BEVERWIJK HEEMSKERK SANTPOORT IJMUIDEN Dwaaltocht over de Nieuw-Amsterdam. H' Tien jaar arbeidsbemiddeling Belangrijk werk verricht. Op 1 Mei a.s. zal het tien jaren geleden zijn, dat een zeer nuttige sociale instelling der ge meente, de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, haar "werkzaamheden begon. Bij raadsbesluit van 12 Maart 1928 werd op voorstel van de toenmalige commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering be sloten het bestaande correspondentschap dei- arbeidsbemiddeling te reorganiseer en in een gemeentelijke arbeidsbeurs. Mede als gevolg van de bemoeiingen van den directeur der Districts Arbeidsbeurs te Haarlem, werd steun verkregen van het Rijk in den vorm van een subsidie. Bovendien was de toenmalige meente Wijk aan Zee en Duin bereid zich bij de Beverwijksche Arbeidsbeurs aan te sluiten onder dezelfde gunstige voorwaarden, waar door bereikt werd, dat zonder noemenswaar dige verhooging der kosten voor beide ge> meenten met ingang van 1 Mei 1928 een aam merkelijk beter functioneerende dienst voor de arbeidsbemiddeling tot stand kwam. Van practische bemiddeling was ten tijde van het correspondentschap geen sprake. De cijfers, welke de dienst in de afgeloopen tien jaren kon verstrekken hebben den uitbouw van het instituut aangetoond. De eerste commissie zag er als volgt uit: voorzitter de heer Ph. M. Patter; leden-werk gevers voor Beverwijk de heeren C. Maters en J. P. Neyt; voor Wijk aan Zee en Duin de heer J. P. IJ. de Vries; leden-werknemers voor Be verwijk de heeren H. Rothe en J. van Zut- phen; voor Wijk aan Zee en Duin de heer C. Rozemeyer. De werkzaamheden werden verricht dooi den directeur en een bediende. Met ingang van 1 Augustus 1929 werden de werkzaamheden van den dienst tot drie ge meenten uitgebreid. In samenwerking met den Rijksdienst en de districtsbeurzen" van Haarlem en Zaandam werd de gemeente Heemskerk ingedeeld bij het district Haar lem en ondergebracht bij de Arbeidsbeurs te Beverwijk. Het werk der bemiddeling. In Augustus 1931 werd bij wijze van prcef het personeel voor het omvangrijke bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken betrokken door tusschenkomst van de Arbeidsbeurs te Velsen, evenwel met de restrictie, dat een evenredig deel diende geplaatst teworden door tusschenkomst van de Arbeidsbeurs te Beverwijk. In 1932 nam het werk voor den buitendienst zoo'n omvang' aan, dat een kantoorbediende in tijdelijken dienst moest worden benoemd. Hoewel op bescheiden voet werd in Juli 1933 deelgenomen aan de te Den Haag gehouden tentoonstelling van Arbeidsbeurzen. O m. vond daar- een statistiek van de tot dat tijd stip verrichte werkzaamheden een plaatsje. In „De Arbeidsmarkt" was over deze sta tistiek het volgende te lezen: „Het orgaan dei- arbeidsbemiddeling te Beverwijk met aan gesloten gemeenten gaf een verdienstelijk grafisch overzicht van de werkzaamheden dezer instelling, die door haar organisatie vorm een goed voorbeeld is hoe eenige ge meenten ten aanzien van de arbeidsbemidde ling nauwer kunnen samenwerken". In September 1933 brak een staking uit on der het personeel, werkzaam bij een der klei nere sigarenfabrikanten. Na besprekingen tusschen beide partyen werden de voorwaar den om tot opheffing der staking te komen op 9 October vastgelegd, waarbij tevens de sta king als opgeheven werd verklaard. Als typeerend staaltje van vertrouwen in de onpartijdige leiding werd hierbij bepaald, dat geschillen van persoonlijken aard, welke zich eventueel nog mochten voordoen aan het oor deel met bindende uitspraak aan den direc teur van de Arbeidsbeurs zouden worden voor gelegd. Bij de samenvoeging der gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin op 1 Mei 1936 werd het kantoor van den gemeenteontvan ger overgeplaatst naar het raadhuis der voor malige gemeente Wijk aan Zee en Duin. De kantoren in de Raadhuisstraat no. 7 werden op dat tijdstip geheel voor den dienst inge richt. De heer N. H. Smit, die, na -eerst het cor respondentschap te hebben waargenomen, vanaf de instelling der Arbeidsbeurs de lei der was van den dienst en deze functie als een nevenbetrekking vervulde, verkreeg op 1 Dec. 1936 eervol ontslag. Met ineang van dien datum werd de heer V. Ph. Braun, die vanaf de oprichting bij den dienst werkzaam was geweest en reeds vanaf 1 Mei als waarnemend directeur optrad, tot directeur benoemd. In Januari 1937 werd het personeel weder om uitgebreid. De dienst was in verscheidene commissies vertegenwoordigd o.a. de com missie voor regularisatie in het schildersbe drijf, de commissie voor beroepskeuze, de com missie van overleg voor de werkverschaffing, de commissie voor ontwikkeling en ontspan ning van jeugdige werkloozen, de contact commissie in het bouwbedrijf enz. Omtrent de beteekenis van de bemiddeling gaven de cijfers, welke wij enkele weken gele den uit het jaarverslag" publiceerden, een dui delijk beeld. Daarnaast kwamen ook plaat singen in het buitenland tot stand, te weten 7 in België, 2 in Canada, 1 in Duitschland, 2 in Engeland, 1 in Zuid-Afrika en 1 in Luxem burg. Zoo heeft de gemeentelijke dienst zich in deze tien jaren zeer verdienstelijk gemaakt. De belangen van werkgevers en werknemers werden op de beste wijze gediend en daaraan is liet stellig toe te schrijven, dat onze ge meentelijke Arbeidsbeurs een groote mate van vertrouwen geniet en dat men van haar diensten gaarne gebruik maakt. COMITé VOOR OUDEN VAN DAGEN SAMENGESTELD. In de voormalige oude zusterschool vond een bijeenkomst plaats van alle sociale ver- eenigingen van elke gezindte, onder presi dium van den heer H. van Ben them. De voorzitter zette de reeds eerder ge voerde besprekingen betreffende het ver schaffen van een gezelligen uitgaansdag voor ouden van dagen hier ter plaatse voort, waarna eenige gedachtewisseling tot for- meele oprichting werd overgegaan. In het comité werden gekozen de heeren (R.-K. Middenstand) A. E. de Weid en Zonneveld, (L.T.B.) Th. Bruin en J. van Roon Czn.. (Ned. Tuindersbond) R. Huisman en H. Tyms (Chr. B. en T. Bond) Tr. Wentink J. de Weerd en G. van der Outenaar, (R.-K. Volksbond) A. Th. Zuurbier en M. Kunnen, terwijl als voorzitter en secretaris resp. wer den toegevoegd de heeren K. v. Benthem en R. Beentjes. Een verzoek zal worden gericht aan den R.-K. en Chr. Vrouwenbond om -beide ver- eenigingen resp. nog 5 dames in het comité te willen afvaardigen, welke dan gecombi neerd op Donderdag 5 Mei a.s. de definitieve werkwijzen zullen vastleggen. EEN GESCHENK VAN DE E.H.B.O.'ERS. De E.H.B.O.-vereeniging „P.I.M." heeft aan den scheidenden geneesheer Dr. A. M. Ypma een blijvend aandenken aangeboden in den vorm van een fraaie penteekening van den Heemskerkschen schilder N. C. de Jong Dr. Ypma was de oprichter en leider van de E.H.B.O.-vereeniging. A. D. O. 2T.Y.B.B. 3. In dezen degradatie-wedstrijd komt A.D.O. als volgt uit- J. Kloes. M. Beentjes, Zonneveld Jr.. C. Welboren, Rozing, B. Beentjes, De Wit. Duin. Welboren Sr., Groot, Jac. Beentjes. R.-K. VOLKSBOND. Vrijdagavond hield de afdeeling Heems kerk van den R.-K. Volksbond een ledenver gadering in het K.S.A.-gebouw onder leiding van den heer A. Zuurbier. Bij de opening heette de voorzitter allen welkom en sprak voorts zijn teleurstellir v uit over de slechte opkomst. Een adres was ingediend hij IB. len W. waarbij verzocht werd om de stempeluren voor georganiseerde werkloozen per week vast te stellen en niet per dag. B. en W. bleken niet competent om hierin wijziging aan te brengen. De voorzitter deelde mede dat ook in onze gemeente een comité was opgericht welk een uitgaansdag zal organiseeren voor ouden van dagen. Ook de Volksbond heeft in dit comité -zitting. De H. Mis welke op 6 Maart zou gelezen worden ter gelegenheid van het gouden ju bileum van den Volksbond is toen plotseling venset maar zal nu gelezen worden op 15 Mei a.s. Tot afgevaardigde naar den centralen raad op 16 Mei te Haarlem werden benoemd de heeren A. Zuurbier en J. Nijman en tot plaatsvervanger de heer C. Zonneveld. Op de laatst gehouden vergadering was door den heer C. Brasser voorgesteld om een actie te voeren om de Kerstgave voor werk loozen grooter te maken. Thans werd door den heer Brasser voorgesteld om een com missie te benoemen welke dezen zomer en vlak voor Kerstmis bij de leden zal col lecteeren. De vergadering ging hiermee ac- coord. Enkele leden gaven zich voor dit doel op. De voorzitter deelde nog mede dat 10 Juli a.s. de jaarlijksche bedevaart naar Heiloo zal worden gehouden. DAMMEN Vi*ijdagavond speelde de damclub D. C. H. een massa-kamp tegen de damclub „Heiloo". Niet minder dan 24 spelers verschenen aan den start. De uitslag' was al® volgt: D. C. H. Heiloo gemeenterekening. Gedeputeerde Staten hebben hunne goed keuring gehecht aan de gemeenterekening 1036. G. ZonneveldH. Burggraaf afgebr. Th. KloesJ. Marsman afgebr. O. BleijendaalK. Snel afgebr. Jc. Beentjes Bzn.P. de Wit 2—0 Jc. Koper—A. Kroon afgebr. H. ZonneveldH. Weijers 2—0 Jc. BeentjesJ. Spaans afgebr. J. Vendel—A. de Wit afgebr. W. de RuyterC. Schutte 2—0 J. TuinK. Tuinman 1—1 W. Dam—P. Burgering 2—0 Jc. ZonneveldJ. P. Ros 0—2 C. Loman—S. Schure afgebr. C. MeijerJ. de Goes 1—1 A. v. Roon—Ph. Bolten 2—0 Th. Mulder—L. Pilkens 0—2 Jc. Kloes-H. Rozing afgebr. B. KloesCommandeur 0—2 W. MeijerJ. Bakker 0—2 J. BakkumJ. Baltus afgebr. Ph. BeentjesC. Buis 2—0 B. LammersP. Burgering 0—2 J. Stengs—P. Bruin 1—1 J. Willems—H. Spaans 0—2 REGELING VAN DE VASTE LASTEN IN DEN TUINBOUW Naar wij vernemen, zal de plaatselijke com missie tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw Dinsdagavond a.s. bijeen komen, waar dan de benoemingen worden bekend ge maakt. POLDERVERGADERING. Jl. Donderdag vergaderden Hoofdingelan den van den polder „De Uitgeester- en Heemskerkerbroek", onder voorzitterschap van den dijkgraaf W. Groen Az. in het elec- trisch gemaal te Uitgeest. Allereerst vond een onderzoek plaats naar de geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofdingelanden Ant. Dijkman. A. Kooy en P. IJff. welke in orde worden bevonden, waar na de heeren met een enkel woord door den voorzitter werden geïnstalleerd. Vervolgens werd de rekening en verantwoording van den penningmeester vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot bedragen van respectievelijk f 18.857.46 en 18.405,34, derhalve een batig saldo van f 452.12. terwijl de polder nog een vaste schuld heeft van f 25.980. De begrooting 1938 werd hierna ter tafel gebracht en vastgesteld in ontvangst en uit gaaf bedragende f 24.836.80 en f 24.565.30, alzoo een batig saldo van f 271.50. Een be drag van f 300 is opgenomen voor extra bag- gerwerken in 1938. Tenslotte werd besloten bij de schouwen geen clementie meer te gebruiken zooals dat tot- nu toe nog al eens plaats vond ten aan zien van hen, die bijna klaar waren. Voort aan zal men onder de schouw vallen, wan neer men niet geheel klaar is. De lasten werden voor 1938 teruggebracht van f 8 op f 7.50 per H.A. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha Catharina, d. van Adr. de Groot en Marg. Nooy. Johannes Franciscus Gerardus Maria, z. van Joh. Nu- man en A. M. Schut. Hillegonda Maria, d. van Corn, de Ruijter en M. P. de Graaff. Overleden: Petr. Durge. weduwe van T. Beentjes, 84 jaren. Ondertrouwd: Cornells Glorie, alhier en Agatha Koedijk te Bloemendaal. BEVOLKING. Ingekomen personen: Alb. I-laster en gezin, mag.bed., M. Heemskerckstraat 53e, van Nw. Amstel. Mej. M. Zonneveld, dienstbode. Rijksstraat weg 13, van Amsterdam. Vertrokken personen: J. W. H. Rumping, vrachtrijder, van G. van Assendelftstraat 11 naar Beverwijk. A. Blees geb. IJff. zonder beroep van Rijks straatweg 103g naar Purmerend. BOUWVERGUNNINGEN. Aan D. Wentink. alhier, is vergunning ver leend tot het bouwen van een boerderij aan den Oosterweg. TOONEELVEREENIGING „JAN VAN DOMMELEN." Aangemoedigd door het succes, dat. zij op Tweeden Paaschdag met de opvoering van Henk Bakker's spel van Vacantie-geneugten oogstte, heeft de tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" besloten op Woensdag 11 Mei in „De Weyman" nogmaals .,'n Wespen nest" op te voeren. VOLKSONDERWIJS. Woensdag a.s. houdt de afd. Santpoort van „Volksonderwijs" haar jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing zijn de periodiek aftredende bestuursleden de heeren Lande- weert. Pels, Buning en Versteeg, allen her kiesbaar. Verder moet een lid van de Com missie van Toezicht op de bewaarschool we gens periodieke aftreding van mevr. Roos worden gekozen. Ook zij is herkiesbaar. Tenslotte zal o.m. een propaganda-com missie worden benoemd, en het Floralia-werk worden besproken. Dubbelmannenkwartet „Excelsior". Het jaarlijksche concert van het dubbel mannenkwartet „Excelsior", waarvan de heer Wiersma de leider is, vond Vrijdagavond plaats in het Ned. Herv. Vereenigingsge- bouw aan de Kalverstraat, De heer W. van Duin, de woordvoerder van Excelsior heette de aanwezigen van harte welkom, waarna we als eerste nummer van dubbelmannenkwartet hoorden Schubert's Sanetus, dat heel verdienstelijk klonk; mooie tenoren en bassen; baritons evenzoo, maar even te sterk in verhouding tot de andere stemmen. Wiersma gaf een muzikale vertol king van Sanetus e.v.-nummers; nuanceering was ter dege verzorgd, hetwelk trouwens hem eigen is. Het was niet vrij van zwenkingen. Morgenlied van Beelink was homogener en men ontwikkelde een alleszins loffelijke klank en kleur; de slotzin voldeed ons niet erg, om dat het forte even te fel werd aangezet, doch dit is slechts een kleinigheid, die een volgende maal gemakkelijk voorkomen zal kunnen worden. Gretry's Le Rossignol is een veel gezongen kwartetwerk, dat altijd een welwillend ge hoor vindt. Jammer, dat de eerste tenoren het gingen opdrijven en de bassen een enkele pas sage even te „dik" zongen. De 4 hooge stem men waren het onderling uitstekend eens in samenzang; de bassen sloten zich er sonoor bij aan in Palestrina' Popule Meus, dat de directeur een waarlijk muzikale opvatting meegaf. De forti (Sanetus Deus o.a.) niet for- ceeren, heeren, ten einde te voorkomen, dat de stemmen uiteen vallen; contrast blijft e; heusch genoeg, want de p.p. waren voortref felijk van klank, homogeen en het materiaal Wiersma heeft staan, heeft kwaliteiten, waarmede wat bereikt kan worden. Op het concours te Leiden zal men Ol. Koop's Een vrouw, en Een lied van de Zee, van v. Rheenen uitvoeren. Het eerste is nog ,,in bewerking"; het werd op toon uitgevoerd, maar de klank zal men nog verfijnen kun nen (meer homogeen)er zaten echter reeds goede dingen in. Van Rheenen klonk voortref felijk ;i? ingehouden werd het gezongen, be- heerscht en beschaafd en raak ge'ïntoneerd. Een hoopvol vrij nummer. Wij wenschen den zangers, wier optreden zeer goed slaagde dezen avond, een succesvol concoursbezoek toe. Onze plaatsgenoot-, de heer G. Nuijen, be schikt over een aangenaam, welluidend stem geluid, dat zeker waard is een goede scho ling te krijgen. Zijn nummers, aria's uit de Rigoletto, Tosca. Paljas, en Paarlvisschers, weet hij vlot en gemakkelijk te brengen, zoodat het hem aan waardeer end applaus niet ontbrak. De Hawaïïangroep van de arbeidersman dolineclub „Excelsor" gaf een proeve van haar repertoire met een aantal zoetvloeiende melodieën; door ons meermalen gunstig be oordeeld. Ook nu oogstten de dames veel in stemming. Na de pauze hadden de instrumen ten een beter onderlinge eenheid van toon dan in den beginne. Als extra opluistering speelde een Leidsch pianist een tweetal soli, waarover we maar weinig behoeven te zeggen, omdat de correc ties, welke in zijn spel noodig zijn, wel door zijn leeraren zullen worden aangebracht (en zeer zeker moeten worden aange bracht.) Een door den heer Co Rijke geleide uitge breide verloting was ook een onderdeel van dezen gevarieerden avond. W. VERGADERING E. H. B. O. Gisteravond vond in café „Centraal", de jaarvergadering plaats van de Vereemgmg „Eerste Hulp bij Ongelukken", afdeeling IJmuiden, die maar matig was bezocht. De voorzitter, de heer H. Germs, opende deze bijeenkomst, daarbij mededeeling doen de dat de heer A. J. Meijering een lezmg met lichtbeelden zal houden over het redden van drenkelingen uit auto's op 27 April a.s. in het gebouw der Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden aan den Stationsweg. De heer Germs wees daarbij ook op de „Veilig-Verkeenveek" in Juni te houden en de eventueele medewerking aan den te houden optocht. Getracht zal worden een eigen tooneelgroep te vormen. De notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder dankzeg- ing voor de goede verzorging goedgekeurd. In het jaarverslag werd dank gebracht aan den medischen leider van den cursus, den heer A. J. van Leusen en den verbandleeraar, den heer P. van den Hoff. In het afgeloopen jaar werd in 125 geval len hulp verleend, waarvan eenige ernstige ongevallen. De heeren J. W. Gjaltema. secretaris en J. Kuyper werden herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heeren A. Kuipers en C, van der Zee. Verfijnde luxe, maar veiligheid boven alles. In de machinekamers. (Van onzen specialen verslaggever). ET is niet moeilijk om uit de massa impressies, opgedaan bij een dwaal tocht over een door de „Nieuw-Am sterdam", de voornaamste te kiezen, want het comfort, dat de H. A. L. den toe- komstigen passagiers biedt, trekt overal.-van de luxe-hutten af, tot de 3e klas verblijvers toe, de aandacht. Rustig, voornaam-rustig is de inrichting van de passagiersverblijven, waarbij het goud als kleur den boventoon voert. Dat is een tweede punt in het voordeel van dezen Oceaanreus, die wel minder groot is dan de „Queen Mary" of de „Normandie", maar die toch in deze opzichten veilig een vergelijking kan doorstaan. En daarnaast steekt het in Nederlandsche pogen vervaarlijk groote schip de nog grootere, buitenlandsche schepen den loef af: de „Nieuw-Amsterdam" is het eenige schip in trans-atlantisch ver keer, dat eerste-klas-hutten heeft met een badkamer of douchecel. Zoo iets klink goed. En misschien is dat wel één van de reden, dat de „Nieuw-Amsterdam" voor den maiden-trip naar Amerika in Mei a.s. geheel volgeboekt is. Het schip verdient dit succes overigens volop, want kosten noch moeiten zijn gespaard om een grandioos geheel te verkrijgen. Dat men daarin zoo prachtig geslaagd is mag voornamelijk op rekening geschreven worden van de samenwerking van allen, die hebben medegeholpen aan de inrichting er van voor1232 passagiers en in normale ge vallen 650 leden der bemanning. De eerste zul- De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordelijken tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig veran dering. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 47 F. Laagste hedennacht 42 F. Hoogste heden 47 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 764 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 10.03 uur: n.m. 10.49 uur. Maandag v.m. 11.23 uur; n.m. uur. Dinsdag v.m. 0.05 uur; n.m. 12.32 uur. Ter jaarvergadering der Ned. Ver. E.H.B.O. werd het geheele bestuur afgevaardigd, ter wijl aldaar de heer Germs stem zal uit brengen. Een te organiseeren speldjesdag werd aan het einde dezer vlot verloopen vergadering druk besproken, alsmede eventueel daartoe te gebruiken propagandamiddelen. Na een drukke rondvraag sloot de heer Germs deze vlotte jaarvergadering, welke voor den komenden tijd veel succes belooft. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Zwarte Zee IJM 94. Vangst: 60 m. platvisch, 60 m. braadschelvisch, 25 m. wolf en poon, 25 m. varia, totaal 170 manden, benevens 300 stuks ijskabeljauw, 500 stuks stijve kabeljauw en 25 stijve lengen. Caroline IJM 26. Vangst: 10 m. schelvisch. 20 m. braadschelvisch, 10 m. gul, 30 m. wij ting, 10 m. koolvisch, 30 m. makreel. 40 m. platvisch, 90 m. radio, 60 m. wolf en poon, to taal 350 m., benevens 600 stuks ijskabeljauw en 950 stuks stijve kabeljauw. Alma IJM 44. Vangst: 35 m. tarbot, 20 m. groote schol, 20 m. kleine schol, 35 m. wijting en schar. 25 m. braadschelvisch, 5 m. schel visch, 60 m. wolf en poon, 10 m. gul, totaal 210 m., benevens 2ó0 stuks ijskabeljauw en 380 stuks stijvé kabeljauw. Erin IJM 12. Vangst: 85 m. schelvisch, 150 m. braadschelvisch. 65 m. radio, 25 m. gul, 30 m. wijting, 285 m. koolvisch, 900 m. makreel, 35 m. hake, 25 m. varia, totaal 1600. Eu Avant IJM 8. Vangst: 500 m. makreel en 50 m. diversen. Maria IJM 95 met platvisch en kabeljauw. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden is vertrokken de Knikker IJM 4. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. De gisteren ten o-verstaan van notaris G. D. Boerlage gehouden openbare verkooping had de volgende uitslag: Vijf woonhuizen met erven en grond Lumey straat 34, 36, 38 en 40 en Piet Hein- straat 60, kooper de heer J. P. Kockx voor 12.851.—. Vier woonhuizen met erven en grond, Zout manstraat 9, 11 13 en 15, kooper de heer J. P. Kockx voor 1 Bodt te Santpoort voor f3.588.—. Zeven woonhuizen, Van Speijkstraat 1, 3, 5, 4. 6 en 8 werden niet verkocht. OPENING NIEUW FONDSKANTOOR. De opening van het nieuwe fondskantoor van het Maatschappij Ziekenfonds „IJmui den" vindt niet hedenmiddag plaats, zooals wij gisteren meldden, doch aanstaanden Za terdagmiddag 4 uur. MARKTBERICHT IJMUIDEN. IJmuiden, 23 April 1938 (A.N.P.); Versche visch: Tarbot 9478 ct. per k.g. Tong 116—96 ct. per k.g. Griet f35—16 p. 50 k.g. Middel schol f24 idem. Klemschol f265.60 idem. Bot f 6 idem. Schar f 83.10 idem. Tongschar f2117 idem. Poontjes f4.602.60 idem. Kleine schelvisch f 167.50 idem. Kleine gul f76.90 idem. Wijting f 4.501 idem. Makreel f7.50—7 idem. Kabeljauw f501-6 p. 125 k.g. Leng f2.171.50 per stuk. BESOMMINGEN. Trawlers: manden 140 Zeeleeuw, IJM 28f 1300. 40 KW 103 f 740.— Loggers met versche visch: KO 9 f770.—. SCH 15 f1140.—. KW 107 1 260.—, KW 178 f 390.—, KW 70 f 360.—, KW 48 f300.—. len het, waar zij zich ook bevinden, in clë luxe-hutten, in de eerste, tweede of derde klasse absoluut naar den zin hebben. Wat er voor hun zoo al is? Bewoners van de luxe- en eerste klashutten beschikken over een bridgezaal, welke op eenvoudige wijze in een kerkzaal veranderd kan worden, een kinder speelkamer, een dinerzaal, een gymnastiek zaal, een bibliotheek, een rookzaal, een apart zwembad, een schouwburg, „Ritz Carlton Rooms", waar gedanst kan worden, en de zoo genaamde groote hall, een symfonie in zilver en grijs, waar men zoo rustig toeven kan. De passagiers tweede klas, waarvoor 455 bedden beschikbaar zijn in één-, twee- en drie persoonshutten, kunnen o.m. beschikken over een kinderspeelkamer, eetzaal, foyers, biblio theek, rookzaal, zwembad en veranda-café en bar. Voor de passagiers derde klas, waarvan er in totaal 209 een reis kunnen medemaken, is er een moderne bar, een eetzaal, een rook zaal, een schrijfkamer en een bibliotheek. Zeven van de elf dekken der „Nieuw- Amsterdam" staan den passagiers ter be schikking: hier kunnen zij naar hartelust wandelen, sporten en in de zon liggen luie ren. Het is een zeer groote ruimte, waar zij zich kunnen bewegen, ongehinderd door de davits van de 22 reddingbooten, die in totaal aan een kleine 2000 personen plaats bieden. Ronddwalen op de „Nieuw-Amsterdam" zonder terecht te komen in het „vooronder", waar de reusachtige machines opgesteld staan, die het schip rustig over de zee zullen stuwen? Men zou werkelijk een sensatie mis sen, indien hier geen bezoek gebracht werd: de sensatie n.l. van den weg kwijt te raken en absoluut niet meer te weten waar de redden de, ijzeren trap uithangt. Van boven naar be neden is gemakkelijk genoeg. Maar omge keerd Van de brug, met de vele handles, knoppen, aanwijzingen hoe iemand daar nog wijs uit kan worden is al een mysterie voor den leek vanwaar men zulk een prachtig gezicht heeft over de immense uitgestrektheid van dezen Oceaanreus, leidt een trap naar bene den, langs de verblijven van de officieren, die op de „Nieuw-Amsterdam" goed bedacht zijn. Heel argeloos loopen enkele bezoekers deze trap af, komen dan aan een trap, waarvan de leuning nogal vettig aandoet. Natuurlijk gaan zij onvervaard verder. En dat is meteen het, begin van een werkelijken dwaaltocht, die via gladde ijzeren loopbruggetjes langs kolos sale machinerieën voert. Trapje af. bruggetje over: machines. Terug. Trapje op.' bruggetje over: machines, die of nog niet in werking zijn, of .geprobeerd worden en dan zoo 'n lawaai maken, dat zelfs gillen niet gehoord wordt. We zoeken den uitgang, even koorts achtig als wij eerst den ingang zochten. En het wordt als flauw beschouwd om op een stil plaatsje den weg te vragen. Wij loopen glijdend verder. Waren we hier net ook al niet? Koele of warme machines staren, zon der antwoord te geven. De temperatuur stijgt onrustbarend. Eindelijk zijn wij weer goed. Ja wel, we staan in één der groote. gele stoom pijpen. We zijn verdwaaldEn tenslotte vragen wij aan iedereen, die hier werkt om ons op weg te helpen, hetgeen gaarne gedaan wordt, Zoodat, na een werkelijk benauwd half uurtje plotseling de frissche wind weer om de ooren blaast van bezoekers, die dachten ette lijke duizenden tonnen staal te kunnen zien, zonder den weg te vragen. Een ontelbaar aantal buizen, waarvan de loop bijna niet te volgen is, liggen schijnbaar kris-kras door elkaar heen, een onderdeel van de 2 x 4 Schelde-Parsons turbines in de hoofd machinekamer. En alweer vraagt men zich met verbijstering af, hoe het mogelijk is, dat men hier zoo onfeilbaar den weg weet te vin den en altijd weer het juiste rad draait of de goede handle overhaalt. StoomturbinesZiellier de hoofdleveran ciers van de tusschen de 30 en 40.000 liggende paardekrachten, die de „Nieuw-Amsterdam" met een gemiddelde snelheid van 20,5 knoopen bij den technischen proeftocht bleek dit ge middelde belangrijk hooger te liggen over den Atlantischen Oceaan zullen voortstuwen. Het zou te ver voeren om op deze plaats een opsomming te geven van alles wat vooraf in beweging gezet is voor de machine-installatie van het nieuwe H. A. L.-vlaggeschip. Eén aar dig detail: tientallen ingenieurs, constructeurs en teekenaars waren er 2 jaar lang mede be zig. E11 het aantal teekeningen, dat men ge maakt heeft beloopt in de honderden Natuurlijk speelt de electriciteitsvoorziening een uiterst belangrijke rol. Niet alleen in de machine-kamer, maar over het geheele schip. Weet men b.v. dat op de „Nieuw-Amsterdam" in totaal 5000 lampen aangebracht zijn? Dit is een aantal, dat overeenkomt met dat van een normale stad met 60.000 inwoners. „Een eerste klas schip"Iedereen die aan den vooravond van den officieelen proef tocht door de eindelooze gangen gedwaald heeft en 11a een urenlange wandeling de moede leden in de rooksalon 1ste klasse, of in de Ritz Carlton Zaal rust gunt, zegt het met een overtuiging, of hij zijn meening nadrukkelijk zal moeten verdedigen. Maar algemeen is men vol lof over de inrichting van de „Nieuw-Am sterdam", een wonder van comfort, luxe en intieme gezelligheid. Sfeer: dat is het wat men in een algemeen samenvattende conclusie van dit machtige gevaarte kan zeggen. En juist die sfeer, waarbij men er zoo zorgvuldig voor gewaakt heeft om alles wat naar over dreven luxe zweemt te vermijden, is er oor zaak van dat men overal zoo graag lang zou willen verblijven om details te bestudeeren. Daar zijn b.v. de wand- en plafondschilderin gen, de statietrap, zwart met goud, de mo tieven, waarmede de ramen van diverse ont- spanningsverblijven versierd zijn; elders trekt een verbluffend mooi schilderij of de beelte nis van H. M. de Koningin, die verleden jaar reeds zulk een warme belangstelling voor de „Nieuw-Amsterdam" aan den dag legde, de aandacht. En dan wijst er iemand omhoog met de vraag, waar toch die overal in het schip zicht bare kleine kranen wel voor dienen? Het ant woord komt prompt: onderdeel van de brand weerinstallatie. Neerland's grootste en veiligste stoo- mer! De „Nieuw-Amsterdam", die nu nog zoo stil langs de Wilhelminakade ligt, reeds in het sierlijke uiterlijk met de afgeronde dekken de groote wij zigingen verradend, welke zich in den loop dej- jaren in de bouwtechniek hebben voltrokken, zal geen bijzonder snel schip worden: Southampton New York zal nog altijd 6 dagen vorderen. Maar veilig en comfortabel zal het schip voor twee zijn. En dat zijn voor- deelen, die opwegen tegen het beha len van een trophee, zooals de „Blauwe Wimpel" er één is .(Nadruk verboden!

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10