EE Dickie en de Verborgen Schat MEI-BETOOGINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Vliegtuig met 19 inzittenden te pletter gevlogen. I Waldorp Stofzuiger j RADIO-KOOI PROGRAMMA MAANDAG 2 MEI '1936 Henlein herhaalt zijn eischen van Karlsbad. Incident te Troppau. Havas meldt uit Praag: De viering van den eersten Mei heeft Praag de gelegenheid ge geven te betoogen in nationalen zin. Bijna 50.000 personen, die allen de nationale drie kleur droegen, trokken gedurende tvfee uren door de straten der stad. Alle partijen hadden bij deze gelegenheid afgezien van hun insignes en vlaggen. Alleen de communisten hadden zich afzijdig gehouden van deze betooging der nationale eenheid. Op het plein voor het raad huis kwamen ongeveer 40.000 menschen bij een. Er werden vaderlandsche liederen ge zongen en de burgemeester hield een toe spraak, welke hij eindigde met de woorden: Men moet werken voor den vrede, maar men kan ook voor den vrede strijden. De communisten hadden een eigen stoet gevormd. De Sudeten Duitschers hadden groote Mei- betoogingen georganiseerd, o.a. in Gablonz, Liberec en Podmokly, waar verscheidene spre kers, o.a. Henlein, het woord voerden. Een incident. Het persbureau Ceteka maakt melding van 'een incident, dat zich heeft voorgedaan in Opava (Troppau), waar de betoogingen door de plaatselijke autoriteiten verboden waren. Zaterdagavond kwam het daar tot twisten tusschen Tsjechen en Duitschers, zoodat de politie moest ingrijpen. Daarbij werden drie menschen gewond, twee Duitschers en een Tsjech. Een der Duitschers, de advocaat HampelZattig, kreeg een hersenschudding. Op last van den minister van binnenlandsche zaken is de directeur der staatspolitie naar Troppau vertrokken om een onderzoek naar dit betreurenswaardig incident in te stellen. Het Duitsche nieuwsbureau geeft de vol gende lezing van het incident: De Tsjechische politie te Troppau heeft in samenwerking met communistische elementen groepen Sudeten-Duitschers, die de grootste discipline bewaarden, neergeknuppeld. Daarbij werd de advocaat, dr. Hampel'Zattig door zes agenten half doodgeslagen, zoodat hij in' levensgevaarlijken toestand naar een zieken huis gebracht moest worden. Een '56-jarige vrouw, die de politie gematigdheid verzocht, werd eveneens neergeslagen. In een andere straat werden jonge Sudeten- Duitschers door 500 Tsjechen, die in gesloten afdeeling marcheerden, in het nauw gebracht. Ordebewaarders der Sudeten-Duitsche partij verhinderden ernstige botsingen, terwijl de Tsjechen door leden van een militairen post tot verdere uitdagingen werden opgezet. Een ordebewaarder werd door de Tsjechen geslagen. De Sudeten-Duitsche afgevaardigde Künzl heeft aan den minister van binnen landsche zaken een telegram gericht waarin hij protesteert tegen het onwettige optreden dér Tsjechische politie en de afzetting van den politiecomjmandant te Troppau eischt". In Gablonz heeft Konrad Henlein ter gelegenheid van de 1 Mei-tetooging een redevoering uitgesproken,. waarin, hij o.a. zeide, dat de eischene die spr. in Karls bad gesteld heeft geen maximale eischen zijn. Het zijn de eenig mogelijke, die spreker als juist nog voldoende basis beschouwt, waarop het nationale probleem kan worden opgelost. Niemand heeft het recht de voorstellen van Karlsbad als een oorlogsverklaring op te vat ten, tenzij men niet den vrede, maar den oor log wil. Ons doel, aldus spreker, is de volle dige rechtsgelijkheid in den staat. Ik herhaal: Wij zullen ons nooit accoord verklaren met de positie van een minderheid in den staat en nooit den Tjsechen voorrechten in den vorm van heerschappij-aanspraken welke hen boven ons stellen, toe kennen. Wij achten den tegenwoordigen rechtstoe stand, van den staat in strijd met de beloften en toezeggingen der Tsjechische vredesdele- gatie, met het verdrag van St; Germain en met de grondrechten van de 'grondwet en kunnen dien rechtstoestand derhalve ook niet als basis voor een duurzame reorganisatie van de staatsverhoudingen erkennen. Wij zijn wel bereid de grondwet als punt van uitgang voor het ter hand nemen van de oplossing' van het probleem te beschouwen, doch leggen er te gelijkertijd den nadruk op, dat de grondwet tot stand is gekomen met volkomen uitscha keling van de Sudeten Duitschers en niet vol doende, recht doet wedervaren aan het kern probleem van den staat, het nationale pro bleem. Het gaat ons hier niet om doode pa ragrafen, maar om het levende recht van de Duitsche volksgroep, dat wij grondwettig ver anderd willen zien. Dat is in de tegenwoor dige grondwet niet het geval. Het gaat dus in zekeren zin om niets anders dan om de zin rijke aanpassing van de grondwet aan feite lijke toestanden en behoeften. Ik verklaar openlijk: Wij willen geen voor rechten tegenover een ander volk in Tsjecho Slowakije, maar wij willen ook geen mindere rechten hebben. Vrede in het Boheemsche gebied is slechts mogelijk op basis van volledige rechtsgelijk heid en van de verzekering van het recht matige vestigingsgebied mogelijk is. Wat mijn woorden van Karlsbad betreft over de ver houding van Tsjecho Slowakije, zijn bondge- nooten en Duitschland, ik heb daarvan niets terug te nemen, noch daaraan iets toe te .voegen. Betooging- van Tsjechen en Slowaken. Ter herdenking van den eersten Mei van het jaar 1918, toen Tjsechen en Slowaken te Liptavsky Svaty Micuias in Slowakije bijeen kwamen om uiting te geven aan hun eenheid en aan hun wil, als vrije en onafhankelijke menschen te leven, heeft de regeering de mi nisters Derer, een Slowaak, en Gezek, een Tsjech, afgevaardigd naar het 1 Mei-feest in deze stad. Derer zeide in zijn toespraak, dat de Tsjechische en Slowaaksche volken ge meenschappelijk willen leven. De beschuldi gingen, als zouden de Tsjecho Slokaaksche regeeringen de Slowaken hebben onderdrukt, moeten beslist verworpen worden. Als wij, al dus de minister, de wereld toonen, dat wij onze eenheid willen verdedigen, zal niemand onze grenzen durven te schenden. Groot bouwprogramma voor Miinclien. Het bouwprogramma voor de stad München, .,de hoofdstad der beweging", omvat, naar het D.N.B. meldt, een nieuw spoorwegstation, een ondergrondschen spoorweg Noord-Zuid en OostWest, theaters, sportgebouwen, hotels, musea en partijhuizen. Bovendien zullen vóór 1945 12.000 volkswoningen, 18.000 woonhuizen en 12.000 woningen van middelbaar en groot formaat gebouwd worden.. Mesland Derde Internationale eischt wapenen voor Spanje. Mei-oproep tot de „proletarische arbeiders van de geheele wereld". Ter gelegenheid van den lsten Mei heeft het bestuur van de Communistische Interna tionale te Moskou een oproeping tot de „pro letariërs" en arbeiders van de geheele we reld" gericht, waarin o.a. gezegd wordt: „Namens de millioenen arbeiders en in het belang der verdediging van het Spaansche volk, stelt de Communistische Internatio nale opnieuw aan de socialistische en vak- internationales voor, een internationaal ar beiderseenheidsfront te vormen. Kameraden, trekt met 1 Mei de straat op. Vormt een strij derscolonne van het internationale arbeicls- eenheidsfront voor doeltreffende hulpver leening aan het Spaansche volk. Wapenen Voor Spanje!". Vier der inzittenden omgekomen. Havas meldt uit Bar le Due (dep. Meuse), I April: In de omgeving van Bar le Due is een sportvliegtuig neergestort. Vier inzitten den kwamen om het leven, de vijfde werd ernstig gewond. Amnestie voor veroordeelde partij- gangers in Duitschland. Duitschland. Parade van het, Roode Leger. Worosjilof. Op het Roode Plein is Zondag de 1 Mei parade emt'-cïe daaropvolgende betoogïng ge houden. Op de treden van het mausoleum van Lenin hadden plaats genomen Stalin, Molotof. Kalinin, Kaganowitsj, Dimitrof, Jesjof én vele andere op den voorgrond tre dende persoonlijkheden. De parade stond on der leiding van generaal Boedjonny. Wo rosjilof hield één toespraak., .tot de troepen, waarin hij' o.a. de groeten van'het Roode Le ger aan de Spaansche regeeringstroepen en aan de Chineesche strijdkrachten uitsprak. In kortew.oorden sprak Worosjilof voorts over de „vernietiging van de verraders in het binnenland". Woelige Zondag in den lande. Bij de 1 Mei-viering hebben zich verschei dene incidenten voorgedaan. Op het Mura- nofplein te Warschau ontplofte een helsche machine op een plaats, waar een Joodsche stoet zou passeeren. Daar de weg van den optocht op het laatste oogenblik gewijzigd was, werd geen der betoogers gewond, doch twee voorbijgangers liepen verwondingen op. Te Lwow werden verscheidene personen ge wond door de ontploffing van een naar een socialisten optocht geworpen projectiel. Te Kielce raakten nationaal-democraten en so cialisten slaags: iemand kwam om het leven en zeven menschen werden gewond. Te Poznan werderi bij relletjes zes personen ge wond. Te Warschau betoogen 25.00 menschen in volkomen kalmte. De politie was versterkt om de aangekondigde tegenbetoogingen der uiterst rechtsche partijen te verhinderen. Het Meifeest van Grool- Duitscliland. Hitler zweert burgeroorlog- en klassenstrijd af. Het hoogtepunt van de viering van den 1 Mei-dag in Duitschland bestond in de be toogingen in den Lustgarten te Berlijn, waar een groote menigte bijeen was. In het midden van den Lustgarten was een Mei-boom uit Oostenrijk opgesteld. Tot de sprekers behoorde Adolf Hitler. Hij zeide o.a.: De Duitsche natie heeft haar binnenland sche twisten definitief begraven. De staat heeft een inwendige aaneengeslotenheid ge kregen door het nationaal socialistisch geloof, dat door de beweging wordt gedragen en aan de toekomst zal worden doorgegeven. Zonder dit zouden wij thans een permanenten oorlog in het binnenland hebben. Er waren menschen, die verklaarden: nooit meer oorlog, en die den oorlog voortdurend 'in het binnenland lieten voortrazen. Ik ken ook het parool: nooit meer oorlog. Het is ook het mijne. Daarom maakte ik Duitschland sterk en plaatste het op eigen voeten. Het parool moet echter niet luiden: nooit meer oorlog, maar ook; nooit meer bur geroorlog, nooit meer klassenstrijd. Hitier eindigde: Wij vieren thans den eer sten Mei vooral als een feest der vreugde. Zes en een half millioen Duitschers zijn in de grenzen van het rijk mede opgenomen. Dat brengt voor ons nieuwe taken met zich mee. Wat echter ook aan moeilijke problemen aan wezig moge zijn, ik twijfel geen oogenblik of in enkele jaren zullen wij met al deze proble men klaar zijn- De Moi-boom. In den loop van den nacht op Zondag was de Mei-boom, een groote den uit de Oosten- rij ksche Alpen door Seyss Inquart in den Lust garten „gewijd". In zijn toespraak zeide Seyss Inquart, dat deze boom symboliseert, dat de Oostenrijkers thans Duitschers zijn. Vervol gens werden naast den boom twee reusachtige Mei-vuren ontstoken. Zondagochtend "zijn 150.0-00 leden van de Hitlerjeugd naar het Olympisch stadion ge trokken, waar .Goebbels, Baldur von Schirach. en AdoifHitler het woord hebben gevoerd. Franscli sportvliegtuig verongelukt. Amnestiebesluit van beperkten omvang. 'Havas meldt uit Berlijn, 30 April: De door Hitier uitgevaardigde beperkte amnestie heeft in Duitschland een zekere teleurstelling- ge wekt. Over het algemeen had men, na het resultaat der volksstemming van 10 April, op een mild gebaar van den Führer gerekend en wel op een amnestie, waarvan zooal niet alle vroegere politieke tegenstanders van het nationaal-socialisme, toch ministens talrijke protestanten en katholieken geprofiteerd zouden hebben, die sedert maanden gevangen zitten omdat zij datgene gepredikt hebben, wat zij als de Christelijke waarheid beschou wen. Zoo zit ds. Niemöller nog steeds gevan gen in het concentratiekamp van Sachsen- hausen. De afgekondigde amnestie evenwel blijft beperkt tot de „kameraden" der partij, die zich vóór 10 April hebben schuldig gemaakt aan overtredingen Deze amnestie schijntuitsluitend ten doel te hebben om dissidente elementen in de partij te verzoenen. Men vraagt zich af waarom er geen algemeene amnestie is afge kondigd, waarop op Hitler's verjaardag, 20 April j.l. gerekend was. Naar verluidt zou de Gestapo zich hiertegen gekeerd hebben. Veroordeelingen tot een half jaar vallen onder het besluit. Een nader Havasbericht meldt uit Ber lijn: De amnestie geldt voor politieke delinquen ten, veroordeeld tot niet langer dan een half jaar gevangenisstraf, indien de veroordeelini nog niet ten uitvoer gelegd is. Zij geldt voor waardelijk voor veroordeelden tot straffen tusschen zes maanden en een jaar, indien het vonnis nog niet ten uitvoer gelegd is. Samen zwering tegen de veiligheid van den staat eh verraad vallen buiten de amnestie, die ook niet geldt voor hen, die van een schandelijke geestesgesteldheid blijk geven. De wet spreekt niet over degenen, die in een concentratie kamp zijn opgesloten en schijnt niet bedoeld te zijn voor hen, die daar door de Gestapo werden geïnterneerd zonder door de recht bank veroordeeld te zijn. Engelsclie schilderijenroof opgehelderd? Antiquair gearresteerd. Te Ashford. in Kent is Zaterdag zekere George Owen gearresteeid.iemand die door gaat voor antiquair. Hfr.wordt er van beschul digd de hand te hebben gehad iri den-schil derijendiefstal, welke in Chilham Castle is ge pleegd. Ontzettend ongeluk in de Apennijnen. Passagiers keerden terug van het Vorstelijk huwe lijksfeest te Tirana. Albaneesche gezant te Rome onder de slachtoffers. KEMA KEUR en goedgekeurd 0osterduinweg84, IJmuiden-Oost, Tel. 4264 I (Adv. Ingez. Med.) -EN vliegtuigramp van ont stellenden omvang heeft zich Zaterdagmiddag in de Apennijnen afgespeeld met een toestel' van de lijn Tirana— Rome. Zondagmorgen vroeg werd te Rome een bericht ge publiceerd, dat reeds het erg ste deed vermoeden omtrent het vliegtuig, dat met negentien personen aan boord waar onder diplomaten en journalis ten om half twaalf den vorigen middag uit de Albaan- sche hoofdstad was vertrokken. Aanvankelijk werd aangenomen, dat het toestel in de Adriatische Zee was gestort.Later op den dag kon Havas echter met zekerheid melden, dat het vliegtuig bij Maranola, niet ver van Formia halverwege tusschen Rome en Napels tegen een berg was te pletter gevolgen en in brand ge raakt. De uit vier leden bestaande beman ning en de vijftien passagiers, allen terugkeerend van het vorstelijk hu welijksfeest in Tirana, zijn bij de ramp om het leven gekomen. Onder de laatsten bevinden zich de Albaansche gezant te Rome en de consul-honorair van Albanië te Rome. Tot de passagiers behooren verder vijf Duitschers, een Amerikaansche, een Griek, een Engelschman en vijf Italianen. Herders ontdekten het wrak. Aan de Courant ontleenen wij nog het vol gende: Niemand is van d.eze ramp getuige geweest. Terwijl de verbrande romp van het toestel daar op vier K. M. afstand van Formia hoog in de bergen lag, zocht men met talrijke vlieg tuigen de route Brindisi-Rome af, doch zon der resultaat, zoodat bij velen de gedachte postvat-te, dat het vliegtuig in zee was ge stort. Aan de onzekerheid kwam eerst Zon dagmiddag om drie uur, 24 uren nadat de ramp had plaats gevonden, een einde, Eenige herders, die in de bergen van Maranola hun vee weidden, hadden het toestel gevonden, Zij begaven zich onmiddellijk naar het dichtstbijzijnde dorp, waar men de autoritei ten te Formia telefonisch van de droevige vondst op de hoogte stelde. Een in alle haast samengestelde reddings expeditie had inmiddels den berg beklommen en bracht het stoffelijk overschot van de slachtoffers naar het dal, waar men hen op het kerkhof van Maranola voorloopig bijaette. Het was een droeve rouwstoet, cüe daar naar het kleine kerkhof van het dorpje trok, De dorpelingen droegen de lijkbaren, onder het toezicht van eenige autoriteiten der Italiaan- sche luchtvaart, die inderhaast uit Rome ver trokken waren. Daar op het kleine kerkhof wachten de dooden op de beslissingen die hun familielden met betrekking tot de definitieve bijzetting zullen nemén. Kostbare lading aan boord. In het toestel bevond zich ook een zending goud, platina en diamanten ter waarde van twee millioen gulden. Deze kostbare lading is het eigendom van Parijsche en Weensche juweliers. die op verzoek van koning Zog eenige collecties naar Tirana hadden gezon den, opdat zijn bruid hieruit haar keuze zou kunnen doen. Aanvankelijk meende men, dat ook deze lading bij de ramp geheel ver loren was gegaan. Naar 'tblad verneemt zijn de kostbaarheden, die overigens tegen vliegonge vallen verzekerd waren, teruggevonden. Al wie een gewoon pak heelt gekocht, moei er later wel spijt van krijgen bij Kreymborg met liever een Waarborg-Costuum te hebben genomen. öiiéenbj KREYMBORG (Adv. ingez. MecL.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC Benesj zendt Hitler een Meigroet. In een te Praag gehouden rede wijst de president op de verbondenheid van Tsjechen en Duitschers. Het D.N.B. verneemt uit Praag, dat dr. Be nesj, de president van Tsjecho-Slowakije aan Hitier een 'telegram heeft gezonden, waarin hij dézen ter gelegenheid van het nationale 1-Meifeest zijn beste wenschen aanbiedt. Havas meldt ons, dat Benesj bij een bezoek o.a. zeide: „Het doet mij genoegen vast te stellen, dat uw ac tiviteit, evenals de bouw van dit nieu we huis het resultaat zijn van samen werking tusschen Tsjechen en Duit schers. Ik blijf herhalen, dat er on eindig meer dingen zijn, die ons ver binden dan dingen, die ons scheiden. Slechts oogen, die voor de feiten ge sloten zijn, zien het niet". Een juist gekozen naam. De hartvormige cachets welke zoo buiten gewoon goedhelpenbij Gevattekoude, Griep en allerlei pijnen, kregen den naam van Mijnhardtjes, omdat ze hartvormig zijn en gefabriceerd worden door den bekenden Apotheker-fabrikant Mijnhardt te Zeist. Dezz fabrikant van dit geneesmiddel aan. (Adv. Ingez. Med.) KALIfl. Maar toen Dickie zoo een heelen tijd gedwaald en gezocht had en hij nog steeds den goeden weg niet gevonden had, werd hij moe en ging op den wortel van een grooten boom zitten. Hij zuchtte en staarde het donkere woud in. Daar zit ik nou. Vriezen we dood, dan vriezen we dood. Maar wat moet ik nou toch beginnen? Ik kan toch hier niet blijven slapen, vannacht? Maar wat dan? Ik zou niet weten, hoe ik er op het oogenblik uit moest komen. Ik ben geheel verdwaald! Zoo zat Dickie een tijdje in zichzelf te praten, terwijl hij al slaperiger en slaperiger werd Hij knikkebolde zelfs. Maar plotseling was hij weer klaar wakker. Had hij niet iets gehoord, voetstappen of zooiets? Wat was dat voor geluid geweest? O weé, bromde hij. Als dat maar weer geen dieven, zijn! Hij keek angstig om zich lieen, maar zég'nog niets.... DINSDAG 3 MEI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. KRO - uitzendin g. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12,Berichten. 12.15 KRO-Orkest (1.001.20 Q-ramofoonmuziek). 2.— Voor de vrouw. 3.Kniples. 4.KRO- Orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO- Melodisten: en solist. (5.456.05 Gelukwen- schen). 7.Berichten. 7.15 Causerie: Pyg meeën van West-Afrika. 7.35 Sportpraat-je. 8.00 Berichten A.N.P., Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-Orkest. 9.— Reportage. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Gramofoonmuziek. 10,30 Berichten A.NP. 10.40 Lajos Veres en zijn Hongaarsch orkest. 11.0512.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM H, 301,5 M. AVRO - Uitzending. 6.307.00 R.V.U. 8.Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30Ensemble Jet ty Cantor. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1. Omroeporkest en Gramofoonmuziek. 2.45 Kniples 3.45 Vioolvoordracht. 4.30 Kinder koorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Aeolian- Orkest en soliste. 6.30 Causerie „Afrikaansche en Nederlandsche cultuur". 7.Voor de kin deren. 7.10 Medische wenken. 7.20 Avro-Dans- orkest. 7.45 Z. Exc. Mr. C. M. J. F. Goseling: „De nationale reclasseeringsdag". 8.Berich ten A.N.P., Mededeelingen, Gramofoonmuziek. 8.30 De Bonte Dinsdagavondtrein. (9.30—10.— Gramofoonmuziek). 10.45 Sportreportage. 11.— Berichten A.N.P., hierna: het AVRiO- Dansorkest. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.05—10.45 Reportage. 11.05 Gramiofoon- muziek. 11.35 Actueele causerie. 12.05 Gramo foonmuziek. 12.35 Sportreportage. 12.50—1.20 Het Norris Stanley-Sextet. 3.20 Causerie „The Island of Bliss". 3.35 Gramofoonmuziek. 3.50 De Radio Romancers e.a. 4.20 Gramofoon muziek. 4.35 Sportreportage. 4.50 Uit Boeda pest: Het Boedapester Concertorkest en so listen. 5.20 Berichten. 5.45 Het Shadwick- Strijkkwartet en solist. 6.20 Yascha Krein's Zigeunerorkest. 7— Literaire causerie. 7.20 Filmuitzending. 8.20 Berichten. 8.40 Nieuws uit Amerika. 9— BBC-Orkest en solist. 10.05 Declamatie. 10.20 Het Grosvenor House- 1 Dansorkest 10.50—11.20 Dansmuziek (gram.- platen) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.55—8.05 9.10 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Bailly-Orkest (Om 12.50 Zang). 2.05 Vioolvoordracht. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Piano voordracht. 4.20 Derveaux-Orkest 7.35 Manuel trio en solist. 8.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Het Rheinïsche Landesorkest. 11.20 omroeporkest. 1.30 Popu lair concert. 3.20 Concert. 4.50 Solistenconcert. 6.30 Gramofoonmuziek.. 7.30 Cabaretprograma 7.5011.20 Gevarieerd concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Emmi Goedel—Dreising's Kinderkoor en solisten. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Politiek Dagbladoverzicht. 8.35 Symphonieconcert (gr. opn.) 9.20 Berichten,9.30 Klarinet, viola en .piano. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Gevarieerd "concert

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3