HET NIEUWE AVONDBLAD D/>/}£fL L« Sm tdê toé fik Daladier aan bod. HOEDEN 23e JAARGANG No. 139 DONDERDAG 14 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/» ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. i DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet oï oog ƒ200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wils vinger 60 K wee Ae?e5- wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15.—. polsbreuk 15— Opvarenden van visschers-, marinevaartulcen enz.' 400.— bijj veidrmkmgsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden, Na den ondergang van het tweede kabinet- Blum, na de blijkbaar definitieve ineenstor ting van het Volksfront, is nu de vrijzinnig- democraat Edouard Daladier met zijn burger lijk kabinet in Frankrijk aan bod gekomen. Het vertegenwoordigt geenszins de nationale eenheid 1' union sacrée waarop zoovelen in en buiten dat land gehoopt hadden. Die is er nog steeds niet. De basis is te smal, de meerderheid is op den duur onzeker, manoeu vreeren naar rechts en naar links, het klas- siek-geworden overzetten van de geit en de kool schijnen opnieuw op komst. En men heeft Daladier's regeering alvast weer als een „overgangskabinet" betiteld. Als men in het Palais Bourbon tenvolle besefte hoezeer die betiteling Frankrijk's crediet doet wankelen zou de nationale eenheid al een feit zijn. Intusschen heeft de nieuwe premier met zijn regeeringsverklaring zoowel als met zijn finan- eieele saneerings-voorstellen een gelukkig- begin kunnen maken. De regeeringsverklaring zie ons nummer van gister rbleek rustig en beknopt. Overigens had zij de kennelijke be doeling, netelige zaken te vermijden en de handen opeen te brengen met zooveel moge lijk vastberadenheden over de nationale ver dediging. Dat laatste lukte dan ook. De nuch tere Nederlander is hierbij geneigd tot de op merking, dat het hem niet volkomen duide lijk is wie op dit oogenblik Frankrijk zou Willen aanvallenmaar enfin, hetzelfde hebben wij in Duitschland zien vertoonen buiten eenige redelijke kans dat een ander het te lijf zou gaan. Dat is nu eenmaal de defen sie-sfeer waarin de wereld leeft en waarin de groote mogendheden zich veel „bedreigder" uiten dan de kleine, die toch in werkelijkheid veel meer gevaar loopen. Op Daladier's regeeringsverklaring volgde nauwelijks debat en zij werd met 576—5 stemmen aangenomen. Daarop kwamen 's nachts zijn financieele ontwerpen, waarbij hij. volmachten vroeg, aan de orde. Het was tevoren zeker dat die zouden worden aange nomen, omdat de rechterzijde hem erin steu nen zou. Maar het scheen, logisch gerede neerd, voor de socialisten en de communis ten onmogelijk vóór te stemmen om dat zij zich zoo kort geleden nog ten scherpste gekant hadden tegen dergelijke voorstellen van Daladier's par tijgenoot Chautemps, toen die premier was. Maar de logica in de Fransche partijpolitiek is ook allang zoek en zietde socialisten en communisten stemden voor! Met 514—8 stem men werden ook de financieele ontwerpen en de volmachten goedgekeurd. Twee zulke ge wéldige meerderheden schijnen wel heel wat te beloven voor de levenskracht en de duur zaamheid van het kabinet-Daladier. Zulke stemmencijfers, en dan nog wel met verlee ning van volmachten als inzet, gelijken op de verwezenlijking van de nationale eenheid Maar zoover is men zeer zeker in Frankrijk nog niet. En al kan Daladier nu een reeks maatregelen gaan uitvoeren, die ongetwijfeld hun goede uitwerking op den financieelen toestand zullen doen gelden, men zou pas eenige zekerheid omtrent zijn bewind kunnen gaan voeren als hij het algemeene vertrou wen weet te veroveren door herstel van de orde in Frankrijk. Tegelijkertijd zou dit de beste financieele saneering inhouden die men bij mogelijkheid bereiken kan en de kans openen op een terugkeer van „het gevluchte kapitaal", dat in het buitenland ook niet zoo bijzonder veilig is in deze tijden. Nu heeft Daladier gezegd dat hij de be zette fabrieken zal doen ontruimen en de vraag is maar, of hij zijn woord gestand zal kunnen doen zonder in een minimum van tijd een nieuwe crisis uit te lokken. Er zijn op het oogenblik meer dan 150.0.00 stakers te Parijs en zij houden 180 fabrieken bezet. Dat is een janboel. Het is wanorde. Zoolang be volkingsgroepen, welke ook, in staat zijn door fabrieksbezettingen eigen recht te doen gel den en naar willekeur deze dingen uit te halen heeft een regeering de macht niet ten volle in handen en heerscht er geen orde in het land. Dit gold evenzeer voor de Volks- frontregeering, waarin de socialistische mi nisters hun eigen volgelingen niet meer in bedwang hadden. 'Daladier, krachtiger houding aannemend dan Blum, zegt dat hij er een eind aan zal maken. Dit is eigenlijk nog belangrijker dan Zijn financieele volmachten. Als hij slaagt zal hij de eerste krachtig-regeerende pre mier zijn die Frankrijk sinds geruimen tijd heeft gehad. Als hij slaagt zal hij op dit succes misschien ook de totstandkoming van een regeering van nationale eenheid kunnen bouwen, want die zal toch bereikt moeten worden om een voortgezet bewind met een vaste ontwikkelingslijn mogelijk te maken. De groote kwestie zal zijn, of hij de psycho logische momenten zal weten te treffen en ten volle uit te buiten. Slaagt Daladier niet in het herscheppen GROOTSTE COLLECTIE! NIEUWSTE MODELLEN! ELZER'S HEEREN MODEHUIS ZEEWEG 78 (Adv. Ingez. Med.) van de orde in Frankrijk in het bereiken van den toestand, waarin de regeering alleen regeert, die voorwaarde is voor ieder régime dan zou de naaste toekomst de Fransche parlementaire democratie tot haar onder gang kunnen brengen. Deze man zal wel licht beslissende factor in Frankrijk's ge schiedenis blijken te zijn. R. P. IJMUIDEN Om hel kampioenschap van V eisen. Dukel leidt in de hoofdklasse. Dinsdagavond zijn de wedstrijden om het damkampioenschap van Velsen voortgezet. De uitslagen voor de hoofdklasse luiden als volgt: B. Dukel—H. de .Boer 2—0 A. LigthartF. Postma 1-1 H. LarosH. Buis uitgesteld MertensG. Postma 11 Door de overwinning op de Boer heeft Dukel de leiding veroverd, daar Mertens het tegen G. Postma niet verder dan remise bracht. Momenteel is de stand van deze groep: Dukel 4 gesp. 7 pnt,, Mertens 4 gesp. 6 pnt., F. Postma 3 gesp. 4 pnt., Laros 3 gesp. 2 pnt.; B.uis 3 gesp. 2 pnt.; Suyk 2 gesp. 2 pnt.; G. Postma 2 gesp. 2 pnt.; Ligthart 2 gesp. 1 pnt., H. de Boer 2 gesp. 1 pnt.; Kra mer 1 gesp. 0 pnt. Voor de eerste klas luiden de uitslagen: A. Postv. d. Velde afgebr. Post—Koetsier 2—0 Koetsier,—v. d. Heide 02 H. SchaapBakhuys l1 D. Ottv. Straten 02 Hier heeft v. d. Heide met 3 gesp. 6 pnt. de leiding. Tweede klas: HühlSchagen 20 BoonBal 11 C. Broek—v. d. Akker afgebr. Hoek—Reus afgebr. Kooi.Schenk 0,2 Postmav. Leeuwen 20 HET IS NIET MEER ALS VROEGER. Tegen een winkelier in IJmuiden is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Wet op het opruimen en uitverkoopen in het winkelbedrijf. WEER KOSTTE HET STOEIEN EEN WINKELRUIT. Tegen een paar jongens is proces-verbaal op gemaakt omdat bij het stoeien de een den an der door een ruit gooide van een winkelhuis aan de Koningin Wilhelminakade. PROMOTIE HOOFDKLASSE D.C.IJ. Thans is de beslissing gevallen, wie dit jaar zullen promoveeren naar de hoofdklasse Het is nl. den voorzitter van D.C.IJ. den heer K. de Jong gelukt, door een fraaie overwin ning op den heer Kramer, het clubkampioen- schap eerste klas van D.C.IJ. te veroveren. De heer De Jong zal promoveeren naar de hoofdklasse en gezien zijn huidigen vorm, gelooven wij wel dat hij voorloopig den titel van hoofdklasser zal behouden. Ook de heer Kramer promoveert. Het vischmerk der Hamburgsche visscliersvaartuigen Voortaan HH, HF en HEK. De in het gebied der Hanzestad Hamburg thuisbehoorende visscliersvaartuigen voerden tot nu toe verschillende merken naar gelang van hunne binnen het gebied gelegen thuis havens. Zoo voerden de Hamburgsche zeevis- schersvaartuigen de letters HH, die van Fin ken warder de letters HF, die van Altona SD, die van Blankenese SB en die van Cranz PC. Ook de kustvisschersvaartuigen voerden ver schillende merken. Daar de zeevisscliersvaar- tuigen de merken van hunne havens met de nummers voeren moesten en aangezien van 1 April j.l. af de Hanzestad Hamburg voor al deze vaartuigen de thuishaven is, zullen vol gens een in het Hamburgsche Wetten- en Ver ordeningenblad gepubliceerde bekendmaking de aldaar thuisbehoorende stoomtrawlers de letters HH voeren. De zeekotters krijgen de letters HF, het oude merk der Finkenwarders, I terwijl de kust- en Elbevisschersvaartuigen in het vervolg met de letters HBK zullen Werden aangeduid. Vóór 30 September a.s. moeten de merken op de schepen in orde worden ge maakt. VELSEN Als het lente wordt in Velsen. In de natuur komt een sprankje van het nieuwe leven. Maar in Velserbeek heeft de fauna met den winter afgerekend. Verminderend natuurschoon overal. Hermosa Velsen, mooi Velsen. Zoo noemden in 1928 de Uruguaysche voet ballers onze gemeente in een afscheidsoorkon- de, die ze bij hun vertrek voor de burgerij achterlieten. Dat is meer dan tien jaar geleden. Zouden ze, als ze eens terugkwamen, het Velsen van 1928 herkennen; zouden ze ook nu nog spreken van hermosa Velsen? Er is ontzettend veel veranderd in de laat ste tien jaren, om maar bij dit korte tijdsbestek te blijven. Ik wil mijn lezers niet terugvoeren naar den tijd toen onze gemeente het diadeem was van Kennemerland, bezet met vele kost bare paarlen in den vorm van rijke buiten plaatsen. Maar ik wil met hen rondwandelen door wat eens was de Kennemer gaarde; ik wil hen voeren door deze contreien, langs de tuinen en de tulpenvelden van Santpoort, langs de bosehpliiimpjes, die niet meer dan een herinnering zijn aan vroegere dagen, door ons natuurreservaat Velserbeek. En idan zal ik eensdeels moeten vertellen, wat er verloren is; maar ik zal ook mogen aantoonen de winst die er gemaakt is, al is het met deze winst meer een kwestie van ver anderde tijden dan van een verrijking van wat de natuur biedt. Verdwijnende bollenvelden. Het bedrijf van de bollenkweekers is in Vel sen nooit geweest wat het was in Heemstede, Bennebroek en Lisse. In Velsen had men slechts de uitloopers van het bedrijf, dat zoo rondom de Paaschdagen honderden hectaren land ten Zuiden van Haarlem tot een schilders palet maakte, waar een mengelmoes van kleu ren, zooals we die alleen maar kunnen bewon deren in de regenboog het treffende schouw spel oplevert, dat elk voorjaar den toeschou wer in verrukking brengt. Maar bescheiden als ze waren, toch hadden we in Velsen onze bollenvelden bezet met dui zenden narcissen en tulpen. Daar is niet zoo heel veel meer van overge bleven. Herinnert u zich nog het mooie amphi theater, dat zich uitstrekte aan den voet van de Wüstelaan? Den blik Oostwaarts richtende, den rug dus gekeerd naar den haast ondoor dringbaren Neethof lag daar dicht bij de laan een der kleurrijkste bollenvelden. Daarachter ging de blik verloren over weilanden en tui nen tot hij weer bleef rusten daar waar in het verre verschiet de R.K. kerk van Schoten boven eenige huizengroepen uitstak. Er is nu geen Neethof meer achter ons. Het hout is gekapt en nu staan er eenige villa's. Ze zijn keurig; daar niet van. Maar het na tuurschoon is verdwenen. En het amphi theater wordt steeds kleiner en als er niet zoo veel zand voor ophoogïng noodig was, wie weet of het ook al niet verdwenen was. Rechts is het vergezicht beperkt door de bebouwing. Maar recht voor ons zien we nog de campa nula van de Schoter kerk, die in de plaats is gekomen van het oude torentje. Maar de kerk nu ook veel statiger dan vroeger ligt in een zee van huizen. Aan den Noordkant van Santpoort was eens het Kerkpad, het smalle paadje dat de Burge meester Enschedélaan verbond met de Hage- veldtstraat en den Hagelingerweg. Van het Kerkpad zijn nog eenige brokstukken over: verder heet het Kerkweg. Maar daar, waar het zijn ouden naam nog heeft gehouden, kunnen we nog wandelen door het rijk van den tuin der. Hier is echter weinig kleurschakeering. De hoofdtint is het groen van de aardbeiplanten, de spinazie, de uitgebloeide narcissenvelden en de nog in knop staande tulpenvelden, Wat meer kleur zien we achter Kennemer Gaarde waar het nog niet bebouwde deel van de J. T, Cremerlaan een stukje natuur voor den wan delaar ontsloten heeft. Dat is daar, waar we door met bordjes met „Verboden toegang" be spijkerde boomen Huize Maranatha nog juist door het hout kunnen zien schemeren. In de tuinen ten Zuiden van dit bosch-eilandje in een zee van open land; staan de „ducjes" fel te bloeien. Maar rondom al deze tuinen zien we de huizen steeds meer naderen. Steeds weer-aan sneuvelt een lap tuingrond en den kant van Santpoort uit zien we een on-onderbroken huizencomplex, waar het vriendelijke kerkje zijn priemachtige spits hoog boven uit steekt. Er ligt nog wat bollenland nabij den Rijks weg te Santpoort en ook verder den kant naar Velsen uit, waar de tuinen liggen van de firma Gebr. Nijssen, ongetwijfeld het grootste bloem bollen-bedrijf in onze gemeente, die zoo schit terend exposeerde op de Haarlemsche Winter- Flora. Maar daarmee behoudens eenige velden in het uiterste Noorden der gemeente, aan het eind van ons bollenland. Het lijkt me, dat het met den bloei onzer bloembollen niet is als in andere jaren. Toen kwamen we van den narcissentijd in den tul- pentijd. Daar was niets tusschen; deze tijd perken schoven als 't ware inelkaar. En nu lijkt het wel een hiaat te zijn. De narcissen troffen de warme dagen van Maart in het be ginstadium van him bloei. Ze bloeiden vroeg en waren ook vroeg uitgebloeid. Na de warme dagen van Maart kwamen in den bloeitijd dei- tulpen de koude dagen van April. En daardoor is de bloei der tulpen vertraagd. Er kwam een korte tijd waarin weinig kleur over de vel den lag. Midden in den Neethof lag eens de hard dravers-laan. Met een kleine „h", De hard draverslaan is verdwenen en daarvoor in de plaats kwamde Harddraverslaan. maar met een groote „H". Eens renden hier de snel ste viervoeters over den bo^chweg, die aan beide kanten met dicht hout was omzoomd. Nu snorren er alleen nog maar de kinderen van de villabewoners met hun vliegende Hol landers over de keurig aangelegde klinker trottoirs. Ook mooi, maar toch zoo heel anders. De Harddraverslaan richt zich naar het hart van het Burgemeester Rijkenspark, naar den in een hoog geboomte verscholen vijver nabij het Zwitsersche chalet. Angstvallig naderen hier elkaar de oude en de nieuwe tijd; zooals trouwens op vele andere plaatsen in onze ge meente, vooral in het Santpoortsche, waar oud en nieuw elkaar niet alleen naderen, maar het nieuwe ook het oude verdreven heeft. Als ik schrijf over mooi Velsen mag ik Vel serbeek niet vergeten. Daar zien we, meer dan elders, de lente komen. Over deze laatste parel van het eens zoo rijk bezette diadeem, met haar groote verscheidenheid van hout komt reeds het lentegewaad. A is het dun, het is rijk aan schakeeringen van groen en bruin, die in de fijne lariks en de jonge beuken hun uitersten vinden. De enkele narcissen, die zoo maar in het wilde weg uit het mos te voor schijn komen, zijn al uitgebloeid. Hun „kopjes en schoteltjes", nog pas zoo helder geel, han gen verschrompeld langs den stengel. Maar er is nieuw leven te over om over dezen reeds verganen bloei te treuren. Maar niet in de eerste plaats zijn het de heesters en de planten, die onze aandacht vragen. Het is de levende have, die daar in en om den hertenkamp in het lentezonetje tiert: de herten, die zich zoo graag laten volstoppen met allerlei herten-lekkernijen, de sierlijke bergeendjes en de vele andere soorten eenden en ganzen. Daar is het langbeenige kraan vogelpaar, dat zoo uitheemsch doet, daar zijn de witte en zwarte zwanen, de laatste reeds met een flink opgeschoten telg, de eenige die van het broed van drie de winterkou heeft kunnen verdragen, de witte en bonte pauwen. Nog wat hokken met roofdieren en we hebben een gemeentelijk dierenpark. Zoo is Velsen in den tijd van Paschen. Ver jongd, vernieuwd, heel anders dan vroeger, maar- toch nog rijk genoeg aan natuurschoon om veel te genieten te geven. Want behalve de mooie parken die we bezitten en de vele -andere mooie plekjes Langs den polderzoom ligt langs en in de duinen nog veel ongerept natuur schoon, waarheen de natuurliefhebber den weg wel weet te vinden. En dan hebben we nog ons onvolprezen strand, waar over eenige maanden weer hom derden komen genieten van zee, zon en strand, al naarmate .men komt om te baden, om 'zich bruin te laten stoven of om te luieren. Aan het weinige groen in de bebouwde kom men wordt tegenwoordig ongetwijfeld meer zorg besteed dan vroeger. Al zijn ze beschei den van oppervlakte, onze gazons, toch hebben eenige straten en pleinen er een vriendelijk uiterlijk door gekregen. Zooals het Velserduin- plein. waarin thans eenige jonge boompjes geplant zijn. En de gazons in het Oosterduin- plein, die nog slechts korten tijd geleden aan gelegd zijn, krijgen een keurig groen tapijt van versche graszoden. Er zijn natuurlijk nog wel eenige plaatsen op te noemen, waar nog wel wat op te knappen valt, maar Rome is niet in één dag gebouwd en we hebben ook nog een gemeentebegrooting, die geen groote dingen toelaat. Wie met de Paschen -niet naar buiten gaat, vindt in zijn eigen gemeente nog wel een mooi plekje voor het doel van een wandeling of een fietstocht. Natuurlijk hoort daarbij een voor jaarszonnetje. S. B. WANDELEN DOOR HET BOLLENLAND Door de Haarlemsche Wandelsportvereeni- ging „De Wandeltoerist", aangesloten bij N. H. W. B. en N. W. F„ worden op 23 en 24 April a.s. bloembollen-wandeltochten georganiseerd langs met zorg gekozen wegen, over afstan den vah 20-30-40 K.M. Reeds thans bestaat hiervoor groote belangstelling; er werd beslo ten van Amsterdam af voor een speciale reis gelegenheid voor de deelnemers te zorgen. De start zal op beide dagen plaats vinden van ge bouw Olympia, Kinderhuissingel te Haarlem. Verdere inlichtingen worden verstrekt door het Secretariaat, Nachtegaalstraat 36 te Haarlem. EEN NIEUW PRODUCT VAN „VELSEN" De industrie in onze gemeente brengt een nieuw product op de markt; maar het is geen metalen buis van de hoogovens, geen nieuwe papiersoort van de papierfabriek noch een nieuw product van de vischindustrie. Het gaat ditmaal om een voortbrengsel van de Melk inrichting „Velsen", die thans de Velser Vla in den handel brengt. De Velser Vla is een nage recht, dat men kant en klaar thuisbezorgd kan krijgen. Deze vla, een smakelijk en goed koop nagerecht, wordt in drie smaken gele verd, n.l. amandel, vanille en chocolade. Het spreekt vanzelf, dat men deze vla in al lerlei variaties kan gebruiken, als aardbeien met V.V., ananas, pruimen, sinaasappelen met V.V, enz. De Melkinrichting „Velsen" propa- geest thans met een variatie op een in IJmui den welbekend thema: „Eet meer Velser Vla". Bij de herten in Velserbeek. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 12 April 1938. 1. Maria Datema, pensionhoudster, wo nende te Haarlem, Jordensstraat 2. Curator mr. A. Beets, te Haarlem. 2. W. H. Servaas, groentehandelaar, wo nende te Zaandam, Noorderkerkstraat 7, zaak drijvende te Koog aan de Zaan, Zuid Einde 44e Curator mr. H. M. C. Dekhuyzen, Zaandam. 3. H. van Hoff, zonder beroep, wonende te Heemskerk, Oosterstreng 126. Curator mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. 4. De Weduwe Willem KoningAlberdina Hilberdink, bedrijfsleidster Glazenwasscherij, wonende te Beverwijk, Oosterwijkstraat 31. Curator mr. A. Beets, te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. C. Kreike, veekoopman, wonende te Aals- meer-Oost, Oosteinderweg 318. Curator mr. J. G. Bettink, te Haarlem.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1