WiïÉSSw Sudeten-Duitschers verlangen zelfbestuur. THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Dolitieke onrust dreigt weer in België. MAAND'X'G 25 'A P R 11! 1938' Henlein stelt acht eischen. Rechtsgelijkheid met de Tsjechen. Op het congres van de Sudeten-Duitschers te Karlsbad heeft Konrad Henlein naar Havas uit Praag meldt de volgende eischen gesteld Ten eerste: Volledige gelijkheid van rechten van de Duitsche volksgoep met de Tsjechen. Ten tweede: Erkenning van de rechtsper soonlijkheid van de Sudeten-Duitsche groep tot het handhaven van deze gelijkheid van rechten in den staat. Ten derde: Afbakening en erkenning van het gebied der Sudeten-Duitschers. Ten vierde: Zelfbestuur van de Duitschers in het Duitsche gebied in het openbare leven voor zoover dit de belangen van de Duitsche volksgroep betreft. Ten vijfde: Opstelling van juridische clau sules, welke de rechten verdedigen van hen, die buiten hun nationaal gebied leven Ten zesde: Afschaffing van de onrechtvaar digheden, welke de Sudeten-Duitschers sedert 1918 te lijden hebben gehad en sehadever- goeding voor het onrecht, dat hierdoor is geleden Ten zevende: Erkenning en toepassing van het beginsel „In het Duitsche gebied, Duitsche ambtenaren". Ten achtste: Volledige vrijheid om.de Duit sche nationaliteit en de Duitsche wereldbe schouwing te belijden Minderhedenstatuut mislukt volgens Henlein. Tijdens het congres heeft Henlein een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de poging om een volledige en eervolle oplossing te vinden voor het Sudeten Duitsche vraagstuk, nl. het vormen van een minderhedenstatuut, is mislukt. De bestaande regeling van de minderhedenkwestie kan slechts het onrecht verlengen. Toch moet het voor een regeering niet moei lijk zijn de openbare meening te wijzigen. Spreker is overtuigd, dat het Tsjechische volk den vrede liefheeft en bereid is tot verzoening. Hij gelooft niet aan den haat, doch men moet bevrijd worden van een opruiende pers. De Sudeten-Duitschers, zeide Henlein, kun nen, na twintig jaar van 'onderdrukking niet deelnemen aan de feesten van het twintig jarig bestaan van Tsjecho-Slowakije. In deze twintig jaar hebben de Tsjechen niets gedaan om de zielen van de Duitschers te winnen, meer dan ooit voelen zij zich thans nog sla ven. Spreker vraagt de Tsjechische staatslie den of zij zich nog het memorandum herinne ren, waarin werd gezegd, dat de aïgemeene toestand in Tsj echo Slowakije maakte, dat de Tsjechen doodsvijanden waren van de Duit schers. Indien men vriendschappelijke betrek kingen wenscht, dan moet eerst een einde wor den gemaakt aan dit sprookje, de openbare meening moet worden gewijzigd, volgens welke Tsj echo Slowakije het bolwerk van het slaven dom .zou zijn tegen den Duitschen drang naar het Oosten en de buitenlandsche politiek van Tsjecho Slowakije moet worden gewijzigd. Tsj echo Slowakije heeft twintig jaar tijd gehad een voor alle partijen bevredigenden toestand te scheppen. In dezen tijd heeft de regeering haar beloften niet gehouden en is zij de verplichting van het verdrag van Saint Germain niet nagekomen en ook is zij de ver plichtingen van de grondwet niet nagekomen. In plaats van een tweede Zwitserland is een Tsjechische dictatuur ingesteld. Henlein be klaagde zich er verder over, dat de Sudeten- Duitschers niet vrij zijn. De ware Tsjechische democraten begrijpen de Sudeten-Duitschers. De Sudeten-Duitschers willen noch een bin- nenlandschen, noch een buitenlandschen oor log, doch zij kunnen niet lang meer een toe stand dulden, welke oorlog in vredestijd be^- teekent. Het door Henlein uiteengezette programma wordt in politieke kringen te Berlijn onvoor waardelijk goedgekeurd meldt Havas. Men zegt: „Dit programma is logisch en redelijk. Het komt overeen met de denkbeelden, die ge durende den wereldoorlog door de stichters van den Tsjecho Slowaakschen staat ontwik keld werden. Het staat thans aan de regee ring te Praag de noodige besluiten te nemen. Het is onvermijdelijk, dat in het kader van den Tsjecho Slowaakschen staat, die in werke lijkheid een herstel van Groot-Bohemen zou moeten zijn, alle nationale groepen een groote vrijheid krijgen. In het gebied der Sudeten Duitschers moeten Sudeten Duitsche ambte naren in functie zijn. Het denkbeeld om van Tsjecho Slowakije een tweede Zwitserland te maken, doet weer opgeld. Men verklaart, dat het een Europeesche kwestie is, die in het be lang van den vrede geregeld moet worden". De „Montag." schrijft: „De Tsjecho-Slo- waaksche staat bestaat twintig jaar. Drie-en- een-half millioen Sudeten Duitschers, die bij dien staat werden ingelijfd zonder geraad pleegd te worden, hebben nu consequenties vetrokken uit die twintig jaar, gedurende wel ke zij op den achtergrond werden geschoven. Deze nationale groep wil geen haat en geen oorlog, zij wil den vrede. Het congres te Karls bad is een ontroerend requisitoir, dat van historische beteekenis is. De gepleegde on rechtvaardigheden moeten zonder verwijl hersteld worden. Henlein heeft te Karlsbad zijn bijdrage tot den Europeèschen vrede ge leverd." Een Eransch oordeel. Wladimir d'Ormesson schrijft in Figaro over de redevoering van Henlein o.a.: „Duitsch- land wil den staat Tsjecho Slowakije wel in haar onafhankelijkheid laten, doch op voor waarde, dat het de voogdij verkrijgt en dat te Praag niets gebeurt zonder toestemming van Berlijn. Met andere woorden: Duitschland heeft Oostenrijk opgeslokt en be gint thans Midden-Europa te organi- seeren. Tsjecho Slowakije hindert het bij deze onderneming. Ten aanzien van, Tsjecho Slowakije spreekt men voortdurend van oorlog, of vrede. Waar is, dat de diplomatieke kracht thans de groot ste beproeving sedert twintig jaar ondergaat", aldus d'Ormesson. nalisten, dat hij bij zijn terugkeer in En geland zijn collega's zou kunnen vertellen van de zeer milde en vriendelijke gastvrij heid, die hem in Italië was verleend. Sprekende over het Britsch-Italiaansche accoord zeide de minister: „wij zijn van plan, het accoord niet slechts naar den letter, doch ook naar den geest toe te passen". Graaf Ciano bood den Britschen gast een noenmaal aan, waaraan tal van leidende fi guren aanzaten, o.a. de Britsche ambassadeur Lord Perth en de maarschalken de Bono en Graziani. Ten huize van den Britschen ambassa deur had des avonds een intiem diner plaats. Na het diner werd een receptie gehouden, waarop verscheidene leden van de regeering en het diplomatieke corps verschenen. Minister Hore Beïisha is Zondag per vlieg tuig weer uit Rome vertrokken. Te 18.22 uur landde hij op Le Bourget. Te Parijs gebruikte hij het avondmaal.op de Britsche ambassade. Ook Daladier zat aan. Vandaag vertrekt de Engelsche minister naar Londen. Estland. Ontploffing te Grundy een ware catastrofe. lUIS Negen doodvonnissen tegen saboteurs en contra-revolution- nairen". Het blad Sowjetskaja Kirgisija meldt, dat in de Sovjetrepubliek der Kirgiezen negen doodvonnissen zijn voltrokken tegen „saboteurs en con- tra-revolutionn air en" Vijfentwintig geestelijken van spionnage beschuldigd. Te Moskou is Zaterdagavond be kend geworden, dat 25 geestelijken," o.a. de aartsbisschop en bisschop van Moskou, beschuldigd worden „lid te zijn van een opdergrondsche tegen de SoVjèt gerichte, terroristische or ganisatie, die zich bezig hield met spionnage ten behoeve van fascisti sche mogendheden, sabotage en sa menzwering ter omverwerping van liet Sovjet regime'-'. Paets' wórdt president Het parlement heeft Paets aangewezen tot den eenigen candidaat ,voor 't presidentscchap der republiek. ïn -Ti gemeenschappelijke zitting van beide huizen van het parlement en van de afgevaardigden der gemeenten zal tot de verkiezing worden overgegaan. Poolsche ballon op Tsjechisch gebied lot dalen gedwongen. Tsjechische grenswachters openden het vuur. Italië. Mussolini ontvangt den Britschen minister van oorlog. De Britsche minister van oorlog Hore Be ïisha is Zaterdagmiddag door Mussolini ont vangen. Het onderhoud, waarbij ook graaf Ciano tegenwoordig was, duurde veertig mi nuten. Hore Behsha zeide na afloop tot de jour- Incident werd later geregeld. Zondagmorgen vroeg heeft zich aan de Tsjecho-Slowaaksch-Poolsche grens bij Mus- zyna een incident, voorgedaan. De Tsjecho- Slowaaksche grenswachten openden nl. het vuur op een ballon uit Moscicka, die toebe hoort aan de Poolsche liga voor luchtverde diging Lopp en die een nachtvlucht maakte. De ballon kwam neer op Tsjecho-Slowaaksch gebied. De beide ballonvaarders werden gearresteerd en naar Lipiany overgebracht. Onderweg moesten zij een klein riviertje volgen, dat de grens tusschen beide landen vormt. Toen de gearresteerden op den Pool- schen oever een boschwachter zagen, riepen zij hem toe: „Wij zijn gearresteerd door Tsje chen, die onzen ballon hebben neergehaald. Wij zijn gisteravond uit Moscicka bij Tarnow vertrokken. De wind wa.s noordelijk, maar wij werden door een tegengestelden lucht stroom naar Tsjecho-Slowakije gevoerd. Toen wij dit bemerkten was het te laat om te da len. Brengt deze boodschap over naar Mos cicka". Het grensh&ident is geregeld, nadat de plaatselijke autoriteiten van Nowy Sacz zich tot hun Tsjecho-Slowaaksche collega's had gewend. De twee luchtvaarders werden ver volgens-op-vrije voeten gesteld. De ballon .zal vandaag door de Tsjecho-Slowaaksche atuoriteitén 'naar Polen worden teruggezon den. Vlugger met „Mijnhardtjes" Ja dit is zeker, dat zij kou, griep en pijnen niet alleen vlugger, maar- ook veel „grondiger en meer blijvend' verdrijven. Mijnhardtjes zijn hartvormige cachets die zeer gemakkelijk in nemen en verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Koker 12 st. 50 ct. Proefverpakking 2 st. 10 ct. (Adv. Ingez. Med.) Een. vraag van belang voor U: Waar zult ge uw. nieuw costuum koopen? Dat kan voor U geen vraag meer zijn, als U eerst bij Kreymborg de aparte Waarborg-Kleeding maar eens goed hebt bekeken. öHéén bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING Aantal dooden tot 45 gestegen. De ontploffing in de Keen Mountain Coal- mijn te Grundy in den Amerikaanschen staat Virginia blijkt nog ernstiger gevolgen te heb ben gehad, dan men aanvankelijk meende. Het aantal dooden, dat men heeft kunnen bergen is tot 45 gestegen. Zes mijnwerkers slaagden er in zich een weg te banen door de heetgloeiende ïpassa en het stoffelijk over schot van 25 mijnwerkers naar boven te bren gen. Mijnongeluk in hel Rijnland. Zes dooden geborgen. In de steenkolenmijn „Concordia 23" te Oberhausen is Zaterdag een wand over een afstand van 100 meter ingestort. De oprui mingswerkzaamheden worden onder toe zicht van de mijndirectie uitgevoerd. Tot dusver heeft men zes dooden, vier zwaar- en drie lichtgewonden gevonden. Men verkeert over het lot van acht mannen nog in on zekerheid. De Blauwe Arend naderde meer en meer het land en eindelijk was het dan zoo ver, dat ze van de boot konden afstappen en eindelijk weer eens vasten grond onder hun voeten, voelden. Hè, hè, zuchtte oom Mopperniet, toen ze naast elkaar aan land stonden. Ik ben blij, dat ik weer aan land ben! Het zou me toch maar niets bevallen, hoor, om altijd op zee te zijn! Ook alle matrozen van de Blauwe Arend waren van boord gegaan en Zwartriem liep voorop om hun-den weg te wijzen. Ze liepen achter elkaar voort en eindelijk waren ze dan bij de eigenlijke woonplaats van Zwartriem en zijn mannen aangekomen. Ik geloof, dat het het beste is, als we even eerst iets gaan eten, vinden jullie ook niet? informeerde Zwartriem aan Thijs en oom. Thijs knikte. Of hij honger had! Nou! Hij zou wel een heele koe kunnen opeten! Goed, dat is dan afgesproken, dan gaan we eerst een hapje eten en dan zullen we eens gaan kijken, wat of ik voor" een belooning voor jullie heb! lachte Zwartriem. .Alle inwonenden van het dorp drukten de vrienden de hand, zij allen hadden reeds van het gebeurde gehoord. En allemaal waren ze pok even dankbaar. Begrootingstekort brengt de gemoederen in beweging. Soudan's belastingplan. (Van een bij zonderen correspondent). BRUSSEL, April. DE liberale minister-president Janson heeft kort geleden de verzuchting ge slaakt. dat het niet gemakkelijk is te regeeren met een ministerie, dat zijn meerderheid bij drie verschillende partijen in het parlement zoeken'moet. Vermoedelijk zal hij in de komende weken nog weieens gele genheid krijgen aan die verklaring terug te denken. Deze moeilijkheden, die uit de wankele re geringscoalitie .van liberalen, katholieken en. socialisten voortkomen, zijn wat de buiten landsche politiek betreft, voorioopig omzeild, maar in de binnenlaridsche politiek beginnen zij stórm te verwekken. In de buitenlandsche politiek staat het par lement nu wel achter het .ministerie. Behalve enkele extremisten en de radicalere partij- genooten heeft men den socialistischen minis ter Spaak gelijk gegeven in zijn betoog, dat ongeveer hierop neerkwam; „Met idealen en ideologieën kan ik geen buitenlandsche politiek voeren; het zou eenvoudig belachelijk zijn, wanneer een klein land aLs België internatio naal den toon zou willen aangeven en de groote mogendheden hun politiek zou willen voorschrijven." Dat zijn woorden, die zeer tot het gezond verstand spreken, dat in België een typische en geliefde volkseigenschap is. Zoo heeft de heer Spaak van zijn partij genooten gedaan kunnen krijgen dat thans ook België de diplomatieke betrekkingen met Italië her vat- heeft, zeer tot genoegen van de rechter zijde, die hierop reeds lang had aangedron gen. Het zorgenkind Eu-pen. "jPEN steen des aanstoots in de buitenland- sche politiek vormen de zoo kleine kan tons Eupen en Malmédy. Zij hebben België niet alleen met een officieele derde taal ver rijkt, maar ook met een Duitsch probleem. De Vlaamsch-Nationalist Lijsens heeft in het par lement nog voor wat variatie gezorgd, toen hij deze kwestie te berde bracht. Volgens den heer Lijsens zijn de bewoners van deze kantons Duitschers en wenschen ze dat te blijven. De annexatie, zoo betoogde hij. heeft het land in geen enkel opzicht voordeel gebracht én men zou er goecl aan doen met Duitschland een vergelijk te treffen, alvorens dit. vergelijk België opgedrongen wordt. Deze verklaring wekte begrijpelijkerwijze nogal wat beroering in het parlement. Minis ter Spaak wees er in zijn antwoord op, dat Lijsens nog Duitseher dan Duitsch was, aan gezien de Duitsche regeering over teruggave niet gerept heeft, doch in October j.l. de on schendbaarheid van de Belgische grenzen heeft gegarandeerd. Het is duidelijk, dat na de „Anschluss" deze kwestie EupenMalmédy hier bijzonder veel belangstelling geniet. De Brusselsche „Soir" heeft er onmiddellijk een correspondent op afgestuurd om te doen vaststellen, dat deze kantons onder Belgisch bewind uitstekend ge dijen en dat de rust slechts verstoord wordt door enkele pan-germanistische agitatoren, Na de „Anschluss" is deze pan-germanistische actie nog in kracht toegenomen, zoodat de gouverneur der provincie Luik meende tus- schenbeide te moeten komen. Men kent in Ne derland waarschijnlijk het incident met de drie Eupensche wethouders, leiders van het „Heimattreue Front". Bij een bezoek van den Belgischen minister van binnenlandsche Zaken aan Eupen, hebben, deze drie heeren niet'hun opwachting willen maken, naar het heet, om dat de rede die de burgemeester van Eupen bij deze gelegenheid hield, hun niet aanstond. De wethouders voelden zich over dit ontslag ont sticht, maar zij zijn zich hierover niet te Brus sel, maar in Aken gaan beklagen! Men ziet nu in België met spanning het verder verloop der gebeurtenissen tegemoet, al toont de officieele Duitsch-nationaal- socialistische pers zich op 't oogenblik nog merkwaardigerwijze zeer gereserveerd. Maar, zooals gezegd, het is vooral de bin nenlandsche toestand, die hier. het meest de aandacht trekt, en deze wordt weer bepaald door de financiën. Op 't oogenblik genieten we nog van de stilte voor den storm, aangezien de Kamer tot 26 April met vacantie is gegaan. De commissie voor financiën is echter hard aan het werk, opdat de debatten over de fi- nancieele voorstellen onmiddellijk na de va cantie kunnen beginnen. Een leege schatkist. ïpj\E heer Soudan, opvolger van zijn partij- genoot minister de Man. zal dan waarlijk niet te benijden zijn. Het is de vraag, of de regeringscoalitie van drie hiertegen bestand is. Leege kisten maken twisten en de kisten zijn thans inderdaad leeg. De Belgische bur ger wrijft zich de oogen uit en vraagt, hoe dit alles mogelijk is. Nog slechts een goed halfjaar geleden diende minister de Man zijn begroo ting' voor 1938 in, die bij een eindcijfer van 11 milliard franc een overschot van 75 millioen aanwees. In December j.l. verklaarde De Man, dat hij voor dit jaar nog fr. 500 millioen nieuwe middelen zou noodig hebben, in Fe bruari j.l. sprak minister-president Janson van een tekort van 1 milliard en thans blijkt na een kort onderzoek van minister Soudan; dat er een tekort van bijna twee milliard ge dekt zal moeten worden. Hoe is dit alles mo gelijk? Laat ik het niet erger maken dan het al is. Dr. de Man heeft zijn begrooting in de maanden Juli en Augustus op gesteld, toen de conjunctuur zeer gunstig was. Waarschijnlijk onder den indruk van het succes der voor gaande drie jaren, toen alle pessimistische voorspellingen ten spijt, de Belgische begroo- tingen steeds met een overschot sloten, heeft men niet voldoende rekening gehouden met de wisselvalligheid van de huidige economische toestanden. De berichten die uit het bedrijfsleven tot ons kwamen, werden steeds ongunstiger. Dat weerspiegelde zich natuurlijk in achteruit- gaa.nde ontvangsten van de schatkist. De werkloozencijfers, die hier van April 1935 tot November 1937 een dalende lijn vertoonden, stegen van maand tot maand. En thans blijkt dat de bestrijding hiervan tweemaal zooveel zal kosten als de er voor uitgetrok ken 425 millioen. De kosten van levenson derhoud vertoonden tot voor kort juist een stijgende lijn en dat beteekent hooger amb tenaarssalarissen in 1938 aangezien deze met de indexcijfers correspondeeren. Gevolg van dit alles: ca. 850 millioen la gere ontvangsten en bijna 11/4 milliard hoo- gere uitgaven. Daarbij komt dan nog de bui tengewone begrooting, die voor het uitvoe ren van openbare werken en defensieuit- gaven met een totaal van 2y2 milliard franc sluit. Aangezien daarin vooral door leenin gen moet voorzien worden, zal men wel ge dwongen zijn hierin flink het nies te zetten; de mogelijkheden om thans hetzij in het binnenland, hetzij in het buitenland tegen De Belgische premier Janson. gunstige voorwaarden geld te krijgen, zijn beperkt. Nieuiue belastingen. AT nu -de dekking van dittekort aan gaat, zijn er als overal ook hier\slechts twee wegen: óf verhooging van inkomsten, en dat beteekent nieuwe belastingen, óf be perking der uitgaven. De door den heer Sou dan ingediende plannen die voor wijziging vatbaar zijn, zien er nu als volgt uit: fr. 1350 millioen van de twee milliard moet door niewe belastingen gedekt worden. Dat is dus ongeveer het bedrag, dat men in de laatste jaren aan ontheffingen heeft toegestaan. De crisisbelasting herleeft weer onder een an- - deren naam len in eenigszins gewijzigd en vorm. Deze moet fr. 700 millioen in het laadje brengen. Voorts komt er een militaire belas ting voor hen, die niet in actie'ven dienst zijn geweest. Opbrengst; c.a. fr. 100 millioen. De rest' zal gevonden worden door verhooging der z.g. aanvullende personeels belasting (fr. 140 millioen), door hoogere invoerrechten en accijnzen o.a. op bier, sigaretten, benzine, door verhooging van registratie- en zegel rechten. De verplichte werkloosheidsverzeke ring, waarvan het wetsontwerp nog steeds op behandeling wacht, moet de begrooting reeds voor 1938 met fr, 200 millioen verlichten. In laatste instantie beteekent dit slechts een ver-plaatsing' van lasten van den Staat naar het bedrijfsleven. C.a. 400 millioen hoopt men door bezuiniging, te vinden. De socialisten, die liefst hun politiek van openbare werken willen doorzetten, zijn het met dit programma vrijwel eens, de liberalen willen het, ondanks hun bezwaren, wel on derschrijven, als ook de 'beide andere par tijen zich hiermede solidair verklaren, maar de katholieken, al zijn zij als regeerings- p ar tij eveneens verantwoordelijk voor den huidigen toestand, wenschen van dit alles slechts de crisisbelasting te aanvaarden en willen allereerst óp veel energieker wijze aan het bezuinigen gaan. De toenemende in vloed der socialisten in het staatsbeheer, hun neiging tot „étatisme" was hun reeds lang een doorn in het oog. Sommigen betwijfelen of de katholieken het om de financieele plannen tot een -kabinetscrisis zullen laten komen, die dan wel eens tot Kamerontbin ding zou kunnen leiden. Zelfs aLs het niet tot een kabinetscrisis mocht komen, gaan we hier dus weer een tijdperk van politieke onrust tegemoet. Want ook de heeren van de oppositie zullen niet zwijgen en men 'kan er zeker van zijn, dat de rexistische propaganda weer het noodige rumoer zal maken over deze natuurlijk bij de bevolking zeer onpopulaire belastingplan nen, die de kosten van levensonderhoud op nieuw doen stijgen. Zoo gaat het jaar heen met politiek gekra keel om de begrootingsdebatten en blijven belangrijke wetsontwerpen (bijv. dat op de wettelijke bedrijfsorganisatie) welke op af doening wachten, kalmpjes liggen. Goederen van dr. 'Alfons Rolh- scliild verbeurd verklaard. De officieele „Wiener Zeitung" publiceert een vonnis, waarbij de districtsrechtbank te Gaming dr. Albrecht heeft benoemd tot cura tor van dr. Alfons Rothschild, wiens verblijf plaats den autoriteiten niet bekend is. Naar aan het Duitsche Nieuwsbureau bekend is geworden, zijn de groote landgoederen van Rothschild te Waidhofen, te Y-bbs- en Setin- bach in het dal van de Ybbs en Landau bij Neuhaus verbeurd verklaard, om de schade, welke Rothschild aan de Oostenrijksche schat kist heeft berokkend, te vergoeden. Blijkens het gerechtelijk vonnis zijn de be zittingen van Rotschild ten behoeve van het Duitsche rijk vervallen verklaard. Anti-Joodsclie campagne le Weenen. Numerus clausus voor de hoogescholen. Zondag is te Weenen naar Reuter meldt dë eerste georganiseerde anti-Joodsche cam pagne gehouden. Slechts niet-Ariërs werd toe gestaan, Joodsche winkels en café's binnen te gaan en vreemdelingen, die door de Joden buurt gaan, moesten hun papieren toonen. Het D.N.B. deelt mede. dat het Oostenrijk sche ministerie van onderwijs voor binnen landsche Joden een numerus clausus van 2 pet. voor alle hoogescholen vastgesteld heeft. Bank van Oostenrijk geliijuideerd. Biljetten tot 15 Mei nog inwisselbaar. Bij een Zondag in de Duitsche staatscourant verschenen wet is het emissierecht van de Nationale Bank van Oostenrijk opgeheven en de Bank zelf geliquideerd. Van heden af zullen bankbiljetten van de Oostenrijksche Bank geen wettigen koers meer heb ben. Tot 15 Mei zullen zij echter nog door de openbare kassen in betaling aanvaard worden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3