LENTE IN ARTIS. Een goede zakenvrouw Jong leven in Artis te Amsterdam. De leeuwin met haar jongen in de roofdieren- galerij Na de verzakking van den weg bij 't Schouw onder de gemeente Lands meer. De herstellingswerkzaamheden zijn in vollen gang, terwijl een autobus dienst de tram voorloopig vervangen heeft De wijzerplaten in den Westertoren te Amsterdam zijn „geblinddoekt voor het aanbrengen van een permanente verlichting van het uurwerk In den snelverkeersweg AmsterdamArnhem, die in 1940 gereed zal zijn, wordt bij Maarssen over het Merwedekanaal een brug gebouwd Met Oostersch ceremonieel is het huwelijk van de oudste dochter van den sultan van Langkat, Prinses Tengkoe Kamalia, met Prins Tengkoe Indra Poetra voltrokken. Op den voorgrond de praalwagen, waarin het vorstelijk echtpaar werd rondgereden s -JLM s r r Een regiment Schotsche Hooglanders, dat met het Engelsche troepenschip van Hong Kong te Shanghai aankwam, bij het passeeren van een Japanschen schildwacht het allernieuwf.e ttne M' T motor,putten ven .Laag bij de grondsche- belangstelling voor de sirene het allernieuwste type. H,erboven een dezer kostbare proeven op het dak van het in aanbouw zijnde Leidsch, wag8n! stadhuis FEUILLETON door HERMAN ANTONSEN. 27) Valentine knipte haar toiletdoosje dicht en hoorde de sloep wegsnorren. Ze bleef luisteren en toen trof een ander geluid haar ooren, een gedempt gebrom vergezeld van lichte trillingen in den vloer der hut. De machines! Ze liep haastig naar de deur, draaide den knop om en trok. Onwillekeurig uitte ze een kreet, toen ze bemerkte, dat de deur ontwijfelbaar zeker gesloten was. Ze holde naar de patrijspoort en keek naar bui ten. Het jacht was onderweg! ,J3r is iets niet in orde!" mompelde ze. Dat was zeker het geval. Ze (keerde naar de deur terug en bonkte er met haar gehand- schoende vuisten herhaaldelijk op. Ze maak te heel wat lawaai. In de gang hoorde ze vlugge voetstappen naderen. Ze hoorde de stem van Dick. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Aan de hand?" riep zij nijdig terug. ..Ik zit hier opgesloten!" „Opgesloten?" vroeg Dick, verbazing vein zend. „Alle weerga!' Waar is de sleutel?" „In het bezit van uw mooien vriend Jona than Blair", zei Valentine met van woede verstikte stem. ,,Dat weet u net. zoo goed als ik". „Kalm aan", zei Dick. „Ik zal een sleutel gaan zoeken. Maak u niet zoo overstuur!" Hij liep hard weg „Niet overstuur maken!' Dat was al een heel dwaze raad. Op een krenkende manier van haar vrijheid beroofd, zou ze zich zelfs niet mogen opwinden? Het was geen ongelukje dat ze hier opgesloten zat. Het was met voor bedachten rade geschied en Dick Segrave was er medeplichtig' aan. Die onwaardige be handeling deed haar gal overloopen. El' scheen iets in haar binnenste te springen. Met alle kracht, die haar overbleef, viel ze weer op de deur aan, woedend opstandig als ze was tegen den toestand, waarin ze ge bracht was. Heete tranen sprongen haar in de oogen. Dat een man haar zóó iets kon aan doen was iets onbestaanbaars. Plotseling hield ze op. Het gaf toch niets. Ze ging. een beetje naar adem hijgend, zit ten met haar kin de handen gesteund. Het jacht voer nu snel voortwaarheen? Waarheen? Naar Charleston. Miami. Havana of Bermuda? Hoe haatte ze dien Jonathan Corihthius Blair! Op Maandagavond kwam er een radiogram binnen uit volle zee, waar het danig scheen te stormen. Dick was heel uitvoerig. Ik dacht dat ze een dame was. Maar ze is een bloeddorstige tijgerin en niets anders. Ze zal ons nog een torpedoboot op onzen nek halen om niet te spreken van de kustwacht. Val uit zelfbehoud te Kaap Charles binnen. Pas op, ze is gek. „Zoois ze gek?" mompelde Jonathan, het formulier verkreukelend en in zijn zak stoppend met een grimmig lachje. „Is er iets heel grappigs gebeurd, mijn heer?" informeerde Meggs, die van den weer omstuit mee moest lachen, zoodat het een vroolijke stemming was in het kantoor van de Blair Lijn. Grappig is er nog maar een heel zwakke uitdrukking voor. Meggs", schaterde Jona than. XVII. Op den volgenden namiddag kwam een hoogst verbolgen jonge dame de kantoren der Blair Maatschappij binnen gestormd. Meggs deed zijn mond open om iets te zeggen maar moest zijn woorden inslikken en naar adem happen, toen ze, op hooge hakjes, in een wervelwind h em voorbij raasde. Ze rende de deur van haar kantoor binnen maar bleef, zoodra ze over den drempel kwam, roerloos staan. Jonathan was er. Wat meer was, Jonathan zat achter het bureau van den directeur zelf. Dat zag ze met een enkelen oogopslag. Hij keek haar aan en stond beleefd van zijn stoel voor haar op. „Goedenmiddag!" zei hij vriendelijk. „Hebt u een prettigen tijd gehad?" Ze sloot de deur door een trap achter waarts er tegen te geven, zette de handen in haar heupen en richtte het vuur van haar fonkelende oogen recht op hem. „Hoe kom je er bij, je te verbeelden, dat ik zoo iets zou dulden?" vroeg ze uit de hoogte. ..Het speet me genoeg, dat ik dien maat regel moest nemen", zei hij vriendelijk. „Maar in de gegeven omstandigheden zat er niets anders voor me op". „Je zult me die volmacht teruggeven, voor dat ik mijn zelfbeheersching verlies en je een steen naar je hoofd gooi". „Ik zal eerst iets anders toegooien", zei hij bedaard en haalde uit een lade eenige sa mengebundelde papieren te voorschijn, die hij haar aanbood. „Hier is de tot stand geko men schikking". Het was de moeite waard haar gelaat te bestudeeren. Haar woede veranderde in on begrijpelijke verbazing. Had hij het werke lijk klaar gespeeld? „Overbluft?" vroeg Jonathan. „Lekker beet genomen, wat? Die schikking was lang geleden al getroffen". Hij knikte een paar maal. „Ja, toen ik in Zuid-Amerika zat", Valentine ging zitten, maar hield haar oogen onafgebroken op hem gevestigd. „Kijk eens", verklaarde hij haar verder „Ik was achter dat bestaande vonnis geko men door den ouden kapitein Guthrie, net zooals ik je dat al verteld heb Ik zag ter stond in. daf we nooit verder konden ko men, zoolang dai vonnis ons nog boven het hoofd hing. Ik meende daarom, dat het maar van de baan moest. Ik stak mijn voel horens eens uit, natuurlijk heel omzichtig, en kapitein Guthrie deed heel voorzichtig ook zijn best en wist enkele hoogere ambtenaren, die hij goed kende, te polsen over de moge lijkheid van een schikking. We hebben den Eersten Minister aangepakt, alsof hij een primo donna was, de Amerikaansche gezant heeft den weg voor ons geëffend. Ik had het gevoel, alsof ik op eieren liep". Hij zweeg en staarde droomerig naar het portret van den ouden Abias Blair. Valen tine zat met ongeduld te wachten op wat hij verder te vertellen had. Ongetwijfeld had hij zijn uiterste best gedaanmaar hij moest nog wel meer te vertellen hebben. „Enfin, de slotsom was, dat ik tenslotte zoover wist te komen, dat de gouverneur daar tot een accoord met me kwam. Daarna heb ik al wat los en vast was aan elkaar gepraat, om terwijl de regeering nog meende, dat we in geldnood verkeerden, tot een dading te geraken en niet te moeten wachten, tot we er weer bovenop zouden zijn. Ze waren op slot van zaken nog blij, dat ze het zaakje van de baan konden krijgen en er een streep doorhalen. Ik veronderstel, dat ze niet veel voelden voor een tegenvordering of een pro ces, We maakten het- zaakje dus voor een appel en een ei af.... tien procent en dan nog in drie termijnen af te betalen. Ik heb me voor de afbetaling aansprakelijk gesteld. Met andere woorden ik stelde me borg en nam de schuld over". Hij keek haar strak aan. „Eerst op den cerugweg begon ik te besef fen, wat een prachtige troefkaart ik daar mee in handen had gekregen". „Zoo?" zei Valentine ademloos. Ze had het gevoel, alsof haar een strategisch plan uitge legd werd. „Maar ik moest snel handelen, als ik er voordeel van wilde hebben. Ik moest u van het tooneel laten verdwijnen, omdat, zoodra u in aanraking met uw advocaten zoudt ko men, het niet lang meer duren zou, voordat u er achter was, dab dc schikking' reeds ge troffen was. En waar had ik dan moeten blijven?" „Maar je hadt mijn volmacht toch niet noodig, om zekerheid te hebben, dat wij de op je genomen verplichtingen gestand zou den doen en alles voor je betalen?" riep ze uit. „Neen", gaf hij haar toe. „Maar kijk eens, ik was niet van plan, mij met geld te laten terug betalen. Ik wilde liever terug betaald worden metaandeelen". „Met aandeelen" vroeg Valentine over bluft. Ze voelde heel even een koude rilling over haar rug gaan. „Met aandeelen", herhaalde Jonathan. „Aandeelen. miss Ransome. Ik heb een vol komen rechtsgeldige aandeelhoudersvergade ring bijeen geroepen en daarop is bij stem ming besloten, dat ik met aandeelen terug betaald zou worden. Om zoo te zegen, hebt u dat ook door uw stem beslist", zei hij grin nikend. „Uw volmachtHij wachtte de bui af. Ze moest zichzelf wel bespottelijk gaan vinden. Maar wat ze ook vond, ze ver ried zich in geen enkel opzicht. „Dus dan hebt u de macht weer in han den?" vroeg ze bedaard. Hij knikte. „Juist, miss Ransome. U kunt natuurlijk heel wat herrie gaan maken, maar u zult toch tot de bevinding komen, dat de extra aandeelen, die de Blair Lijn mij heeft toe gezegd, stevig gefundeerd zijn". Ze erkende, dat ze verslagen was. Hij had haar van haar plaats weten te verdringen en met bliksemsnelheid zijn slag geslagen. Een jonge man met een scherp verstand en een strak gezicht had haar de loef afgestoken. „Ik ben niet van plan eenige herrie te ma= ken", zei ze. „Je hebt gewonnen!" (Wordt vervolgd);

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10