De Minclerliëclen. Oostenrijkss verdwijning als een onafhan kelijke staat, na duizendjarig bestaan, heeft een algemeene onrust onder de minderhe den in Europa teweeggebracht. Die begon natuurlijk bij de Duitsche variëteit: in Tsje- cho-Slowakije, in het Zuiden van Denemar ken, in Dantzig, ja zelfs in de twee kleine stedekens Eupen en Malmédy, die na den wereldoorlog aan België zijn toebedeeld. Maar in het verreweg belangrijkste centrum van deze onrust, Tsjecho-Slowakije, blijft de zaak niet tot de Sudeten-Duitschers beperkt. Daar zijn ook de andere minderheden in on rust geraakt. Verwonderlijk is dit niet als men waarneemt dat het Duitsche volksdeel (vroeger tot Oos tenrijk behoorend) onder den invloed van de Oostenrijksche annexatie al belangrijke con cessies van de Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft gekregen, waarmee het zich natuurlijk niet tevreden toont. Het wil autonomie. Duitschland stijft het daarin; de Duitsche pers vordert voortdurend zelfbestuur voor de Su deten-Duitschers op. De Slovaken vragen ook autonomie, want zij verschillen toch zoo erg van de Tsjechen. En de Hongaren, die even als de Duitschers grieven hebben over de be handeling, hun als minderheid aangedaan, denken er niet anders over. Alsmede de Roethenen, zoodat nu de Duitschers, de Hon garen en de Roethenen zich bij het Slovaak- sche verlangen naar autonomie hebben aange sloten en de arme regeering in Praag wel het gevoelen moet krijgen dat de fractie der min derheden in het parlement, die thans in totaal 22 zetels telt, het voornemen belichaamt om het geheele rijk, dat tenslotte maar 14^ mil- lioen inwoners telt, in stukjes te laten uiteen vallen. Het is nog niet erg duidelijk wat al deze min derheden eigenlijk met zelfbestuur zouden willen aanvangen. Kregen de Sudeten Duit schers autonomie, dan zou dat natuurlijk ten snelste leiden tot hun inlijving bij het Derde Rijk. Kregen de Hongaren het, dan zou dat natuurlijk geschieden met den vooropgezetten wensch, ten snelste tot Hongarije terug te kee- ren, d.w.z.: daarbij met hun grondgebied te worden ingelijfd. Iets minder klaar schijnt het streven der Slovaken en Roethenen, maar men kan zich op dit oogenblik moeilijk voorstellen hoe een nieuw klein staatje in Midden-Europa zich zou moeten handhaven. Het belangrijkste is overigens dat al die minderheden in samen werking treden met geen ander doel dan de ontbinding van den Tsjecho-Slovaakschen staat. Als men deze verschijnselen overdenkt en zich herinnert dat Tsjecho-Slovakije een van de zonderlingste gewrongen oplossingen is die Versailles in het noodlottige jaar 1919 heeft opgeleverd, is het wel te begrijpen dat Cham berlain gisteren opnieuw geweigerd heeft, een belofte inzake steun voor de handhaving van dezen Midden-Europeeschen staat af te leggen. De kiemen der ontbinding blijken wel zeer krachtig tot Uiting te komen. Wel heeft Chamberlain gezegd, dat „Enge land vrij blijft in te grijpen, wanneer een agressief optreden van een der Europeesche staten een oorlog zou ontketenen", hetgeen krachtiger taal is dan men verwacht had. Maar die taal kan men opvatten als een waar schuwing aan het Duitsche adres: houdt u er buiten tot de minderheden in Tsjecho-Slova kije zich duidelijk hebben uitgesproken en de geschillen in dit land hun eigen beslissing hebben kunnen vinden. Waarmee men niet een burgeroorlog zou behoeven te bedoelen, die voorshands gelukkig zeer onwaarschijnlijk schijnt, maarenfin: een dusdanige toe spitsing van de bestaande wenschen voor. zelfbestuur dat het eigenlijk een hopelooze zaak zou zijn dit rijk der samengevoegde ras- sengroepen te willen handhaven. Het begint wel onwaarschijnlijker te lijken dat Tsjecho-Slovakije tot een Europeeschen oorlog zou leiden. Hetgeen voor de buiten wereld een geruststellende prognose is hoe men haar verder ook beschouwt en in het bijzonder degenen, die evenals ik de vredeson derhandelingen van Versailles meemaakten en er toen al pessimistische voorgevoelens over uitten, tenslotte zou meevallen. Wat het minderheden-vraagstuk in het algemeen betreft waag ik het niet te voor spellen, dat die ooit allemaal verdwijnen zul len. En evenmin zou ik het wagen aan zoo'n mogelijkheid de voorspelling te verbinden, dat dan alles verder koek en ei zou zijn. Denk maar eens aan de mogelijkheid van een uiteenvallen der Sovjet-Unie, en aan de tallooze kleine staatjes die elkaar in Europa in het verleden bevochten.... R. P. BEVERWIJK HET CONCOURS VAN DE HARMONIE KAPEL. Voor het concours van de Beverwijksohe Harmoniekapel heeft alsnog ingeschreven het harmoniecorps „Broca Pharm" uit Mep- pel. Deze vereeniging zal uitkomen in de vierde afdeeling Harmonie. HOE KRIJGT MEN EEN GOEDEN KALKTOESTAND? Aan het vraagstuk van den kalktoestand van den bodem wordt de laatste jaren, dank zij het wetenschappelijk grondonderzoek van het Bedrijf slaboratorium, steeds meer aan dacht geschonken. Tegelijk krijgt men daar door een helderder inzicht wat betreft de oorzaken en gevolgen van een minder goeden kalktoestand, teiwijl tevens een meer afdoend antwoord verkregen wordt op de vraag hoe een goede kalktoestand verkregen kan worden den. De kalkvermeerderende en tegelijk bodem- verbeterende werking van het slakkeruneel wordt door het bedrijf slaboratorium van groote beteekenis geacht. Wat niemand met practische ervaring zal betwisten, want door de 50 pCt. fijnverdeelde en gemakkelijk door de planten opneembare kalk van het slak- kenmeel wordt in zeer vele gevallen de kalk toestand al zoodanig gunstig beïnvloed, dat daarmede het kalkvraagstuk practisch is op gelost. Wij mogen in dit verband zeker wel wijzen op de uitkomsten van een grasland proefveld bij denJieer G. T. de Vries te Ter- horne (Fr.), waarvan de leider van het proef veld, de heer J. v. d. Meulen, landbouwonder- wijzer aldaar, o.m. vermeldt, dat het proef veld met 600 K.G. slakkemeel per hectare wordt bemest, waardoor de kalkvoorraad in den bodem elk jaar belangrijk wordt ver rijkt, ondanks het feit, dat de stikstofbemes ting in den vorm van zwavelzuren ammoniak wordt gegeven, welke meststof, zooals bekend, een zure werking heeft en den kalktoe stand ongunstig beïnvloedt. Maar juist door het toedienen van slakkenmeel wordt tegelijk met het onmisbare fosforzuur een ruime hoeveelheid zeer werkzame kalk in den bodem gebracht, waardoor de ontkalking van den bodem wordt tegengegaan. En dan ^an het gebruik van goedkoope zwavelz. amm. daar mee zeer goed gecombineerd worden, wat mede uit economisch oogpunt aanbeveling verdient. Doch gaat men steeds door met het toe dienen van uitsluitend zure af zelfs neutrale meststoffen (want ook de planten onttrekken tijdens den groei tamelijk veel kalk aan den bodem en er spoelt geregeld kalk uit) dan zal zelfs een oorspronkelijk kalkrïjke bodem op den duur kalkarm worden, ongeschikt voor het opbrengen van goede oogsten, Dikwijls is het een kostbare geschiedenis om zoo'n ver sleten grond weer te herstellen, en toch zal dit moeten gebeuren, wil men in de toekomst weer goede oogsten verkrijgen. Zoover zal geen grondgebruiker het echter willen laten komen en dat behoeft ook niet, wanneer men maai' voor regelmatige aanvulling van den kalkvoorraad zorgt, wat op de gemakkelijkste en goedkoopste wijze kan gebeuren door het gebruik van slakkenmeel. KNOLBEGONIA'S. Wij kennen geen dankbaarder bloemge wassen dan de knolbegonia's. Want zij bloeien gemakkelijk, rijk en lang, terwijl zij zoowel voor de kaan er als voor den tuin gebruikt kunnen worden. En bij goede behandeling gaan ze jarenlang mee. Men koopt de knollen vroeg en legt deze thans in een bakje voor drievierde gevuld met 'n mengsel van fijn turfstooisel en goede tuin aarde, elk de helft. Hierop legt men de knollen met den iets hollen kant naar boven en be dekt deze met een dun laagje van hetzelfde giroiidmengsel. Op een warme plaats gezet en matig vochtig gehouden, beginnen de knollen spoedig te spruiten en wortels te maken. Wanneer de planten goed in het blad zitten, kan men ze voorzichtig uit het bakje nemen en in bloem potten overplanten. Het aardmengsel in de potten mag iets voedzamer zijn, wat men ver krijgen kan door aan 't bovengenoemde grond- mengsel een hoeveelheid oude, verteerde koe mest toe te voegen. Op de vensterbank in de huiskamer gezet zullen de knolbegonia's den geheelen zomer, tot aan den winter toe, onaf gebroken rijk bloeien. Op een perk in den tuin bloeien zij tot de vorst invalt. Dan worden de knollen opgenomen en gedurende den win tel* vorst vrij en droog bewaard, om ze 't vol gend voorjaar opnieuw te spruiten te leggen. Wie dus eenmaal knolbegonia's aanschaft, kan er jarenlang genot van hebben. Een presidentscandidaat (De vermaarde Iersche zanger John MacCormach is van plan zich candidaat te stellen voor het presidentschap van den lerschen Vrijstaat.) Mac Cormack is een heel groot man, Al jaren op het eerste plan In d' achting van de zangkunstkringen; Nu streeft hij, naar hij heeft hekend, Naar 't ambt van Vrijstaatspresident, Om nog een hooger toon te zingen. Nu is er in de politiek. Natuurlijk wel een boel muziek. Dat blijkt geregeld uit de kranten; Men zegt ook; 't politieke koor, Al klinken daaruit voor 't gehoor, Wel wat te dikwijls dissonanten. Misschien, wil hij als president, In 't Iersche koor, als dirigent Naar meer harmonisch zingen streven; En daarom vraagt hij dan met klem, Aan alle Ieren om hun stem, Van hoog tot laag aan hem te geven. John is een optimistisch mensch. Hij hoopt dat men zijn hartewensch, Ook met veel bijval zal bekronen; Hij denkt zoo: in de politiek Kom ik er ook wel met muziek. Zooals in 't nobel rijk der tonen. Heeft hij veel noten op zijn zang. Dan ben ik echter toch wel bang, Dat het een zware gang kan worden; Ik vrees dat hem de politiek Sleept in hem vreemde soort muziek. Die licht zijn zwanenzang kan worden. P. GASUS. KÜNA'fiAltK WANDELCLUB. De Kennemer Wandelclub heeft met een groep leden onder leiding van den heer G. de Jeu deelgenomen aan den zoogenaamden Boschplan-wandelmarsch te Amsterdam. Alle deelnemers van de K.W.C. kwamen in het bezit van een aardige persoonlijke herinne ring.. De vereeniging kreeg een groepsprijs. Morgen wordt de laatste gelegenheid ge boden om de trainingstochten in te halen. De afmarsch is des morgens te 8.30 vanaf Kerk- weg no. 9 te Santpoort. Leider is de heer G. de Jeu. Woensdagavond wordt in het Kennemer Hotel de laatste winter-clubavond gehouden. In die bijeenkomst zullen tevens de herinne ringen van de wintertrainingstochten aan de deelnemers worden uitgereikt. Tevens zullen besprekingen worden gevoerd over eventueele deelneming aan in de maand April te houden wandeltochten. DAMCLUB VERLOOR HAAR EERSTEN PROMOTIEWEDSTRIJD. De Beverwijksche Damclub heeft haar eer sten promotiewedstrijd van Wormer, de degra- datiecandidaat van de hoofdklasse met 812 verloren. Deze nederlaag was voornamelijk te wijten aan het feit, dat de Beverwijkers met invallers voor de heeren Bakker en Getor. Pee kei moesten uitkomen. Hun plaatsen werden ingenomen door de heeren Hofland, Hollen- brand en Kluft. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Beverwijk Wormer J. OussorenB. J. de Boer 11 K. Kikke—J. Demmenval 0—2 L. Kluft—P. Waal 0—2 D. Kikke—H. C. Busch 11 W. SpanjaardC. Tenby 2—0 C. Snel—J. Molenaar 11 S. D. HoogvorstJ. Bakker 11 J. HollenbrandD. Groot 11 P. StaalduinenC. Duif 11 J. HoflandC. Bakker 02 De nieuwe doopvont, welke dienst zal doen bij den doop van H.K.H. Prinses Beatrix in de Groote Kerk te Den Haag. Het ontwerp is van den binnenhuis-architect Cor Alons. Deze doopvont is een geschenk van het college van collectanten aan de kerkvoogden ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan der Ned. Herv. Gemeente. Totaal 8—12 DE STEMPELUREN VOOR DE WERKLOOZEN. Voor de week van 28 Maart tot en met 2 Aipril zijn de stempeltijden voor de gorgani- seerde werkloozen als volgt vastgesteld: Beverwijksche Bestuurdersbond 1111.30 en 3.15—3.30 uur; Christelijke Besturenbond 1111.15 en 2.15 -2.30 uur. Plaatselijke Arbeids Secretariaat 9—9.30 en 2.453 uur. RJC. Volksbond 11.15—11.45 en 3—3.15 uur. Wijk aan Zee 9.4510.15 en 2—2.15 uur. DE EMMABLOEM-COLLECTE. De jaarbjksche Emmabloemcollecte zal op Zaterdag 9 April alhier worden gehouden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. E. van der Ham en P. Minneboo. Getrouwd: S. Speelman en J. R. van Leer- suni. Bevallen: S. Bloemendaal—Spanjaard, z.; J. P. Koet—Roepius, z.; G. Singeling—Peere boom, d.; P. DekkerJoppe, z.; M. P. v. d. Heijdende Groot, d.; T. Bosmande Waard, d.; Tr. G. LodewijksArisz, d.; H. M. Bruijns de Graaf, d.; P. Butter—-Droog, z. Overleden; T. Durge, 71 j., geti. met B. v. d. Mije, Stetweg 56; M. Bruin, 69 j., wed. van A. Verhaan, IJmuiden, Julianakade; M. E. Lei- sing, 77 j., wed. van B. Th. W. Bos, Peper straat 17; S. Koelman 79 j., wed. van J. de Boer, alhier, Verl. Voorstraat 44; H. W. Vosse, 76 j., ongeh., mann., St. Odulphusstraat 18. N. J. F. van der Wart, 36 j., ongeh. Beeck- sanghlaan 70, alhier. De omvang cler werklooslieid. Het aantal bij den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling ingeschrevenen werkzoekenden vertoonde deze week een niet onbelangrijke daling, die voornamelijk te danken was aan de gelukkige omstandigheid, dat bij de N.V. Van Leer's Walswerken te Velsen een flink aantal armbeiders kon worden geplaatst. In totaal waren 1073 werkzoekenden tegen 1134 aan het einde der vorige week. In Bever wijk waren 952 (vorige week 1004) en in Heemskerk 121 (vorige week 130) werkzoe kenden woonachtig. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: L. van Aalst, dienstbode, van Velsen, Adri- chemsbraat 20. L. Brinkman en gezin, seinwachter, van Velsen, Lijsterbeslaan 32. J. van Raalte, z. ber., van Amsterdam, Populierenlaan 10. C. Snijder, z. ber., van Velsen, Peperstraat 36. St. Josephgesticht. M. Dekker, werkster, van Velsen, Reguliers dwarsstraat 1. G. Salomon, z. ber., van Uitgeest, Hoflander- weg 39a. J. Th. van Duffelen, gasfitter, van Velsen, Hoflanderweg 39a. L. C. den Ouden, werkt, kundig ir., van Hilversum, Zeestraat 66. C. Schavemaker, veehoudersknecht, van As sendelft, Kerkweg 21. J. E. Krab, fabrieksarbeider, van Velsen, Boggaardlaan 3. M. Nieuwenhuizen, z. ber., van Grave, Heemskerkerweg 40. A. J. Verschoor, z. ber., van Leidschendam, Alkm. weg 248. A. M. M. Wernke, dienstbode, van Velsen, Narcissenweg 18. J. de Bie, bootsman, van Den Helder, Baan- straat 107 a. G. de Lange, dienstbode, van Castricum, Zeestraat 145. J. L. Meerman, vertegenwoordiger, van Heemstede, Alkm. weg 385. A. P. Ruijgrok, z. ber., v. Amersfoort, Bree- straat 155. G. H. Lintvelt, dienstbode, van Velsen, Rel- weg 57, Wijk aan Zee. Vertrokken: W. Gelens, koopman, naar Tilburg, Anna Paulownastraat 2. C. Kools, z. ber.,, naar Tilburg, Anna Paulownastraat 2. L. Italiaander, leerling tuinier, naar Am sterdam, Raapenburg 100. B. R. Farber, huish., naar Amsterdam, Weesperplein 1, Joodsche Invalide. C. J. Voogd, z. ber., naar Velsen, Wijker- straatweg L 319. W. H. A. de Vos, vertegenwoordiger, naar Heemstede, Clivialaan 24. J. G. de Vlugt, stoker, naar Amsterdam, Riouwstraat 8211. G. van Meurs, z. ber., n. Soest, Braam- weg 43. E. M. H. A. Maaten, kantoorbediende, n. Haarlem, Molenaerstraat 25. T. Stoker, dienstbode, naar Velsen, Berken straat 39. L. A. Stekelinck, landarbeider, naar Assen delft, Groeneweg, Zuidwijkerm. polder. G. Duiveman, winkelbediende, naar Velsen, Duinvlietstraat 82. C. Goedhart, landarbeider, naar Heemskerk, Tolweg 6. M. de Wit, dienstbode, naar Bloemendaal, Plantsoenlaan 1. M. W. Six, verzekerings-agent, n. Zaandam, D. Doniastraat 28. J. F. M. van Rossum, z. ber., naar Delft, Buitenwatersloot 57. G. J. M. Kortman, z. ber., naar Lelden, Hooigracht 32 bov. J. Witteman, z. ber., naar Hillegom, Hoofd straat 139. N. L. de Waard, z. ber., naar Egmond-bin- nen, Heerenweg 265. C. J. de Waard, z. b., n. Eganond-binnen, Heerenweg 265. J. Ruiter, z. ber., naar Wervershoof, Zwaag- dijk Z 80. P. J. Huisman, z. ber., naar Wervershoof, Lagendijk C 65. P. C. J. van Reisen, z. ber., naar Sassen- heim, Hoofdstraat 335. G. J. W. Pijnacker, z. ber., n. Lisse, Heeren weg 56. D. Braa.s, zJber., naar Berkhout A. 296. J. G. M. Bodewes, z. ber., naar Den Haag, Neuhuijskade 95 HOLLAND OP ZIJN SMALST. De heer P. J. J. Haanen heeft aan de Ken nemer Oudheidkamer aangeboden een door hem vervaardigde reproductie van een teeke- ning van de voormalige, vóór of in het begin der 16e eeuw gebouwde, woning „Holland op zijn smalst". VEREENIGDE VEILINGEN. Kennemerland en Vrije Veiling. Waschpeen per K.G. 7—8 ct. Spinazie 4 KG 30—55 ct. Sla per 100 stuks 26. Boerenkool per KG 34 ct. Andijvie per KG 1113 ct. Rabarber per bos 7—14 ct. Raapstelen per 100 bos 1.50—1.80. Radijs per bos 33>/2 ct. Peterselie per bos 2—3 ct. Selderie per bos 23 ct. Prei per K.G. 3—6 ct. Bloemkool le soort per stuk 15 ct. Uien per KG 10—11 ct. Witlof per KG 5—10 ct. Spruiten per KG 10—17 ct. Wortelen per KG 2—2% ct. Bieten per KG 2—3 ct. Knollen per bos 25 ct. Roode kool per KG 2—6 ct. Gele kool per KG 24 ct. HET BESTUUR VAN DE TUINBOUW- STUDIECLUB. Het bestuur van de in den loop dezer week opgerichte Tuinbouw-Studleclub is als volgt samengesteld: R. W. A. Muyen, voorzitter; Jac. W. v. d. Mey, tweede voorzitter; G. v. d. Wel, secreta ris; A. J. Martens, tweede secretaris; N. S. Boogaard, penningmeester; C. Bak en J. Schoehuis. Fransche pers voldaan over Chamberlain's rede. PARIJS, 25 Maart. (Havas) Over de rede van Chamberlain schrijft de „Petit Pa- risien": „Chamberlain opende voor de Fransch-Britsche samenwerking wijdere pers pectieven dan ieder zijner voorgangers en zelfs Eden ooit had durven uitstippelen. De „Figaro" schrijft: „De grens van het Britsche Rijk blijft aan den Rijn. Frankrijk zal de hernieuwde bevestiging van deze ver plichting hoogelijk waardeeren. Daarnaast geen blanco volmacht ten aanzien van Tsje cho-Slowakije. De „Epoque" acht de rede van Chamberlain zoo goed als zij maar kon zijn. De waarschu wingen, die hij gaf, zijn duidelijk genoeg om een eventueelen aanvaller tot nadenken te stemmen. Londen keert terug tot de traditio- neele politiek van het evenwicht der krach ten. Mevrouw Tabouïs schrijft in de „Oeuvre": „Voor het eerst in een Europeesche aange legenheid heeft een Britsche eerste minister Engeland en Frankrijk op gelijken voet ge steld. Voor het eerst heeft hij in het open baar erkend, dat het lot van zijn land samen hangt met dat van Europa. TWEE BISSCHOPPEN IN DE SOVJET UNIE GEFUSILLEERD? HBLSMGFORS, 25 Maart (Reuter). Vol gens een door een Finsch blad gepubliceerd bericht uit Moskou zijn twee bisschoppen van de Grieksch-Orthodoxe kerk aldaar wegens spionnage gefussilleerd. Voorts zijn twee Lu- thersche geestelijken uit het gebied van Ingrie en een Duitsch geestelijke gearresteerd. Tevens wordt uit Moskou gemeld, dat een groep „godsdienstige agitators" uit den weg is geruimd. Zij waren schuldig bevonden aan het publiceeren en verspreiden van een pamflet, waarin bijdragen verzocht werden voor het houden van een uitvaartdienst voor Toe- chatsjewski en andere „volksvijanden". Meening over Chamberlain's verklaring in Engeland verdeeld. LONDEN, 25 Maart (Reuter). In een commentaar op de rede van Chamberlain schrijft de „Times": de Britsch-Fransche po litiek kan niet zijn het aanvaarden op groote schaal van de verplichting, onvoorwaardelijk, terstond en overal daar waar schendingen van de internationale rechtsorde dit wenschelijk maken, aan oorlogsactie deel te nemen, en zoo was het ook gisteren in den mond van den eersten minister niet. De Britsche wapens en diplomatie kunnen niet werkelijk aan de verdediging van de Britsche belangen gewijd zijn, indien zij niet jaar in jaar uit in dienst gesteld worden van de gemeene zaak der beschaving, noch kun nen zij op andere voorwaarden aanspraak maken op den eensgezinden steun van. de Britsche openbare meening. De „Dail Mail" is van oordeel, dat voor Engeland de internationale toestand slechts 'n conclusie mogelijk maakt. Wij moeten bewa penen, bewapenen, bewapenen. De „Daily Herald" schrijft: het vervelende van Chamberlains rede is, dat zij de dingen precies zoo laat als zij zijn, ofschoon ieder het erover eens was, dat het, zooals de zaken er voorstaan, niet gaat. De „News Chronicle" is van meening, dat de verklaringen van Chamberlain met betrek king tot Hsjecho-Slowakije gunstiger waren, dan in vele klingen gevreesd werd. Chamber lain sprak diplomatieke taal, doch wanneer zijn woorden zorgvuldig bestudeerd worden, ziet men, dat zij een waarschuwing aan het adres van Duitschland zijn, en ook als zoo danig bedoeld zijn. HUESCA DOOR DE NATIONALISTEN BEZET SARAGOSSA, 25 Maart. (Reuter). Huesca is thans geheel bevrijd, en het kerkhof der stad, dat den belegeraars tot hoofdkwartier diende, is door de troepen van Franco bezet. De nationalisten zetten den opmarsch ten oosten van Huesca met nog grootere stuw kracht voort, in de richting van de Catalaan- sche grens. Deze sector is door de regeerings- troepen krachtig versterkt. TULP PRINSES BEATRIX. In Amerika gekweekt. Een lezer deelt ons mede, uit Amerika ver nomen te hebben, dat men in Holland, in den Staat Michigan, waar veel groote kweeke- rijen zijn, er in geslaagd is, een nieuwe va riëteit tulp te bewerken, van een zacht-rose kleur. Men heeft aan deze tulp den naam „Prinsess Beatrix" gegeven. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Edam, 25 v. Rott. te New-York. Tirandentes, Balitmore n. Rott. 24 te N.York Blomanersdijk. 24 v. Rott. te N.-Orleans. Binnendenfc, N.-Orleans n. Rott, 25 te Antw. 'Drechtdijk, 25 v. Vancouver te Rott. Narenta, 24 v. Rott. te Londen. Lochmonar. 25 v. Rott n. Vancouver. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam, 23 v. Pepel n. Rott/Vlaard. Stad Zwolle, Bilbao n. Vlaard p. 24 Ouessant 26 (vm.) verwacht. Stad Vlaardingen, 24 v. aVlard. te Narvik voor Rott./Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) 25 v. Port Natal. Springfontein (thuisr.) 25 te Zanzibar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Gaasterkerk, 24 v. Antwerpen te Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIë LLJN. Marken (uitr.) 24 v. Genua. KON NED STOOMBOOT MIJ Crijnssen, 18 v. Barbados n. Port Limon. Bameveld, 23 v. Callao te Valparaiso. Amazone. 25 v. N.-York n. Port au Prince. Ariadne, Napels n. Amst. 24 v. Lissabon. Aurora, Amst. n. Kopenhagen p. 25 Holtenau Bodegraven, Chili n. Amst. via Liverpool p. 24 Azoren. Hebe, Curacao n. Amst. 24 op 180 m. NW. v. Terceira. Ma^s, Izmir n. Rott. p. 24 Oussant. Orostetes, 24 v. Amst te Hamburg. Trajanus, 25 v. Hamburg te Amst. Saturnus, 24 v. Thessalonika n. Piraeus. Ajax, 25 v. Palermo te Rott. Orpheus, 25 v. Amst. n. Gothenburg. Stella, 25 v. Amst. n. Rott. Vesta, 25 v. Rott. n. Lissabon. Costa Rica, Barbados n. Amst. 25 v. Plymouth Oberon, Rott. n. Genua p. 25 Gibraltar. Oranje Nassau, 25 v. Paramaribo te Amst. KON PAKETVAART MIJ. Tegelberg, Amst. n. Bat. p. 24 St. Helena. MEIJER EN CO'S SCHEEPV MIJ City of Eastbourne, Dairen n. Rott. 25 v. Port Said. Benreoch, Dairen n. Rott. 24 v. Port Said. Menestheus, Japan n. Rott. 24 v. Hongkong. Glenshiel, Dairen n. Rott. 21 te Hongkong. Menelaus, Japan n. Rott. 25 te Penang. Antenor, 25 v. Dairen te Rott. Melampus, Batavia n. Amst. 21 v. Colombo. Benmacdhui, Japan n. Rott. 25 te Antwerp. Benlawers, Hongkong n. Rott. 25 te Suez. ROTTEKDAMSUHE LLOYD. Sockaboemi (uitr.) p. 24 Malta. Baloeran (uitr.) 25 van Marseille. Tapanoeli (thuisr.) pass. 25 Kaap Bon. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LLJN. Alcyone (thuisr.) 24 v. Rio Janeiro. Alhena (uitr.) pass. 24 Madeira. Aludra (thuisr.) pass. 24 Madeira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Mapia (thuisr.) 25 v. Suez. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) 25 van Port Said. Tajandoen (thuisr.) 24 v. Marseille. WIJKLIJN. Haulerwijk, Glasgow n. Cardiff p. 24 Barry eil. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) 25 te Antwerpen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland, 24 v. Amst. te Hamburg. Steeds meer kustvaarders! De N.V. Scheepswerven v/h. Gebrs. G. en H. Bodewes te Martenshoek heeft de opdracht gekregen van kapitein K. Veenma te Gronin gen om een motorschip te bouwen van 400 ton d. w. Het schip zal worden uitgerust met een Bolnes-Dieselmotor met een capaciteit van 195 PK. Vlootu itbreid in g. De voor de K. P. M. nieuwgebouwde schepen van 1400 ton ieder, welke momenteel bij Gebrs. Pot te Bolnes in aanbouw zijn, zullen „Batavia" en „Bandjermasin" worden ge naamd. De beide zusterschepen, welke door dezelfde opdrachtgeefster gebouwd worden bij Boele's Scheepswerven, eveneens te Bol nes, zullen gedoopt worden in „Banjoewangi" en „Balik Papan". Hr. Ms. kruiser „Java" gearriveerd. Hr. Ms. kruiser „Java", waarover wij dezer dagen berichtten, is thans te Amsterdam ge arriveerd. Het schip kwam van de oefentocht op de Noordzee en zal het weekend in de hoofdstad doorbrengen. AANGEKOME 24 Maart: Vechtstroom s.s. Huil Enid Mary s.s. Goole 25 Maart: Mira m.s. Londen Ransdorp m.s. Vilvoorde Trajanus s.s. Hamburg Hontestroom s-s. Londen Escaut m.s. Rotterdam The Baron s.s. Londen Frey s.s. Londen Presto s.s. Londen Thorsheimer m.s. Zuid-Georgië Java kr. Noordzee Wilbo m.s. Londen 4mstelstroom m.s. Plymouth Merope s.s. Grangemouth Oranje Nassau s.s. West Indië City of Corinth s,s. Liverpool VERTROKKEN. 24 Maart: Polaris s.s. Immingham Jernland s.s. Odda Kurmark s.s. Hamburg Iris s.s. Gdynia Vesta s.s. Rotterdam Glendalough s.s. Londen Hamal m.s. Duinkerken Oranje m.s. King's Lynn Ousel s.s. Liverpool 25 Maart: Wakama s.s. Hamburg Inga Essberger s.s. Londen IJzerverscheping. Ten einde voor Engelsche havens een partij ijzer te laden arriveerden gisteren de Britsche s.s. „Presto" en „The Baron" beide van Lon den aan het Hoogovenbedrijf. Om te dokken. Het Fransche tank-motorschip „Merope" passeerde alhier gisteren in ballast van Gran gemouth naar Amsterdam om aldaar in het dok van de Nederlandsche Dokmaatschappij eenige belangrijke reparaties te ondergaan. Groote diepgang. Het Noorsche tank-motorschip „Thorshei mer", hetwelk gisteren alhier van Zuid- Georgië naar Amsterdam passeerde met een lading traan, werd door de sluizen geschut met een diepgang van 8,8 M&ta*

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10