THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Frankrijk overhandigt voorstellen te Rome. OOSTEN Engeland en Ierland bereiken overeenstemming Joh. Steenman's Orkest. ZATERDAG 23 APR TE 1933 De Fransch-Italiaansche besprekingen Middellandsche Zee, Spanje en Afrika punten van bespreking. Het onderhoud van Vrijdag bus- schen minister Ciano en den Fran- schen zaakgelastigde Blondel, dat fei telijk een eerste begin vormde van de Fransch-Italiaansche onderhan delingen, had volgens Havas ten doel Ciano de Fransche voorstellen te overhandigen betreffende de reeks kwesties, welker regeling doeltref fend zou moeten bijdragen tot een zuivering van de atmosfeer in de betrekkingen tussehen Frankrijk en Italië. Bevoegde kringen bewaren een absolute geheimhouding ten opzichte van den inhoud der voorstellen. Men meent echter, dat deze op de volgende voornaamste punten betrek king hebben: De status quo in de Middelland sche Zee. het Spaansche probleem, de Italiaansche propaganda in Afrika en de Fransche belangen in Abessy- nië. Blondel heeft Ciano een uiteen zetting gegeven van het Fransche standpunt ten opzichte van deze kwesties, die daarmede door Frank rijk op de agenda geplaatst zijn van de Fransch-Italiaansche onder handelingen. Men verwacht, dat- Ciano vandaag den Franschen vertegenwoordiger opnieuw zal ontvangen, om hem eventueel tegenvoorstel len te doen. Aangezien Ciano dan naar Ti rana vertrekt om Italië te vertegenwoordigen bij het huwelijk van koning Zogoe, zullen de FranschItaliaansche besprekingen uiter aard vertraging van een dag of drie, vier, on dervinden. De gunstige indruk, die te Rome gewekt is door den aanvang der onderhan delingen, houdt aan. Hij is vooral merkbaar in politieke kringen. De bladen onthouden zich nog van ieder commentaar. In den aan vang der Britsch-Italiaansche betrekkingen wat dit eveneens het geval. De levendige belangstelling echter, waar mede men de ontwikkeling der Fransch- Italiaansche betrekkingen volgt, blijkt uit de lange correspondenties uit Parijs en Londen die door de Italiaansche bladen gepubli ceerd worden. Militaire besprekingen tussehen Frankrijk en Engeland. Reuter publiceert het volgende bericht uit Parijs: Hoewel men in diplomatieke kringen zich weinig uitlaat over de Fransch-Britsche be sprekingen betreffende militaire, luchtvaart en vlootvraagstukken, wint hier de overtuiging veld, dat dergelijke besprekingen niet alleen noodzakelijk zijn, maar onverwijld zullen worden gehouden. Men gelooft, dat de bespre kingen, die Daladier. en Bonnet te Londen zullen hebben, ook op deze vraagstukken be trekking zullen hebben en dat daarbij bij zondere beteekenis zal worden toegekend aan samenwerking bij de verdediging en eenheid van bevel. In dit verband acht men het be zoek van Churchill aan Parijs en de reis van Duff Cooper naar Frankrijk van beteekenis. Churchill zou na zijn reis een verslag hebben uitgewerkt. De besprekingen te Londen zullen niette min een algemeen karakter hebben: de tech- Accoord omvat handel, financiën en defensie. Kwestie der deelmg blijft ongewijzigd. De Engelsch-Iersche besprekingen zijn gisteren geëindigd. Er is een over eenstemming tot stand gekomen. De onderteekening van het accoord zal 25 April a.s. geschieden na een noenmaal, dat Chamberlain zal aanbieden aan de Iersche de legatie. die onder leiding staat van De Valera en die Zondag in Londen zal aankomen ten behoeve van de onderteekening. De tekst der onderteekening zal 26 April gepubliceerd worden. In Iersche politieke kringen te Londen verluidt, volgens Reuter, dat het Britsch-Iersche accoord van om- vattenden aard is en betrekking heeft op handel, financiën (met inbegrip van de annuiteiten) en defensie. Wat de defensie aangaat, heeft men den indruk, dat de Iersche regeering van haar kant er in heeft toegestemd de Britsche garnizoenen, die zich thans in zekere Iersche havens bevinden, terug te trekken. De kwestie der Ier sche deeling blijft ongewijzigd, of schoon de strekking der overeenkomst zou zijn Noord-Ierland er toe te bren gen in nauwere verbinding met Eire (den Ierschen vrijstaat) te treden. nische punten zullen worden overgelaten aan èen bestudeering door deskundigen. Bij de besprekingen zal een belang rijke plaats worden ingenomen door een voorstel tot het instellen van een eenhoofdig commando over beide le gers in tijd van oorlog, waarvoor de Fransche opperbevelhebber in aan merking zal komen. Daar de lucht macht hier gaarne gezien wordt als deel van de landmacht, zouden de lucht strijdkrachten van beide landen onder dat opperbevel vallen. Volgens een ander voorstel zouden beide vloten onder Engelsch bevel komen. Tenslotte bestaan er plannen voor samen werking bij de productie en den verkoop van wapens en munitie door de industrie in beide landen. Roemenië. Stond Codreanu in contact met het buitenland? Zes dagen na de eerste daden der Roemeensche regeering ter vernieti ging van de IJzeren' Garde blijkt duidelijk, dat dit een langdurig werk zal zijn, aldus meldt een Havas-be- richt. Wat waren de doelstellingen der gardisti- sche organisatie? Officieel verklaart men, dat Codreanu, ,,die over de grenzen heen keek", betrekkingen onderhield met gelijke bewegingen in andere landen. De nationaliteit dezer personen, waarmede Codreanu in con tact stond, wordt in het officieele rapport niet genoemd. Volgens andere bronnen echter, zouden er gedachtenwisselingen gevoerd zijn met Hongaarsche nationaal-socialisten, die onder leiding staan van Szalassy. Ook zou den de autoriteiten een ontwerp van een brief in handen hebben van Codreanu aan Hitier. Wanneer deze feiten bevestigd worden, be grijpt men de verontwaardiging in officieele kringen, zoo vervolgt de verklaring. Begrijpe lijk is ook, dat men uiterst voorzichtig is in zijn optreden. Codreanu zelf erkende, dat hij op het oogenblik, waarop hij de macht in handen zou nemen, „natuurlijk" bedreigd zou worden door de U.R.S.S. en dat hij het noo- dig zou oordeelen een beroep te doen op de hulp van Duitschland ter verdediging "van Roemenië. Een hoofdstuk in het gepubliceerde docu ment behandelt de verantwoordelijkheden van hen, die een schuldige welwillendheid toonden ten opzichte van het optreden der IJzeren Garde. Men moet er helaas op wijzen, zoo wordt door gezegd, dat tegenover dezen staat van zaken, die een diepe verwarring sticht te in de volksziel en die een verzwak king van haar weerstandskracht met zich mede brengt, het gezag van den staat me nigmaal negatief was en met uitzondering van schaarsehe, met tusschenpoozen genomen maatregelen, geen besliste en duidelijke op vatting van de verdediging van den staat deed blijken. De nieuwe grondwettige orde, die op 10 Februari 1938 in het leven werd ge roepen, had ten doel een tijdperk van pacifi catie der geesten en aanmoediging van het productieve werk te verzekeren. Het blijkt dus duidelijk, dat hetgeen men tot dusverre nog slechts had kunnen veronderstellen de koninklijke dictatuur op 10 Februari j.l. tegen de IJzeren Garde is ingesteld. Engeland. Regeeringssteun voor de luchtvaartindustrie. Blijkens een officieel rapport kunnen on dernemingen, die fabrieken willen exploiteeren voor de vervaardiging van vliegtuigen ten behoeve van de R.A.F. (Koninklijke Lucht strijdkrachten), dat doen op de volgende voor waarden: 1. De regeering zal de netto-kosten der vlieg tuigen betalen. 2. De ondernemingen zullen van het mini sterie van Luchtvaart premies ontvangen van 200 of 225 pond, naar gelang van den leve- ringstijd en daarenboven voor iedere mo tor 75 pond. 3. Om de economische werkwijze aan te moedigen zullen fabrikanten een „bonus" ont vangen van W/2 tot 17'/2 procent van het bedrag, dat de nettokosten lager zijn dan een grondprijs, welke in overleg met den fabrikant zal worden vastgesteld. Rusland Twintig tlooden te Phoenix City. Allen negers. Het D. N. B. meldt uit Phoenix-City (Alaba ma), 22 April: Het gebeurde in een koffiehuis alhier, waarvan, zooals gemeld, gisteren het dak is ingestort, heeft, naar men tot dusver heeft kunnen vaststellen, twintig dooden en tachtig gewonden geëiseht.. Alle tot dusver ge borgen dooden waren negers. Weer eenige hooge functionarissen in ongenade Het D.N3. verneemt uit Moskou; In de bladen is het doodsbericht opgenomen van een der leden van het college van het Volks commissariaat voor zware industrie, onder teekend door alle vooraanstaande functinaris- sen. De naam van den vice-comm. Koetsjerenko, wordt evenwel gemist en aangezien deze week werd gemeld, dat een nieuwe vice-commissaris was benoemd, Sosnin, veronderstelt men, dat Koetsjerenko in ongenade is gevallen. Ook de vice-volkscommissaris voor land bouw, Paskoetski, is afgezet en het militaire orgaan Krasnaja Swjesda heeft medegedeeld dat een nieuwe politieke commissaris voor het roode leger in het Verre Oosten .is benoemd, Masepof. Hij is de vijfde politieke commissaris die in tien maanden tijd bij dit leger is be noemd. Weer een Britscli militair vliegtuig verongelukt. Drie dooden. Blijkens een Havasbericht uit Londen is nabij Crowland een bombardementsvliegtuig verongelukt, Diie inzitfenden zijn "omgekomen. Waar stijl en lijnen samenwerken Daar is het goed tc vertoeven! Daar is (Tf. rust, die het eigen „home" IJ geeft na de beslommeringen van den dag. Het is ons streven U hierin, in alle opzichten van dienst te zijn. De complete meubileeringen, ge ëxposeerd in onze zaak zullen Üw keus gemakkelijk maken! Een groot aantal modelkamers toont U het beste, wat de meubelindustrie voort brengt. in sierlijken vorm en ongerepte kwaliteit! Tot voorbereiding Uwer keus zenden wij IJ gaarne kosteloos onze catalogus of komt een onzer vertegenwoordigers O bezoeken. Bovendien maken wij, zonder eenige kosten of verplichting, een bcgrooting. adviseeren wij U kosteloos bij het installeeren van Uw woning, óók op het gebied van Tapijten, Linoleums. Gordijnstoffen enz. enz. fiiest V66C um 'udecieuv oh adviseiw BARTEUORISSTRAAT 13-17 HAARLEM Opgericht 1853 (Adv. Ingez. Med.) De legerslerkten van China en Japan. Oordeel van Chineesch generaal. Uitgebreider mobilisatie van Chineesche troepen noodig geacht. SJANGHAI, 22 April (A.N.P.I De sleutel van China's „uiteindelijke overwinning over Japan" ligt volgens generaal Tsjih Tsjoeng Tsjang. die het vorig jaar het bevel voerde over de Chineesche strijdkrachten te Sjanghai en thans gouverneur is van Honan, in de mo gelijkheid voor China, het Chineesche leger onafgebroken nieuwe troepen toe te voeren. Tsjang sprak in dit verband over de gebieden de noodzakelijkheid, het menschenmateriaal van China te mobiliseeren, Hij. zeide, dat Japan, dat een bevolking van 75 millioen zie len telt. slechts een staand" leger van achttien divisies heeft. Door het reeds lang bestaande stelsel van dienstplicht kan het echter min stens vier millioen mobiliseeren, niet mede- jerekend de soldaten in Korea, Formosa en yrandsjoekwo. Ofschoon Japan dus een staand leger van 513.000 man heeft, kan het in totaal een millioen man naar het front zenden. Wat China betreft, dit heeft tweehonderd divisies, doch hierbij blijf het, doordat de dienstplicht in China laat is ingevoerd. Tsjang onthulde, dat China in de eerste periode der operaties aan doo den en gewonden een half millioen man heeft verloren. Tenzij wij echter, zoo voegde hij hieraan toe, bereid zijn van vijf tot tien millioen man te ver liezen, kunnen wij niet lichtvaardig spreken over het winnen van den oor log. De bezetting van Linji. Volgens het door het Chineesche Persbureau gepubliceerde legerbericht zijn de Japansche troepen die Linji bezet hebben, werkloos ge bleven. daar zij onder scherpe bewaking staan van de Chineesche troepen, welke in de dor pen ten Zuiden en Westen der stad liggen. Het tooneel van den strijd is weer verplaatst naar Yishien, waar de Japansche troepen verwoede aanvallen doen om de belegering te verbre ken. Nog geen beslissing in de heliumkwestie. Roosevelt zal persoonlijk een beslissing nemen. Uit Washington: In een Vrijdag ge houden persconferentie heeft de plaatsvervangende minister van bui- tenlandsche zaken Welles naar aanlei ding van vragen over het bericht, dat geen helium voor uitvoer naar Duitsch land beschikbaar zou worden gesteld, verklaarde dat in deze kwestie nog geenszins een beslissing is genomen. President Roosevelt heeft zich de be slissing in deze aangelegenheid per soonlijk voorbehouden. Hij heeft den minister van binnenlandsche zaken verzocht bij het ministerie van buiten- landsche zaken en bij dat van oorlog, nadere inlichtingen in te winnen. Hore Belisha te Rome. Britsche minister wordt vandaag door Mussolini ontvangen. De Britsche minister van oorlog, Hoare Belisha is gistermiddag vijf uur per vliegtuig- te Rome aangekomen. Hij werd ontvangen dooi den onderstaatssecretaris van oorlog, generaal Pariani. Deze deelde den gast mede. dat Mus solini hem Zaterdagmiddag vier uur zal ont vangen. Schipbreukelingen op een ijsberg. Gevlucht van zinkenden robbenjager. De Noorsche robbenjager „Ora". die 1000 ton meet. is in zinkenden toestand geraakt buiten de oostkust van Newfoundland." De bemanning is op een drij venden ijsberg gevlucht. Een tweede robbenjager. de „Eagle". begeeft zich naar de plaats des onheils ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC De Zeehavik was uit het gezicht verdwenen en Thijs, oom en Neusopius waren aan boord van de Blauwe Arend. Ze hadden nu werkelijk een prinsenleventje, ze konden doen en laten wat ze wil den, kortom, ze hadden het best! Ik geloof, dat ik daar het een of andere dorp zie! riep Thijs opeens uit, toen ze met hun drieën bij de reeling van het schip stonden. —Ja. zien jullie wel. dat is een vuurtoren! Ik denk. dat dat de woonplaats van Zwartrïem is. Wat zou hij met ons voor hebben? Oom keek Thijs lachend aan. Ik geloof, dat jij je alweer zorgen in je hoofd haalt, hè? Maal laat ik je dan vertellen, dat dat heelemaal niet noodig is, omdat ik dien Zwartriem wel zoo'n beetje begrijp. Als die mannen iets beloven, doen ze Het ook. Precies, zooals het hoort. Zij breken nooit hun woord. Dat mag ook niemand doen! Hij heeft ons beloofd, dat hij ons beloonen zou en reken er op. dat hij dat dan doet ook! Letten jullie maar op, wat er verder gebeurt! Duitsche bisschoppen naar Rome, Conferentie met den Paus over de gevolgen van den Anschluss. De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Berlijn, dat graaf von Preysing, naar Rome is vertrokken. Dit is zijn tweede bezoek aan het Vaticaan binnen twee maan den. Kardinaal Faulhaber, de aartsbisschop van München, bevindt zich reeds te Rome. Men gelooft, dat mgr. Berning, de bisschop van Osnabrück ook naar Rome zal gaan. Men veronderstelt, dat de geheele kwestie der katholieke kerk in Duitschland in de vol gende dagen zal worden onderzocht, vooral met 't oog op het Oostenrijksche episcopaat en het effect van de Duitsche annexatie op de wettelijke positie ten aanzien van het Oosten- rijksce concordaat. Slechts de meest optimistische Duitsche katholieken, aldus het blad, hebben eenige hoop, dat het concordaat met Oostenrijk ver der zal worden toegepast. Over het algemeen is het voor de kerk veel gunstiger dan het concordaat met Duitschland. dat. naar de meening van den Paus zelf en van de Duitsche katholieken, vele jaren lang door de rijks- regeering voortdurend is geschonden. De slrijd in Catalonië. Veroveringen door beide partijen. Het groote hoofdkwartier van generaal Franco deelt mede. dat het leger van Galice het kasteel van Chivert en andere belangrijke punten bij Cuevas de Vinroma en Albocacer bezet heeft. Verscheidene tegenaanvallen wer den afgeslagen. In Granada werden de voor ste liniën gerectificeerd. Het ministerie van defensie te Barcelona meldt, dat de regeeringstroepen eenige stellin o-en hebben veroverd in den sector Balaguer, ten westen van Casa del Notario. In den sector Cati-Tïrig werd een stelling verloren en latei- weer genomen. De stellingen ten noorden van Alcala de Chivert worden nog steeds door de regeeringstroepen verdedigd. ^KtJN/T IN UTTIRl^ MUZIEK Weldadigheidsconcerf. Het orkest-ensemble dat door wijlen Joh. Steenman ruim 39 jaar geleden werd ge vormd en waaraan diens naam ook na zijn overlijden verbonden is gebleven, staat nu vier seizoenen onder leiding van Felix de Nobel. ..Het is samengesteld uit dilettanten, die zich ernstig toeleggen op de studie van oude en nieuwe muziek, welke voor strijk orkest geschreven is" staat in het programma We hebben reeds bij de eerste uitvoering die onder F. de Nobel's leiding plaats had, kunnen ervaren, dat de oriënteering gewij zigd was. met name dat meer dan vroeger aan .muziek, die voor strijkorkest geschreven is" aandacht werd besteed. Steenman liet veel voor volledig orkest bestemde werken uitvoeren ;De Nobel speurt in de oude eil nieuwe litteratuur naar originalia en heeft daarbij reeds menige interessante vondst ge daan en die tot verklanking doen brengen. En toch heeft hij ditmaal ook een „bewer king" laten spelen en wel een van Bach's Zesde Brandenburgsch Concert, door hem zei ven gearrangeerd. Veel bedenkingen behoeft men daartegen niet in te .brengen, als men in aanmerking neemt hoe grif Bach zelf tot het arrangeeren van eigen en anderer werken overging. Het 6de Br. Concert is oorspronkelijk ook voor striikensemble geschreven, door voor een en semble dat alleen uit altviolen, gamba's, violoncel en verder continuo bestaat en waar in dus de violen ontbreken. Het heeft dus een ongewoon donker coloriet. Voor het onder De Nobel's leiding staande orkest, waarin de violen verre de meerderheid hebben, was het natuurlijk in dien vorm onbruikbaar en met de bewerking moest transpositie evenredig aan het stemmingsverschil tussehen violen en alten gepaard gaan. De toonsoort werd dus een kwint hooger: F in plaats van Bes. De muzikale waarde van dit werk loont de moeite der overzetting zeker en het luisteren naar de uitvoering was bijna onafgebroken een genoegen, vooral wat de belde Allegro's betreft, die bet orkest flink en pittig speelde en waarin alleen de ritenuto's wel eens aan leiding- tot eenige ongelijkheid gaven. In het Adagio was de klank der 2de violen wat te zwak. De stijl van C. Ph. Bra, Bach's 3de Cello concert sluit zich nog eeriigszins bij die van zijn grooten vader aan, maar aan 'het solo instrument heeft hij veel brillanter partij toegekend. Joh. de Nobel speelde deze zeer moeilijke partij op enkele minder goede into naties na hoogst lofwaardig; het orkest be geleidde over 't algemeen uitstekend en ont wikkelde in het Largo een bijzonder mooien zangerigen klank. Het tempo der Allegro's was echter meermalen aan schommeling on derhevig. Van de cadensen die de solist speel de leek de eerste zóó uit de Préambule van J. S. Bach's Vioolpartita in E gr. t. overge nomen. In Elgar's Serenade op. 20 ontwikkelde het orkest een mooien sappigen riik genuanceer- den klank; de compositie zelve is in alle drie deelen een gesuikerd aftreksel van Wagner en anderen; mist alle oorspronkelijkheid en ook de noodige tegenstellingen. Als een verfrissching werkten daarna de ..Twee Spaansche Volksliederen" van Joach. Nin en niet minder de fijne en geestige „Two Eastern Pictures" van G. Holst en het aller aardigste „Down the Waggon Way" van W. G. Whittaker, Aerdenhout's Vrouwenkoor, dat ook onder leiding van Felix de Nobel staat zong deze werkjes zeer bekoorlijk eft bleek ook in de a cappella gezongen gedeel ten van Hoist's „Summer" in moeilijke over gangen als van E naar c kl. t. volkomen toonvast. Het orkest assisteerde perfect en vond in Weiner's „Divertimento nach alten ungari- schen Tanzen nog een dankbare taak, al zijn de deelen van dit werk niet alle even in teressant. De marcia is nogal banaal en werd ook wel wat slap gespeeld: het slot-Presto is niet belangrijk. Alles bijeengenomen mocht dit concert uit een artistiek oogpunt zeer welgeslaagd hee- ten en ten bate van de „Centrale Vacantie- kolonies" is er ook weer een goed werk mee gedaan. De voorzitter der afd. Haarlem. Dr. Sluy- terman. heeft den uitvoerenden, ook den di rigent en den solist dank gebracht, K. DE JONG.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6