M Italië kan 9 millioen man mobiliseeren. LUDWIC QUIDDE. Wi THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Sterkste duikhootvloot ter wereld DONDERDAG 31 MAART 1938 Aldus Mussolini in zijn rede voor den Senaat. ussolini heeft gistermiddag in den tot de laatste plaats bezetten Itaiiaanschen Se naat een redevoering gehou den. welke per radio werd verspreid. Ook voor het Senaatsgebouw was het bijzonder druk van de belangstellen den. In alle steden en dorpen waren luidsprekers geplaatst. De leden van den Senaat droegen allen fascistische uniformen. De vergadering werd om vijf uur geoepend. Mussolini. Direct nam Mussolini het woord. Hij gaf een overzicht van de resultaten verkregen op het gebied der militaire opleiding sedert de rede, welke hij in 1925 in den Senaat heeft ge houden. De duce deed uitkomen, dat Italië voortaan beschut zal zijn achter zijn eigen „onoverschrijdbare" natuurlijke grenzen. Hij zeidc, dat op alle wijzen het offensief het beste defensief is en dat Italië 8 a 9 millioen man op de heen kan brengen, waarvan vier millioen strijders voor de eerste linie. Hij voegde hieraan toe, dat de polemieken, welke aan de andere zijde van de Alpen wor den gevoerd, om te bewijzen, dat de Afrikaan- ische campagne en de deelneming van Ita- liaansche vrijwilligers aan den oorlog in Spanje Italië hebben verzwakt, „belachelijk" zijn. Italië, aldus de Duce. is thans feitelijk het eenige land, dat sinds 1918 ondervinding- heeft opgedaan in den modernen oorlog. In 876 inrichtingen, werken 580.000 arbeiders aan de landsverdediging. Land- en Zeemacht. Mussolini verklaarde, dat de kwestie van het eenhoofdige opperbevel in Italië reeds is opgelost. In geval van een oorlog zou Musso lini zelf het opperbevel op zich ne men. Wat de marine aangaat, bezit Italië thans de machtigste duikboot- vloot ter wereld en geen enkel land kan het dit record ontnemen. Voor de luchtmacht kan Italië re kenen op 20.000 a 30.000 vliegers, die de beschikking hebben over verschei den duizenden toestellen. Spreker eindigde zijn redevoering met te zeggen, dat degene, die het zou durven wagen thans de rechten en belangen van het Ita- liaansche vaderland een slag toe te brengen „te land, ter zee en in de lucht het vastbera den en zeer trotsche antwoord zou ontvangen van een geheel gewapend volk". „Wij verstaan het den vrede in het alge meen, doch vooral „onzen vrede" te verzeke ren. Laten wij iedere illusie, iedere utopie van ons afzetten. Daarom hebben wij den „win- Nieuwe titels voor Mussolini en den lluliaanschen koning. Benoemd tot eerste maarschalken van het Italiaansche Rijk. De Italiaansche Senaat en de Ita liaansche Kamer hebben gisteren, na dat zij de begrooting van oorlog, ma rine en luchtvaart hadden goedge keurd, Mussolini en den koning-kei zer tot eerste maarschalken van het Rijk benoemd. Vliegramp liij ile Amerikaansche luchtmacht. Bombardementsvliegtuig neergestort. Bij het eiland Oahu in de Hawaii-Archipel is een Amerikaansch bombardementsvliegtuig neergestort. Men vreest, dat vijf van de zeven inzittenden om het leven zijn gekomen. IkeP', welke ze verkoopt, Genève, verlaten, Waar het op aankomt en waar het bij de be trekkingen tusschen de volken steeds op aan kwam is hun oorlogspotentieel". Voorspelling van Napoleon. Na te hebben herinnerd aan Napoleon Bo naparte, „een Italiaan, die in Frankrijk het instrument vond, dat hem in staat stelde zijn bovenmenschelijk militair genie te ont plooien", zeide Mussolini, „dat de Italianen eens de eerste soldaten op de wereld zouden zijn. Dat deze profetie van Napoleon bewaar heid worde in de Romeinsche fascistische realiteit van onzen tijd". De redevoering van Mussolini werd luide toegejuicht. Duitschland. Amnestie na de volksstemming verwacht. Algemeen wordt te Berlijn toegegeven, dat na de volksstemming op 10 April een uitge breide amnestie voor politieke veroordeelden zal worden afgekondigd. Zuid!'Amerika Mislukte samenzwering in Uruguay. Havas verneemt uit Montevideo, dat een militaire samenzwering ontdekt is, die het bewind van Terra omver wilde werpen en den nieuwen president van Uruguay, Baldo- mir, wilde verhinderen de macht te aanvaar den. Leiders waren generaal Gomeza en de prefect van politie Elgue. Het complot schijnt totaal mislukt te zijn. Het is rustig in het land. Herra en Baldomir hebben order gegeven voor de arstestatie van Elgue. Men verzekert, dat de samen zwering het werk is van aanhangers van Acevedo, die (bij de verkiezingen door Baldo mir werd verslagen. Generaal Gomeza, die is afgetreden als in specteur van het leger, zal teredht staan. Het gerucht ging- dat de zoon van Terra, die tevens schoonzoon van Acevedo is, bij het complot betrokken zou zijn en dat Terra bereid was onmiddellijk ai te treden opdat Baldomir hem kon opvolgen. Nader verneemt Reuter echter, dat Terra niet van plan is af te treden en dat zijn zoon niet werd gearresteerd, terwijl ook geen nieuwe arrestaties werden verricht. Baldomir zal op 19 Juni zijn functie aan vaarden. Nieuw kabinet Christea ontbindt de politieke partijen. Patriarch Miron Christea. Zooals wij reeds in een groot deel van onze vorige oplaag mededeelden is het kabinet van patriarch Miron Christea gisteren afgetreden. In een schrijven aan den koning heeft de patriarch de redenen van het aftreden zijner regeering uiteengezet. Hij wees erop, dat zijn regeering een over- gangsregeering was, welker taak het zou zijn, belangrijke hervormingen, o.a. de wijziging van de grondwet, te verwezenlijken. Het land heeft de nieuwe grondwet vrijwel eenstemmig aangenomen. De begrooting is goedgekeurd. De koning gaf den patriarch daarop opnieuw de opdracht tot vorming van een kabinet. Laatstgenoemde is reeds in zijn taak geslaagd. Petrescu Comnen maakt van de nieuwe regee ring deel uit als minister van buitenlandsche zaken, Argeseanu als minister van oorlog. De meeste portefeuilles zijn in dezelfde handen gebleven. De voornaamste portefeuilles zijn in de nieuwe regeering aan de volgende ministers toegewezen Minister-presidentChristea Buitenlandsche zaken: Petrescu Comnen. Binnenlandsche zaken: Calinescu. Financiën: Gancicoy. Marine en luchtvaart: Teodorescu. Defensie: generaal Argeseanu. Justitie: Iamandi.. De nieuwe ministerraad heeft ondej voorzitterschap van koning Carol o.a. besloten de politieke partijen te ont binden en een nieuwen kroonraad in te stellen-. i sland Spoorwegambtenaren ter dood veroordeeld. In Tomsk (Siberië) zijn, naar het D. N. B. meldt, door een militair gerechtshof zes spoor wegambtenaren ter dood veroordeeld. Zij waren er van beschuldigd een reeks spoor wegongelukken te hebben uitgelokt. Frankrijk. Negenduizend arbeiders in staking De directie van de motorenfabriek Gnome en Rhone deelt mede, dat de Bond van Me taalbewerkers gisterochtend order heeft ge geven tot een „zitstaking" in de fabriek te Gennevilliers. Het aantal stakers is hiermede tot negenduizend gestegen. De arbeiders eischen verhooging der basissalarissen. Duitsch vredeskampioen vierde zijn tachtigsten verjaardag. HET BOMBARDEMENT VAN DE „STANWELL". Li antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis betreffende het bombardement van het Britsche schip „Stanwell" heeft Butler namens de regeering verklaard, dat de Brit sche regeering tot de conclusie is gekomen, dat het schip het voorwerp is geweest van een weloverwogen aanval. De Britsche agent te Burgos heeft instructie gekregen krachtig te protesteeren met betrekking tot dit incident, dat de Britsche regeering beschouwt als vol strekt niet te rechtvaardigen en waarvoor zij de rechtsche autoriteiten verantwoordelijk acht. De Britsche agent heeft voorts opdracht een onmiddellijk onderzoek te eischen en het recht voor te behouden voor de Britsche re geering vergoeding te eischen voor de schade aan personen en eigendommen toegebracht. „Narrow cscape"van Tsjang Kai Sjek. Met zijn toestel bij hevig- luchtgevecht betrokken. Reuter meldt, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek, toen hij onlangs een bezoek aan het front langs den spoorweg Tientsin-Poekau bracht, aan een groot gevaar ontsnapt is. Hij vloog in de richting van Hsoetsjau met een escorte van '14 Chineesche vliegtuigen, die in de buurt van Kweiteh in Honan door 24 Japansche toestellen werden aangevallen. In een verwoed gevecht, aldus wordt ver klaard, werden vijf Japansche en twee Chi neesche toestellen neergeschoten, waarna de Japanners zich verwijderden. Een concentratiekamp in liet Salzkammergut. Naar Reuter uit Weenen meldt, zal er een groot concentratiekamp voor heel Oostenrijk worden gesticht in het Salzkammergut, in den omtrek van Salzburg. Gouwleider Eigruber heeft meegedeeld, dat dit kamp temidden van de nationaal-soeia- listen van Salzkammergut wordt gevestigd en onder hun hoede wordt gesteld „als een be looning voor hun diensten bij de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland". Volgens het blad „Das Schwarze Korps" is prins Josef Ferdinand van Bourbon, die on langs in Oostenrijk gearresteerd is wegens beleediging van het nationaal-socialisme, naar een concentratiekamp overgebracht. Verder wordt een nieuw geval van zelf moord gemeld. Thans zou de vroegere minis ter van Defensie, generaal Vaugoin, zich van het leven hebben beroofd. Bouwsteiger van luchtschepenhal ingestort. Drie dooden te Frankfort. FRANKFORT, 30 Maart Een gedeelte van den bouwsteiger van de tweede luchtschenhal is vanmiddag door nog onbekende oorzaak ingestort. Er zijn drie personen om het leven gekomen. De opruimingswerkzaamheden zijn nog niet afgeloopen. (D.N.B.) Genève, Maart 1938 Van onzen correspondent) [J hebben in de Volkenbondsstad op een bescheiden, doch waardige wij ze den tachtigsten geboortedag van een der grootste figuren uit de in ternationale vredesbeweging gevierd, van den Duitschen professor dr. Ludwig Quidde, die sinds de stichting van het „Derde Rijk" in vrij willige ballingschap uit zijn vaderland het vrije Zwitserland als plaats van verblijf heeft gekozen. Ludwig Quidde, die in zeldzame geestelijke en lichamelijke frischheid dezen hoogen leef tijd heeft bereikt, heeft bijna veertig jaren lang met de grootste toewijding en volmaakte onbaatzuchtigheid onder de moeilijkste om standigheden propaganda onder het Duitsche volk voor de gedachte van een internationale statenorganisatie, die recht en vrede waarbor gen zou, gevoerd. De georganiseerde vredes beweging is thans in Duitschland dood. De te genwoordige Volkenbond, het eerste voorbeeld van een internationale statenorganisatie voor recht en vrede, wordt er met het oog op de te Genève begane fouten gehaat en bespot. Doch toch leeft ook thans onder het Duitsche volk de wensch naar een duurzamen rechtvaardi gen vrede. Zou niet Quidde's veertigjarige strijd voor vrede door recht ertoe bijgedragen hebben den vredeswensch in het hart van zoo menigen Duitscher te versterken? ]p ERST op 36-jarigen leeftijd is Ludwig jLj Quidde met de vi-edesbeweging in aanra king gekomen èn toen onmiddellijk een geest driftige ïjveraar voor de vredesgedachte ge worden. Tot 1894 toe had hij zich meer tot de wetenschap, en wel de geschiedkunde, aange trokken gevoeld. Hij was een man van rustige, degelijke studie, die reeds verschillende be langwekkende historische geschriften had doen verschijnen, zonder dat er eenige aanwij zing bestond, dat zijn toekomst een zoo on rustig politiek verloop zou nemen. Een studie van het oude Romeinsche Keizer rijk bracht echter de groote wijziging in Quid de's leven. Te Rome voor studiedoeleinden ver toevend, werd Quidde getroffen door vele pun ten van gelijkenis in het optreden en karakter van den Romeinschen tyran Caligula en den jongen Duitschen Keizer Wilhelm II. De ver leiding werd hem te groot, om hierop niet de aandacht zijner landgenooten te vestigen. In een brochure, getiteld „Caligula" beschreef hij zoogenaamd den tyrannenwaanzin van den keizer uit de Romeinsche oudheid, doch een goed lezer kon het niet ontgaan, dat Quidde eigenlijk den Duitschen keizer op het oog had Een strafvervolging tegen Quidde wegens ma jesteitsschennis werd begonnen, doch de auto riteiten vonden het blijkbaar te gewaagd deze voort te zetten Ihtusschen bleef de straf Quidde toch niet bespaard. Zijn brochure had natuurlijk de aandacht der democratische kringen van Duitschland op hem gevestigd. Hij werd meermalen uitgenoodigd als spreker over vragen van staatsbestuur op te treden. De politie kreeg de opdracht al zijn redevoe ringen met de grootste aandacht te volgen en zoo mogelijk proces-verbaal wegens majes teitsschennis op te maken. Na twee jaren ge lukte het de politie eindelijk Quidde op een uitdrukking te betrappen, die voor den Duit schen keizer onwelwillend was. Hij werd ver volgd, tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, die hij dan ook ondergaan heeft. Deze veroordeeling bracht echter tevens het einde van zijn wetenschappelijke loopbaan. De academisch opgeleide kringen gingen den jongen geleerde, die zoo weinig eerbied voor het Keizershuis getoond had, schuwen. Quidde werd hierdoor van zelf in het politieke vaar water gedreven. Zijn levenswerk als strijder voor democratie en vrede begon. |N Beieren heeft Quïdde in den eersten tijd zijn talenten ontplooid. Hij werd democra tisch afgevaardigde in den Beierschen Land dag," voorzitter van de vredesvereeniging van München. Zijn geestdrift, zijn scherpzinnig heid, zijn eerlijkheid, zijn talenkennis maak ten echter, dat de Duitsche vredesbeweging ook buiten Beieren weldra een beroep op zijn medewerking deed. In 1901 werd hij de leider der Duitsche delegatie op het Wereldcongres voor den Vrede te Glasgow en sindsdien heeft ONZE DACELIJKSCHE K1NDERVERTELLINC hij vrijwel op geen enkel door het Internatio nale Vredesbureau bijeengeroepen vredescon gres meer ontbroken. En in 1914, een paar maanden vóór het uitbreken van den wereld oorlog, toen de hoogbejaarde Richter de lei ding der Duitsche vredesbeweging neerlegde, werd Quidde de voorzitter der Duitsche Vre desvereeniging. Zou wel één voorzitter van een nationale vredesvereeniging, in welk land ook, meer moeilijkheden hebben gehad dan Ludwig Quidde in de vijftien jaren, van 1914-1929, ge durende welke hij de leiding der Duitsche vre desbeweging in handen had? Onmiddellijk na het uitbreken van den we reldoorlog kwam hij te 's-Gravenhage aan om te trachten van ons land uit met de leiders der vredesbeweging in Engeland en Frankrijk in verbinding te komen. De wereldoorlog had in het begin nog vrijwel geen beperkingen der vrijheid van het woord en van de pers veroor zaakt. Quidde's plan, dat ons in dezen tijd van vrijheids-onderdrukking utopistisch schijnt, was het toen nog niet. Hij wilde een gemeenschappelijken vredes- roep uit Duitschland, Engeland en Frankrijk voorbereiden, die tot de regeeringen en volken gericht zou worden, zoodra de militaire ope raties om de een of andere reden tijdelijk zou den moeten worden stilgelegd. Zes weken ijverde Quidde voor dit plan. Onverrichter zake moest hij toen echter naar Duitschland terugkeeren. De Engelsche en Fransche pa cifisten weigerden met de Duitsche in verbin ding te treden, wanneer dezen niet openlijk de schuld van Duitschland aan het uitbreken van den wereldoorlog erkenden. Dit kónden de Duitschers niet doen zonder gevaar te loopen, dat hun geheele organisatie zou worden ont bonden. Eenige grenzen bestonden toch ook toen voor de vrijheid van het woord! Quidde begon daarna de groote actie in zijn eigen land voor een rechtvaardigen vrede, die niet de kiem tot nieuwe oorlogen in zich zou bergen. De Duitsche wapenen waren in den aanvang zegevierend. Des te moediger was het van Quidde zijn volk tot matiging in de vredesvoorwaarden aan te sporen en in het bijzonder onvermoeid tegen een mogelijke an nexatie van België te protesteeren! Intusschen bleef hij ook voortdurend met den „Nederlandschen Anti-Oorlog*. Raad" in verbinding om op die wijze althans indirect met de vredesbeweging in de aan Duitschland vijandige staten in voeling te blijven en een gemeenschappelijk programma voor een duur zamen vrede na het einde van den oorlog op te stellen. Na Quidde's moedigen strijd voor Duitsche matiging in de veronderstelling van een Duitsche overwinning was zijn positie, zooals men begrijpen kan. uiterst moeilijk, toen Duitschland's tegenstanders, nadat zij ein delijk de overwinning behaald hadden, bij het verdrag van Versailles niets van die ma tiging toonden, die Quidde in het schijnbaar overwinnende Duitschland zijn eigen land genooten steeds gepredikt had. Het verdrag van Versailles gaf aan de vredesbeweging een slag, waarvan zij zich ondanks Quidde's ijveren niet meer kon herstellen. Daarbij kwam, dat de ellende onder het Duitsche volk het ontstaan van uiterste richtingen, ook in de vredesbeweging, begunstigde. Quidde, die niet alleen een goed Europeaan en wereldburger, doch ook een goed Duitscher was en nog is, die steeds een man der geleidelijke evolutie en niet van gewelddadige revolutie geweest was en nog is, heeft in die na-oorlogsjaren een nóg moeilijker taak gehad om de ver schillende elementen der Duitsche vredesbe weging bijeen te houden dan zijn ijveren tij dens den wereldoorlog voor een duurzamen vrede geweest was. Zijn volharding wekte de bewondering van zijn buitenlandsche geestverwanten. Iu 1927 viel hem de Nobel prijs voor den Vrede ten deel. Quidde, die toen aan zijn ongeveer 3000ste openbare redevoe ring voor een op het recht gegronde interna tionale statenorganisatie, zooals de Volken bond. toe was, had die onderscheiding zeker wel verdiend! Twee jaren later werd hij ech ter tot aftreden gedwongen; de uiterst-link- jsche elementen, die slechts heil van dienst weigering en totale ontwapening verwachtten, hadden het beslissende overwicht in de Duit sche Vredesvereeniging verkregen. Sinds 1933 leeft Quidde, die de gedachte niet verdragen kon in zijn eigen vaderland te leven zonder voor zijn overtuiging vrij te kunnen uitkomen, indien hij dit noodig zou achten, te Genève. Zijn vele vereerders hier hebben prijs erop gesteld op een eenvoudig banket van hun blijvende sympathie en hoogachting te getuigen en door een be scheiden geldschenking iets tot veraangena ming van zijn in financieel opzicht niet zor genvrijen levensavond bij te dragen. Het schoonste geschenk, verklaarde Quidde, was echter geweest het optimisme, dat in alle tot hem gerichte gelukwenschen aan den dag was getreden, het optimisme, dat ondanks al le teleurstellingen van het oogenblik de recht vaardige en duurzame vrede, waarvoor Lud wig Quidde veertig jaren gestreden heeft, toch eens zal bereikt worden! Het optimisme, dat Quidde de kracht tot zijn levensstrijd ge geven had. had ook den tachtigjarige nog niet verlaten, zoomin als zijn talrijke vereerders, die hem de grootste vreugde hadden bereid door te toonen, dat het moed-en-kracht-ge- vende optimisme ook bij hen nog voortleeft. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Thijs had Neusopius den geheelen toestand uitgelegd en hier op het plaatje zien jullie hem met een blad vol eten loopen naar de hut van den kapitein Dikbuik. Maar hij heeft het eten verwisseld, wat voor den kapitein bestemd was. hield hij achter en wat voor de matrozen was. wilde hij den kapitein geven. Als dat lukte, kon hij gemakkelijk het eten voor den kapitein aan Thijs en oom brengen. Vlug liep Neusopius door, terwijl hij om zich heen keek, of niemand bemerkte, wat zijn plan was. En toen hij vlak bij het kombuis was, «g hij opeens den kok er uit komen, met het eten van den kapitein. Teusopius schrok, daar had hij niet op gerekend. Dat die vervelende lok nu juist in zijn hut moest gaan. waar al dat heerlijke eten klaar ïtond! Toen schoot hem wat te binnen. Kookerd, zei hij tot den kok. Kookerd. laat mij dat eten en drinken maar bij den kapitein brengen, ik.... eh.... moet hem toch even spreken Breng jij dit dan even naar de matrozen Ik vind het best, hoor! bromde Kookerd. verwisselde de bladen en even later had Neusopius het eten van den kapitein iii zijn handen. Dat was prachtig gelukt, als hij nu maar niemand anders tegenkwam, want dan viel alles weer in duigen Geheime zender ageert te Moskou. Reuter meldt uit Riga: Het geheime radio station te Moskou, dat kortgeleden in het Russisch een uitzending heeft gegeven, waar in een uiteenzetting werd gegeven van het program van den „Bevrijdersbond". die zich ten doel stelt het regime van Stalin omver te werpen, heeft Dinsdagavond zijn uitzendingen hervat met een felle aanklacht van de Sovjet- regeering. De sprekers, die voor den zender optraden, deden aanvallen op de Russische regeering. die zij beschuldigden van inmen ging in de zaken van andere naties met het doel een internationalen chaos in het leven te roepen. Voorts deelden zij mede, dat hun gelederen gestadig uitgebreid worden. Bin nenkort, zoo zeiden ze, zal de „Bevrijders- bond" een legale partij zijn. De storingspogingen van den kant van de Sovjetradiostations wisten de ontvangst van het uitgezondene lichtelijk te bemoeilijken

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6