HIJ, ZIJ, Leven en lijden van Eleonora Duse Voor handige vingers Recept en A PE TT. 1333 Charmant Zomertoiletje Eenvoud, doch soepelheid van lijn een allereerste mode-eisch. De Prijsche huizen, die de echte zomer- toiletjes brengen, putten zich uit in origineele vondsten. Doch steeds is eenvoud, gepaard met echt vrouwelijke charme, het parool. Dit toiletje is typisch voor de mode 1938: 't is gemaakt van beige linnen en versierd met rood-bruine knoopen en vertoont' het nieuwe, gladde mouwtje, en de zeer moderne schulpenversiering. De rok is geheel glad en vrij- kort. Dit model, ontworpen door het atelier Chesro, kleedt bizonder jeugdig! Internaat en Jongerenconferentie Belangrijke dagen op komst in club huis Ingeborg te Leusden. Voor vrouwen en meisjes met belangstelling voor psychologische vraagstukken, haarzelf en de maatschappij betreffende, zijn spoedig weer interessante dagen te beleven! Evenals het vorig jaar organiseert n.l. het Jongeren-Werk-Comité van de Nederlandsche vereeniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap weer een internaat, dat dit keer gehouden zal worden op clubhuis „Inge borg" te Leusden van 3 tot 10 April. De voornaamste punten van het programma zijn: „Drie lessen over „De wording der per soonlijkheid" door Hermien van der Heide; twee lessen over „De plaats, die de vrouw in neemt" door dr. W. H. Posthumusvan der Goot; drie lessen over „Spreken en samen- spreken" door dra. Louise Zijlstra; twee les sen over „Hoe leer ik vergaderen?" door mr. N. C. Corry Tendeloo en enkele lessen over „De psychologie en de huishouding", waarvan de spreekster nog nader zal worden aangekon digd. Op 9 en 10 April zal verder een alge- meene Jongeren-Conferentie worden gehou den in de school voor Wijsbegeerte, die tot on derwerp heeft „De psychologie van den man". Men kan zich voor het internaat en de con ferentie aanmeldén bij mevr. W. H. Posthu- mus-van der Goot, Apollolaan 72, Amsterdam. Op grond van de prettige ervaringen 't vo rige jaar op „De Vonk" hoopt het Jongeren- Werk-Comité, dat er ook dit jaar weer veel belangstelling zal zijn. Komt de Crinoline terug? Nu de- mode voor de zomeravondjaponnen twee mogelijkheden voorschrijft: zeer nauw sluitende modellen of een gladde corsage met een 'litermate wijde rok, die op plaatjes sterk geaccentueerd is, maar voorloopig in de wer kelijkheid alleen nog maar zeer ruim valt, nu denken wij onwillekeurig terug aan de crinolines van honderd jaar geleden, en vra gen ons zelf en anderen af, of het er heusch weer'eens van komen zal, dat wij gehoepel- rokt op een feest zullen verschijnen. Hef lijkt niet erg waarschijnlijk: hoe wil len drie jonge meisjes met deze omvangrijke gevallen samengeperst op de aèhterbank van een klein Europeesch wagentje door een paar vrienden, naar een fuifje gereden worden? En dat is toch een heel vaak voorkomende wijze'vah vervoer in dezen tijd. Maar bij die crinolines alleen blijft het niet, onafscheidelijk daarmee verbonden is het ingeregen corset, waarin men zich slechjs langzaam en statig kan bewegen, waarin Iedere snelle stap gestraft wordt met een te kort aan adem en waarin elke emotie' een flauwte tengevolge heeft, iets wat in het boek „Gejaagd door den wind" zoo vaak beschre ven wordt. Appel- en echte flauwtes waren toen aan de orde van den dag, en statigheid was niet alleen een modegril, maar ook wel degelijk een harde noodzaak. Het is niet denkbaar dat wij moderne vrouwen die aan onze sport gewend zijn, die leven in een tijd van snelle bewegingen waar in de - levendige geest- en het vlugge, kwieke gebaar opgeld doen, ons zoo maar zouden laten overhalen tot de weloverwogen en be studeerd langzame handelingen van honderd jaar geleden. Bovendien, welke vrouw aan het stuur zal zich daar nog aan durven wagen, wanneer zij een dergelijk toilet draagt, waar moet dit bouwsel van baleinen blijven tusschen dash board. bank, stuur en voetrem, er is gewoon weg geen plaats voor. Het zou dan mis schien alleen voor avondkleeding in zwang komen, mogen wij veronderstellen, de meeste vrouwen rijden nu toch ook niet, wanneer zij in avondtoilet zijn, dus dat zou geen bezwaar zijn. De onderkleeding blijft dit echter toch: wie zich vroeger wilde „rijgen", kon niet volstaan met een enkele maal zoo'n corset te dragen, dat stijf ingehaald werd, daaraan diende men gewend te zijn, anders was het niet uit te houden. Nu lijkt het dan toch wel onmo gelijk, om zich in zooiets benauwds een fees telijke voorstelling te maken van een dans avond, ook al is de crinoline nog zoo mooi en nog zoo hyper- en hyper-nieuw. Daarbij komt nog, dat zulk rijgen vanzelf sprekend zeer ongezond is: sommigen zullen wel lachen om deze combinatie van een mode en de gezondheid, maar toch is het niet al te gewaagd om te veronderstellen, dat geen vrouw in dezen tijd geneigd zal zijn haar, zij het zelfs zeer slank figuur te persen in een nauwe koker, die daarna nog eens stevig wordt aangehaald. Is dit dan enkel en alleen een zomersche modegril? Niet heelemaal, want ook verle den jaar waren er al zeer wijde rokken voor den zomeravond, en nu is dat nog veel ster ker geaccentueerd, zoodat er wel degelijk een bepaalde gang van de mode in valt te be merken. Tot de crinoline zal het echter niet komen vermoedelijk: de volgende zomermode zal we* een wijziging in dien geest brengen, dat er vlak voor het schijnbaar zekere optreden van de crinoline, een andere koers wordt inge slagen die zich heeft aangepast bij onzen tijd en bij de eischen van bewegingsvrijheid die wij stellen. En laten wij daar dan maar blij mee zijn ook. E. E. J.-P. DE ..SALAMANDER SERIE". In de „Salamander serie" van de N.V. Em. Querido's Uitgeversmaatschappij te Amster dam zijn wederom eenige werken verschenen, nl. ,,De Erfgenaam" van A. M. cje Jong, .Be kentenissen van den oplichter Felix Krul1" van Thomas Mann en „Wampie", de roman van een zorgeloozen zomer van A. den Doolaard. en de Schoonmaak Wees zoo mooi als U wilt, maar maak er geen clrukte over! Er was misschien nooit een tijdperk, waar in door ons, jonge vrouwen— want ook als we de vijf kruisjes gepasseerd zijn, voelen we ohs nog glorieus jong! zóóveel gedaan werd om mooi te zijn. En dit is ongetwijfeld uitstekend. Onze echt- genooten zullen er ons dankbaar voor zijn als we moeite doen om ons slank figuur te be houden, onze teint lelieblank, onze handen slank en lenig, ons haar steeds perfect in de krul te hebben. Alleen: één ding: maak er niet te veel drukte over! Er is niets waar een man zoo'n hekel aan heeft als lastig gevallen te worden met schoon heidsproblemen, of.... steeds de toebereidse len tot onze perfectie te moeten gadeslaan. Kunnen we onze schoonheidszorgen heele maal aan „zijn" oog onttrekken? Nu, met een beetje verstandig overleg gaat het vrijwel. Geen diëet-gezeur. Laat het middagmaal tot eiken prijs har monisch en gezellig zijn en bederf het vooral niet door uit te wijden over wat u al of niet moogt gebruiken voor de slanke lijn. In 't al gemeen wordt er veel te veel getobd over diëet- mogelijkheden (door gemakzuchtige dames, die niet houden van wandelen en gymnastiek). Laat het gezinsmenu gewoon zijn gang gaan en wilt u zelf met alle geweld een „vermage- ringsdiëet", begin dan met den alcohol, de zoetigheden als taartjes, bonbons, vette koek jes, pap en meelspijzen af te schaffen. Nie mand neemt het u kwalijk, als u een biscuitje neemt inplaats van een bonbon en 's middags aan tafel kunt u volstaan met een onnoozel klein schepje van de „gevaarlijke" toespijzen; alleen maar om geen spelbreekster te zijn. En wat belet u, om wat zuinig boter op uw brood te nemen en als u wilt met een sneedje min der te volstaan? 't Zijn allemaal zulke kleinigheden, dat er heusch niet over gezeurd behoeft te worden! Geen vogelverschrikkersmanieien. We begrijpen allemaal levendig, dat iedere man wel het land moet hebben aan een vrouw, die zich voor 't naar bed gaan het gezicht vol- smeert met een vette crème of zich tooit met een gelaatsmasker (vooral 't laatste kan ern stige nachtmerries veroorzaken!). We vinden 't ook volkomen begrijpelijk, dat een „papil- lottenhoofd", op de moderne manier versierd met rubberrolletjes, geen aantrekkelijk schouwspel oplevert, evenmin als het paar oude handschoenen, dat moet dienen om de extra ingevette handen gedurende den nacht te beschermen. En tóch.zondigen we niet allemaal wei eens tegen deze regels? Hebben we altijd de energie om onze schoonheidszorgen uit te stel len tot een uurtje dat we alleen zijn? Neen, we zijn op deze punten vaak erg laksch en toch is dit niet noodig. Laten we eens kijken, wat we overdag als .hijnaar z'n werk is voor onze schoonheid kunnen doen. We spreken dus af dat we 's avonds ons ge zicht niet invetten. We reinigen het zeer grondig met lauw water en zeep vooral noodzakelijk, indien we opmaak gebruiken en betten gezicht en hals daarna met een tik je rozenwater. In de morgenuren komt onze eigenlijke schoonheidsverzorging aan de orde en dit gaat heel gemakkelijk on der het huiswerk door. We beginnen zoodra hij de deur achter zich heeft dichtgetrokken ons gezicht grondig in te vetten en laten de vette crème ongeveer een uur zitten, bij voorkeur terwijl we met een rustig werkje be zig zijn, b.v. afwasschen. Zoodra het ruwere werk aan de beurt komt (vegen, stofzuigen, zorg voor haarden en kachels enz.) vetten we onze handen in en trekken een paar oude handschoenen aan. En als we een hulpje hebben voor dit werk, moe ten we een paar rustige uurtjes 's middags, die we aan lectuur of correspondentie besteden., gehandschoend doorbrengen. De meeste dames zullen er echter wel de voorkeur aan geven, de schoonheidszorg reeds 's morgens achter den rug te hebben. Een erg lastig onderdeel van ons toilet is te genwoordig het haar. We hebben onze groot moeders met haar papillotten zooveel jaren lang uitgelachen en moeten nu boeten voor onzen spot door het feit, dat de moderne rol- lenkapsels zorgvuldig moeten worden „opge draaid", willen ze goed blijven zitten. Maar ook hiervoor is een uurtje 's morgens voldoende. Als u een goede permanent hebt er. voor vaste gewoonte houdt om uw haar 's avonds voor 't naar bed gaan degelijk te bor stelen, blijft het mooi soepel. U draait er dan *s morgens na 't ontbijt de rubberrolletjes in en bedekt het geheel met een frisch gekleurd .tulbandje", dat een beetje behoorlijk bij uw ochtendjaponnetje past. Na een uur of iets langer gaan de rolletjes er weer uit en wordt het haar flink geborsteld en keurig opgemaakt, waarbij het meestal wel noodzakelijk zal zijn, het met een weinig bril lantine te bespuiten. Hebt u extra lastig haar, dat meer zorg ver- eischt, steek het dan goed vast met onzicht bare schuifjes en verberg het kapsel geduren de de uren dat u thuis bent onder een zelf- gehaakt zijden haarnetje met groote mazen, van voren afgezet met een „vlecht" van ge kleurd lint, die als een diadeem het hoofd om sluit. Dit staat bijzonder elegant en uw heer en meester zal zelfs niet vermoeden, dat deze bekoorlijke versiering tegelijkertijd dient om het kapsel te „temmen"! Begenadigd tooneelsp eels ter en heldhaftig mensch Eene, die de vrouwenziel begreep Armoede, ontbering, verdriet en ontembare wilskracht en hel brandende vlam van le vensverlangen, dat is de jeugd van Eleonora Duse. Geboren in 1859 als een dochtertje van een rondreizend tooneelspelerspaar, kent het tengere, overgevoelige meisje met het bleeke gezichtje en de onnatuurlijke groote, donkere oogen. sinds haar geboorte geen thuis, geen rust. Eens wonen ze een heelen winter lang in een écht huis, bij vriendelijke menschen en de gastvrouw geeft het kind een pop cadeauEleonora is er dol oop en wil haar zelfs 's nachts geen oogenblik loslaten. Dan klinkt weer 't seinopbreken, verder reizen. En Eleonora neemt de pop mee in haar armen onder haar manteltje, maar een paar stappen van de gastvrije woning keert ze zich om; ze legt de pop jn het bedje, waar ze zelf ge slapen heeft en zegt: „Ik heb ze daar maar gelaten, dan heeft zij het tenminste warm". Eleonora is vier jaar oud, als haar naam voor het eerst op een affiche prijkt: Ze moet in Victor Hugo's „Les misérables" de kleine Co- sette spelen. Ze vindt het vreeselijk en be grijpt maar niet, hoe groote menschen er ple zier in kunnen hebben op het tooneel een kind te zien huilen. Maar het tooneelspelen is plicht, nood, 't eenige middel om in leven te blijven: een schamel, zwervend, armoedig leven. Haar moeder sterft en Eleonora groeit op tot een schuchter gereserveerd meisje, dat niet gemakkelijk iets van haar innerlijk leven laat zien. Dan, als ze veertien jaar is, gebeurt het groote wonder: ze speelt te Verona de Julia - rol in het Shakespeare'sche drama en dan weet ze opeens zich geheel één met de ge stalte, die ze uitbeeldt. Het is als een roes, een wondere zaligheid, die haar doorstroomt en haar boven zichzelf uittilt. Van dit oogenblik is haar lot beslist: de be genadigde tooneelspeelster, die zij worden zal, is in haar bgonnen te leven.... Met- veel wederwaardigheden, vreugde en ver driet. zorgen en moeite en een verbitterden strijd om er bovenuit te blijven, gaat het leven verder. Er komt voor haar een milieu van verwante zielen, een opbloei van levens vreugde dan. de ernnre i°'eur«telliny van een ongelukkige jeugdliefde. En door dit alles heen vecht ze zich met al haar kracht vooruit Zij gaat verder en langzamerhand worden de menschen en de theaterdirecteuren op merkzaam op haar eigenaardige, magische gestalte. Een slank meisjesachtig figuur, groote, bezielde oogen en een wonderlijk hartstochtelijk spel, waarin iedere vezel na- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Eleonora Duse. tuurlijkheid en leven is. Dat is Eleonora Duse: geen mooie vrouw, geen charmante vrouw in den gewonen zin, maar een persoon lijkheid, een mensch met een eigen levens stijl. Met haar rijpwording groeit haar liefde tot de menschen, haar zusterlijke bereidheid om vrouwen in haar moeilijkheden te helpen. Maar deze liefde is enkel spontaan leven en verdraagt niet de begrenzing van 't een of andere program. Als een congres voor de vrouwenbeweging zich eens tot haar wendt om steun, schrijft zij: „De dwaling van de vrouwenbeweging, zooals zij bij ons ontstaan is en begrepen wordt, bestaat hierin, dat geworden is tot een strijdperk van kleine twis ten en kleine overwinningen. Zoo heeft het den schijn alsof de beide geslachten twee par tijen waren, die elkander ten koste van eigen waardigheid bestrijden. Doch de oplossing van het probleem ligt in wederzijdsche achting en vertrouwen, in het bereiken van de hoogste deugden en hoogste la-achten des levens. De basis van een veran dering moet dus opvoeding zijn; opvoedim van mannen en vrouwen beide". En dan komt zij met haar raad en levens wijsheid tot de vrouwen, die zich in brieven tot haar wenden om steun en troost; de hon derden. die intuïtief in haar spel gevoeld hebben, hoe diep zij de vrouwenziel be grijpt. In haar eigen leven laat Eleonora Duse zien, dat de liefde voor haar het hoogste is. Alle gekoketteer, alle behaagzucht, maar ook alle vertroebeling door bijoogmerken zijn haar «reemd. Zij ontmoet den omang.- werleden dich ter Gabriele d'Annunzio op een vroegen morgen in Venetië als beiden, niets van el- Maandag Runderbiefstuk, Aardappelen Roode kool Havermoutpap Dinsdag: Gestoofde varkensnier Tomatensaus Gekookte rijst Maizenapudding met abrikozen Woensdag: Gehakt Spinazie Aardappelen Broodschotel met rozijnen Donderdag: Spinaziesoep Kalfscarbonaden Aardappelen De voorjaarsmode brengt keurige shawls èn overvloed van linten en strikken. Welk een mooie gelegenheid om iets aardigs te maken, dat een simpel japonnetje zal opfleuren! Twee aardige nouveautés geeft onze teeke ning te zien: de eene een shawl van kleurige zijden lapjes vervaardigd (hoe bonter, hoe aardiger) en de tweede een ceintuur gemaakt van verschillende kleuren ripslint. Twee doodeenvoudige werkjes, zult u zeg gen? Ja, maar de kunst ligt in het idee en de goede combinatie der tinten! kander wetende, een slapelooze nacht in een gondel hebben doorgebracht. Ze wandelen samen door de morgenlichte straten en pra ten eenvoudig als goede kameraden over simpele dingen van het leven. En als ze af scheid nemen, vraagt ze hem waarom hij niet voor het tooneel schrijft. Hij begint voor het tooneel te schrijven en zij zal zijn werk een groote en geheel nieuwe kunst volgens haar meening aan de menschheid brengen. Zij.' zal door hem haar groote levens bloei beleven en door haar zal zijn werk tot bloei en leven worden gewekt; ze voelt dit als haar noodlot, waaraan ze zich gewillig overgeeft. Enkele jaren duurt de ydille en Eleonora speelt zijn stukken in Europa, in Amerika worstelt zich heen door spot en hoon van een vijandig publiek, doet bovenmenschelijke pogingen om zijn en haar idealen uit te dra gen. Dan komt de ontgoocheling, de groote smart van haar leven: hij verlaat haar publiceert een boek, waarin hij dingen open baar maakt, die voor haar heilig zijn en ver borgen hadden moeten blijven. Dat is buitenkant van de tragedie; een s'chandaaltj dat heel wat stof deed opwaaien. De binnenkant is de lijdensweg van een geniale vrouw die haar idealen trouw blijft en zonder bitterheid tot het uiterste toe voor haar liefde heeft willen lijden. Het is Eleonora Duse niet gegeven geweest, d'Annunzio's werk ingang te doen vinden hetzelfde publiek, dat razend van enthou siasme de paarden van haar rijtuig afspant om haar in triomf rond te leiden als ze een van haar andere glansrollen is opgetre den, blijft koud voor zijn stukken of fluit uit. Eerst een nieuw Italië het Italië waarvan ze gedroomd heeft, aanvaardde zijn werk en zijn persoon, als deze den droom daad vermag om te zetten. Schijnbaar is hij de sterkste van de twee en zij de versmade, de verliezende partij Maar de werkelijkheid is anders, want tegen 't eind van haar leven komt, na al haar strijd en lijden, over Eleonora de groote vrede, die boven deze aardsche worsteling uitgaat. Zij gaat begrijpen, dat al haar dienen zoeken geweest is een zoeken naar waarheid, naar het Leven achter dit leven. Ze begrijpt den zin van het woord: g< 'e. Tijdens den wereldoorlog 'kan ze enkel helpen en dienen, maar daarna drijft weel een macht, sterker dan haar tegenweer haar ziekte, haar voort. Ze blijft spelen, sleept haar ziek, afgetobt lichaam voort van stad tot stad. maar over worden menschen getroost en opgeheven door de wonderbare kracht van haar genie dat hen nader brengt tot de verlossing uit alle mensehelijke lijden. Op 21 April 1924 is zij te Pittsburg in het 3 ar nas gestorven. fv, DE RUYTER—V. d. FEER. Spercieboontjes uil de bus Vruchten Vrijdag: Gebakken bokking Veldsla met biet Aardappelen Botersaus Rijstebrij Zaterdag Bruine boonensoep met groente Drie in de pan Zondag: Gepaneerde hambroodjes Kalfsn ierstuk Aardappelen Brusselsch lof Kabinetpudding VEGETARISCHE MENU'S. Aardappelschotel met kaas Griesmeelpudding met pruimen 2. Bruine boonen- croquetten met tomatensaus Aardappelen Bloemkool Gort met rozijnen 3. Havermoutlapj es Sla van roode kool en geraspte appel Aardappelen Rijst met bote* en suiker. 4. Witte boonensoep met verschillende groente Gebakken brood met bessensap Bruine- of witte boonensoep met groente. Benoodigdheden: lVs pond bruine- of Witte boonen, 2Vz L. water, 4 preien, l flinke wortel, 1 bosje selderij, 1 ons boter of 2»/a ons mager spek. Bereiding: De boonen uitzoeken, wasschen en 24 uur weeken. Ze met het weekwater en zout opzetten en gaar koken (pl.m. 1 1/4 uur). De boonen zeven en met het kookwater terugdoen in de pan. De groente schoonmaken, wasschen en in kleine stukjes snijden, er bij doen en pl.m. V2 uur meekoken evenals het in dobbelsteentjes gesneden spek. Gebruikt men geen spek, dan neemt men 4 bouillonblokjes of povietjes en roert op het laatst de boter door de soep. Is de soep nog wat te dun, dan bijbinden met aangemengde bloem. Gebakken wit brood of gesneden bruin brood er bij geven. Gepaneerde hambroodjes. Benoodigdheden: 8 dunne stukjes brood (5 x 8 c.M.), 1 ons ham, l1/-2 d.L. melk of bouillon, 2Vz lepel bloem, 11/2 lepel boter, peper. 4 le pels melk, 2 eieren, paneermeel, zout, peter selie. Bereiding: Een saus maken van boter, bloem en bouillon of melk. Deze goed door laten koken, de klein gesneden ham er door roeren en op smaak afmaken met peper en zout. De dunne stukjes brood met dit mengsel beleggen. De eieren breken, uitroeren en ver mengen met de 4 lepels melk. De broodjes erin leggen, het vocht er over heen scheppen en als het ei erin getrokken is, ze door pa neermeel wentelen. In het frituurvet bruin bakken. Ze opdienen op een schotel, bedekt met een gevouwen vingerdoekje en garneeren met gebakken peterselie. Voor gebakken peterselie, eenige mooie takjes wasschen en tusschen een doek afdro gen. Als het frituurvet wat bekoeld is, ze er in doen en bruin en knappend bakken (Deksel klaar houden voor het spatten van het vet.) Deze broodjes kunnen van te voren ge maakt, en voor het gebruik even in den oven opgewarmd worden. Het bakken van eenvoudige koekjes. Met het klaarmaken van de koekjes volgens bijgaande recepten, zal ook een weinig ge oefende bakster niet veel moeite hebben, als maar op de volgende punten gelet wordt: De hoeveelheid die in de recepten aangege ven zijn, moeten nauwkeurig afgewogen wor den. Men moet goede grondstoffen gebruiken, inplaats van boter kan men half boter en margarine nemen, wat b.v. bij de kruidkoek jes niet en bij de andere soorten slechts een weinig te proeven is. De prijs wordt hierdoor natuurlijk iets lager. De boter, die gebruikt wordt, moet hard en koud zijn. men moet het deeg vlug kneden, en als het door de bewerking kleverig ge worden is, een tijdje op laten stijven. De tafel waarop het deeg uitgerold wordt, moet droog en schoon zijn. De deegrol of bij gebrek hier van de flesch, eveneens. De tafel en de rol worden met weinig bloem bestrooid; gebruikt men te veel dan wordt het deeg te droog. Gaat het deeg vastplakken, dan dit deeg met een mesje verwijderen. Ook van de deegrol de aanklevende stukjes afha len. Het bakblik wordt meestal met bloem be strooid: voor koekjes die gemakkelijk vast gaan zitten of als één geheel gebakken wor den, wordt het blik met wat boter ingesmeerd. De oven moet tamelijk heet zijn. Een gas- oven wordt. 8 a 10 minuten van te voren aan gestoken. Kan de oven op boven- en onder- warmte gedraaid worden, dan geeft men bei de, en zet het blik middenin. Heeft men een oven met alleen onderwarmte, dan zet men het blik wat lager, maar geeft meestal niet de volle warmte, omdat de koekjes dan aan den onderkant donker zijn en van boven nog te licht van kleur. Bij het gebruik van een electrisch fornuis volgt men de regels, die in het kookboekje aangegeven zijn. Dan rest nog het kolenfornuis. Voor deze ovens zijn moeilijk bepalingen op te geven. Door het gebruik leert men den oven het best kennen. Dit geldt echter ook voor het bakken in den gas- of electrischen oven. De meeste koekjes blijven 15 a 25 minu ten in den oven. Bij het van het blik nemen, gebruike men bij voorkeur een breed mes en legt de koekjes tot ze stevig aanvoelen, plat neer. Als ze door en door koud zijn, kan de trommel waarin men ze bewaart pas gesloten worden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7