Bollen-Zondag op Paschen Per trekschuit door de bloeiende bloem bollen velden. W" Een tijdperk van voorspoed ligt r u u voor ons Ouderwetsch sprookje wordt werkelijkheid. De werkloosheid. Belangrijke vermindering. Dat de werkloosheid, toch belangrijk aan het verminderen is blijkt wel uit het volgend overzicht. In de laatste week van Februari waren bij ?esubsidieerde vereenigingen niet werkloozen cas aangesloten 551.400 personen, waarvan 74.800 landarbeiders. Voor des 476.600 verzeker den buiten de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 28.8. Voor de 551.400 verzeker den met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 27.8. Over de laatste 4 jaar waren de cijfers aldus 1935 32.6 (34.6) 1936 33.3 (35.41 1937 29.4 (30.9) 1938 27.8 (28.8) Het tusschen haakjes vermelde geeft het per centage, als de landax'beiders buiten beschou wing worden gelaten. Van een op 1 Januari 1938 gehouden telling van de bij de gezamenlijke organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven werk loozen, gesplitst naar leeftijdsgroepen, geeft het onderstaand staatje een beeld. Voor de percentageberekening werd het bevolkings getal van de volkstelling 1930 genomen, zoodat bij de berekening de stijging van het bevol kingsaantal buiten beschouwing is gelaten. Werkloozen Leeftijdsgroep Mannen Vrouwen aantal pet aantal pet Van den hoogen uitzichttoren af heeft men een prachtig overzicht over de bloeiende bloembollenvelden. Rechts op den achtergrond „Het Keukenhof". Waar andere plannen faalden E leven in de eeuw van de „snelheid". „Ik heb niet veel tijd" is een leuze die steeds meer opgang maakt. Iedereen heeft haast, alles gaat steeds vlugger; in record-tempo rent men van het eene naar het andere en nog steeds is het hoogtepunt van deze snelheidsroes niet be reikt. We .leven in de eeuw van de „Techniek". ..Techniek" en „Haast" zijn broertje en zusje, de arbeid wordt dank zij de voortschrijdende mechanisatie en door de nieuwe uitvindingen korter gemaakt, opdat we ironie van het noodlot meer „tijd" voor andere dingen zullen hebben. Ik heb ergens gelezen dat wanneer de techniek zich zoo blijft ontwikke len als thans het geval is, binnenkort niemand meer dan twee uur per dag behoeft te werken. Wat men dan de andere uren van den dag moet doen? Niemand die 't weet, doch in ieder geval: laten we ons haasten! We leven in de eeuw van de „Zakelijkheid". Nee, zakelijkheid zit 'm niet alleen in stalen meubelen of oranje jute gordijnen. Efficiency voor alles en in alles daar zal niemand iets op tegen hebben maar men kan ook het rationalisme te ver doorvoeren. Dat is de dood steek voor de romantiek. Dit is allemaal niet nieuw en er zou geen aanleiding zijn om het nog eens naar voren te brengen wanneer niet 'n simpel bericht hier aanleiding toe gaf. Van Vrijdag 8 April af zal er gele genheid bestaan per trekschuit de bollenvelden te bezichtigen. Menigeen zal denken: dat is aardig bedacht, goede reclame, maar meer ook niet. Maar laat ik er dan nog iets aan toe voegen. De trekschuit bracht uitkomst TH) EZE tochten per trekschuit waren in zekeren zin noodzakelijk, men heeft zich hier niet in de eerste plaats laten leiden door een ongezond sno bisme, nee 'n andere oplossing om aan het verlangen van een zeer groot deel der bloembollenbezoekers tege moet te komen, had men eenvoudig niet. Jaar na jaar wordt er gevraagd: Waarom mogen de bezoekersaan de bollenstreek niet 'ns tusschen de velden loopen? Dit is echter om verschillende redenen on mogelijk. Ten eerste voelen de kweekers er niets voor om van hun kostbaren teeltgrond flinke stukken af te staan om behoorlijke wandel paden te maken. Ten tweede is het gevaar niet denkbeeldig dat wanneer het publiek door de velden wandelt ziekten van den eenen bol op den andere zouden worden overgebracht en ten derde zou zeer waarschijnlijk een deel der bezoekers gaarne zelf bloemen plukken en dit op onoordeelkundige wijze doen waar door groote schade kan worden aangericht. Dit zijn slechts enkele redenen, de vakman ziet er waarschijnlijk nog wel meer. Deze mogelijkheid om de bloemenliefheb bers nog nader tot de bollenvelden te bren gen was dus uitgesloten. Natuurlijk werd toen direct gedacht aan het organiseeren van boottochtjes door de DE EIFFELTOREN IN HET KLEIN. De 12 Meter liooge uitzichttoren vormt in dubbel bpzicht het hoogtepunt van den tocht per trekschuit door bloembollenland. vele slooten die bollenland doorkruisen. Ook dit stuitte echter op groote moeilijkheden daar in deze zandslooten niet met motor booten gevaren mag worden. Tot dan tenslotte de trekschuit redding bracht. In de Eeuw van Techniek, Zakelijkheid en Snelheid, moet men gedwongen, terug grijpen naar de trekschuit! Nu moet men, deze trekschuiten niet vergelijken met de eerbiedwaardige drijven de postkoetsen die in vroegeren tijd door onze landelijke dreven voeren; groote, platte bol- lenschuiten 40 a 50 menschen er op en voort bewogen door twee mannen in plaats van door één paard, dat is nu eenmaal iets an ders. De prachtige bloeiende velden waarvan de geurige, prikkelende hyacintenlucht u reeds van verre tegemoet komt, vergoeden echter veel, zoo niet alles. En dan die kleu ren! Hier wordt zelfs de zakelijke twintigste eeuwer lyrisch. 'De rondvaarten die georganiseerd worden door de heer en Van der Eerden van café-rest. „De Nachtegaal" te Lisse hebben in de dub bele beteekenis van het woord een hoogte punt. Na ongeveer een uur varen door de prach tigste velden die ge u maar denken kunt be landt men tenslotte bij een uitzichttoren, die ongeveer 12 Meter hoog is en vanwaar men een werkelijk schitterend gezicht over de velden heeft. Prachtig uitzicht Van donkerblauw tot lichtrose, alle kleuren- nuances zijn hier vertegenwoordigd. Zoover het oog reikt, ziet men gekleurde vakken met op den achtergrond hier en daar een paar huizen of een kerktoren. Den kant van Lisse op vormt het prachtige bosch „Het Keuken hof" een waardige omlijsting van deze fris- sche kleurenpracht. De uitzichttoren zelf is van ijzeren con structie enzeer gemakkelijk te beklim men. Trappen heeft deze toren niet en de stij ging is zoo geleidelijk dat niemand eenige moeite zal hebben om den hoogsten top, die overigens een platform van ongeveer 4 M2. is te bereiken. Acht schuiten met een vervoerscapaciteit van 600 personen per uur zullen den dienst onderhouden en als men boven op den toren staat is het aardig de bevlagde vaartuigen langzaam door de slooten te zien gaan. Reeds langen tijd bestond in het bollenvak de behoefte aan een nieuwe attractie, ver telde ons de heer van der Eerden en het was niet zoo gemakkelijk om iets te vinden dat èn het publiek èn de kweekers kon bevredigen. Van verschillende zijden was er op aange drongen om dit jaar het bezoek aan de.bloem- bollenvelden attractiever te maken, maar het risico dat aan elke onderneming nu een maal vast zit, vormde voor verschillende ver eenigingen een hinderpaal om het initiatief te nemen. Daarbij komt dat te Lisse geen af deeling van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer bestaat zoodat ook samenwerking met deze organisatie niet wel mogelijk was. Maar ondanks vele moeilijkheden zijn ten slotte met de welwillende medewerking van verschillende groote firma's deze tochten tot stand gekomen. De afvaarten vinden plaats achter cafe „De Nachtegaal'" te Lisse en om een indruk te krijgen waar de route ligt ongeveer tusschen de Hyacintenlaan en 't Zwartelaantje, de mooiste streek dus. En nu hopen we maar dat de publieke belangstelling niet op zich zal laten wachten, besloot de heer Van der Eerden zijn uiteen zetting. Wie zal echter de kans om iets terug te vin den van de romantiek en de poëzie van een vervlogen tijdperk, willen missen? B. K. EINDEXAMEN KAPPERSVAKSCHOOL NEDERLAND SCHE BOND VAN KAPPERSPERSONEEL. Donderdag 7 April werden na een 4-jarigen wintercursus de eindexamens afgenomen in het heeren en daanesvak. De examencommissie voor de damesafdee- ling bestond uit de heeren G. J. Pierlot uit Haarlem. G. L. Schoonman, Utrecht en Joh. Meeuwig, Bloemendaal. Voor de hee'renafdeeling de heeren Th. We ver, A. v. d. Berg, Haarlem en Joh. Meeuwig. Bloemendaal. Aan het eindexamen damesafdeeling namen 2 leerlingen deel, beiden slaagden. Voor het examen heeren zijn 7 leerlingen geëxamineerd, allen slaagden. Als examenbewijs ontvingen de leerlingen een getuigschrift van de Eerste Ne- derlandsche Vereeniging tot stichting van Vakscholen in het Kappersbednjf. 14—17 jaar 18—24 25—30 31—40 41—50 51—60 61—65 65 jaar en ouder 15.058 5 57.078 11.5 78.185 20.7 113.919 21.8 76.369 18.3 56.424 17.2 20.726 17.1 3.519 1.7 6.411 2.2 6.080 1.2 1.912 0.5 1.852 0.3 1.335 0.3 846 0.2 143 0.1 9 0.0 Op het eind van December 1937 waren in totaal 45.403 personen in ons land bij een werkverschaffing geplaatst. EXAMENS. HOOGER ONDERWIJS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Asporogene klonen van bacillus athracis" de heer J. H. Bekker. geb. te Amsterdam en op proefschrift: getiteld: „De herkenning van vibrio cliolerae en vibrio el tor" de heer R. Gispen, geb. te Zwolle. Ge slaagd voor het cand-examen in de klassieke letteren de heer H. van Heerikhuizen; candi- daatsexamen in de economische wetenschap pen de heeren H. A. R. Hazenberg, M. M. G. ■H. Regout en W. J. van der Maen; bevorderd tot accountant de heer P. James. DE traditioneele Bollen-Zondag zal dit jaar zeer waarschijnlijk met Paschen samenvallen, daar de vel den dan op hun mooist zullen zijn. De hyacinten beginnen thans reeds aardig te kleuren en ook Zondag zal er al veel te genieten zijn. Op de beide Paaschdagen zal men de hyacintenvel- den echter in al hun pracht kunnen bewonderen, terwijl hier en daar ook 'n veld vroege tulpen zijn eigen bekoring heeft. Paschen Bollen-Zondag, als ten minste het weer PRIJZEN VAN DE „PRIMAVERA". HAARLEM Vrijdag. Op de „Primavera" te Rotterdam zijn o.a de volgende prijzen toegekend: Eer e-prijzen: Zilveren medaille, de Koningin: heuvelbe- planting, Ven. K. Hartlieb. Zilveren medaille, Prinses Juliana: Felix Dijkhuis, Boskoop. Zilveren medaille, Prins Bernhard: Rozen- inzending de Ruyter, Hazerswoude. En verder: verg. zilv. medaille gemeente Overschie: Bolleninzending B. Slikkerveer, Sassenheim. Gouden medaille: Groep bolgewassen, L. Slikkerveer Jr., Sas senheim. Zilveren medaille: Groep narcissen: A. Frijlink en Zn., Sassen heim. Groep rotsplanten: Jan Dix Jr., Heemstede. Getuigschrift van verdienste: Triumphtulp „Alberio", L. Slikkerveer Jr. Sassenheim. Parkiettulp, Fantasie, L. Slikkerveer Jr. Sassenheim. Erychronium revolutum White Beauty, L. Slikkerveer Jr. Sassenheim. UITSLAG VEILING. HAARLEM Vrijdag. Uitslag van de veiling gehouden in ,,'t No tarishuis" op Donderdagavond. Het winkelhuis met erf en poort te Haar lem aan de Groote Houtstraat no. 126, groot 95 centiaren, f 15900 Th. A. J. M. van Eyck q.q. Het heerenhuis met vóór- en achtertuin en erf te Bloemendaal aan de Kleverlaan no. 95 achter uitkomende aan den Kinheimweg groot 2 aren, 37 centiaren, f 6050 G. Hulsebosch. Het heerenhuis met erf en tuin te Heem stede aan de Heemsteedsche Dreef no. hoek J. C. van Oostzanenlaan, groot 4 aren. 45 centiaren. f 10050 A. Th. Joosten q.q. Een huis met erf en grond te Haarlem aan de Eendrachtstraat no. 19, groot 70 centiaren f 3100. Opgehouden. Een huis met voor- en achtertuin en erf te Haarlem aan de Gedempte Schalkburger- gracht no. 76, groot 1 are, 20 centiaren, f 4025 H. A. Dingboom q.q. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Zomerstraat no. 2, hoek Vijfhuizerstraat, met zij-uitgang in die straat, groot 83 cen tiaren. f 2550 J. D. Hilgennan q.q. Een winkel-woonhuis en erf met afzonder lijk opgaande bovenwoning te Haarlem aan de Korfe Begiinestraat nos. 27 zwart en rood ?root 54 centiaren met recM van uitgang ir een poort uitkomende aan de Bakenesser- gracht. f 1430 H. I. van Goor q.q. Een huis en erf gelegen te Haarlem aan de Ceciliasteeg no. 9 groot 56 centiaren, f -1370 G. J. J. Jacques q.q. Vele lezers zullen, hoewel ze er dikwijls vertoefd hebben, niet dadelijk kunnen zeggen, welke straat het is, waarvan we hierboven een foto reproduceeren. Het is de vermaarde en karakteristieke Kerkstraat te Zandvoort, ontdaan van haar boomenpracht. Het zal ongetwijfeld velen leed doen, dat de oude iepen, die het straatje geheel overschaduwden, moesten verdwijnen. Het was echter noodig, want een groot aantal was ziek en vele andere waren beschadigd. Men is trou wens reeds begonnen, aan weerszijden van de straat jonge boompjes in het trottoir te planten, zoodat het meest bekende Zandvoortsche straatje aan trekkelijk voor ingezetenen en gasten zal blijven. Mutaties bij marechaussee te Oss. Naar de N. R. Crt. vernam, zouden met In gang van heden de volgende veranderingen worden aangebracht in de samenstelling van de brigade der Kon. Marechaussee te Oss: Opperwachtmeester Ourfs wordt verplaatst naar de brigade Venlo, wachtmeester de Gier naar Maastricht, wachtmeester van Rennes naar Siebingewald, wachtmeester v. d. Berg naar Sittard, wachtmeester Tap naar Sit- tard, wachtmeester Roffel naar Roermond. Van overplaatsing der overige manschap pen is nog niets bekend. Opperwachtmeester Muitjes, die op het oogenblik brigadecommandant te Venlo is, zal brigadecommandant van Oss worden. Hij was reeds tweemaal brigadecommandant te Oss. De Nederlandsche versie van „Sneeuwwitje". Roy Disney voert te Amsterdam besprekingen. In Augustus a.s. zal in de Nederlandsche bioscooptheaters de Nederlandsche versie ge draaid worden van Walt Disney's groote tee kenfilm „Sneeuwwitje". Ter voorbereiding van de nasynchronisatie der film zijn Don derdag m de hoofdstad aangekomen de hee ren Roy Disney, de broeder van den filmtee- kenaar en commercieel leider der Disney Studio's, en de regisseur Buchanan. Zij waren per vliegtuig uit Stockholm gekomen, waar zij de noodige voorbereidingen voor de Zweedsche versie getroffen hadden. In een kort onderhoud, dat wij Donderdag middag met Roy Disney hadden, vertelde hij ons, dat het de bedoeling is in de landen, waar „Sneeuwwitje" uitkomt, zooveel dit mogelijk is, nationale versies te maken, ten einde de film voor het publiek geheel tot zijn recht te doen komen. Voor Nederland zal men gebruik maken van acteurs, die uiteraard daartoe het meest geschikt zijn. Het doel van zijn komst is nu die acteurs uit te kiezen, wier stemmen het meest overeenkomen met de karakters der filmfiguren. Ongeveer 12 acteurs zijn noo dig. Zijn eenmaal de goede stemmen gevon den, dan moeten de „rollen" bestudeerd wor den, de repetities volgen en tenslotte worden de definitieve opnemingen verricht. In het geheel zullen daarvoor ongeveer dertig dagen noodig zijn. Het geheel geschiedt onder su pervisie van den heer Buchanan en verder onder Nederlandsche leiding. Roy Disney vertelde verder nog, dat het in de bedoeling der Disney-onderneming ligt om in het vervolg regelmatig uit te komen met groote z.g.n. hoofdfilms, zonder dat daarnaast de korte eenacter verwaarloosd zal worden. Men heeft reeds verschillende plannen onder handen. O.a. zal het bekende kinderverhaal „Pinokkio" voor een teekenfilm worden ge bruikt. Roy Disney blijft slechts enkel dagen in de hoofdstad. Wanneer de voorbereidingen voor de Nederlandsche versie in groote lijnen be paald zullen zijn, de studio's uitgezocht en de acteurs aangesteld, vertrekt hij weder naar andere landen, o.m. Tsjecho Slowakije, om daar de nationale versie tot stand te bren gen. Strenge vorst in de Vereenigde Staten. Stormen en koude richten aanzienlijke schade aan. NEW-YORK, 8 April (D.N.B.-A.N.P.) De staat Alabama is gisteren wederom door een wervelstorm geteisterd. Door het instorten van woonhuizen zijn alleen reeds te Allve- vïlle tien menschen gedood en ongeveer zes tig gewond. Ook in talrijke andere plaatsen werden velen gewond. Aanhoudende sneeuwstormen, strenge vorst en regen- en hagelbuien hebben reusachtige schade aangericht in twaalf bondsstaten van Texas tot Nieuw-Engeland en de fruit- kweekerijen in Illinois hebben alleen reeds een schade van meer dan een millioen dol lar geleden. In een grooten halven cirkel drijven de ijskoude winden de sneeuw over de staten van het midden-Westen tot aan den Atlan- tischen Oceaan. De stroomen bevriezen. BURGERLIJKE STAND Drij veilde Dagnijverheidsschool voor schijipersjongens. De „Koningin Wilhelniina" te water gelaten. SLIEDRECHT, 8 April. Bij de N.V. scheeps werf voorheen C. M. van Rees te Sliedrecht is heden met goed gevolg te water gelaten het voor het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam in aanbouw zijnde schoolschip „Koningin Wilhelmina". Op de „Koningin Wilhelmina", welk schip in den loop van den zomer gereed zal komen, wordt gevestigd de Dagnijverheidschool voor schippersjongens, welke sinds September van het vorige jaar tijdelijk gevestigd is in de Bin- nenvaartschool van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam. Het casco is 60 m. lang, 12 m. breed en 3 m. diep. De bovenbouw, welke gebouwd wordt door de firma van Andel en Veth te Sliedrecht, is 5 m. hoog. Incasso-bank keert 6 procent uit. In de Donderdag gehouden verga dering van den raad van commissa rissen der Incassobank N.V. is beslo ten, aan de op 5 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aandeel houders voor te stellen om, na ruime afschrijving en reserveering, een divi dend uit te keeren van 6 procent (vo rig jaar 5 procent.) Interneering van Spanjaarden op Ameland? 's-GRAVENHAGE, 8 April. Naar wij ver nemen zou het in de bedoeling liggen de des tijds ontvluchte en naar hier teruggekeerde Spanjaarden, die na aankomst te 's-Gravan- hage in het Huis van Bewaring aldaar zijn opgenomen, op het eiland Ameland te inter neeren. Henry Ford profeteert: Jeugdige kracht en rijpe wijsheid moeten de wereld leiden HAARLEM, 8 April. Getrouwd 8 April: S. A. van 't Wout en G. van der Linde. Bevallen 5 April: M. M. Scholtevan de Wijngaert, z.: 6 April: H. M. Rademaker— Verbeek, d.; 7 April: G. G. VluttersSchas- foort. d.: E K. GremmeKefenJmrster, z.: 8 ^nril* c 6 Heeremans Kuijper. z.; J. C. G Klerk— van den Heuvel, z.; A. Knipper— Woudstra, z. Overleden 6 April: P. M. Post—van der Vel den, Kaniperzijstraat; 7 April: S„ 3 mnd„ d. v. J. van der Pol, Hazepaterslaan. L. J. Rinkel, 56 j., Hazepaterslaan. Henry Ford. DETROIT, 8 April (Reuter). In een in terview, dat de autokoning Henry Ford heeft toegestaan, toen hij hier van een vacantie terugkeerde, heeft hij o.a. het volgende ge zegd: „Niets van wat in de laatste paar weken gebeurd is heeft wijziging ge bracht in mijn geloof, dat een tijd perk van voorspoed voor ons ligt. Het zal komen door een grooter begrip van het feit, dat alle rijkdom uit den bo dem komt en dat er een uitgebrei dere bodembewerking moet komen". Ford zeide verder, dat hij nog steeds van meening was, dat een oorlog nutteloos is. Nie mand wint een oorlog, behalve de financieele belangen, die hem bevorderen en voorberei dingen daartoe maken. Een combinatie van leugdigp kracht en rijpe wijsheid is noodig nnr de leiding van de wereldzaken. „Beroof de wereld van de hersenen van mannen en vrouwen boven de 50 jaar en alles moet gaan stilstaan. Rijpe leeftijd alleen, noch jeugd alleen kunnen de zaken der wereld aan den gang houden. Samenwerking tusschen beide is noodig".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9