HET NIEUWE AVONDBLAD Welsprekendheid. Nederlanden Indië zijn één. 23e JAARCANC No. 147 MAANDAC 25 APRIL 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12'/2 ets,, per maand 52.Va. cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers;3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke i«gel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—één lid duim ƒ50.—. alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger f 15.—. één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ460.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart: tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden.. IJMUIDEN R.-K. Tooneelvereeniging Kunstkring. „Betje regeert" in de Witte Bioscoop. Als sluitstuk van haar winterseizoen voerde de R.K. Tooneelvereeniging Kunstkring in het R.K. Vereen.gebouw Zondagavond voor een stampvolle zaal op het door Henk Bakker aan mevr. de Boervan Rijk opgedragen blijspel: Betje regeert. De heer A. Koene opende en sprak er zijn vreugde over uit, dat het aantal donateurs gedurende het seizoen, dat ten einde spoedt, zoo vermeerderd is. Hij hoopte, dat ze Kunst kring ook in de toekomst getrouw zullen blijven. Daarna regeerde Betje. Mej. Jo Meesters was in de huid van Betje gekropen, een rol, die haar door haar typee- ring buitengewoon goed afging. Het is voor een dilettante een behoorlijk moeilijke rol en daarom mag er wel iets dooi de vingers gezien worden wanneer er uit de groote scènes in 1 nog meer gehaald had kun nen worden; 2 was beduidend beter en van haar nieuwe maatregelen daarin had Betje onuitsprekelijk veel genoegen. Die scène met dat type van een huisknecht in 2 o.m. was heel geestig. Trouwens het 2de bedrijf was in z'n geheel veel beter dan 1, in het bijzonder het slot wist v.n.l. de getrouwe dienstbode op hoogte te brengen. Kranig heeft ze het er af gebracht. De regie van den heer J. Jungbacker Sr. heeft in dit spel van een lach en een tikje tragedie weer lofwaardige dingen gedaan. De heer Koene als de fabrikant van Gelder was als van ouds weer prima. Die entrée in 1 beloofde reeds veel; de knap-geschreven rol van den door geldzorgen geplaagde gaf hij een fijn-aangezet relief, dat veel tot het goede van deze voorstelling bijdroeg. De actrice Mia, gespeeld door mej. N. Korte- man, was van een zeer verdienstelijke allure; zij maakte er een gelukkig debuut in; Kunst kring heeft er een veelbelovende kracht in gevonden. De heer N. Berkhout was een vlotte vertol ker van den harden bankdirecteur; mede door het beheerschte spel van den heer Koene sloot het onderhoud van beiden in 1 als een bus; hij was in 2 met Betje eveneens o. k. Mevr. v. d. Kolk was de huisvrouw, die evenals de anderen door de mislukte specula ties van den fabrikant onder de voogdij van Betje komt. Het ging haar gemakkelijk af al ontkwamen wij niet aan den indruk, dat zij de rol onnoodig opgewonden speelde. Haar rolkennis was prima; in 3 trof zij den' juisten toon. Van den zoon -mts'er gaf de heer Jac. Gorter een aannemelijke creatie, zij het een iets te nadrukkelijke. Hij voelt zich op de planken reeds geheel thuis. Frisch was dochter Elly (mej. J. v. d. Kolk), die steeds een vlotte tooneelverschijning is en ook nu zich weer kranig handhaafde. De lieeren P. Lieshout en M. Jungbacker, resp. als de uitgerekende huisknecht en een leverancier, droegen het hunne bij tot deze in den sma'ak der toeschouwers vallende slot- uitvoering van Kunstkring. De huisknecht had de-lachers terecht op z'n hand. En het blijspel ging er grif in, zooals zoovele van de hand van Henk Bakker. W. V.Z.V. I KAMPIOEN DER WINTER COMPETITIE. V.Z.V. I heeft dit jaar beslag weten te leg gen op den kampioenstitel der wintercompe titie. Alhoewel dit kampioenschap niets an ders oplevert dan de eer, stemt het toch tot vreugde, daar hiermede het bewijs geleverd is, dat het kampioenschap, dat vorigen zomer werd behaald, niet „per ongeluk" werd ver kregen. In elk geval is het jongste succes onzer plaatsgenooten een gelukwensch waard en is het te hopen, dat in de a.s. zomercompetitie een zelfde resultaat behaald wordt. Voor de spelers is de titel eenigszins onver wacht gekomen, daar H.V.G.B. haar wedstrijd van „Haarlem" verloor. V.Z.V. moet nog tegen H.V.G.B. (waarschijnlijk a.s. Donderdag) en had H.V.G.B. van „Haarlem" gewonnen, dan sou dat de beslissingswedstrijd geworden zijn wat voor de spelers veel aardiger zou zijn ge weest. Niettemin zal het in dezen laatster, wedstrijd geducht spannen en een interes sante ontmoeting staat den bezoekers dan ook te wachten. De opstelling van de kampioensploeg is als volgt: T. v. d. Broek d., G. Janus, H. Kluijver on P. Visman a., C. Visman, Pum Swier en N. Schoone, v HET HOUTSEIZOEN BEGINT. Vrijdag j.l. zou de eerste boot met hout voor de papierfabriek verwacht kunnen worden. Tengevolge van eenig oponthoud werd de aan komst eenigen tijd vertraagd. De opening van het houtseizoen staat weer voor de deur, zoodat er voor de palenlossers weer werk aan den winkel komt. Voorloopig zal met één ploeg worden werkt, maar zoodra het wat drukker wordt zal weer met twee ploegen gelost worden. 3M HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN VELSEN Vrijdagavond werd de zesde ronde van de wedstrijden om het damkampioenschap van Velsen gespeeld, ditmaal in de mooie zaal van het Casino der Hoogovens. Door het late aanvangsuur en het vroeg tijdig eindigen moesten bijna alle partijen worden afgebroken. A.s. Dinsdagavond wordt de 7e ronde in Ken nemerhof "te IJmuiden gespeeld. Voorts zullen in den loop dezer week de af gebroken en uitgestelde partijen worden ge speeld. Opvoering in gebouw Concordia. De Lfmuider Operette Vereeniging gaf Za terdagavond in het gebouw Concordia, dat voor deze gelegenheid tot de laatste plaats bezet was, een opvoering van Paul Abraham's populaire operette „Victoria en haar Huzaar". De IJ. O. V. was ditmaal de gast van de per soneels vereeniging Papyrus der Kon. Ned. Papierfabrieken voor welker leden deze uit voering gegeven werd. De voorzitter van Papyrus, de heer C. Pels, heeft de IJ. O. V. hartelijk verwelkomd en aan het einde in een geestig speechje dank en hulde gebracht aan de leden der IJ. O. V. voor hun prachtige voorstelling. De dames- solisten mochten bloemen als blijken van waardeering in ontvangst nemen. De laatste maal, dat deze attractieve operette opgevoerd zal worden is a.s. Donder dag 28 April in den.Thalia Schouwburg. Slaagt de IJ. O. V. er wederom in een volle zaal te trekken dan zullen pl.m. 1900—2000 bezoekers van den arbeid en de prestaties van dit op hoog peil staande ensemble dilettanten heb ben genoten. Deze laatste voorstelling zal een z.g. con- coursvoorstelling zijn; de IJ. O. V. heeft n.l. als lid van den Nederlandsche Bond van Too- neel- en Operette Vereenigingen voor den jaarlijkschen wedstrijd voor de mooiste en beste operette ingeschreven; a.s. Donderdag- zal de jury, die eiken winter de daarvoor in aanmerking komende operetteuitvoeringen in den lande afreist, aanwezig zijn. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg: op 23 April '38 en op 24 April '37 Bouwvakarbeiders 303 361 Metaalbewerkers 208 232 Houtbewerkers 24 29 Landarbeiders 48 33 Havenarbeiders 88 97 Visschers 277 375 Kantoorbedienden; .28 52 Losse arbeiders 708 677 Overige beroepen 277 291 „Victoria en haar Huzaar''. 2147 14 19 Mannen bov, 18 j. *1961 Mannen onder 18 j. 65 Brouven bov. 18 j. 17 Vrouwen onder 18 j. 5 Totaal werkloosheid 2048 2260 Het aantal werkloozen was dus 212 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week daal de het met 13. DE BROODSLIJTERS VERGADEREN. .Door de, onlangs opgerichte, vereeniging van broodslijters wordt Dinsdagavond een openbare vergadering gehouden in üe zaal van café de Feber aan den Zeeweg. In deze vergadering zal als spreker optreden de heer J. Smit die het doel en streven der vereeni ging nader uiteen zal zetten. Er is gelegenheid tot stellen van vragen. WINKELBEDIENDEN IJVEREN VOOR VERVROEGDE ZATERDAGAVONDSLUITING Dezer dagen hebben wij te IJmuiden en te IJmuiden-Oost kennis kunnen nemen van de verlangens der Katholieke en Christelijke be diendenorganisaties, welke zich thans in het bijzonder beijveren voor een vervroegde Za terdagavondsluiting en wel om 8 uur. Daartoe is namelijk een oproep verspreid, waarin de bedienden worden aangespoord dit streven te steunen en waarbij het gemotiveer de van dit streven op uitvoerige wijze wordt uiteengezet. Naast de vervroegd! Zaterdagavondsluiting zal geijverd worden voor het verkrijgen van een vrijen middag in de week voor het win kelpersoneel. (In. den Haag is weer met groot succes een jeugdwedstrijd in wel sprekendheid gehouden.) De kunst van de welsprekendheid. Kan nooit genoeg worden gekweekt, Het is een zeer belangrijk feit, Wanneer men goed en vlotweg spreekt. Het zelfvertrouwen wordt gevoed Van elk, die deze kunst verstaat, En het doet ook de hoorders goed. Wanneer men niet gebrekkig praat, 't Is goed dus, als er bij de jeugd, Vroeg het besef wordt opgewekt, Dat spreekk-unst leidt tot levensvreugd En bijdraagt tot het zelfrespect. Alleen -hoop ik daarbij dan wel, Dat dan haar kans niet wordt beperkt. Tot een kunstzinnig woordenspel, Hoezeer dat ook haar aanzien sterkt. Slechts als de jeugd, die kunstig spreekt, De kans ook krijgt, dat z' in 't bestaan, De handen uit de mouwen steekt, Zal het geluk haar niet ontgaan. Ossche kwestie lokt relletjes uit. Vechtpartijen te Oss niet colpor- leerende Af. S. B. "Cis. En gewonde moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De gemeente Oss is Zaterdagmiddag rep en roer gebracht, doordat te circa half drie een achttal auto's de gemeente binnen reed. met als inzittenden een gezelschap N.S.B.'ers, dat de bedoeling had in Oss te colporteer en. Weinige oogenblikken. nadat de N.S.B.'ers uit de wagens waren gestapt, werden zij om ringd door een menigte personen, welke een dreigende houding aannam, zoodat de ge meentepolitie en de koninklijke marechaus see onder leiding van den burgemeester, den heer Ploegmakers, reeds direct bescher mend moest optreden. In een ©ogenblik waren honderden Ossena- ren bijeen. Zij omringden de auto's, waarin de colporteurs waren gekomen en maakten het den N.S.B.'ers onmogelijk om hun bladen waarin artikelen voorkwamen over de bekende Ossche kwestie, te verkoopen. Aangezien de menigte bleef opdringen en een steeds dreigender houding aannam, kostte het de politie zeer veel moeite de orde te handhaven. Meermalen moest krachtig worden ingegrepen. Toch kwam het op be paalde punten nog tot een ernstig handge meen tusschen Ossenaren en colporteurs. Ra ke klappen werden daarbij uitgedeeld, terwijl een der N.S.B.'ers, afkomstig uit Utrecht, dermate werd toegetakeld, dat hij in het R.K. ziekenhuis te Oss moest worden opgenomen. Inmiddels werd door leden van de R.K. Staatspartij gedemonstreerd en gecolporteerd met R.K. tijdschriften. Zij vormden een stoet waarin borden werden meegevoerd met op schriften tegen de N. S. B. Eerst toen de N, S. B.'ers omstreeks 5 uur besloten Oss te verlaten, hetgeen onder bescherming van de politie gebeurde, keerde, naar het A.N.P. meldt de rust in de gemeente terug. Later hebben ook nog eenige leden van „Zwart Front" getracht in Oss te colportee- ren, doch zij zijn spoedig verdwenen. Prof. J. A. van Hamel: In de toekomst geen ontvoogding maar symbiose. Geen: Moederland en Koloniën meer. Prof, J. A. van Hamel, die met de „Johan van Oldenbarnevelt" van een reis door Java en Sumatra is teruggekeerd, heeft in een in terview zijn meening gegeven over den te- genwoordigen toestand in Nederlandsch- Indië. Prof. J. A. van Hamel. Een reis door den archipel Is, aldus zeide prof. Van Hamel, een groot genot, maar voor al door het vele, dat thans in Nederlandsch- Indtë op verschillend gebied nauwkeuriger valt waar te nemen. Indien men voortdu rend weer door een groot feit getroffen wordt, dan is het door de vaste en ingewor telde verhouding, die thans het ge'heele Ne; derlandsche bestel met Nederlandsch-Indië verbindt. Deze toestand vloeit vooral ook voort uit de zeer deugdelijke en bekwame zorg voor de meest uiteenloopende belangen en aan gelegenheden. De werkelijkheid is voor mij.dan ook klaar blijkelijk zoo. dat. wa£ het internationale ge zichtspunt betreft, elke andere mogendheid de onoverkomeiijkste moeilijkheid zou heb ben in een zoo sterk getimmerd Neder- landsch geheel over te stappen en dat ook de inlandsche bevolkingsgroepen zich in dit getimmerte wel en hare belangen zoo wel en bekwaam mogelijk behartigd vinden. Wat op maatschappelijk.' geestelijk en technisch gebied gedaan wordt, is ontzag wekkend. Onze Nederlandsche zin, om geen half werk te doen en een taak zoo volledig mogelijk af te leveren, vindt in Indië ruim spel. Dit kenmerkt de resultaten, van het bestuur, en voorts van het' particuliere cul tuur- en bedrijfsleven, van zending en mis sie, enz, De inlandsche bevolking 'krijgt daar bij allerlei gelegenheid tot deelneming. Het is opmerkelijk hoe meer en meer de Indi sche en inlandsche maatschappij door een Nederlandsehen inslag doortrokken wordt. Niemand kan de evolutie in een zeer verre toekomst voorspellen; maar mij lijkt, alsof - zich daar ginds meer en meer een eigen maatschappij voltrekt, waarbij Nederland en Nederlandsch-Indië steeds dichter bijeenko men en de verschillende rassen, ook het Europeesche en het inlandsche, in wederzijd- sche samenwerking elk hun plaats hebben. Om verschillende redenen zal daarbij bij voortduring de instrooming van het Europee sche moederland uit van groote beteekenis blijven. Ik ben de verdere verhouding tus schen Nederland en Indië allerminst gaan zien als in het beeld der z.g.n. ontvoogding, waarbij Nederland zich gereed dient te ma ken om gaandeweg geheel van het toon eel te verdwijnen. maar veeleer als een duur zaam en zich steeds ontwikkelend gezamen lijk bestaan, een symbiose (samenleving). De verhouding is reeds nu zoo ineengeweven, dat niet meer van moederland en kolonie te spreken valt, doch van een integreerend, een Oostersch deel Nederland. Dit is geen woor denspel, maar mijn zeer levendige indruk van de werkelijkheid. Prof. Van Hamel verklaarde tenslotte nog, dat het van veel gewicht is. dat men zich in grootere kringen in Nederland bewust zij van de beteekenis der verhoudingen met Indië, Indië vormt een uiterst gewichtig, in tegreerend deel van ons vaderlandsch be staan. en er kan niet genoeg naar worden ge streefd, de Nederlanders daarvan te blijven doordringen. Met allerlei middelen moet dit wel overwogen worden bevorderd. Zoo was het ontzaglijk spijtig, te vernemen dat de Anif-filmondernemmg niet tot meer succes heeft geleid. Prof. Van I-lamel hoopte, dat praet-ische plannen verwezenlijking zouden vinden. Landbouwer kon zijn drift niet bedwingen. Grootgrondbezitter levens gevaarlijk gewond. Twist over een weg. Zaterdag heeft zich op de heide onder Kootwijk, een drama afge speeld, waarvan de bekende groot grondbezitter. mr. Blaupot ten Cate, te Kootwijk, het slachtoffer is ge worden. Niet ver van het punt, waar de wegen naar Assel en Kootwijk elkaar kruisen, ontmoette de reeds bejaarde mr. Blaupot ten Cate den landbouwer H. Brink, eveneens uit Koot wijk. Een oude veete over het al of niet openbaar zijn van een weg was aanleiding tot een woordenwisseling tusschen beiden, toen zij elkaar op een zijweggetje in de hei de ontmoetten. Tijdens deze woordenwisseling kwam een zoon van B. met een greep aangeloopen, welke zijn vader hem uit de handen nam om er vervolgens mr. Blaupot ten Cate mee aan te vallen. Voordat deze er op bedacht was, werd hij door B. geattaqueerd en leelijk toe getakeld. De landbouwer ging na zijn daad naar huis en liet den zwaargewonden advo caat in deze stille, verlaten omgeving aan zijn lot over. Door een voorbijganger, die on geveer een uur later passeerde, werd de rijksveldwacht te Nieuw-Milligen gewaar schuwd. Per ziekenauto i# mr, Blaupot ten Cate in levensgevaarlijken toestand met zware verwondingen aan het hoofd naar het R.K. ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. In den namiddag is de landbouwer gearres teerd en in het politiebureau te Apeldoorn ingesloten. (A.N.P.) Meisje dooi- tram overreden en gedood. Zondagmorgen is de ï9-jarige mejuffrouw Vijgen, bij het oversteken van de rails der electrisché tram te Rum-pen, gemeente Brun- sum, door een tram, rijdende in de richting Heerlen, overreden en op slag gedood. Groot aantal postduiven verbrand. Zondagnacht heeft een felle uitslaande brand de groote danszaal en de daarnaast ge legen garage van het -café „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat te Alkmaar, eigendom van den heer T. van Gijzen, geheel in asch gelegd. Boven de danszaal, op een zolder, zaten een paar honderd postduiven, welke Maandag voor een concours verzonden zouden worden. Slechts een 50-tal van deze dieren kon gered worden Het sloependek van de „Nieuw-Amsterdam", het vlaggeseliip van de H. A, L*, dat Zaterdag officieel in dienst is gesteld» Bosclibrand te Wanroy. Zondagmiddag tegen twee uur is door nog niet bekende oorzaak bran dontstaafi in de gemeentebosschen te Wanrooij. hoordzakelijx bestaande uit twintigjarig hout. Door den krachtigen wind stond binnen korten tijd een oppervlakte van een halve hectare bosch in brand, waarbij het vuur zich echter beperkte tot den ondergrond en het opgaande hout slechts weinig werd aangetast. Inmiddels is de mogelijkheid toch groot, dat de door de vlammen aangerichte schade zóó belangrijk zal blijken, dat het opgaande hout niet zal kunnen worden behouden. Snel en krachtig optreden van.den gemeenteveldwachter, die door eenige personen werd geassisteerd, was oorzaak, dat de boschbrand zich niet verder uitbreidde en tegen half vier onderdrukt was-.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1