Boekenweek De j aarlij ksche Nederlandsche Boekenweek is Vrijdag opnieuw ingeluid en ik wensch haar het beste. Natuurlijk sprak de minister van Onderwijs en hij stelde het cultureele element voorop, hetgeen in dezen tijd niet genoeg gedaan kan worden. Want het raakt steeds heviger in het gedrang in een wereld vol bommen en granaten, vol tanks en vol mijnen, vol gifgassen en vlammenwerpers. En de redevoeringen die deze en aanver wante .artikelen aanbevelen kunnen, ondanks hun rijkdom aan adjectieven en hun ver- eerïng van de overtreffende trap, die nimmer zoo hard getrapt kan hebben, bezwaarlijk beschouwd worden als litteraire producten die voor de eeuwigheid bestemd zijn. Indien zij ov.er eenige eeuwen nog eens herlezen zullen worden zullen zij wel meer verbazing wekken dan litteraire bewondering. Maar het Boek trotseert zelfs deze tijden. Het trotseert ze 'zelfs in krasse, litteraire hoeveelheden. Naar mate het zich vermenig vuldigt, leeft het helaas korter, hetgeen aan alle bij zijn productie betrokkenen veel zor gen baart. Er zijn inderdaad verschrikkelijk veel boeken aan de markt en zeer weinige „blijven leven". Mode-successen worden wel geboekt en leiden tot groote oplagen die in korten tijd van de hand gaan. Maar één of hoogstens twee jaar later praat men er niet meer over. Waar is nu de opwinding gebleven over Ina Boudier-Bakker's diksten „best seller", De Klop op de Deur, en zelfs over die uit het Noorsch vertaalde serie die den schrij ver Gulbranssen tot hevigen maar korten roem in ons land deed geraken. U weet wel Winden waaien om de rotsenen zoo? De minister heeft Vrijdag in den hem toe komenden onderwijzenden toon verklaard, dat een groot deel van ons volk nog moet leeren lezen en andere aspecten van het leven zien. Dat is de taak van het boek, zegt hij. Ik weet niet öf het daar wel in toenemende mate aan beantwoordt. Of liever gezegd: ik weet wel dat het dit in afnemende mate doet. Er wordt, in het algemeen gesproken, zeker met minder aandacht gelezen dan vroeger. Er wordt teveel op mode-succes van den een of anderen schrij versnaam gelet en er wordt heel weinig her lezen. Kinderboeken hebben eigenlijk nog de beste kans; kinderen zijn in dit opzicht niet veranderd en herlezen een boek met plezier eenige malen. Maar ouderen komen daar zel den toe. Behoudens, natuurlijk, de uitzonde ringen. Natuurlijk worden er ook in dezen tijd wel heel mooie heel zuivere boeken geschreven, en zwoegende critici gravend'in den berg dei- nieuwe litteratuur, trachten ze naarstig te ontdekken en er de aandacht hunner lezers op te vestigen. Maar ik vrees dat dit laatste vaak .een te zware opgaaf is en dat er: inder daad in deze jaren menige litteraire aanwinst in de vergetelheid verzinkt en menige auteur ontmoedigd wordt. Het. is niet ,.te. loochenen dat de- -speurder naar goede litteratuur in de zen tijd van 'numerieken overvloed scherper en volhardender moét speuren dan indertijd zijn vader of nog vroeger zijn grootvader. Hij moet volhardend zijn en zich niet van de wijs laten brengen door dikte, wonderlijke titels en aan tallen identieke, exemplaren in étalages van boekverkoopers. En zelfs niet door de mede- deeling van anderen: „Dat moet je gelezen hebben" of „Dat leest iedereen". Het wil mij dus voorkomen dat de Boeken week wel eenige commentaar en toelichting verdient. Al juich ik haar toe en al waag ik het haar verre te verheffen boven alle rond gebazuinde bewapenings-statistieken, die wel de dividenden der fabrikanten-van-oorlogs tuig maar niet den menschelijken geest doen stijgen. Natuurlijk zouden wij op cultuurgebied in dit land nog wel eens wat meer kunnen beproeven dan een Boekenweek. Nu Weenen en Salzburg als internationale muziekcentra voorloopig schijnen te hebben afgedaan omdat vele grootë musici er niet meer mogen komen en anderen, zooals Toscanini, niet meer willen schijnt de gelegenheid schoon tot het instellen van een Nederlandsch Festival. Misschien is er ook op ander kunstgebied nog wel meer te ondernemen, al kan onze overheidskas, ook al zwaar beproefd door het deelnemen aan den bewapeningswedstrijd, er niet veel aan doen. Maar is onze Frans Hals- Tentoonstelling, van overheidswege onderno men en bekroond met een batig saldo van twintigduizend gulden, dat nu aan de Kunst ten goede zal komen, niet een vingerwijzing voor Nederlandschen ondernemingsgeest op cultureel gebied? Kunnen wij met de tijdsomstandigheden niet ons geestelijk voordeel dienen? Het is een aanlokkelijke gedachte. BEVERWIJK Het concours van de Harmonie kapel. De loting. Zaterdagavond heeft in het gebouw „Har monie" aan de Groenelaan de loting plaats gevonden voor de beurt van optreden van de vereenigingen, die aan het concours van de Beverwijksche Harmoniekapel, dat op He melvaartsdag en Tweeden Pinksterdag wordt gehouden, deelnemen. Slechts een klein aan tal afgevaardigden was aanwezig, toen de voorzitter van de organiseerende vereeniging, de heer G, Scheurer een openingswoord sprak waarin hij hoopte, dat het a.s. concours een prettig verloop zou hebben. De loting had het volgende resultaat: Hemelvaartsdag: Vierde af deeling Harmo nie: „B Moll". 's-Gravelande; verplicht num mer „Noël, petite ouverture de concours" van F. Andrieu. Tweede af deeling Fanfare: Kunstgenot, Haarlem; verplicht hummer „Brocelliande", fantasie van J. Farigoul. Tweede af deeling Harmonie: .Albert Hein" Zaandam; verplicht nummer: Ouverture „Fête Provence" van F. Popy. Eerste af deeling Fanfare: Postfanfare Crescendo, Hilversum; Vooruit, Oude-Tonge, verplicht nummer: „Laetare". ouverture van M. Poot. Af deeling uitmuntendheid Fanfare: Chr. Fanfarecorps Arti et Religione, Haarlem; Haarlemsche Politiemuziekvereeniging, Haar lem, verplicht nummer: „Die beide blinden", ouverture van Méhul. Eere-afdeeling Fanfare: H.U.G.O., Heerhu- gowaard; Apollo, Nieuwe-Tonge; Harmonie, Slikkerveer, verplicht nummer: „L'Oreste" van S. Vlessing. Eere-afdeeling Harmonie: Eensgezindheid, Zunderdorp, verplicht nummer: „Les deux Frances" ouverture van G. Paies. Superieure-af deeling Harmonie: Prinses Juliana, Huizen; Excelsior (afd. Wester-speel- tuin) Amsterdam, verplicht nummer: Ouver ture „Preciosa" van Weber. Tweede Pinksterdag. Vierde afdeeling Fan fare: Nieuw Voorwaarts, Baarn, verplicht nummer: „Noël, petite ouverture de con cours" van F. Andrieu. Vierde afdeeling Harmonie: Brocapharm, Meppel. Derde afdeeling Fanfare: Crescendo, Oost- zaan, verplicht nummer: „Mellna", ouverture van D. Eenhaes. Tweede afdeeling Fanfare: Wilhelmina, Volendam, Arion, Wijk aan Zee. Tweede afdeeling Harmonie: Voorwaarts, Haarlem. Eerste afdeeling Fanfare: Chr. Muziekver- eeniging De Harpe Davids, Noordwij kerhout. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie: Apollo Haarlem, verplicht nummer: .Chant Druidi- que" van H. Filette.. Eere-afdeeling Fanfare: Crescendo. Spaarn dam. Eere-afdeeling Harmonie: Soli Deo Gloria* Weesp. Superieure-afdeelïng Fanfare: Christelijk Fanfarecorps Crescendo, Sassenheim, Kon. Edam's Fanfarecorps, Edam, verplicht num mer: „Vers la lumière" ouverture van N. Daneau. De volgorde voor den marschwedstrijd op Hemelvaartsdag Werd als volgt vastgesteld; 1 B Moll, 's-Gravelande; 2 Kunstgenot, Haarlem, 3 Albert Hein, Zaandam, 4 Postfan fare Crescendo, Hilversum, 5 Christelijk Fan farecorps Arti et Religione, Haarlem, 6 Har monie, Slikkerveer, 7 Eensgezindheid, Zun derdorp, 8 Excelsior, Amsterdam. Aan den marschwedstrijd op Tweeden Pinksterdag nemen de volgende vereenigin gen deel: 1 Arbeidersmuziekvereenïgiiig Nieuw Voor waarts, Baarn, 2 Brocapharm, Meppel. 3 Arion, Wijk aan Zee, 4 Voorwaarts, Haarlem. 5 De Harpe Davids, Noord wij kerhout, 6 Apollo Haarlem, 7 Crescendo, Spaarndam, 8 Soli Deo Gloria, Weesp. Aan het slot van de loting deelde de voor zitter nog mede, dat er na afloop van heide concoursdagen een eere-wedstrijd wordt ge houden. In de jury hebben zitting genomen de heeren H. W. Plof meester, Haarlem; Maré, Rotterdam en Ruygrok uit Den Haag. Om trent de straat, waarin de marschwedstrijd zal worden gehouden, wordt nog overleg ge pleegd. FRIESCHE VEREENIGING. De onlangs alhier opgerichte Friesche Ver eeniging „Us Memmetael", zal Dinsdagavond in het gebouw „Adrichem" haar eerste ver gadering houden. In deze bijeenkomst zal o.m. een bestuur worden gekozen. Zoo mo gelijk zullen er ook voordrachten in het Friesch worden gedaan. Tot nu toe telt het Frysk Selskip „Us Mem metael" reeds zestig leden. JAARVERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK. De Coöperatieve Boerenleenbank te Be verwijk houdt op Dinsdag 5 April in café „De Groentenbeurs" aan de Meerstraat, haar jaarlij ksche algemeene vergadering. De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer Jac. Meyer Gzn., verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht we gens periodieke aftreding van den heer J. Waardijk, benoeming van twee plaatsvervan gende bestuursleden,'vaststelling rekening en balans over 1937. DE TUINBOUWCURSUS VAN DE STANDS ORGANISATIES. De eerste tuinbou w va keurs us, die dezen winter georganiseerd werd door de plaatse lijke afdeelingen van den L. T. B„ den N.T3. en den Christelijken Boeren- en Tuindera- bond is thans geëindigd. De cursus, die In de R.K. school voor u.l.o. aan den Keesdelfs- weg werd gehouden, heeft een zeer bevre digend verloop gehad. De 22 leerlingen, waar mede de cursus eindigde, zijn allen bevor derd naar de tweede klasse. Ten einde de leerlingen ook practische in zichten te geven zullen nog gezamenlijke excursies worden gemaakt naar de boomkwee- kerïj van den heer PI. C. v. d. Colk, naar het laboratorium van prof. Van Slogteren in Lisse, eenige bloembollenbedrijven en ten slotte zoo mogelijk ook naar de Mekog te IJmuiden. OUDERAVOND ZEEWIJKSCHOOL. In de Zeewijkschool aan den Romerkerkweg zal op Maandag 11 April een ouderavond wor den gehouden. De directrice van de Huishoud en Industrieschool zal in die bijeenkomst een causerie houden over. het nijverheidsonder wijs voor meisjes, de heer F. J. Heykoop zal dat doen over het nijverheidsonderwijs voor jongens. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE GAZONS. De werkzaamheden, verbonden aan het ma ken van nieuwe en het afsluiten van som mige bestaande doorgangen in de gazons van de Breestraat hebben in de afgeloopen week slechts in bescheiden mate voortgang gevon den. In het belang van een veilig verkeer zullen deze wijzigingen m de doorgangen wor den aangebracht. Doordat het werk niet direct wordt afgemaakt is evenwel bij avond voor voetgangers en fietsers een gevaarlijke situa tie ontstaan. Menigeen viel reeds over een gazonhekje voor een ouden doorgang of stui- kelde in de diepe duisternis, die des avonds na elf uur in onze hoofdstraat pleegt te heer- schen, over den rollaag die voor sommige doorgangen is aangebracht. Ook eenige fietsers maakten over de niet-zichtbare en soms ook niet-verwachte hindernissen een buiteling. Wanneer het werk gereed is, zal on getwijfeld voor de voetgangers en ook voor de autobuspassagiers bij de halten een belang rijke verbetering tót stand gekomen zijn, maar nochtans lijkt ons een vriendelijken wenk om de overgangsperiode zoo kort mogelijk te laten voortduren, gelet op de huidige situatie, die niet zonder gevaar, wel gerechtvaardigd. DE VOORBEREIDING VAN HET RIOLEERINGSPLAN. Naar wij vernemen verkeert het rioleerings- plan voor onze gemeente, dat met steun van het Werkfonds zal worden uitgevoerd, thans in zoo'n vergevorderd stadium van voorberei ding, dat het binnenkort in den gemeente raad zal kunnen worden behandeld. Dezer dagen is met de vakorganisaties over eenstemming bereikt omtrent de loonen. KRACHTSPORTVEREENIGING D. O. K. De heeren Gaarthuis en Tabak, leden van de Krachtsportvereenlging D.O.K. alhier heb ben in Sneek een demonstratie van gewicht heffen gegeven, waarvoor zij waren uitge- noodigd door den heer Van Gorkum, boks leeraar aan de boksschool van het Friesche stadje. De heer Tabak heeft vooraf een in leidend propaganda woord gesproken, waarin hij o.m. uiting gaf aan den wensch, dat naast de boksschool ook een afdeeling gewicht heffen zou worden opgericht. De demonstratie van onze gewichtheffers werd door de ruim 300 aanwezigen met groote belangétëlllag gevolgd. Op Zaterdag 9 April zal in Kuilenburg de huldïgingswedstrijd ttisschén D. O. K. en S. D. V. plaats vinden. Voor D. O. K. zullen daarin uitkomen: le afd.: H. Groeneveld, C. J. Groeneveid, J. Waarts, W. Brandjes, H. Duin, G. van Soest. 2e afdeeling: J. Schelvis, A. Minnebo, W. Monné Ook dan zullen de- heeren Gaarthuis en Tabak het gewichtheffen demonstreeren. D.O.K. heeft een autobustocht naar Cu- lemborg georganiseerd, waaraan nog enkele belangstellenden kunnen deelnemen. Voor den aanvang van den wedstrijd .worden de leden van D. O. K. met muziek ingehaald. RENNERSCLUB KENNEMERLAND. Onder zeer ongunstige weersomstandighe den heeft de Rennersclub „Kennemerland" gisteren de eerste rit voor de voorjaarscom petitie gehouden. Als gevolg van de hevige stormvlagen moest een. groot aantal renners opgeven, .zoodat slechts acht deelnemers den wedstrijd uit reden. Met den steun van den wind kon op een klein gedeelte, van het par cours soms een snelheid van bijna 50 K.M. worden bereikt, maar onmiddellijk daarna hadden de renners alle moeite om 15 K.M. te halen. Het pleit voor de tien deelnemers, die- de eindstreep passeerden, 'dat zij nog een ge middelde van 28 KM. wisten te bereiken. De uitslagen waren: A-klasse (66 K.M.).: 1. J. Leguit, 2 uur, 21 min. 40 sec. 2. A. Drenth op 3 sec. B-klasse (66 K.M.) 1. W. Koomen, 2 uur, 21 min. 43 sec. Overige renners opgegeven. C-klasse (55 K.M.) 1. G. Kwantes, 1 uur 58 min. 21 sec.; 2,. B. Noë, 2 uur 2 min. 35 sec. 3. Chr. Heyne 2 uur 2 min. 28 sec. 4. K. K. Troost. 5. B. Meyer. Junioren (33 K.M.): 1. D. Mooy 1 uur 25 min. 15 sec. (Alleen). Zondag a.s. houdt „Kennemerland" een re cordrit over 55 K.M. voor de A en B.-klasse en 44 K.M. voor de C-klasse. De openingswedstrijden op de Zaansche Wielerbaan te Assendelft konden wegens het slechte weer geen doorgang vinden. PASSIE-AVONDEN IN HET K.S.A.- GEBOFW. Woensdag- en Donderdag worden in het K.S.A.-gebouw passie-avonden gehouden, ge organiseerd door de vereeniging „Katholiek Beverwijk". Op deze avonden zullen door een knapen koor Gregoriaansche gezangen worden uit gevoerd. De heer N. Tervoort zal declameeren: „Ahas- verus, de wandelende Jood". Na de pauze wordt de film „Golgotha" vertoond CASTRICUM HET PROTEST VAN C.S.V. Vanavond zal de protestcommissie van den N.H.V.B. het protest behandelen, ingediend door C.S.V. tegen een doelpunt dat aan Zaan dijk werd toegekend in den wedstrijd Zaan dijk 2S.C.V. op Zondag 20 Maart j.l. De heer Duinker en eenige spelers zullen voor de protestcommissie moeten verschijnen. Zoowel in Castricum als in de Zaanstreek wordt de uitslag van de behandeling van dit protest met spanning verbeid, want bij toe wijzing zou C.S.V. tegen O.F.C. een beslissings wedstrijd moeten spelen om de bezetting van de eerste plaats. EEN DURE APRILGRAP. Op 1 April vervoegden zich bij een rijks veldwachter hier ter plaatse twee Amster dammers, die een briefkaart toonden, waar mede zij waren opgeroepen om in Castricum een prijs van f 15 in ontvangst te nemen, toegekend in een wedstrijd voor de mooiste tenten, die in den vorigen zomer te Castri cum gestaan hebben. De Rijksveldwachter ontcijferde spoedig dé handteekéning van den „inspecteur", K. A. Blirpa, door haar in omgekeerde richting te lezen. De bij den neus genomen hoofdstedelingen waren op een ge huurde tandem naar Bakkum gekomen en hadden den vorigen avond op den prijs al vast gefuifd. Hevig teleurgesteld hebben zij den verren terugtocht naar Amsterdam weer moeten aanvaarden. De werkzaamheden tot verbetering van den Rijksstraatweg tusschen Heemskerk en Noorddorp zijn in vollen gang. Er komt naast den bestaanden weg (rechts op de foto) een nieuwe rijbaan, waarvoor de bazalt-onderlaag reeds wordt gelegd. Midden in den nieuwen weg staat nog een woning. Het is de laatste op dit deel van den Rijksweg, die nog moet worden afgebroken. Dit zal niet lang meer duren, want de nieuwe woning, die een flink stuk van den weg verwijderd is, zal spoedig voltooid zijn. SCHOUW OP WEGEN. Ingevolge de bepalingen van het provin ciale wegeiireglement zal op "Woensdag 20 April schouw worden gehouden over de bin nen deze gemeente liggende wegen met uit zondering van de wegen, welke door een wa terschap worden onderhouden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas Johannes, z. van A. G. van Velzen en M. Hourik; Gerardus Comelis, z. van. C. v. d. Himst en A. Bakker; Anna Geertruida Johanna d. v. N, Scheerman en J. Beuning; Anna Elisabeth d. v. G. Borst en M. Liefting; Catherina Maria, d, van F. Zon neveld en A. M. de Wit. SANTPOORT MISSIE-WEDSTRIJD Zondagmiddag werd op het sportterrein aan de Kweekerslaan een voetbalwedstrijd tusschen „Santpoort" en H3.C. (Heemstede) gespeeld, waarvan de baten ten goede kwa men aan de Missie. Tengevolge van het m'~>- der gunstige weer echter was de belangstel ling minder groot dan was verwacht, zoodat in dit opzicht de wedstiijd niet aan zijn doel beantwoordde. De ontmoeting werd met 5—3 door H.B.C. gewonnen LEZING. Hedenavond besluit Ds. De Kluis uit Rot terdam zijn serie van drie lezingen. Na „De kerk en haar tekort" en „De taak der kerk" zal hij in zijn laatste lezing spreken over .De nieuwe aanpak" PERSONALIA. Mej. G. Traan, onze postkantoorhoudster, wie reeds geruimen tijd ziekteverlof was ver leend heeft met ingang van 1 April j.l. den dienst met pensioen verlaten. Daar nog geen opvolger is aangewezen wordt ook na "ge noemden datum de dienst nog waargeno- 2nen door den heer P. J. A. Molenkamp, den zelfden P.T.T.-employé, die ook gedurende het ziekteyerlof van mej. Traan tot volle tevre denheid van het publiek deze functie waar nam. Zooals bekend mag heeten, moeten kan toorhouders van de P.T.T. zelf voor een ge schikte lokaliteit zorgen, zoodat aangenomen mag worden, dat de benoeming van een nieu wen functionaris ons tevens van de post kantoormisère zal verlossen. TOONEEL. Onze tooneelvereeniging „Jan van Domme len", die bij haar laatste optreden met „Zee mansvrouwen" zoo'n groot succes boekte, brengt op 2den Paaschdag ,,'n Wespennest", een vroolijk spel van vacantie-geneugten van Henk Bakker, voor 't voetlicht. Shell Union boekl ruim 20 millioen dollar winst. Volgens het jaarverslag der Shell Union Oil corporationen dochterondernemingen over 1937 heeft haar geconsolideerde netto be drijfswinst 20.668.880 dollar bedragen; de be drijf suitkomsten over het voorafgaande jaar toonden een winst aan van 19.654.860 dollar, waarbij echter een winst werd gevoegd ad 2.839.503 dollar, voortvloeiende uit den ver koop eener belegging, welke winst uit den aard der zaak niet jaarlijkseh terugkeert. De. nette-inkomsten, zooals die voor 1937 worden vermeld, zijn berekend na aftrek van bedragen voor depletie, depreciatie, „intangi ble" kiosten voor ontginning, amortisatie, in terest, inkomstenbelastingen en voor een klei ne groep van aandeelhouders in dochteron dernemingen die recht heeft op een gedeelte der inkomsten. De maatschappij handhaaft haar politiek van volledige afschrijving van alle „intan gible" boorkosten, welke met een bedrag ad 10.530.383 dollar ten laste van de winst over 1937 werden gebracht. Het verslag deelt mede, dat een reserve Voor belasting op onverdeelde winsten niet noodig werd geacht. Na aftrek van het bedrag, vereiseht voor de uitkeering van het preferente dividend, wa ren de geconsolideerde netto inkomsten equi valent aan 1.44 dollar per aandeel van de 13,070.625 onder het publiek uitstaande ge wone aandeelen, de dienovereenkomstige in komsten over 1936 (exclusief de winst op bovenbedoelden verkoop) bedroegen 1.35 dol lar per aandeel. De door de maatschappij gedurende 1937 gedeclareerde dividenden beliepen 14.949.988 dollar, met inbegrip van de 13.070. 625 dol lar, vertegenwoordigende 1 dollar dividend per aandeel op het gewone aandeelenkapitaal. Het geconsolideerde surplus bedroeg op 31 December 1937 17,350.251 dollar tegen 11.579.155 dollar per ultimo 1936. Op de geconsolideerde balans der 31 De cember 1937 verschijnt voorts een totaal van 85.948.288 dollar aan vlottende activa, welk be drag 2.76 maal zoo groot als als de gezamen lijke vlottende passiva ad 31.148.103 dollar. Gedurende het verslagjaar besteedde de maatschappij, zonder dat zij zich daarvoor in beduidende mate nieuwe fondsen verschafte, ca. 44.100.000 dollar aan kapi taaiinvesteer in- gen in 1936 bedroegen deze uitgaven onge veer 36.500.000 dollar). Na verlaging der obligatieschuld, intrekking van „Serial notes" en na dividendbetalnT>\ toont de balans der maatschappij per 31 r cember 1937 een kassaldo aan van 15.967,t: dollar, bestaande uit kasgelden en schat kistpapier der V. S. Op bovengenoemden datum bedroeg de obligatieschuld der maatschappij 57,497.000 dollar, wat eenigszins minder is dan per ulti mo 1936. De Nederlandsche Boekenweek begonnen. Gala-avond in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag. Rede van minister Slotemaker de Bruine. De Nederlandsche Boekenweek is Vrijdag avond ie 's-Gravenhage ingezet met een gala avond in den Koninklijken Schouwburg, waar voor de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, prof, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, het openingswoord sprak. De minister herinnerde aan den wensch van de commissie voor collectieve reclame, welke deze boekenweek heeft gearrangeerd: de be langstelling van het Nederlandsche volk voor het boek te wekken. Natuurlijk, aldus spr., heeft de commissie, haar naam indachtig, aan het economische element „reclame" gedacht, maar op de eerste plaats is het te doen om het cultureele element en daarbij was het spr. een voldoening, dat dit cultureele en dit eco nomische niet met eikander vloeken, Naast, film en -radio moet het boek evenwel zijn plaats blijven behouden. -.In de -eerste plaats vertegenwoordigt'het de huiselijke sfeer, waarin spr. in den breeden kring de gewoonte van het gezamenlijk lezen zou willen doen herleven. Met een enkel woord herdacht de minister den dezer dagen overleden dichter Willem Kloos, waarbij allen zich van hun zetels ver hieven. Een hartelijk applaus van de volle zaal, waarin ook de ministers Goseling en Steen- berghe, de wnd. burgemeester, prof. ir. C. L. van der Bilt, prof. dr. G. A. van Poelje, direc teur-generaal van het onderwijs, de heer P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en We tenschappen van het departement van O., K. en W. en tal van letterkundigen hadden plaats genomen, onderstreepte dezen wensch van den minister. Vervolgens hield Gerard Walschap een cau serie over de dingen, die den schrijver er toe bewegen te schrijven, waarin hij het voor en tegen van de boekenweek, van schrijversstand punt bezien, overwoog. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met een tweetal eenacters, gespeeld door het Rotterdamseh Hofstadtooneel. Reparaties uitgevoerd. De Grieksche stoomschepen Mount Kyllene en Heleni D„ alsmede de Noorsche tankboo ten Spinanger en T.horshaven hebben te Am sterdam eenige herstellingen, ondergaan en het -droogdok wederom kunnen verlaten, AANGEKOMEN. 1 April: Bridgepool s.s. Mobile 2 April: Wolanda m.s. Swansea Yewvalley s.s. Londen Flandria s.s. Rotterdam Eskburn s.s. Londen Britanica s.s. Antwerpen Mjölner s.s. Gothenburg Flying Irishman m.s. Rotterdam Valborg s.s. Kopenhagen Caribia m.s. Pto Barrios Dioné s.s. Caen Moena s.s, Batavia VERTROKKEN 1 April: Meerkerk s.s. Hamburg Ariadne s.s. Midd. Zee Holland s.s. Methil Pluto s.s. Kopenhagen Pollux s.s. Flekkefjord 2 April: Akershus ss.. Oslo Jupiter s.s. Rochester Baron Ogilvy s.s. San Domingo Tranje m.s. Gr. Yarmouth 'hemis s.s. Bremen ,keld s.s. New Castle -rirecrest s.s. Kings Lynn Vega s.s. Malmö Borthwick s.s. Leith Hebe s.s. Hamburg- Mount Kyllene s.s. Key West Gerfried m.s. Kopenhagen Kern s.s. Rotterdam Stock Force s.s. Londen Henca m.s. Gr. Yarmouth Java m.s. Rotterdam Enid Mary s.s. Goole Flandria s.s. Gothenburg Heleni D. s.s. Pensacola Vechtstroom s.s. Huil Amstelstroom m.s. Londen Rozenburg s.s. Vlaardingen Valborg s.s. Marseille Eskburn s.s. Aberdeen 3 April: Jagersfontein m.s. Beira Hontestroom s.s. Londen Stukgoederen gelost. Het van West Indië komende Duitsche mo torschip Caribia heeft in de Buitenhaven alhier zijn passagiers ontscheept en de voor Amsterdam bestemde lading stukgoederen in een lichter overgegeven. Daarna vertrok het schip naar Hamburg om den volgenden Zon dag wederom naar hier te komen ter insche ping van de passagiers voor West Indië, De lente komt. Uit Montreal wordt bericht, dat de ijsbre- ker er in geslaagd is. het.ijk op de.St.Law- rence-rivier te breken tot op ongeveer dertig mijl afstand van genoemde haven. Men neemt aan, dat de scheepvaart naar deze haven in het laatst van deze maand zal worden her opend. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen maand kwamen hier 348 schepen binnen, van welke 34 voor IJmuiden, 10 voor Zaandam en 295 voor Amsterdam be stemd waren. Groote diepgang. Het met passagiers en stukgoederen naar Beira vertrokken Nederlandsche motorschip Jagersfontein passeerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diepgang van 9,2 meter. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Dioné is van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 April. Bevallen: 31 Maart: W. Bank-Korremans, z. 30 Maart: R. M. H. Schulte-Steimann. d. 1 April: J, H. Opdam-Korthouwer. z. 31 Maart: H. A. Jonkhof-Metz, z. 30 A, M. Hennekam-van Sehöll, d. 30 J. Schaefer- Hakkenbroek, d, 2 April;. A. Boerée-Tull z.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9