IJMUIDEN fiijru&n, M IJ NHARDTJES" Bloeiende Cactus. Ned. Vereeniging van Huis vrouwen. Lezing van den heer F. J. Ehrbecker. Voor de af deeling Velsen-IJniuiden hield de heer F. J. Ehrbecker hoofd eener school te Haarlem, Vrijdag in het gebouw der Vrijz. Herv. een lezing over het onderwerp De rij pere jeugd in dezen tijd. Na door de voorzitster ingeleid te zijn, zette de spr. uiteen, dat het probleem der rijpere 'jeugd de ouders en de opvoeders dikwijls voor groote moeilijkheden stelt. In de jaren, dat men de jeugd onderbrengt in de klasse: rij pere, heeft de overgang plaats van kind tot volwassene. Physiek kenmerkt deze periode zich door tij den van zeer sterken groei, niet alleen licha melijk. maar ook geestelijk. Het kind gaat eigen en anderer denken en gevoelen ontle den; het begint te bespiegelen en te vergelij ken. Kenmerkend zijn in dien tijd de veel voor komende groote tegenstellingen: vreugde tegenover ongemotiveerde neerslachtigheid; onverschilligheid tegenover een overdreven idealisme; schuchterheid tegenover zucht tot avontuur; onwil tegenover groote behulp zaamheid en dwepen tegenover haat. De oorzaak van deze diepgaande contro versen ligt hierin, dat de jonge mensch geen weg weet met alles wat hem of haar in deze jaren bestormt en wat hij of zij ontdekt. Zijn eigen zieleleven vindt hij zeer belangrijk en daarom eischt hij voor zichzelf groote vrij- heid en daardoor is hij tegelijk erg gesloten van karakter. Dit laatste maakt juist den om gang met de ..groote kinderen" dikwijls zoo moeilijk. De Eeuw van het Kind. zooals de 20ste eeuw dikwijls in de eerste 2 decennia betiteld werd heeft naast goede dingen ook dikwijls tot veel verkeerd inzicht geleid. Spr. wees in dit verband op de grootere vrijheid, welke men het kind gaf, een vrijheid, welke maar al te vaak in bandeloosheid ontaardde. De ouders zijn aan deze bandeloosheid der jeugd niet ge heel onschuldig, want velen traden te slap of te goedig op, wanneer juist meer tucht ge boden was. Zij verloren uit het oog, dat goe digheid iets anders is dan goedheid. De eeuw der techniek, met haar geperfectio neerde uitingen als radio, film. pers, verkeer, liet ook op het kind haar invloeden gelden, die het rijpende wezen niet steeds ten goede kwamen. Daarbij moet men in oogenschouw nemen dat de wereld van het kind een veel grootere is dan vroeger. Dit vereischt een voortdurend toezicht op den eventueel verkeerden vloed, welke een kind zou kunnen schaden, De tijd van heden. met zijn twijfel, zijn veelal beginselloosheid, zijn oppervlakkig zoe ken naar vermaak en naar sensatie is voor de rijpere jeugd een niet minder moeilijke tijd dan deze voor vele ouders is. Om ons heen is de economische nood hoog gestegen, er is onzekerheid over het lot van vrede en wel vaart. Het kind ziet het vele leed en de groote desillusie, welke er over de wereld gekomen is. Is het te verwonderen, dat daardoor de onver schilligheid en de moedeloosheid hand over hand toenemen? Het zijn de ouderen aan wie de taak toevertrouwd is en op wie de plicht rust, den jongen mensch zijn toekomst te wijzen. Zooals een kind spieren en zintuigen oefent in zijn spel. zoo oefent de rijpere jeugd zich op kinderlijke wijze in de moeilijkheden, die zij later te verwerken krijgt. Dit „ernst spel" brengt ze o.a. tot een volledig georgani seerd vereenigingslevenwaarin groote idea len kunnen worden nagejaagd. Deze oefe ning", zegt spr. mogen en moeten wij niet te genwerken. In den overgang van kind tot mensch moet meer speciaal gelet worden op den over gang van jongen tot man en dien van meisje tot vrouw. Daaruit vloeien allerlei moeilijkhe den vóórt. De ouders moeten trachten ook in deze jaren de vraagbaak en gids voor hun kinderen te blijven. Dit streven stuit vaak af op stugheid, onwil en eigenwijsheid der jon ge menschen en het vereischt veel tact van de onderen hierin den juisten weg te vinden. Na deze periode komen evenwel dikwijls betere inzichten, welke leiden tot meer waardeering en liefde van de kinderen tot de ouders en hun generatie. Onder groote aandacht heeft de spr. zijn interessante lezing gehouden voor welke de presidente den heer Ehrbecker na afloop dank bracht, hopende dat diens rede en de naar aanleiding daarvan behandelde vragen de aanwezige ouders tot voorlichting bij hun paedagogische taak zouden mogen strekken. HERINNERINGSBORDJES. Gisteren werden op de openbare en bijzon dere lagere scholen herinneringsbordjes uitge reikt ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Deze bordjes waren door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld. Let op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. (Adv. Ingez. MeóL) LEZING „ONTWIKKELING ZIJ ONS DOEL". Voor Woensdag 30 Maart a.s. heeft „Ont wikkeling zij ons Doel" wederom een hoogst interessante lezing met lichtbeelden op haar programma. Op dezen dag zal de heer P. J. J. Haanen uit Beverwijk een causerie over de Duinflora houden met lichtbeelden uit de directe om geving van de badplaats. HOOPVOLLE VOORUITZICHTEN VOOR HET KOMENDE BADSEIZOEN. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Versche visch. Griet 20—70 ct. per KG. Tong 70100 ct. per KG. Middel schol 8.4010.40 per 40 KG. Kleinschol 5.808.40 idem. Schar 3idem. Bot 5 idem. Wijting 2 idem. Morgen komt de Delft. Goedgeslaagde proeftocht op de Humber. Naar de directie van de V.E.M. ons mede deelt heeft de nieuwe stoomtrawler Delft IJM 17 gisteren met goed gevolg proef gestoomd op de Humber. De overneming van het schip vond tijdens den proeftocht plaats. Heden is de trawler naar IJmuiden vertrokken waar hij Zondag in den loop van den morgen wordt verwacht. De Delft blijft dan nog enkele dagen voor den wal liggen om de uitrusting aan boord te nemen, waarna het schip in den loop van de volgende week onder schipper L. Koster voor de eerste reis op de visscherij zal ver trekken. Groote aanvoer van Walvïschtraan. Met het Noorsche tank-motorschip „Thors- heimer" werd gisteren van het walvischvang- gebied te Zuid-Georgië een groote lading traan aangevoerd te Amsterdam. Het schip meet niet minder dan 9955 bruto register ton en behoort evenals het reeds te Amsterdam aangekomen tank-motorschip „Thorshavn" aan de reederij „A/S. Bryde Dahls Hvalfan- gerselskab" te Sandêfjord. Van havenplaats tot marine-basis. Naar gemeld wordt heeft de Finsche regee ring besloten om de havenplaats Abö tot marine-basis te maken, DE INI HEEFT ERNSTIGE MACHINE- SCHADE. De stoomtrawler ini iJm. 95, de eenige Ne- derlandsche trawler zonder uitvaarvergun ning, die in de Iersche Zee vischte met Du blin als marktplaats heeft op de visscherij zulk een ernstige machineschade bekomen, dat de visscherij gestaakt moest worden. De trawler is in Dublin opgelegd. De bemanning is in middels in IJmuiden teruggekeerd. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Maria van Hattem IJM 1. Vangst 300 m, hake, 40 m. koolvisch, 90 m. paling en varia, 60 m. roodbaars, 50 m. rog, totaal 540 m. Alma IJM 44. Vangst 55 m. tarbot en schol 40 m. wolf en poon, 25 m. wijting en schar, 10 m. gul, totaal 130 m„ benevens 450 stuks ijs- kabaljauw en 530 stuks stijve kabeljauw. Caroline IJM 26. Vangst 340 m. hake, 160 m. gul, paling, koolvisch, enz., totaal 500 m. Mary IJM 189. Vangst 260 m. gul, 15 r platvisch. 15 m. varia, totaal 290 m., benevens 2200 stuks ijskabeljauw en 400 stuks stijve ka beljauw. Marie IJM 95. Vangst 14 m. tarbot, 30 m. wolf, 8 m. schol, 20 m. wijting en schar, totaal 72 m., benevens 500 stuks ijskabeljauw en 350 stuks stijve kabeljauw. Antje R. O. 15. Vangst 15 m. tarbot, 50 m. platvisch, 5 m. wijting en schar, 30 m. wolf en poon, totaal 100 m. benevens 480 stuks ijs kabeljauw en 500 stuks stijve kabeljauw. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden is de Emma IJM 177 naar zee ver trokken. De Erin IJM 12 vertrekt hedenmid dag naar de Noordzee. DINSDAG A.S. KOMEN DE SOLDATEN. Naar wij vernemen zal de bezetting van het pantserfort aanstaanden Dinsdagmorgen met den trein van 9.27 uurte IJmuiden aan komen. BESOMMINGEN. Trawlers Mandeno 120 Zeehond Urn. 70 f 1160. 120 Olympia IJm. Ill f 1200. Logers met versclic visch. RO. 9 f 1400. KW. 101 f 870, KW. 154 f 550, KW. 107 f 570, KW. 22 f 720, KW. 95 f 390, KW. 78 f 1070. MARKTBERICHT. IJmuiden, 26 Maart 1938 (A.N.P.) Talbot f 0.72f 0.48 per kilo. Tong f 1.14f 0.72 per kilo. Heilbot f 0.78 per kilo. Griet f 28.17 per 50 kilo. Groote schol f 12 idem. Middel schol f 16—f 12 idem. Zetscholf 19f 17 idem. Zetschol f 19f 17 idem. Kleine schol f 16f 6 idem. Bot f 2.90f 2.40 idem. Schar f 7.30f 2.60 idem. Poontjes f 3.50f 3.10 idem. Kleine gul f 480f 2.10 idem. Kabeljauw f 21f 10.50 per 125 kilo. Leng f 1.25f 0.90 per stuk. WIJK AAN ZEE In het onderhoud, dat wij een dezer met den secretaris van de Vereeniging tot Be vordering van het- Vreemdelingenverkeer mochten hebben, gaf de heer Chr. de Goede Sr. als zijn meening te kennnen, dat de bad plaatsbewoners het a,s. seizoen onbevreesd tegemoet kunnen gaan. Het bestuur van V. V. V. kan n.l. met- genoegen constateeren, dat het aantal aanvragen voor gemeubileerde woningen en pensions zich in de laatste jaren in stijgende lijn beweegt. Zoo beliep het aan tal aanvragen in 1937, mede dank zij het in tensieve adverteeren in de Nederlandsche Dagbladen, 1343. Dit waxen alleen de schrif telijke bij V. V. V. bekende aanvragen. Ook het adverteeren in de Indische bladen wordt niet vergeten. Als resultaat brachten verschillende Indische verlofgangers hun Europeesch verlof in de badplaats door. EIND WEDSTRIJDEN „DENK EN ZET". Beslissingswedstrijden voor B en D Dammen. W. v. d. ElzenN. v. d. Mey Ezn 20 H. SnijdersJ. E. ïskes 20 JAARVERGADERING R.K. VOLKSBOND Gisteravond heeft de af deeling Wijk aan Zee van de R.K. Volksbond in café „Sonne- vanck" haar jaarlijksche ledenvergadering gehouden. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de afgeloopen zoo zeer geslaagde mis- sieweek en wekte de leden op om op dezen voor den Volksbond zoo belangrijken avond in den geest van de Missie te beslissen en te handelen Het verslag van den penningmeester gaf aan ontvangsten over het afgeloopen jaar een. be drag van f 347, 45 Vé aan, waar tegenover een uitgave van f 341.28 stond, kassaldo f 6.17^2. Als extra punt van bespreking had men op de agenda geplaatst: Bespreking Ziekenfonds Tot afgevaardigde werd gekozen de heer N. van Keulen, als plaatsvervanger de heer Alb. Schelle vis. Bij de bespreking over begrooting 1938 werd voorgesteld cle uniforme contributie tot f 0.10 met ingang van 2 April te verhoogen. De bestuursleden A. Vosse, F. Bol en J. v. d. Mey traden wegens bedanken af. Tot bestuursleden werden gekozen N. J. van Keulen (voorzitter), Alb. Schellevis, Fr. Kip pershuis, J. L. Starmans, F. Bol Klzn., Piet de Boer en Jac. Schellevis. In hartelijke woorden dankte Hoofdbestuur der Angenent de oude bestuursleden en instal leerde hij de gekozenen. SUPPORTERSCLUB ..BLAUW-WIT". In het K.S.A.-gebouw hield Vrijdagavond de supportersclub „Blauw Wit", haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer R. Burger. Door den heer J. Pekel, secretaris werd een goed verzorgd jaarverslag uitgebracht. Het bleek dat de vereeniging in ledental was voor uitgegaan. Het financieel verslag, uitgebracht door den heer J. Scheenman, vermeldde een batig saldo van 7.88. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende lieeren R. Burger, C. Koedijk en J. Peekei bij acclamatie herkozen. Bij monde van den heer C. Bekkcr werd na mens de controle-commissie medegedeeld dat boeken en bescheiden van den penning-meester hi orde waren. Bij het einde der vergadering bracht de voorzitter van A.D.O., de heer A. van Lies hout. een woord van dank aan de supparters- club. BURGERLIJKE STAND. Overleden-: Hendr. Goumans, echtg. van Joh. H. Dils, 69 jaren (overleden te Venraij) DE AANGESPOELDE WIJN. Voor inschrijving naar de onder deze gemeente aangespoelde 4 vaten wijn bestaat gelegenheid tot en met 31 Maart a.s. bij den burgemeester-strandvonder te Heemskerk De vaten ïiggen te Wijk aan Zee bij den sub strandvonder Bol. BOUWVERGUNNING. Aan S. de Ruiter alhier, is vergunning ver leend tot het verbouwen van zijn perceel aan den Voorweg no. 15. ROOKVERBOD. Evenals vorige jaren zal het in de toekomst gedurende de maanden April tot en met September verboden zijn te rooken in de pro vinciale duinterreinen onder deze gemeente. AUTO IN DE SLOOT. Vrijdagmorgen geraakte op den Hoogdor- perweg een luxe auto, tengevolge van het uiterst gladde wegdek, uit het rechte spoor en kwam volledig gedraaid in de langs den weg gelegen sloot terecht. De auto naderde met groote snelheid uit de richting Bever wijk, moest in de flauwe bocht ter hoogte van de boerderij ..Rijn en Berg" afremmen en slipte, met het bovenvermelde gevolg. De be stuurder kwam er goed af, evenals de auto, die slechts licht beschadigd was. Met assis tentie van een passeerende vrachtauto kon het voertuig weer op het droge gebracht wor den. DE NIEUWE MELKREGELING. In de commissie van de pas opgerichte Alg. Vereen, voor Melkvoorziening, district Be verwijk—Velsen, heeft zitting genomen de heer L. Henneman, alhier. SANTPOORT NED HERV. EVANGELISATIE. In de gehouden ledenvergadering der Ned. Herv. Evangelisatie werd de heer G. de Jonge in plaats van wijlen den heer J. E. Sluiters tot voorzitter gekozen. De heer De Jonge nam voordien het secretariaat waar. In andere vacatures werden de heeren L. Gorter en H. Harmsen gekozen. De periodiek aftredende heeren Bruinis en Rensen werden herkozen BEVERWIJK MARKTBERICHTEN. Noteering van den 25en Maart 1938 Spinaziekist per kist 0.351.20 Andijvie per kist 0.45-—0.65 Raapstelen. 100 bos 12 Radijs, 100 bos 24 Koolrapen per zak 0.80 Wortelen per K.G. f 0.05 Bieten per K.G. f 0.05 Aardappelen, klei per K.G. f 0.04K-0.06 1 Spruitjes per K.G. 0.100.19 Boerenkool per K.G. 0.040.06 Roode kool per K.G. 0.044—0.064 Savoyekool per 100 67 Uien per Kilo 0.110.14 Prei lier K.G. 0.04J4—0.064 Sla per 100 krop 38 Rabarber per 100 bos 6—12 Pieterselie per bos 0.02 1/2 Selderie per bos 0.024 Appelen per Kilo 0.110.30 Peren per Kilo 0.15 HEEMSKERK BEVOLKING. Ingekomen personen: Corn: Turkenburg uinman, Kleine Houtweg 18, van Arnhem. Vertrokken personen: Mej. M. J. de Ruijter, zonder beroep, var Josterstreng 22 naar Velp. Corn, de Wil zonder beroen van Hoogdorperweg 9 naai Dongen Matroos over boord geslagen en verdronken. Een zeeman moet kannen zwemmen. AMSTERDAM. 25 Maart. De Raad voor de Scheepvaart heeft hedenmiddag uitspraak gedaan inzake het overboord slaan en verdrin ken van een matroos van den motorlogger „Geertruida Jacoba", SCH. 37, welk ongeluk onlangs gebeurde voor de haven van IJmui den. Welke de oorzaak van het ongeval is ge weest zoo zegt de Raad in zijn uitspraak is niet met zekerheid uit te maken. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de verongelukte P. Pronk, toen het vaartuig plotseling naar bakboord slingerde, het evenwicht verloren, terwijl hij in de reddingboot stond om het zeil aan den boom vast te maken. Dit voorval moet worden beschouwd als een ongeluk, zooals dit in een bedrijf, waarin de overledene werkzaam was, kan voorkomen, zonder dat daartegen eenige voorzorgsmaatregel kan worden ge nomen. Ook al zou de overledene de zwemkunst machtig zijn geweest, dan zou hem dit naar alle waarschijnlijkheid in het onderhavige geval niet hebben gebaat. Toch vindt de Raad het te betreuren, dat niet van overheidswege wordt bevorderd, dat mede als verplichting worde gesteld voor een ieder, die zich aan het zeemansberoep wijdt, de zwemkunst machtig te zijn. Te dikwijls blijkt den Raad. dat zeelieden de zwemkunst niet machtig zijn. I11 het onderhavige geval valt voorts op te merken, dat de reddingsboei op het vaartuig ir op de meest geschikte plaats en de meest matige wijze was aangebracht. Het ware w chelijk, dat reddingsboeien, ook op der gelijke vaartuigen als de „Geertruida Jacoba" SCH. 37, werden aangebracht aan de brug, en wel zoodanige b.v. loshangende in c-- beugel, lat de boei terstond nadat iemand :r boord is gevallen, den drenkeling kan woelen ach terna geworpen. Dit is in het onderhavige ge val niet geschied en kon blijkbaar niet ge schieden. Ook zou de kapitein, indien een pik- haak aan boord en bij de hand ware ge weest, den dicht langs het schip drijvenden drenkeling naar alle waarschijnlijkheid heb ben kunnen vasthaken en aan boord bren gen. Het advies waartegen de Regeering bezwaar maakte. Principieele uitspraak van onpartijdig rechter verlangd. 's-GRAVENHAGE. 26 Maart. In aanslui ting aan hetgeen wij berichtten over het be zwaar dat de regeering gemaakt had tegen het advies, uitgebracht door het bestuur der Vereeniging van Stroomdistribuanten in Nederland aan de gemeentebesturen, wier contracten inzake stroomlevering door het P. E. N. eerlang afloopen, kunnen wij nader mededeelen, dat voornoemd bestuur van oordeel was, dat men goed zou doen, alvorens in te gaan op de regeling, in groote trekken door de regeering aangegeven, eerst de beslis sing van den 011 partijdigen rechter af te wachten. Het bestuur wilde nl. aan het rech terlijk oordeel de vraag voorleggen, of de ge meenten gegadigden zijn in den zin der con cessie, al dan niet. Dit punt is, naar het be stuur meent, in de betrokken materie alles- beheerschend, en een beslissing daarover be hoorde aan elke andere decisie vooraf te gaan, omdat anders geen waarheid in de verhouding verkregen kon worden. Zooals we reeds hebben medegedeeld, kon dit advies niet in behandeling komen, omdat de minister van Waterstaat zich hiermede niet kon vereenigen. Overneming gemeentelijke electriciteitsbedrijven. Gemeenten mogen ook zelfstandig een regeling treffen. 's GRAVENHAGE, 26 Maart. Naar wij ver nemen heeft de Minister van Waterstaat, te vens namens den Minister- van Binnenlandsche Zaken, den gemeentebesturen, die betrokken zijn bij e eneveiitueele electriciteits-voorzie- ning door de Provincie, e enbrief doen toeko men, in aansluiting aan de ministerieele mis sive d.d. 18 Februari j.l., waarin richtlijnen waren aangegeven voor overneming der ge meentelijke electriciteits-bedrijven in Noord- Holland door het P. E. N. In den jongsten brief van den Minister van Waterstaat wordt gezegd, dat na overweging van hetgeen door de gemeentebesturen te berde is gebracht bij de bespreking op 24 Fe bruari j.l. gehouden in het kabinet van den Minister, de regeering van oordeel is, dat met handhaving van het beginsel van overgang van het gemeentelijk distributiebedrijf naar de Provincie, aan de gemeenten, voor welke de stroomovereenkomst met de Provincie eer lang een einde zal nemen, de keus gelaten worden, om, hetzij de regeling te aanvaarden, als neergelegd in het ministerieel schrijven van 18 Februari j.l., hetzij zelfstandig een re geling te treffen met de Provincie, terzake van overneming van het distributiebedrijf 'door de Pronvincie, op het tijdstip van afloop van het lever ings - c 011 tra c tIndien de gemeenten mochten besluiten, over te gaan tot. het tref fen van een zelfstandige regeling, zal niet op bemiddeling van de regeering gerekend mo gen worden, wat betreft het verkrijgen van een regeling, als bedoeld in het schrijven van 13 Februari j.l. De Minister heeft er op aangedrongen, spoe dig te mogen vernemen, welk standpunt de betrokken gemeenten te dezen opzichte in nemen. De gedeeltelijke dekking der def ensie-uitgaven. 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp hou dende tijdelijke voorziening tot versterking- van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie, wordt het volgende ontleend. Vrij algemeen erkende men den plicht der volksvertegenwoordiging, mede te werken aan het treffen van maatregelen ter voorziening in de uitgaven, welke eon goed gevolg zijn van de versterking van de defensiemiddelen des rijks. Verscheidene dezer leden betreuren het ont breken van een algemeen dekkingsplan in het bijzonder daarom, wijl het de vor ming van een juist 'inzicht inzake de recht vaardigheid en de billijkheid van de verdee ling der defensielasten belet. Bij verscheidene leden bestond bezwaar tegen het uit de considerans blijkende voor nemen der regeering, aan de voorgestelde nieuwe heffingen het karakter van een be stemmingsbelasting te verleenen. Zij konden deze heffingen slechts zien en die ook slechts aanvaarden als een middel tot gedeeltelijke dekking van het algemeene begrootingstekort. Verscheidene ander leden achtten het min der gewenscht, dat op dit 0ogenblik een meer algemeen dekkingsplan met betrekking tot de defensie-uitgaven laat staan een algemeen dekkingsplan, het geheele budget betreffende - in besprekingzou komen. Andere leden merkten op, dat het onder havige wetsontwerp niet in het bijzonder dient tot gedeeltelijke dekking van de uitgaven voor den bouw van kazernes en voor de uitbrei ding der bewapening", doch tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor defensie in het algemeen. Verscheidene leden stelden de vraag,of het wel zoo logisch moet worden geacht, dat in deze nieuwe uitgaven wordt voorzien door ver hooging van belastingen. Vele leden gaven hun bevreemding te ken nen over de omstandigheid, dat de regeering met geen enkel woord tracht aan te toonen, dat verhooging van eenige directe belastingen 'n weg en nog wel de eenige weg vormt, waar langs het gestelde doel kan worden bereikt. Het denkbeeld werd geopperd, de extra progressie bij de inkomstenbelasting, welke thans eerst bij een inkomen van 70.000 wordt toegepast, reeds bij een inkomen van 10.000 te beginnen. Gaarne zou men de meening van de regee- :'ing over een Weerbelasting vernemen. Gevraagd werd voorts, of niet de winst, op het goud te verkrijgen ten gevolge van de depreciatie van den gulden, voor het thans beoogde doel kan worden besteed, en daar nevens, of niet een belasting zou kunnen wor den geheven op het toegevloeide buitenland- sche kapitaal, gelijk ook in Zwitserland ge schil De Bilt voorspelt: Tijdelijk krachtigen, meest Noordweste lijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- of hagelbuien, kouder. Verdere vooruitzichten; Vrij guur weer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Geseind 26 Maart te 7.50 uur aan alle posten: ..Weest op uw hoede". THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 52 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste lieden 44 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 12.31 uur; n.m. uur. Maandag v.m. 1.03 uur; n.m. 1.24 uur. Dinsdag v.m. 1.57 uur; n.m. 2.02 uur. Er zijn van die kleine voorvalletjes in het dagelijksche leven, niets-en-niemandalletjes, die toch even te denken geven, die toch even aanleiding mogen zijn voor een stukje in de krant. Want de krant is tegenwoordig een grimmig ding. lederen dag glijdt mèt de krant de heele wereld door de brievenbus op de gang mat, die „Welkom" zegt tegen de heele we reld. lederen dag glijden mitrailleurs en pant serauto's, slagschepen en forten, kreten van wanhoop en vertwijfeling, harde woorden en botsingen van staal-op-staal en beginsel-op- beginsel, bloed en bommen, vliegtuigen en regimenten door de gleuf in uw vredige voor deur uw kleine woning binnen op de mat, die „Welkom" zegt. En mag er dan niet tusschen al dat ijzer harde. tusschen al dat ratelen en donderen en kletteren en bliksemen en schreeuwen en weenen van de glijdende wereld een.cactus- in-bloei staan? Een cactus-in-bloeidat zit zoogisteren kwam ik in een bevriende woning en in de huiskamer stónd op een tafeltje een groene aarden pot en in dien pot was een grillige cactus en aan dien cactus stond het karmijnen rood van twaalf wonderlijke bloemen: spelin gen van de natuur het was of Onze Lieve Heer iets heel moois had geknipt uit het rood van een mooie lente-avond-lucht. Dat was alles. En de vrouwe dezer bevriende woning zei niets anders met een lieven glans in haar oogen en een soort glimlach-van-verteedering om den mond, dan: „hoe vind je onze cactus- in-bloei? Is het niet prachtig? Drie jaar heeft-ie niet gebloeid en Piet zei: „doe dat leelijke groene ding toch weg, zoo'n dooie groene oude cactus is zoo triestig en zoo lee- lijk", maar ik heb. hem niet weggedaan en ik heb hem drie jaar verzorgd en ineens waren er allemaal kleine rose puntjes aan de blaren en nu staat-ie te bloeien; daar heb ik drie jaar op gewacht, vind je hem niet prachtig? Onlangs bij een gesprek over den mensch en de wereld hoorde ik iemand zeggen: „wat wilt ge toch met uw wanhoop en uw vertwijfe ling aan het geluk-op-aarde? Aardsch-gezien is de mensch nog zoo verschrikkelijk jong. Aardsch-gezien is de menschheid nog zoo on gevormd. zoo onwijs, zoo gering en zoo dicht bij-de-wilde-dieren; aardsch-gezien is er geen reden tot wanhopen aan. de menschen. want in de geschiedenis van aarde en menschen zijn tienduizend jaren een seconde en zoudt ge mogen verlangen dat in enkele seconden de mensch zijn dierlijkheid kon afwerpen om een evenbeeld' Gods te worden?" Dat waren woorden, die indruk óp mij maakten. En nn stond daar een kleine cactus-in-bloei in de kamer en.er was een vrouw, die na drie jaar zorgen gelukkig was met 'n paar wonder lijk-grillige bloemen, die als kleine vlinders te ademen stonden tegen het stekelige diep groen. Is het dan sentimenteel, wanneer de mensch - tusschen de vuurmonden en de forten en het dreunen van millioenen hardelaarzen over de sidderende kleine aarde met blijde verwondering naar dat bloesemen en naar mensehelijke vreugde om dat bloesemen kijkt? Is het dan belachelijk, wanneer hij bedenkt, dat tusschen de dreiging en den dood over de wereld, de bloei en het geluk-om-den-bloel den mensch komen bezighouden? Misschien is dit-te-zeggen wel zeer on- aardsch sentimenteel. Maar ik zeg dit alleen voor de menschen, die het bloeien begrijpen kunnen. En die zoo'n kleine cactus met won derlijke, vlinderachtige bloemen móói kunnen vinden. En die begrijpen kunnen, dat de mensch drie jaar wachten kan op wat bloe men. Aardsch en hemelschdie kunnen wel samenvloeien aan een kleine plant Mr. E. ELIAS. HET POSTVERVOER TUSSCHEN ENGELAND EN NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Met ingang- van 28 Maart a.s. zullen de Engelsche pos terijen ertoe overgaan de voor Nederland be stemde poststukken zonder heffing van lucht recht te verzenden. Bovendien heeft het Ge neral Post Office besloten een deel van het postvervoer van Engeland naar Nederland aan de K.L.M. toe te wijzen. Ingevolge debe beslissing zal de Engelsche post tot en met 9 April a.s. voor zoover zij ter verzending gereed ligt, met het K.L.M.-toe- stel, dat om 8.50 uur des morgens uit Londen vertrekt, naar Nederland worden vervoerd. Na 9 April, dus met ingang van den Engelschen zomertijd,, zal het vervoer geschieden met den K.L.M.-dienst van 8.45 uur des morgens uit Londen. Buitenlandsclie dienstreizen binnen Europa. In verband met de in de laatste jaren aan merkelijke verlaagde luchtvaarttarieven en het inmiddels beschikbaar stellen van passa- ge-chèqueboeken voor het geheele Europee- sche luchtnet door de K. L. M„ waardoor een korting van 15 pet, op alle officieele tarieven wordt verkregen, heeft de minister van De fensie, zoo meldt de Tel., per legerorder ter kennis gebracht, dat van 1 April as. af mede gelet op de tijdsbesparing, welke bij reizen over een eenigszins lang traject verkregen wordt geen bezwaar meer zal worden ge maakt tegen het gebruik maken van een vliegtuig bij buitenlandsche dienstreizen bin nen Europa door rijksambtenaren. De passage- chèques zullen niet geldig zijn op de trajecten der intercontinentale lijnen in Europa (b.v. AmsterdamAthene van den dienst op Ba tavia). De minister vestigt er de aandacht op, dat gebruik maken van luchtdiensten geens zins verplichting is, ook al zou dit in het fi nancieel belang van het Rijk blijken te zijn.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2