Spoorwegtekort Beiastingverhooging voor defensiekosten. dekki ng Insfontine van 18 millioen Auto van geneesheei door trein gegrepen. Nieuwe spoorverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam. DONDERDAG 7 APRIL" 1938 TWEEDE KAMER. Van verschillende zijden op heffing ineens aangedrongen. Ook mogelijkheid van leening geopperd. Interpellaties aangevraagd. DEN HAAG, Woensdag. Kort achtereen genoten we twee treffende staaltjes van het nut van het vertegenwoor digend stelsel, gebouwd op het beginsel van gemeen overleg tusschen Regeering en Par lement, alsmede op het principe van verant woordingsplicht der Ministers tegenover de Kamer. Gisteren bleek het nut van het door som migen zoozeer gesmade parlementaire regime, toen men kon vaststellen, dat de Regeering voldoet aan de wenschen van de Kamer i.z. uitbreiding van het gebied waarop de Zuider- zeesteunwet van toepassing is. En vandaag be sloot de Kamer ter- stond den heer Drop (s. d.) toe stemming te verlee- nen om Minister Goseling te interpel- leeren naar aanlei ding van de in breeden kring onge rustheid of (en) achterdocht gewekt hebbende voorloo- pige beslissing t.a.v, de brigade der Rijks marechaussée te Oss. Hier heeft men inderdaad te doen met 'n geval, waarin uitoefening van het parlementair con trolerecht ten volle op haar plaats is. Ook Mr. .Wendelaar (lib.) had al met 'n interpella- tiepiannetje rondgeloopen, doch de heer Drop was blijkbaar nog wat vroeger dan hij bij de pinken geweest om het verzoek in te dienen den Minister van Justitie aan den tand te mogen voelen, nu de beantwoording der schrif telijke vragen van den heer Wijnkoop onbe vredigend was geweest. Ook Prof. v. Gelderen (s. d.) bleek te wil len interpelleeren, nl. over de werkloosheids bestrijding; daarover moet morgen de be slissing nog vallen, terwijl reeds is uitgemaakt, dat de interpellatie-Drop aan de agenda wordt toegevoegd en dus nog deze week (vermoede lijk Donderdag aan de orde komt. De voorgestelde maatregelen tot belasting- verhooging deden gisteren den heer de Mar. chant et d'Ansembourg (nat. soc.) be- toogen, dat de eenige juiste manier om de de fensie-uitgaven te kunnen dekken op stimu- leering van het bedrijfsleven neerkomt en dat het huidige kabinet terstond moet aftreden. Mr. T e u 1 i n g s (r.k.) bleef dichter bij het agendapunt toen hij in zijn fi- nancieele beschou wingen met 't oog op de toekomstige problemen op het gebied van dekking,? mogelijkheid der defensie-uitgaven uitgaven ernstig waarschuwde tegen het voornemen der Regeering om het wellicht ook nog te gaan zoeken in ver- hooging van de om zet- en van de per soneel e belasting; dit laatste zou in elk geval uit den booze we zen zonder voorafgaande correctie ten be hoeve van de groote gezinnen. Een rentelooze leening of 'n leening tegen zeer lage rente of een heffing in eens zou den heer Teulings heel wat meer aanstaan. Hiervoor achtte hij thans het psychologisch goede oogenblik aangebro ken. De heer v. d. Tempel (s.d.), die er heden op wees, dat de huidige defensiemaatregelen een gevolg zijn van het agressieve nationalis me dat 'n bedreiging vormt voor kleine vreed zame landen als Nederland, achtte het doel der voorgestelde belastingverh-oogingen een rechtvaardiging van de hiermee gevraagde buitengewone offers. Zijn fractie zal dus voor stemmen. Intusschen wettigen daarnaast de sociale toestanden een werkloosheidspolitiek welke niet afhankelijk dient te zijn van de budgetaire positie. Wat de toekomst betreft waarschuwde spr. tegen verdere lastenver zwaring door verhooging van indirecte hef fingen. Overigens had deze afgevaardigde, waar de directe belastingen al zeer zwaar zijn aan 'n matige verhooging van de successie belasting de voorkeur gegeven boven de voor gestelde verhooging van de inkomstenbelas ting. Tegenover 's Ministers denkbeeld be treffende instelling van een nationaal defen siefonds ter stimuleering van de offervaar digheid van het publiek staat de s.d. fractie niet onsympathiek en veel voelt ze voor een heffing ineens; zij hoopte dat de R.K. Staats partij het te dien aanzien nu eens van woorden tot daden zou brengen, Nadat de heer Houten fchr. dem.) nog eens her innerd had aan zijn principieel afwij zend standpunt te genover elk oorlogs geweld, verklaarde hij de aanhangige voorstellen, als con sequentie van wat reeds besloten is, te aanvaarden. Voor de toekomst wil hij echter geen verdere beiastingverhooging, doch een heffing-in-eens of leening tegen zeer lage rente, die dan tevens moet dienen ter financiering van de werkloosheidsbestrij ding. Dr. Bier erna (lib.) bleek al evenzeer be zwaren te hebben tegen eventueele verdere opvoering van den belastingdruk, voelde niet voor de schepping van een afzonderlijk fonds Mr. F. G. C. J. M. TEULINGS R.K. ter bestrijding van de tekorten, voortvloeiend uit de militaire uitgaven en bepleitte bovenal besnoeiing van de kosten veroorzakende staatsbemoeiing, waarna de heer Wage naar (a.-r.) zich met de huidige voorstellen vereenigde, er aan toevoegende, dat hij voors hands tegen verschillende in de Memorie van Antwoord aangegeven toekomstmogelijkhe den of -plannen min of meer sceptisch stond. Jhr. Mr. De Geer (c.h.) rekende voor, dat in de laatste 7 jaar de Rijksbelastingdruk met ruim 200 millioen gulden is verhoogd. Tegen een eventueele verhooging van de per- soneele belasting koesterde spr. ernstige be zwaren in verband met de bijkans onbeperk te bevoegdheid van de gemeenten tot heffing van opcenten. Als men denkt aan een heffing-in-eens van de vermogens, dan dient men ter vermij ding van ernstige ongerijmdheden ook een bedrag in eens van de inkomens heffen. Ds. Kersten (St. Ger.) hield een hage- preek voor ingrijpende bezuinigingen: ver dere aanzetting van de belastingschroef gaat niet meer. Mr. Oud (v.-d.) verklaarde voor de ontwerpen te zullen stemmen, wat niet wegnam, dat hij tegenover het algemeen financieel beleid kritisch stond. Het achter wege blijven van een algemeen plan in ver band met de dekking der (militaire) uitga ven acht deze afgevaardigde verkeerd. Ons volk moet weten, waaraan het toe is. In de Memorie van Antwoord valt geen vaste lijn te ontdekken. De Minister schommelt tel kens heen en weer tegen wel en niet dekken van het algemeene budget. De Minister schijnt intusschen de extra-militaire uitga ven met behulp van een nationaal defensie fonds (waarvoor Mr. Oud nog niet veel kan voelen) te willen dekken. Het nut van zulk een fonds zou misschien alleen aanwezig zijn als 't zou dienen voor uitgaven voor één maal. Uit ervaring weet Mr. Oud hoe moeilijk het is om nieuwe middelen voor de schatkist te vinden, maar dit mag hem toch niet weer houden o.m. kenbaar te maken, dat verhoo ging van de personeele belasting verkeerd ware, Na te hebben betoogd, dat men er met opvoering van de successiebelasting niet komt en dat er heusch ook niet zooveel te verwachten valt van een noodoffer-ln-eens drong de v.-d. woordvoerder er bij den Mi nister met klem op aan, bij de indiening van de begrooting 1939 met een volledig dek kingsplan voer den dag te komen. De com munist De Visser voegde den nat.-socia- listen toe, dat als zij tegen deze ontwerpen willen stemmen, dit eenvoudig voortvloeit uit hun verlangen om ons land tegenover een eventueel agressief optreden van het Derde Rijk zoo zwak mogelijk te maken. De communisten zijn bereid tot offers voor de nationale welvaart, vrijheid en cultuur. Spr. meende dat de huidige Regeerïng als het ware werkt op bestelling van de reactie, wat duidelijk blijkt uit de Memorie van Ant woord die vooral plannen in uitzicht stelt, waardoor juist de minst draagkrachtigen het zwaarst gedrukt zouden worden. Minister De Wilde erkende dat het zaak is, gezien den buitengewoon hoogen belas tingdruk, zoo zuinig mogelijk huis te houden. Sinds de jongste millioenennota is de finan- cieele toestand niet verbeterd. De Regeering, die tot haar blijdschap heeft gezien, hoe ons volk voelt, dat er extra-uitgaven voor de de fensie noodig zijn, meent dat het nu wel goed ware duidelijk te laten zien wat er extra noodig is en bereikt wordt. Daarom het idee van het afzonderlijke nationale defensie fonds. Voor de naaste toekomst heb ik wel dege lijk, naar uit de Memorie van Antwoord bleek, een plan tot dekking der extra-uit gaven voor de Defensie, zoo merkte Mr. De Wilde aan 't adres van Mr. Oud op. om ver volgens met blijdschap te constateeren, dat de Kamer in het algemeen de eerste schre den, die nu ondernomen worden (verhoo ging van de inkomsten-, van de dividend- tantièmebelasting)juist acht. De bezwaren tegen de toekomstplannen gekoesterd erkent de minister wel als niet onjuist, maar ten slotte kan Mr. de Wilde de verantwoorde lijkheid niet dragen als de kosten niet vol komen gedekt zijn. Overigens schetst de Mi nister op zijn beurt de nadeelen aan een hef fing in eens, aan een rentelooze leening of een leening tegen zeer lage rente verbonden. Wellicht zit er iets in verhooging van de successierechten en van de vermogensbelas ting. Voorzichtigheid is geboden. In elk ge val zouden de extra-kosten voor de Defen sie dit jaar gedekt worden, Z.h.st. gingen de ontwerpen er door, met aanteekening, dat de nat. socialisten, de communisten en de Staatk, Gereformeerden tegen waren. E. v. R. VRIJZINNIG CHRISTELIJK TEHUIS „AVONDZON" TE VELP. In het in aanbouw zijnde vrijzinnig chris telijk tehuis „Avondzon" te Velp is Woensdag door dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, een denksteen geplaatst. Toch op tijd ook al begint de dag met hoofdpijn en lusteloosheid. Neem dan direct Tegen pijnen Instanline Prijs 70 cent. Voorbereidende vergadering voor het congres te Kopenhagen. De vereeniging voor Volkenbond en Vree e heeft te Utrecht een buitengewone alge 1 meene vergadering belegd ter voorbereiding van het congres van de Union te Kopen hagen. De voorzitter, dr. J. P. Fockema Andreae. heeft er in zijn openingswoord op gewezen, dat met den Volkenbond de Union van Vol- kenbondsvereenigingen en met deze op haar beurt de reeks der bij haar aangesloten ver- eenigingen, moeilijke tijden tegemoet gaat. Is er dan voor de vereeniging reden den moed te laten zakken en in den strijd voor haar idealen te verslappen, zoo niet dien strijd geheel op te geven? Geenszins, naar het spr. voorkomt. Wel zal er aanleiding zijn, geen onberaden of uitbundige dingen te doen en in den naas ten tijd zich te bezinnen over den te volgen koers en werkwijze, doch allerminst om werke loos te blijven of moedeloos te zijn. Al is de huidige Volkenbond met betrek king tot de verzekering van den vrede thans te kort geschoten, daarom behoeven wij aan de toekomst niet te wanhopen. Vervolgens heeft de vergadering een twee tal moties aangenomen. In de eerste wordt betreurd de erkenning de facto op 19 Maart 1938 door de Neder landsche regeering van den koning van Italië als keizer van Ethiopië. De tweede motie luidt als volgt: „De vereeniging enz., met verontrusting vaststellend, dat in de laatste jaren aanhoudend verdragen ge schonden worden en volkenrechtelijke ver plichtingen eenzijdig worden verbroken; Van meening dat door deze noodlottige ontwikkeling in de verhouding tusschen de staten de rechtszekerheid ondermijnd wordt en meer dan ooit ieder land wordt blootgesteld aan bedx-eiging met geweld, welke niet door toepassing vaxx rechtsmiddelen kan worden afgewend; is van oordeel, dat veiligheid en orde in de. internationale samenleving slechts te ver wezenlijken zijn door die bepalingen van het volkenbondshandvest in toepassing te bren gen, welke voorzieix in vreedzame oplossing van geschillen en herziening van verdragen, welker handhaving tot verscherping van in ternationale spanningen aanleiding geeft en waar mogelijk door collectieve bescherming te verleenen tegen geweldige aanvallen aan de staten, die zich aan deze vreedzame pro cedure onderwerpen". Tenslotte is behandeld het rapport dat aan het hoofdbestuur was uitgebracht door een commissie, aangaande de vraag of de ver eeniging zich bij de Internationale Vredes Campagne zal aansluiten. Dit rapport, waar in het gevoelen der meerderheid uitsprak dat ^insluiting bij de I.V.C. niet wenschelijk geacht moet worden, werd voorkennisgevin-; aangenomen. stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct.( zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) H. VAN HOUTEN C.D.U. Voorloopige schatting voor dit jaar. Stijging van ontvangsten na 15 Mei verwacht. De minister van Waterstaat verklaart in de memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer inzake de waterstaatsbegrooting en de begrooting van het verkeersfonds, dat ook hem de omvang van het spoorwegtekort met groote zorg vervult, ook omdat, zooals meer malen in het licht is gesteld, een belangrijk deel van het tekort moet worden toegeschre ven aan oorzaken als internationale handels belemmeringen e.d., waartegen men weinig vermag. Over 1936 moest het tekort, bij af schrijvingen volgens de geldende re gelen, op ongeveer 36 J4 millioen wor den gesteld. Het zal over 1937, dank zij stijging van ontvangsten en ver dere bezuinigingen, blijken gedaald te zijn tot ruim 31 millioen. Zonder bij voorbaat verdere stijging van ontvangsten aan te nemen wordt het tekort over 1938 voorloopig geschat op ruim 18 millioen. De daling tegenover 1937 moet grooten- deels worden toegeschreven aan verlaging van lasten, voortvloeiende uit de reorganisa tie-wet, doch ook aan verdere maatregelen van reorganisatie en bezuiniging. Zoo hoopt de directie over dit jaar op den voornaam- sten post, dien der personeelkosten, nog we der meer dan een millioen te bezuinigen. Na al hetgeen op dit gebied reeds is verricht, mag echter nauwelijks worden verwacht, dat verdere interne maatregelen, waaronder op heffing van verliesgevende lijnen, in staat zullen zijn om het tekort geheel te overwin nen. Stijging van ontvangsten zal het hare moeten doen. Ie belangrijke met 15 Mei a.s. intre dende wijziging van de dienstrege ling, die aanmerkelijke verdere ver snelling en moderniseering op groote schaal medebrengt, zal naar de mi nister verwacht, stijging van ont vangsten brengen. Van de verdere maatregelen tot coördinatie van het verkeer mag voorts een stabiliseering van de vervoers ver houdingen ver wacht worden, waarbij een loonend bedrijf voor de essentieele deelen van het verkeerswezen zoo goed mogelijk verzekerd wordt. De marechaussee te Oss. Vragen van den heer Van Vessem. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 5 April, ochtendblad, volgens welke aan de brigade Koninklijke marechaus see te Oss hare bevoegdheden zijn ontno men en van de daarbij gegeven toelichting? Heeft de minister opgemerkt den pijnlijken indruk, die zulks in den lande heeft gewekt, vooral waar genoemde brigade destijds voor haar lofwaardig optreden tegen bepaalde wantoestanden door Hare Majesteit de Ko ningin is onderscheiden? Is de minister bereid onverwijld de noodig maatregelen te nemen, opdat niet de indruk zou kunnen worden gevestigd, als zouden hier te lande misdadige kringen bestaan, die over zooveel macht beschikken, dat zelfs politie autoriteiten niet zonder gevaar voor eigen positie hun plicht tegenover hen -kunnen ver vullen? Amsterdam krijgt geen garnizoen, Naar de Tel. verneemt, is gisteren ten Am- sterdamschen stadhuize van den minister van Defensie de mededeeling ontvangen, dat er van wordt afgezien', in de hoofdstad een luchtdoelartillerie als garnizoen te vestigen. Het regelmatige burgerluchtverkeer, dat zich in een grooten straal boven Amsterdam uitstrekt, zou van de oefeningen van de luchtdoel-artillerie ernstige moeilijkheden ondervinden. De bezwaren, welke de keuze van een geschikt terrein opleverden, bleken niet op te lossen te zijn, zoodat de legerauto- riteiten thans deze afwijzende beslissing heb ben genomen, daar noch het eerst aangebo den terrein in den Riekerpolder bij Schiphol noch dat op Zeeburg aan het Buiten-IJ, waar over later sprake was, de bezwaren, welke Waterstaat had geopperd, konden wegnemen Medicus op slag gedood. Op den onbewaakten overweg te Berkum is Woensdagmiddag door nog onbekende oorzaak de gehuurde auto van den ongeveer 30-jarigen medicus D. J. Otten uit Dalfsen door den trein welke te 16.06 uur uit Zwolle naar ÏVIeppcl vertrok, gegrepen. De bestuur der was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is goed. De heer Otten is voor enkelf maanden in het huwelijk getreden en heeft zich toen als tweede genees heer te Dalfsen gevestigd. Volkenbond en Vrede geeft den moed niet op. Aantal treinen over Woerden. Na de electrificatie van de lijn :s Graven- hageUtrecht zal elk uur een electrisehe trein tusschen deze steden loopen. Bovendien zal nog, behalve enkele D-treinen, over den dag verdeeld een twaalftal stoom- en Diesel- electrische tremen -rijden, zoodat vrij dicht tot een halfuursdienst wordt genaderd. Bij de dienstregeling van 15 Mei a.s. zullen acht verbindingen Amsterdam Leiden v.v. over Woerden worden ingelegd, met directe aansluiting te Woerden naar en van Rotterdam. Hierdoor wordt een tweede verbinding AmsterdamRotterdam verkregen in 1 uur 9 minuten (over Den Haag 1 uur 10 minuten). Het doel van deze treinverbindingen is ech*> ter voornamelijk een directe verbinding van Gouda, Alphen, Bodegraven en Woerden met Amsterdam en omgekeerd tot stand te bren gen, waarop herhaaldelijk, ook in den Spoor- wegraad, is aangedrongen. De verbinding tusschen Nijmegen en 's Her togen bosch zal met ingang van 15 Mei 1938 aanmerkelijk worden verbeterd. Dan zullen tusschen Nijmegen en 's Hertogenbosch 15 sneltreinen loopen in elke richting. Ten aanzien van die spoorwegverbinding van Oostelijk Noord-Brabant met België, in zonderheid met Brussel en Antwerpen, deelt de minister mede, dat het vraagstuk van de verbetering dezer spoorwegverbindingen en het daartoe onmisbare overleg met België zijn volle aandacht heeft. Principiëele bezwaren bij arbeiders voor Duitschland. Regeering zal ze eerbiedigen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Drees betreffende het eerbiedigen van prin- cipieele bezwaren van Nederlandsche arbei ders, die voor werk in Duitschland worden aangewezen, heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord dat zijn opvatting nog steeds is, dat principieele bezwaren behooren te worden geëerbiedigd. Op de vraag of het dan niet wenschelijk wa re geweest in de dezer dagen aan de gemeen tebesturen gezonden circulaii'e waarin wordt medegedeeld, dat bij weigering tot het aanvaarden van aangeboden arbeid in Duitschland de betrokken arbeiders, die steun ontvangen of bij een werkverschaffing zijn geplaatst, voor dergelijke overheidszorg voor loopig niet meer in aanmerking dienen te ko men, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werkloozenkas wordt verstrekt, daartegen bezwaar behoort te wordeix gemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt beslist van dit standpunt te doen blij ken en of de minister bereid is aan de ge meentebesturen in vervolg op de bedoelde circulaire een mededeeling in dezen geest te doen, zegt de minister, dat bedoelde wen- schelijkheid niet aanwezig is of was, en dat nadere mededeelingen, als bedoeld, overbodig mogen worden geacht. Immers, terwijl de eerbiediging van werkelijk principieele bezwaren een vanzelfsprekendheid is, is de beoordeeling van het al of niet be staan er van slechts geval voor geval na te gaan. waartoe in de aan de gementebesturen gezonden circulaire is opgenomen het voor behoud van een van den regel afwijkende be slissing door of vanwege den minister. Dat slechts bij uitzondering principieele bezwaren waartoe de minister rekent onmogelijkheid van de beleving der gods dienstige overtuiging aan de orde komen is uit de ervaring welke ten vorigen jare ter zelfder zake is opgedaan, gebleken. Hiermede stemt ook overeen het zich thans voordoende verschijnsel, dat uit vele gemeenten, waaruit het vorige jaar arbeiders in Duitschland zijn o-aan werken, nu een aanbod van werkkrach ten komt, hetwelk dat van het vorige jaar be langrijk overtreft. De minister maakt van deze gelegenheid nog gebruik mede te deelen, dat omtrent de toepassing der bedoelde circulaire vanwege zijn departement overleg is gepleegd met de drie grootste ten onzent bestaande organi saties van landarbeiders, bij welk overleg om trent de wijze van toepassing overeenstem ming is bereikt. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. Koersen voor stortingen op 7 April 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- rm co r f q sn peseta's f 10.50. ken f 72.52, Lires f 9.50, Turksche ponden f 1,43%. EEN RUWE VOETBALLER VEROORDEELD, Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde Woensdag een voetballer van „Amstel- boys", die een tegenspeler van D, T S. S.: ge durende een wedstrijd te Duivendrecht op zettelijk op het been zou zijn gesprongen wegens mishandeling tot vier maanden gevangenisstraf. De D. T. S. S.-speler was met een gebroken been naar het ziekenhuis ver voerd. De rechtbank had den Amstelboys-speler tot te vrijspraak op juridiscne gronden, ieen half jaar gevangenisstraf veroordeeld 1 Het hof zal 20 April arrest wijzen. FRIESCH—GRONINGSCHE HYPOTHEEK BANK N.V. GRONINGEN, 6 April. In de heden te Groningen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden tot commissaris sen herbenoemd de heeren H. M. J. Blomjous te Tilburg, mr. W, B. Buma te Marssum en F, L. de Greve te Zandvoort, terwijl tot com missaris werd verkozen, de heer mr. P. w. J. H. Cort van der Linden, burgemeester te Groningen. BUITENMAN IN DE MAASSTAD VAN f 3000.— BEROOFD. In een pand aan den Zijl te Rotterdam is een buitenman beroofd van een bedrag van f 3000. In verband hiermede zijn twee vrou wen, nl. de 41-jarige C. L. van den B., en de 30-jarige W. A. den O., alsmede de 48-jarige koopman p. w. J. aangehouden. Van het geld is uiteraard niets gevonden. De nummers van enkele bankbiljetten zijn bekend TJimiider visclisorteercler voor het Hof. Van dief stal verdacht. Het Twee maanden geëïscht. Amsterdamsche gerechtshof heeft Woensdagmiddag de strafzaak behandeld te gen een 46-jarigen los-werkman uit IJmui- den, lid van de Provinciale Staten van Noord- Holïand. Hem was diefstal tenlaste gelegd van enkele tongen in de rijksvischhal te IJmuiden, ge pleegd in den vroegen ochtend van 25 Augus tus van het vorige jaar. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank te Haarlem vorderde de officier van justitie, mr. A. R. Andringa vijf maanden gevangenisstraf. De rechtbank echter achtte het bewijs niet geleverd en sprak verdachte vrij. De officier teekende- echter hooger be roep aan. Ter zitting van het hof bleef verdachte ont kennen. Pres.: Hebt u niets onregelmatigs met de visschen gedaan? Verd.: Neen, edelachtbare. Pres.: En hebt u tegenover den politie beambte van het rijksvisschershavenbedrijf niet bekend? Verd.: Neen. Deze politieman komt dan voor het getui- genhekje. Hij vertelt, dat men reeds gerui- men tijd loerde op vischdieven. Hij had zich op den bewusten morgen verdekt opgesteld op den zolder van de vischhal, vanwaar hij verd. goed in het oog kon houden. Nadat verd. om zich heen had gekeken, had hij eenige tongen uit een kleine kist in een groote g-égooid, waarin dat soort visch nooit gesorteerd wordt. Op dat oogenblik was getuige weggeroepen omdat er op een botter een ongeluk was gebeurd. Korten tijd later was hij teruggekomen, toen waren de tongen verdwenen uit de groote kist, die op een zeer ongewone plaats stond. Pres.: En heeft hij tegenover u bekend? Getuige: Ja, hij heeft gezegd, „pardon neer mij voor dezen keer en maak mijn gezin niet broodeloos". Dit heeft hij minstens vier maal gezegd. Verdachte geeft dan een relaas van het ge beurde, volgens hem was er gebrek aan klei ne kisten, zoodat hij groote moest gebruiken voor de tongen. Getuige: 't Was duidelijk, dat de tongen zorgvuldig waren uitgezocht, ze waren vrijwel allemaal even groot. Een man, die belast was met het toezicht- houden op het sorteeren, vertelde, dat er on geveer twintig tongen spoorloos verdwenen waren. Tong uit de z.g.n. schelvischbooten hoort in kleine en niet in groote kisten te worden gesorteerd. In een groote kist van verdachte zag getuige een twintigtal tongen, ongeveer het aantal, dat hij miste. Er werden nog eenige getuigen gehoord, waarmede de president voornamelijk de vraag besprak of er wel eens tong in een groote kist gesorteerd wordt. Enkele vischlossers, w.o. een neef en een zwager van verdachte, zeiden, dat dit wel eens gebeurde, n.l. wanneer er slechts een gering aantal werd aangevoerd. Dit was ook den be vuisten morgen het geval, want de „Limburgia". die toen gelost werd, was een z.g.n. scheivischboot met slechts weinig platvisch. De procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh requireerde een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger, mr. J. C. Nieuwenhuys pleit-

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5