LIEN EN KEES 'M U N HAR DTJ ES" pijrwwddjv&ts t)ij idtncinmidfidd IJMUIDEN Het financiëele program van Daladier. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN De Bilt voorspelt: BEVERWIJK 0—1 1—0 0—1 1—0 1-0 afgebr. DE OPENING VAN DE NOORDERSCHOOL. De nieuw gebouwde school voor openbaar la^er onderwijs aan den Grooten Houtweg. Noorderschobl" genaamd, zal op Maandag 25 April, des namiddags te half drie officieel in gebruik worden genomen. SCHAAKCLUB „WEENINK". De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden waren als volgt Groep I: P. HartJ. Visser 10 Groep H: J. van OtterloTh. v. Zon 10 Algemeen e competitie: j MooyM. van Erk J. Schmits—A. v. d. Wind T HendriksD. Kikke r. Slings—C. Visser r. Slings—L. Prijs A, MooiG. Wijsman aigeoi Voor de eerste ronde om het kampioen schap van den N.H.S.B.: j, zoontjes (Weemnk)—P. J. Ros (V.V.V.) 1__Ó; Ph. Bakker (Weenink)-Th. J. Schelf hout (A.S.C.) [AXA- DE SCHOOLVOEDING TEN EINDE. De heer D. Dangermond, hoofd van de Zee- wijkschool en leider van de gemeentelijke schoolvoeding verzoekt ons opneming van het volgende: Nu gisteren voor het laatst in dit seizoen schoolvoeding is verstrekt aan de daarvoor in aanmerking komende kinderen, stel ik er als leider der Gemeentelijke Schoolvoeding prijs op, om een woord van dank uit te spreken in de'eerste plaats tot het Gemeentebestuur en den Dienst van Sociale Zaken, die het in een tijd van bezuiniging, op de gemeente-uitga ven toch mogelijk hebben gemaakt om deze m.i. zoo noodzakelijke zorg voor het school gaande kind door te laten gaan. 3 Maar in de tweede plaats wil ik gaarne openlijk dank zeggen aan de burgerijdie, op het onvolprezen initiatief der Harddraverij- vereeniging „Prins Bernhard" en met mede werking van de Redacties der plaatselijke bla den, financieel heeft bijgedragen, om de schoolvoeding beter tot zijn recht te doen ko men. Hierdoor toch kon het aantal deelne mende kinderen worden uitgebreid en kon de schoolvoeding tot de Paaschvacantie voort gang vinden. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Onder veel blijken van belangstelling heeft de heer J. Peters gisteren zijn zilveren ambts jubileum gevierd in dienst van de Nederland- sche Spoorwegen. Namens de directie over handigde de heer C. v. d. Voet, opzichter van weg en werken, den jubilaris de gebruikelijke gratificatie. De collega's schonken hem een rooktafel en een schilderij. Onder de vele. bloemstukken was er ook een van de plaat selijke afdeeling der Nederlandsche Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel. JAARVERGADERING MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS. De jaarvergadering' met bestuur, deelnemers en vertegenwoordigers der verzekerden van het Maatschappij Ziekenfonds zal op Donder dag 5 Mei worden gehouden. In deze bijeen komst zal de administratrice, mevr. G. v. d. Werf f—Mooy het jaarverslag uitbrengen. Voorts zal beraadslaagd worden over een voorstel tot wijziging' van een artikel van het reglement. AUTO-ONGEVAL OP DE JULIANAKADE. Hedenmorgen is een vischauto, bestuurd door den vischkoopman De H. uit IJmuiden- Oost, op weg naar den vischafslag op de Julianakade tegen het hek van een woning gereden. De auto, waarin twee personen zaten, werd zwaar beschadigd en het hek werd geheel vernield. De beide inzittenden bleven onge deerd. Men vermoedt, dat de auto den koers kwijtraakte, doordat de bestuurder plotseling onwel werd. MARKTBERICHT. Tarbot 1.50—1.20 per KG. Tong 1.34—1.08 per KG. Heilbot 1.60—1.16 per KG. Griet 40—25 per 50 KG. Zetschol 3931 idem. Kleinschol 38—10 idem. Schar lil3.50 idem. Tongschar 36—17 idem. Klein poon 7.504.80 idem. Groote Schelvisch 26 idem. Middel schelvisch 26 idem. Kleinmiddel schelvisch 2122 idem. Klein schelvisch 2116 idem. Groote gul 15.5012.50 idem. Kleine gul 1510 idem. Wijting f 9.103.40 idem. Makreel f 7.105.70 idem. Versche haring 7.50 idem. Kabeljauw f 5424 per 125 K.G. Leng 7—0.75 per stuk. Koolvdsch 10.35 per stuk, Rog 30 per koop. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: En Avant, IJm. 8: Vangst: 270 m. makreel, 15 m. braadschelvisch, 5 m. radio, 10 m. wijting, 10 an. platvisch, 10 m. wolf en poon, totaal 320 an., benevens 200 stuks ijskabeljauw en 100 stuks stijve kabeljauw. VERLOOFD: Ringen bij DE GROOT gekocht. Juwelier Kennemerlaan 30 IJmuiden. - Pracht ringen en niet duur. KT GRAVEEREN CADEAU GEHAD. (Adv. Ingez. MedJ BESOMMINGEN. Trawlers Manden 330 Libra IJM. 98 4240 320 Clasina Luther IJM 50 2880 Loggers met versche visch: Sch. 19 1350; KW 56 650. DE SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. Heden beginnen te IJmuiden de schoolvoet- balwedstrijden. De volgende wedstrijden wor den gespeeld: 1. School D 2 (IJm. O.)School voor C.V.O. (Velsen N.) 23 uur. 2. School A (IJm.)Comitéschool (IJm.) -3 uur. 3. School H 2 (IJm. O.)—School J 2 (IJm.) —3 uur. 4. Emma-sehool (IJm. O.)Julianaschool (IJm. O.) 34 uur. 5. School K (IJm. O.) Insingerschool 1 (IJm.) 34 uur. 6. School H 1 (IJm. O.)Gr. v. Prinsterer- school 1 (IJm.) 34 uur. 7. Insingerschool 2 (IJm.)School J 1 (IJm.) 45 uur. 8. School G (Velsen N.)Gr. v. Prinsterer- school 2 (IJm.) 45 uur. School F (Santpoort)Marnixschool (IJm.) 45 uur. 10. School E (IJm. O.)Cort v. d. Linden- school (IJm.) 56 uur. 11. School D 1 (IJm. O.)—P. Vermeulen- school (IJm. O.) 56 uur. CONCERT UITGESTELD. Naar wij vernemen is het concert dat het dubbel-mannenkwartet Excelsior heden zou geven in verband met de stille week uitgesteld tot Vrijdag 22 April. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 14 APRIL Groote Kerk: Orgelbespeling van 34 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „100 mannen en één meisje", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Lachend door het leven 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het getrouwde schoolmeisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „San Francisco", 2.30 7 en 9.15 uur. Spaame Theater: „Sjanghai" en „Bloeiende rozen". Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 15 APRIL Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw propamma.. (Adv. Ingez. Med.) Zware aardbeving in Zuid-Italië. NAPELS. 13 April (Stefani). Van morgen omstreeks vier uur heeft een sterke aardbeving de bevolking van verscheidene Zuid-Italiaansche plaat sen opgeschrikt. Tot dusver is niet ge bleken, dat er slachtoffers te betreu ren zijn of schade is aangericht. De beving is door alle seismologische insti tuten waargenomen. Men veronder stelt, dat het epicentrum zich in zee bevindt. Ook het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft de aardbeving geregistreerd. Tien milliard aan bankvoorschotten noodig geacht. Volmachten tot 31 Juli. In het door de regeering Daladier opgestelde en door de Fransche Kamer aangenomen wetsontwerp tot financieel herstel wordt ge zegd, dat de schatkist in 1938 in het geheel lasten te dragen heeft ten bedrage van on geveer 35 milliard. Er moeten zonder verwijl financieele maatregelen genomen worden om het begrootingstekort aan te vullen en een hervatting der bedrijvigheid te stimuleeren, waardoor de wegen voor een definitief herstel geopend worden. Staande voor de urgentie dei- te nemen maatregelen, vraagt de regeering de middelen om ze bij decreet ten uitvoer te leggen. De maatregelen zullen, behalve herstel der begrootingseenheid ten doel hebben verbete ring van de handelsbalans en toeneming van een gematigde fiscale krachtsinspanning, welke de productie niet belemmert: Herziening der bijzondere rechten, verhooging der speciale belasting op de ondernemingen, die voor de lands- verdedigingswerken, herziening dei- douanerechten, onderdrukking van fraude, verhooging van de rech ten op de ondernemingen, die profiteeren van een feitelijk of rech telijk monopolie. Daarnaast zullen fiscale verlichtingen toegekend wor den aan ondernemingen, die een deel harer winsten bestemden aan be leggingen, welke ten doel hebben het rendement te verbeteren. Belasting verminderingen zouden voorts worden toegekend aan ondernemers, hand werkers of arbeiders, die door een grootere krachtsinspanning zullen bijdragen tot ontwikkeling der pro ductie. Voorts zullen schikkingen ge troffen worden om het particuliere ondernemingen gemakkelijker te ma ken credieten van commercieelen aard op te nemen. SCHIP VAN Amarante (Port.) x) Atreus Agamemnon (Ned.) Alcinous (Eng. x) Amstelland (Ned.) x) Atlanta (Fin) Aurora (Ned.) Altona (Du.) Bodegraven (Ned.) x) Bennekom (Ned.) x) Barneveld (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) x) Breda (Ned.) x) Bintang (Ned.) x) British Progress (Br.) Ceres (Ned.) Clytoneus (Eng.) x) Cordillera (Du.) x) Enggano (Ned.) x) Euryloehus (Eng.) x) Eemland (Ned.) Egori Essen (Du.) Euterpe (Ned.) Flintshire (Eng.) x) Federiko Glavic^ (J.S.) Fauna (Ned.) Glenaffaric (Eng.) x) Ganymedes (Ned.) Glenfinlas (Br.) Helder (Ned.) Hanau (Du.) Hercules (Ned.) Hamm (Du.) Heemskerk (Ned.) x) Harpalycus (Br.) Hermes (Ned.) Ionia (Du.) Irene (Ned.) Inverlee (Eng.) x) Joh. de Witt (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Laomedon (Eng.) x) XXIV Maggio (Ital.) Menes (Du.) Me^mpus (Ned.) x) Maaskerk (Ned.) Mangan (Du.) Merope (Ned.) Nansenville (Ned.) x) Nereus (Ned.) Orion (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Phoenicia (Du Perseus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Peik (Noor) Rhea (Ned.) Reggestroom (Ned.) Serooskerk (Ned.) x) Springfontein (Ned.) Singkep (Ned.) Stuyvesant (Ned.) Stella (Ned.) Tjisondari (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Triton (Ned.) Tabinta (Nech) x) Takoradian (Eng.) Titus (Ned.) Tordene (Br.) Uckermark (Du.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Waterland (Ned.) Willesden (Br.) Zaanland (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) Zijpenberg (Ned.) Buenos Aires (via Antw.) Hongkong Midd. Zee Batavia Hamburg Necochea Hamburg Ned. Indië Chili Chili Chili Zuid Afrika Chili Batavia Abadan Hamburg Batavia West Indië Batavia Batavia Z. Amerika West Afrika Ned. Indië Bordeaux Japan La Plata Danzig Japan Midd. Zee Japan Chili Ned. Indië Zwarte Zee Ned. Indië Zuid Afrika Rangoon Hamburg W. Indië W. Indië Pt. Arthur Batavia West Afrika Batavia La Plata Ned. Indië Batavia West Afrika Danzig. West-Indië. Vancouver Stettin Alexandria Batavia Pto Barrios Midd. Zee Batavia New Orleans Kopenhagen West Afrika Japan Zuid Afrika Batavia W. Indië Alexandrië Batavia Batavia Alexandrië Ned Indië W. Afrika Midd. Zee Rangoon Ned Indië Midd Zee Midd Zee Buenos Aires Rangoon Buenos Aires Japan Santa Fé Verm. aankomst LAATSTE BERICHT 30 April 28 April 14 April 15 Mei 17 April 3 Mei 14 April 20 April. 14 April 19 Mei 8 Mei 15 Mei 19 April. •11 Mei 3 Mei 19 April 16 April 9 Mei 24 April 25 April 23 Mei 23 April 17 April. 18 April 15 April 14 April 27 April 22 April 14 April 20 April 15 April heden. 31 April. 18 April 19 April 24 April 25 April 13 April 21 April 17 April 30 Maart 14 April 15 April. *>1 Aorii 25 April 2? April 16 April 25 April 15 April 29 April 11 Mei 24 Maart van Bahia Blanca. 26 Maart van Batavia. 12 April van Ouessant. 10 April vertrokken, vertrekt 16 April 11 April van Victoria. 13 April vertrokken. 10 April van. Tjilitjap. 7 April te Hamburg. 8 April van Cristobal. 11 April van Callao. 9 April van Kaapstad. 9 April v, Valparaiso. 12 April v. Sabang. 11 April vertrokken. 13 April vertrokken, vertrekt 16 April. 9 April van Pto Barrios. 8 April van Padang. 10 April v. Colombo, vertrekt 15 Mei v. B. Aires. 10 April te Rotterdam. 8 April te Soerabaja. vertrekt 15 April. 10 April van Penang. 1 April van Rosario. vertrekt 16 April. 8 April te Londen. 11 April te Thessaloniki. 8 April v. Shing-Wang-Fao. 12 April van de Azoren. 11 April van Port Said. 10 April te Piraeus. 9 April van Soerabaja. 12 April v. Mombassa. 8 April van Port Saüd. vertrekt 16 April. 3 April van Pt. of Spain. 8 April van de Azoren. 28 Maart vertrokken. 8 April van Colombo. 11 April van La.s Palmas. 9 April van Pt. Said. I April van Dakar. 10 April te Marseille. 14 April van Londen. 10 April van Dakar. 10 April vertrokken. 11 April van Curacao. 12 April te Bergen.' vertrekt 16 April. 6 April van Zighi. II April van Colombo. 10 April van Trinidad. 12 April v. Ouessant. in lading. 28 Maart vertrokken. 14 April vertrokken. 12 April te Grand-Bassam. 12 April te Genua. 10 April van Port Said, in lading. 13 April van Havre, in lading. 9 April van Gibraltar. 13 April v. Marseille. 11 April van Patras. 9 April van Pt. Said. 6 April van Calabar. 12 April v. Triest. 22 Maart vertrokken. 1 April van Padang. 11 April van Finisterre. 10 April van Palermo. 8 April van Las Palmas. 10 April van Pt. Said. 10 April van Rio Janeiro. 11 April van Moji. 5 April van La Plata. Wat meer in het bizonder de ondernemingen betreft, die werken voor de nationale defensie is de regeering voornemens, teneinde te voor zien in de moeilijkheden van de schatkist, waaronder deze ondernemingen op het oogen- blik lijden, de mogelijkheid voor deze onder nemingen te scheppen wissels uit te geven, waardoor zij vlugger zullen beschikken over de bedragen, die haar door den staat verschul digd zouden zijn. Verder is de regeering' voornemens de Bank van Frankrijk een nieuwe verhooging te vragen van de voor schotten aan den staat binnen de limiet van tien milliard, waarbij de regeering van deze voorschotten slechts gebruik zou maken in de mate, waarin een leening niet de noodige gelden zou opleveren. Het program der regeering, dat vooral de dringende maatregelen omvat, zal aangevuld worden met een geheel van wetsontwerpen, dat in staat zal stellen het economisch herstel des lands en de financieele saneering voort te zetten. De uiteenzetting der motieven van dit wetsontwerp wordt gevolgd door slechts één artikel, waarin bepaald wordt, dat de regeering tot 21 Juli gemachtigd is bij decreten, waarover beraadslaagd is üi den ministerraad, de maatregelen te nemen, die zij onontbeerlijk acht om het hoofd te bieden aan de eischen der landsver dediging en om herstel te brengen in de financiën en de economie dei- der natie. De decreten zullen ter ratificatie voorge legd worden aan de Kamers, in een buiten gewone zitting en op zijn laatst op 31 Decem ber. SrfecAts 5 cispel paA HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! (Adv. Ingez. Med.) Matigen tot zwakken meest Noordelij ken wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog weer, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 773.1 m.M. te Blacksod. Laagste 741.3 m.M. te Vardö. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 57 F, Laagste hedennacht 47 F. Hoogste heden 50 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 770 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 3.24 uur; n.m. 3.43 uur. Zaterdag' v.m. 4.01 uur; n.m. 4.19 uur. Zondag v.m. 4.37 uur; n.m. 4.55 uur. Het drama te Lochem. (Van een eigen berichtgever). (Vervolg van ons nummer van gisteren). In de buurtschap Klein Dochteren, ongC' veer een uur gaans buiten Lochem, even ten Noorden van den straatweg naar Zutphen, ligt het kleine boerenbedrijf van de familie Greu- tink. De boerderij ging den laatsten tijd zeer slecht en de bewoners leidden een uiterst sober bestaan. Zij leefde vrijwel afgesloten van de wereld en zelfs met de buren onderhielden zij vrijwel geen contact. De familie stond goed bekend, maar de 33-jarige zoon Hendrik had den naam een zonderling te zijn. Bij de buren werd ons medegedeeld dat hij niet geheel normaal was. Hij was eenigen tijd geleden ernstig ziek geweest: toen de buurvrouw voor eenige maanden bij de familie Greutink kwam lag de zoon te bed. Haar werd medegedeeld di Hendrik niet goed in orde was. Een omwo nende deelde ons verder mede, dat hij den in druk had dat Hendrik aan godsdienstwaanzin leed. Hij had voortdurend den Bijbel bij zich. In de familie Greutink is reeds een geval var krankzinnigheid voorgekomen. Enkele weken geleden had Hendrik Greutink aan een ande ren buurman medegedeeld, dat hij weer beter was. „Hij was door God genadigd geheel ge nezen". Den geheelen morgen is het parket uit Zutfen ter plaatse geweest, terwijl Dr. Hulst uit Leiden en de heer Hesseling uit Arnhem een deskundig onderzoek instelden. Na be ëindiging van het voorloopig onderzoek der justitie hadden wij een onderhoud met den Officier van Justitie Mr. Stam, die ons mede deelde dat- de lijken allen zijn geïdentifi ceerd. Het staat vast dat reeds Maandag avond de beide oude menschen en het jonge tje zijn vermoord. Toen gistermiddag de zus ter binnenkwam heeft de overlaat haar bij het binnentreden den schedel ingeslagen. Haar man onderging eenige uren later het zelfde lot. Uit het onderzoek kon worden vastgesteld dat de oude man met den scher pen kant van een bijf op het hoofd is gesla gen en de andere met den platten kant. Al leen het lijk van het jongetje was te zeer verminkt om een en ander nog te kunnen vaststellen. De officier deelde ons verder nog mede dat Hendrik Greutink herhaaldelijk scènes ver oorzaakte. Hij had voortdurend ruzie met zijn zwager. Wegens mishandeling van dezen laat sten is hij reeds eenmaal door den politierechter te Zutphen veroordeeld. Uit alles blijkt dat de oude menschen en het jongetje Maandag zijn vermoord. Toen gistermiddag een vrouw uit de omgeving bij het boerderijtje kwam om aard- si) gehepen van een x) zijn toeter das 6000 bruto register ton. appels te halen werd haar door Hendrik den. toegang versperd. Hij ging voor de deur staan, maar verklaarde zich bereid de aardappels uit de schuur te halen. Gistermorgen is de man naar een aan den straatweg wonende fa milie gegaan met het verzoek dat de kinderen aan den onderwijzer moesten mededeelen dat het jongetje niet kon komen wegens ongesteld heid. Den geheelen morgen was er groote belang stelling bij de plaats van de verschrikkelijke gebeurtenis. De politie heeft echter het ter rein afgezet. DRIE WETHOUDERS TE EUPEN AFGEZET Uit Brussel: De gouverneur van de pro vincie Luik heeft drie wethouders van Eupen die geweigerd hebben aanwezig te zijn bij een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van Dierckx, den minister van binnenlandsche za ken, afgezet. Scliiischiiigg's „geheim <lossier,\ BERLIJN, 12 April (A.N.P.) Het Duitsche Nieuws Bureau deelt mede, dat het Engelsche Labourblad Daily Herald op sensationee'le wijze een bericht heeft gepubliceerd, volgens het welk geheime stukken van Schuschnigg en zekere documenten door een vertrouweling van Zernatto naar Engeland zouden zijn overge- bracht. Bij deze papieren zou zich ook een instructie aan de nationaal-socialisten in Zuid Tirol bevinden. Zelfs wordt beweerd, aldus het D.N.B., dat daarbij ook brieven van den Führer zouden zijn. betrekking hebbende op de natio- naal-soc.ialistische beweging. Deze publicatie is een bewuste en grove ver- valsching, aldus het D.N.B. Dergelijke brieven van den Führer bestaan evenmin als even- tueele instructies van partij-instanties aan Zuid-Tirol. Van denzelfden aard is volgens het D.N.B. een ander bericht van de Daily Herald, volgens hetwelk de Führer de vorming van een Su- detenduitsch legioen zou hebben bevolen naar het voorbeeld van het Oostenrijksche legioen. Ook dit bericht is van het begin tot het einde uit de lucht gegrepen, aldus het D.N.B. Mexicaansche vrouwen offeren liaar kostbaarheden. MEXICO-STAD. 14 April (A.N.P.) Mexi caansche vrouwen uit alle lagen der bevolking verleenen haar medewerking om de regeering in staat te stellen de noodige gelden bijeen te krijgen teneinde buitenlandsche petroleum- maatschappijen schadeloos te stellen voor de recente onteigening hunner bezittingen. Sinds gisteren zijn de vrouwen begonnen met haar juweelen, kostbaarheden en zelfs spaargelden en opbrengst van landbouwproducten ter be schikking van de regeering te stellen. In het Bcverwïjkschc Sportpark zijn de jaarlijkschc schoolvoetbalwedstrijden aangevangen. Er hcerschte óndanks den kouden wind toch warme geestdrift bij de „supporters" voor de verrichtingen van hun favorieten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5