Sportpaleizen. BEVERWIJK VERDWENEN BUITENPLAATSEN IN DE GEMEENTE VELSEN. ROZENSTEIJN. De Haagsche ingenieur van Eek heeft ons verblijd met de mededeeling, dat het geld er is en de plannen er zijn om te Haarlem aan de Delft, bij de Kleverlaan een overdekte kunstijsbaan te bouwen, met een restaurant en tribunes voor 4200 toeschouwers. Voor Haarlem's doen ziet er dat niet gering uit; het schijnt ons een sportpaleisje te beloven. Terwijl Amsterdam nog geen overdekt: kunstijsbaan bezit (de Haagsche is tot dusver de eenïge in ons land en de Haarlemsche zou dus nummer twee zijn) gaat het ons toch meteen zwaar overtroeven, want het beraamt den bouw van een Sportpaleis, zonder eenige sprake van „je" erachter, waarvoor men blij kens mededeeling in de Tel. een kapitaal van 11/4 millioen gulden denkt bijeen te brengen. De kansen staan blijkbaar gunstig. Men hoopt dat de Incasso Bank een half millioen voor haar rekening zal nemen en de deelneming van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij staat al vast. Een kunstijsbaan en een wielerbaan zullen in het Sportpaleis gebouwd worden en zoodra het besluit tot den bouw definitief zal zijn zal men over gaan tot de slooping van de Apollohal en liet R.A.I.-gebouw. De Apollohol is het eigendom van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, die het nutteloos acht bij twee sportgebou wen geïnteresseerd te zijn en de Apollohal dus als ballast zou gaan beschouwen, als ik het zoo uitdrukken mag en de RAI. zou haar automobieltentoonstelling gaan hou den in de expositie-ruimte van het nieuwe Sportpaleis. Die zal wel aardig groot worden want het heele gebouw zou een oppervlakte moeten hebben van 17000 M2. De medewer- kinf van de gemeente Amsterdam schijnt verzekerd te zijn; de gemeentelijke overheid is van het plan volledig op de hoogte. Zoo zien wij opnieuw het verschijnsel aan den dag treden, dat men in dezen tijd van vervaarlijke geldruimte, lage rente en gerin gen industrieëlen ondernemingsgeest nog wel geld durft te steken in sportpaleizen en der gelijke. De exploitatie-mogelijkheden die de sport biedt worden tenvolle erkend. Soms geschiedt dit zelfs in lichtelijk overdreven mate: ik ben nog steeds niet bekomen van mijn verbazing over de schepping van de Boschbaan te Amstelveen, al werd die dan ook in werkverschaffing uitgevoerd en al heb ik mij als enthousiast voor de roeisport ver heugd in de indrukwekkende wedstrijd-in richting-, waarmee deze sport plotseling ge lukkig werd gemaakt. Ook de bouw van het Peyenoord Stadion heeft anderen en mij een tikje verbaasd; het schijnt nog steeds een gewaagde zaak, twee zulke groote Stadions als het Amsterdamsche (sindsdien aanmerkelijk vergroot) en het Rot- terdamsche naast elkaar te laten bestaan. Maar wie weet: misschien zullen de omstan digheden op den duur leiden tot de schepping van een hoofdklasse in het Nederlandsche voetbal thans nog steeds versnipperd in 51 eerste klassers. En dat zou dan een verhoo- ging van spelkwaliteit en daarmee een stij gende publieke belangstelling tengevolge heb ben. Want ronduit gezegd geloof ik niet dat de publieke belangstelling voor voetbal in de laatste jaren meer stijgende is. Hoe het zij: men heeft geld over voor de sport en laat ons blij zijn dat tenminste op éen gebied de ondernemingsgeest, zoozeer geremd en ontmoedigd door de economische verwarring-met-bijbehoorende-stroppen der laatste jaren, zich ten volle doet gelden. Geef het volk Brood en Spelen.... aan Spelen hapert het althans niet en de paleizen die men er voor bouwt zullen weer aan vele menschen brood verschaffen, hetgeen op zichzelf tot verheugenis stemt. Alleen zou ik willen dat men met. andere, grootere werken meer voortvarendheid be trachtte. Er zit geen schot in die dingen Don derdag heeft de minister van Waterstaat in de Eerste Kamer verklaard dat men met den tunnel in Velsen nog steeds niet tot een defi nitief plan van uitvoering is gekomen. Die zaak hangt nu al jaren, over het principe is men het al jaren eens, over de bouwmethoden blijkbaar ook, maar er zijn. andere problemen die de zaak op sleeptouw houden. Toch is het in dezen tijd noodiger dan ooit, zulke knoopen snel te ontwarren. Ik zou vele openbare werkenkunnen gaan opsommen welker uitvoering nog steeds tot het schoone verschiet blijft behooren en denk dan aan die drie groote Haarlemsche: het rioleerings- plan met zijn langdurige historie, de ophoo ging van de spoorbaan in het Westen, de overlaadhavenWanneer zal er aan die en andere plannen begonnen worden? Er zijn meer en veel grooter behoeften dan die aan sportpaleizen.R. P. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Mei wordt de heer Otto, klerk bij de inspectie der belastingen alhier, overgeplaatst in gelijke functie naar het kan toor der directe belastingen aan de Kenne- merlaan te IJmuiden. Jaarvergadering Historisch Genootschap Midden Kennemer- land. De Oudheidkamer in 1937. Vrijdagavond hield het Historisch Genoot schap Midden-Kennemerland in het Kenne mer Hotel de jaarlijksche algemeene verga dering. In deze bijeenkomst werd het gebrui kelijke jaarverslag uitgebracht van de Kenne mer Oudheidkamer. Daaraan ontleenen wij het volgende De Oudheidkamer had het verlies te betreu ren van haai* adviseur, den heer N. J. M. Dresch, archivaris der gemeente Alkmaar, die aldaar op 30 November 1937 overleed. Reeds in 1927 verleende de heer Dresch zijn medewerking aan de in dat jaar te Bever wijk gehouden historische tentoonstelling, waarvoor hij op zeer bekwame wijze den ca talogus samenstelde. Hij verleende voorts zijn medewerking aan de oprichting van de Kennemer Oudheidkamer en bleef haar be stuurders met raad en daad terzijde staan. Zijn vlotte, deskundige voorlichting zal in dankbare herinnering blijven. Het aantal bezoekers van de Oudheidkamer was is het vorige jaar 165. De vastgestelde bezoekuren zijn: Maandagavond van 7.30 9.30 uur en Woensdag van 11—12 en van 2—4 uur. De Oudheidkamer kreeg in den loop van het verslagjaar 177 voorwerpen en geschriften ten geschenke. De voornaamste daarvan waren: het door C. Frisius gegraveerde portret van Jan Cor- neliszoon Vermeijen; het door Ph. Galle ge graveerde portret van Maerten v. Heemskerk; een reproductie van de door den te Bever wijk geboren schilder Thomas Wijck ver vaardigde teekening „Poortje met reiziger en muilezel"; 5 portretten gegraveerd door den „Rooswijkschen" schilder J. E. Marcus en tenslotte het door W. Lans Ao 1664 samenge stelde „Groot previlegie en handvestboek van Kennemerlandt en Kennemergevolch". Ook ontving zij eenige van de eerste fotografische afbeeldingen van Beverwijk. Uitbreiding van de expositieruimte kon nog steeds niet worden verkregen, zoodat nog veel in portefeuilles en kasten opgeborgen moest blijven. Een Jan Venneyen. De oudheidkamer heeft tijdelijk mogen ex- poseeren het door den grooten Beverwij k- schen schilder Jan Corneliszoon Vermeyen gemaakte schilderstuk: „Madonna met Kind". De schilderstukken van dezen meester treden meer en meer op den voorgrond. Aangezien hij zijn werken niet van een signatuur voor zag waren vele van zijn schilderijen uit de herinnering gegaan. Daardoor ook werden zijn werken ten onrechte toegeschreven aan Scorel, den leermeester van Vermeyen. Nauw keurige onderzoekingen hebben evenwel aan getoond, dat de Beverwij ksche schilder de vervaardiger was. De „Madonna met Kind" is, zoover be kend, het eenige gesigneerde werkstuk. De echtheid ervan is tevens erkend door Max Friedlander, den grooten kenner van de oud- Nederlandsche schilderkunst en door dr. Schneider van het Rijksbureau voor Kunst zaken. Vorig jaar is dit meesterstuk vanuit Enge land in het bezit van den Nederlandschen kunsthandel gekomen. Het Historisch Genootschap. Het Historisch Genootschap Midden-Ken nemerland had het verlies te betreuren van haar oudste lid jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die op 16 Juli 1937 te Bloemen- daal overleed. De heer Boreel, gesproten uit een aloud Kennemerlandsch geslacht, heeft gedurende zijn lang leven altijd gesteund, wat voor dit gewest en de kennis van zijn geschiedenis van belang was. In 't verslagjaar vond alom een grootsche herdenking en huldiging plaats vanVondel's leven en werken, ter gelegenheid van het feit, dat Vondel 350 jaar geleden op 17 November te Keulen werd geboren. Ook in de jaarver gadering werd dit feit herdacht, waartoe de heer A. van Gessel een voordracht hield over „Vondel en Scheybeeck" en daarbij den band- belichtte, welke er bestaan heeft tussehen den grooten dichter en Beverwijk, meer in het bijzonder met de aldaar op de Hofstede Scheybeeck wonende familie Laurens Baeck. Bij de kransleggmg door den burgemeester van Beverwijk op Vondel's graf in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 17 November, werd de vereeniging vertegenwoordigd door haar voorzitter en secretaris en de bestuursleden de hoeren C, C. Honig, J. M. Lucassen en F. R. C. Rij kens, Assumburg. De restauratie van het kasteel „Assum burg" bij Heemskerk werd voortgezet. Hoewel langzaam, vorderen de werkzaamheden toch van jaar tot jaar. Verwacht mag worden, dat dit historisch monument zich over eenige jaren, ook wat het interieur betreft, in meer luister zal vertoonen, dan in de laatste hon derd jaar het geval was. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. G. Joosten en A. A. M. Bakker; P. J. Stam en S. H. Numan; J. H. Numan en C. M. Schellevis; P. Smit en A. J. E. Arink; H. Snijders en M. G. Droog; P. van de Wakker en M. M. Portegies; S. Haver en C. Kalkman; C. Visser en C. J. Schoorl. Getrouwd: J. M. Schellevis en M. Mooij; N. G. van der Meij en A. van der Mije; J .J. Alles en G. M. van Wissing; J. Brouwer en J. E. Simidt. Bevallen: J. M. C. SnijdersNoordermeer, z.; M. M. Duinmeijerde Goede, d.: J. J. Tim mer—Boer. d.; A. M. KloesBruineberg, d.; T. OldenburgKoers, d.; A. M. Oldenburg— Koers, d.; A. M. SchmidtOudendijk, z.; P. C. DurgeKossen, d.; J. E. van BalenVelle- ma, z.; C. J. Nevevan Roon, z.; A. M. J. ter BurgRoest, z.; A. van der WeideDol- dersum, d.; M. de Boer—de Nijs, z. Overleden: J. Vessies, 80 jwedr. van E. Poll, Kerkstraat 19; J. Alkemade, 31 j., wed. van R. S. Schram, Baanstraat 5 B. ZONDAGSDIENST DOKTOREN EN APOTHEKEN Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door D. Muys van der Moer, Zeestraat 96, telef. 3450. In de week van 1—8 Mei is de Apotheek Donker, Breestraat 61, telef, 3150, belast met den Zondags- en nachtdienst. PROPAGANDA VOOR DEN LANDSTORM. Op Woensdag 4 Mei zal in het veilinggebouw „Kennemerland" een propaganda-avond wor den gehouden van het Anti-revolutie-instituut Landstormverband „Kennemerland". Tevens zullen op dezen avond door den korpscomman- dant de prijzen worden uitgereikt van de te IJmuiden-Oost gehouden korps-schietwed strijd, waarin de afdeeling Beverwijk zich tweede plaatste. Op dezen avond zal ook de film „Onze koninklijke marine zooals zij reilt en zeilt in Holland" worden vertoond. TREKKING VERLOTING „DIE WIJCKERS". Gisteravond heeft in het veilinggebouw „Centrum" de trekking plaats gevonden van de verloting, die door de padvindersvereeni- ging georganiseerd was. De eerste tien prijzen vielen respectievelijk op de nummers 2971, 697, 1470, 2217, 1089, 2981, 1805, 378, 1618 en 2376. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevrouw Weijs, Koningstraat, alhier. De vol ledige trekkingslijst ligt op ons bureau ter inzage. DE HARDDRAVERIJ IN DE BREESTRAAT. De Rijkswaterstaat heeft aan de Harddrave rij vereeniging „Prins Bernhard" alhier weder om toestemming verleend, om onder de gebrui kelijke voorwaarden een harddraverij te hou den in de Breestraat. Zooals wij reeds berichtten zal deze hard draverij op Donderdag 25 Augustus worden gehouden. DE ONDERSTEUNING VAN BEHOEFTIGE TUINDERS. In verband met de slechte veilingopbreng sten zal dit jaar de ondersteuning van be hoeftige tuinders, in gevallen waarin dit drin gend noodzakelijk is, tot uiterlijk half Mei worden voortgezet. DE NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Li de nu nog aan den Nationalen Reclassee- ringsdag voorafgaande dagen, zullen de 4 groote omroepvereenigingen de volgende uit zendingen, die geheel in het teeken van de reclasseering en den Nationalen Reclassee- ringsdag zullen staan, verzorgen: Zaterdag 30 April spreekt K. Vorrink voor de V.A.R.A. van 22.20 uur. Zondag 1 Mei spreekt pater Henri de Greeve voor den K.R.O. van 9.309.45 uur. Maandag 2 Mei spreekt Zijne Excellentie H. van Boeyen, Minister van Binnenlandsche Zaken, voor de N.C.R.V. van 7.307.45 uur. Dinsdag 3 Mei spreekt Zijne Excellentie Mr. C. Goseling, Minister, van Justitie voor dé A.V.R.O. van 7.458 uur en op Vrijdag 6 Mei zal dr. W. Banning voo^ de V.P.R.O. spreken van 8.30—9 uur. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING" 29 April 1938. Spinazie per kist 14—67 cent. Sla (100 stuks) f 2—f 6.50. Wortelen per bos 1820 cent. Rabarber per bos 6—9 cent. Raapstelen per bos lJ/22!/2 cent. Radijs per bos V/z2 cent. Peterselie per bos 1—1 Vz cent. Selderie per bos 2—5 cent. Prei per K.G. 5—8 cent. Aardappelen 4.505. Witlof per K.G. 617 cent. Waschpeen per K.G. 3V2—4 cent. Asperges le soort wit per bos 4557 cent. Asperges 2e soort wit 2025 cent per bos. Asperges le soort blauw per bos 26—35 cent. Bloemkool le soort per stuk 16—20 cent. Bloemkool 2e soort per stuk 8—10 cent. Aardbeien per doosje 2038 cent. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN In het gebouw der K. S. A. werd Vrijdag avond een bijeenkomst gehouden, georgani seerd door het comité „Katholiek Beverwijk", teneinde te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van de Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken, De voorzitter, de heer W. de Groot, wees er in zijn openingswoord op, dat de stichting „Katholiek Beverwijk" meende een lans te moeten breken voor het reize» in Katholiek verband. De heer Beyk uit Haarlem, secretaris van het hoofdbestuur, heeft een propagandarede gehouden, waarin hij wees op de noodzakelijk heid en de voordeelen van het reizen in Katholiek verband. In 1937 werden 59 reizen ondernomen met 1830 deelnemers, waarbij een bedrag van 13.7000 werd „verreisd". Ook be lichtte spr. het afdeelingswerk, als het maken van uitstapjes en excursies. Nadat de heer Beyk de gestelde vragen had beantwoord, werd besloten een propaganda- commissie te vormen die zal trachten de reeds bestaande kern uit te breiden. Hierin namen zitting de heeren H. G- Oderkerk, J. van Hedel en M. P. Uitendaal. Op 18 Mei zal wederom een vergadering wor den gehouden, waarin een film van de reisver- eeniging voor Katholieken zal worden ver toond. Nog staat tussehen Velsen en Santpoort aan den Rijksstraatweg het café Rozensteyn, met daarbij behoorenden speeltuin. Vroeger gingen vele Haarlemmers en IJmui- denaars des zomers een middagje met de kinderen naar Rozensteyn, tegenwoordig gaat de jeugd kampeeren of naar het strand. Rozensteyn behoort niet tot de oude buiten plaatsen in de gemeente. In het oud-archief van Velsen is geen enkele akte omtrent Ro zensteyn te vinden en ook in de Vroedschap van Amsterdam van Elias vinden wij de plaats niet vermeld. In de tweede helft der vorige eeuw heeft de toenmalige eigenaar, Jhr. J. S. II. van de Poll, van Rozensteyn een schitterende buitenplaats gemaakt. Wijlen de heer Chr. Lonbar Petri te Sant poort vertelt van Rozensteyn, dat Jhr. v. d. Poll het prachtig liet aanleggen en dat de bijgebouwen nog fraaier waren dan het huis zelve. Vooral de stallen, die plaats .boden aan een groot aantal paarden, waren prachtig en van zeer kostbare deuren voorzien. De villa Rozenheek diende als koetsierswoning. Hoe rijk de heer v. d. Poll moet geweest zijn, blijkt hieruit, dat hij ook het land de.Biezen bezat en nog veel meer grond in de gemeente Velsen en voorts, dat hij kort voor zijn dood plannen had, om het oude huis op Rozensteyn te vervangen door een nieuw, dat een mil lioen gulden zou kosten. Echter in 1880 over leed Jhr. v. d. Poll en toen werd alles ver kocht. Het meeste kwam in andere handen., veel natuurschoon verdween en maakte plaats voor tuingronden en bloemisterijen. Li het koetshuis was eenigen tijd een houtzagerij. Het huis Rozemsteyn kreeg echter een nieuwe bewoner in Mi*. Groote, die er tot 1893 woonde. In November van dat jaar brak tijdens een hevigen storm een brand uit, waardoor de fraaie stallen en andere ge bouwen van Rozensteyn in de vlammen op gingen. Zooals bekend is, zijn verschillende leden van het geslacht van der Poll burge meester van Amsterdam geweest en velen hunner hebben hier op buitenplaatsen ge woond. In het midden der achttiende eeuw woonde Harman Hendrik v. d. Poll op het Huis ter Spijk en na hem Mr. Jan v. d. Poll. En in 1806 woonde Pieter v. d. Poll op de buitenplaats Plackersbosch. De in 1880 overleden eigenaar van Rozen- SCHOENEN voor ZEILEN, TENNIS, VOETBAL, HOCKEY, KORFBAL, ATHLETIEK, GYMNASTIEK, RACE, BOKS, enz. TRAININGSPAKKEN TENNIS RACKETS enz. Speciaalzaak voor alle Sportartikelen „DE SPORTHOE K", WIJKERSTRAATWEG 29, bij de Pont, TELEFOON 3019. (Adv. Ingez. Med.) KLEINE STIJGING VAN AANTAL WERKLOOZEN. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den aan het einde van deze week in totaal 1031 werkzoekenden ingeschreven tegen 1022 aan het einde der vorige week. Daarvan waren 915 ingeschrevenen in Be verwijk (vorige week 904) en 1-16 (vorige week 118) in Heemskerk woonachtig. MUZIKALE RONDWANDELING VAN „WILHELMINA" De Chr. Muziekver. Wilhelmina, directeur Marinus Adam, zal ter eere van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana een muzi kale wandeling houden door de plaats. Om 7.30 uur zal Zaterdagavond afgemar cheerd worden, van het repetitielokaal (Witte Bioscoop) af om vervolgens den tocht te hou den door een gedeelte van Nieuw- en Oud- IJmuiden. Wilhelmina heeft gemeend, clat deze rond wandeling meer op prijs gesteld zal worden dan een concert op het Willemsplein, daar de weersgesteldheid zich nog niet leent om stil en rustig naar een concert te luisteren en het ook geen aangename taak is voor de muzikan ten om eenige uren rustig in de muziektent door te brengen. Noorwegen koopt meer trawlers. De in Hangö thuisbehoorende Finsehe stoomtrawler Kalatyttö is onderhands aan gekocht door een reederij in Aalesund. Argentijnsche walvischvaart. Een zestal Noorsche walvisch jagers uit Tonsberg is naar Argentinië verkocht om on der de vlag van dat land de walvischvaart bij Zuid-Georgie uit te oefenen. Dokboot. Het Noorsche tankstoomschip Malmanger passeerde in ballast van Antwerpen naar Am sterdam om bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. eenige herstellingen uit te voeren. Passagiers ingescheept. Het van Hamburg komende Nederlandsche motorschip „Bloemfontein" heeft in de Bin nenhaven alhier een aantal voor Zuid-Afrika bestemde passagiers ingenomen en ging daar na naar Beira verder. Het schip had bij binnenkomst een diep gang van 8,7 Meter. steyn werd op de begraafplaats De Biezen begraven. Zijn heengaan beteekende voor de gemeente Velsen een groote slag, want tal van arbeiders waren in zijn dienst en de be woner deed veel goeds. Maar verging hier veel schoons, op andere plaatsen van Sant poort brachten nieuwe bewoners van andere buitenplaatsen weer glans en luister. Minister J. T. Cremer deed dat op Duin- en Kruidberg waar een nieuw kasteel werd gebouwd, zoo mooi en monumentaal, als er in de laatste 50 jaren maar weinige gebouwd zijn. En Spaarnberg waar de heer en mevrouw Wüste- von Götsch woonden, was ook van groot be lang voor Santpoort, wijl de bewoners velen in dienst hadden en zeer veel goed hebben gedaan. 't Huis te Velsen. Van geachte zijde vroeg men ons wat te willen meedeelen over de historie van 't Huis te Velsen. In de IJmuiden Courant van 30 Augustus en 3 September 1934 hebben wij reeds een historisch overzicht gegeven en ver meld, dat de ruïne van het kasteel Velsen na 1600 aan de weduwe van Pieter Evertsz Hulst kwam en daarna aan haar zoon, Mr. Jan Hulst, schepen van Amsterdam. Wij kunnen thans nog mededeelen, dat mevrouw Hulst 't Huis te Velsen kocht in 1617. De zoon, Mr. Jan, deed op de funda menten der ruïne een groot huis bouwen, dat ook bewoond werd. Hij was getrouwd met Margaretha Cloeck en een zwager van Corne lls Hop, de vader van Jacob Hop, den beken den diplomaat, die op de buitenplaats Aus- picüs et Taelis werd geboren. Na Mr. Jan Hulst was diens zoon Mr. Pie ter Hulst eigenaar van het Huis te Velsen en daarna diens zoon, Mr. Jan Hulst, gedoopt in de Nieuwe Kerk te Amsterdam 8 April 1682, overleden 27 October 1727. Deze was advo- vaat, schepen en kapitein der burgerij, hoog heemraad van de Beemster. Hij was getrouwd met Antonia Hop, een dochter van Mr. Cor nells Hop, broer van b.g. Jacob Hop. Omtrent den zoon van bovengenoemden Mr. Jan Hulst, Mr. Cornelis Hulst,q.geboren 7 Maart 1716, staat niet vermeld in de Vroed- schap van Amsterdam, dat hij ook eigenaar van 't Huis te Velsen was. Wel vinden wij vermeld dat een dochter van eerstgenoemden Mr. Jan Hulst, Balichje genaamd, die 17 Juli 1656 door een Remonstrantsc'nen predikant bij de ouders aan huis gedoopt was, op 20 April 1677 trouwde met Gerard Rover, koopman en reeder, lid der voorname firma Gerard en Va lerius Rover te Amsterdam en dat zij na den dood van hun broeder en zwager, Mr. Pieter Hulst (1694) des zomers op 't Huis te Velsen woonden. Mr. Jan Hulst, de zoon van Pieter, zal ver moedelijk de laatste Hulst geweest zijn, die 't Huis te Velsen bezat. De Hulsten woonden in de zeventiende eeuw echter op 't Huis ter Spijt, dat toen ook Huis te Hulst werd ge noemd. In 1774 is het door Mr. Jan Hulst ge bouwde Heerenhuis afgebroken en in 1804 is op dezelfde plaats een boerderij gebouwd. Vermoedelijk is dit hetzelfde gebouw, dat thans nog als 't Huis te Velsen bekend staat. G. VOET. MEFAPRO-FILM. Gistermiddag' heeft in het Thalia-theater een propaganda-filmvertooning plaats ge had ten dienste van het Nederlandsch fabri kaat. Vóór de filmvertooning hield de heer J. Bom uit Utrecht'een korte voordracht over de vraag: „Hoe eenken de verbruikers over den achteruitgang in kwaliteit van levens- en ge bruiksartikelen?" In verband met den titel van de film „Zonder Masker" wees spreker er op, dat er thans veel schijn zonder werkelijkheid is en dat er zeer veel artikelen in den handel wor den gebracht onder een mooie verpakking, maar waarvan de inhoud veel te wenschen overlaat. Een solide firma durft haar naam te noemen. Deze werkt zonder masker. De heer Bom beweerde, dat onze industrie achteruit is gegaan door velerlei geknoei waarom hij aandrong op bescherming van goede waren door deze te voorzien van een rijksmerk. Ook hierin kan het publiek meewerken, door al leen merkartikelen te betrekken waarvan de herkomst bekend is. Dit komt onze eigen in dustrie ten goede, waarom hij het publiek opwekte bij het koopen toe te zien wat werd aangeboden. Hierna werd de Mefapro-film „Zonder masker" vertoond. Hierin zien we een fabrikant in kindervoe ding, die trots dat hij zijn best deed en goede kwaliteit leverde, achteruitging. Hij bracht zijn fabrikaat in den handel onder den naam: Dirantonijwerk. Dit waren de beginletters van zijn naam, die $as Dr. Ir. Antonij Nijsen. Hij zocht naar een oplossing om den achteruitgang van zijn zaak tegen te gaan. De een gaf dezen, de an der dien raad, totdat de jongste bediende zei- de dat ieder die iets goeds aanbiedt zijn eigen naam durft te noemen. De fabrikant dacht hierover na, met het gevolg dat voortaan de artikelen der fabriek in den handel werden gebracht onder den naam: Dr. Ir. Ant. Nij- sen's wetenschappelijke Kindervoeding. Dit had tengevolge, dat het publiek vertrouwen in het artikel kreeg en de fabriek er door flo reerde. Hierna werd een kleurenfilm vertoond van verschillende Nederlandsche fabrikaten. Na afloop was er gelegenheid om, in de zij zaal, stands van de firma's die op de film voorkwamen, te bezichtigen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein 29 van IJmuiden naar Beira. Nijkerk (uitr.) 29 van Aden. Jagersfontein (uitr.) 29 v. Lor. Marques. Bloemfontein 29 van Hamburg te IJmuiden. HALCYON LIJN. Maasburg 28 van Narvik n. R'dam. Stad Maassluis 28 v. Vlaardingen te Narvik. Stad Zaandam 28 van Pescara n. Les Falaises. Stad Amsterdam 27 v. Pepel n. Rott. Flensburg 30 te Vlaardingen verwacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 28 te Glasg. Lochgoil, Rott. n. Vancvr. 28 v. Victoria BC. Bilderdijk 29 van New York te Rotterdam. Breedijk n. N. Orleans 27, 732 m. Z.W. v. Scilly. Tiradentes 29 van R'dam te New York. Volendam (th.) 2 te Plymouth verwacht. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitreis) 27 van Colombo. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Aagtekerk (thuisreis) 29 te Fremantle. Marken (uitreis) 29 van Alleppey. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Zuiderkerk (thuisr.) 28 van Singapore. Meerkerk 29 van Rotterdam naar Japan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 27 van Duala. Jaarstroom 29 van Amsterdam n. W. Afrika. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland 28 van B. Aires naar Amsterdam. Eemland (thuisr.) 29 van Bahia. Montferland (uitreis) 29 te Santos. Zaanland 29 v. Buenos Aires te Amsterdam. KON. NEDERL STOOMBOOT MIJ. Achilles 28 van Savona naar Livorno. Bennekom Chili n. Amst. 28 v. Liverpool. Faima 28 van Lissabon naar Setubal Hermes 28 van Lissabon naar Tunis. Irene 29 van Hamburg te Amsterdam. Luna 28 van New York te San Juan (P.R.) Mars 28 van San Antioco naar Genua. Nereus 29 van Gothenburg te Aarhuus. Saturnus 29 van Amsterdam te Rotterdam. Theseus Amst. n. Kopenhagen p. 29 Holtenau Titus Venetië n. Amsterdam 28 van Algiers Vesta 29 van Napels te Amsterdam. Amazone 29 van New York n. Port au Prince. Euterpe 29 van Bordeaux naar Amsterdam Boskoop 27 van Valparaiso n. Talcahuano. Merope (th.) 28, 300 m. W.Z.W. v. Land's End Orion 29 van Rotterdam naar Oran. Juno 28 van Constantza te Stamboul. Pluto 29 van A'dam naar Kopenhagen Hebe 29 van Malta te Piraeus. Rhea Rotterdam n. Algiers p. 29 Gibraltar Hercules 29 van Amsterdam te Hamburg, Simon Bolivar 2ft v. Amst. n. W. Indie. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha 23 van Soesoe n. B.-Papan, Calcutta. Agnita 17 van van Purfleet naar Curacao. Mirza 27 te Curacao naar Spezia, waarsch. Haifa, Pauillac, Rouaan. MEYER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Stentor 29 v. Amst. n. Batavia via Swansea. City of Evansville (th.) pass. 29 Gibraltar. Sarpedon Japan n. R'dam 29 te Shanghai. Bellerophon Rott. n. Japan 29 te Shanghai Agamemnon Japan n. Rott. 29 te Penang. Alcinous Batavia n. Amst. 28 v. Port Said. Glenshiel Dairen n. R'dam 27 v. Colombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat 30 van B. Aires te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitr.) 28 van Colombo. Garoet (thuisreis) p. 29 Finisterre. Kota Agoeng (thuisreish) 28 van Belawan. Sitoebondo (uitr.) 28 van Makallah. Baloeran (thuisreis) 29 van Singapore. Kerstosono (uitreis) p. 29 Ouessant. Indrapoera (thuisreis) 29 van Gibraltar. Buitenzorg (thuisr.) p. 29 Ouessant. Indrapoera (thuisr.) 29 (3 n.) van Tanger. Dempo (uitr.) 29 (5 n.) van Southampton. WIJK LIJN. Winterswijk Sundsvall naar Portland (Me) 28, 50 mijl Oost van Wick. Naaldwijk 29 v. Nordenh. n. H. v. Holland v.o. Stolwijk, Tyne n. Bayonne p. 27 Flramb. Head. Hauler wijk, Morphoubaai n. Rott. 28 v. Oran. STOOMVAAR! MIJ. NEDERLAND. Bintang (thuisreis) 29 van Port Said. Poelau Laut (uitreis) 28 van Suez. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 28 te Genua, AANGEKOMEN. 28 April: Maaskerk s.s. Hamburg Jaarstroom s.s. Hamburg Hontestroom s.s. Londen Olga m.s. Londen Hada m.s. Danzig 29 April: Sambre m.s. Rotterdam. Irene s.s. Hamburg Enid Mary s.s. Goole Zaanland s.s. Buenos Aires Vesta s.s. Midd. Zee Bloemfontein m.s. Hamburg Malmanger m.s. Antwerpen Marne m.s. Ipswich VERTROKKEN. 28 April: Hercules s.s. Hamburg- Oranje m.s. Kings Lynn Rijnstroom m.s. Bristol Jellicoe Rose s.s. Londen Ajax s_s. Gdynia Saturnus s.s. Midd. Zee Queenworth s.s. New Castle Texelstroom s.s. Liverpool 29 April: Sambre m,s. Parijs WERELDSCIIEEPSBOUW. Eerste kwartaal 1938. Totale hoeveel heid scheepsruhnte in aanbouw vrij wel gelijk aan die van liet vorige kwartaal. Volgens statistiek van Lloyds Register of Shipping waren uit. Maart 1.1. op de werven van Gr. Brittannië en Ierland in aanbouw aan schepen boven 100 bruto reg. ton 239 schepen met 1.089.077 ton, tegen 256 schepen met 1.125.426 ton aan het einde van het vo rige kwartaal. In de overige landen waren in aanbouw 588 schepen met 1.805.619 ton tegen 57 'met 1.774.758 ton in het vorige kwartaal. Op de gezamenlijke werven der wereld waren dus uit. Maart onder handen 827 schepen met 2.894.696 ton, tegen 763 schepen met 2.900.184 ton op uit. December 1.1. Hiervan stonden o.a. op stapel: in Nederland 118 schepen met 310.667 ton (vorig kwartaal) 92 schepen met "'.938 ton); in Duitschland 134 schepen met 370.118 ton (114 met 369.354)in Italië 22 sche pen met 159.685 ton (11 met 106.850)in .Frankrijk 11 schepen met 75.010 ton (9 met 69.330); in Zweden 30 schepen met 119.880 ton (30 met 128.980)in Japan 90 schepen met 303.779 ton (83 met 305.460). In Nederland werden in het afgeloopen kwartaal te water gelaten 35 schepen met 44.113 ton en de kielen werden gelegd voor 53 schepen met 81.461 ton tegen resp. 27 schepen met 41.505 ton en 36 schepen met 77.221 ton in het vorige kwartaal. .(Alg, Handelsblad L

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9