Kabinet Blum ten val gebracht. WEEN EN IN FEESTTOOI. THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS ZATËRDAG 9 APRIL 193S Fransche Senaat verwerpt het financiëele ontwerp met 223 tegen 49 stemmen. Daladier kabinetsformateur ZOOALS verwacht werd heeft de Fran sche Senaat het kabinet-Blum giste ren ten val gebracht. Het financieele ontwerp der regeering werd verwor pen met 223 tegen 49 stemmen, waarop het kabinet aftrad. President Lebrun heeft daarop den oud- premier Edouard Daladier belast met de vor ming van een nieuw ministerie. Edouard Daladier. Volgens Havas gelooft men, dat Da ladier zal streven naar de vorming van een kabinet, bestaande uit een beperkt aantal ministers, doch steu nend op een verbreede meerderheid van de socialisten tot de democrati sche alliantie. Hij zou Reynaud de portefeuille van financien willen aan bieden. Doch het eerste vraagstuk zal de deelneming der socialisten zijn. Indien, hetgeen waarschijnlijk is, Daladier de beslissing van den socia- listischen nationalen Raad zal afwach ten alvorens de politieke samenstel ling van zijn kabinet vast te stellen, zal de crisis pas Zondag haar einde vinden. Bij het verlaten van het Elisée zeide Dala dier: „De president der republiek heeft mij de eer bewezen mij met de vorming eener nieuwe regeering te belasten. Ik heb die op dracht aanvaard. In verband met de ont wikkeling van den internationalen politieken toestand en met de binnenlandsche en finan cieele moeilijkheden, geloof ik, dat de nieuwe regeering op zijn laatst Zondagochtend ge vormd moet zijn. Ik hoop, dat mijn beroep op overeenstem ming tusschen alle krachten in het land ge hoord zal worden, in het belang van de repu bliek en het vaderland". Het rapport der senaatscommissie. Abel Gardey bracht des middags in den Senaat het rapport uit van de financieele commissie. Hierin wordt opgemerkt dat de regeering geconcludeerd heeft tot de onmogelijkheid op dit oogenblik van een uitgebreid beroep op het crediet. Er blijft derhalve niets anders over dan 'n maximaal gebruik maken van wat op de markt op korten termijn beschikbaar is. Naar het voorbeeld van sommige naties wil men een gesloten financieelen kringloop met on ontkoombare prolongeeringen vestigen: wis selcontrole en min of meer uitgebreide mobi lisatie van de bankdeposito's. „Kortom men beschrijdt hiermede progres sief den weg naar economisch isolement". Een andere karaktertrek van het ontwerp is vol gens Gardey: inflatie in alle vormen en bij alle gelegenheden. Tenslotte wees Gardey no£ op een essentieele karaktertrek: het ont werp behelst een reeks controle maatregelen, strenge voogdij op het particuliere optreden, en een toenemende etatiseering. Dank zij deze maatregelen, die op zichzelf beschouwd mis schien niet alleen verwerpelijk zouden zijn komt men tot een veralgemeend collectivi- seeringsproces in het land. Voortgaande zet Gardey de voornaamste redenen uiteen, waarom de senaatscommissie het ontwerp niet kan aanvaarden. „Het be pleite systeem is doordrenkt van een geest van gemakkelijkheid.de fundamenteele critiek die wij uitspreken is, dat de inflatie de drijfkracht wordt van de regeeringsactie." De gedachte van algemeene opoffering wordt niet uitgedrukt in het ontwerp, men vindt er integendeel een kenteeken in van ongelijk heid in de opoffering, en dit vormt onze tweede belangrijke critiek. Aan den eenen kant de van de bezittenden gevraagde offers, offers die inderdaad onvermijdelijk zijn. Men moet den moed hebben dit te zeggen, aan den anderen kant een waarlijk overmatige be deesdheid, wanneer het gaat om arbeidstoe standen. De zitting van den senaat werd daarna on derbroken en om vijf minuten over^ vier uur hervat. In de regeeringsbank zaten Léon Blum. Spinasse, Vincent Auriol, Sarraut, Marx Dor- moy, Violette, Steeg, Moutet, Rivière, Serol, Zai, Moch, Frossard, Monnet en Blanche. De senatorenbanken waren goed bezet; de open bare tribunes waren vol. In groote stilte bracht Gardey zijn rapport uit. Betouille, socialistisch senator voor Limo ges, verdedigde vervolgens een tegenontwerp, dat den in de Kamer goedgekeurden tekst hervat. Hij trachtte de critiek te weerleggen, die uitgeoefend was op de regeeringsbeschik- kingen, o.m. ten aanzien van een bijzondere kapitaalsheffing en de inflatie. Blum verdedigt zijn ontwerp. Om tien minuten over half vijf betrad Blum dan het spreekgestoelte. Hij verklaarde, dat het ontwerp der regeering geen denkbeeldige constructie biedt. Het staat in verband met 't ontwerp, dat Blum reeds in Juni 1937 in het parlement verdedigd heeft en dat de senaat heeft verworpen. Soreker herinnerde er aan. dat de eerste regeering onder zijn leiding ge tracht heeft te komen uit de financieele moei lijkheden door toepassing van orthodoxe methodes. De Kamer keurde het ontwerp goed, daarna moe:i, de regeering het aan den senaat voor leggen. Gij hebt onze regeering nooit gewild, aldus Blum. Gij hebt daarvan nooit een ge heim gemaakt en thans gaat gij haar het leven onmogelijk maken. Wat zult ge daarna doen? Wilt ge een verplaatsing of een omver- werping der meerderheid? Naar mijn meening zou dat zeer gevaarlijk zijn. De omstandigheden zijn niet meer zooals in 1926 of in 1934, zoomin op financieel als op politiek gebied. De arbeidersklasse is zich haar rechten bewust geworden. Laat mij u zeggen, dat gij niet het recht hebt te beslissen. Dat recht behoort toe aan de wetgevende vergade ring, voortgesproten uit het algemeene kies recht. Op dit oogenblik onderbrak Jean- neney, de voorzitter van den senaat, Blum onder luid applaus. Jeanneney zeide, dat het volgens de grondwet het recht van den senaat is in alle onafhankelijkheid zijn 'beslui ten te nemen: de minister-president zal daaruit de consequenties hebben te trekken. Blum antwoordde, dat men hem niet heeft laten uitspreken. Naar zijn meening moet een dergelijke be slissing genomen worden door het al gemeene kiesrecht zelf. De senaat staat op het punt, voor den tweeden keer een beslissende uitspraak tegen de meerderheid der Kamer te doen. Als ik wel ben ingelicht, aldus de minister, zoudt gij dat liever vermeden hebben. Gij had 't gevoel dat op de Kamer de eigenlijke verantwoordelijkheid rustte. Als de senaat zijn macht uitbreidt, be staat de kans, dat het gevoel van verantwoor delijkheid in een Kamer, gekozen op grond van het algemeene kiesrecht, verzwakt. Het is de plicht van den chef der regeering, aldus besloot Blum, op deze dingen te wijzen. De senaat zal thans tot de grens der bevoegd heden, die de grondwet hem toekent, gaan. Hij zal zich verzetten tegen den wil van de Kamer. Hij zal zich uitspreken tegen een regeering, die hij nooit erkend heeft, zelfs niet de facto. Ilc ben republikein: uit naam van het belang der republiek doe ik een laatste beroep op den senaat. Blum verliet daarop het spreekgestoelte, ter wijl de socialisten en eenige senatoren van de democratische linkerzijde applaudisseerden. Critiek van Caillaux. Na Blum sprak Caillaux. Hij zette uiteen, dat de senaat een zeker aantal ministeries ten val heeft gebracht: de kabinetten van Briand, Tardieu en Laval. De Kamer had dit toe gejuicht. Heeft de senaat niet het recht zich over een wetsontwerp uit te spreken? Zijn wij alleen maar een registratiekamer? Ten aan zien van het wetsontwerp zeide Caillaux zich te verheugen over zekere bepalingen, die in het ontwerp voorkomen en die de financieele senaatscommissie heeft gevraagd. Hij was van meening, dat het ontwerp inflationistisch is. Daarna kwam het ontwerp in stemming met het bovengemelde resultaat. Socialistisch beroep op het repu- blikeinsehe Frankrijk. De socialistische parlementsfractie publi ceerde na haar gisteravond gehouden verga dering een manifest, waarin o.a. gezegd wordt, dat de fractie gemeend had, dat, na de uit spraak van hen, die op grond van het alge meene kiesrecht gekozen zijn, de wetgevende vergadering van het beperkte kiesrecht niet voor de tweede maal den strijd zou opnemen tegen een kabinet, dat de wettige verlangens der werkende massa vertegenwoordigde. Lof wordt toegezwaaid aan den trouw en de scherpzinnigheid van Blum bij de verdediging der regeeringsontwerpen in den Senaat. Door de uitspraak van den Senaat, aldus zegt het manifest, werd het de regeering echter on mogelijk gemaakt aan het bewind te blijven, omdat zij beroofd werd van haar financieele middelen en omdat de massale tegenstand in den senaat een compromis verhinderde. De fractie vraagt allen republikeinen hun koel bloedigheid te bewaren en geeft de verzeke ring. dat de socialistische fractie de gebeur tenissen met de grootste aandacht zal volgen om te waken voor den samenhang van het Volksfront en de wettige verlangens van het volk van Frankrijk te doen zegevieren in den strijd tegen zelfzucht. Bevestigd wordt, dat de nationale raad der partij hedenavond te half elf bijeen zal komen, tenzij reeds op andere wijze is beslist over deel neming aan een nieuwe regeering. Engeland. Lord Halifax: „Overeenstemming of oorlog". In een gisteren te Bristol uitgesproken re devoering zeide de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken Lord Halifax, dat in in ternationale kwesties de oplossing op twee manieren mogelijk is, nl. door overeenstem ming of oorlog. De Labourfractie van het parlement schijnt ver af te staan van het begrip, dat er een aan merkelijk verschil is tusschen nationale en internationale aangelegenheden en dat metho den, die in binnenlandsche geschillen be hoorlijke resultaten opleveren op internatio naal gebied zeer gevaarlijk worden, aldus vervolgde de minister. Geen „blok"-vorming. Ten aanzien van den Volkenbond legde Halifax er den nadruk op, dat „indien wij zouden optreden, zooals sommige kringen voorstellen en de collectieve veiligheid zouden organiseeren op een nieuwen tegen Duitsch- land gerichten grondslag, wij juist datgene zouden doen, dat niet alleen de hoop zou ver nietigen, Duitschland en andere Europeesche landen terug te winnen voor een nieuwen vorm van Europeesche samenwerking. Wij zouden ook iets doen, waartegen wij ons steeds heb ben verzet, nl. een verdeeling van Europa in blokken, welke tegen elkander gericht zijn en die, naar de meening der regeering, het gevaar voor een ramp ernstig zouden vergroo- ten". Lord Halifax vervolgde: „Wij wenschen onze betrekkingen te ver beteren overal waar wij dat kunnen, omdat wij gelooven, dat, indien wij de spanning er gens kunnen verminderen, wij deze overal ver minderen. Wij zijn er reeds in geslaagd verbe tering te brengen in onze betrekkingen met Ttalië, een van onze oudste tradit'oneele 'Tien den in Europa, die, naar ik ten volle vertrouw niet alleen een goeden invloed zal uitoefenen op de verhouding tusschen onze beide landen, doch in het geheele Middellandsche Zeegebied en in feite in geheel Europa. Wij hebben herhaaldelijk ons standpunt te genover de Italiaansehe besprekingen dui delijk gemaakt en gezegd, dat de sluiting van eenige overeenkomst onzerzijds afhankelijk moest worden gesteld van de oplossing der Spaansche kwestie. Deze natie," aldus ver volgde Halifax, „zal geen Spaansch bloed aan de handen hebben. Het is ons voorrecht ge weest aan beide partijen op verschillende manieren humanitaire hulp te hebben ver leend. die degenen, die er bij betrokken zijn, zoowel eer als dankbaarheid hebben ge bracht en dat is niet in de laatste plaats de marine". Engelsch-Ualiaansche overeen komst tegen Paschen geparafeerd. Reuter meldt uit Londen dat de Engelsch-Italiaansche overeenkomst tegen Paschen zal worden gepara feerd. e slaed Volkscommissaris voor het verkeer van zijn functie ontheven. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie deelt mede, dat de Opperste Sovjet Pakhomof heeft onteheven uit zijn functie van Volks commissaris voor het verkeer te water. De Volkscommissaris voor binnenlandsche zaken, Ejof, zal ook de functie van volkscom missaris voor het verkeer te water waar- nemén. Hongarije. Belangrijke financiëele machtiging voor de regeering. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met overweldigende meer derheid een machtigingswet aangeno men, waarin de regeering volmacht wordt gegeven voor landsverdediging, luchtbescherming, aanleg van wegen, bouw van bruggen, spoorwegen, koop vaardij, post-, telegraaf- en telefoon verkeer, kolonisatie, verhooging der landbouwproductie, bevloeiingswer ken en landbouwcredieten, in totaal een bedrag van een milliard pengö. Voorts diende de minister van financiën de begrooting van 1938-1939 in. Deze be helst de volgende getallen: totaal der ont vangsten 878.5 millioen pengö, totaal der uit gaven 848.3 millioen pengö. Het Jodenvraagstuk in Hongarije. De Hofburg met hakenkruisen versierd. Het woordje „ja" knoopsgat. in het Beperking van het aantal Joden in de journalistiek. Het D.N.B. meldt: De Hongaarsche minis ter-president Daranyi heeft Vrijdag in het Huis van Afgevaardigden de machtigingswet tot regeling van het Jodenvraagstuk inge diend. Het ontwerp gaat thans naar de parle mentscommissie en zal na de Paaschvacantie in stemming komen. Bij de indiening van het ontwerp ging het rumoerig toe in het Huis van afgevaardigden. De regeeringspartij betuigde haar vertrouwen in de regeering de linksche oppositie en de sociaal-democraten protesteerden fel tegen het ontwerp. De minister van justitie heeft verder een tweede wetsontwerp betreffende de Joden in gediend, dat ten doel heeft een einde te maken aan den overwegenden invloed dei- Joden op de pers. Volgens het ontwerp zal voor geheel Hongarije één perskamer inge steld worden. Uitoefening van het journa listieke beroep, als uitgever, redacteur of medewerker zal afhankelijk zijn van het lid maatschap van de perskamer. Slechts 20 procent van het totaal aantal leden mag Jood zijn. Hetzelfde verhoudingsgetal zal gel den voor Joden in iedere afzonderlijke pers onderneming. Nadat deze wetsontwerpen wa ren ingediend is het Huis tot 26 April op reces gegaan. DE BRAND IN DE ZEEPFABRIEK BIJ DRESDEN. Het aantal slachtoffers tengevolge van de ontploffing in de zeepfabriek te Doebeln is thans tot zes gestegen. WEENE1N, 7 April. (Van onze correspondent). E stad Weenen heeft zich geheel in feesttooi gestoken. Er wapperen be slist méér vlaggen dan ooit in den keizerlijken tijd het geval is geweest. Reeds van het allereerste oogenblik af, dat het régime van Schuschnigg gevallen was en de nationaal-socialisten de -macht in handen hadden gekregen dat was, zooals men weet op den avond van den elfden Maart waren overal bloedroode dundoeken met haken kruisemblemen erop te voorschijn gekomen, die de straten van de stad in een waren gloed zetten. Eiken dag kwamen er meer vlaggen bij, de fel-roode kleur werd steeds meer en meer domineerend. Er was geen straat of steeg meer, en ook geen enkel slop, waarin zich geen roode plekken tegen het grijs der steenen af teekenden. Het uiterste scheen bereikt te zijn, maar neen, er kwamen steeds weer opnieuw meer vlammende dundoeken bij, waarvan er vele thans van reusachtige afmetingen zijn. Enkele straten en pleinen lijken wel in kolossale feest-zalen herschapen te zijn. Vlaggen van vijf, zes, zeven en meer meters lengte langs de gevels van de huizen naar beneden. De meeste vensters zijn nog afzonderlijk met hakenkruisvaantjes getooid. Breede witte linten met „Ein Volk, ein Reich, ein Führer" en tal van andere opschriften ver binden de gebouwen van den eenen en van den anderen kant met elkaar. Hier en daar zijn beeltenissen van Hitier aangebracht, die soms een hoogte van een meter of zes berei ken. Er omheen zijn groene guirlandes en andere versieringen aangebracht. Op ver schillende pleinen en op bijzonder drukke pun ten worden thans hooge houten torens en andere stellages opgericht, die met rood doek bespannen worden, waarop zwarte haken kruisen op een rond wit fond. Men is bezig om het ruiterstandbeeld heen van keizer Jozef II, Maria Theiesia's oudsten zoon, op het in drukwekkend plein voor de Nationalbiblio- theek hooge feestpilaren neer te zetten. Ter zijde ervan, vlak bij den ingang van de wereldvermaarde Spanische Reitschule, wor den lange vlaggemasten opgericht. Het ge weldige gebouwencomplex van den Hofburg, het voormalige palels van de Habsburgsche keizers, lijkt wel een feestvierend kasteel. Overal zijn roode hakenkruisvlaggen en -va nen aangebracht, Het langgestrekte balkon op de binnenplaats, waarop de oude keizer Frans Jozef zich af en toe aan het volk placht te vertoonen, is met een geweldig dito dun doek gedrapeerd. Onder de kozijnen van de vensters der appartementen, die vroeger door den monarch zelf bewoond werden, zijn thans versieringen van dennegroen tegen de steenen geplakt. Geruchten deden enkele dagen de ronde., als zou de kostbare en fraaie historische kroon, die de Habsburgers tot aan het begin van de negentiende eeuw in hun hoedanig heid als keizers van het Heilige Roomsche Duitsche Rijk gedragen hebben, uit de „Schatzkammer" van den Hofburg verdwenen zijn om naar Berlijn gebracht te worden. Er is geen woord van waar. Ik ben zelf eens een kijkje gaan nemen in de Schatzkammer. die altijd nog de moeite waard is bezichtigd te worden, en daar lag het schitterende kleinood nog steeds met den rijksappel en de twee oude scepters op zijn oude plaats in een glazen vitrine. Het werd niet eens strenger bewaakt dan vroeger het geval was. Iedereen, die een schilling entrée betaald heeft, maar er vrij omheen loopen en kan het van vlakbij van alle kanten bewoneren. Soms is er zelfs niet eens een suppoost in het vertrek zelve. Neen, dan staan de kroon van den heiligen Stefan in Boedapest en de Engel- sche krooninsignes te Londen onder een veel strenger toezicht! De stad ademt geheel en. al de verkiezings sfeer van aanstaanden Zndag. Overal komt men plakkaten en linten met opschriften tegen. Het woordje „ja" wordt door ontelbaar velen in den vorm van een metalen plaatje in het knoopsgat gedragen. Dames hebben het ook als broche op haar blouse gespeld. Politieke redevoeringen zijn niet van de menschen bijgewoond en bovendien nog door lucht. Zij worden steeds door dichte drommen de radio uitgezonden, zoodat iedereen er in zijn huiskamer naar kan luisteren. Versierde tramwagens met vlaggen en met opschriften glijden over de rails in de voornaamste stra ten van de stad. Zij zijn van luidsprekérs voorzien, die muziek ten gehoore brengen. Op aanplakbiljetten, in couranten en tijd schriften worden aanwijzingen gegeven hoe de stembriefjes moeten worden ingevuld. De opschriften erop luiden als volgt: Volksabstiminung und Grossdeutscher Reichstag. Stimmzettel. Bist Du mit der aan 13 Marz voll- zogenen Wiedervereinigung Oester- reichs mit dem Deutschen Reich einverstanden und stimmst Du f ür die Liste unseres Führers ADOLF HITLER? (Volksstemming en Groot-Duitsche Rijksdag. Stembiljet. Ben je het eens met de op 13 Maart tot stand gekomen hereeniging van Oosten rijk met het Duitsche Rijk en stem je voor de lijst van onzen Führer, Adolf Hitler?) Daaronder staan dan de woorden „Ja" en „Nein". Onder het eerste bevindt zich groote cirkel en onder het tweede een kleinere cirkel. Daarin moet men een kruisje teeke nen, wanneer men met dit antwoord op de vraag wil geven. Het is absoluut zeker, dat haast een ieder met „ja" zal stemmen. Maar men wil het aan tal stemmen van dezulken tot de hoogst mo gelijke hoeveelheid opvoeren, vooral om het buitenland te toonen, hoe geweldig veel lieden achter den Führer staan. Adolf Hitler, die op het oogenblik nog zijn triomftocht door Oostenrijk maakt, zal Za terdag weer te Weenen zijn. Hij zal hier ver moedelijk ook Zondag blijven en hier zelf zijn stem uitbrengen. ONZE DAGELIJKSCHE KADERVERTELLING Maar nu zou ik wel eens willen weten, Neusopius, hoe komen we aan kogels? Een kanon zonder kogels, nou daar heb je niet zoo veel aan! Maar Neusopius lachte. Daar hebben we ook niets aan, ik heb een veel beter plan. Jij vindt het toch ook niet mooi en niet leuk, om iemand te dooden, wel, Thijs? Thijs schudde het hoofd. Natuurlijk niet en ik zou het nooit doen ook. Vechten voor een keertje vind ik niet erg, daar ben ik een jongen voor, maar dooden. nee hoor, dank je wel. Maar waarom vraag je dat? Neusopius lachte geheimzinnig. Dat zal je wel zien, als het eenmaal zoover is. Ik weet natuur lijk heelemaal niet, of het tot vechten komt, maar als het gebeurt, nou laten ze dan maar opkomenDan zijn wij klaar om ze hartelijk te ontvangen! Thijs en oom lachten hartelijk mee. Ik geloof, dat het nu toch heusch beter is, als we maar weer eens naar bed gaan! stelde oom voor. die zich de oogen uitwreef. We hebben nog maar een paar uur, tot het opstaan geblazen, is] Vooruit,. Jongens, naar kooi! We zullen heusch wel slaap noodig hebben! Matoesjka begenadigd. Doodstraf veranderd in levenslangen dwangarbeid. Havas verneemt uit Boedapest, dat rijksbe stuurder Horthy gebruik heeft gemaakt van zijn recht tot gratieverleening en de dood straf, welke uitgesproken was tegen Silvester Matoesjka, die in Duitschland en Hongarije internationale treinen tot ontsporing bracht, veranderd heeft in levenslangen dwangar beid. Noodlottige brand in Duitscb arsenaal. Tien dooden. Bij de werkzaamheden bij de kruitlading voor een zware kustbatterij is gistermorgen in het arsenaal van de marineartillerie te Pillau brand ontstaan. Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld zijn daarbij tien personen om het leven gekomen, terwijl vier arbeiders gewond werden. Buiten het rechtstreeks betrokken gebouw is geen materieele schade van beteekenis aangericht. (Reeds in een deel der vorige ovlaaa opge nomen.) Weensche Joelen willen zich in Australië vestigen. LONDEN, 7 April (Reuter). Sedert den „Anschluss" hebben 12000 personen bij het consulaat vergunning gevraagd zich in Australië te mogen vestigen, aldus meldt het Joodsche telegraaf agentschap. De aanvragers zijn hoofdzakelijk joden, kooplieden, beoefe naars van vrije beroepen, handarbeiders en geschoolde werkkrachten. De meeste aan vragers zijn nog jong. In verband met de immigratiebeperkingen, die de meeste andere Britsche gebieden hebben uitgevaardigd, is Australië thans het Mekka voor de Oosten- rijksche Joden, die hopen er een veilig tehuis te vinden. Dr. Desider Friedmann, de vroegere voor zitter der Weensche Joodsche gemeente en dr. Jakob Ehrlich, vroeger de eenige Joodsche vertegenwoordiger in den Weenschen ge meenteraad, zijn naar een concentratiekamp te Dachau in Duitschland gezonden, aldus meldt het genoemde telegraafagentschap verder uit Weenen. Zij werden vrijwel ter stond na den „Anschluss" gearresteerd. Dr. Friedmann wordt er van „beschuldigd" geN den te hebben verstrekt aan het Vaderland- sche Front. Hetzelfde telegram maakt voorts nog melding van de arrestatie van dr. Sieg fried Kantor den Zionistischen leider, die vele jaren voorzitter is geweest van de Ween sche Kamer van advocaten. Weer succesvolle inval der Haagsche politie. Twaalf gokkers gearresteerd. Vrijdagavond heeft de Haagsche politie opnieuw met succes een inval gedaan in een perceel, ten aanzien waarvan het vermoeden was gerezen, dat men er gelegenheid gaf tot hazardspel. Het betrof thans een woning in de St. Jacobstraat en het resultaat van het optre den der politie heeft dit vermoeden volkomen bevestigd. Nadat een 15-tal rechercheurs in de om geving van het pand hun stelling hadden ingenomen, werd de deur van het huis gefor ceerd, waarna de in het perceel aanwezige personen bij verrassing werden overrompeld, terwijl zij hun aandacht op het gokspel con centreerden. In totaal werden 12 personen in de woning aangetroffen, die allen, nadat echter eerst 2 van hen nog hadden getracht aan de achter zijde van het perceel te ontvluchten, doch bij die poging door daar geposteerde politie man nen konden worden gegrepen, naar het hoofd bureau, aan het Alexanderplein werden over gebracht.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7