallende grondgebruikers. Van de steunuitkeeringen, gedaan aan de b-boeren onder de 67 jaar, wordt echter, nadat zij vanwege het departe ment van sociale zaken zijn onderzocht en accoord bevonden door het dep. van Econo mische Zaken 30 pet. aan de betrokken ge meenten vergoed, de overige 70 pet. vallen onder de gewone gemeentelijke uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening, waarin onder de bekende voorwaarden de gebruike lijke subsidie uit het werkloosheidssubsidie- fonds kan worden ontvangen. Deze wijziging der bestaande subsidierege ling brengt dus onder meer mee, dat ook gemeenten, die ingevolge de daarvoor vastge stelde bepalingen en berekeningen niet voor een gewone bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds in aanmerking komen, en dien tengevolge op grond van de aanvankelijk vastgestelde subsidieregeling inzake steun pan kleine boeren, en de steunuitkeeringen, uit betaald aan de onder groep b vallende grond gebruikers. die den leeftijd van 66 jaar niet hebben overschreden, geenerlei subsidie zouden kunnen ontvangen, thans een deel der aan deze grondgebruikers uit te betalen steungelden vergoed krijgen, nl. de 30 pet. welke het dep. van Economische Zaken ter zake voor zijn rekening neemt. Franscli verkeersvliegtuig brandend neergestort. TOULOUSE, IA Maart, Een vliegtuig van den geregelden dienst CasablancaToulouse, dat gistermiddag om drie uur had moeten aankomen, was te middernacht nog niet ge land. Inwoners van het in de Oostelijke Pyre neeën gelegen plaatsje Canigou, verklaarden, dat zij een vliegtuig brandend in een ravijn hebben zien storten. Reddingsploegen zijn op zoek naar het vermiste vliegtuig gegaan, doch het duister en het bergachtige karakter van het terrein bemoeilijkte het opsporingswerk zeer. Een nader Havas-telegram meldt echter, dat het nabij Corsay brandend neergestorte vliegtuig het vermiste toestel van den postdienst Marokko- Frankrijk is. Vanmorgen heeft men het lijk van een der inzittenden ge borgen. Aan boord van het toestel bevonden zich behalve de drie leden der be manning, vijf uit Dakar afkomstige passagiers. UITSPRAKEN. Naar Spanje om tc vechten. Twee Beverwijkers hadden eenige jonge lieden geld gegeven om naar Spanje te trek ken, teneinde daar te gaan vechten. Zoover was het echter niet gekomen en de jongens, behalve een, die het geld niet had verreisd, maar verteerd, waren na veel ongemakken teruggekomen. De officier van justitie had tegen beide Be verwijkers 2 maanden gevangenisstraf ge- ëischt. De rechtbank veroordeelde hen tot 2 weken gevangenisstraf. Aardappelen gekocht en verkocht zonder vergunning. In hooger beroep heeft een Beverwijker te rechtgestaan wegens overtreding van het Crisis Tuinbouwbesluit en de Landbouwcrisis- wet 1933 De officier eischte voor het eene feit be vestiging van het vonnis in eerste instantie en voor het tweede f 200 boete of 50 dagen hechtenis. Heden veroordeelde de rechtbank hem voor het eerste feit tot f 75 boete, van het tweede feit werd hij vrijgesproken. Aanrijding te Koog aan de Zaan. Op 27 Januari 1.1. omstreeks 3 uur reed een autobus op den Lagedijk te Koog aan de Zaan, toen hij een bus, die rechts van den weg stond, wilde passeeren. Tegelijk kwam aan de andere zijde een wielrijdster voor wie geen ruimte genoeg overbleef. De bestuurder haalde nog naar rechts uit, doch de bus raak te de fiets, tengevolge waarvan de juffrouw er af werd geslingerd en zoodanig viel, dat zij een hersenschudding en een hoofdwonde kreeg, waarvoor zij geruimen tijd verpleegd is moeten worden. De busbestuurder stond thans terecht voor het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Een getuige, die in de bus had gezeten, verklaarde, dat voor de juffrouw geen ruimte om te passeeren overbleef, doch dat de verdachte wel had kunnen stoppen. Het uitwijken naar rechts maakte het gevaar voor de wielrijdster niet minder. Verdachte verklaarde de wielrijdster niet gezien te hebben, toen hij nog achter de stil staande bus was; hij had haar eerst opge merkt, toen zij reeds bij zijn voorwiel was. De officier van Justitie was van oordeel dat verdachte niet voldoende op het ver keer had gelet; hij had de wielrijdster moe ten zien en het is niet aan hem te danken, dat de juffrouw er het leven heeft afge bracht. Een ernstige straf achtte spreker ge- wenscht, waarom hij 14 dagen hechtenis eischte met ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. NED. VER. VOOR VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. Voor de afdeeling Haarlem van bovenge noemde vereeniging zal mevr. Dra. G. C. M. Brugmans-Kan uit Amsterdam a.s. Vrijdag avond 8.15 uur in Restaurant „Lido" aan het Plein, een inleiding houden over het onder werp: .Arbeidsvreugde en gezinstaak in het leven der gehuwde vrouw". STAKING IN HET VEENBEDRIJF ZEER WAARSCHIJNLIJK. EIMMEN, 23 Maart. Hedenavond is te Emmen een zeer druk bezochte vergadering gehouden van afdeelingsbesturen en ver- trouwensleden van den Nederlandschen Bond van Land- en Veenarbeiders in verband met de dreigende staking in het Veenbedrijf. Aan het slot der besprekingen hebben de hoofdbestuursleden van de arbeiders volledi- gen steun verlangd bij het voeren van den strijd, zoo noodig op de sterkste wijze. Hier door is het uitbreken van een staking zeer waarschijnlijk geworden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nieuw Amsterdam (proeftocht) p. 23 Lizard om de Oost. Leerdam, n. N.-Orl. 22, 350 m. ZW v. Bishops Beemsterdijk, N. Orl. n. Rott. via Londen 23 op 68 m. W. v. Niton. Rotterdam, B.-Ayres n. N.-York 22 v. Bahia. Maasdam, 24 v. Baltimore te Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk. 24 v. Hamburg te Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (t.) te Dar es Salaam. Heemskerk vertr. 26 v. Pt. Natal n. Lor Marques en Beira. Boschfontein (uitr.) 23 te Port Natal ver trekt 25. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Ceres (thuisr.) 23 v. Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Marken (uitr.) 24 te Genua. Meliskerk, 24 v. Rott. te Brisbane. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Grootekerk (uitr.) 24 v. Aden. Meerkerk (thuisr.) p. 23 Gibraltar. HALCYON LIJN. Rozenburg, Les Falaises n. Velsen p. 24 Gibraltar. Maasburg. 23 v. Schiedam te Narvik voor Rott./Vlaard. Stad Haarlem, 23 v. Vlaard. n. P. Ferrajo. Stad Maassluis, 24 v. Vlaard. n. Narvik. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (thuisr.) 22 te Santos. Agatha, 23 v. Saigon n. Miri. KONINKLIJKE SHELL. Salland, 24 v. Amst. n. B.-Ayres. KON. PAKETVAART MIJ. Tegelberg, Amst. n. Batavia 23 op 10 gr. 42 min. ZB en 2 gr. WL. Sipora. 23 v. Sabang te Belawan. KON NED STOOMBOOT MIJ. Iris, 24 v. Amst. n. Gdynia. Vesta, 24 v. Amst. n. Rott. Colombia. Amst. n. Barbados 23 v. Madeira Hercules, 23 v. Bourgas n. Varna. Odysseus, 23 v. Pasajes n. Bilbao. Tiberius, 24 Ciudad Trujillo te Amst Trajanus, 23 v. Hamburg n. Amst. Triton, 23 v. Tel Aviv te Limni. Ulysses, Haifa n. Rott. p. 24 Gibralt. Venus, 24 v. Venetië te Triest. Oranje Nassau, Paramaribo n. Amst. m.) v. Havre 25 (11.45 v.m.i te Amst. v< MEIJER EN CO'S SCHEEPV. MIJ Bencruachan, 24 v. Kohsichang n. Rott. Menestheus, Japan n. Rott. 23 te Hongkong. Stentor. Batavia n. Amst. 24 v. Triest. Flintshire. 23 v. Kobe n. Amst. C. of Eastbourne, Dairen n. Rott. 24 te Suez. ROTTERDAMSCHV uLOYD Kota Nopan, Londen n. Rott. 24 te Antw. Siantar (thuisr.) 26 te Genua verw. Indrapoera, 24 v. Rott. te Batavia. Blitar. 22 v. Rott. te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra (thuisr.) p. 23 Teneriffe. Alphacca, 24 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tajandoen (thuisr.) 23 te Marseille. Talisse, 22 v. N.-Orleans n. Soerabaja. WIJKLIJN. Stolwijk, 24 v. Bayonne n. Tyne. Geheele haringlading bedorven. Een Zweedsche schoener, welke een lading haring van Gothenburg naar Cuxhaven over bracht. werd door storm overvallen waardoor de reis niet mineer dan twaalf dagen duurde. Na aankomst te Cuxhaven bleek de geheele lading bedorven te zijn zoodat ze direct werd overgebracht naar de vischmeelfabriek. Fransche trawler gestrand. Dc Fransche trawler Taraskon is bij Sal- eombe gestrand en zal vermoedelijk wel ver loren zijn omdat de bodem zwaar beschadigd is. De opvarenden konden worden gered, Groote diepgang. Het met stukgoederen van Batavia aange komen Nederlandsche motorschip Poelau Laut passeerde het Noordzeekanaal inkomend met een diepgang van 8.1 Meter. AANGEKOMEN. 24 Maart: Heluan m.s. Danzig Tiberius s.s. West Indië Glendalough s.s. Swansea Borthwick s.s. Leith The Viceroy s.s. Temeu^en Inga Essberger s.s. Tallinn Gateshead s.s. New Castle Wakama s.s. West Afrika Santa Lucia m.s. Gent Themis s.s. Bremen VERTROKKEN. 23 Maart: Anbeja m.s. Great Yarmouth Alk m.s. Antwerpen Madoera m.s. Eng. Indië Rhein s.s. Hamburg Trlto s.s. Rotterdam Aurora s.s. Kopenhagen Coquetdale s.s. Grangemouth '24 Maart: Friesland s.s. Rotterdam South America m.s. Porl ArthUi Seeuritas s.s. Rotterdam Salland s.s. Zuid Amerika Het EngeLsche stoomschip The Viceroy is in ballast van Terneuzen bij de papierfabriek te Velsen aangekomen om een lading cellulose in te nemen voor Londen Britsehe trawler vermist. De Engelsche stoomtrawler Lady Laurina wordt vermist en is vermoedelijk twee weken geleden tijdens den orkaan op de Noorsche kust verongelukt. HAARLEM, 24 Maart. Ondertrouwd 24 Maart: H. S. Dekker en J. M. Terreehorst; P, J. Chabot en C. J. v. d. Beek. Getrouwd 24 Maart: A. Wolters en H. Ger ritsen; A. N. Swart en E. M. Dijkman. Bevallen 22 Maart: J. H. v. d. Aar—v. Ves- sum, z.: 23 Maart: H. M. Peters—Pieters. z.; H. M. J. Leijen—Roeien, d.: 24 Maart: W. SpoorRegenboog, d. Overleden: 22 Maart: M. J. Boelen, 83 j., lordensstraat; 23 Maart: J. Schaaj>—Mobaeh, 64j„ Eendrachtstraat; P. Kalbflei«:h, 70 j., Coornherstr.; B. J. v. Franken, 55 j.. 2e Zuid polderstraat; W J. Th. E. Loman, 25 j.. Ty- üoutstraafc; 24 Maart: W. M. v. q. Linden, 13 j„ Kampeilaan; P. Tb. v, d. Hoorn, 23 j„ Kam- perlaan.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10