Het rioleermgsplan wederom aan de orde. r if'! Raad Castricum. Bemiddelingsvoorstel van Ged. Staten aangenomen. De bioscoop- en de vermakelijk heidsbelasting. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van 'burgemeester Sloet. De raad was voltallig. De voorzitter verwelkomde met eenige vriendelijke woorden wethouder Hemmer, die na een ernstige ziekte weer de raadsvergade ring kon bijwonen. Ingekomen was een verzoek van de Oran jevereniging om het te onthullen Beatrix- monument in eigendom te aanvaarden. Al dus besloten. Voorts waren ingekomen missives van Ged. Staten houdend goedkeuring van genomen raadsbesluiten. De ingekomen verslagen van het Witte Kruis en van het Borgstellings fonds werden voor kennisgeving aangenomen Het raadsbesluit, waarbij aan (Dr. J. Wisse een bouwvergunning werd verleend, was door de Kroon vernietigd. Ingekomen was een adres van den Ned. Bioscoopbond, houdend verzoek de verma kelijkheidsbelasting, thans 20 pet., terug te brengen tot op een zesde deel van de bruto- ontvangsten. In een uitvoerig praeadvies stelden B. en W. den raad voor de verordening op de hef fing van de vermakelijkheidsbelasting te handhaven. De heer Brouwer had gaarne gezien, dat deze zaak door overleg tot oplossing was ge bracht. Het zou jammer zijn, wanneer dit jonge bedrijf tot ondergang gedoemd zou worden. De voorzitter antwoordde, dat dit dan niet aan de belasting is te wijten. Deze was den exploitant reeds voor den bouw medege deeld. Bovendien zou een uitzondering voor de bioscoop niet gerechtvaardigd zijn. Spr. zou liever de vermakelijkheidsbelas ting voor sportverenigingen verlagen, dan voor de bioscoop. Sport achtte spr. een zaak van algemeen belang, hetgeen hij van de bioscoop niet kon zeggen. Wethouder Hemmer zou gaarne omtrent de exploitatie van het bedrijf worden inge licht. Ook de heeren Hellinga en Ber 1 ee zouden dit gewenscht achten. Eventueel zou den !B. en W. dan een voorstel aan den raad kunnen doen. De heer B e r 1 e e zei, dat Castricum trotsch kan zijn op de bioscoop, die tot nu toe geen enkele aanleiding tot klachten heeft gege ven. Spr. meent dat men in dit geval het be drijf moet helpen, wanneer dat mogelijk is. B. en W. verklaarden zich bereid de noo- 'dige inlichtingen in te winnen, teneinde den raad ter gelegener tijd een voorstel te kun nen doen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot verdeeling van de gemeente in 4 stem- districten en he;t formeeren van 4 stembu- reaux. Kampeeren bij nacht. De burgemeester had eenige voorschriften gemaakt voor ;het 'dag en nacht kampeeren op het zeestrand. Onder deze waarborgen meende de burgemeester dat tegen dit kam peeren geen bezwaar bestond. Het zou echter noodig zijn een nachtwaker 'aan te stellen. De heer De Nijis was tegen het nachtelijk kampeeren. Daarin schuilden volgens spr. groote moreele gevaren. Bovendien was spr. 'van meening, dat de hygiënische maatrege len niet voldoende kunnen worden genomen. Wanneer Castricum een goeden naam als badplaats wil houden moet het nachtelijk kampeeren niet worden toegestaan. De heer De Wi 1 dt wilde het eens voor een jaar probeeren. Het zal aan het strand beter gaan, dan op liet kampeerterrein. De heer Hellinga vroeg zich af, of wel ergens ter wereld alle ongewenschte dingen voorkomen kunnen worden. De kampeerkaart is reeds een zekere waarborg, dat het goed zal gaan. Vele menschen, die over weinig geld beschikken, zullen van het kampeeren aan het strand kunnen profiteer en. De lieer B e r 1 e e meende, dat er geen be hoefte was aan een tweede kampeergelegen heid. Ook op het strand van Heemskerk kan worden gekampeerd. De voorzitter zei, dat het toezicht zeer scherp zal zijn. Spr. heeft goede ervaringen opgedaan met het kampeeren bij de boeren. De politie had daarover geen enkele klacht. Ook aan het strand zal dit zeer zeker goed kunnen gaan. De heer B e r 1 e e had klachen over nach telijk straatrumoer. De voorzitter zei, dat hijook daarte gen maaregelen zal nemen. De controle op het strand zal bij dag door de marechaussee geschieden. Wethouder Hemmer deelde den raad mede, dat de wethouders in een eventueele regeling voor het kampeeren bij nacht niet gekend zijn. Dit werd voorbereid door den burgemeester. Spr. verklaarde zich van dit nachtelijk kampeeren een tegenstander, op grond van vroeger opgedane ervaringen. „Wanneer men Castricum een slechten naam wil bezorgen als badplaats", aldus spr., „dan moet men het nachtelijk kampeeren toe staan". De voorzitter ontkende een besluit te te hebben genomen. Spr. zou deze zaak in de vergadering van B. en W. aanhangig hebben gemaakt. De wethouders deden dit echter zelf en verklaarden zich tegen. Wethouder Hemmer achtte het uitge sloten, dat een kaart van de N.K.C. afdoende waarborgen zou bieden. Spr. heeft ervarin gen opgedaan en op grond daarvan wilde 'hij de verantwoordelijkheid niet dragen. De heer Hellinga stelde voor het bij nacht kampeeren voor een jaar toe te staan en dienovereenkomstig de politieverordening te wijzigen, zoodat men met een N.K.C. kaart in den zomer ook bij nacht op het strand zal kunnen kampeeren. Dit voorstel werd met 7—4 stemmen aan genomen. (Tegen de heeren Hemmer, De Vries, Berlee en De Nijs). Het rioleeringsplan. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om overeenkomstig de meening van Ged. Staten het rioleeringsplan ten deele in werkverschaffing te doen uitvoeren. Zooals men zich zal herinneren besloot de raad op 7 Februari het plan geheel in het vrije be drijf te doen uitvoeren. De burgemeester vroeg vernietiging van dit besluit aan, doch de minister van Binnenlandsche Zaken vond geen termen aanwezig om het raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dra- Sen. De voorzitter zei, dat B. en W. krach tige pogingen in het werk zullen stellen om het lo.on voor de werkverschaffing op 35 ets. benaald te krijgen. De hegr De Nijs kon zich ook m dezen vorm niet met het voorstel vereenigën. Het blijkt wel uit cle mèdedeëling van den mi nister, dat uitvoering m het vrije bedrijf niet in strijd is met het algemeen belang. Onjuist achtte spr. het, dat noodlijdende gemeenten dergelijke plannén uitvoeren in het vrije bedrijf, terwijl Castricum, dat niet noodlijdend is, moeilijkheden in den weg worden gelegd. Spï\ zou nochtans het voor stel van B. en W. willen aanvaarden, onder vorwaardeo, dat het uurloon voor het deel, dat in wèrkverschaffing wordt uitgevoerd, op 35 ct. zal worden bepaald. De heer Berlee merkte op, dat de nood lijdende gemeenten als het ware een premie op hun noodlijdendheid krijgen. De Kroon en Ged. Staten hebben degenen, idie uitvoering in het vrije bedrijf bepleitten, in het gelijk gesteld. Spr. was er dan ook van overtuigd, dat B. en W. wel een uurloon van 35 ets. zul len kunnen bereiken. De voorzitter meende, dat het motief van de regeering om het raadsbesluit niet, te vernietigen was, dat Ged. Staten nog geen besluit hadden genomen. Van spr. zelf was het voorstel uitgegaan om een bemiddelings voorstel aan den raad te doen. Alleen achtte de voorzitter het niet mogelijk aan het voor stel dwingend te verbinden, dat het uurloon in werkverschaffing 35 ct. moet zijn. Spr. wilde er ook nog op wijzen, dat in den komenden zomer werkloozen zullen worden uitgezonden naar de centrale werkverschaf fing. Dan is het toch nog beter om de men schen hier te laten werken De heer Berlee: „Is dit de stok achter de deur?" De voorzitter zei, dat dit niet het ge val was, maar dat men met den gegeven wenk toch rekening zal hebben te houden. De heer Berlee was er van overtuigd, dat de minister bereid zal zijn het loon op 35 ets. te brengen, vooral omdat het hier een bijzonder werk betreft. De heer De Wi 1 d t verklaarde het plan niet in gevaar te willen brengen door den looneisch. Spr. was er van overtuigd, dat B. en W. alle pogingen zullen aanwenden, om het uurloon verhoogd te krijgen. De raad moet dit voorstel aanvaardeiï, des noods met een motie, waarin de wenschelijk- heid wordt betoogd, dat het uurloon op 35 ets. wordt gebracht. De heer Hellinga was het daarmede eens. Alleen had spr. groot bezwaar tegen het feit, dat toch nog een deel in werkver schaffing moet worden uitgevoerd. Daarmede treft men juist de eigen werklooze arbeiders. Spr. verwachtte geen heil van het voorstel- De Nijs. Dit kon de zaak wel eens verzwak ken. Spr. verklaarde tenslotte noodgedwongen voor het voorstel van B. en W. te zujlen stemmen, omdat 'hij in ieder geval de men schen voor uitzending naar de centrale werk verschaffing wil behoeden. Het bemiddelingsvoorstel van Ged. Staten, overgenomen door B. eri W., werd met 6 te gen 5 stemmen aangenomen. (Tegen mevr. Bakker en de heeren Berlee, Hellinga, De Nijs en De Vries). In een met algemeene stemmen aangeno men motie werden B. 'en W. uitgenoodigd krachtige pogingen aan te- wenden het uur loon in werkverschaffing op 35 ets. gesteld te krijgen. Bij het voorstel tot vaststelling van het subsidie voor de bewaarscholen informeerde de heer Brouwer of dit ook bedoeld was voor een eventueel te stichten neutrale bewaar school. De voorzitter antwoordde dat een bij drage wordt verleend van f 1.— per kind en per jaar, eventueel dus ook voor kinderen, die een neutrale bewaarschool zouden be zoeken. Het voorstel werd aangenomen. In de politieverordening werden wijzigin gen en aanvullingen gebracht, voornamelijk ten behoeve van het strandleven. Aan B. en W. werden credieten verleend o.a. voor de aanstelling van een tweeden con troleur voor 'de steunverleening, den bouw van boxen voor de paarden van de mare chaussee, voor het inrichten van een tweede teekenkamer in het raadhuis, voor het aan stellen van een opzichter voor de naleving van 'de bepalingen der bouwverordening enz. Ten aanzien van dit laatste had de heer Brouwer gaarne een volslagen kracht aangesteld gezien. Ten behoeve van aankoop van grond voor de gasfabriek stelden B. en W. voor een cre- diet van f 6000 te verleenen. De heer De Wi 1 dt vond dezen aankoop niet tactisch. De prijs was ver iboven de waarde. Spr. kan zijn stem er niet aan geven. De grond is noodig voor het opslaan van cokes. In dit verband gaf spr. de commisssie van bijstand in overweging den cokesprijs la ger te calculeer en. Ook de heer G. Res was niet over den aankoop van den grond te spreken. De cokes wordt opgeslagen, omdat de begrooting an ders niet klopt. Spr. vreesde, dat het nog eens slecht met het bedrijf zal afloopen. De heer Res en De Wildt drongen op een geheime zitting aan, waartegen de voorzitter zich verzette, omdat hij zich in het openbaar wil verdedigen. Deze zaak is volkomen in orde en zij kan ook in het open baar worden behandeld. De heeren Berlee en Brouwer wezen 'er op, dat de daling van de prijzen van de cokes gelijken tred houdt met den kolen- prijs. De voorzitter zei, dat op zijn wensch een grooter stuk grond is gekocht, dan strikt noodig was. Maar nu is het bedrijf ook in de toekomst gedekt, want deze grond zal be slist noodig zijn. Wanneer de gemeente den grond niet zou koopen, dan zou dat een even tueele uitbreiding van de gasfabriek'onmo gelijk maken. Na een geheime zitting werd besloten het voorstel aan te houden. Tot onderwijzeres aan de centrale open bare lagere school werd benoemd mej. L. M. Zinkweg te Bakkum, nummer drie van de voordracht van B. en W. Vastgesteld werd tenslotte nog een veror dening op het uitleenen van boeken door neutrale bibliotheken. Tegen stemden mevr. Bakker en de heeren Brouwer en Hellinga. De vergadering werd hierna gesloten. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen: J. W. M. Heideman. naar Amsterdam, Jac. Marisstraat 11; J. Sluij- mers naar Amsterdam Futerpestraat *45' Bakker naar Venhuizen Staart V. 437. Ingekomen personen: H. Commandeur van St Pancras. Burgemeester Mooijstraat 13; L H Scholten van Egmond-Binner Dorpsstraa 50 inw.; F. J. A. Hessink en gez. van Amster dam, Beverwijkerstraatweg 30. Diamanten Huwelijksfeest. BEVERWIJK Het diamanten bruidspaar in de lente van het leven. Op Maandag 2 Mei zal het echtpaar J. Mooy—Kuys zijn diamanten bruiloft vieren en al moge onze vroegere burgemeester en zijn echtgenoote niet meer in Castricum wonen, leek het ons toch juist dit feest niet onopge merkt te laten voorbijgaan. Immers burge meester Mooy is met een lange lijst van fei ten aan Castricum verbonden. De heer en mevrouw Mooy—(Kuys wonen se dert September 1929 in Amsterdam bij hun dochter en ondanks hun hoogen ouderdom geniet het echtpaar nog steeds een goede ge zondheid. Burgemeester Mooy werd in 1873 benoemd tot ontvanger der gemeente, welke functie hij in 1888 verwisselde voor die van burgemeester- secretaris als opvolger van Jhr. Boreel, die in 1936 op hoogen ouderdom overleed. Uit laatst genoemde functie nam hij in 1913 ontslag, ter wijl hem met ingang van 1 Juli 1918 eervol ontslag werd verleend als burgemeester. Hij heeft dus de gemeente niet minder dan 45 jaar gediend. Castricum is in dien tijd heel veel veran derd. De trek van vreemdelingen heeft hij niet meer medegemaakt, maar wel dat tijdens zijn bestuur het karakter van de gemeente door de oprichting van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch", waarvan hij de bouw geheel meemaakte, een ander aanzien kreeg. Ook de bevolking nam met groote schreden toe en liep van 1346 tot 4225 inwoners op. Onder zijn burgemeesterschap werd een tweede openbare school te Bakkum opgericht. Ook het raadhuis, een sieraad voor de ge meente, liet hij bouwen onder architectuur van den heer Guypers, den bouwer van de RK. Kerk. Zoo zou men door kunnen gaan met het op sommen van feiten, waardoor burgemeester Mooy en zijn echtgenoote zich zoo innig ver bonden hebben aan Castricum, dat dit dia manten huwelijksfeest ongetwijfeld niet on opgemerkt voorbij zal laten gaan. C.S.V.-NDEUWS. Zondag a.s. wordt gespeeld: C.S.V. 1Atlas 1 2.30 uur. C.S.V. A—D.TB. A 11.15 uur Na de fraaie prestatie van C.S.V. om j.l. Zondag haar competitiegenoot O.F.C. in een beslissingswedstrijd te slaan, waarmede de Castricummers tevens beslag legden op een plaats in de vierde klasse van den K.N.V.B., verwachten wij zeker een overwinning van C.S.V. op Atlas. De bezoekers bezitten een enthousiast elftal, dat tot het einde toe voor een overwinning zal blijven werken, maar of de gasten erin zullen slagen om CjS.V., dat op eigen terrein nog steeds niet is geslagen, een nederlaag toe te brengen ge- looven wij niet. Nu C.S.V. een plaats in den KjN.VJB. heeft veroverd zal, het op het, ter rein aan den Zeeweg zeker niet aan belang stelling ontbreken om de kampioenen eens in eigen huis te zien spelen. CONCERT IN DUIN EN BOSCH. Onder leiding van de heeren P. Schilp en D. Veen hebben de zangvereeniging „Onderling genoegen voor allen" en de Castricumsche Orkestvereeniging in de tooneelzaal van „Duin en Bosch" voor patiënten en genoodigden een concert gegeven en daarmede velen een pret- tigen avond bezorgd. Het eerste optreden van de zangvereeniging, gevormd uit de patiënten was een verrassing en na slechts een half jaar voorbereiding mochten de resultaten gehoord worden. Het gemengde koor zong „Wandel- liedje" van H. KeekenBakker, „Nieuw Leven" van Jos. van Leeuwen, „Mijn Bleuzerke" van Mostert. „Bede" van Dan. de Lange en het pit tige O.V.A.-marschlied van den dirigent met groote verdiensten. Ook het vrouwenkoor gaf in „Avond" van H. J. den Hertog, „Wiegenlied- je" van Brahms, „Avondlied" van Franz Abt en „Wiegeliedje" van Mozart zeer veel te ge nieten Over het algemeen schonk de zan-, dus zeer veel bevrediging, al vormden mogelijk enkele composities nog een wat te zware op gave. De C.O.V. bracht vervolgens een zeer afwis selend programma ten gehoore. Er werd met groot élan gemusiceerd onder rustige en be kwame leiding van den heer D. van Veen. Wat dezen avond weer gepresteerd werd dwong respect af, want voor het uitvoeren van toonwerken als de Freisehütz-ouverture van C. M. von Weber en de ouverture „Stradella' van Von Flotow is niet alleen muzikaliteit noodig, maar ook technische vaardigheid. Het is daarom te betreuren, dat de bezetting van het orkest nog niet is, zooals zij kan wezen, Mogen spoedig de musici, die Castricum nog onder haar ingezetenen telt, zich bij de C.O.V. aansluiten. De heer Schilp had van zijn leerlingen een bloemenhulde in ontvangst te nemen. VOETBALPROGRAMMA VAN VITESSE. Vitesse 1—U.S.V. 1 2.30 uur S.V.A. 2—Vitesse 3 2.30 uur Vitesse aD.E.M. a 1.30 uur Het eerste elftal ontvangt U.S.V. 1, dat altijd een moeilijk te overwinnen tegenstan der is. De veterane van Vitesse zullen bezoek aan S.V.A. 2 brengen. De oudjes zullen ongetwijfeld de punten weer mee naar Castricum nemen. De A-junioren ontvangen D.E.M. A. Aan span ning zal het in deze ontmoeting wel niet ont breken. LEVENSMIDDELENDISTRIBUTIE. Met ingang van Zaterdag a.s. zal worden aangevangen met de distributie van levens middelen over het 17e tijdvak. Onvermengde margarine en bak- en braadvet zullen ver krijgbaar zijn bij den heer Bank Beentjes, Oude Haarlemmerweg te Castricum en gehakt in blik bij Mej. de wed. Jenster, le Groenelaan te Bakkum. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Lourentius Maria, zoon van F. J. Res en M. Liefting; Geeraxda Mari na, dochter van J. Labeur en M. M. de Graaff, wonende te Zaandam; Nicolaas, zoon van A. J. Klaver en M. Krijnzen. Ondertrouwd: Petrus Johannes Hourik oud 33 jaar, verpleger wonende te Heemskerk en Maria Schermer, oud 28 jaar. zonder beroep, wonende te Castricum; Petrus Beentjes oud 28 jaar melkslijter en Geertruida Dorothea Heintzberger oud 24 jaar zonder beroep bei den wonende te Castricum. Gehuwd: Petrus Leonardus Nederpelt en Maria Cornelia Res. Overleden; Petronella Lucia de Vries, oud 7 maanden dochter van Th. de Vries en A. van der Eng; Arie Ketting oud 44 jaar wonende te Velsen. Landschap en Flora in Kennemerland Lezing van den heer Sipkes. Vrijdagavond hield het Historisch Genoot schap Mldden-Kennemerland in het Kenne- mer Hotel haar jaarlijksche algemeene verga dering. Nadat de voorzitter, de heer J. W. A. C. van Loenen, een welkomstwoord had gesproken, bracht de heer K. L. Moens de financiëele ver slagen uit. De jaarrekening van de Kennemer Oud heidkamer sloot in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 1027.76 met een batig saldo van 756.28. De rekening van het Historisch Genootschap sloot met een batig saldo van 77.57. De begrooting van het Genootschap sloot in Inkomsten en uitgaven op een bedrag van 297.79. Rekening en begrooting werden vastgesteld. Den penningmeester werd décharge verleend. De heer C. Sipkes uit Haarlem hield hierna een lezing over het onderwerp: „Landschap en flora van Kennemerland in verleden, he den en toekomst". De heer Sipkes behandelde uitvoerig den plantengroei in de zeeduinen en in de binnen- duinen. Spr. deelde daaromtrent tal van inte ressante bijzonderheden mede. Het aantal soorten planten, dat in de zeeduinen groeit is vooral in Kennemerland zeer gering, omdat het zoutgehalte van de heerschende winden te groot is. Een serie prachtige lichtbeelden illustreer de het interessante betoog van den heer Sip kes. Na de eerste phase van duinvorming te heb ben besproken, behandelde spr. uitvoerig de duinvorming en den plantengroei in Kenne merland, waar de duingronden bijzonder kalk- houdend zijn. Daardoor kon zich een rijke steppe-flora ontwikkelen, vooral op die plaat sen, waar de konijnen uitgeroeid zijn. Zoo treft men daar de Aziatische duinroos aan en zelfs hier en daar een Oostenrijksche den. Volgens de leer van onze planten-sociologie behoort deze den tot onze duinflora. Ook het driekleurig viooltje voelt zich in de „duin- steppen" uitstekend op zijn plaats. Het derde stadium van de duin-ontwikke ling is dat van de bebossching van onze dui nen. Spr. was van oordeel, dat daardoor het ontwikkelingsproces van het landschap ver sneld wordt. Er is ook evenwel een natuurlijke bebossching, want de berk b.v. vermenigvul digt zich zeer snel, wanneer er althans geen konijnen zijn. De intensiteit van de begroeiing wordt niet schadelijk beïnvloed door waterleidingen enz. Meters boven het grondwater heeft spr. zelfs een kolonie orchideeën gevonden op een op het Noorden gelegen helling. Toch verdwijnt deze vegetatie door de daling van net grond waterpeil. De flora past zich evenwel langza merhand aan bij den nieuwen toestand. De duinmoeras-flora, die zooveel overeen komst heeft met die van de Alpenweiden, achtte spr. van veel belang. Voor het behoud daarvan zouden moeras-reservaten moeten worden gesticht in de Kennemer duinen, waar de moerasflora verdwijnt als gevolg van de daling van het peil Van het grondwater. Na de pauze heeft de heer Sipkes de aan dacht gevestigd op de groote schade, die de konijnen toebrengen aan de duinflora. Ook dit illustreerde spr. met lantaarnplaatjes. Tenslotte werden nog afbeeldingen vertoond van in de duinstreek voorkomende planten, waaronder zeer zeldzame. Eens vond spr. een zeldzame plant op een heuvel nabij het Casi no van de Hoogovens. Helaas moest deze heu vel worden afgegraven. In dit verband wees de heer Sipkes op den aankoop van „Tus- schenwijk" door de bedrijven. Spr. was er van overtuigd, dat nu meer aandacht aan de be bossching zal worden geschonken dan in den laatstên tijd het geval was. Als merkwaardigheid vertoonde spr. nog eenige plaatjes van planten, die in onze dui nen geïmporteerd zijn met het graanvoeder, dat voor de fazanten wordt uitgestrooid. Nadat spr. tenslotte nog uitvoerig den bosch- bouw had behandeld sloot de heer Van Loenen met een woord van bijzonderen dank aan den spreker voor zijn interessante lezing, de ver gadering. LAND- EN TUINBOUWPRAATJE. Voederbieten. Vergelijkt men voederbieten met hooi en de andere gewassen die veel op zand en lichte veengronden worden geteeld, zooals haver, rogge, of koolrapen, dan blijkt, dat voederbie ten de grootste hoeveelheid voeder kunnen voortbrengen Uit economisch oogpunt verdient daarom de teelt van voederbieten een ruime plaats op de daarvoor geschikte bedrijven Wij kunnen in dit opzicht nog wel iets van Denemarken leeren. Daar toch staan de zuivelfabrieken op minstens even hoog peil als bij ons, terwijl de kwaliteit der boter daar in doorsnee beter is dan hier. In Denemarken wordt naar ver houding veel meer voederbieten verbouwd dan hier te lande. Van de geheele bebouwde oppervlakte is in Denemarken ruim 10% met voederbieten beteeld en wordt per 1000 stuks rundvee ongeveer 90 hectaren voederbieten verbouwd. In vergelijking met voeraardappelen komt het voordeeliger uit voederbieten aan het melkvee te geven. Men vergete daarbij niet, dat voederbieten per voedereenheid on geveer anderhalf maal zooveel verteerbaar eiwit bevatten als voeraardappelen. Voederbieten zijn ook een gezond voedsel voor het vee. Men kan er melkkoeien gerust 20 tot 30 K.G. per dag en per dier van geven, mestvee zelfs wel 50 K.G. Het kalkgehalte is echter zeer laag, waarom het aanbeveling verdiend wat geslibd krijt bij te voeren. Wat de bemesting betreft, kan men per hec tare 800 K.G. kalksalpeter en 800 K.G. slak- kenmeel geven, terwijl tot 800 K.G. kalizout 40% kan worden gestrooid. Op zandgrond met goeden kalktoestand heeft men met enkel stalmest ook goede resultaten verkregen, waarbij het aLs een voordeel is te beschouwen, dat het gewas in droge zomers beter tegen droogte bestand is. Echter is op proefvelden wel gebleken, dat een flinke stalbemesting het toch niet tegen een volledige kunstmest- bemestmg kan houden, wat ongetwijfeld veroorzaakt wordt, doordat het gewas in het laatste geval meer kalk en kali krijgt. In twij felachtige gevallen neme men dus den zeker- sten weg, door de fosforzuurbemesting in den vorm van slakkemneel te geven en daarnaast voor een ruime kaligift te zorgen. Het is toch een feit, dat de kalktoestand op de zand- en veengronden in de meeste gevallen wel iets te wenschen overlaat. En geeft men dan het fosforzuur in den vorm van slakkenmeel dan brengt men tegelijk voor de helft van de hoe veelheid werkzame en gemakkelijk opneem bare kalk in den bodem, terwijl dit practisch niets kost en evenmin extra kosten van uit strooien vordert. Bevat de bodem een niet te laag humus ge halte, dan komt dit de voederbietenteelt ten goede en kan men perceelen, welke tot nu toe steeds stalmest ontvingen, gerust enkele jaren achtereen met kunstmest bemesten, waarvoor dan de voorkeur moet worden gegeven aan bovengenoemde soorten. Daar de verbouw van voederbieten heelemaal niet tot de moeilijke cultures behoort, behoeft deze voor niemand bezwaarlijk te zijn en verdient uitbreiding van deze teelt in gemengde bedrijven niet al leen op zwaardere gronden, doch evenzeer op zand- en lichte veengronden alle aanbeveling. Men moet ook niet vergeten, dat het loof een waardevol groenvoer in den herfst is, zoo dat het voorkeur verdient soorten te ver bouwen, welke naast een hooge wortelop brengst ook een goede loof ontwikkeling heb ben. Hiertoe behooren o.a. Frisco, Zeelandia, Ovana, Statua, Teutonia e.a. LEDENVERGADERING VEREENIGING KONINGINNEDAG. Vrijdagavond hield de vereeniging Konin ginnedag een ledenvergadering in hotel Ter Burg. De voorzitter, de heer H. van der Bergh, heette de aanwezigen welkom. Spreker sprak zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst. Nadat de secretaris de heer de Jonge, de notulen had voorgelezen, bracht hij het jaarverslag' uit. De her De Jonge moest con- stateeren, dat het ledental in het afgeloopen jaar belangrijk achteruit gegaan is. Spreker gaf verder een uitvoerig verslag van de fees ten, die op den Koninginnedag, begunstigd door het mooie weer, gehouden zijn en die wel geslaagd mochten heetten. Spreker uitte den wensch, dat dit jaar veel leden tot de vereeniging zullen toetreden. Hierna bracht de heer L. Verbunt het ver slag uit van den feestdag, die ter gelegenheid, van de geboorte van Prinses Beatrix gehouden werd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer D. M. G. Botterop bleek, dat het jaar 1937 gunstiger was dan het vorige jaar. De ontvangsten over het jaar 1937 bedroegen f 950.04 en de uitgaven f 799.25, dus was er een batig saldo van f 150.79. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aa nde beurt van af treden waren de heeren Botterop, de Jonge, Blauw, Verbunt en Luypen, die allen bij acclamatie herkozen werden. In de bestaande vacature werd de heer H. van Doorn be noemd. Hierna volgd enbesprekingen over de a.s. feesten, op 24 Augustus zullen volks spelen worden gehouden; o.a. ringsteken, een wedstrijd op vliegende Hollanders en auto peds voor kinderen, een watersteek spel, jeugdharddraverij en en kampvechten op sprieten. Het porgramma van den feestdag op 31 Augustus is als volgt samengesteld, 's morgens aubade en kinderspelen; 's namid dags gymnastiek, ronde van Beverwijk op transportfietsen en een zelfde ronde voor rece-fietsen, waar aan renners van de ren nersclub „Kennemerland" zullen deelnemen. Verder vermeldt het programma een voet balwedstrijd en zoo mogelijk ook nog een vuurwerk. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. STEMPELUREN VOOR DE WERKLOOZEN. Voor de week van 2—7 Mei zijn de stempel- uren voor de georganiseerde werkloozen als volgt vastgesteld: RK. Volksbond: 10.15-10.45 en 2.45-3 uur. Wijk aan Zee: 10-10.15 en 2.45-3 uur. Plaatselijk Arbeiderssecretariaat: 9.30-10 en 3-3.15 uur. Christelijke Besturenbond: 9-9.15 en 2.15- 2.30 uur. Beverwijksche Bestuurdersbond: 9-9.30 en 2-2.15 uur. DE UITBETALING VAN STEUN AAN ONGEORGANISEERDEN. Tengevolge van de verbouwing van het raadhuis zal de uitbetaling van steun aan ongeorganiseerde werkloozen met ingang van Woensdag 4 Mei a.s. voorloopig geschieden teil kantore van den Gemeentelijken Dienst van Sociale Zaken, Zeestraat 157. De betaling zal geschieden aan hen wier geslachtsnamen aanvangen met de letters van A tot en met L. van des namiddags 3.15 tot 4 uur en voor hen wier geslachtsnamen aanvangen van M. tot en met Z. van 4 tot 4.45 uur. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Vrijdagavond hield de Christelijke Boeren- en Tuindersbond een ledenvergadering in het veilinggebouw aan de Breestraat. Na het lezen van Psalm 65 en gehed heette de voorzitter, de heer N. Passchier de aanwe zigen, die in geen al te groote getale waren op gekomen, welkom. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van een ingekomen stuk. waarin verzocht werd om te trachten een Christelijke Jeugd organisatie op te richten, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Kuiper en Kruithof, die dit voorstel nader zullen uitwer ken. Vervolgens bracht de heer Kruithof een uitvoerig verslag uit van de Algemeene Ver gadering. Hierna heeft de heer N. Passchier een inlei ding gehouden over „Sociale voorzieningen in den tuinbouw". Spr. had dit onderwerp ge kozen naar aanleiding van de wettelijke maat regelen, die minister Ronime op 't oog heeft De tuinbouw heeft een tijd gekend, aldus ver volgde spr., van betrekkelijke vrede en een periode van hoogconjunctuur. Toen is echter de wereldcrisis ingetreden, waarvan vooral de tuinbouw de noodige slagen ontving. De mi nister heeft nu enkele maatregelen genomen, waarop den tuinder principieel niet tegen kan zijn, Spr. vroeg zich echter af, of het nu wel de tijd was voor deze maatregelen en wat of de uitwerking hiervan zal zijn. Op de wet van kinderarbeid zou, volgens spr., niet zooveel op tegen zijn als deze arbeid volkomen gemist kon worden. De minister zal met de eventueele uitvoering van deze wet dan ook zoo voorzichtig mogelijk te werk moe ten gaan. Ook de vrouwenarbeid is vaak in verschillende hoogtepunten van het seizoen en in verscheidene streken, o.a. in het Westland met het druivenkrenten een gewenschte ar beidskracht. De bedrijven verkeeren echter op het oogenblik in een stadium, dat iedere nieuwe last, die ongetwijfeld bij de uitvoering van deze maatregelen voort zullen komen, fu nest kan zijn voor een bedrijf. Deze maatrege len zullen echter zoo soepel mogelijk worden toegepast. Vervolgens besprak de heer Pas schier in „vogelvlucht" nog eenige maatrege len. Al deze nieuwe wettelijke regelingen kon den volgens spr. niet tot gezondmaking van de bedrijven leiden, hoewel de regeering dit wel tracht te bereiken. Alleen door een meer loo- nende export naar het buitenland kan het land-tuinbouwbedrijf weer in opbloei komen. Daarom is het een taak van de regeering om uit te zien naar nieuwe afzetgebieden, omdat niet minder dan 60 a 70 procent van den land en tuinbouw op export is aangewezen. Neder land moet weer denzelfden weg gaan als vroeger, aldus eindigde de heer Passchier zijn betoog, en evenals de voorvaderen met groote activiteit naar afzetgebieden uitzien, waardoor weer een betere toestand in het land- en tuin bouwbedrijf zal kunnen komen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. Op uitvoerige wijze heeft de heer Passchier de vragen beantwoord. In zijn slotwoord hoopte de voorzitter, dat er ook voor den land- en tuinbouw een betere toekomst zal weggelegd worden. De heer Markering heeft met dankgebedi de laatste vergadering van dit seizoen gesloten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11