Peek Cloppenburg HEYDT Tsjechische regeering treedt in overleg met de oppositie. MARINA SHOWS EEN KEURIG MAATCOSTUME THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS H' ,,'t Heerenhek" Voor Broeken naar KADI0. PROGRAMMA V R IJ DAG r A P R 11; 1938 Politieke vergaderingen „ter zuivering van de lucht" voorloopig verboden. et Tsjechische ministerie van binnenlandsche zaken heeft met ingang van heden alle politieke vergaderingen verboden. Naar het A.N.P. uit Praag verneemt is volgens politieke kringen te Praag dit tijdelijk verbod van massabe- betoogingen het gevolg van een over eenkomst, gesloten tusschen de ver antwoordelijke regeeringsvertegen- woordigers en de meerderheid dei- leden van de oppositie, met het doel de lucht te zuiveren voor ernstige beraadslagingen over actueele pro blemen. Men wil de atmosfeer vrij houden van iederen „onverantwoor- delijken demagogischen invloed". Slowaaksche stem tegen de autonomisten. In de kamer heeft de Slowaaksche repu blikein Ursini gisteren een verklaring der regeeringspartijen voorgelezen, waarin ge antwoord wordt op de stellingen der autono misten. .Het moet aldus de verklaring ieder Tsjecho-Slowaaksch of Slowaaksch burger van onze republiek duidelijk zijn, dat wij in een zoo bewogen tijd onze onafhan kelijkheid slechts kunnen handhaven door een vrije, vereenigde en ongerepte Tsjecho- Slowaaksche republiek te behouden. Deze meening wordt gedeeld door de meerderheid van het Slowaaksche volk, die geen wetge vende autonomie wil, omdat zij daarin een schending van onze nationale eenheid, dus een bedreiging voor ons bestaan in ziet. Het is volkomen onjuist, ons vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowaaksche gezindheid er van te beschuldigen het Slowaaksche standpunt te hebben verraden en het bestaan van het Slowaaksche volk niet te willen erkennen. Wij. willen de belangen dezer volken bescher men, maar slechts een Slowaaksch nationa lisme erkennen, dat streeft naar overeenstem ming met het Tsjechische nationalisme. Sedert 20 jaar kennen het Slowaaksche volk en Slowakije een schat die zij vroeger wel licht niet bezeten hebben Deze waarde en de hoop, die zij ons voor de toekomst geeft, zou den niet vergoed kunnen worden door een autonomie, die zeker in een ongezond poli tiek dualisme zou ontaarden". Activiteit der communisten. •Het Duitsche blad Die Zeit, meldt uit Warschau, dat de Poolsche- gezant te Praai den Tsjedhiscihen minister van buitenland- sche zaken Krofta een memorandum heeft overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de Tsjechische communistische partij zich schul dig maakt aan georganiseerde activiteit ten nadeele van Polen. Deze activiteit in een na- buurstaat, aldus het memorandum, is ontóe laatbaar tusschen twee landen, die normale diplomatieke betrekkingen onderhouden. Tegelijkertijd wijst de Poolsche regeering op de emigratie van communisten uit Polen naar Tsjecho-Slowakije, waar zij eveneens een voor de Poolsch-Tsjecho-slowaaksche betrekkingen nadeelige actitiviteit ontplooien Engeland. Café Restaurant Brengt U vanaf Zaterdagmiddag het vermaarde Show Orkest onder leiding van JAHODA met zijn vele attracties. 3 Dames 3 Heeren Iedere avond verschillende Wekelijks nieuw programma Zondagmiddag a.s. uitzending van de voetbalwedstrijd BelgiëHolland (Adv, Ingez. Med.) Niefrinmengingsbesprekingen vorderen slecht. Controleplan door financieele moeilijkheden bedreigd. In de bijeenkomst der ondercommissie voor de niet-inmengmg heeft- men gisteren niet veel vordering gemaakt. Het communiqué deelt over het vraagstuk van het herstel der con trole te land mede, dat Lord Plymouth een compromisvoorstel heeft gedaan. Het toezicht zou hersteld worden, zoodra beide commissies zouden mededeelen. dat zij gereed zijn een be gin te maken met het tellen der vrijwilligers en automatisch geschorst worden, indien met de terugtrekking geen begin zou zijn gemaakt op den 56sten dag na het aannemen der reso lutie door de hoofdcommissie of indien men in het beginstadium der terugtrekking tien dagen op het daarvoor opgestelde schema ten achter zou zijn. Hemming, de secretaris van het internatio nale bureau, zeide, dat. nadat Rusland in October besloten had niet langer voor het controleplan te betalen, ook de andere vier landen, die de hoogste bijdragen hebben te leveren, hun betalingen stopzetten, zoodat de financieele toestand zeer moeilijk is gewor den. Ten zij deze mogendheden in de eerst volgende weken een aanzienlijk deel van haar achterstand betalen, zal in begin Mei mede- deeling moeten worden gedaan van de be ëindiging van het controleplan. Men besloot alle in de hoofdcommissie ver tegenwoordigde regeeringen in kennis te stel len van Plymouth's voorstel betreffende het toezicht te land. de mogelijkheden van in deeling der vrijwilligers in categoriën en de financieele positie van het controleplan. Lord Halifax: Engeland houdt zich niet afzijdig van de Euro peesche vraagstukken" Aan een dejeuner, aangeboden door de buitenlandsche persvereeniginfg, heeft Lord Halifax, de minister van buitenlandsche zaken een redevoering uitgesproken, waarin hij o.; zeide, dat er niets zwaks is in den geest van verdraagzaamheid of in den wensch een oorlog te vermijden door uitputting van alle middelen, die de diplomatie biedt. De Britsche natie wil sterk zijn en voort gaan met den bouw van haar kracht ten einde haar stem machtig te aben hooren in Europa. Het zou de ernstigste en gevaarlijk ste dwaling zijn te denken, dat er een funda- menteele kloof bestaat tusschen de regeering en het volk van Groot-Brittannië in zaken der buitenlandsche politiek. Het Britsche volk is nooit afzijdig gebleven en kan nooit afzijdig blijven van hetgeen in Europa geschiedt, vervolgde Halifax. In sommige oogenblikken denkt het wel terzijde te kunnen blijven staan, doch, wan neer het tot feiten komt, is het Britsche volk te gevoelig om zijn meéning door die. buien te laten beïnvloeden. Er is nog iets anders dan een zachte redelijkheid in het Britsche karakter, iets, dat veel taaier en robuster is en waarmede anderen steeds reke ning zullen hebben te houden, indien men onze redelijkheid misbruikt of verkeerd be grijpt. DuitscMamd. Duitscliers in het buitenland doen mee aan de stemming. In eèn officieele verklaring wordt mede gedeeld, dat Duitschers en Oostenrijkers in het buitenland zullen kunnen stemmen op een Duitsch schip of op Duitsch gebied. Op de schepen zal van 31 Maart tot 15 April gestemd kunnen worden, zoodat de uitslag \/ellicht ver scheidene dagen na den tienden April bekend zal zijn. Donderdag is het stemlokaal voor zeelieden bij Kiel geopend. Het eerste werd gestemd dooi de geheele bemanning van het Hamburgsche koopvaardijschip „Hugo Stinnes". Vervolgens brachten de voltallige bemanningen van an dere groote en kleine schepen haar stem uit. Slagschepen van meer dan 35.000 ton. De regeering der Vereenigde Staten heeft thans de regeeringen van Frankrijk en Engeland formeel in kennis gesteld van haar voornemen, slagschepen van meer dan 35.000 ton te bouwen. De tekst der nota's zal vandaag bekend gemaakt wor den. Cliineezeu blijven succes melden. Verscheidene plaatsen zouden door hen heroverd zijn. Duizenden dooden aan beide zijden. Uit Hankau, 31 Maart. In het zuidoosten van Sjantoeng wordt, naar het Chineesche Pers bureau meldt, nog steeds zeer verwoed gevoch ten. De Japanners hebben zware verliezen ge leden. De Chineezen hebben gisteren aan het front langs den spoorweg Peiping-Hankau de mijnbouwstad Tsiautsjo heroverd. Aan het oostelijke front hebben de Chineesche mobiele eenheden Szean aan de grens tusschen Tsje- kiang en An wei genomen. Ook de strijd om het bezit van Kwangteh werd door de Chineezen gewonnen. Zij verloren 3000 dooden. terwijl 4000 Japanners sneuvelden. DRIE ARBEIDERS BIJ INSTORTING GEDOOD. Gisteren is een gedeelte van het in aan bouw zijnde casino van Blackpool ïngestor Drie arbeiders werden gedood en twee ande ren gewond. Mexico's president in contact met Rickett. Onderhandeling over verkoop de Mexicaansche petroleum. Volgens den correspondent van d< „New York Times" te Mexico zoudei tusschen president Cardenas ei Rickett, die onderhandeld heeft ove de concessie in Abessynië voor de ver overing door Italië, en den New York schen makelaar Bernard %nith be sprekingen worden gevoerd over dei aankoop van de Mexicaansche petro leum, die de regeering na dé onteige ning der Britsche en Amerikaansche maatschappijen zal produceeren. Men meent te weten, dat Smith en Rickett Cardenas contracten hebben aangeboden voor de door de regeering geproduceerde olie tegen prijzen, die aanzienlijk beneden den wereld marktprijs liggen. Volgens welingelichte kringen is de trans actie reeds in principe tot stand gekomen, doch dit wordt niet bevestigd. Het welslagen van de exploitatie Ier ont eigende maatschappijen door de regeering hangt af van de mogelijkheid, de olie te ver knopen, en de kwestie is derhalve voor Carde nas dringend. Steeds goed verzorgd door HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) De positie van Miklas en Scliusclmigg. Tegenspraak van geruchten. Oud-bondspresident Miklas. Van officieuze zijde wordt uit Weenen ge meld: Het feit, dat den vroegeren Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg, die zich nog steeds ophoudt in zijn paleis, het slot Belve dere, het hem toebehoorende radiotoestel werd gelaten, heeft Tsjechische bladen aanleiding gegeven tot de bewering, dat Schuschnigg ge dwongen wordt de' tegen tiem gerichte rede voeringen van Duitsche zenders aan te hooren. Volgens bedoelde kringen kan hiervan geen sprake zijn. Schuschnigg schijnt veeleer de hem geboden gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de dagelijksche -gebeurtenissen ijkelijk te baat te nemen, daar hij zijn radio vaak aan zet. De vroegere bondspresident, Miklas, geniet volgens deze kringen ook nog volledige vrij heid van. bèwéging in zijn woning in de Ra- detzkystraat, zoowel als daar buiten. Dat hij tot nu töe vair dit recht uit te gaan geen gebruik lieeft gemaakt, doch meesten tijds in zijn woning blijft, is in overeenstem ming met zijn eigen wenschèn. De in omloop gebrachte berichten over de inbeslag neming van de onroerende goederen der Habsburgers in Oostenrijk, worden onjuist genoemd Welke nationaliteit kiest Otto van Habsburg? De Brusselsche Standaard meldt: zooals be kend, zijn de vroegere Oostenrijkers, die in het buitenland verblijven en de Duitsche nationa liteit willen bezitten, verplicht zich op de Duitsche ambassades of legaties der hoofd steden te laten inschrijven. Verschillende buitenlandsche bladen, aldus de Standaard vragen zich thans af, welke hou ding Otto van Habsburg en de leden van zijn familie, die te Steenockerzeel verblijven, zullen aannemen. Men acht het onwaarschijnlijk, aldus het blad, dat de aartshertog, die Oostenrijker is van geboorte en afstamming, de Duitsche na tionaliteit zal aanvragen. Het is waarschijnlijk, dat hij, gezien zijn jarenlang verblijf te Steenockerzeel de Belgi sche nationaliteit zal aanvragen. Anderzijds doet men opmerken, dat Otto van Habsburg zijn aanspraken op den troon van Hongarije niet uitdrukkelijk heeft laten varen en dat zijn moeder van Italiaansche af komst is. Op grond hiervan acht men het niet uitgesloten, dat hij de Hongaarsche of Ita liaansche nationaliteit zou verkiezen. Weer een ernstig vliegongeluk in Engeland. Twee bombardementsvliegtuigen na botsing neergestort. Boven het vliegveld van Scampton zijn, naar het D.NB. verneemt, twee bombarde mentsvliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en nergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Aanslag op den premier van Transjordanië. Bom naar de woning van Ibrahim Pasja geworpen. Onbekenden hebben in den nacht een bom geworpen naar de woning van Ibrahim Pasja, den minister-president van Transjordanië. Er werd slechts materieele schade aangericht. De daders wisten te ontkomen. Oostenrijksclie vluchtelingen naar Engeland Di één week 422 aanvragen. Het Britsche departement van binnenland sche zaken deelt mede, dat tusschen 13 en 20 Maart, de periode die onmiddellijk volgt op het binnenrukken der Duitsche troepen in Oos tenrijk 422 personen met Oostenrijksclie passen vergunning gevraagd hebben Engeland te mogen binnengaan. In 61 gevallen werd deze vergunning geweigerd. 44 ANEGANG 44 De speciaalzaak in Broeken (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Zien jullie wel op het plaatje, hoe Neusopius lacht? Hij is wat in zijn schik, dat hij Kookerd zoo fijn voor den mal heeft gehouden en dat hij nu het lekkere eten van den kapitein heeft weten te bemachtigen. Oei, oei, ik moet er niet aan denken, dat het uitkomt! rilde hij, terwijl hij vlug doorstapte. Ze zouden me ik weet niet wat doen van woede! Zoo snel als het hem mogelijk was, liep hij door, tot hij eindelijk bij de hut van oom en Thijs was aangekomen. Hier heb ik eten, jongens! riep Neusopius luid uit, toen hij zijn vrienden ontwaarde. Eieren, vruchten, zelf een ananas, melk. appels, kortom, alles wat jullie maar willen hebben, is er bij! Mooi! juichte Thijs, dat heb je mooi voor elkaar gebokst. Neuso pius! Hier kunnen we een heelen tijd van leven! Hij liet een zacht gefluit hooren, toen hij al het heerlijke eten zag. Tjonge, wat zal me dat smaken! grinnikte hij. Ik weet wel, ik eet voor drie dagen tegelijk! En ze vielen aan als hongerige wolven. Eten, dat ze deden! Net zooals jullie vanavond hebben gedaan .Of was het niet zoo veel? Wel veel eten, hoor, dan worden jullie net zoo dapper en groot als Thijs en oom Mopperniet» De oude Mesopolaniiërs schaakten reeds Schaakstukken van 6000 jaar geleden gevonden. De universiteit van het museum van Penn- sylvanië en de Amerikaansche school voor oudheidkundig onderzoek te Bagdad hebben medegedeeld oude speelstukken, welke veel gelijkenis vertoonen met oude schaaks tukken, te hebben gevonden bij de o„de Tepe Gawra in het noorden van Irak. Deze voorgangers van de tegenwoordig be kende schaakstukken moeten afkomstig zijn van de voorhistorische Mesopotamiërs, die ge leefd hebben ongeveer vierduizend jaar voor Christus. De stukken, die door een expeditie opgegraven werden, dragen teekenen van langdurig gebruik. Het conflict bij de Fokker fabrieken. Teekenaars vanmorgen toch aan het werk gegaan. AMSTERDAM, 1 April. De directie der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker deelt mede. dat het personeel van de teeken kamer vanmorgen op de normale wijze aan het werk is gegaan. Nader vernemen wij hieromtrent, dat he denmorgen een vrij sterke minderheid der tee kenaars ondanks het stakingsbesluit toch de fabriek inging. De bestuurders der vier sa menwerkende organisaties van technici pleeg den daarop overleg met de overgeblevenen, die een kleine meerderheid vormden. Nu een belangrijk deel van het teekenkamerperso- neel de staking niet bleek aan te durven, achtten de besturen het niet verantwoord, de overigen te adviseeren buiten de fabriek te blijven. Nadat de besturen opdracht hadden gekregen, alsnog alle pogingen in het werk te stellen om een oplossing te bereiken, begaven te ruim half negen ook de overige teekenaars zich naar binnen. Zaterdagmiddag te 2 uur zullen de teeke naars der Fokker-fabrieken opnieuw met hun besturen vergaderen. ZATERDAG 2 APRIL 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest (Van 1.001.20 Gramofoonmu ziek). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 De KRO-Melo- disten m.m.v. solist. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.05 Causerie „De positie van den handelsreiziger in het bedrijf en in de maatschappij". 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 Cau serie „Een riem onder het hart van de mobi lisatie-slachtoffers". 5.00 Gramofoonmuziek, 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachte- gaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cau serie „Het Goddelijk moederschap". 7.35 Ac tueele aethérfiitsen. 8.00 Berichten A. N. P. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest, gramofoon muziek, Samethini's Cello-septet, de KRO- Melodisten, m.m.v. solist en de Twinkling Three. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Sport- revue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Or gelspel. 1.15—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Cau serie „Naar welke school? Een moeilijke keus". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Schaakles. 3.30 VARA-Orkest, m.m.v. solist. 4.30 Espe- ran to - u itzen ding4.50 Residentie-orkest, m. m.v. solist. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.05 Orgelspel. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P„ VARA-Varia. 8.15 Koor en orkest- ensemble, m.m.v. solist (gr. opn.). 9.05 Decla matie. 9.15 „En nuOké!". 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Esme ralda-Septet. 11.25 Berichten. 11.3012.00 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Pianovoor dracht. 12.35 Actueel programma. 12.50 Dans muziek (gr.pl.). 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Sportreportage. 2.35 Het New London Trio. 3.15 Sportreportage. 3.35 Orgelspel. 4.00 Sport reportage. 4.15 De Westminster Players. 4.40 Sportreportage. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.05 Roy Fox en zijn Band. 6.05 Sportreportage. 6.20 Berichten. 6.50 Sportreportage. 7.05 BBC- Orkest m.m.v. solist. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 Radiotooneel. 10.55 Declamatie. 11.10 Ambrose's Band. 11.50 Orgel spel. 12.1012.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.558.30, 9.05 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Giardino-orkest. (Om 12.50 Zang). 2.20 en 30.5 Zang. 5.35 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 8.30 Variété-programma. 9.25 Het koor „Les Chanteurs de Lyon". 10.20 12.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.30 en 6.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Danzi- ger Landesorkest. 11.20 Omroepkleinorkest. I.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Amusements orkest, m.m.v. solisten en pianoduo. 5.30 Het Richartz-kwartet. 6.30 Militair orkest. 7.20 Omroepkleinorkest m.m.v. solisten en piano duo. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50—12.20 Ro bert Gaden's orkest en het Oswald Heydèn- kwintet. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om- roepsatonorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het Trio Jef Maes. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.20—4.50 en 5.35 Omroepsalonorkest. 6.20 Het Klarinet-trio. 6.40 en 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Conservatorium-orkest en solist. 9.30 Gramofoonmuz. 10.05—11.20 Populair concert. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 José Schnyders' orkest. 12.50—1.20 Gramofoonmu ziek. 2.20 Het Sarba-orkest. 2.50 Fluitkwartet en soliste. 3.15 Harmonicasoli. 3.30 Cembalo, viola d'amore en declamatie. 4.35 Omroep- dansorkest. 5.36, 6.05 en 6.35 Gramofoonmu ziek. 7.20 Omroeporkest en solist. 8.35 Omroep- dansorkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.20 II.20 Fud Candrix' orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroep-Amusementsorkest, Egon Kai ser's dansorkest en solisten. 9.20 Berichten 9.50 Trioconcert. 10.05 Berichten. 10.20 Om- roepdansorkest, Hawaian-duo en soliste 11 20 —12.15 Omroepdansorkest en orkest van Hamburger Beroepsmusici.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6