1 April. Ik voel geen neiging dictator te zijn. In gebouw „Odeon" te Beverwijk wordt een tentoonstelling gehouden van werk stukken, vervaardigd door de cursisten van den vakcursus voor bakkersgezellen. Een van de meest decoratieve inzendingen was het werkstuk van den leider der banketafdeeling. Tentoonstelling van werkstukken in Odeon. Opening door burgemeester Scholtens. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden in gebouw odeon is de ten toonstelling geopend van werkstukken, ver vaardigd door de leerlingen van den acht sten vakcursus voor bakkersgezellen, welke georganiseerd werd door de plaatselijke af- deelïngen van de Algemeene en Christelijke bakkersgezellenbonden. Onder de belangstellenden waren o.m. bur gemeester en mevr. Scholtens, de bestuurs leden van de coöperatie ..Algemeen Be lang". de heer Hillebrecht, lid van het hoofd bestuur van den Algem. Ned. Bond van Bak kersgezellen, afgevaardigden van den Pa troonsbond en van de cursus-commissies uit Haarlem en Alkmaar, mej. Capellen, direc trice van de Gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool en voorts een deputatie van de cursisten. De voorzitter van de commissie, de heer K. Haasnoot, dankte in zijn openingswoord het bestuur van ..Algemeen Belang", dat ook nu weer het bedrijf ter beschikking vari de les sen stelde en de schenkers van grondstof fen en prijzen. Spr. zei voorts, dat de moei lijke tijdsomstandigheden hun invloed op den cursus doen gelden. De jeugd weet eigenlijk niet, welk vak voor de toekomst gekozen moet worden en voor de ouders is het dik wijls zeer moeilijk het cursusgeld te betalen, al Is dit ook gering. Spr. dankte de leeraren Klnders, die den heer Dinkla is opgevolgd, en Dubbelman. Burgemeester Scholtens werd hierna in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling te ope nen. De burgemeester zeide overtuigd te zijn van de groote verdiensten van het bevorde ren der vakbekwaamheid, want het is een kwaal van onzen tijd, dat men zich zoo gaarne vakman noemt, hoewel daartoe de noodzakelijke elementen niet aanwezig zijn, omdat men zoo dikwijls vele jeugdjaren on gebruikt voorbij laat gaan. Men kan het bouwwerk van zijn toekomst evenwel niet ongestraft stil laten liggen, aldus spr. Daar om bracht de burgemeester hulde aan de commissie voor dit belangrijke werk. Met den wensch. dat daarvan de cursisten en de consumenten, daarvan de vruchten zouden plukken verklaarde burgemeester' Scholtens de tentoonstelling voor geopend. De heer p. v, d. Berg deelde hierna namens dc- jury, die de afdeeling brood keurde, de uitslagen van de beoordeeling mede. Deze waren als volgt: Afdeeling I: (groot brood): 1 J. Zonneveld 55 pnt... 2 J. Duiker 51 pilt., 3 S. de Koter pnt.. eervolle vermelding L. Klinkenberg 45 pnt. Luxe brood: 1 L. Klinkenberg. 44V? pnt.; 2 J. Duiker 44 pnt.; 3 P. Verzijlberg 43 pnt,, 4 C. v. d. Meer, 41 pnt. Afd. 2 (groot brood): 1 E. Jeninga 44 pnt.. 2 J.ivan Es 43 pnt.. 3 W. A. va*. Leeuwen 42 pnt.. 4 C. Ooms 40 pnt. Luxe brood: 1 E. Jeninga. 2 J. van Es. 3 W A. van Leeuwen. 4 Wullings. Vrije inzendingen: 1 Th. Schuit. 2 Huizing. 3 J. Klinkenberg. 4 C. v. d. Meer. 5 Wullings. Van de afdeeling banket waren de bekro ningen Afd. I (verplichte opgave): 1 Verzijlberg, 2 De Weert. 3 J. Zonneveld, 4 H. Prins. 5 J. Klinkenberg. Marsepain (schild): 1 Verzijlberg. 2 J. Zon neveld, 3 J. Duiker. 4 De Weert. 5 Prins. Afd. n verplichte opgave)1 Pesch. 2 Lubbers. 3 Vellekoop, 4 Vink. Marsepain (schild)1 Pesch. 2 J. van Es, 3 Vellekoop. 4 Lubbers. Vrije inzendingen: 1 Verzijlberg. 2 Verzijl berg.-3 J. Klinkenberg. Inzendingen van oud-cursisten: 1 J. Dub belman, 2 J. Spanjaard, 3 K. Haasnoot. De heer Hillebrecht bracht namens de beide hoofdbesturen de commissie hulde voor haar werk. Vakbekwaamheid is voor de bak kersgezellen van groot belang en spr. was er 1 van overtuigd, dat de regeering in de toe komst ook aan de gezellen wel eischen van vakbekwaamheid zal gaan stellen. Het ideaal van de organisaties is, dat de jongens zich reeds vanaf de lagere school in de ambacht scholen op het aanleeren van vakbekwaam heid zullen kunnen toeleggen. De thans ge organiseerde cursussen zullen als voorberei ding kunnen dienen voor het bereiken van dit ideaal. De heer P. Steevens huldigde de commissie namens de bij de saneeringscommissie aan gesloten patroons, waarna de redacteur van het vakblad van den Patroonsbond fulmi neerde tegen het artikel in een van de Ne- derlandsche dagbladen over de kwaliteit van ons brood. Spr... durfde aan de hand van het- geen hij op de tentoonstelling gezien had te verklaren, dat het brood in Beverwijk wel pit, wel kleur en wel smaak heeft. Hierna voerden nog het woord de voorzit ters van de cursus-commissies van Haarlem en Alkmaar, de voorzitter van den Algeme~- nen Bond afd. Beverwijk en tenslotte de heer H. J. v. d. Plas, voorzitter van de Coöpepratie „Algemeen Belang", die eveneens de belang rijkheid van dit werk in het licht stelden. De genoodigden hebben hierna de keurige expositie in oogenschouw genomen. Zeer fraaie werkstukken sierden de tafels en niet alleen de vakman, maar ook de leek kan hier genieten van deze buitengewoon ge slaagde verzameling bakkerij-producten. Ook morgen en Zaterdag vindt men daar toe nog gelegenheid. Op Zaterdag 9 April zullen in een even eens in „Odeon" te houden feestelijke bij eenkomst, de prijzen worden uitgereikt. OPENBARE VERKOOPING. In het Kennemer Theater werd ten over staan van notaris J. H. Bremmers in het openbaar verkocht: 1. Winkelhuis met erf, groot 100 cA. aan de Breestraat no. 128, Hoogste bieder P. Lief- ting te Castricum voor f 0500. Bij afslag niet gemijnd. 2. Winkelhuis, schuur en erf, groot 110 cA. gelegen aan de Breestraat no. 130. Hoogste bieder P. Liefting voor f 7500. Niet gemijnd. 3. Een perceel grond, gelegen achter de beide vorige perceeien, groot 210 c.A.. Hoogste bieder P. Liefting te Castricum voor f 1000. De combinatie van de perceeien 1, 2 en 3, eigendom van den heer C. Admiraal, staande op f 15.000 werden bij afslag niet gemijnd. 4. Een perceel, bouwterrein met bloembol- lenschuur aan tfën Wijkerstraatweg te Vel- sen-Noord, groot 1845 c.A., eigendom van den heer N. J. Struycken. Hoogste bieder P. Liefting te Castricum voor f 4950. Niet ge mijnd. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. Donderdagavond werden de onderlinge wedstrijden van de Beverwijksche Damclub voortgezet. De uitslagen waren: 2e klasse: F. WentinkF. Hommes 11 W. Koster—J. J. Hoogerwerf 0—2 G. HooglandJ. Hollen brand 0—2 Groepswedstrijden 1ste groep: W. Span jaard—A. Pechel afgebr. Deze avond werd aangevangen met de voorwedstrijden voor het persoonlijk kam pioenschap tweede klasse Noord-Holland. J. SnelBr Reimes 11 C. Rietkerk—A. Hofland 2—0 De heer W. Spanjaard een jonge en veel belovende kracht is geplaatst in den eind strijd om het persoonlijk kampioenschap van de hoofdklasse in Noord-Holland. Verder speelt de Beverwijksche Damclub om het clubkampioenschap van Nederland lste klasse tegen de damclub Oostzaan. Deze wedstrijden zijn vastgesteld op Maandag 11 April in Oostzaan en Maandag 18 April in Beverwijk. LEERLINGENUITVOERING BEVER WIJKSCHE MUZIEKSCHOOL Op Woensdag 6 April wordt in het Kenne mer Theater de 10de leerlingenuitvoering ge houden van de Beverwijksche Muziekschool, directeur de heer G. J. Moed. Diploma-uitreiking Nijverhéidsavondsckooï. In tegenwoordigheid van burgemeester Schotens, den heer N. J. Out, wethouder van Sociale Zaken, de Commissie van Toezicht en vele leeraren heeft gisteravond in een der lo kalen van de Nijverheidsavondschool de di ploma-uitreiking plaats gevonden van de Nij verheids-avondschool. De directeur van de school, de heer F. Heykoop, dankte de burgemeester in zijn ope ningswoord voor de bereidwilligheid om op dezen avond aanwezig te zijn. Voorts herdacht spr. het verscheiden van den heer H. Rothe, die zooveel voor deze avondschool gedaan heeft. Hierna werden de diploma's aan de volgende leerlingen uitgereikt: Afdeeling Bouwkunde: P. Hort, A. Schelvis, J. Langendijk, B. Bijkerk. Afdeeling Metaalbewerkers: A. Butter, w. Kuenen. H. Beliën. Afdeeling Electro-techniek: M. Nooy, T. de Vries. De heer Heykoop drukte de vertrekkende jongelui op het hart in dezen moeilijken tijd niet bij de pakken neer te gaan zitten en ook den tijd, die zij in militairen dienst moeten doorbrengen niet ongebruikt voorbij te laten gaan De lessen werden dit jaar aangevangen met 115 leerlingen tegen 87 in het vorige jaar en geëindigd met 102 cursisten tegen 82 leerlin gen in 1936. Een stap in de goede richting ten aanzien van de kwantiteit, aldus de directeur, maar de kwaliteit is naar verhouding sterk teruggeloopen. 63 leerlingen werden bevor dert, waarvan 9 voorwaardelijk, 24 leerlingen werden niet bevorderd. De burgemeester, hierna het woord verkrij gende. feliciteerde de gediplomeerden. Het aantal niet-bevorderden is zeer groot en dat stemt tot nadenken. Spr. hoopte in dit opzicht, dat de leerlingen hun tijd zooveel mogelijk zullen benutten om kennis te vergaren. Meestal gaan de junge jaren zoo voorbij, maar dit moeten juist jaren zijn van arbeid, waarvan men later zelf de vruchten plukt. De burgemeester dankte de leeraren voor de toe wijding, waarmede zij de lessen hebben ge geven en hoopte, dat het volgende jaar zoowel de kwantiteit als de kwaliteit niets te wen- schen zullen overlaten. Ook Ir. W. L. Z. van der Vegte wenschte namens de Commissie van Toezicht de ge slaagden geluk met hun diploma's. De Com missie h'd met genoegen kennis genomen van de prestaties en van den ijver, waarmede de leeraren en leerlingen zich van hun taak kweten. Het diploma is de basis waarop verder gewerkt kan worden, nochtans moeten de gediplomeerden niet denken, dat de deuren nu overal voor hun open staan. Het diploma zal den toegang wel vergemakkelijken. De heer Heykoop heeft vervolgens nog eenige mededeelingen over de expositie van werkstukken, die begin September wordt ge houden, gedaan. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd J. Kuiper, A. van Dorp, P. A. J. Langendijk, J. van der Berkt J. Admiraal, J. de Goede, J. Woortman, J. Spanjaard, A. Peekei, C. J. van der Maat, J. Prent, H. Meel, H. Iskes, P. Her garden, J. Bruijns, A. Geertsema, H. Zonne veld, B. Impijn, K. Bedeke, C. Duin, F. Booker, F. Koek, T. Koek. J. Peekei, waarvan 4 voorw. Niet bevorderd 13 leerlingen. Afdeeling Bouwkunde. Van de tweede naar de derde klasse werden bevorderd: M, Hopman, B. Boots, A. Schelvis. Van de derde naar de vierde klasse: Q. Groot en A. van der Werff, waarvan één voor waardelijk. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de vierde naar de vijfde, klasse: J. N. Heesterbeek, C. van Dorp, H. Bruin en J. Stel lingwerf, waarvan één voorwaardelijk. Niet bevorderd één leerling. Afdeeling Metaalbewerkers. Van de tweede naar de derde klasse: J. de Groot, C. Steen bakker, C. Rozeaneyer, I-I. Baas, A. Mulder, N. Rumping, G. Berg, W. van Waveren, J. Dekker, J. A. Pools, K. Deyle, waarvan 1 voorwaarde lijk. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse: J. Adri- chem, A. van Noort, J. Philipoom, H. A. J. Santsink,, J. van Aalst en W. F. Dibbets. Niet bevorderd 1 leerling. Van de vierde naar de vijfde klasse: W. Bol, R. Post, J. Berg, C. van Hemsbergen, H. Kluft^ J. Brood, L. Klein. Afdeeling Electro-techniek. Van de tweede naar de derde klasse: P. Schelvis, G. Zuider vaart.. Niet bevorderd 1 leerling. Van de derde naar dé vierde klasse: J. Zoontjes. Van de vierde naar de vijfde klasse: C. van Aalst. Afdeeling Schilderen. Van de derde naar de vierde klasse: H. Blankendaal. Van de vierde naar de vijfde klasse: M. Luyke. Eén April is weer gekomen, Maart heeft weer zijn beurt gehad. Blaren komen aan de boomen. Er valt een kalenderblad. Wat April voor ons in 't vat heeft, Houdt zich schuil in 't naast verschiet, Of hij ons meer zon of nat geeft, Dat weet zelfs de Bilt nog niet. Of de maand, vandaag begonnen, Ons ook veel emotie zendt, üit de buitenlandsche bronnen, Blijft ons nu nog onbekend. Eén April, men neemt elkander Eens goedmoedig op den hak. D' een geniet ervan, de ander, Heeft aan al 't verlakken lak. Wie mij heden mocht ontmoeten En voor 't lapje houden wil, Zal ik met jolijt begroeten, Inclusief zijn; één April! Bij d' onzekerheid van morgen. En den zwaren levensstrijd. Midden in de vele zorgen Van een tragisch dwazen tijd. Moet men. vind ik, dankbaar wezen, Als men, op heel oud gezag. Op één enklen dag als dezen. Eens onschuldig dwaas doen mag. kwam nog maar met kleine partijtjes voq. De noteeringen wisselden van 1013 cent rJj K.G. Boerekool begint steeds meer op den achter grond te raken en kwam deze week Diploma-uitreiking Haiize-avondscliool. Donderdagavond werden in het gebouw van de K.S.A. de diploma's uitgereikt van de Hanze-avondschool. Dit geschiedde in tegen woordigheid van burgemeester mr. H. J. J Scholtens. het schoolbestuur, de bestuursleden van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", directeur, leeraren, verscheiden leerlingen en een aantal ouders. De heer N. J. Oud, voorzitter van de Hanze, sprak een kort openingswoord, waarin hij o.m. mededeelde, dat slechts 7 diploma's konden worden uitgereikt van een klas, welke drie jaren geleden met 22 leerlingen begon. Spr. vestigde de aandacht op de noodzake lijkheid voor de jonge middenstanders om zich zoo goed mogelijk te ontwikkelen. Het diploma van den cursus is nog niet voldoende om aan de eischen van de vestigingswet te kunnen voldoen. Degenen, die in het bezil zijn van het diploma zullen daartop no-> jaar voort moeten werken. De directeur van de school, de heer A. van Gessel bracht een rapport uit van den cur sus 1937—1938. Aan het toelatingsexamen werd door 52 candidaten deelgenomen, waarvan er 48 wer den toegelaten, 8 meisjes en 40 jongens. De eerste klasse, die 50 leerlingen telde werd later gesplitst. De ri" klasse telde 18, de derde klasse 9 leerlingen. De Engelsche lessen werden gevolgd door 25, de Duitsche lessen door 15 leerlingen. In totaal begon de cursus met 74 leerlin gen, een toeneming van 21 leerlingen ten op zichten van vorig jaar, hetgeen de directeur toeschreef aan de eischen, welke de vesti gingswet ten opzichte van de theoretische kennis stelt. 40 leerlingen volgden den aanvullingscur sus, welke in 3 klassen werd gesplitst. De burgemeester reikte vervolgens met een woord van gelukwensch het einddiploma uit aan: J. Korsman, N °'-nman, C. Commandeur. P. v. d. Linden, D. Bekker, J. van Dorp en J Oudendijk. De directeur wenschte de gediplomeerden eveneens geluk. Het diploma zal wel voor 2 vakken vrijstelling verieenen van de doo; de vestigingswet gestelde eischen. De heer Van Gessel verheugde zich erover, dat Beverwijk de eerste plaats is in Nederland, waar reeds onderwijs gericht op de door de vestigingswet gestelde eischen wordt ge geven. Nadat de heer Korsman namens de ouders een dankwoord had gericht tot directeur en leeraren, sloot de heer Out de bijeenkomst. Bevorderd werden van de eerste klasse A naar de tweede klasse: C. van Dorp, C. Schuyt, V. van Baarsen, B. Bruyns, C. Jongerden, S. Holtslag, N. Galesloot, J. Spanjaard, G. v. d. Haak, J. Baltus, N. Jongejans, B. Beentjes. Boon, J. Brakenhoff, A. Berghuis, J. v. d. Geest, B. Teyken, W. Blokker, H. van Doorn, Th. Schuyt Van de eerste klasse B naar de tweede klasse H. Delmte, E. Toppoli, J. Kloes, H. van Schooten, J. Verbeek, N. Smit, H. Schuyt, W. Langendijk, H. Schram, M. Stravers, Th. Ver- hoogen, J. Stet, C. van Zanten, J. Jansen. I-I. Niesten, N. Vonk, H. v. d. Wijst, A. van Til H. Schaap, J. Vonk. Van de tweede naar de derde klasse: R. Passehier. P. de Goede, J. Tommer, J. Kuys, E. Koopman, M. de Weerd, G. v.. d Leden, P. Weel, G, de Bie. W. Lamers, J. Duin, G. Kleyne, B. Berghuis, P. Tijns, J. Vessies, P. Scheerman en G. Aris. Overwicht van de Groentenmarkt. Reeds flinke aanvoeren van .jonge groenten. Het is slechts zelden voorgekomen dat een wijziging in de aanvoeren der groenten zich zóó vroegtijdig en in een zoo snel tempo als de afgeloopen week. voltrekt. Vóór April bepaalde het aanbod van jonge groenten uit de natuur zich tot een enkele uitzondering, waarvan het kwantum in den regel nog zeer beperkt was. In de week van 25—30 Maart vertoonde de markt al naast het glasproduct flinke aanvoeren van Spinazie en Rabarber van den kouden grond., welke voor al de laatste dagen ruimschoots vermeerder den, zoodat genoemde producten thans alweer domineeren. De handel was over het alge meen genomen niet opgewekt, naarmate de aanvoeren zich uitbreidden liepen de prijzen steeds meer terug. Op de veiling van Woens dag 30 Maart waren de noteeringen voor spi nazie naar kwaliteit van 45—70 cent per groo te kist. Rabarber begint ook al los te komen, hier van waren al mooie partijen aanwezig. Ook voor dit artikel maakten de prijzen een in zinking door, de rabarber werd midden dezer week verhandeld naar soort van 510 cent per bos. Radijs werd de afgeloopen week iets vlug-' ger afgenomen en stond vrijwel standvastig op een prijs van 33 '/2 cent per. bos. Sla. die vorige week nog spaarzaam aanwezig was, kwam ook al ruimer opzetten en werd naar kwaliteit verhandeld voor 24 cent per stuk. Andijvie wordt weinig meer aangeboden en meer voor. De prijzen waren ongeveer van 3—4 cent per K.G. Ook de spruitenhanöei heeft niet veel meer te beteekenen, de par, tijen die van goede kwaliteit nog voorkomen werden verhandeld van 10—14 cent per Kg De stapelproducten krimpen in aanvoer sterk in, van de diverse soorten worden de partijen gestadig minder. Roode kool die n0» werd aangevoerd maakt voor de beste soort nog behoorlijke prijzen, gele kool echter staat meestal ongeveer van 24 cent per K.G. Win, terpeen en bieten maken ook geen hooge nol teeringen, de kwaliteit van deze artikelen gaat er thans ook niet op vooruit. Alleen Uien maken nog goede prijzen, doch hiervan is het aanbod onbeteekenend. Witlof, waarvan de aanvoeren de afgeloopen week van bedui- denden omvan waren, had een zeer stuggen handel zoodat de prijzen die toch al niet hoo® waren nog meer naar beneden gingen. De no teeringen voor dit product waren vooral on dè veiling van Woensdag sterk gedaald. Deze stonden naar soort van 5IV2 cent per Kg Ofschoon het aanbod van prei nog ruim schoots aan de vraag kan voldoen is toch ver mindering van dit product duidelijk te be merken. De prijzen blijven vrijwel standvaste op een peil van 3—5\'2 cent per K.G. Knollen die thans in uiteenloopende kwaliteit no» aanwezig zijn, werden naar soort afgenomen van 25 cent per stuk. OPENBARE VERGADERING VAN DEN CHRISTEN-VROUWENBOND. Donderdagavond hield de plaatselijke af deeling van den N. C. V. B. een openbare ver gadering in het Ned. Herv. Vereenigingsoe_ bouw aan de Oosterwijkstraat. Na het zingen van Ps. 86 ging de presidente mevrouw van Katwijk voor in gebed waarna zij een gedeelte uit Ps. 119 voorlas. Ds. G. Bos uit Den Haa» sprak over het onderwerp: „Het Geweten" Wanneer wij het over het geweten hebben aldus Ds. Bos. dan hebben wij het over een' grootheid, die op het terrein van de ethiek een belangrijke plaats inneemt. Het geweten is een gezag, waarvoor de mensch zich moet buigen. Luther zegt, dat het niet geraden is iets tegen het geweten te doen. Hét geweten zegt namelijk niet tegen ieder mensch het zelfde. Wat de eene mensch niet als kwaad ziet, kan de andere wel als zonde zien. Wij kunnen ons afvragen, wat is het- geweten en wat is de oorsprong er van? Hieromtrent be staan verschillende meeningen Heinrich Schmit zegt in een van zijn werken, dat de oorsprong van het geweten ligt in het sociale instinct, d.w.z., dat de scherpte van het ge weten ligt aan het milieu, waarin wij leven Hiertegenover staat de idealistische opvattin» die betoogt, dat ieder mensch een wet heeft medegekregen ter onderscheiding van wat goed en wat kwaad is en dat hij leeft onder het „gij zult". De derde opvatting zegt, dat God den mensch heeft opgelegd het goede te doen en het kwade te laten. Waar de mensch zijn strijd en conflicten doormaakt is het bewustzijn, het geweren. Niemand zal zichzelf kunnen vinden, wanneer hij niet eerst G<?d gevonden heeft, Wij komen alleen tot kennis van onze zonden, door de openbaring van God. God heeft zich geopen baard door de wet en door Jezus Christus De wet breekt ons stuk, maar de liefde van Jezus Christus overtuigt ons van zonden en vertroost ons. Nadat gelegenheid was geboden vragen te stellen werd de bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker gesloten. COÖPERATIE „ALGEMEEN BELANG". Als opvolger van den heer J. C. Comis, die *oor zijn functie bedankt had, heeft het be stuur van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging .Algemeen Belang u. A." als voorzitter uit zijn midden gekozen den heer H. J. van der Plas, die zijii benoeming heeft aanvaard. In zijn plaats werd als tweede voorzitter gekozen de heer E. de Jager. LAATSTE VOORSTELLING VOOR HET ARBEIDERS TOONEELFONDS. Voor de laatste tooneelvoorstelling in dit seizoen, welke „De Jonge Spelers" voor de leden van het Arbeiders Tooneelfonds gister avond in het Kennemer Theater gaven, be stond groote belangstelling. Het tooneelgezelschap gaf een opvoering van het familiedrama „Spoken" van Henrik Ibsen, Hoewel dit tooneelwerk in zijn structuur wat verouderd aandoet, bieek het nog zeer goed in staat te zijn het publiek een geheelen avond te boeien. Voor een zeer belangrijk deel was dit te danken aan de over de geheele linie zoo uitstekend verzorgde uit beelding, die de Jonge Spelers van Ibsen's werk gaven. Anton Burgdorffer had in zijn regie den juisten toon weten te leggen, waar door de opvoering den eigenaardigen, ietwat zwaarmoedigen Noorschen sfeer had. De bezetting telt slechts vijf personen, maar daarvan wordt dan ook drie bedrijven lang heel wat geëischt. Het verheugde ze ker velen ook Marie Meunier eens in belang rijk dramatisch werk te kunnen zien. Zij speelde waardig en in III met groote innigheid de rol van mevr. Alving. In de slotscène met Jan Seves ging er groote ontroering van haar spel uit. Jan Seves gaf een sterke uitbeelding van Oswald Alving-, een rol, welke hij met diepe nuances weergaf. Dominé Manders was een fijn getypeerde creatie van Ben Groene- veld. De schrijnwerker Engstrand werd door Anton Burgdorffer ten voeten uit geteekend. Zijn dochter Regnie vind in Nelly Ernst een uitstekende vertolkster. Het décor zag er wel verzorgd uit. Zooals gezegd, het stuk boeide wel, zelfs al kon niet worden ontkend, dat het huidige menschdom zich met gansch andere spoken bezig houdt dan ten tijde van den grooten Noorschen schrijver. Er was aan het slot een langdurig applaus, speciaal bestemd voor Marie Meunier en Jan Seves, die de slot-scène tot een hoogte punt van dramatische kracht opvoerden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam (th.) 30, 530 mijl W. v. Scilly. Damsterdijk, (th.) 29 v. Los Angeles. Binnendijk, n. N.-Orl. 31 te Antwerpen. Beemsterdijk, 31 v. N. Orleans te Rott. Lochmonar, n. Vanc. 30 te Swansea. HALCYON LIJN. St. Zwolle, n. Bilbao, 29, 30 mijl Z.O. v. Niton. Maasburg, 31 v. Narvik te Vlaardingen. Rozenburg 31 v. Les Falaises te Velsen. Stad Maassluis, 30 v. Narvik n. Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (th.) 31 v. Duinkerken. Springfontein (th.) 29 v. Momibassa. Bo-schfontein. 31 v. Beira n. Rott. Nij kerk, 30 v. Amst. te Hamburg. Jagersfontein, 31 v. Rott. 11. Aimst. Heemskerk (th.) 31 te Beira. 2 n. Rot Randfontein (uitr.) 31 v. Pt. Sudan. HOLLAND WES'l - AFRIKA LIJN Amstelkerk (uitr.) pass. 30 Dungeness. HOLLAND-AUSTRALIë LIJN. Marken (uitr.) 31 van Suez, HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, 31 v. Rottei'dam n. Hamburg. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Ajax, 31 v. Amst. n, Gdynia. Trajanus, 31 v. Amst. n. Rott. Ju no.- Rott. n. Tanger 29, 25 m. ZO v. Niton Achilles, Candia n. Rott. p. 30 Lydd. Agamemnon, 30 v. Amphilochia te Catania. Baralt. 26 v. Curacao n. Bovenwindsche Eil. Bennekom, 29 v. Arica n. Pisco. Ganymedes, 30 v. Thessalonika n. Izmir. Merope, 30 v. Belize n. Puerto Barrios. Rhea, 30 v. Hamburg n. Amst. Titus, 30 v. Oran te San Antico. Oberon, 30 v. Genua n. Malta. KON HOLL LLOYD. Eemland (uitr.) 30 te Santos.. MEIJER EN COS SCHEEPVAART MIJ. Polydorus, 31 v. Bremen te Amst. Flintshire, n. Amst. 30 v. Manilla. Glenapp, Dairen n. Rott. 30 te Suez. Phemius. n. Amst. p. 31 Prawle Pt. ROTTERDAM-ZL'ID-AM ERIK A LIJN Alphacca, 31 v. Hamburg te Rott. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND Johan van Oldenb. (th.) 31 v. Algiers. Mapia (th.) 31 te Marseille. Chr.. Huygens (uitr.) 21 te Southampton. Poelau Roebiah (uitr.) p. 29 Gibraltar. WIJK LIJN. Katwijk, Bilbao n. Stettin pass. 29 Dover. AANGEKOMEN. 30 Maart: Henca m.s. Boston Queenworth s.s. New Castle Hamal m.s. Duinkerken 31 Maart: Pendeen s.s. Rangoon Akeld s.s. New Castle Themis s.s. Bremen Vega s.s. Gefle Stock Force s.s. Llanelly Borthwick s.s. Leith Helena Margareta s.s. Dover Polydorus s.s. Hamburg Hontestroom s.s. Londen Vechtstroom s.s. Hull Achilles s.s. Alexandrië Kem s.s. Dublin Weysses s.s. Zw. Zee Enid Mary s.s. Goole VERTROKKEN. 30 Maart: Theseus s.s. Kopenhagen Costa Rica s.s. Hamburg Theano s.s. Rotterdam Rhein s.s. Hamburg- Mars s.s. Hamburg 31 Maart: Lucy Essberger m.s. Southampton Bjorkö s.s. Newcastle Wilbo m.s. Londen President Roosevelt: WARMSPRINGS. 31 Maart. De afkeerig- heid van Roosevelt, dictator van de Vereenig- de Staten te worden komt tot uiting in een door den secretaris van den president gepu- bliceerden brief aan een niet met name ge noemden correspondent, luidende als volgt: „Zooals gij wel weet. ben ik tegen een Ame- rikaansche dictatuur, om drie eenvoudige redenen: Ten eerste voel ik geen neiging, dictator te zijn. Ten tweede mis ik de eigenschappen, die mij een suecesvollen dictator zouden doen zijn, en ten derde heb ik teveel historischen achter grond en te veel kennis van bestaande dicta turen dan dat ik eenigerlei vorm van dicta tuur voor een democratie als de Vereenigde Staten zou wenschen. De brief wordt uitgelegd als een antwoord op hen, die kritiek leveren op het wetsont werp inzake de hervorming der departemen ten. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan (uitr.) p. 30 Dungeness. Kota Inten (th.) 31 te Suez. Den storm ontloopen. Een viertal groote Deensche motorkotters, welke gewoonlijk bij IJsland visschen en de vorige week ook op weg daarheen waren, blij ken den storm juist te zijn ontloopen zoodat zij zonder averij op de vischgronden zijn aan gekomen. De eerste rijstboot. Het Engelsche stoomschip Pendeen is ais eerste rijstboot in dit seizoen van Britsch- Indië naar Zaandam gepasseerd. In aanvaring geweest. Het Engelsche stoomschip Helena Marga reta, dat in Rotterdam geladen had voor Alexandrië, kwam in het Engelsche Kanaal in aanvaring en werd later door twee sleep- booten te Dover binnengebracht. Na voonoo- pig te zijn hersteld kreeg het stoomschip een bewijs van zeewaardigheid en passeerde gis teren naar Amsterdam ter afdoende reparatie van de beloopen schade.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10