HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN 23e JAARGANG No. 122 VRIJDAG 25 MAART 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vi ets., per maand 56 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 rebels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, oeide leden duim t ÏUU.—een lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60,- nderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz Een afscheid bij de N. L. H. R. M. Schipper Dropman wordt opgevolgd door G. Stam. „Het valt me reusachtig' mee, dubbel en dwars dank, heer en." Een der oud-gedienden van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij., schipper Th. J. Dropman heeft zooals wij gisteren reeds in het kort hebben medegedeeld, zijn functie neergelegd. Een functionaris van de N. Z. H. R. M. legt niet gauw zijn taak neer, al kan deze soms nog zoo zwaar zijn. Maar wanneer men een verantwoordelijke betrekking' be kleedt, menschenlevens moet redden en tevens moet staan voor de levens van hen, die in den storm zijn uitgevaren om te redden,, mogen geen gevoelsargumenten gelden. De inspan nende en gevaarlijke taak van schipper van een reddingboot eischt een jonge kracht en- schipper Dropman loopt al aardig naar de zeventig'. Dat de N. Z. H. R. M. ook in schipper Drop man een redden van den ouden stempel ver liest bleek duidelijk uit de woorden van den heer R. Rutten, voorzitter van de plaatselijke commissie, gesproken bij het afscheid, dat gisteren in een intieme bijeenkomst in Hotel Augusta plaats vond. Bij deze eenvoudige plechtigheid waren behalve de leden dei- plaatselijke commissie aanwezig de heeren P. E. Tegelberg voorzitter en H. de Booy Jr. se cretaris van het hoofdbestuur der N. Z. H. R. M., verder de heeren Dobbinga, loodscommis- saris, een vertegenwoordiger van Bureau Wijsmuller en de bemanningen der drie al hier gestationneerde reddingbooten. Dr. Rutten memoreerde in zijn toespraak tot den grijzen redder eenige reddingen, waaraan deze had deelgenomen, als die van de Decimo in 1921, de moeilijke redding van de opvarenden van een kustvaartuig binnen de pieren, eenige jaren later, alsook den treu- ï'igen tocht naar de Salento. De N. Z H. R. M., aldus de heer Rutten, is aan Dropman veel dank verschuldigd, zoowel als roeier en als schipper van de zelfrichtende boot. Uw mede- menschen hadden groot vertrouwen in U; zonderaarzelen schaarden zij zich achter U. Ondanks uw hoogèn leeftijd 'bent U nooit bang-geweest voor een nat pak. In 1924 strandde een Maassluizer logger bij heel slecht, weer op den Zuider strekdam. De log ger" zat zoo hoog, dat de plaatselijke commis sie geen reden had, in te grijpen, maar de be manning van den logger voelde zich allesbe halve veilig. En Dropman liep demonstratief tot de borst het water in en schreeuwde: „Zijn jullie bang, 'n paar natte p..te halen?" waarop de menschen het eenige oogenblikken later waagden, het schip te verlaten. Uw hooge leeftijd brengt het scheiden mee, zoo vervolgde de heer Rutten; de N: Z. H. R. M. acht zich niet langer verantwoord, U uw functie te doen waarnemen. Nogmaals dank vóór'de zeer prettige samenwerking. Hierna overhandigde de heer Tegelberg den heer Dropman namens het hoofdbestuur een fraaien prismakijker met inscriptie. De heer Dropman antwoordde met een kort doch kernachtig en diep uit het gemoed ko mend woord: „Het valt me reusachtig mee, dubbel en dwars dank, heeren!" Hierna werd de opvolger van den heer Dropman, de heer G. Stam als schipper van de Barend van Spreekens geïnstalleerd. Dr. Rutten sprak den -wensch uit, dat ook hij met zijn bemanning.en de Maatschappij in goede verstandhouding zou samenwerken. Onder het drinken van een kop koffie ble ven allen daarna nog wat „nakaarten". HAARLEMSCIIE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft Zondagmiddag in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem onder leiding van Marinus Adam een concert, waaraan als solist mede werkt Pierre Verdonck (piano). De gemengde zangvereeniging „Polyhymnia", directeur Wil lem Hespe, verleent eveneens haar medewer king. Palmpaasck-optoclit te IJmuiden- Oost. WEGENS ONS SUCCES zetten wij onze PETTENRECLAME nog een week voort. 3AC. NIERSE, Fr. Naereboutstraat 59 Omuiden-Oost HEERENMODES. (Adv. Ingez. Med.) Een oud gebruik in eere hersteld. Dank zij het initiatief van de R.-K. Speel tuinvereeniging „Vrij en Blij" te IJmuiden- Oost werd daar enkele jaren geleden een oud volksgebruik in eere hersteld. Men zag er de Palmpaschen van vroeger weer op straat en er werd een prachtige Palmpaaschoptocht dooi de straten gehouden. Men heeft daar het z.g.n. „Amsterdamsch model" tot voorbeeld geno men en de Amsterdamsche jury, die kwam keuren en de 'prijzen uitreikte was vol lof over de fraaie exemplaren, die men gemaakt had. De Palmpaasch optochten gaan terug tot de Middeleeuwen en waren een voortzetting van de processies met pasgewijde palm, die volgens de Liturgie van Palm Zondag in de kerk wor den gehouden. Het is een herinnering en voortzetting van den optocht der kinderen bij Christus' intocht in Jeruzalem. Zij zwaaiden palmen, strooiden bloemen en vierden feest. Het feest is vermengd met resten van het Mei feest dat men hield om het voorjaar te vieren, de vreugde te uiten dat alles weer frisch en vroolijk werd, de blijdschap over het einde van den winter. Om die reden wordt de palm paasch gevierd met leege eierdoppen, sinaas appels bijeen, en hel gekleurde vlaggetjes, alles volgens bepaalde volgorde, maar die genoeg ruimte biedt voor de fantasie. Hier is een oud en zinrijk volksfeest in eere hersteld. Verschillende prijzen worden beschikbaar gesteld. Thalia Theater. „Het leven van Emile Zola". Paul Muni als Emile Zola. Van hedenavond af vertoont Thalia de grootste film der laatste jaren „Het leven van Emile Zola" Paul Mimi de grootste karakter- speler dezer eeuw vertolkt in dit filmwerk de hoofdrol. Het oordeel van de geheel e wereld pers zonder uitzondering,, over Paul Muni's prestatie, in een paar woorden samengevat: hier is geen Paul Muni, maar een wéder levend géworden Emile Zola. Naast Paul Muni mag zeker Joseph Schildkraut genoemd wor den. Hij maakt van de rol van Kapitein Drey fus, de gevangene van het „Duivelseiland", een schitterende creatie. Een film die tot de besté van dit oogenblik gerekend mag worden. De Hanze organiseert een Miédenslandstenloons telling. Van 10 tot 15 Mei in het Patronaatsgebouw. Naar wij vernemen organiseert de. af deeling IJmuiden van de R.K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" van 10 tot en met 15 Mei een middehstandstentoonstelling in het Pa- tronaatsgeibouw aan den Zeeweg. De deel neming aan deze tentoonstelling is vrij voor alle winkeliers ter plaatse. Naar wij vernemen hebben zich nu reeds tal van gegadigden voor het huren van ruimte voor een stand aange- meld. TOONEEL VEREENIGING VARIA. De tooneelvereeniging. Varia geeft haar slotuitvoering in dit seizoen op Dinsdag 26 April a.s.in den Thalia Schouwburg. Voor dien avond heeft men thans in studie genomen het kluchtige blijspel in drie bedrijven ,,'n Wes pennest", een nieuwe verschenen werk van de auteurs J. W. van der Heiden en Henk Bakker. Dit vroolijke spel van vacantiegeneugten en -^perikelen speelt in een landhuis in een dorpje op de Veluwe in het hartje van den zomer 1937. Het landhuis bewoond door het jonge echtpaar Verduin, heet „Het Zwaluwennest". Door een serie verwikkelingen, die de auteurs op humoristische wijze hebben weten samen te weven, krijgt het huis den bijnaam, waar het stuk zijn titel aan ontleent. De regie wordt wederom door Jan van Dom melen verzorgd. S.D. VROUWENCLÜB. De afdeeling IJmuiden der S.D. Vrouwen club belegt hedenavond in „Ons Huis", IJmui- derstraatweg een bijeenkomst ter gelegenheid van de saamhoorigheidsweek, welke in de democratisch geregeerde landen van 21—17 Maart gehouden wordt. Het woord zal o.a. worden gevoerd door mevr. Thomassen, voor zitster der afdeeling. STORMVOGELS—O.D.S. In dezen bekerwedstrijd komt Stormvogel' uit met- Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer. Schcori Gerrits. Van Pel, Van der Steen, Prins, Woudenberg- Opbergen - De nieuwe Gereformeerde Kerk. Komt aan de Burgemeester Rambonnetlaan bij het Snelliusplein. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, was het met het bijeenbrengen van de noodige gelden voor de nieuwe Gereformeerde Kerk al eenigen tijd geleden zoover dat de financieele kwestie was opgelost. Er waren echter nog andere kwesties en deze zijn in een Woens dagavond gehouden ledenvergadering uit voerig besproken. Het resultaat dezer besprekingen is, dat in beginsel werd besloten tot het bouwen dei- kerk over te gaan. Aan den architect den heer H. J. W. Meijran te Beverwijk is opdracht verleend, een definitief plan te ontwerpen voor een kerk met pastorie, twee vergaderlo kalen en een kosterswoning, De kosten van een en ander worden geraamd op f 3300. Het kerkgebouw zal echter niet ver rijzen op het oorspronkelijk daarvoor gereserveerde terrein aan de James Wattstraat, doch aan de Burgemees ter Rambonnetlaan nabij het Snellius plein. Het kerkgebouw krijgt 400 zitplaatsen. SCHAKEN. SCHAAKCLUB „KIJK UIT". Op 22 dezer speelde het 3e tiental een com petitiewedstrijd tegen Bloemendaal III in het clublokaal aan de Kalverstraat. Evenals de vorige maal tegen A.S.C. IV uit Amsterdam,- werd nu wederom een flinke overwinning be haald, n.l. 71/2—2y2. „Kijk Uit" heeft van de 5 gespeelde wed strijden in competitieverband nu 3 wedstrijden gewonnen. Jammer, dat destijds tegen Zaan dam III wegens verzwakking van het derde team verloren werd, anders zou „Kijk Uit" III nog een behoorlijke kans op het kampioen schap behouden hebben. De tweede plaats kan echter nog bereikt worden, maar dan moet de laatste wedstrijd tegen Heemstede III ook gewonnen worden De gedetailleerde uitslag van bovengenoem- den wedstrijd was: Kij;k Uit IIIBloemendaal H 1. W. DeelderR. J. Plomp 10 2. J. F. Zandbergen—W. F. Cramer 10 3. P. F. JanzenJ. Halsema 10 4. H. OderkerkA. Hofman Vz-Vz 5. J. Verhagen—F. Erlings 1- 6. F. FaberB. Hoekstra 10 7. K. Schermer—L. J. Harms 0—1 8. W. van DoornA. v. d. Werff Jr. 10 9. G. BaljetC. ten Hengel 01 10. A. BurggraafW. Hoekstra 10 Totaal 71/2—2V2 „Kijk Uit" speelde aan de oneven borden met zwart. ACCOUNTANTS EN ADVIESBUREAU BERT G. VAN HAARLEM. De heer Bert G. van Haarlem heeft aan den Verlengden Wijk aan Zeeërweg 24 geves tigd een accountants - en adviesbureau. De heer van Haarlem is als bevoegd accountant en belastingconsulent reeds 13 jaar geaccre diteerd bij alle belastinginspecties in ons land. Tevens is hij medewerker aan verschil lende bladen en tijdschriften. Zijn bureau is speciaal ingericht voor het bijhouden van boeken, zoowel van kleine als voor midden stands zaken. Voor het invullen van belas tingzaken en het geven van advies kan men daar steeds terecht. GESLAAGD, Te Amsterdam slaagden voor het examen voor costumiëre onzen plaatsgenooten mej. J C. Gaarthuis en mej. D. Wiedra. Stichting „Jong Geluk' Nieuwe deelnemers kunnen zich opgeven. Tengevolge van een misverstand kon de eerste knutsellës den vorigen Maandag niet doorgaan. Jongens boven de tien jaar kunnen zich a.s. Maandag om 6 uur aan de zaal komen opgeven. Meisjes of jongens beneden de tien jaar kunnen van dezen cux-sus geen gebruik maken. Het bestuur verwacht dus alleen jongens van 10 tot 16 jaar. Voor de andere cursussen kunnen geen nieuwe kinderen meer toegelaten worden, daar ook deze groepen anders veel te vol wor den. De Stichting heeft op het oogenblik iemand noodig die met de kinderen kan tuinieren Er is een stuk grond van ongeveer 500 M2 voor tuin beschikbaar. Wie van de lezers van dit blad heeft idee om eens iets aardigs van dezen tuin te maken? Ook voor andere groe pen is er nog hulp noodig. Men gelieve zich dan even te wenden tot de voorzitster Mej G. de Vries, Velserduinweg 151 IJmuiden- Oost. Het nieuwe programma van „De Pont". Hoofdfilm „De Bloedhonden van Zaroff". Voor degenen, die van een uiterst span nende film houden, biedt het nieuwe pro gramma van „De Pont", wat zij verlangen. Vooral de hoofdfilm „De Bloedhonden van Zaroff" is rijk aan sensatie, hetgeen blijkt uit den inhoud, dien wij hieronder laten vol gen: Bob Rainsford, een jonge New-Yorksche millionnair, is op het jacht van een zijner vrienden een reis gaan maken naar de Stille Zuidzee. De tijgerjacht is het doel hunner reis. De kapitein van het jacht, een oude zeerob, vertrouwt de lichtboeien niet, die an ders op de zeekaarten zijn aangegeven, dan hij ze door zijn verrekijker ziet. Hij wilde te- rugkeeren, doch de eigenaar van het schip is koppig en wil den weg vervolgen. Na enkele oogenblikken slaat het jacht te pletter op de riffen nabij het eiland Barka. Slechts Bob weet zich met moeite te redden en zwemt naar den oever. Hij hoort in de verte 'schieten e'n eveneens gekerm en staat dan plotseling, voor een groot steenen gebouw, dat. aan een vesting doet denken. Op zijn kloppen wordt de deur geopend en een reusachtige Tartaar ver schijnt, die hem echter niet te woord kan staan, daar Graaf Zaroff. de eigenaar van het huis, hem vertelt, dat de Tartaar doof stom is. Graaf Zaroff, een Rus van geboorte, is correct in avondcostuum gekleed en heet Bob op allervriendelijkste wijze welkom. Hij troost hem over den dood zijner vrienden en zegt, zeer vereerd te zijn, zulk een bekenden tijger jager onder zijn dak te mogen ontvan gen. Zaroff heeft ook nog andere gasten. Eve Townbridge en haar broeder Martin. De laat ste houdt extra veel van goed bereide cock tails. Toevalligerwijze zijn broer en zuster ook slachtoffers van een schipbreuk. Het gesprek bij de koffie- gaat hoofdzake lijk over de jacht en de Rus-vertelt, dat er eigenlijk geen wild is, dat hij niet onder schot heeft gehad. Hij is zoo gewend aan jagen, dat gewoon jachtwild'hem geen be lang meer inboezemt. Hij verlangt niet naar nieuwe wapens, doch naar nieuwe dieren om te dooden. Plotseling verandert Graaf Zaroff van gesprek en zet zich aan de piano. Na middernacht wordt Bob plotseling door het meisje in zijn slaap gestoord. Zij is in doodsangst, daar haar broeder niet in zijn kamer en diens bed niet beslapen is. Bob en het meisje sluipen naar beneden, waar hun een vreeselijk schouwspel wacht. In het jacht vertrek van den graaf hangen zijn trofeeën het zijn menschenhoofdën. Plotseling ver schijnt graaf Zaroff met zijn Tartaar, die een draagbaar met zich meevoeren. Op de baar ligt het lijk van Eve's broeder. Dit is het vreeselijke geheim van den gevaarlijken gek die op zijn eenzaam eiland vrij spel heeft om op menschen te jagen. Het meisje is bijna be wusteloos van schrik. Zaroff tracht nog zijnontzettende prak tijken te verontschuldigen en vraagt Bob, om bij de volgende schipbreuk met hem mee te doen aan zijn geheimzinnige jachtpartij. Diep verontwaardigd weigert Bob en hoort nu, dat hij zelf het eerstvolgend slachtoffer zal zijn. Indien hij echter binnen 24 uur aan de jacht van den graaf weet te ontkomen, zijn hij en het meisje vrij. Een 'ontzettende vlucht door oerbosschen, moerassen en watervallen volgt. Zaroff zendt tenslotte een twaalftal gevaarlijke bloed honden op het tweetal af, maar de voorge schreven tijd is verstreken. Bob is gered, evenals de dappere Eve. Bij zijn terugkomst op het kasteel volgt er een gevecht, zóó hevig, zóó ontzettend, als men wellicht nooit op het doek heeft gezien Het tweetal weet op hun boot te ontkomen en de gelukkigste onfcknooping is wel, dat een monster als graaf Zaroff voor goed on schadelijk is gemaakt. De tweede hoofdfilm „Het laatste schot" is eveneens een uiterst boeiende film, ont leend aan het leven eter prairiëroovers. Een extra-teleurstellende reis. De Erin niet meer naar de Barentszee. Voor 2800 manden of circa 120 ton visch besomde de Erin IJM 12 voor haar laatste (en ook allerlaatste?) reis naar de Barentszee de somma van f3570. En daarvoor is de Erin ruim drie weken uit geweest. Wat de vangst betreft, was het bijna een recordreis; wat de besomming betreft was het een nieuw record, maar dan in de laag*e. want tot nu toe waren de besommingen van de booten van de - Barentszee aanzienlijk hooger. Dat de Erin zulk een slechte besomming maakte kwam wel in hoofdzaak, doordat eenige dagen eerder de Norma Maria met Witte Zeevisch aan de markt was. Dat was van „het goede" teveel en het kon niet uit blijven dat het nu met de visch van de Erin misliep. Zij kreeg' dan ook minimum-prijzen voor haar visch, gemiddeld slechts 3 ets. per K.G. Hebben deze reizen dan in het geheel geen voordeel opgeleverd? Dat zouden we niet durven beweren. In de eerste plaats hebben de betrokken reederijen. hunne schippers en ander personeel wat geleerd en de regeering heeft het lesgeld be taald. En in de tweede plaats hebben gedu rende eenige maanden een kleine veertig zee lieden een goed stuk geld verdiend. Want naar wij vernamen, wordt hun percentengeld berekend naar een besomming, die veel hoo ger ligt dan die welke de Rijksvischafslag aanwijst. Indertijd hebben wij reeds het vermoeden uitgesproken, dat deze Barentszee-visscherij geen blijvertje zou zijn en het lijkt er thans veel op, dat dit vermoeden juist is geweest. Want zoowel de Norma Maria als de Erin gaan thans hun geluk zoeken op de Noordzee en als ze dan evenveel succes hebben als de Haarlem, zullen de betrokken reederijen er geen spijt van hebben. E11 wanneer het straks met de regeeringssubsidie afgeloopen is, zul len de reederijen van de Witte Zeeërs van 19371938, dank zij de door de regeering be taalde lessen, er wel voor oppassen, zich op nieuw in dit avontuur te begeven. De groote booten zullen nu eerst' wel naai de Clyde gaan om hake te visschen. En dan is het al gauw weer tijd voor de haringvis- scherij. En als ook dat afgeloopen is.... dan zullen we wel verder zien. Tusschen de Vis- schersbank en „de zestig" ligt nog een heel gebied, waar de trawlers elkaar niet in het net zullen zitten. De groote Schotsche tentoonstelling Empire Exhibition zal op 3 Mei 1938 door den En- gelschen koning worden geopend. Hierboven de groote toren op het tentoonstellingsterrein, welke meer dan 100 Meter hoog is. Het oratorium „Samson". De verkoop van kaarten voor het concert clat de Chr. Gein. Zangver eeniging „Looft den Heer" a.s. Don derdag in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat geeft, gaat thans zoo vlot, dat het zoo goed als zeker is, dat alle plaatsen bezet zullen zijn. Abonnés van ons blad, die willen profiteei'en van onze reductiekaarten a 50 ets. (de gewone prijs is 75 ets.) zullen dus goed doen, zich zoo spoe dig mogelijk van een plaatsbewijs te voorzien. Ook verleden jaar moesten wij velen, die tot den laatsten dag wachtten, teleurstellen. Voor 50 ets. heeft men een genotvol len avond en men helpt ons, het fraaie koor te steunen, dat van ons voor elke verkochte kaart 75 ets. uit betaald krijgt! IJmuidens burgerij dient er voor te zorgen, dat „Looft den Heer" op den ingeslagen weg kan blij ven voortgaan. VOETBAL. R.C.IL 2—STORMVOGELS 2. Dezen beslissingswedstrijd speelt Storm vogels met- Akkerman, Jongsma. Van Dongen, Van Wensveen, Wilderom, Heilig Sr., Verdam. Schipper, De Back, Cupido, De Braber. VLIEGENDE VOGELS—HEEMSTEDE. Zondag a.s. wordt op het terrein van VI. Vogels aan den Vergierdeweg gespeeld de wedstrijd 'VI. Vogels I—Heemstede I. met als inzet het kampioenschap 1ste klasse A. van den H, V. B.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1