LUCHTBESCHERMING. Conflict in sigaren- industrie dreigt. Mr. Steenberghe verdedigt zich. De stand van zaken in ons land. Vrijwel alles aan de gemeenten overgelaten, die er geen geld voor hebben. In dezen tijd krijgt men, helaas, meer en meer den indruk dat het dwaasheid is, van vooruitgang van de beschaving te spreken. De techniek, het wetenschappelijk vernuft, die hebben vorderingen gemaakt, doch met de be schaving is het uiterst treurig gesteld. Vandaar dat het zaak is er rekening mee te houden, dat ingeval van een oorlog bar- baarsch en bestiaal middel, door de menschen aangewend om een of ander verlangen bevre digd te krijgen de moderne techniek in al haar verschrikkingen zal worden aangewend, om te trachten het gewenschte oorlogs-succes te behalen. Het luchtwapen. 't vliegtuig, voor zien van gifgassen, brandbommen en dierge lijke zal men hiertoe in belangrijke mate trach ten aan te wenden en dat niet slechts tegen den militairen maar tevens tegen den burger lijken tegenstander. Aantasting van den vi.jand achter het front, van de burgerbevol king en aldus ondermijning van den weer stand van het volk. het land, als zoodanig waartegen de strijd wordt aangebonden is het doel. Nu kan. dunkt me. niet genoeg gezegd wor den dat men er derhalve naar dient te stre ven de bevolking in haar geheel tegenover de gevaren, die haar bedreigen, zooveel mogelijk te beschermen. Men is er heusch niet met 'n behoorli.ik geoefende, goed uitgeruste en zoo talrijk mogelijke militaire weermacht. Want het mikpunt van den eventueelen aanvaller tegenstander zal ook en vooral: het geheele volk zijn. Hoe nu kan de burgerij eenige bescherming krijgen tegen de gevaren uit de lucht, tegen gasaanvallen van vliegtuigen uit en tegen luchtbombardementen, waarbij brand-grana- ten enz een aanvalsmiddel zijn? Een poging om iets in die richting te onder nemen ligt opgesloten in de twee jaar geleden tot stand gekomen „wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen". Als men die wet bekijkt en tevens wat er verder op gevolgd is dan blijkt, dat het Rijk nog altijd in overwegende mate de financieele lasten van de luchtbescherming legt op de, tóch al niet sterke schouders van de gemeen ten. Met een practisch voorbeeld kunnen we dit duidelijk maken. De gemeenten zijn, naar ge lang theoretisch het risico dat ze loopen grooter is, in 'n drietal gevarenklassen inge deeld. En nu is de situatie, wat gratis ver strekking van gasmaskers betreft deze dat de gemeenten van klasse I (de gevaarlijk ste) op den duur van het Rijk een aantal gasmaskers kosteloos zullen ontvangen, ten getale gelijk aan 2% van haar totaal aantal inwoners: dit geldt dus o.m. voor Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht. Haarlemmer meer, Velsen, welke in klasse I vallen. De ge meenten van klasse II, zooals Haarlem. Arnhem, Leeuwai'den. Maastricht, Alkmaar (om er slechts een paar te noemen) krijgen alweer, op den duur een aantal gasmaskers van 't Rijk cadeau, gelijk aan Vz% van het I aantal inwoners. Overigens moeten zij dan maar zelf gasmas kers voor de overige 99y2% van de burgerij koopen, hetzij om deze gratis uit te reiken (wat ze echter niet kunnen betalen), hetzij opdat de burgers zelf die beschermende mid delen afnemen. Bij aankoop in groote hoeveel heden bedraagt de prijs van één gasmasker f 18. Intusschen wordt er thans r-^ naar we evenals veel van wat hier verder wordt ver meld van de zijde der inspectie van de luchtbescherming voor de burgerbevolking- vernamen, een volksgasmasker (ook op de Hembrug) gemaakt. Het model daarvan is klaar, doch dit zal nog verder geprobeerd en eventueel verbeterd moeten worden, zoodat dus de fabricage nog in voorbereiding is. De kosten hiervan zullen aanmerkelijk geringer zijn. vermoedelijk f 4 a f 4.50. En het is na tuurlijk mogelijk, dat men van wege het Rijk nog 'n bepaalde methode van distributie ter hand gaat nemen, waardoor de prijs misschien nog zou kunnen dalen. Up onze vraag in hoeverre bescherming tegen gasaanvallen bereikbaar is. kregen we te hoo- ren, dat. als voor sluiten van ramen en deuren zorg wordt gedragen, een vrij groot percentage van de burgerij tegen gasaanvallen wel be schermd zou zijn. Intusschen merkte onze zegsman tevens op, dat het nu voor allen zaak is te streven naar collectieve bescherming, terwijl hij tevens t.a.v. het gevaar van vergassing van groote groepen der bevolking een zeker optimisme aan den dag legde. Hij wees er nl. op, dat er met gif gassen van uit de lucht in Spanje en in China, wat tenminste aanvallen op sleden betreft, nauwelijks iets bereikt is en dan ook vrijwel niets wordt ondernomen. Zeker, in Abessynië had men dit middel wél gehanteerd, doch tegen legers, en niet zoozeer tegen burgerbe volking in de steden. Nog eens. zoo zei men ons, in de steden zou men door afsluiting van de buitenlucht bin nenshuis een heel eind komen, ook al doordat de dampen niet zoo spoedig de huizen binnen dringen en de wind een gunstigen verdrijvings factor kan uitmaken. Met dat al moest men ons toegeven, dat op het oogenblik toch ook de bescherming tegen gasaanvallen te wen- schen overlaat, dat de aanbouw van gasvrije schuilplaatsen, waar men behalve natuur lijk tegen een voltreffer wel genoegzaam veilig is, maar matig vordert. Wat meer in 't bijzonder schuilplaatser. tegen gas en niet te vergeten brand bommen betreft (de gevaren daarvan zou den nJ. heel wat grooter zijn, zoo lieten we ons vertellen), dient er op gewezen, dat men deze in twee groepen kan indeelen, te weten: a. de openbare schuilplaatsen in te richter, door de gemeenten, welke dan tijdelijk be scherming aan de passanten op straat moe ten verleenen. b) schuilplaatsen (bomvrije kelders) in dt particuliere huizen. Nu kan het Rijk in sommige gevallen voor zieningen t.a.v. openbare schuilplaatsen eischen en dan ook 'n gedeelte van de kos ten op zich nemen, hetgeen voornamelijk geldt met betrekking tot gemeenten in de gevaren-klassen I en H, welke zoodoende van de schatkist eenige tegemoetkoming kunnen krijgen. Reeds is er iets van dien aard in sommige gemeenten ondernomen en zulks voor 1 y2 a 2 ton. Dit geldt voor Rotterdam, verder voor Am sterdam, Groningen, Roosendaal, waar men bezig is met het maken van een paar van zulke openbare schuilplaatsen, die normaal aan niet meer dan 150 menschen onderdak bieden. Toen we dit alles zoo hoorden, slaakten we de verzuchting, dat dus ook maar eenigszins hulp biedende luchtbescherming zoo duur is dat men waarlijk niet kan verwachten, dat de gemeenten bij machte zijn om dit alles te bekostigen. „Inderdaad", zoo luidde het ant woord, ..luchtbescherming is, wil ze eenige waarde hebben, niet met tonnen, maar alleen i met millioenen te betalen". I Massaal valt er misschien in dezen iets te I bereiken. Maar hiervan is men, naar we te hooren kregen, ten onzent nog veel te wei nig doordrongen. De z.g.n. particuliere zelf bescherming van de burgers staat bij ons op 'n heel laag peil. Zoo telt de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming, die zich op dit gebied beweegt, sleohts 22000 leden op 8 millioen inwoners, terwijl de analoge orga nisatie in Duitschland op 'n bevolking van 71 millioen liefst 13 millioen leden heeft. Wat nu verder de overheidsbescherming betreft, die aan de burgerij wordt verleend, deze is ontegenzeggelijk grootendeels niet Rijks-, doch gemeente-zaak. En tenslotte zijn, bij 't huidige stelsel, aangezien er geen wettelijk voorgeschreven oefenplicht voor de burgers bestaat, de gemeenten wer afhanke lijk van vrijwillige oefening der burgers op 't terrein van de luchtbescherming. Juist als men bedenkt onder welke omstandigheden toepassing van de bescherming eventueel zou dienen plaats te vinden, ware het naar onze zegsman onderstreepte bepaald ge- wenscht als er in dezen wèl persoonlijke oefenplicht voor mannen èn voor vrouwen bestond. Op onze vraag in welke mate men meent, dat openbare schuilplaatsen moeten worden aangebouwd, kregen we te hooren, dat men in de groote steden rekening dient te houden met het waarschijnlijke feit, dat 3 a 5 pet. der bevolking tijdens 'n aanval, op straat en niet in de huizen is. Bij 'n bevolking van 135.000 inwoners (Haarlem) zouden er dus schuilplaatsen moeten zijn voor 4050 a 6750 personen, oftewel 27 a 45 openbare schuil plaatsen. Nadat nog even was aangevoerd, dat de gratis-verschaffing van gasmaskers, waarvan in den aanvang dezer bijdrage is gerept, voor namelijk bestemd is voor het gemeente-per soneel, erkende onze deskundige voorlichter, dat er aan een goede luchtbescherming van de Nederlandsche bevolking nog ontzaggelijk veel ontbreekt. Hij gaf toe, dat op de be grooting van Binnenlandsche zaken zeer wei nig voor dit doel is uitgetrokken, hetgeen echter bovenal z'n oorzaak vindt in de om standigheid, dat niet het Rijk maar de ge meenten op dit gebied een taak opgedragen hebben gèkregen. Goed beschouwd, zoo zeide hij nog, moet eigenlijk het geheele land, moet als het ware gansoh het volk te samen als fort tegen lucht aanvallen georganiseerd worden, want het luchtfront strekt zich over gansch 't land uit. Niet genoeg kan men zich voor oogen stellen de afgrijselijkheid van het luchtge- vaar in al zijn vormen en daarom de nood zaak tot bescherming hiertegen van alle in woners, wil men in geval van 'n oorlog ineenstorting van het burger-front" en daarmee te loor gaan van 's lands onaf hankelijkheid kunnen voorkomen. Dit is, zoo meenen we, reden te meer om tot de conclusie te komen, dat het in de al lereerste plaats de taak niet van de gemeen ten, maar van 's lands overheid is, zelf het noodige te doen èn te bekostigen voor de bescherming van de burgerbevolking. Deze taak klemt helaas evenzeer als die van verzorging der militaire defensie. Moge overigens de wetenschap, alom in de wereld, dat de macht van het vliegtuig geen grenzen meer kent en dus dit wapen zich tegen elk land op zijn beurt kan keeren, ten slotte, eer het te laat is, de beste bescherming tegen de gruwelen van een oorlog vormen in dien zin, dat niemand het zal -wagen eer krijig, met al zijn verschrikkingen te ontkete nen. DR. E. VAN RAALTE-. WIJK AAN ZEE JUBILEUM VAN DEN HEER JOH. GERTENBACH. Den eersten April herdacht de heer Joh. Gertenbach den dag, dat hij voor 25 jaar tot kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Gemeente benoemd werd. UITSLAGEN „DENK EN ZET". Schakel, groep A: N. DurgeW. van Klaveren 01 J. v. d. PuttenJ. C. C. v. d. Aar 01 Schaken groep B: A. de WinterTh. de Boer l0 G. Zuiderduin—C. Bakker 01 Dammen Promotiewedstrijden. J. v. d. Wel—H. Witteveld 2—0 F. van SonJac. Schelvis 20 Jac. SchelvisC. Paap afgebr. BELANGRIJKE VERBETERING. Naar wij vernemen zal de volgende week de verbetering van de omgeving van het V. V. V.-huisje ter hand genomen worden. Het hekwerk: aan het Julianaplein zal ongeveer 8 meter naar achteren verplaatst worden, ter wijl het in de bedoeling ligt het trottoir ter plaatse te verbreeden. SANTPOORT ONDERLINGE WEDSTRIJDEN T.V.S. Donderdag- en Vrijdagavond hield de T. V. S. onderlinge wedstrijden. Bij de dames kon dit jaar de wisselbeker niet worden uitgereikt, daar de dames Nol (houdster) en Landeweert eenzelfde aantal punten behaalden. Bij de heeren legde Ta- bernal beslag op den beker. De uitslagen waren: Jongste meisjes, vrije oef. brug, ringen, springen (le graad»: le pr. H. v. Domselaar 27.5 pnt.. le pr. H. v. Damme 27.5 pnt., le pr. D. Schipper 27.5 pnt.. 2e pr. N. Post 27 pnt.. 3e pr. M, Broertjes 26 pnt.. 3e pr. E. Timmer 26 pnt. Jongste meisjes (2e graad)le pr. J. van Vliet 26.5 p., le pr. B. Boereé 26.5 p., 2e pr. M.e de Lange 26 p., 3e pr. L. V. Munster 25.5 punt. Jongste meisjes (3de graad)le pr. W. Bouting 26.5 p., 2e pr. T. Oudendijk 26 p.. 3e pr. R. Buren 25 p. Dames (vrije oef., brug, rek, ringen, paard, springen. le graad: le pr. A. Nol 51 p., le pr. W. Lan deweert 51 p., 2e pr. E. Starink 50 p., 3e pr. W. Bakker 45.5 p. 2e graad: 1 L. Zwanenburg 43.5 p., 2 A. Vlietstra 39.5 p. Heeren (dezelfde onderdeelen als bij de dames. le graad: le jirijs A. Tabernal 51 p., 2e pr. T. Pieck 47 p., Se pr. S. Abspoel 41.5 p. 2e graad: le pr. W. Greeve. 40 p., 2e pr. F. Dordmunt 44 p.. 3e pr. B. Schrama 41 p. Oude jongens (brug. ringen, rek. springen) le pr. R. Tabernal 32.5. le pr. J. Kruyt 32.5 pnt., 2e pr. G. Kampkes 29 p.. 3e pr. C. Butter 25.5 p. Jongste jongens (le gr.): le pr. W. Duva- lois 34 p,.2e pr. B. Kroon 30 p., 3e pr. Joop Vogel 29 p. Jongste jongens (2e graad)le pr. E. Lok kers 29.5 p.. 2e pr. R. Lokkers 28 p., 3e pr. P. Duvalois 25.5 pnt. Oudste meisjes (le graad): le pr. H. Mul der 28.5 p.. 2e pr. R. Rieckenhof 27.5 p.. 3e pr. E. Wagner 27 p. 2e graad: le pr. I. Mulder 28.5 p., le pr. N. Bleeker 28.5 p.. 2e pr. L. Bant 28 p., 3e pr. B. Wiese 26 p. 3de graad: le pr. D. Schrama. 27 p.. le pr. A. Schipper 27 p.. 2e pr.. R. Wagner, 26 p., 3e pr. R. Lokkers 25.5 p.: 3e pr. G. Stoelenga 25.5 pnt. BEVERWIJK MARKTBERICHTEN. Noteering van den len April 1938. Spinazie per kist 0.200.80 Andijvie per K.G. 0.240.35 Raapstelen 100 bos 1.50 Radijs 100 bos f 2.50—3 Koolrapen per zak 0.80 Wortelen per K.G. 0.02!40.05 Bieten per K.G. 0.05 Aardappelen, klei per K.G. 0.04140.06 1 2 Spruitjes per K.G. 0.13—0.19 Roode kool per K.G. 0.03 1 20.05 1 2 Savoye kool per K.G. 0.02 1/20.03 Bloemkool per 100 30 Uien per Kilo 0.14 Prei per K.G. 0.04—0.05 Sla per 100 krop 35 Rabarber per 100 bos 6.5010 Pieterselie per bos 0.03 Selderie per bos 0.010.02 Appelen per Kilo 0.130.32 Peren per Kilo 0.16 Brusselslof per K.G. 0.030.08 Zuiderzoestemnvet zal voor benoorden Afsluitdijk gelden. De minister van Waterstaat heeft in een brief aan' de Tweede Kamer medegedeeld, dat de grens, gevormd door den Afsluitdijk, voor toepassing der Zuiderzeesteunwet niet meer doorslaggevend mag zijn. Hij is bereid, voor die toepassing als Zuider zee aan te nemen het geheele gebied, waar vanouds de Zuiderzeevisscherij werd uitge oefend. Dat is het gebied, dat gelegen is bin nen de lijn, die van Den Helder loopt langs Texel, Vlieland, Terschelling en Ameland tot de plaats van de voormalige verbindingsdam met dén vasten wal en vandaar langs de Friesche kust?, afsluitdijk eii Noordhollandsche kust tot Den Helder. „Wat is <Ic waarheid?" Geslaagde opvoering van T. U. S. A. In den Hollandschen Schouwburg te Am sterdam heeft T. U. S. A., de tooneelafdeeling van U. S. A., een opvoering gegeven van Pi randello's „Wat is de waarheid?" in eigen ver taling. In een provinciestadje wordt veel opzien ge baard door het feit, dat een ambtenaar, af komstig uit een door een aardbeving verwoest dorp, zijn vrouw in zijn huis opgesloten houdt. Hij staat niet toe, dat haar moeder haar van dichtbij ziet. Men gist, wat daarvan de oorzaak is. De ambtenaar verklaart, dat zijn eerste vrouw is overleden, en dat zijn schoonmoeder in de meening verkeert, dat zijn tweede vrouw haar dochter is. De schoonmoeder zegt, dat haar schoonzoon zich verbeeldt, dat zijn eer ste vrouw dood is en dat hij hertrouwd is. Zij beiden laten doorschemerendat de andere krankzinnig is. Wie spreekt de waarheid? Het stuk houdt ons in spanning. Het is moeilijk te beoordeelen, wie gelijk heeft, tot de jonge vrouw zelf met de verklaring, komt: „Ik ben de dochter van mevrouw Frola, maar ook de tweede vrouw van mijn echtgenoot. Ik ben voor wie men mij houdt." Pirandello geeft dus geen oplossing dan deze: de waarheid is die, welke men denkt dat de waarheid is. Voor dilettanten een zeer moeilijk stuk, om dat vrijwel alles dialoog is en het stuk weinig actie heeft. Als men deze omstandigheden in aanmerking neemt, hebben de studenten zien verdienstelijk van hun taak gekweten. Aan het einde waren er bloemen en lof spraak, ook voor Frits van Dijk, onder wiens leiding het stuk was ingestudeerd. Protestantsch hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof. Emigratie naar landen waar geen werkloosheid heerscht. Te Amsterdam is opgericht het Protes tantsch hulpcomité voor uitgewekenen om ras en. geloof. Dit comité stelt zich ten doel om diegenen, die berooid over onze grenzen komen, aller eerst van het allernoodigste te voorzien en dan verder te trachten, hen zoo spoedig mogelijk te doen emigreeren naar landen, waar de werk loosheid niet zoo nijpend is als in ons eigen land. Het comité dient dus tegelijk humanitair en een nationaal belang. Stortingen voor dit doel kunnen geschieden op giro-rekenning no. 278600 van den pen ningmeester van het comité, den heer H. P. Doodeheefver, kantoor Prinsengracht 730 te Amsterdam. Daar reeds zeer veel nooddruf tige uitgewekenen zich in ons land bevinden en de stroom regelmatig aanhoudt, verzoekt het comité zoo mogelijk elke maand een be drag automatisch op bovengenoemde giro-re ning te willen doen overboeken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Zal ontwerp-Romme dienstboden- nood verarooten? Ned. Ver. van Huisvrouwen vreest het. Het bestuur van de Ned. Ver. van Huis vrouwen heeft een schrijven gericht tot den minister van Sociale Zaken waarin o.a. het volgende wordt gezegd met betrekking tot het wetsontwerp tot beperking van den arbeid in loondienst van de gehuwde vrouw en wel om trent het verbod voor gehuwde werksters, in kantoren, scholen, winkels, enz. werkzaam te zijn, zooais tot nu toe gewoonte was. De vereeniging, die reeds sinds jaren aan dacht wijdt aan het dienstbodenvraagstuk, ziet hierin een maatregel, die het tekort aan Ne- derlandsch huispersoneel nog zal doen toe nemen. Het schoonmaakwerk in kantoren, scholen, winkels enz. is nl. aantrekkelijk, niet alleen omdat het slechts enkele uren per dag arbeid vergt en er bovendien een goed loon mee wordt verdiend,'maar ook omdat degenen, die het verrichten, in tegenstelling tot het ge wone huispersoneel, de voordeelen van de so ciale verzekering genieten, dus bij ziekte het door de ziektewet bepaalde percentage van het loon een half jaar lang doorbetaald kunnen krijgen. Het lijdt dan ook volgens adressant geen twijfel, of de plaatsen, thans door ge huwde werksters op de scholen en in het be drijfsleven ingenomen, zullen, wordt het ont werp wet, door ongehuwde vrouwen worden bezet, die anders een betrekking als dienstbode zouden aanvaard hebben. Op deze wijze worden een aantal voor het beroep van dienstbode geschikte meisjes bui ten dit beroep gehouden en een even groot aantal huisvrouwen, die een dienstbode geen werkster noodig hebben, gedupeerd. Om deze reden verzoekt genoemd bestuur den minister de bedoelde bepaling te wijzigen. Op een station onder den trein «eraakt. Dertigjarige man te Utrecht gedood. Vrijdagavond is op het Centraal Station te Utrecht een ongeveer 30-jarige heer door tot dusverre onopgehelderde oorzaak onder den trein, welke om 18.50 uit Amersfoort op het eerste perron aankomt, geraakt. Stationspersoneel snelde aanstonds toe om hulp te bieden. De man bleek evenwel zoo zwaar gewond te zijn, dat eenige mi nuten later op het perron de dood intrad. Maart was een recordmaand. Het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut deelt mede: gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Maart de ochtendtemperatuur 2 graden boven normaal, in drie de caden resp. 1 Vz, 2 en 2Vè graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op de eersten en den twaalfden, .resp. 9 graden boven en 3 graden beneden normaal. De gemiddelde da gelij ksche maximum-temperatuur was lVz graacl, het gemiddelde dagelijk- minimum 2y2 graad boven normaal. Op den 21en kwanten algemeen maximum-temperaturen boven 20 gr. voor. Het aantal dagen -met een mi nimum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 6 tegen 12 normaal. De neerslag was over het geiheele land beneden normaal, in het midden-Oosten 2030 pet., overigens 4055 pc-t. beneden normaal. In de Bilt werden 158 uren zonne schijn waargenomen, tegen 121 uren normaal. Nu ook giften voor lucht bescherming. De Nederlandsche vereeniging voor Lucht- scherming schrijft ons: Thans zijn ook de eerste vrijwillige bijdra gen voor de luchtbescherming door de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming ontvangen. Een zestiental personen zond aan het bestuur der vereeniging den volgenden brief: „Een groot aantal menschen geeft blijk van hun nationale gevoelens door een bijdrage te geven voor de defensie, maar evenzeer heeft de natie behoefte aan een krachtige organisa tie van de luchtbescherming, teneinde de weer- looze burgerbevolking, vrouwen en kinderen, zoo goed mogelij kte beschermen tegen het gevaar uit de lucht. Wij willen hiermede een bijdrage geven om die organisatie te bevorderen: zestien maal twee gulden vijftig". Rijksbemiddelaar geeft zijn pogingen op. Vrijdag is onder leiding van den rijksbemiddelaar in het vierde dis trict, mr, T. J. Verschuur, wederom een bespreking gehouden met partijen betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenmdustrie in Nederland. Na langdurige besprekingen heeft de rijks bemiddelaar partijen voorgesteld een loon regeling te ontwerpen, gebaseerd op een loon voor de sigarenmakers in de derde gemeente- klasse van f 23. De werkgeversvertegenwoordigers verklaar den zich bereid dit voorstel aan hun leden voor te leggen. De arbeidersvertegenwoor digers wenschten zich echter over dit voor stel niet uit te spreken. De rijksbemiddelaar heeft toen zijn voor stel vervangen door een ander, dat inhield een loonregeling, gebaseerd op een loon van f 12.25 per 1000 stuks voor de 5 ets. sigaar, met bepaling dat daaronder loonen voor ZVz en 4 cents sigaren zouden worden gebouwd en daarboven loonen voor de duurdere sigaren. Deze regeling zou pas in werking treden na dat de voor de patroons-organisaties ontwor pen ordeningsovereenkomst door den minis ter van economische zaken zou zijn verbin dend verklaard. Dit voorstel werd door beide par tijen afgewezen. De rijksbemiddelaar heeft toen verdere pogingen om partijen tot el kaar te brengen, opgegeven. EERSTE KAMER. Ordening moet z.i. geleidelijk geschieden. Op de gereserveerde tribune zat de voor ganger in het Kabinet-Colijn van 1933 van Minister Steenberghe. te weten Mr. Ver schuur, tegenwoordig voorzitter van de R.K. Staatspartij. Vermoedelijk zal hij vandaag over zijn politieken geestverwant wel tevreden geweest zijn, in elk geval wat diens talent be treft om een goede rede uit te spreken en van zich af te slaan. Met betrekking tot dit laatste deed b.v. de s. d. senator de la Bella ondervinding op. Jongens, jongens, dat was lang niet malsch, wat deze zoo al van den Minister te hooren kreeg. Wie kaatst, moet den bal terugverwachten. De heer de la Bella had heel wat kritiek ten beste gegeven, doch nu werd hij van achter de Regeeringstafel ge ducht onder handen genomen. Hij mocht b.v. met zekere trots hebben aangekondigd, dat er weldra weer een boek vanwege het N.V.V. zou verschijnen als een soort vervolg op het Plan van den Arbeid, welnu, de Regeering werkte niet met boeken, maar dat wilde nog geenszins zeggen, dat zij niet weet wat zij wil. Alles wat de 400.000 werkloozen kan vermin deren. zal de Regeering ter hand nemen en de s. d. criticus kon er van op aan, dat zij niet zoozeer in woorden als wel in daden haar kracht toont. Dat geldt o.m. op het gebied van ordening, en ook wat aangaat de toepassing van de wet op de vestiging in het kleinbedrijf. In 3 maanden tijds zijn daar reeds 46000 be drijven ondergebracht, zoodat bij voortgang in eenzelfde tempo aan het eind van dit jaar liefst 100.000 bedrijven er onder zullen vallen. Het ordeningsgebouw komt men binnen met behulp van een trap met wel een 30-tal tre den. Wie echter terstond de 28ste trede wit halen, loopt geducht kans zijn nek te breken. Zachtjes aan. dan breekt het lijntje niet, is ook hier de leuze. En wanneer de heer de la Bella den Minister verweten heeft de arbei ders eigenlijk niet als bedrijfsgenooten te be schouwen. dan was Mr. Steenberghe. die verder de onjuistheid van 'n dergelijk verwijt aantoon de, door zulk 'n uitlating hoogelijk gegriefd. Bij de uitvoering en controle van allerlei wetten, heeft hij den arbeidersorganisaties wel degelijk de haar toekomende plaats toegekend. Wat de opmerkingen omtrent de loonen in agrarische en industrieele ondernemingen betreft, wees Zijne Excellentie er op, dat men een en ander in breeder verband moest zien. dat overigens voorzichtigheid t.a.v. de verge- lijkingscijfers geboden was, terwijl hij ten slotte te kennen gaf, bij de uitvoering der Landbouwcrisiswet behoorlijke belooning als een noodzakelijk onderdeel der productiekos ten te beschouwen. Dat de landbouw in Duitschland toeneming van werkgelegenheid had opgeleverd, viel toe te schrijven aan de groote achterlijkheid van den landbouw bij onze Oostelijke buren. De steun aan den landbouw, zoo vernamen we verder, is nog onmisbaar en over den steun aan de rogge moet men zich niet al te onge rust maken, want met uitzondering van de laatste 14 dagen is de minimum-roggeprijs steeds gehaald; intusschen zal de Regeering zoo noodig, ingrijpen. Ook de handelspolitiek kreeg een beurt. De Minister toonde aan, dat er werkelijk geen deugdelijke gronden bestaan om den Haag ge, brek aan activiteit voor de voeten te werpen, Tusschen den protectionistische!! die-hard den heer Blomjous en diens tegenvoeter ter Haar heen te laveeren was nog niet zoo een voudig. De eerste kreeg te hooren, dat de Mi nister diens' pleidooi voor autarkie toch niet kon onderschrijven, terwijl Mr. Steenberghe er anderzijds op wees, dat z.i. de scherpe te genstelling tusschen bescherming en vrijhan del toch niet meer van dezen tijd is. En als de heer ter Haar consequent had willen zijn, dan had hij niet moeten pleiten voor overheids steun aan de havens: de waarheid ligt in het midden tusschen deze beide senatoren. Na nog even te hebben aangestipt, dat de Regeering bij industrialisatie bovenal aan dacht heeft te wijden aan een rendabel be drijfsleven, eindigde de bewindsman met de hoop uit te spreken, dat hij in gemeen overleg met het Parlement een steentje zal kunnen bijdragen tot verruiming van de werkgelegen heid. Bij de replieken was het eenige vermel denswaardige, dat Mr. v. Vessem probeerde de houding van de bisschoppen in Oostenrijk ten opzichte van het nationaal-socialisme te gen den Minister trachtte uit te spelen, waarop deze den nat. soc. spreker den raad gaf dat hij en zijn kameraden vooral de verklaring van hun bisschoppen eens goed zouden lezen. Met aanteekenmg dat de nat. soc. fractie te gen was gingen de begrooting van Economi sche Zaken en die van het Landbouwcrisis fonds er z.h.st. door. E. v. R. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VERSTERKING DEFENSIE. 's GRAVENHAGE, 1 April. Aan vrijwil lige bijdragen voor de versterking van de De fensie is thans in totaal f 61.302.73Vz ont vangen. Het gironummer van den comptabe len ambtenaar van het Departement van Defensie is: 114452. f 50 gep. O.-I. ambtenares; f 1.95 fam. V. Haarlem; f 100 rasecht Nederlander, Ter- gorb; f 100 J. H. J. van A. v. d. L., Wasse naar; f 100 Nederlandsche, Den Haag; f 25 G. J. H. geb. C. H. v. H„ Beverwijk; f 250 N. N. Bussum; f 101 ir. J. H. A. W. G. van H. te E., Amsterdam; f 5 M. M. A. B. B.. Aer- denhout; f 100 mevr. de Wed. P. B. geb. W. S. B., Laren; f 50 J. H„ Voorburg; f 100 F. J. H. C. Hierden; f 2.50 mevr. G. A. S. van S.. Heemstede; f 75 N. N.. Goes; f 100 Joh. W. A. N., Den Haag; f 2.50 gepensionneerde Beverwijk; f 50 H. C. F., Bilthoven; f 1000 J. K. Zeist; f 1000 M. K. H. B., Den Haag; f 100 mevr. P. F. B.C. Den Haag; f 2.50 gep. O.- Off., Haarlem; f 50 mej. C. C. V., Amster dam: f 5 mevr. P. A. B. geb. J. A. C.. Haarlem; f 25 G. J. H„ Beverwijk; f 50 N. N. Den Haag; f 500 echtpaar P. te 0„ den Haag; f 100 M. C. O.;. Nijmegen; f 100 A. S., Amsterdam; f 5 C. S. R., Haarlem: f 50, O. S. fa. C. S, Utrecht; f 300 dr. J. P. T., Gouda; f 50 Wees paraat. Heemstede; f 125 J. J. v. S„ Rotter dam; 1000 mr. M. van R. A„ Amsterdam; f 50 N.N., Nice.; f 1000 B. H. B., Loenen a. d. V.; f 50 Hilversumsche: f 1 drie patriotten Leimuiden: f 82.10 leeraren en leerlingen H.B.S. Rotterdam; f 50 N. N. Amsterdam. De minister van defensie deelt mede. dat hem van verschillende zijden voorstellen be reiken om in verband met het binnenkomen van vrijwillige bijdragen voor de versterking van de landsverdediging tot eer. organisatie te komen die ter zake coordineerend en aan moedigend kan werken. Een dergelijke bemoeienis ligt echter niet op den weg van den minister maar is een zaak van particulier initiatief. In een vorige mededeeling heeft de minister zich dan ook bepaald tot het aangeven van de wijze waarop de bedragen kunnen worden gestort.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2