HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Een vakblad. Voor den Politierechter. 23e JAARGANG Na. 125 DINSDAC 29 MAART 1938 NMUIDEP COURANT ABONNEMENTENper week 12Nt ets., per maand 5r> cents, p. kwartaal f 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kermemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MLJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 nf VCf°oK betaI<r1nde1 abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—-, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 1100.—, een lid duim J 50.—. alle leden wijsvinger J öU,— a,11®..]eden, anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk f 15.—polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. kZ> ofenntfpriiiu-p ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Noga j enng voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN Personeel van Van Gelder Zonen ontvangt een gratificatie. In verband met de gunstige bedrijfsresultaten over 1937. Ook losse arbeiders kunnen hiervan profiteeren. De directie der N.V. Vereen Kon. Papierfabrieken der firma Van Gel der Zonen te Amsterdam heeft gis ternamiddag' aan al het bij de ven nootschap werkzaam zijnde personeel medegedeeld, dat in verhand met de bedrijfsresultaten over het jaar 1937 aan bazen en werklieden, die geduren de 1937 ten minste drie maanden bij de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen ge werkt hebben een gratificatie zal worden uitgereikt, als volgt: lo. Aan mannelijk of vrouwelijk personeel boven 25 jaar en gehuwde mannen en kost winners f 22,50; 2o. Aan mannelijk en vrouwelijk perso neel van 21 tot 25 jaar f 15; 3o. Aan idem van 18 tot 21 jaar f 7.50; 4o. Aan idem van 16 tot 18 jaar f 5 en 5o. Aan idem van 14 tot 16 jaar f 2.50; en wel onder de bepalingen, dat boven staande bedragen zullen gelden voor een vol jaar dienst gedurende 1937; Zij, die nog geen vol jaar in dienst zijn ge weest, doch gedurende genoemd jaar ten minste drie maanden bij de vennootschap ge werkt hebben, zullen voor iedere maand dienst ontvangen één twaalfde deel van bovenstaan de bedragen naar boven afgerond op veelvou den van 25 cent; de leeftijden het. gehuwd zijn en het kostwinnerschap worden gerekend naar den toestand op 1 Januari 1938. Zij, die gedurende 1937 ten minste drie maanden bij de vennootschap hebben ge werkt en intusschen op behoorlijke wijze zijn vertrokken, hetzij door pensionneering, vermindering van werkzaamheden of verande ring van dienstbetrekking enz. zullen even eens in deze gratificatie deelen, als op de hierboven genoemde omschrijving. Uit deze mededeeling blijkt dus, dat velen, die van dienstbetrekking zijn veranderd en al sinds eenigen tijd niet meer bij Van Gel der Zonen werkzaam zijn, mede van deze gra tificatie zullen profiteeren. Ook is dit het geval met vele losse arbeiders, die in den loop van het vorig jaar gedurende drie maanden in dienst waren en b.v. tegen het einde van het vorig jaar of in den aan vang van dit jaar ontslagen zijn geworden. Waarschijnlijk zal e.en groot aantal seizoen arbeiders, men denke aan de houtaanvoer, en zij die bij den bouw van de nieuwe Papier machine 18 zijn geweest, ook van deze mooie geste kunnen profiteeren. Ongetwijfeld zullen vele werklieden, die na 1929 een dergelijke gratificatie niet meer heb ben ontvangen en van deze mooie geste niet het flauwste vermoeden hadden, a.s. Donder dag 31 Maart, de uitbetaling van deze grati ficatie, met een blij gezicht in hun gezin komen, waar een en ander zeker op prijs zal worden gesteld om ten slotte ook den midden stand hiervan te laten profiteeren. JAARVERGADERING MANDOLINEORKEST O. K. K. 'Het Mandoline-orkest „Oefening Kweekt Kunst", hield dezer dagen haar jaarlijksche ledenvergadering welke druk bezocht was. Het bestuur, bestaande uit de heeren J. Schik voorzitter, N. Akkerman secretaris en W. Kok penningmeester, werd met algemeene stem men herkozen. Verder werden gekozen mevr. Staal en D. Hajos. Voor de kascontrole werden gekozen de heeren N. Timmer en G. Otto. In de pauze werden de leden getracteerd op thee met gebak. Er werd een reiskas gevormd, waaruit dezen zomer gezellige uitstapjes zullen worden ge- financiierd. Ook ligt het in de bedoeling, een feestawondje voor de leden te orgamiseeren. Alle zaken, het orkest betreffende zullen thans worden behandeld aan de volgende adressen: Breestraat 112a en Populierenlaan 70 Beverwijk en Wijkerstraatweg 78 Velsen- Noord. Tel. 3640. DE VISSSCHERIJ IN DE BARENTSZEE IN FEBRUARI. Volgens mededeelingen van het Instituut voor de Zeevisscherij te Wesermünde omtrent de resultaten der Duitsche zeevisscherij gedu rende de maand Februari in de Barentszee vond bij sterken achteruitgang der vangsten de gebruikelijke verschuiving in Westelijke richting plaats, zoodat nog slechts de helft der reizen van de vangplaats Noorddiep kwa men en er verder Oostelijk niet meer gevischt werd. In het Noorddiep werd sedert Januari een verminderde vangst tot 116 dubbele cen tenaars (11600 Kg. per vischdag) waargeno men, die vooral het gevolg was van de vermin derde schelvischvangsten. Skolpenbank was met 104 d.c. slechts weinig achteruitgegaan en in het algemeen waren de vangsten daar beter dan verleden jaar. Op alle vangplaatsen, ook in het gebied van Finmarken, werd veel ïneer kabeljauw dan schelvisch gevangen. Vergadering der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs. Een bloeiend „bedrijf". In het schoolgebouw vond gisteren een algemeene ledenvergadering der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland plaats, die met een kort woord door den voor zitter den heer D. Bais geopend werd. Na vaststelling der notulen der vorige alge meene ledenvergadering werden de jaarver slagen van den secretaris en den penning meester goedgekeurd, met een'woord van dank voor de functionarissen, die de verslagen samenstelden. Verder werd vastgesteld de begrooting van inkomsten en uitgaven met een totaal van f119.230 en f 12.990 resp. voor de dagschool en de avondschool. Het bestuur kreeg machtiging, eventueele door de regeering voorgestelde wijzigingen in de begrooting aan te brengen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden de heeren Mr. J. A. B. Sanders en Ir. J. H. Telders herkozen werden. In de kascommissie werden gekozen de heeren Pattes en D. Bus en plaatsvervan gend de heer J. J. Wringer. Bij de rondvraag vestigde de heer Luchsin- jer de aandacht op het Dick van Leeuwen fonds. De rente van dit fonds wordt steeds minder. Spreker stelde voor, van de rente van het ledenfonds f 50 toe te voegen aan de rente van het Dick van Leeuwenfonds, opdat er wat meer geld beschikbaar komt voor prijzen voor deleerlingen. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelde nog mede, dat a.s. Don derdagavond de uitreiking der einddiploma's aan de elerjingen der avondschool zal plaats vinden. Het jaarverslag van den secretaris. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij het volgende: Op 1 Januari 1937 telde de schooi 186 leer lingen, verdeeld over de volgende vakken: Ambachtenle kl. 2e kl. 3e kl. tot. Machinebankwerken 32 13 18 63 Motorrijtuig- en rijwiel hersteller 34 29 29 92 Electrotechniek 30 20 27 77 Timmeren 30 13 10 53 Vuurwerker 1 i Totaal 127 75 84 benevens 2 hulpbestellers der P. T. T. die één dag per week practisch onderwijs ontvangen in motorrijtuig-herstellen. Op 23 Juli 1937 werden de diploma's uitge reikt aan 78 van de 80 leerlingen van den 3-jarigen cursus en aan 64 van de 77 leerlin gen van den 2-jarigen cursus t.w. 23 timmer lieden, 27 machinebankwerkers, 48 motorrij tuig- en rijwielherstellers en 44 electriciens. Voor den nieuwen cursus werden 187 leer lingen ingeschreven. Hiervan zijn 16 leerlin gen niet opgekomen, terwijl 4 leerlingen we gens onvoldoend examen werden afgewezen. Toegelaten werden in de afdeeling machine bankwerker 58, motorrijtuig- en rijwielherstel ler 43, electrotechniek 43, timmeren 21 en vuurwerkers 2. Tuscshentijds werden* toege laten 3 machinebankwerkers, 8 timmerlieden, 3 motor- en rijwielherstellers en 1 electricien. Tusschentijds vertrokken 42 leerlingen. Op 31 December 1937 telde de school 280 leerlingen, waarvan 185 in de le en 95 in de 2e klassen. De leerlingen waren woonachtig in Velsen 213, Beverwijk 55, Uitgeest 7, Heems kerk 3, Sloemendaal 1, Heem^ede 1, Wornler- veer 1 en Zaandijk 1. Het aantal leerlingen der avondschool steeg van 117 op 227. Mede door de invoering van de praktijklessen moest het leerarencorps worden uitgebreid. Op 31 December 1937 telde de avondschool 213 leerlingen, n.l. timmeren 44, machine' bankwerkers 83, motorrijtuig-herstellers 25, electrotechniek 58 en schilderen 3. Rekening en verantwoording over 1937 Het totaal in ontvangst- en uitgaaf bedroeg voor de dagschool f 88.911,11 en voor de avond school f 9337,80. Ontvangsten dagschoolschoolgelden f4404,16, bijdragen en contributies f 168,50, bruto-opbrengst vervaardigde of bewerkte voorwerpen en oud materiaal f 1574,68, bij zondere ontvangsten f 6622,58, rijkssubsidie f 53.298,48, gemeentesubsidie f 22.842,21. UitgavendagschoolBezoldigingen f43.124,12, gebouw, meubilair, machines en werktuigen f 2496,06, Algemeene kosten f 13.219,05, schul den (aflossing en rente) f 24.550,75, bijzondere uitgaven f 5521,10. Ontvangsten avondschool: schoolgelden f 1262,22, bijzondere ontvangsten f 220,14, rijkssubsidie f 5498,81, gemeentesubsidie f 2356,63. Uitgaven avondschool: bezoldigingen f 4364,12, gebouw, meubilair, machines en werktuigen f3050, algemeene kosten f 1502. bijzondere uitgaven f420,78. Volgens de verkorte balans der dagschool bedraagt het totaal der bezittingen en schul den f 408.473,54. Gebouwen, machines en meu bilair staan te boek voor f400.000. KORPSSOHIETWEDSTRIJD LANDSTORMKORPS „KENNEMERLAND". Zaterdag 2, Woensdag 6 en Zaterdag 9 April worden in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg korps-schietwedstrijden van het Landstormkorps Kennemerland gehouden, De opening vindt plaats Zaterdagmiddag 2 April door den commandant res.-majoor A. F. Boor en, de wedstrijden vinden plaats voor de afdeelingen Vogelenzang, Bennebroek, Heem- j stede, Santpoort en het Korps Motordienst. Zaterdag 2 April van 39 uur, voor de af deelingen Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort en Schoten Woensdag 6 April van 7.30 tot 10 uur en voor de afdeelingen Beverwijk, Heems kerk, IJmuiden, Velsen--Noord en Wijk aan Zee Zaterdag 9 April van 3 tot 8.30 uur. De jury bestaat uit de heeren E. Tuinstra, onderzoek uit den Amsterdamschen Vo'lks- oetbalbond, voor den tijd van een jaar is ge schorst. De commissie nam ruw spel aan, doch achtte opzet tot mishandeling niet bewezen. Vroeger is hij voor drie jaar geschorst ge weest wegens de combinatie van ruw spel en het veld verlaten voor een wedstrijd uitge speeld v/as. Dr. Knapper verklaarde, dat de breuk kon zijn ontstaan door het springen op het been, doch ook een botsing, een val of een onopzettelijke trap zijn als oorzaken denk baar. Verdachte betoogde met klem, dat hij niet opzettelijk had behandeld. De procureur-generaal gaf toe, dat het moeilijk was, een juiste lezing van het geval te geven. De getuigenverklaringen a charge zijn echter in overeenstemming met die van de deskundigen. Verdachte staat bekend als een ruw speler. Spreker persisteerde bij zijn eisch (zes maanden gevangenisstraf). Verdachte werd verdedigd door mr. Th. Muller Massis, die vrijspraak vroeg', subs, cle mentie. Arrest 6 April. GOERING IN OOSTENRIJK. Met den maarschalksstaf in de hand inspecteert generaal-veldmaarschalk Goerïng de eere-compagnie, die bij zijn aankomst te Wels stond opgesteld. (Volgens een grafisch vakbla'd zou te Warschau een speciaal tijd schrift voor inbrekers worden uit gegeven onder den naam „Ons Leven".) Nou vraag ik u toch wel: hoe is ie? Dat Poolsche inbrekersorgaan, Wanneer ik lieg is 't in commissie, Kan zooiets werkelijk bestaan? Ik moet dat grafisch blad vertrouwen, Want als ik eerlijk zeggen moet. Ik mocht het zelf nog' nooit aanschouwen, Hoeveel verdriet mij dat ook doet. Want ik zou graag' eens willen lezen, Wat er al in zoo'n tijdschrift staat, Het moet toch belangwekkend wezen, Hoe Handjegauw schrijft voor zijn maat. Wat Linke Janus heeft te zeggen Over de brandkast-kraaktechniek, Hoe hij 't beginsel uit zal leggen, Der open deuren politiek. 'k Zou graag zien of 't een advertentie Van Hotel Houten Lepel had, En of 't iets schrijft van concurrentie Van 't Warschausche politieblad, Het heeft natuurlijk geen „agenten", Die wervend ervoor bezig zijn. En 't mist vast vaak abonnementen. Door tijdelijk afwezig zijn. 't Wijdt, denk ik, maar ik moet het gissen, Veel aan de cel (onder: Muziek) En heeft, dat zal ook vast niet missen, Een uitgebreide „brits"rubriek. Maar ach, het zal mij wel niet lukken. Dit vreemde tijdschrift ooit te zien, Men zal het wel heel stiekum drukken, En stil verspreiden bovendien. Men koopt het niet in Warschau's straten, Dat vindt men stellig te onkiesch, Maar zal het wel verspreiden laten Met: Wees ge-Warschaud als devies. Eén ding ervan verbaast mij even, De titel lijkt niet in de lijn, Die zou, wel verre van „Ons Leven", Eer „Onze Stilte" moeten zijn P. GASUS. M. J. Koelemeijer 'en A. Rooth, wedstrijd leider is de heer M. J .Koelemeyer. De prijsuitreiking vindt plaats in Bever wijk. DE GROOTSTE BRITSCHE TRAWLER NAAR ITALIë VERKOCHT. De grootste Britsche trawler Gatooma uit Grimsby is naar Italië verkocht en zal .als zout- visscher in de Noordelijke wateren in dienst worden gesteld. De Gatoome is 58 M. lang en meet 727 bruto reg. ton. Het schip was oorspronkelijk eigen dom van een Fransche reederij, waarvoor het op de banken van New Foundland vischte. De Gatooma bleek voor de trawlvisscherij minder geschikt en werd daarna als beugvisscher in gericht als hoedanig het 't laatst bij het Bereneiland heeft gevischt. GERECHTELIJKE VERKOOP VAN TWEE TRAWLERS IN DUITSCHLAND Onlangs vond in het Ambtsgericht Weser münde de gerechtelijke verkoop plaats van de stoomtrawlers Andreas Wolff (ex Anna Busse) en Marie Wolff (ex Kurland). De trawlers, ge bouwd in 1914 en 1920 brachten resp. 4900 en 7010 R.M. op. De Marie Wolff werd door den vroegereii eigenaar, die nog hypotheek op het schip had, teruggekocht. Groote diepgang. Het met stookolie van Aruba aangekomen Engelsche motortankschip Oilfield passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,4 Meter. KISTENSPOELEN AAN DEN LOOPENDEN BAND. De Zeevischmarkt Cuxhaven heeft in de vischhallen voor net spoelen van kisten een nieuwe macf de eerste van dit soort, in bedrijf genomen, die de kisten automatisch schoonspoelt. De kisten worden op een loopen den band geplaatst, loopen door een spoelkast en kunnen volkomen gereinigd weer worden opgevangen, Het werk wordt hierdoor niet weinig verlicht, zegt de Deutsche Fischerei Rundschau SANTPOORT INBRAAK. In een in aanbouw zijnde woning aan de Willem de Zwijgerlaan is ingebroken. Een aantal timmermans- en loodgietersgereed schappen werd ontvreemd. De daders hebben zich door het openbreken van eenakeuken raam toegang tot het perceel verschaft. De gemeentepolitie stelt een onderzoek in SCHAAKWEDSTRIJD. De Schaakclub „Dr. Pannekoek", onder- afdeeling van de Sport- en Ontspannings- Vereeniging „Viribus Unitis" uit Santpoort, hoofdzakelijk verpleegden, speelde een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de Schaakclub „Hoogovens" te Velsen. De uitslag was ais volgt: Dr. Pannekoek: Hoogovens: v. Dortv. d. Vegte y2y2 AddicksWilms 10 BirniSteenman 01 KortewegScherer 10 SnachkJansen 01 AntonisseZeilstra 10 Schut—Rodenburg 0—1 RavensbergenUilenhoek 01 AvingWaagmeester o1 OosterhofBohlken 10 EschauzierMeyer 1o BoutHuibers io De Ruiter—Waagman 1—0 Rosmalenv. Alfen o1 v. Saaney. d. Berg o1 8V2—6y2 Uitslag 8V26y2.voor „Dr. Pannekoek". Aan de oneven borden speelden de Hoog ovens met Wit. Trapte voetballer zijn tegenspeler met opzet? Zes maanden geëischt wegens mishandeling. Een voetbalquaestie, die reeds geruimen tijd de belangstelling van de rechterlijke col leges in de hoofdstad "heeft, is Zaterdag be handeld door het gerechtshof te Amsterdam. De vraag was. of een voetballer, een speler van Amstel Boys een tegenspeler van D. T. S. S„ gedurende een wedstrijd te Duivendrecht op 5 April 1936 opzettelijk op het been was gesprongen, zoodat deze met een dubbele beenbreuk in een der ziekenhuizen moest wor den opgenomen. De speler van Amstelboys, een 33-jarige melkbezorger, moest zich in November 1936 voor de Rechtbank wegens mishandeling verantwoorden, hij hoorde zich tot zes maan" den gevangenisstraf veroordeelen. Hij ging in hooger beroep, en aan het Hof werd de vraag voorgelegd, of deze zware, ro- buste voetballer bij ongeluk tegen zijn tegen speler was opgebotst, of dat hij misschien naar den bal had getrapt en zijn tegenpartij had geraakt, of dat hij opzettelijk nadat de bal heb veld al weer in was, op de beenen van den D.T.S.S.'er was gesprongen. De eerste maal wijdde het Hof op 1 Juli van het vorige jaar een zitting aan deze zaak'. Beide elftallen waren toen vrijwel compleet verschenen, deels a charge, deels a décharge opgeroepen. Van de laatste groep waren tien getuigen de meening toegedaan, dat het hier een ongeluk betrof/Verdachte zou naar den bal hebben geschopt en het been van zijn tegen stander hebben geraakt. De getuigen a charge verklaarden echter met evenveel stelligheid, dat de bal al verder gespeeld was en dat toen verdachte me: beide beenen op het been van den D. T, T. S. S.-man was gesprongen. De procureur-generaal requireerde bevesti ging van het vonnis, doch het Hof wees een interlocutair arrest, om nader den genees heer te hooren over de mogelijke oorzaken van de beenbreuk en een onderzoek in te stellen naar de schorsingen, die tegen ver dachte zijn uitgesproken. Zaterdag is het onderzoek ter zitting voort gezet. Het bleek, dat verdachte voor de on derhavige quaestie dooi" de commissie van VERKEERSPAVILJOEN OP DEN DAM. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat in het voorjaar 1939 het „verkeerspaviljoen" van de gemeente Amsterdam, dat in het Dam- plantsoen zal worden gebouwd, geopend zal kunnen worden. Diefstal en verduistering. Er was geen twijfel aan: de man had twee fietsen, die hem niet toebehoorden, verkocht, zonder dat hij dat mocht doen en de opbrengst gebruikt. Hij bekende het ook en toch kwam hij er zonder straf af, niettegenstaande de rechter het een gemeene streek vond, want de broer van verdachte had er nog een paar dagen onschuldig voor in arrest gezeten. Toch moest de rechter den man vrijspre ken, want dezen was diefstal van de fiets ten laste gelegd en de rechter was van oordeel, dat hier verduistering had plaats gevonden en verduistering' was niet ten laste gelegd. De vraag: verduistering of diefstal? is er altijd een, die de bijzondere belangstelling van heeren verdedigers heeft en het behoeft nau welijks vermelding, dat ook Mr. Stomps, de verdediger, reeds de meening had uitgesproken dat hier geen diefstal, maar verduistering was gepleegd. De officier, die uit de ondervraging van den rechter voorvoeld had dat de kwestie zou wor den aangesneden, begon in zijn requisitoir er zelf over en bracht argumenten naar voren, teneinde te bewijzen, dat in het onderhavige geval wel degelijk diefstal was gepleegd, waar om deze ten laste was gelegd, doch als gezegd was de rechter deze meening niet toegedaan. Wat was hier het geval? De verdachte was zijn broer, die een rij wielstalling en reparatieinrichting had. in deze zaak behulpzaam geweest en als die broer er niet was, nam verdachte de honneurs waar. Nu stonden er in die zaak fietsen van ande ren, waarmee verdachte en zijn broer niets te maken hadden en waarover ze niet konden beschikken, maar ze moesten er op passen of liever de broer moest er op passen, want hem waren ze toevertrouwd en de officier meende dat, als het hoofd van de zaak voor korter of langer tijd afwezig was, dit niet beteekende, dat de verantwoordelijkheid voor de onderne ming dan meteen op een knecht, die er toe vallig was, over ging. Daarom kon in dit geval, zei de officier, niet gezegd worden, dat die knecht de beide fietsen onder zich had gehad en toen de knecht ze ten eigen bate verkocht, pleegde hij diefstal. Mr. Stomps was van meening, dat de knecht, die den baas verving, ook zonder speciale op dracht de inventaris onder zich had gekregen en dat hij bij het verkoopen van de fietsen dus verduistering pleegde. De officier had, als meer gebeurt, de klip kunnen omzeilen door diefstal, subsidiair ver duistering ten laste te leggen, maar had dit niet gedaan en daarvan profiteerde nu de jongen, die den dans ontsprong, terwijl offi cier, verdediger, rechter en verdachte het er allen over eens waren, dat de jongen eens an ders fietsen had verkocht en de opbrengst in zijn zak gestoken. Gelukkig zag de jongen het verkeerde in, leidt hij nu een oppassend leven en doet hij zijn best om vooruit te komen, terwijl de scha de door hem is of wordt vergoed, zoodat de vrijspraak hem niet zal bewegen om weer der gelijke buitenissigheden te doen en er, ware de rechter met den officier meegegaan, wel een voorwaardelijke straf in het verschiet was geweest, hetgeen Mr. Stomps als tweede pijl op zijn boog' had voorgesteld. Fraudeerend e steuntrekkers. De lijst van hen, die naast hun steun andere inkomsten hadden maar dié verzwegen om meer uitkeering te krijgen dan waarop zij recht hadden, is nog steeds niet afgesloten. Nu waren er weer enkele voor den rechter, want daar belanden ze toch tenslotte. Een had eigen inkomsten verzwegen, een ander die van zijn zoon, een derde de kleine rente, die zijn vrouw had genoten, 't Was alles uit armoe. Ja, zei de rechter, ik begrijp wel, dat jullie het niet uit weelde doet en dat het leven voor jullie wel moeilijk is, maar dat neemt niet weg dat de steunregeling niet gesaboteerd mag worden; waar zou men anders belanden? De rapporten waren in de meeste gevallen nog al goed, zoodat de rechter het met het gros nog eens met een voorwaardelijke straf probeerde, 't zij van een maand of 14 dagen, maar bij een die vroeger al een groot kant,al vonnissen had ondergaan, al was zijn gedrag' in latere jaren goed, kon toch van een voor waardelijke straf geen sprake zijn. Hij kreeg 14 dagen; geëischt was een maan'1

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1