HET NIEUWE AVONDBLAD Chamberlain en Mussolini. Het jaarverslag der Reedersvereeniging Bloeitijd. 23e JAARGANG No. 133 DONDERDAG 7 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12*/s ets., per maand 52'/2 cents, per kwartaal f 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. j DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 100.—één lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De internationale verwarring is groot en de redevoeringen en de berichten blijven talloos. Eén dag brengt soms mededeelingen en uitingen van staatslieden, die bij velen de in drukken van een heele week weer totaal weg vagen. Maar men zal zich toch nog wel herin neren waarom de Engelsche minister Eden aftrad. Hij was in conflict geraakt met de in zichten van zijn premier, Neville Chamberlain. Hij wilde jegens Mussolini geen toenadering meer toonen tenzij 'deze eerst in feite bewees dat het hem ernst was met zijn toezeggingen en troepen uit Spanje terugtrok. Chamberlain daarentegen vond actieve toenaderings pogingen noodzakelijk omdat hij het oorlogs gevaar zeer groot achtte, beschouwde de prac- tische mogelijkheden van toepassing van het Volkenbondsstatuut als voorloopig uitgesloten en wilde onmiddellijk onderhandelen over een accoord met Italië, waarin hij zoo spoedig mo gelijk ook Frankrijk en Duitschland wou be trekken. De groote meerderheid van het Engelsche kabinet bleek aan de zijde van den premier te staan, zoodat Eden aftrad. Er volg den vele scherpe debatten' in het Lagerhuis, waarbij de oppositie (Labour en een deel der liberalen) zich bij Eden's standpunt aansloten en later bovendien ijverden voor opheffing van de non-interventie in Spanje, omdat die aan de opstandelingen ten goede kwam en de regeering benadeelde. Maar ofschoon aanvan kelijk scheen dat in Chamberlain's meerder heid verdeeldheid zou ontstaan en ofschoon samenwerking met Duitschland voorloopig werd uitgeschakeld door de Duitsche annexa tie van Oostenrijk, terwijl Franco's leger een reeks overwinningen behaalde en zijn defini tieve succes thans verzekerd schijnt, hand- haaf de de Engelsche premier zijn meerderheid en zijn beleid. Inmiddels onderhandelde hij met Mussolini en er komen nu berichten uit Londen die de bezegeling van een accoord in uitzicht stellen. De diplomatieke correspondent van de Evening Standard, die zegt in nauwe betrekkingen met Jtaliaansehê kringen in Londen te staan, kondigt aan dat dit accoord binnen enkele dagen voor onderteekening ge reed zou zijn. Hij somt de voornaamste bepa lingen in eigen bewoordingen op. Die bepalingen, zooals hij ze weergeeft, be treffen voor een groot deel verklaringen die alleen waarde hebben als béide partijen bezield zijn met den wil, ze na te komen. Wij kennen dat bij ervaring- uit alle verdragen en accoor- den en men kan niemand meer euvel duiden dat hij er met twijfel tegen aan kijkt. In de opsomming van dezen berichtgever geldt dit voor zulke punten als: „Engeland erkent Ita- lië's vitale belangen m de Middellandsche Zee, terwijl Italië zijnerzijds erkent dat vrij ver keer door de Middellandsche Zee een essen tieel belang van het Britsche Rijk is"De vrije scheepvaart door het Suez Kanaal zal zoowel in tijden van oorlog als van vrede strikt gehandhaafd blijven in overeenstemming met de internationale conventie van 1888Beide regeeringen verklaren haar belangeloosheid op Spaansch grondgebied zoowel in Europa als in AfrikaEn betreffende den status quo van de Arabische staten ten Oosten van de Roode ZeeItalië aanvaardt de Engelsche souvereiniteit over het in 1937 geschapen pro tectoraat van Aden. En nog een paar dingen van dezen aard. Andere punten evenwel betreffen daden op korten termijn en zijn dus van grooter betee kenis. Engeland zou stappen doen tot erken ning van Italië's verovering van Abessynië en Italië zijn militaire bezetting van Libye tot- normalen omvang verminderen als de Spaan- sche kwestie eenmaal geregeld zou zijn. Het accoord treedt in werking zoodra de Ita- liaansche regeering haar belofte, de Italiaan- sche troepen en oorlogsmateriaal uit Spanje terug te trekken, ten uitvoer zal hebben ge bracht. Terecht merkt de N. R. Ct. hierbij op dat het accoord blijkbaar nog een voorwaardelijk karakter draagt want dat Mussolini, als hij zijn troepen nu al terugtrok, niet tegenover het Italiaansche volk zou kunnen verklaren dat hij zijn doel, het bolsjewisme in Spanje den kop in te drukken, zou hebben bereikt. Men zou uit de mededeelingen van de Evening Standard dus moeten opmaken, dat Musso lini zich bereid heeft verklaard uit Spanje te verdwijnen en zich verder buiten de zaken van dit land en zijn koloniën te houden, als Franco eenmaal definitief overwinnaar is. En dan resten nog de Duitschersniet met een leger in Spanje weliswaar, maar met een groot aantal vliegtuigen die blijkbaar veel in vloed doen gelden op het verloop van Franco's huidige offensief. Gaan de Duitschers ook uit Spanje weg als Franco gewonnen zal hebben? Men ziet, als men in objectiviteit de mede deelingen van de Evening Standard beziet, dat ze nog niet zoo heel ve@i zekerheden in uitzicht stellen. Misschien zal blijken dat er meer bereikt is. Maar dan mag het wel spoedig blijken. Intusschen blijft steeds de hoofdzaak: men moet het uitbreken van een grooten oorlog in Europa voorkomen. Laten we daar steeds aan denken. Het doel van alles is dit. R. P. IJMUIDEN BAZAR DER FEDERATIE VELSEN DER S.D.A.P. Hedenavond heeft de opening plaats van deri bazar, die in „Ons Huis" aan den IJmui- derstraatweg wordt georganiseerd door de Federatie Velsen der S.D.A.P. De bazar getuigt van een goede organisatie. In het aardig versierde gebouw, waar men met de ruimte gewoekerd heeft, is alles over zichtelijk opgesteld en er is „voor elck wat wils", als huishoudelijke artikelen, boeken, handwerken, lekkernijen enz. Voorts zijn er te bezichtigen eenige wonderen der techniek en natuurlijk ontbreken de gebruikelijke bazar-attracties niet. In den theestand van Marcelis' Koffie- en Theehandel kan men bij het genot van een kopje thee de heele drukte overzien. De Coöperatie „De Eendracht" heeft een stand in de zaal, waar limonades en andere verfris- schende dranken geschonken worden. Verder heeft ook het Handelshuis Unie een stand, waar stofzuigers, rijwielen en kinderwagens voor het uitzoeken zijn. DE PROEFTOCHT VAN DE DELFT OP DE HUMBER. The Fishing News schrijft: De tweede in Yorkshire gebouwde moderne trawler van de vloot van IJmuiden, de nieuwe Delft heeft onlangs op de Humber proef ge stoomd. Gebouwd voor de Vem, is deze trawler ge heel gelijk aan het zusterschip de Haarlem, die eenigé weken geleden van Huil naar de plaats van bestemming vertrok. De Delft was ontworpen en gebouwd bij Cochrane's, de machines waren van Amos en Smith te Huil. Op dezen proeftocht was er een jonge dame aan boord, mevrouw Ramsdenvan Beunin- gen, die den trawler doopte. Verder waren o.a. aanwezig de Nederlandsche consul te Huil, de heer G. J. Valkering, Ir. F. Thiel en de heer H. van Beuningen namens de Vem, twee op zichters van Bouw- en Woningtoezicht, te Velsen, gasten van de reeders, de he eren A. L. Kewney van Amos en Smith en S. J. Cochrane, kap. M. B. Henderson van Porter en Hender son, agenten van de Vem, schipper L. Koster en J. de Jong, chef-machinist. Ir. Thiel deelde aan een verslaggever van de Fishing News mede, dat de Haarlem haar maidentrip op de Noordzee had volbracht en een mooie vangst had en dat schipper en stuurman verrukt waren over de vischcapaci- teiten en de zeewaardigheid van den trawler. VERGADERING VAN BAKKERSGEZELLEN. Als propaganda voor het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst in de bakkers bedrijven, een der eischen waarvoor de bak kersgezellen hun volle medewerking verleend hebben aan de saneeringscommissie, hebben de betrokken organisaties in Velsen en Bever wijk besloten, op 13 April a.s. een propaganda- avond te beleggen in Velsen-Noord. De voor zitter van den modernen Bakkersbond, de heer Hillebrëgt, zal het woord voeren. SCHIETWEDSTRIJD LANDSTORMKORPS „KENNEMERLAND". Gisteravond werden in het Patronaatsgebouw de Zaterdag begonnen schietwedstrijden, ge organiseerd door het Landstormkorps Kenne- merland voortgezet. De wedstrijden werden o.a. bijgewoond door enkele leden van de ge westelijke commissie, zooals de vice-voorzitter E. G. A. Slors. gepensionneerd Luit. Kolonel Infanterie O.I. leger, reserve majoor A. F. Borren, Korpscommandant. P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, gewestelijk secretaris, reserve- kapitein de Vries van de afdeeling Haarlem en anderen. Aan de wedstrijden werd deelgeno men door de af deelingen: Haarlem, Bloemen- daal, Zandvoort, Vogelenzang en den Motor- dienst. De uitslag hiervan is als volgt: Korpsen; Heemstede 240 punten, Vogelen zang 234 p., Bloemendaal 234 p.. Motordienst 234 p., Zandvoort 233 p. Personeel: D. J. van Rijn 5047 p., H. P. van Rozendaal 5950, R. L. van den Berg 4946, J. Hoenderdos 4946, P. Strijbosch 4941. AMSTERDAMSCHE BALLAST MIJ. N.V. In de Woensdag gehouden jaarvergade ring der N.V. Amsterdamsche Ballast Maat schappij waren aanwezig acht aandeelhou ders, vertegenwoordigende 76 aandeelen. Ba lans- en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd, terwijl de vergadering accoord ging met het voorstel van directe en commis sarissen tot uitkeermg van 6 pet. dividend. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 6 April 1938 (A.N.P.) (Versche visch). Tarbot 5090 ct. per kg. Griet 4060 ct. per kg. Tong 100130 ct. per kg. Groote schol f 13.20 p. 40 kg. Middel schol f 9.8012.40 idem. Kleinschol f 6.408.90 idem. Schar f 4.70—f 6.20 idem. Schelvisch f 11f 16 idem. Wijting f 3.70f 4.20 idem. Kabeljauw 70—270 ct. per stuk. Poon f 3f 3.40 per 40 kg. Leng f 1.40—f 1.80 per stuk. Wolf f 0,50-f 150 pei; stuk, Rijke verzameling van statistische gegevens en beschouwingen. Dagbesommingen van 10.5% tot 16.3 °fo hooger dan in 1936. Uitvoer, naar de waarde berekend stee,g met 23 °/o. „Gelukkig dat IJmuiden ook in 1937 heeft getoond zijn veerkracht en spankracht nog niet te hebben ver loren en wij hopen en vertrouwen, dat 1938 het bewijs zal mogen bren gen, dat de algemeene en particu liere bedrijfsbelangen met dezelfde zorg en kracht zullen worden behar tigd, en bekroond met een gunstiger resultaat dan in de crisisjaren, die achter ons liggen". Met dezen zin besluit het lijvige en be langwekkende jaarverslag der Vereeniging van Reeders van visschersvaartuigen „IJmui den" en wij sluiten ons bij den daarin uitge- drukten wensch gaarne aan. Het jaarverslag. 41 pagina's folio, keurig getypt, bevat een rijke verzameling statisti sche en andere gegevens over het visscherij - bedrijf, waarvan wij de komende dagen de belangrijkste in ons blad zullen opnemen Het verslag beperkt zich echter geenszins tot deze gegevens. Het bevat voorts beschou wingen over de resultaten der visscherij, over den uitvoer, over het vischvervoer, den visch- rijkdom der Noordzee, nevenbedrijven, cre- dietwezen, maatregelen in verband met de crisis enz. Trawlvisscherij. Over de trawlvisscherij, uitgeoefend door de stooin- en motortrawlers het hoofdbedrijf der bij de vereeniging aangesloten reeders, is het verslag begrijpelijkerwijs zeer uitvoe rig, Wij meenen dan ook, daarmee te moeten beginnen. Het aantal schepen, dat aan de uitoefe ning van het, bedrijf deelnam, is in dit jaar met 3 toegenomen, het aantal reizen was 294 hooger en het aantal zeedagen 2323 meer dan in 1936. De gemiddelde, reisduur was lager dan die van het voorgaande jaar, nl. 11 dagen tegen 12 in 1936. De oorzaak van de vermeerdering van 't aan tal reizen en zeedagen is evenwel niet 't gevolg geweest van een zooveel ruimer uitoefening van het bedrijf, want practisch bezien, voor wat de deelname aan de visscherij betreft, was de toestand vrijwel stationnair. Het verschil vond hoofdzakelijk zijn oor zaak in de omstandigheid, dat in Juni 1936 de vloot was opgelegd geweest, tengevolge van de staking in het visscherïjbedrijf. In aanmerking nemende, dat de aan- en invoer van vreemde visch gelijk is geweest aan die in 1936 en dat de uitoefening van de visscherij aan de Westkust, zooals die hierna blijken zal, niet zooveel belangrijker is ge weest dan die van 1936, dat die op het totaal van eenige beteekenis zou zijn, moet worden geconstateerd, dat in 1937 de verdere inzin king vrijwel is tot staan gekomen, maar dat er van vooruitgang nog niet kon worden ge sproken. In de exportcijfers is, voor het eerst sinds een reeks van jaren, een kleine verbetering te constateeren. Het netto-exportgewicht bedroeg in 1937 5.933.000 K.G. tegen 5.227.000 K.G. in 1936. Belangrijker evenwel dan in K.G. was de vooruitgang in waarde. Tegen f 2.060.000. in 1936 bedroeg deze in 1937 f 2.543.000.— of ruim 23 pet. meer. De besommingen. De resultaten van de uitoefening van het bedrijf zijn verwerkt in een statistiek van de gemiddelde dag-besommingen, ten behoeve waarvan de vloot verdeeld is in 5 groepen: groep I omvat de 11 grootste booten, groep II de 32 andere booten boven 200 ton, groep III 4 motortrawlers, groép IV 18 stoomtraw lers van 175200 ton en groep V 26 stoom trawlers tot en met 175 ton. De gemiddelde bruto-besommingen per zeedag dezer groepen waren groep I 315.42 if 278.01), groep n f 242.12 (f 209.87), groep III 212.38 (f 184.83), groep IV f 178.64 (f 161.59), groep V f 142.37 (f 122.40). In procenten uitgedrukt en over het ge- heele jaar berekend, is de verhooging der be sommingen in de eerste groep 13.4 pet., in de tweede groep 15.4 pet., in de derde groep 15 pet., in de vierde groep 10.5 pet. en in de vijf de groep 16.3 pet., waarbij dan evenwel dient rekening gehouden te worden met de om standigheid, dat de lijn zich op het einde van het jaar weder wat naar beneden buigt. Uit deze cijfers mag evenwel niet worden afgeleid, dat de positie van het bedrijf zooveel gunstiger is ge worden, want tegenover deze hoogere besommingen staan hoogere exploi tatiekosten, waardoor het uiteinde lijk resultaat van de exploitatie over 1937 voor het meerendeel der schepen nog iets ongunstiger is geweest dan dat van 1936. In de eerste plaats dient rekening te wor den gehouden met de omstandigheid, dat van de meerdere besommingen ook aan de bemanningen en de vischlossers een deel ten goede komt, zoodat niet de geheele hoogere besomming aan de reederjj toekomt. Verder is van de grootste beteekenis, groo ter dan alle andere verhoogde kosten teza men, de prijsstijging van de kolen, terwijl de onderhoudskosten van schip, machine en ke tel, de aanschaffingskosten en kosten van onderhoud van vischtuigen, enz, tezamen een bedrag vormen, dat de hoogere besommingen op zijn minst compenseert, zoo niet overtreft, zoodat alles tezamen genomen nog niet mag' worden gesproken van gunstiger bedrijfsre sultaten dan in 1936. De nadeelige invloed, die de motorloggers hebben uitgeoefend op de positie van de leustbooten, is ook in 1937 vrijwel gelijk ge bleven aan die van de beide voorafgaande jaren. Met betrekking tot den uitvoer van fijn- visch naar Frankrijk mag er op worden ge wezen, dat het tongenmonopolie ook in dit jaar is gehandhaafd gebleven. De heffingen ten bate van bet tongenmonopolie zijn even wel veel geringer geweest dan in het vooraf gaande jaar, kwamen de laatste maanden zelfs practisch op nihil uit. Toch blijft dit tongenmonopolie een pre ventieve werking, die niet gemist kan worden, uitoefenen, en is het volstrekt niet zeker, dat niet opnieuw tot heffing zou moeten worden ovèrgegaan. Hoe zwaar de zorgen mogen zijn, Den mensch in dezen tijd beschoren. Vóór Paschen komt het bloeifestijn Van de natuur ons weer bekoren. Reeds is het kleurige tapijt Gespreid op onze bollenvelden, De Betuwe maakt zich bereid. Zich ook in weelde te doen gelden. Wanneer er dan wat zonneschijn Voor ons bezoek kan overschieten, Zal de gelegenheid er zijn Van al die pracht stil te genieten. Dan voelen wij weer sterk zoolang Ons de natuur' dit beeld blijft geven, Is het, ondanks den zwaren gang'. Een diepe vreugde om te leven. Dan weten wij, zij 't maar voor kort, De zorgen uit ons hoofd te bannen, Waarbij zelfs 't feit vergeten wordt Van al weer meer belastingplannen. April brengt ons een bloeifestijn, Waarin de schoonste kleuren gloeien. En straks, wanneer wij verder zijn, Dan zal men ons weer laten „bloeien". Reparaties uitgevoerd. Het Grieksche s.s. „Mount Taurus", het welk in het Amsterdamsche droogdok van on geveer half Februari af heeft gerepareerd, heeft deze herstellingen thans beëindigd en vertrok gistermorgen van hier in ballast naar New-York. Nu de opmarsch van Franco's troepen in Aragon gestadig vordert, neemt het aantal vluchtelingen naar Fransch grondgebied steeds grooteren omvang aan. Op onze foto een groep soldaten der republikcinsche militie op weg naar Luchon. Op den achtergrond de Pyreneeën. MOOIE REIS VAN DE WESTKUST. De Eveline IJM. 115 is na een reis van 15 dagen van de Westkust teruggekeerd. Het schip had voor dit jaar een nieuwe vrucht voor een mooie vangst makreel. Mede doordat de trawler nog hake-visch had en de makreel f 600 a f 700 opbracht, kon het schip f 5200 'oesommen. Verwacht mag worden, dat binnenkort meer trawlers naar de Westkust gaan. Het laat zich aanzien, dat deze visscherij dit jaar intensie ver zal worden uitgeoefend dan de laatste ja ren. VELSEN Jaarverslag Coöperatie „De Eendracht" Netto-winst 11862.12 bij een omzet van 221.756.63. In het jaarverslag' van de Coöperatie „De Eendracht" over 1937 lezen wij, dat het leden tal in het verslagjaar vrijwel stationnair bleef, in verband met nog al vee! afschrijvingen naar elders. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1937 550 ingeschreven werden 38, uit geschreven werden 33 leden, zoodat het leden tal op 1 Januari 1938 555 bedroeg, Het personeel Lelde 27 leden, n.l. kantoor 3, kruidenierswinkel 10. bakkerij en winkel 11 en manufacturen 3. Het bestuur bestond uit de .lieeren J. Stark. Jac. Zuurbier. H. Rooth. A. G. Keuter. F. Fijtsma, A. v. d. Vlerk en J. Verhagen, waar van de drie eerstgenoeinden het dagelijksch bestuurvormden. Aftredend zijn de hë'eren J. Stark A. G„ Keuter en J- Verhagen, allen herkiesbaar. Financieel overzicht. De omzet bedroeg: Kruidenierswinkel Burg. Weertsstraat f 66217.71 (v.j. f 57793.15), Kruidenierswinkel Zeeweg f 54528.04 (v.j. f 44325.76), Bakkerij f 63546.41 (Y.i. f 58578.07), Manufacturen f 22701.29 (v.j.) f 19548.36), Brandstoffen f 7530.09 (f 6055.29), levering Uitgeest f 6907.95 (v.j. f 6592.74), levering Castricum (tijdelijk: kruidenierswaren f 42.70 (v.j. f 1386.89), brood f 282.84 (v.j. f 1081.16). De totale omzet bedroeg derhalve f 221756.63 tegen f 195361.42 in 1936, een vooruitgang dus van f 26395.21. De gemiddelde omzet per week bedroeg f 4264.55 tegen f 3756.95 in 1936. De resultaten-rekening wijst de volgende winstsaldi aan: Winkel I f 3368.82, Winkel II f 2970.41, Bakkerij f 6124.51, Manufacturen f 1224.31, of totaal f 13688.05. Na gehouden overleg en met instemming van den raad van commissarissen zal het bestuur op de a.s. Vrijdagavond te houden jaarverga dering voorstellen, het netto overschot ten bedrage van f 11862.12 als volgt te verdeelen: verbruik bakkerij 8%, verbruik kruideniers winkels 3%, manufacturen 3%. De verbruikers ontvangen 1% minder. De onkosten waren o.a. loonen Winkel I f 4360.84, Winkel II f 3561.27. Bakkerij f 11855.94, Manufacturen f 2400.27. De balans, sluitende in debet en credit met een bedrag van f 72452.62 vermeldt in debet: vlottende bezittingen f 34861.03 en vaste be zittingen f 37591.59 en in credit: schulden op korten termijn f 9161.95, schulden op langen termijn f 21782.43. eigen vermogen f 29646.12. EXAMENS. Gepromoveerd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot doctor in de economische wetenschappen de heer C. Wiskerke, op proefschrift getiteld-: „De afschaffing dér gilden in Nederland"; tot cfoctor in de lette ren en wijsbegeerte (cum laude) op proef schrift getiteld: „Götter und Kulte in Ptole- maeischen Alexandrien", mej. C. E. Visser, geb. te Amsterdam: bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (cum laude op proefschrift getiteld: Aeneas, arrival in latium, observations on legends, history, re ligion, topography and related subjects in Vergil, Aeneid 7, I135". mej. Boas, geb. te Amsterdam; geslaagd voor het doet. ex. in de Romaansche taal en letterkunde (FranschJ üe heer M. H. 'van dei' Ven

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1