6ok dm week I Hieme fhcdem C ACVI Komt U NU eens kijken! sorteering nog cadeaux* Hef kasfeei „Twickel" te Delden ©rdljnen gratis maken D. Slecht v.h. Casseres - Breestraat 73 I Alléén Groenweg 51 Komt U eens k ij k e n Zeer aparte Vitrages Gordijnstoffen Loopers Karpetten Vloerruiten Matten enz. Het speciale adres voor uw Woninginrichting IJ MUIDEN-OOST Zeeweg 80-84 VELSEN NOORD Wijkerstraatweg 81 SANTPOORT Hoofdstraat 194 N. P. Zwager - Ijzerhandel Voor Schoonmaakartikelen bij VAN LEEUWEN SWIER zoo juist ontvangen Bel op 3206 "Tleidsch DAGBLAD" BERT G. VAN HAARLEM ALLE RECHTSZAKEN IJ muiden-Oost De zaak met de prettige betaling en dan nog bijzondere aanbiedingen waaronder Gekleurde Zomerdekens 0.89 De nieuwste tricot-zijden japonnen Linnen bankjes Prima interlock dames directoire met bijpassende camisole per stel f 2.25 f 1.25 f 0.75 Schoonmaak 1938 WILLEMSPLEIN IJMUIDEN TELEFOON 5607 Groote sorteering GORDIJNROEDEN (koper en brons) met steunen en verder toebehooren DROGISTERIJ „DE CEDER" Cederstraat 31 IJmuiden Oost - Telefoon 561Ö lllliliimil! KENNEMERLAAN 34, TEL. 4118 EN LAAG IN PRIJS!! H Zijkant van het Kasteel Twickel". ROMANTIEK.Dit woord heeft een vreemden klank in onzen tijd van nuchtere zakelijkheid, snelheidsre cords op welk gebied dan ook. Maar tochzelfs nü zijn er, ook in ons land, nog echt romantische plekjes te vinden en een daarvan is zeker het kasteel Twickel. Onze kasteelen, monumenten van geschiede nis en kunst, zijn een sieraad voor ons land. In het vroege voorjaar met het jonge groen, of in den herfst wanneer de boomen x-ood, bruin en goudgeel getint zijn, zijn de Twickel- sche bosschen op hun mooist. Het kasteel be vindt zich te Delden, het oude stadje met zijn rustieke kerkje, dateerend uit 1464. Dit kerkje werd door Johan van Twickel gebouwd. Twickel ligt rondom in het water in een schil derachtige omgeving van prachtige oude bos schen. TEELDEN en Twickel zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden; in de tiende eeuw was Delden een complex van boerenerven en in 1333 werd het tot stad verheven door den Utrechtschen bisschop; Twickel was toen nog een gewoon boerenerf, „Eysinck" geheeten. Nadat er gronden bij waren aangekocht kwam het erf in het bezit van Herman van Twickelo, een .telg van het adellijk geslacht Twickelo, afkomstig uit Westfalen. Deze Herman van Twickelo gaf in 1347 aan het huis „to Eysinck" den naam Twickel. Het landgoed heeft een uit gestrektheid van ongeveer 4000 bunders grond. Het werd nooit verkocht maar is steeds van geslacht op geslacht overgegaan; na de Twickelo's kwam het aan de familie van Was senaar, daarna aan het adellijk geslacht van Heeckeren, aan welke familie het nu nog be hóórt. De laatste eigenaar, Dr. Rudolphe Fre deric baron van Heeckeren van Wassenaer stierf op 26 Juli 1936 op 78-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage. Baron van Heeckeren, heer van Twickel, Lage, Dieren, Wassenaer, Zuidwijk, Nettelhorst en Borculo, zooals zijn volledige titer luidt, heeft zeer veel voor de verfraaiing van het landgoed gedaan. Meer dan een halve eeuw heeft hij het bewind gevoerd, veel heeft hij ook voor Delden gedaan, o.a. door den aan leg van een drinkwaterleiding. Hij was een groot natuurliefhebber en bezat een uitsteken den smaak wat de kunstschatten betreft; met hem is heengegaan een figuur wiens sober heid, eenvoud en correctheid den achtergrond vormden van zijn gioote persoonlijkheid. Deze groote figuur heeft midden in Twente ge werkt aan een natuurreservaat, zooals ons land er slechts weinige kent. y DORJAAR In de Twickelsche bosschen Het is een feest voor het oog dan in den prachtigen tuin, die op aanvraag voor het publiek toegankelijk is, ïond te dwalen, In del laan voor het huls prachtige bloeinde rhodo dendrons, één paarse kleurenweelde. Overal del oeroude boomen met zwellende knoppen, de gele kopjes van het speenkruid steken nieuws gierig boven den grond uit, de merel zingt zijn hoogste lied in de toppen der boomen, heel het bosch ademt nieuw leven na een langen win terslaap. De lucht is ijl en vol lentebeloften. En in tegenstelling met dit jonge, ontlui kende leven de historie, het oude kasteel, dat herinneringen opwekt aan de Middeleeuwen, den tijd van fraai uitgedoste ridders en schoo- ne jonkvrouwen. Het zou niet vreemd zijn, hen in dezen ouden tuin tegen te komen, maar zij zouden ongetwijfeld hun eerbiedwaardige hoofden schudden over de verwordenheid van dezen tijd. In 1551 werd met den bouw van het tegen woordige kasteel begonnen en werd er de voor gevel bijgebouwd met de levensgroote beelden van Adam en Eva, aan weerszijden van den hoofdingang. Bij het kasteel hooren mooie weilanden, akkers en honderdvijftig boerde rijen. Het park, waarin vooral de lathyrus- kweekerij, die beroemd is en de orangerie met oranje-boomen de aandacht trekken, is heel mooi. In 1886 werd de oude moestuin, vroeger in de onmiddellijke nabijheid van het kasteel gelegen, met al zijn aanhang verplaatst naar de voorzijde van het park. Die nieuwe tuin Werd geheel omgeven door een muur. In het volgende jaar werd een breede oprijlaan ont worpen en uitgevoerd van het station af naar de oude eikenlaan voor het Huis. De tuin werd geïnspireerd op den Engelschen landschaps tuin; konijnen, eekhoorntjes huppelen er vrij rond, er is een wildpark, er zijn fazanten en men hoort de melancholieke klokjes van de koeien, die op de weiden grazen. Wat den bouw betreft: men heeft toeganj. tot den hoofdingang door een ophaalbrug, dan komt men eerst op een mooi, zonnig voorplein, waar zich twee bronzen stukken uit de acht tiende eeuw bevinden. De hoofdgevel is een voorbeeld van den eersten tijd der Hollandsche Renaissance. Het front is eenvoudig: een mid denpartij met twee zijvleugels en een nuch- teren toren. Aan weerszijden van het voorplein bevinden zich de beide bouwhuizen, stallen en koetshuizen. OT ET kasteel Is van binnen prachtig. Aan de Zuidzijde bevindt zich de lange Hal, die door een breede, monumentaal aangelegde eikenhouten trap in verbinding staat met de daarboven gelegen galerij, waarop de boven vertrekken uitkomen. Een rij boogvensters aan de lange zijde biedt uitzicht op het park, het middelste venster is tevens toegangsdeur naar de brug. Aan den korten wand ten Oosten be vindt zich een monumentale schouw met een breeden schoorsteen, gebeeldhouwd met. het groote familiewapen: het schild gehouden door twee griffoenen, rustend op een geplooid lint met den wapenspreuk Mutando non mutor. Op het trapbordes staat het bronzen beeld van admiraal Van Wassenaer van Obdam, een van de beroemde voorvaderen van het geslacht van Wassenaer. Er bevinden zich in het kasteel wapenrustingen uit de zestiende eeuw, een glazenkast met reliquieën uit de geschiedenis der Wassenaers en de van Heeckerens, een rij van familieportretten, mooie kasten, oude kisten, zeldzame wapenen boven op de galerij. De ontvangkamer bezit een marmeren schoor steenmantel, die rijk gebeeldhouwd is met den vollen vorm van de achttiende eeuw. Links hiervan bevindt zich de groote eetzaal, daartegenover is de ingang van de bibliotheek. Daarachter ligt de z.g. Koningskamer (Koning George I van Engeland vertoefde hier vaak op doorreis naar Hannover)De eetzaal is een van de mooiste vertrekken met typische Chippen dale en Sheraton meubelen. Naast de groote eetzaal in den Oostenlijken toren ligt een sa lon. In den Westelijken vleugel van het kasteel bevinden zich de particuliere vertrekken, slaapkamers en dienstvertrekken en een klei nere toren (pl.m, 1847), die een mooi uitzicht eeft op de orangerie. Mevrouw van Heeckeren, „de baronesse", zooals ze in Delden meestal wordt genoemd, bewoont nu nog het kasteel, maar wat zal er later mee gebeuren? Zal het huis gesloopt, het grondbezit verkaveld worden? Dan zou on herstelbaar vernietigd worden wat vele gene raties tot een mooi geheel hebben gemaakt. Wij kunnen het slechts gissen, de tijd zal het leeren! Maar het oude, trotsche kasteel ligt daar nu nog rustig en statig, onbewust van dreigend gevaar, droomverloren in vroegere tijden. BEP A. De tetece WmiHfyurcUhéUtg. V.OM. Ke,nnetn€.dand U weet, wij hebben een aparte sor teering. Voor een goed Huiskamer- Karpet onder garantie, zie daarvoor onze speciale tapijtenkamer. Twisted matting, prima kwaliteit, 65 cent p. Mtr. Vraagt zonder verplichting prijsopgave. ADVERTEERT Li Juridisch Consulent 24 Verl. Wijka. Zeeërweg 24, IJm.-O. ADVIES ƒ0.75. ADVIES ƒ0.75. De jeugd verdiept zich in spoorwegproblemen. Wat eens ernst. fkmkt U kil luHfyeu $emakké§k Stofzuigers f 0.35 per week Rijwielen f 0.75 per week Meubelen f 0.50 per week Vloerkleeden f 0.50 per week Waschmachines f 0.75 per week Wringers: f 0.50 per week Zonder storting vooruit

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 15