DEFENSIE EISCHT NOG HOOGERE LASTEN. a HET NIEUWE AVONDBLAD Een Abdicatie. IJMUIDEN Omzet- en personeele belasting verhoogd. etickt aan tkaaud- eu HwatiaataiokUk 23e JAARGANG No. 128 VRIJDAC 1 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12',ets., per maand 52'/| cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.—, verlies van hand. voet of oog ƒ200.— beide leden duim 100.—één lid duim S 50.— alle leden wijsvinger 60 een of twee leden wijsvinger 25.- alle leden anderen vinger ƒ15.-, eén of twee leden anderen vinger ƒ5.-, arm- of beenbreuk 30-, enkelbreuk ƒ15-, polsbreuk 15— Opvarenden van vSchera- m^Zv^Sencnz. It -f I? veidrmkmgsdood dooi ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Tegelijk met de tekst van een extra-schal lende rede van Mussolini, waarin hij zich op zijn leger van acht millioen man, zijn gewel- dig-groeiende vloot, zijn tweeëndertigduizend getrainde vliegtuigbestuurders en zijn nieu wen maarschalkstaf beroept, bereiktie ons een niededeeling van Franz I, Vorst van Liech tenstein. Mij gesteld ziende voor de keus, over Benito I's super-daverende betoog of over Franz' eenvoudige mededeeling te schrij ven, kies ik het laatste. Want zij ademt een zoo weldadige, vriendelijke rust. En die doet mij zoo behagelijk aan temidden van het oor- verdooyende wapengekletter, dat de interna tionale berichtgeving beheerscht. Ook wordt dit laatste zoo eentonig. We we ten het nou wel: de bewapeningen van alle groote mogendheden zijn geweldig, Musso lini's superlatieven zijn haast nog geweldiger, alle talen schieten tekort in woordenrijkdom om de vervaarlijkheid der bewapeningen tot nog geestdriftiger redevoeringen op te zwie pen Dan doet het lezen over Liechtenstein mij bijzonder goed. Franz I doet de simpele mededeeling dat hij afstand doet van den troon ten bate van zijn zoon en erfgenaam, den eenendertigjarigen prins Franz Joseph. Hij zelf is vierentachtig en hij vindt dat het genoeg geweest is na een vredig bewind van 29 jaar, waarin zijn goede Liechtensteiners rustig en tevreden onder zijn weldadig bewind hebben geleefd. Franz. I gaat niet heen uit vrees voor Mus solini of eenigen anderen geweldenaar. Daar kunt u zeker van zijn. Als men 84 jaar is en zijn landje in vrede heeft bestuurd gedurende een generatie kan men bedaard aftreden, met een glimlach, en tevreden zijn en wachten op het einde dat niet ver meer kan wezen-. Men kan Mussolineesche en andere zwaarbewapen de, dreigende redevoeringen lezen en zacht jes het hoofd schudden en zich even bezorgd voelen over de toekomst van het kleine landje. Maar niet te lang en niet te diep, want men is zoo. oud en stfijdensmoe.Franz Joseph moet dat allemaal maar zien te verwerken. Moge het meevallen. Vele toeristen, auto-toeristen vooral ken nen het vorstendom Liechtenstein. Zij hebben het bezocht omdat het zoo mooi en zoo vrien delijk is. Daar kan Mussolini zich niet op be roemen, dat hij mooi en vriendelijk is. Het zelfstandige vorstendom beheerscht een ge bied van 159 K.M.2. Dat is dus wel heel klein. Stelt u zich in onze omgeving maar eens een terrein voor van 121/2 K.M. lang en 12y2 K.M. breed. Maar het lijkt verder heelemaal niet op onze omgeving. Het is bergachtig. Er ligt een bergtop in van 2547 M. hoogte, de Naas- kopf. Het klimaat is zacht en heel gezond. Er zijn ruim tienduizend inwoners, ze leven van landbouw, wijnbouw, veeteelt, aardewerk en lederindustrie, katoenspinnerij en -weve rij. Dat is dus heel wat: een mooie verschei denheid. En er is heelemaal geen oorlogs industrie bij. Er is ook geen leger, evenmin een luchtvloot. Dat begrijpt u wel. En het landsbestuur zit eenvoudig in elkaar. De vorst regeert met den. Landdag, die vijftien leden telt waarvan drie door hem en twaalf door de kiezers benoemd worden. En dan zijn er nog een instelling die „land- schoolraad" en een tweede die „vorstelijke domeinraad" heet En de hoofdplaats heet Vaduz. Er zijn 1400 inwoners in. Ze hebben het ook goed. Het grootestadsleven kan hen, in deze Europeesche hoofdstad, niet deren. Zij zijn vriendelijk je gens de toeristen en eerbiedig jegens Franz. Nu zal Franz Joseph hem opvolgen. Zijn naam klinkt wat Habsburgsch. Maar hij is geen Habsburger en hopelijk zal zijn naam geen der wapenkletteraars zoo irriteeren, dat hij hem opslokt. Het zou trouwens geen impe rialistisch succes zijn en zelfs 'in dezen tijd niet voor een heldenfeit kunnen doorgaan. Er zit geen reclame in zooiets. Franz Joseph heeft dus wel een aardige kans dat zijn vorstendom blijft bestaan. Hij zal er niet eens een verbond voor behoeven te sluiten met San Marino en Monaco, ofschoon zoo'n onbewapende Kleuter-Entente wel grap pig zou zijn. Maar het is verstandiger stil te wezen. Wellicht zullen we niets meer van hem vernemen totdat hij, over een halve eeuw of zoo, abdiceert ten bate van zijn zoon. Ik weet niet hoe die heet. Misschien wel Caesar of Napoleon. Gelukkige volken hebben geen geschiedenis. Verlangt u er ook wel eens naar, Liechten steiner te zijn? R. P. Handei's Oratorium „Samson'1 Prachtige uitvoering door „Looft den Heer". GESLAAGD. De heer A. v. d. Mast, oud-leerling der R. H B. S. te Velsen en afgestudeerde der M. T. S. te Haarlem slaagde te Delft voor het examen voor civiel-ingenieur. Stephen Jansen. Aan de uitvoering door het Chr. gemengd koor „Looft den Heer" van het oratorium Samson, van G. F. Handel hebben wij in deze kolommen reeds eenige artikelen gewijd ter voorbespreking. Donderdag vond deze uitvoe ring plaats, die (evenals vorig jaar met „De Schepping" het geval was) weer tot een der hoogte punten van het seizoen gerekend mag worden. Ook nu ontbrak het den uitvoerenden niet aan belangstelling; het moet hen wel tot verheu genis stemmen, dat men de gelegenheid van de vorige uitvoering aangegrepen heeft een bestendiger vorm van belangstelling te kweeken in den vorm van donateurs, die in flinken getale aanwezig waren. Het solistische kwartet werd gevormd door Henk Viskil, Herman Hülsmann, Corry Bijs ter en Bep Ogtrop, die resp. de partijen van Samson. Delilla, Micha en ManoahHarapha voor hun rekening namen. Het begeleidende orkest werd door de H. O. V. in oratorium editie gevormd, terwijl Herman Nieland de orgelpartij verzorgde. De overture, reeds in het eerste gedeelte de stijl van Handel zoo raak typeerende, werd knap gespeeld; de hobo en de strijkers met hun fraaien ondergrond deden hier kleurig werk in. De trompetten namen die taak in het koor der priesters van Dragon frisch over, al bliezen ze in hun enthousiasme wel eens wat er niet stond. Het ensemble was anders uitstekend op dreef; we noemen on., het glasheldere en open passage-spel der violen in het duet nr. 16: „Fort, fort von hier". Met het kwartet solisten heeft men ditmaal een gelukkige greep gedaan; denken we b.v. slechts aan den fameuzen bas. De solist der Samsonpartij Henk Viskil, wiens reputatie hem reeds vooruitgegaan was, zong met brillanten glans en uitstekend van tech niek. De prachtige aria, het beroemde: „Nacht ist 's umher". wist Viskil met zijn ietwat lyrisch tenorgeluid op keurige wijze weer te geven. Technisch heeft Hülsmann de bas-aria nr. 7 knap gezongen, zoowel in de triolenscène als in het weeklagende Largo, waarmede dit ge deelte afsluit. Van zijn warm bas-bariton geluid heeft hij ongetwijfeld een ieder laten genieten. En hoe brillant waren de figuraties in nr. 17 c. ons compliment. Ook in Samson lag voor ons het zwaarte punt weer in de koren. Zonder uitzondering waren zij het glanspunt van dezen avond. Weliswaar slaagde het een beter dan het ander (denken we slechts aan de aarzelende tenoren in hun lastige partij van koor 9), maar een avond als deze was er een van het koor", dat zong op een wijze, die een ieder toch wel begeesterd zal hebben over dit en semble, zoo hoogst muzikaal door Stephen Bep Ogtrop trof ons door de expressivi teit van het „O hor' mein Fleh'n"; haar stem draagt in de laagte niet zoo goed als in het hooge register, maar haar beheerschte adem- techniek en het juiste aanvoelen van den tekst maakten het luisteren naar dit zoo muzikaal- eenvoudig optreden tot een onverdeeld ge nieten. Deze soliste was eveneens een geluk kige keuze (aria no. 31!) De ver dragende sopraan van Corry Bijster was een waardig vertolkster der Dalila-partij in vergelijk met de andere solisten heeft zij in de Samson niet zulk een omvangrijke par tij, maar in de aria's, welke haar toebedeeld waren, legde zij geheel haar muzikaal kun- nen. Herman Nieland. die zich op bescheiden wijze van zijn taak als begeleider kweet, liet (vermoedelijk door de manier van opstelling^ een enkele maal in de recitatieven wel eens een rhythmische onjuistheid doorslippen. Het zes-stemmige koor „Hör, Jacob's Gott" met zijn rijke schakeeringen in de schaal van de sterkteteekens liet Jansen weergeven zoo als we dit van hem hebben leeren kennen; devoot en indrukwekkend rees deze smeek- 1 bede om bijstand van het volk van Israël omhoog: subliem van klank was ook het dub- oel-koov nr. 2i, dat het voorgaande nog over trof. Zoo was er een voorname climax in de uitvoering. Uitstekend die alten m het solis- De regeering overweegt, om de uitgaven, welke de lands verdediging in de eerstvolgende jaren vraagt, gedeeltelijk te dekken, naast de reeds voorgestelde belastingverzwaringen, een verhooging van het percentage der Omzetbelasting, eventueel aangevuld met een matige verhooging van de Personeele Belasting. De voorstellen hiervoor zullen zoó tijdig worden ingediend, dat de opbrengst voor een deel nog ten bate van tien dienst 1938 kan komen. Een „noodoffer" in den vorm van een heffing ineens moet door minister De Wilde om verschillende redenen worden afgewezen. Van invoering van een Weerbelasting heeft de regeering afgezien. (Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit nummer het uittreksel uit de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot verhooging van de Inkom stenbelasting en de Dividend- en Tantième-belasting.) tisclie gedeelte van 21, evenals het soepel- zingende mannenkoor b.v. in koor 27. En hoe scherp reageerden de zangers en zangeressen op de aanwijzingen in 29 „Mich fasst. der Tod". Imponeerend was het volume, dat Looft den Heer in 't koor, dat 't grootsche werk afsluit, wist te ontwikkelen. De muzikale verklanking van de Samson door Looft den Heer en zijn andere mede werkenden is ongetwijfeld in de annalen van het koor zoowel als van het plaatselijk ver- eenigingsleven wederom een gebeurtenis van den eersten rang geweest. Het bewees daarbij dat voor serieuze en grondig voorbe reide concerten een tot voldoening stemmen de belangstelling bestaat, die voor het kooi en zijn eminenten leider een aanmoediging moge zijn op dezen weg voort te gaan. De muziekliefhebbers zullen hen er erkentelijk voor zijn. Stephen Jansen heeft de koers reeds bepaald, want naar wij vernemen zal de volgende muzikale daad de vertolking zijn van het Requiem van Cherubini. JEUGDMARKT N. J. S. De afdeeling Kennemerland van den Natio- nalen Jeugdstorm houdt heden en Zaterdag een z.g. jeugdmarkt in het voormalige Koning Willemshuis. Deze markt is samengesteld uit werk van de jongens en meisjes van den N. J. S. Ter gelegenheid van deze markt wordt Za terdagmiddag een propaganda-marsch gehou den. Het vertrek vindt plaats te half vier van Driehuis. BENOEMING. Onze plaatsgenoot de heer A. M. v. Brug gen is benoemd tot onderwijzer aan een der Chr. scholen te Enschedé. JUBILEUM N.P. ALLAN. Naar aanleiding van de berichten over het jubileum van den heer N. F. Allan verzoekt men ons mede te deelen, dat de heer Allan niet directeur-generaal is van Van Gelder Zonen's Papierfabrieken, maar directeur. Uitreiking diploma's Nijverheids- avondschool. Gisteravond had de uitreiking van diplo ma's en de bevordering plaats op de Nijver- heidsavondschool, hetgeen geschiedde in te genwoordigheid van ouders en leeraren. De directeur, de heer H. Zeeman feliciteer de de geslaagden met het door hen behaalde succes. Tot de jongelui, die de school gingen verlaten zeide hij, dat het voor hen goed zal zijn, om voort te gaan, hun kennis te ver meerderen door de practlsche lessen te vol gen. Een diploma werd uitgereikt: Afd. machinebankwerken: A. H. van Lopik, P. Luit, C. J. Sna'kenbroek, H. N. Zonneveld, A. v. d. Plas. J. Voorburg. J. H. M. Beck. C. A. Verkerk. J. Kwaak, C. S. J. v. Klaren. A. A. Langbroek. Afd. electrotechniek: P. C. A. de Jong. D. Souljé, H. G. Veldhuyzen. L. Schliker, I. But ter, G. W. Boer, J. P. de Hullu; C. v. d. Engh, H. C. Harmsen, S. Hollander, B. Willems, A. A. v. Vliet. Afd. motorrijtuig- en rijwielhersteller A. J. Schrama, J. H. Warnez. M. Schadewijk, B. Maathuis, A. J. Bos, W. Janssen, J. H. v. Telgen. Afd. timmeren: S. P. Groen. R. Smits. H. Knol. J. v. d. Plas, J. Verbeek. P. de Poel. Th. Zijl, P. Bruntink, H. v. Vliet. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas: Afd. machinebankwerken: G. Smid, B. Gar- ritsen. J. Smit, L. J. Boere, J. Luster, J. J. Gravemaker, W. A. v. Kaam/V. Straatsburg, A. W. Lute. S. Otter, H. Rietman. H. Rooth. Afd. electrotechniek: H. Mantje, G. Uiter- wijk Winkel, C. J. v. d. Kwast. A. Hartog. P. J. v. Harselaar, Th. Klaver. C. v. Duivenbode, H. F. P. Zweeren, H. D. Ouwerkerk. J. Quak- kelaar, A. G. Zandvliet, C. Rasmussens. Afd. motorrijtuig- en rijwielhersteller J. J. Rosier. E, Porck. W. de Krijger. J. Erbrink, R. de Waal. Afd. timmeren: J. C. G. Swart, Th. Kremer, P. T. Hogenhout, J. Oldenburg. R, Dijkstra. K. Hoeksma, H. Messie. P. v. Fucht Bevorderd van de 3e naar de 4e klas; Afd Machinebankwerken- J. C. Rumpin; C. J. v. d. Zee. Teneinde een betere verhou ding in de abonnementsprij zen van ons blad te verkrijgen, hebben wij besloten het maandabonnement, dat thans 55 cent bedraagt, met ingang van heden te brengen op 52^2 cent en het kwartaal abonnement, thans 1-65, op 1.55. De volledige abonnementstarieven worden derhalve, met ingang van heden, 1 April Bij betaling per week l2>Acent maand bV/> cent drie maanden ƒ1.55 DE DIRECTIE. Afd. Timmeren: R. Kop, Th. Pieters. Afd. Electrotechniek: J. O. v. Opbergen, D. v. As. H. Ph. Servaas, C. Kort. R. M. Wiljouw. J. C. Bonarius. G. Haak. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen; geene. Afd. Schilderen: T. J. de Boer. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: Afd. Machinebankwerken: J. Voogd, C. D. v. Leeuwen. G. J. Th. Mooy, H. B. Stoffers. P. Troost, K. Ph. L. Eriks, P. J. v. d Linden, C. M. Plooy. G. C. v. Vliet. L. C. Broek, A. J. v. d. Steen, J. Duller, J. Duineveld. Afd. Electrotechniek: J. in 't Velt, J. M. Pasma. N. Winkel, J. W. kohlschein. Afd. Timmeren: A. v. d. Broek, M. v. Kooten, F. Leutcher, G. Koeman. W. Spanjaard, W. v. Gastel. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen: M. B. Kremers. Afd. Schilderen; H. Evenhuis. Bevorderd van de le naar de 2e klas: Afd. Machinebankwerken: S. Kop. H. Prins- sen, R. de Boer. E. v. d. Linden. J. Schmidt. P. v. Markensteyn. H. Dekker, C. Oudendijk, W. Blinkhof. E. v. Wijk, G. Oostendorp. J. Brijs. P. Poldervaart, N. Aland, H. v. Oosten, J. Zwart, J. Broekhuizen, Th. J. v. buffelen, E. Veldman, H. Breggeman. Afd. Electrotechniek: Z. J. v. d. Zijde, M. Taaie, W. Pieterse, K. v. Leeuwen. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen: L. Aptroot. J. A. v. Goethem. Afd. Timmeren: W. v. Rijswijk, J. v. Burgel, J. Bakker, A. v. d. Pijl. P. A. J. Zwaan, G. Welagen. C. Schilt, P. Schuit, J. Stet, C. de Ruiter, P. C. Blok. Hospitanten: C, B. Keeser, G. Brakelee, H. P. van Baugen, A. H. Moerkerken, J. Luntz, D. Timmerman. In Ttudia „Slavenschip" met Wallace Beerv en Warner Baxter. Een aangrijpende scène uit „Slavenschip". (Thalia). „Slavenschip" is het aangrijpende drama van Amerika's ontwaken tegen den gruwe- lijken slavenhandel. De strijd van den mensch tegen de zee is een der meest dramatische en boeiende on derwerpen, die zich denken laten. Het Is in het bijzonder de cinematografie, die er zich toe voelt aangetrokken en welke ook bij machte is, dezen strijd uit te beelden met al de overtuigingskracht, de levensechtheid en natuurgetrouwheid, die dit grootsche onder werp vereischt. Het is niet het geweld der golven alleen, het zwierend schuim, opgera keld door den loeienden wind, het stuivend duinzand en de bijtende branding, het is niet alleen cle duistere hemel met zijn jagende wolken, het geruisch van de tuimelende wa termassa's, die in de film zichtbaar en hoor baar te maken zijn, het zijn bovendien de conflicten, het menschelijk element, dat in de zeevaart ligt besloten, hetwelk een onder werp vormt, eindeloos boeiend, altijd weer belangwekkend en mooi. Het publiek heeft altoos en onvermoeid gretige belangstelling voor zeefilms getoond, nu reeds langer dan vijftien jaar. De .Mui terij op de Bounty" is er. om te bewijzen, hoe die belangstelling nog steeds groeiende is. En thans is het de 20th Century-Foxfilm Corporation, die onder de stoxitmoedlge pro ductieleiding van Darryl F. Zanuck de ro mantiek der zeven zeeën heeft gezocht in het epos ..Slavenschip" waarin Wallace Beery en Warner Baxter de hoofdrollen vervullen. Het is het relaas van een schip, dat zijn laatste reis maakt, een vreeselijke reis, een dier ongeloofelijke avonturen, welker tragiek pleegt onbekend te blijven aan den „land rot". Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia „Café Metropole" met Adolphe Menjou, Loretta Young en Tyrone Power in de hoofdrollen. Alle vreugden van Parijs in één film: het kostelijkste blijspel sedert jaren! SANTPOORT EERE-COMITé. De mededeeling dat ook de heer A. de Groo't arts, zitting genomen heeft in het eerecomitft voor het nieuwe jeugdgebouw der Ned. Herv. Gemeente berust op een misverstand. DRIEHUIS LEZING. Onder auspiciën van de Ver. v: roners in de Buurtschap Driehuis houdt Dir. W. G. N. van der Sleen Zaterdagavond een lezing over „Zuid-Afrika".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1