Nederland klopt Frankrijk met 51 WTil Met Bloemendaal 6 OLYMPISCHE SPELEN HOCKEY Na een bijzonder spannende strijd Alkmaarsche Boys Het Dames B-elftal wint Recordrit MAANDAG 25 'APRIL' 1938 Nieuw Olympisch Stadion nabij Tokio. Uit Tokio: Op zijn 25ste vergadering heeft het organisatiecomité voor de olympische spelen 1940 te Tokio besloten op de golflinks nabij Komazawa, 10 K.M. ten Westen van Tokio, een nieuw Olympisch stadion te doen bouwen. Iiidoor is het plan, om het oude Meiji-Slirine-stadion te verbouwen, definitief van de baan. De kosten voo het nieuwe stadion waarin 100.000 personen plaats zullen kun nen vinden, worden op 6.7 millioen yen ge raamd. Argentinië heeft reeds thans toegezegd ziet door een groep van 100 athleten te laten ver tegenwoordigen. De Argentijnen zullen deel nemen aan athletiek, voetbal, zwemmen, wiel- rijden, polo, .voelen en zeilen. RIJSSEL, 24 April. (Van een specialen ver slaggever. Eindelijk is het Nederlandsch elf tal er weer in geslaagd, een zeer groote en mooie overwinning te behalen en wel met 5—1 op het Fransche elftal, dat het niet heeft kunnen houden tegen het veel jeugdiger team der gasten. Deze ontmoeting op Franschen bodem is de beste, die we het Nederlandsch elftal in de laatste jaren hebben zien spelen. Het was ver blijdend te zien, dat de Oranjehemden thans zelfs zonder Schnitger en Ernst van den Berg 'n ploeg bezitten, die 't met hoop op goede ver wachtingen op 15 Mei te Berlijn tegen Duitsch- land op kan nemen. .Met 51 hebben de Nederlanders gezege vierd, maar indien een paar schoten van Roo- denburgh, die in de tweede helft was ingeval len voor Kanters, beter gericht waren geweest en De Roos, ondanks zijn vier doelpunten, een paar solo-rushes beter had besloten, zou het geen verwondering hebben gewekt, indien de Franschen met dubbele cijfers waren geklopt. De Oranjeploeg is niet met een gerust hart naar Frankrijk vertrokken. Onlangs heeft Bel gië met 10 van de Franschen verloren en bet ligt nog versch in geheugen, hoe wij met 3—2. van de Belgen wonnen. Het doelpunt, dat De Roos evenwel reeds na vier minuten scoorde, nadat hij al een kans had gemist, had een geweldige uitwerking op de nationale ploeg, die meteen zag, dat het kon. Heel han dig heeft de Waal zooveel mogelijk er voor ge zorgd, dat zijn ploeg voorzichtig speelde. Nederland nam na het eerste doelpunt het heft in handen; door een hoog opgevoerd tempo, door een zeer groote stickvastheid op het voor hockey zeer geschikte terrein, ging het zóó goed in het Hollandsche kamp, dat het teamwerk van de Oranjehemd'en weldra niet meer te verbreken viel. Weliswaar kwamen de Franschen af en toe (en dan ook heel gevaar, lijk) opgezetten, konden aanvallen met moeite worden afgeslagen, maar het overwicht van het Oranjeteam bleef zeer overheerschend. Prachtig ging het tusschen Sparenberg en Gunning, die weer een ouderwtsche partij speelde, evenals de Bloemendaler De Roos en zeer snel bleef Esser langs de lijn. Kanters deed soms zwakke dingen maar hij viel toch niet uit het kader, zoodat we met een uitste kende halflinie en backduo in de eerste helft den boventoon bleven voeren. Reeds na tien minuten was het duidelijk, dat Nederland op zeer bijzondere wijze speel de. Esser gaf aan De Roos een paar goede kan sen. maar deze miste die Na een kwartier deed de Bloemendaler het beter. Na een door Sparenberg gelost schot, stopte De Roos den door Tixier teruggespeel- den bal en met een boogschot verdween de bal over den uitloopenlen Franschen doelwachter in het doel. Zoo was het 2—0 geworden. Hooger en hoo- ger voerde Nederland het tempo op, Toch pro beerden de Franschen den achterstand te ver kleinen; Verhoeven werd een paar keeren aan het werk gezet. Hij trapte vast weg en stopte formidabel. Na 25 minuten scoorde Sparenberg een bui tenspel doelpunt. Nog kreeg De Roos een goede kans, die hij miste, om dan een prachtig doel punt te maken. Hij passeerde niet alleen de vérdediging, maar ook Tixier (3—0). De vreugde in het Hollandsche kamp was zeer groot. Na de rust is het spelbeeld ietwat veranderd, hoewel de Nederlanders steeds den boventoon bleven voeren. Frankrijk voerde het tempo op, Links: de Waal Rechts: A.de Roos maar de vleugels bleven zwak; het goede spel kwam alleen van Soule en Vandame, die ech ter tegen de overmacht van de goede Neder - landsche verdediging niet opkon. Het scheen alsof het weer mis zou gaan. toen Vandame in zijn eentje voor Frankrijk scoorde. Er kwam een inzinking en wij dachten aan den kamp te Amsterdam tegen België, maar De Waal liet zijn ploeg het spel breed houden en drong zooveel als de voorzichtigheid dit toe liet, op. Tien minuten na de hervatting scoor de De Roos opnieuw na een solorush, waar door hij vier doelpunten achtereen had ge scoord. Dit gaf den Oranjehemden moed; Es ser kon zich de weelde permitteeren, een bijna zeker doelpunt te missen en Roodenburg ko gelde eveneens twee keeren voor open doel hoog over. Tenslotte werd nog een fout van Tixier af gestraft; Esser bracht den eindstand op 15 Zooals we reeds opmérkten, heeft Nederland een zeer goeden wedstrijd gespeeld. Met de keuze van den Zuidelijken speler Verhoeven heeft de selectiecommissie een zeer goede greep gedaan; deze doelman, die voor de rust het meeste en gevaarlijkste werk te doen kreeg, genoot de bewondering van het niet te tal rijke publiek. Hij weet zeer moedig en gedeci deerd in te grijpen en hij heeft een buitenge wonen kijk op den bal. Tegen Duitschland zal zeker geen ander tusschen onze palen staan. Van de backs was De Waal weer de beste. Overing werkte hard, maar had zwakke oogen- blikken, hetgeen we aan nervositeit toeschrij ven. In de halflinie was H. de Looper de beste, deed Caviet af en toe zwakke dingen, maar hij kan als spil toch wel gehandhaafd blijven. Van der Veen was na De Looper de beste uit de middenlinie. Van de spelers in de voorhoede hebben we reeds het een en ander gezegd. Gunning had zijn oude snelheid en bracht uitmuntende voorzetten. Sparenberg deed als schakel even eens goede dingen. De Roos deed weer denken aan den goeden wijn, die geen krans behoeft, De elftallen waren aldus opgesteld: Frankrijk: Doel: Tixier. Achter: Chevalier, en Meyer. Midden: Graveraux, Grimonprez, Manouk- hian. Voor: André, Dequesnoy, Vandame, Soule, Roque. Ne tier land Doel: Verhoeven. Achter: De Waal, Overing, Midden: H. de Looper, Caviet, v. d. Veen. Voor: Gunning, Sparenberg, De Roos, Kan ters, Esser. Met 3-1 van West-Duitschland Het Nederlandsch dames B-elftal heeft Zondagmiddag op een der velden van „Am sterdam" een volkomen verdiende 31 over winning behaald op West-Duitschland, een zege overigens, welke eerst in de tweede helft bevochten kon worden. In alle opzichten is het Nederlandsch B elftal sterker, dan haar tegenstandsters ge weest. Het overwicht in .het veld was zeer groot, vooral in de tweede helft, toen de West-Duitsche voorhoede slechts een enkele maal op de Nederlandsche helft kon komen De voorhoede en de middenlinie van Neder land waren veel beter dan die van het West- Duitsche team; alleen de verdedigingen wa ren van vrijwel gelijke kracht. Onmiddellijk na het begin waren de Hol landsche dames in de meerderheid. Via mej T. Goeting en mej. Van Esveld werd menige goede aanval opgezet; reeds na. korten tijd had mej. Jngenhous van Schalk succes, toen zij van mej. A. Goeting een bal kreeg toe gespeeld; zij passeerde van het midden van het terrein af in één ren de geheele Duitsche verdediging en tenslotte de doelverdedigster (1—0). Het duurde geruimen tijd, voor dat West- Duitschland in staat was, een aantal aan vallen op te zetten, welke niet ongevaarlijk waren. Na 20 minuten wist de midvoor mej. Meyer met een goed schot gelijk te maken. (1—1). De tweede helft begon met een fraaien ren van mej. Teilegen. die alleen door de West- Duitsche verdediging heen liep, maar zij strandde op mej. Huck. Het overwicht van onze landgenooten was toen zeer groot. Niet minder dan zes straf- en lange corners we: den kort achter elkaar op het West-Duitsche doel genomen, doch slecht stoppen en schie ten waren oorzaak, dat Nederland er maar niet in slaagde, de leiding te heroveren. De druk op het West-Duitsche doel werd steeds grooter: de gasten kwamen niet eens meer op de Nederlandsche helft. Na een kwartier wist mej. Van Grinsven met een push eindelijk haar ploeg de leiding te hergeven. Nog gaf West-Duitschland niet op. Het werd een voortdurende strijd tusschen on zen aanval en de West-Duitsche verdediging waarbij de Nederlandsche middenlinie prach tig steunde. Enkele minuten voor het einde bracht mej. Ingenhous den stand op 31 na een doel- worsteling. Zoo kwam het einde met een kleine zege voor de Nederlandsche dames. Over gebrek aan belangstelling van de zijde der supporters heeft Bloemendaal cnet haar eersten promotie-wedstrijd tegen de Alkmaar sche Boys niet te klagen gehad. Met vijf groote autocars werd de tocht naar Alkmaar aan vaard. Verder was er een groot aantal parti culiere auto's in den stoet, Met vertrok geza menlijk van het Kerkplein te Bloemendaal, waar te half één een gezellige drukte heerschte. Beyk zat naast den chauffeur en was dus ook in de bus aanvoerder. Velen droegen vlag gen en dassen in de bekende wit-oranje kleuren. De tocht ging heel voorspoedig. Het gezel schap kwam bijtijds aan om rustig een plaats te zoeken, want de strijd zou eerst te half clrie beginnen. Natuurlijk bestond er ook zeer veel belang stelling van Alkmaarsche zijde, zoodat de toeschouwers aan de vier kanten van het ter- rein dicht opeengepakt zaten en stonden. Maar alles had een ordelijk verloop. Alleen het speelveld had men wel een flinke beurt mogen geven. De strijd zelf viel tegen. Van behoorlijk voetbal was geen sprake. De zenuwen speel den de baas, vooral bij de meeste Bloemen dalers. En de Alkmaarsche Boys trapten vaak maar in het wilde weg en maakten zich vaak schuldig aan al te hardhandig duwen, zoodat ook sommige Bloemendalers zich daartoe lie ten verleiden. Scheidsrechter Van den Burg hield echter de teugels goed strak, maar hij had een heel moeilijke taak. Hoe groot het aantal vrije schoppen was, hebben we niet :eteld, maar het waren er vele, eerlijk ver deeld over beide partijen. Er waren ook twee stafschoppen bij, die aan Bloemendaal wer den toegewezen, toen de stand 10 voor de Alkmaarsche Boys was. De Bloemendaal- supporters juichten al bij voorbaat, toen Tui lenaar zich achter den bal plaatste, maar in zijn zenuwachtigheid leelijk ver naast schoot. Het ging er al veel op lijken, dat Bloemen daal met een nederlaag' naar huis terug zou moeten keeren, want dicht bij het einde was het nog steeds 1—4) voor de thuisclub. Toen gaf de scheidsrechter wederom aan de witten een penalty. Nu zou het dan toch wel 1—1 worden! Het was angstig stil onder de supporters. Thans de (De molorrenner Fernihough is bij een voging om het wereldsnel heidsrecord voor motorrijwielen te verbeteren, om het leven geko men.) Hoe scherp het record al mocht staan. Het moest en zou nog sneller gaan. Die glorie eischten onder meer Reclame en sportieve eer. Men construeerde dus een fiets. Die reed voor zes en stond voor niets. En Fernihough zou laten zien. Wat hij wel kon met die maschien. Hij was nog niet direct op gang. Maar wachtte weken, weken lang; Het weer was hem niet goedgezind, Door regen en te sterken wind; Voor men zich waagt op zulk terrein, Moet elke factor gunstig zijn, Maar eindlijk is 't moment gedaagd. Waarop de poging kon gewaagd. Toen is de renner weggesnord In naam van wat men noemt de sport. De chronometers in de hand, Stonden zijn helpers aan den kant. Gespannen op het resultaat Van de doldrieste snelheidsdaad. Het leek aanvanklijk goed te gaan, De chronometers toonden aan. Dat Fernihough een snelheid reed, Als er nog niemand eerder deed. Maar eensklaps klonk een luide slag', Men zag een man, die roerloos lag En naast hem was een wrak te zien, Zijn eens zoo trotsehe renmaschien. Het bloote cijfer kent geen grens, Maar wel de weerstand van den menseh, De stoute poging was mislukt, Een man het aardsch bestaan' ontrukt: De groote prijs is niet behaald. Wel een nog grooter prijs betaakl P. GASUS. werd aan den back Kloos de taak opgedragen, den strafschop te nemen. Men kan zich levendig indenken hoe groot de teleurstelling van den aanhang der witten, was, toen ook Kloos den bal een heel eind naast het doel schoot. Maar een nederlaag werd het voor Bloe mendaal gelukkig toch niet. Een halve minuut vóór het einde slaagde de zwaar zwoegende Hartman er in, den uitstekend werkenden Alkmaarschen doelman te passeeren. Met een verlucht gemoed werd de terugreis- aanvaard. Bloemendaal had immers uit één der moeilijkste uitwedstrijden een kostbaar punt veroverd! Nu a.s. Zondag thuis tegen Z.V.V.! De tanden op elkaar! De deelnemers aan het Biljarttour- nooi om den Zilveren Fruitmand po seeren voor onzen fotograaf. V. 1. n. r.: G. Lammers, C. de Bruin, Ph. Schmidt, G. Metz en F. van Leeuwarden. Tus schen Schmidt en Metz moet over veertien dagen een barragepartij om de fruitmand gespeeld worden. MOTORSPORT FERNIHOUGH VERONGELUKT De vermaarde Engelsehe motorrenner Eric Fernihough is Zaterdag tijdens recordpogin gen op de autostrada tusschen Gyon en Boe dapest op tragische wijze om het leven geko men. Toen zijn 1000 cc. Brough Superior een ge middelde snelheid van ongeveer 270 K.M. per uur had, begon de machine te slingeren en vloog tegen een boom. Fernihough liep een zware schedelbreuk op en overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De heer A. van der Aart, voorzitter van den Haarl. Voetbalbond, reikt aan den aanvoerder van het elftal der Marnixschool den beker uit. Achter tusschen hen in de heer Ente, de ziel van de schoolwedstrijden. Het kranige elftal van de Marnix school werd kampioen, van Afd. E. der jaarlijksche schoGlvoetbahvedstrijden, welke tijdens de Paaschvacantie werden gehouden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5