HET NIEUWE AVONDBLAD Verkeersstatistiek. 73e JAARCANC No. 137 DINSDAG 12 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week l21/-> ets., per maand &2Vs cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. AD VERTENTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAüf WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis ongevallenverzekeriiiivoor Betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 12000—, overlijden .1400.-, verlies van hand. voet ot oog 200—, Beide leden duim 1100—êên lid duim ,r 00—alle leden wijsvinger 1 60— (inn wTverdrinkinïïsnhA?dno^ nrTevaieen "'.ÏE leden anderen vinger ƒ5.-, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk 15.—. polsbreuk 15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz, l 400.— bij veidimkingsdood dooi ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.mdien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De operette „Victoria en haar Huzaar". Een en ander over de solisten. Mevr. AriszSchrama. De operette „Victoria en haar Huzaar", waarover we reeds in ons artikel van Zater dag j.l. berichtten, vergt een grootere solisten- bezetting dan een der vorige, Het vroolijke Weeuwtje, Polenbloed en de Czardasvorstin. Daarbijstelt de partituur deze solisten voor een lang niet altijd gemakkelijke opgave. Ook hier waren dus weer problemen op te lossen, maar we mogen zeker zeggen, dat de leiding er volledig in geslaagd is. Aan den zang heeft men ook ditmaal ge meend wederom geen ingrijpende concessies te moeten doen en daarom een „cast" (zooals de Amerikanen zouden zeggen) gevormd, die een succes voor de uitvoeringen waarborgt. Het tableau de la troupe. De titelrol van Victoria zal gezongen wor den door Mimi Matthyssen, die enkele jaren geleden aan de Keulsche Staatsopera verbon den was. Mej. Matthyssen stamt uit een kunstenaarsfamilie. Hoewel Nede.rlandsche is zij in Duitschland geboren en opgevoed. Haar ouders waren meer dan 20 jaar als solisten aan de opera te Keulen verbonden, ,waar de tenor Matthyssen groot aanzien genoot. Mej. Matthyssen heeft een degelijke muzikale op leiding genoten. Haar diploma van de „Deut sche Bühnengenossenschaft", dat eerst na het met goed gevolg afleggen van een zwaar examen behaald kan worden, bevestigt dit. Zij is in verschillende Duitsche steden met groot succes opgetreden. Haar tegenspeler is de heer Jac. Glas Jr., een lid der IJ. O. V., die over een glashelder en goedgeschoold tenorgeluid beschikt, dat het als de huzaar Koltay zeker zal doen. Onmiddellijk na hen moeten we noemen 'het duo Dora AriszSchrama en Jack Roza, de eerste als de Japaneeseh-Fransche halfbloed O-Lia-San, de andere als de vlotte Graaf Fery, broer van Victoria. Beiden zijn uit de vorige succes-operettes der IJ. O. V. welbekend en ook aan dit werk zullen zij ongetwijfeld kleur weten te geven, zoodat zang en spel „het volle pond" krijgen. Wat zou de vereeniging echter zonder den heer Klaasen uit Haarlem zijn? De trouwe bezoekers van de Czardasvorstin zullen allen ongetwijfeld zich dezen geestigën speler her inneren, die met zijn fraaie tenorstem maar vooral door zijn humoristisch spél zooveel succes oogstte. Ook hier heeft de heer Hans Klaasen een dankbare partij gevonden in de figuur van den huzarenoppasser' Janczi, die zooals we dat uitdrukken: hem als 't ware op het lijf geschreven is. Bep Verwer, als Victoria's kameniertje Riquette, is in de operette zijn uitverkorene en zij zegt het eveneens met eenige schlagers. De heer Hans Osendarp Jr. nam de rol van den Amerikaanschen gezant Cunlight voor zijn rekening, zoodat we hem de fraaie bari- tonsoli „Pardon", madame" en Reich mil- zum' Abschied noch einmal die Hande" zullen kun nen hooren vertolken. Een pracht van een Hongaarschen, gullen en vroolijken burger vader mochten we op de repetities zien en hooren in den persoon van den heer J. van der Kolk, die voor de vereeniging een uitste kende aanwinst is hetgeen zeker de uitvoe ringen ten goede zal komen. Van de andere solistisch optredenden noe men we o.m. de heeren L. de Waal, Jac. Ryke, C. Heemskerk en T. Wiegman, welke laatste als Japaneesch opperpriester over een formi dabel tenorgeluid blijkt te beschikken en mej. Lies Tol als de Japaneesche boy O-Miki. Het valt niet te verwonderen, dat zoodoen de 7075 personen aan deze uitvoeringen zul len medewerken. De tournée. Het viertal uitvoeringen, dat de IJ. O. V. ge ven zal, mogen we toch zeker wel als een tournée-m-het-klem betitelen. Met drie bus sen wordt n.l. evenals vorig jaar een reis ge maakt naar den Helder, waar een uitvoering in de groote Casino-zaal gegeven zal worden. Voor de personeelsvereniging Papyrus dei- papierfabrieken treedt het gezelschap Zater dag 23 April a.s. op in het gebouw Concordia, terwijl het voor zijn donateurs een tweetal avonden in Thalia geven zal, t.w. 21 en 28 April. Welk een voorbereiding zulk een optreden vraagt (men den-ke slechts o.a. aan de orga nisatie van het décor- en artistentransport) kan men eerst beoordeelen als men eens ach ter de schermen dezer voorbereidingen heeft kunnen zien. En dat hebben wij! Men moet zeer zeker bewondering hebben voor het initiatief van de leiding der IJ. O. V., die zulk een reuzenwerk tot stand heeft we ten te brengen en heeft weten op te bouwen. En dat alles in vrijen tijd en uit liefhebberij. Moge hun werk daarom met succes bekroond worden W. VISCHVERBRUIK IN DUITSCHLAND 12.2 KG. PER HOOFD. Volgens de Deutsche Fischerei Rundschau bedroeg het vischverbruik in Duitschland in 1937 830 millioen K.G. ter waarde van 145 mil- lioen Mark. Hiervan werd 74 proc. door de Duitsche visscherij opgebracht. Het Rijkshu- reau voor de Statistiek becijfert het gebruik per hoofd der bevolking op 12,2 K.G. of 0.4 K.G. meer dan in 1936 en 2.6 K.G. meer dan gemiddeld in de jaren 19321936. Volgens het jaarverslag der Reedersvereenl- ging te IJmuiden bedroeg het verbruik van zeevisch in Nederland in 1937 rond 30V2 mil lioen K.G. of sleohts 3.6 per hoofd. LEGER DES HEILS PADVINDERS Onder de vele takken van arbeid van het Leger des Heils neemt de Padvindersbond een belangrijke plaats in. Reeds sinds geruimen tijd mag het hier ter plaatse gevestigde Korps zich in een keurige meisjestroep verheugen. Evenwel bleek al spoedig het gemis voor de jongens om de padvinderij te beoefenen. Thans' echter kan ook worden overgegaan tot het vormen eener jongenstroep. Hiertoe is een openbare samenkomst belegd- op Woensdag a.s. in het gebouw aan de Edi- sonstraat alwaar de divisie-organisator kapt. H. Lahuis, vergezeld van regimentsleider L. d. Groep, uit Amsterdam, aanwezig zal zijn om doel -en streven van den bond nader uiteen te zetten. De bond is niet sectaxisoh en staat open voor jongelui van 11 tot 18 jaar. De meisjes-troep zal dien avond opluisteren met verschillende oefeningen en demon straties. Slechte tijden voor den viseh- liandel. Mimi Matthyssen. Voorloopig weinig visch aan den afslag- door stormweer. Ten gevolge van den aanhoudenden feilen Noordenwind der laatste weken, af en toe af gewisseld door storm zijn de vangsten van de groote booten zoowel als van de kusbbooten en de loggers zeer klein, zoodat er weinig visch wordt aangevoerd. De vischaanvoer wordt voorts gedrukt door dat een 20-taltrawlers uit de vaart is geno men voor het ondergaan van de jaarlijksohe survey of ook al om de slechte resultaten al léén. En bovendien komt van de in de vaart zijnde trawlers een aantal voorloopig niet meër alhier aan de markt; eenige booten vis sollen n.l. in de Iersche Zee en mark ten in Du blin, eenige andere -booten zijn van de Noord zee met hun vangst naar een Engelsclie haven gegaan om daar te verkoopen. Wij meldden dit reeds van de Erin en naar wij thans ver nemen, is ook de Petten in Engeland aan de markt geweest. Deze boot is inmiddels weer op de Noordzee gaan vissc-hen, Ook de B'ergen zal in Engeland markten. Laatstgenoemde trawler zal in de Engelsche haven eenige 011- derdeelen aan boord nemen voor de defecte which van de Schoorl, opdat deze hier gerepa reerd kan worden. Wat de besomming betreft, van de Alkmaar, die gisteren en heden haar vangst van de Ba. rentszee verkocht, kan worden opgemerkt, dat Pieterman gelijk heeft gekregen. Deze mede werker sprak Zaterdag in zijn Visscherij- Snufje al de .verwachting uit, dat de Alkmaar een goede reis zou maken. Welnu, voor de gis teren geloste visch werd reeds f 7610 besomd. voor de visch van vandaag komt daar no; f 3410 bij, zoodat de trawler voor deze reis 111 totaal f 11020 besomde. Voor den handel zijn al deze dingen verre van aangenaam. Van dien kant heeft men steeds klaagliederen laten hooren ever de visch van het hooge Noorden, maar men zou het heusch niet jammer vinden, als er deze week nog eens ©en boot met Witte Zeevisch aan de markt kwam. Want van de Noordzee is deze week weinig schelvisch te verwachten. Maar men krijgt het nu eenmaal nergens, zoo als men het graag zou willen. Ook (en vooral 1 in den visebhandel met. (In de maandelijksche verkeers- ongelukkenstatistiek wijst Februari 1938 een laagterecord aan met 39 dooden en 287 ernstig geivonden.) Een wandlaar deed wat al te onvoorzichtig, Of een chauffeur ging door een bocht te snel Een fietser voelde zich niet voorrangsplichtig, Of dacht misschien, ik haal het net nog wel. Een auto slipte, tegen boom gegleden, Een motorrijder leed aan bandenpech, Een vrachtauto is argloos doorgereden, Bij 'n onbewaakten spoorbaanoverweg Er worden weder dooden aangeteekend In het Centraal Bureau der Statistiek, En 't aantal der gewonden wordt berekend, Verdeeld in licht en ernstig en critiek. En aan het eind der maand worden getallen Gepubliceerd, of 't minder was of meer En of het mee of tegen is gevallen, Wat is betaald als tol aan het verkeer. In Februari is het laag gebleven, Bijzonder laag, een record is behaald, „Slechts" neegnendertig hebben met hun leven, In deze maand aan 't snelverkeer betaald. En verder nog geen driehonderd gewonden, Ook minder dan de maand in doorsnee geeft. Gedeeltelijk wel op het feit te gronden, Dat Februari minder dagen heeft. Maar in verhouding ook is het wat lager, Is Februari dus een mooi succes? Persoonlijk vind ik het nog bitter mager. Ook Februari blijft een droeve les. Let op, kijk uit, bestuurder van een wagen, Motorberijder, fietser, wandelaar, Als Februari nog zoo'n rouw moest dragen En laagste was, lijkt het nog nergens naar. Niet elke ramp kan steeds worden vermeden, Waar menschen samenzijn in het verkeer, Maar zeker kan zoo'n cijfer naar heneden, Met zeg de helft en hopelijk nog meer. En zeker kreeg men lagere getallen, Als elk zich naar de voorschriften gedroeg, Neen, Februari is niet meegevallen, Dit is nog lang en lang niet laag genoeg. P. GASUS. Meer dan 70 stands op de A. H. T. Alle standruimte verhuurd. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, be staat er van de zijde der middenstanders groo te belangstelling voor de Algemeene Han dels-Tentoonstelling, die van 10 tot en met 15 Mei in het Patronaatsgebouw gehouden zal worden. Meer dan 70 stands zijn ver huurd en hiermede is de besphikbare ruimte uitgeput. De manager der tentoonstelling, de heer B. J. Cohen van Amsterdam, bekend organisa tor van tentoonstellingen e.d. doet zijn uiterste 'best om de tentoonstelling ook voor het publiek zoo attractievol mogelijk te ma ken. Want er zal veel meer te zien zijn dan de stands alleen. In de eerste plaats zal ge zorgd worden voor velerlei amusement, vooral muziek. Voorts komt er een gezellig zitje, dat wordt ingericht als een Indische theetuin. Maar de heer Cohen heeft nog andere pijlen op zijn 'ooog en wanneer deze hun doel raken, zal de tentoonstelling voor oud- en jong hoogst interessant worden. Zoo zal er vermoe delijk een diamantslijperij een bedrijf te zien zijn en dit belooft de clou van de tentoonstel ling te zullen worden, want iedereen zal gaar ne willen zien, hoe de fonkelende roosjes, brillanten, enz. uit een stukje „ruw" vervaar digd worden. Behalve deze diamantslijperij zullen er nog' andere bedrijven in werking zijn. Aan iederën bezoeker wordt een verras sing aangeboden en iedere 50e bezoeker ont vangt een waardevol geschenk. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel- sen is ingekomen een verzoekschrift van J. Borst, van beroep handelaar, wonende te IJmuiden, om een verlof B voor den verkoop van uitsluitenr alcoholvrijen drank in de be- nedenvoorlocaliteit van het perceel De Rijp- straat no. 64 te IJmuiden. Vóór 24 April 1938 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijke bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. VOORDRACHTAVOND LEO STRAUS. De heer Leo Straus, leeraar aan de Rijks H. B. S. alhier geeft Donderdag 2S April een voordrachtavond in de Hoogere Burgerschool. De heer Straus zal een Nederlandse-li en een Duitsch programma ten gehoore brengen. Slooping- van stoomtrawlers. De Duitsche stoomtrawlers Kornet en Obotrit zijn voor den sloop aan een binnen- landsche werf verkocht. Met een gelijk doel werden de Fransche stoomtrawlers Brivet; Eider; La Providence; Marie Beatrice; Marie Evelyne; Marie Roselyne en Vincent Came- leyre uit het bedrijf genomen. Ook in Engeland is een aantal schepen op- jeruimd en wel Banks o Dee; Codetta; Da- nella; Ennerdale; Glenesk; Napier: Ordie; Redwing en Sidmouth. De Italiaansche stoomtrawler Italia B. uit Torre del Greco, welke reeds in 1883 gebouwd werd, is aan een sloop werf overgedaan. Niet alleen stoomtrawlers vallen den sloo- pers ten offer, ook de Portugeesche visscherij- schoener Trïpeiro van de Cia. de Pesca Transatlantica ging dénzelfden weg op. Groote diepgang. Het met stukgoederen van Batavia aange komen Engelsche stoomschip Helenus pas seerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8,3 Meter, Met vertraging vertrokken. Het stoomschip Montferland, dat bij ver trek uit Hamburg naar Amsterdam bij Cux- haven een defect aan de ankerlier kreeg en ter reparatie naar Hamburg moest terugkee- ren en zoodoende pas Vrijdag alhier aan kwam, is gisteren met een vertraging van vier dagen naar Buenos Aires in zee gegaan. Naamsverandering. Het Nederlandsche motorschip Arend, dat van reederij verwisselde en in ballast naar een werf te Zwartsluis passeerde, is nu weer uitgegaan naar Nieuwpoort onder den naam Frederik. Ertsaanvocr. Met het Fransche stoomschip Medée is van Caen een lading erts voor het Hoogoven- bedrijf aangebracht. Hoewel het Zondag nog geen Bollen-Zondag was, hebben toch reeds velen de bloeiende bollenvelden bezocht. In de Zilk mochten de bezoekers door eenige mooie velden wandelen. Vanggebieden der zeevisseherij. Een mooie kaart voor reeders en visschers. De „Marktvervaltung" van de drie groote Duitsche staatsvisschershavens heeft een kaart uitgegeven van de „Famggebiete der Hochseefischerei", waarvan ons een exem plaar werd toegezonden. Het is een kaart van 97 x 73 cM, met daarnaast eenige mooie plaat jes van de visscherij. De kaart, die in kleuren gedrukt is, omvat het gebied tusschen 78 gr. N.B. en 48. gr. N.B. en 45 gr. W. L. 55 gr. O. L„ dus van het Arctische gebied tot het En gelsche Kanaal, verder eenige bijkaarten en een afbeelding van de voornaamste produc ten van de visscherij van dit gebied. Verschillende routes en vanggebieden staan op de kaart aangegeven alsmede de visch- soorten, die op deze ge-bieden gevangen wor den. Al is het geen zeekaart in den waren zin des woords, toch krijgt men een goeden in druk van de geweldige afstanden, waarop sommige vischgronden van de afvaarthaven verwijderd liggen. Vooral nu ook IJ.muiden- sche schepen de verre visscherij uitoefenen, is deze kaart ook voor IJmuiden bijzonder actueel. De prijs is slechts 50 Pf. en men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat deze fraaie kaart daarvoor geleverd kan worden. Belangstellenden mogen ze gerust bij ons komen kijken. SPAANSCHE AVOND UITVERKOCHT Naar wij vernemeij is de Spaansche avond die hedenavond in Thalia gehouden wordt, uitverkocht, zoodat aan de zaal. geen plaats- kaarten meer verkrijgbaar zijn. Bouwvakarbeiders 319 378 Metaalbewerkers 209 239 Houtbewerkers 25 30 Landarbeiders 44 38 Havenarbeiders 87 91 Visschers 278 284 Kan toorbedienden 36 51 Losse arbeiders 702 682 Overige beroepen 284 306 Mannen boven de 18 jaar: 1984 2099 Mannen onder de 18 jaar: 72 93 Vrouwen boven de 18 jaar: 13 12 Vrouwen onder de 18 jaar: 6 17 De werkloosheid in onze gemeente, Het aantal werkloozen -in onze gemeente bedroeg op 9 Apr. 38. op 10 Apr. '37. Totaal werkloosheid: 2075 25 Het aantal werkloozen was dus 146 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week steeg het met 5. OPHALEN VAN HUISVUIL. Huismoeders wordt er op gewezen, dat in verband met Goeden Vrijdag en 2en Paasch- dag de ophaaldienst van huisvuil gewijzigd wordt. In plaats van Donderdag wordt Woensdag 13 April opgehaald (in nieuw IJmuiden des namiddags)In plaats van Vrij dag wordt opgehaald Donderdag 14 April en in plaats van den 2den Paaschdag Zaterdag 16 April. Men houde hiermede rekening om te voor komen dat de vuilnisbakken zonder noodzaak op straat worden geplaatst. VELSEN PA ASCII WIJDING IN DE GEREF. KERK. Woensdag 13 April aanstaande des avonds half acht wordt in de Geref. Kerk Koningsweg een Paaschwijding gehouden, uitgaande van de plaatselijke Evangelisatie. Medewerking wordt verleend door den heer J. den Duik, declamatie, een koor ensemble, kinderkoor en de aanwezigen. Het geheel wordt op het orgel begeleid door den organist der kerk de heer A. L. Schouten. De heer H. Slings heeft de algemeene leiding. De toegang- is voor ieder vrij. Programma gratis aan de kerk verkrijgbaar. VELSENSCHE POLITIEMANNEN KUNNEN TIPPELEN. Zij winnen een zilveren wisselbeker. J.l. Zaterdagnamiddag werd door een a-f- deeling wandelaars van het Politiecorps van Velsen, allen leden van de Politiesportvereeni- ging, onder leiding van den Inspecteur titu lair Ritman deelgenomen aan de 30 K.M. maxsch, uitgeschreven door de Politiespo-rt- cluib „Bloemendaal". Voor dezen marsoh bestond ditmaal in po litiekringen nog grootere belangstelling dan andere jaren, aangezien de gastheeren voor de beste politiegroep eer. massief zilveren be ker (wisselbeker) hadden uitgeloofd, ter waarde van meer dan f 100. Als concurrenten voor onze politiemannen namen deel afdee-lingen der politie Haarlem, Bussum, Zandvoort etc. Na een prachtigen marsch in de allerbeste verstandhouding geloopen, werden de Velse- naren tenslotte beloond met den prachtigen hoofdprijs, welke nu voor een jaar in de prij- zenkast prijkt. Toen de wandelploeg des avonds om half elf weder aan het hoofdbureau aankwam, werd zij daar ontvangen door den pl.v. Corpschef, een deel van het bestuur der vereeniging en een aantal corpsleden. Nadat verschillende hartelijke woorden wa ren gesproken, werd door de zorgen van de politiesportvereeniging nog een verversching aangeboden en omstreeks 11.15 uur konden de wandelaars hun ledematen de welverdiende rust gaan gunnen. CASSATIE IN DE ZAAK ARNOUD. Naar we vernemen is de Officier van Justi tie mr. W. M. Paardekooper Overman in cas satie gegaan van het vonnis der Haarlemsche Rechtbank van Donderdag jl. waarbij de di recteur van de kalkzandsteenfabriek te Hille- gom die terecht stond wegens overtreding der Arbeidswet van rechtsvervolging werd ont slagen. De zaak zal nu door den Hoogen Raaa worden behandeld. KORPS MOTORDIENST. Lichtingen 1932 en 1934. De datum van opkomst voor herhalings oefeningen van de 2e ploeg groot verlofgan gers der lichtingen 1932 en 1934. die dit jaar bij het K.M.D. onder de wapenen moet ko men. is nader geregeld De onderofficieren komen op 12 September 1938, de dienstplich tige korporaals en soldaten op 19 September. Vertrek met groot verlof voor allen 5 Octo ber 1938

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1