H Abessynië wordt gepacificeerd. De afd. Haarlem van den A.N.T.B. herdacht haar gouden jubileum Druk bezochte receptie en geslaagde feestavond. Verkeersplan van grootsche allure. De spoorlijn Asab- in aanbouw. -Sardo ET was tot voor kort geleden met- de middelen voor aan- en afyoer van rezigers en goederen zoo gesteld in Ethiopië, dat 80 pCt. van het vervoer van en naar 't buitenland geschiedde door mid del van den spoorweg Addis AbebaDzjiboeti, de havenplaats van Fransch Somaliland, ter wijl het restant per lastdier i.e. kameelen en muilezels over de ongebaande wegen van het land naar de Roode Zee-havens ver voerd werd. Die spoorweg bezit echter een kleine ver- voereapaciteit van ca. 300 ton per dag, welke ver beneden het voor het enorme achterland vereischte cijfers blijft. Om hem nu in overeen stemming met de eischen te brengen, daar voor voelen de Italianen niet veel, want 90 K.M. van het geheele traject van 783 K.M. loopen over Fransch grondgebied, terwijl de afscheephaven eveneens in Fransche handen is. Vandaar het besluit tot den uitbouw van Assab en den aanleg van den snel verkeersweg AssabSardóDessië, een weg, die echter evenmin in staat is ondanks zijn 7 m. breed wegdek het dagelijksche goederentrans port van 6 a 7000 ton tusschen Assab en Addis Abeba te verzwelgen. Bovendien heeft men en zeer terecht ingezien, dat men, ondanks de vele voordeelen. die het vrachtautoverkeer over snelverkeers- wegen biedt, het spoorwegvervoer niet uit schakelen kan, al adviseerden sommigen met het oog op de hooge kosten, die aan den spoorwegaanleg in Ethiopië verbonden zijn, het geheele personen- en goederenvervoer uit sluitend over snelverkeerswegen te doen ge schieden. Want de zekerheid, dat men het reeds zonder spoorwegen zou kunnen stellen, bestaat nog in het geheel niet. Wannneer wij de andere landen, die in het geheel nog geen moderne verkeersmiddelen bezitten, beschouwen, dan zien wij, dat bijv. onlangs Iran het vroegere Perzië den voorkeur aan spoorwegen en Albanië daar entegen aan snelverkeerswegen gegeven heeft. Vele zijn de pro's en de contra's in dit even actueele als moeilijke vraagstuk, te veel om hier op te noemen. Doch een belangrijk feit, waarop het ook in verband met het spoor- wegvraagstuk in ons eigen landdienstig is te wijzen, is dat het vrachtautovervoer in staat blijkt het spoorwegvervoer te kloppen, doordat het eerste dié transporten uitzoekt, die het 't beste „liggen". Want zoo het ver plicht werd, gelijk de spoorwegen elk voor komend transport uit te voeren, wel, dan zou het er voor het vrachtautovervoer veel min der gunstig uitzien. van den weg staande auto s mogen wanneer licht op ver- Dlicht is - géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rechts van den weg staande, moogt u in zoon geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting öl één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geelt. Dc „ruimer armslag" voor de gemeenten. Wetsontwerp nu spoedig te verwachten? Nieuwe „aderlating" wordt voor sommige gemeenten overwogen. Naar de Tel. verneemt, laat het zich aan zien, dat het vóór een paar maanden door minister De Wilde in de Eerste Kamer aange kondigde wetsontwerp tot het geven van ruimer armslag aan de gemeenten, binnen kort hij de Tweede Kamer kan worden in gediend. De Raad van State heeft reeds zijn advies over het ontwerp ingezonden. Zooals man weet ligt het in de bedoeling aan gemeenten, die ondanks de uiterste krachtsinspanning er niet in slagen haar be grooting sluitend te maken, bevoegdheid te geven tot een ruimere belastingheffing dan de wet thans toelaat'. Het lange uitblijven van het in uitzicht gesteld ontwerp moet worden toegeschreven aan het feit, dat de regeering het vraagstuk van een nieuwe aderlating in sommige gemeenten althans van het inkomen en het vermogen, op nieuw tot een punt van ernstige overweging gemaakt heeft. Daartoe heeft vooral ook geleid de omstandigheid, dat inmiddels ter gedeeltelijke voorziening in de verhoogde defensieuitgaven ook reeds voorstellen bij de Tweede Kamer zijn ingediend tot verhoogde opcentenheffing op de inkomstenbelasting. Ook is nogmaals ernstig onder het oog gezien het gevaar, verbonden aan het vertrek van belastingplichtigen uit gemeenten, waar de verhoogde heffing op inkomen en vermo gen zal worden ingevoerd, naar gemeenten, die van de nieuwe bevoegdheid geen gebruik behoeven te maken. Hierin zal naar alle waarschijnlijkheid door de opening van de mogelijkheid van een nieuwe heffing van deze „uitgetrokkenen". worden voorzien. INDIë VRAAGT 35 OFFICIEREN. Volgens een bericht uit Batavia aan de Tel. heeft het Indische legerbestuur aan Koloniën verzocht, 35 beroeps- en (of) reserve officieren van het Nederlandsche leger te willen uitzenden. Aan personen met practijk wordt de voor keur gegeven, doch zij moeten jong zijn, vaan drigs en cornets komen hiervoor ook in aan merking. Zoo krijgt dan de snelverkeersweg Assab- Sardó-Dessié gezelschap door de barre ver latenheid van het vulkanische Dankalië van een vinnigen concurrent, van een spoorweg, die hem ter linkerzijde op een veiligen afstand van minstens 80 M zal begeleiden van Assab tot Sardó. En de snelverkeersweg zal moeten dulden, dat over zijn rug per vrachtauto al het voor den spoorbouw benoodigde materiaal wordt aangevoerd, want het heeft geen zin hiervoor eerst een karavaanspoor aan te leg gen; een kameel legt in Dankalië niet meer dan 3 K.M. p. uur af en draagt daarbij dan nog maar op zijn hoogst 50 Kilogram aan last. De kosten. Het wordt een werk, dat 670 millioen Lire kosten gaat, want de 260 K.M. lange lijn komt reeds op 2 millioen Lire per K.M. te staan, terwijl daarbij dan nog eens 150 millioen ko men voor de groote stationsemplacementen te Assab en te Sardó, voor de verdere gebou wen, de verlichting en wat er overigens nog aan bovenbouw noodig is. Voor die 670 millioen Lire zou men dan een spoorweg van 260 K.M. lengte en een meter spoorwijdte verkrijgen, waarover 2000 P.K.- locomotieven treinen met een laadvermogen van elk ca. 600 ton een uur-snelheid van ca. 90 K.M. geven zouden. Tien van die treinen per etmaal zouden dus in staat zijn het da gelijksche goederenvervoer van 6 a 7000 ton tusschen Assab en Sardó te verwerken. Tusschenstations in den eigenlijken zin van het woord krijgt de lijn niet, want wie zou midden in zoo'n woestijn wenschen in of uit te stappen, en welk bedrijf zou goederen uit de oneindige steen- en zandzee te verzenden hebben? Wel echter dijenkt men op afstanden van telkens 30 K.M. langs de lijn kleine werkplaat sen te bouwen, van waaruit de spoorweg ge controleerd en in goeden staat gehouden kan worden; onderhoudsposten dus, die telefo nisch met elkaar en met de eindstatios ver bonden zijn. Voorts zou telkens een zijlijmtje van ca. 800 m. lengte bij elk hunner de lang zame goederen treinen gelegenheid bieden de sneltreinen ongehinderd te laten passeeren. Laten we voor het personeel dezer posten echter hopen, dat het veelvuldig afgelost wordt, want het verblijf in die zengende ver latenheid, waar zelfs geen enkel dierlijk wezen aangetroffen wordt, moet wel ondraag lijk zijn. Voorloopig omvat het project der spoorlijn nog alleen het traject Assab-Sardó, zoodat het teveel aan goederen dat de snelverkeersweg niet verwerken kan, langs de bestaande kara vaanwegen van het binnenland naar Sardó en vice versa moeten worden aangevoerd. Later wil men den spoorweg echter verder doortrekken. Zoo is het dan gesteld met de spoorlijn en met den weg door het heetste gebied oneer aarde, met den snelverkeersweg, die de Roode Zee verbinden zal met Dessié aan den keizer lijken weg. Een merkwaardige verkeersader is deze 2200 K.M. lange keizerlijke weg van de Roode Zee haven Massaua naar Addis Abeba, welke een dezer dagen opengesteld zal worden voor de geregelde snelverkeersdiensten met groote autobussen, die het geheele traject in 36 uur tijds zullen afleggen. Eens een muilezelpad. Bij hun opmarsch naar Addis Abeba werden de Italiaansche saldaten aan het werk ge zet alsof zij allen terrazzieri waren om het muilezelpad in een voor de -vrachtauto's van den legertrein berijdbaren weg te ver anderen. Doch eerst na den val van het kei zerrijk begon men de geheele route te per- fee tionneeren, waarbij men de drie hoofd- eischen voor een dergelijken verkeersader nim mer uit het oog verloor: wijde bochten, ge ringe stijgingen en perpecte afwatering van het wegdek ook in den regentijd. Langs het geheele traject liggen op onder linge afstanden van 5 tot 10 K.M. de arbei dersdorpen in een voordien sedert eeuwen verlaten omgeving. Op de toppen der bergen of halverwege hun flanken bevinden zich deze dorpjes der wegwerkers, die alle benoodigde materialen uit den bodem zelf gehaald heb ben: steen, kalk, klei en kiezel. Zij hebben water uit den eens zoo dorren bodem laten springen, dank zij wichelroede en grond boringen. Aan elk der vier relais van het geheele tra ject en voorts nog halverwege deze relais heeft men ten gerieve van de reizigers een hotel gebouwd, en wel te Debra Sina, te Dessié, Waldia, Quaram, Quiha, Adigrat, Adi Ka jé en te Decameré. Aldus leidt de weg van het snikheete, laag gelegen Massaua door heuvelland en hoogge bergte, over laag- en hoogvlakten en onder de uiteenloopendste klimatologische omstandig heden naar Addis Abeba. Gedurende den oorlog waren er langs de route veel militaire centra ontstaan, met ten- tenkampen, barakken, magazijnen en water putten, van welke centra dan weer in de haast aangelegde wegen voerden naar de van strategisch belang zijnde punten. Van tb meeste dezer centra, wier namen op geen enkele kaart voorkwamen, alhoewel ze door pers en radio in de geheele wereld bekend ge maakt werden, is thans geen suoor meer over. Groei van Dessié. Daarentegen hebben zich sedert ruim een jaar verscheidene duurzame centra van han del. nijverheid en verkeer gevormd, van welk wel Dessié het allerbelangrijkste is. Dessié, de hoofdplaats van het Wollo-gebied. eens een Abessynisch huttendorp met één Europeesch gebouw, bezit thans meer dan honderd mo derne, steenen gebouwen naast de vele houten barakken, die er voorloopig nog noodig zijn Na Massaua is het 't drukste verkeerspunt het Utrecht van Ethiopië, waar alle verkeers aderen tezaimenkomen, de wegen naar As mara. Addis Abeba, Gondar. Axoem en Assab. De inlandsche bevolking, welke vroeger on geveer 6000 zielen telde heeft zich verdubbeld, en de Europeanen, eertijds eenige tientallen in aantal, wonen er thans met hun vijf duizenden. A! heel merkwaardig is het ontstaan van de plaats Ugorö in de nabijheid van Adigrat. Aan den Ugorö-bergpas stonden aan het einde van het vorige jaar de houten hutten van een aannemersfirma, die in die zone het wegge deelte uitgevoerd had. Op oudejaarsavond sprak de leidende ingenieur Rossi zijn mannen toe en zei o.a.: ..Ons aandeel aan den weg hebben wij bijgedragen. Als jullie me belooft je huisgezinnen naar hier te laten overkomen, begin ik op dezen plek terstond aan den bouw van een stadje Ugorö". Van de 1200 aanwezige werklieden deden er 800 die gelofte, en twee dagen later op 2 Januari 1937 werd met den bouw van een stad een aanvang gemaakt. De omgeving is er rijk aan allerlei bouwmaterialen, die als het ware zoo voor het grijpen liggen; men vindt er een marmerachtige, roode steensoort, verder voor het maken van baksteenen ge schikte klei, kalk voor cement en zeer geschikt bouwhout onmiddellijk bij de hand. De terrazzieri traden nu als bouwvakarbei ders op en zij speelden het klaar in vier maanden tijd een steenen stadje te bouwen; waarna de regeering hun vijfduizend hectaren grond toewees. Ou deze wijze was het, dat in een heerlijk klimaat met een constante temperatuur van ca. 18 gr. Celcius zoowel des nachts als over dag, het stadje Ugorö gelijk een paddestoel uit den bodem van een nagenoeg onbewoond gebied te voorschijn sprong. En met het stadje Decameré, dat op 30 K.M. afstand van Asmara dus nog in het gebied der oude kolonie Erythrea ontstond, ging het op overeenkomstige wijze. Thans heeft het piepjonge Decameré 3000 inwoners en het bezit reeds verscheidene fabrieken. Dat de Italianen er intusschen toch nog niet zoo heel zeker van zijn, dat al die groote ver keersaderen naar de eigen Roode-Zeehavens Massaua en Assab den totalen aan- en afvoer van goederen ook inderdaad verwerken kun nen, blijkt uit twee feiten. Nog niet zoo lang geleden hebben ze n.l. met Engeland over eenkomsten aangegaan, volgens welk zij ook via de havens in Britsch Somaliland Zeila en Berbera verschepen kunnen. Tezamen kunnen deze havens echter niet meer dan een met vrachtauto's aangevoerd dagelijiksch kwan tum van 400 ton verwerken. Als tweede feit noemen we den aanleg van een snelverkeersweg langs de spoorlijn van Addis Abeiba naar Dzjiboeti over het geheele Ethiopische traject, dus van Addis Abeba via Diredaua tot aan de grens van Fransch Soma liland, welke snelverkeersweg het zeer onvoor- deelige spoorlijntje te hulp moet komen bij het goederenvervoer via Dzjiboeti. Nogmaals 800 KM snelverkeersweg. die in een zoo kort mogelijken tijd in gebruik ge nomen moeten zijn! Maar de aanleg van ge asfalteerde en betonwegen loopt in de pa pieren Nieuw wegprocédé. Vandaar dat men er hard over denkt een nieuw en veel goedkooper type verkeersader te gaan aanleggen, of liever gezegd: zoo nieuw is eigenlijk dat type, hetwelk de Italianen .Guidovia" geloopt hebben, niet. Want reeds in 1846 stelde de Schot Thomson, voor ten einde met een smaller wegdek te kunnen vol staan het wegdek van een leidrail te voor zien, die voertuigen dwingt een bepaalde baan te blijven volgen. Doch in Thomson's tijd kende men nog geen wielen met rubber banden en evenmin 't beton als geschikt materiaal, om er snel en met weinig arbeidskrachten een goed wegdek mee te maken. De guidovia dei' Italianen is een smal weg dek van beton, waarop in het midden een rail is aangebracht. Niet op doch. langs deze rail komen de voertuigen te rijden, want twee aan hun chassis aangebrachte leid wieltjes rollen ter weerszijde van de rail en noodzaken aldus het voertuig nauwkeurig de railbaan te vol gen. Heele autotreinen zouden dus aldus achter elkaar voort kunnen rollen, recht toe recht aan, op een wegdek, dat slechts half zoo breed behoeft te zijn als de daarvoor op een nor malen weg berekende ruimte. Wel zou op een dergelijke guidovia slechts éénrichtingsverkeer mogelijk zijn, doch dit behoeft nog geen bezwaar op te leveren. Op verscheidene bergwegen in Europa, waar uit sluitend éénrichtingsverkeer mogelijk is, laat men op bepaalde uren van den dag het ver keer in de eene richting, op de andere uren in de andere richting geschieden. Hetgeen een kwestie van organisatie is. H. H. Aanbieding van een Afdeelingsvlag. HAARLEM Maandag. Op buitengewoon geslaagde wijze heeft de afdeeling Haarlem van den Algemeen Nederlandschen Typogra fenbond Zaterdag haar 50-jarig bestaan herdacht. In den namiddag recipieerde het be stuur in Rest. Brinkmann waar vele sprekers het woord voerden terwijl des avonds in het Gemeentelijk Con certgebouw een feestavond plaats had waarbij de afdeelingsvlag plechtig werd aangeboden. De Receptie. Op de receptie werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter der afd. Haarlem den heer W. Sterk Jzn.. die in breede lijnen de historische ontwikkeling van de afdeeling naging. Op 1 April 1888 was de oprichting der Haar- lemsche afdeeling van den A. N. T. B. een feit. Eenige figuren die in den groei der afdee ling een belangrijk aandeel hebben gehad o.a, de heeren Groot, Tork, Groenendaal, Keer- wolf, v. d. Berg en Krijnders werden door spr. uitvoerig besproken. De bedrijfsrechtspraak werkte in het begin stroef. De meeningen botsten vaak tegen el kaar, maar geleidelijk is bij werkgevers en werknemers een begrijpen en waardeeren van elkanders meeningen gegroeid. Velen hebben medegebouwd aan wat wij de bedrijfsgemeenschap noemen. Dat bouwen is echter lang niet altijd even vlot gegaan. Ook de lee ken rechtspraak is een belangrijke scha kel geworden in onze bedrijfsgemeenschap. Te Haarlem is de vakopleiding met kracht ter hand genomen en al zeer spoedig ontstond behoorlijk cursorisch onderwijs. Ook de Alnety bo mag genoemd worden. De ordeningsgedachte wint steeds meer veld wat blijkt uit de nieuwe C. A. O. voor de typografie en 't rasterdiepdrukbedrijf en voor 't boekbindersbedrijf, die thans nu de oude overeenkomsten afloopen, de aandacht der werknemers- en werkgeversorganisaties bezig houdt. Met een krachtige oproep om den A. N. T. B. te steunen besloot de heer Sterk zijn rede. Namens het gemeentebestuur waren de wethouders M. A. Reinalda en E. v. d. Wall aanwezig. Wethouder Reinalda zei dat het voor de overheid een genoegen was hier te genwoordig te zijn, niet alleen omdat de ty pografen een van de oudste vakvereenigingen zijn, maar ook omdat zij bijzonder hebben bij gedragen tot den uitbouw van het bedrijf en de organisatie van het bedrijfsleven zelf ter hand hebben genomen. Zij zijn voorts de eerste geweest die C. A. O. ingevoerd heb ben. Juist in dezen tijd nu regeering en par lement zich hiermede zoo bezig houden maf dat nog wel eens naar voren gebracht wor den. Spr. besloot met namens 't gemeente bestuur zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden. De algemeen voorzitter van den A. N. T. B. de heer B. Ponstein vond het geen wonder dat de Haarlemsche typografen altijd een van de beste afdeelingen hebben gevormd, hebben zij niet altijd gewerkt in de schaduw van Lau rens Jansz. Coster? Spr. overhandigde een voorzittershamer. De heer A. Mars complimenteerde het be stuur namens den Haarlemschen Bestuur- dersbond en alle andere Haarlemsche vak organisaties. Voorzitter Sterk werd goed bedacht want ook de heer Mars bood een voorzittershamer aan. Gelukwenschen werden voorts aangeboden door den heer Th. Ruygrok, voorzitter van de Werkgeversorganisatie in het boekdruk- kersbedrijf Nog voerde het woord de heer S. P. Doek namens de federatie van de S. D. A. P. De afdeelingen Amsterdam, Den Haag, de Zaanstreek en de Alnetybo hadden vertegen woordigers gestuurd. Namens de jubileumcommissie werd dooi den heer M. H. Gregoire een buitengewoon fraai album aangeboden, waarin vermeld de deelnemers aan het jubileumfonds, die aan de afdeeling een vlag zouden schenken, die des avonds plechtig zou worden aangeboden, Mej. G. Honing kwam, namens de meisjes leden van de afdeeling Haarlem, den bond complimenteeren. Zij wees er op dat de posi tie der vrouw in den typografenbond gelijk waardig is aan die van den man en zij sprak de verwachting uit, dat de organisatie er naar zal streven, deze positie onaangetast te doen voortduren. De feestavond. Voorzitter Sterk opende de feestavond die voor een geheel gevulde Concertzaal werd ge houden, waarna het variété Bouwmeester de aandacht van de toeschouwers opeischte.. Er- was voor een bijzonder aantrekkelijk pro gramma zorg gedragen en zoowel de confe rencier John Rovo als de Rettchini's, de Reth- lems en de muzikale clown Fantasio hadden veel succes De vlag wordt aangeboden. Even voor de pauze ging het doek omhoog voor de plechtige aanbieding van de afdeelingsvlag. Een prachtig décor was hiervoor ontworpen met een standbeeld van Lourens Jansz. Coster en een groote plaquette van den vroe- geren bondsvoorzitter v. d. Wal. Eenige meisjes in het wit gekleed stonden achter groote kartonnen schilden opgesteld die het opschrift A. N. T. B. 50 droegen. Boven alles toonde echter de fraaie afdee lingsvlag die ontworpen is door Huib de Ru en vervaardigd op het atelier van de Ru en Schrier een sieraad voor de afdeeling is ge worden. Door den heer M. H. Grégoire werd op sug gestieve wijze een vlaghymne voorgedragen waarna de heer van den Berg voorzitter van de vlagcommissie de vlag met eenige toepas selijke woorden overhandigde. De heer Sterk dankte tenslotte voor het fraaie geschenk. Tijdens den feestavond dien de jubilereende Haarlemsche afdeeling van den A. N. T. B. hield, werd het bestuur op plechtige wijze een fraaie afdeelingsvlag aangeboden. Algemeen voorzitter B. Ponstein sprak ver volgens de feestrede uit. Vijftig jaar is in een menschenleeftijd een langen tijd, maar in het wereldgebeuren slechts zeer kort. Toch is er alle reden om bij dit jubileum even stil te staan. De afd. Haarlem behoort tot de goede en sterke afdeelingen van den Bond. Het allereerste doel was simpel: verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Nu wij weer staan voor de afsluiting van twee nieuwe collectie ve overeenkomsten mag met gerechtvaardig de voldoening worden gezegd: we hebben wat bereikt. De Nederlandsche boekbewerkers be hoorden vroeger tot de slechtst betaalde ar beiders in het land. Volgens een bepaald plan werd naar betere arbeidsvoorwaarden gestreefd langs den weg der C. A. O., waarvan de eerste in 1914 tot stand kwam, Langzamerhand is langs dien weg opgebouwd het leerlingwezen, de Alne tybo en het pensioenfonds. De Typografenbond is niet alleen meer een ideaal van de mannen maar is gegroeid tot 'n stuk familie-leven. A. N. T. B. Aan Nieuwe Toekomst Bou wend dat zij onze leuze aldus besloot spreker. Na het variété-programma was er nog bal onder leiding van den heer Kwekkeboom. waarmede deze zoo wel geslaagde herdenking werd besloten. Kinderen speelden met lucifers.. Meubelpakhuis te Winschoten afgebrand. Zondagmiddag is het groote vier verdiepin gen tellende meubelpakhuis van den meubel- handelaar C. Hoekstra in de Langestraat te Winschoten afgebrand. Het vuur, dat in den grooten voorraad meubelen gretig voedsel vond, is waarschijnlijk ontstaan, doordat kin deren met lucifers gespeeld hebben. Een Amerikaansche geschiedenis. Gangsters overvallen buitengoed van millionnair en ontkomen met buit van 100.000 dollar. NEW-YORK, 28 Maart. Gistermiddag heb ben vier gemaskerde bandieten het landgoed van den New-Yorkschen millionnair Charles Milgrim bij Woodsburgh in de omgeving van New-York overvallen. Zij boeiden en knevel den de bedienden, de kinderen en de vrouw van den millionnair en dwongen hem door lichamelijke martelingen de plaats aan te geven, waar zijn juweelen verborgen waren. Zonder herkend te zijn ontkwamen de boe ven met een buit van verscheidene duizenden dollars baar geld en juweelen ter waarde van hondderd duizend dollar. (D.N.B.) Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den A. N. T. B. in de bloemetjes tijden de receptie die Zaterdagmiddag ter herdenking van het 50-jarig bestaan r Restaurant Brinkmann werd gehouden. Wethouder M. A. Reinalda complimcn teert namens het gemeentebestuur. BEZOEKEN VAN Ir. MUSSERT AAN DUITSCHLAND Men telefoneert ons uit Enschedé: Naar wij vernemen heeft de leider der N. S. B. Ir. A. Mussert, de laatste weken eenige ma len een bezoek aan Duitschland gebracht. In den nacht van Vrijdag 11 op Zaterdag 12 dezer na het aftreden van Schuschnigg in Oostenrijk, is de heer Mussert per auto de Ne derlandsche grens te Glanerbrug bij Enschedé gepasseerd. Hij is een etmaal later over een andere plaats naar Nederland teruggekeerd. Zondagmiddag is de heer Mussert opnieuw naar Duitschland gereisd. Omstreeks kwart voor 6 passeerde bij in gezelscb;p van zijn secretaris per auto wederom de grens bij Gla nerbrug.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8