Haarlem in 't a.s. Cricket-seizoen Ajax wint de honkbal-finale Nieuw wereldrecord van Ragnhild Hveger Jaarvergadering de openingswedstrijden in Ragnhild Hveger w A A K P A G 2 MEI 1938 ZWEMMEN Uit KOPENHAGEN: Tijdens de ju bileum-wedstrijden van de Dansk Kvinde Gymnastik Klub is Ragnhild Hveger op de 500 meter er in geslaagd, haar eigen wereldrecord met niet minder dan 6.6 sec. te verbeteren en te brengen op 6 min. 39.1 sec. Het oude record had zij op 14 Juni 1936 te Kopenhagen gevestigd, toen zij Willy den Ouden op dezen afstand als we reldrecordhoudster onttroonde. Ragnhild Hveger verbeterde dit wereld record in een wedstrijd, waaraan geen Neder- landsche meisjes deelnamen. Over de prestaties van de zwemsters van de R.D.Z. mag men zeer zeker tevreden zijn. De 4x100 meter estafette-ploeg moest het afleggen tegen de jubileerende vereeniging, maar in dien men bedenkt, dat de R.D.Z. slechts ruim één seconde boven het Nederlandsch record bleef, is het duidelijk, dat de verrichtingen van onze landgenooten ongetwijfeld verdien stelijk mogen worden genoemd. De uitslagen luiden: 4x100 meter borstcrawl estafette: 1. D.K.G., Kopenhagen, 4 min. 38.3 sec. (nieuw Deensch record); 2. R.D.Z.4 min. ,42,3 sec. 200 meter schoolslag: 1. Valborg Chrïstensen 3 min. 3.7 sec.; 2. Inge Soerensen 3 min. 5.2 sec.; 3. Lykke Larsen 3 min. 11.8 sec.; 4. Jeanne Groenendijk 3 min. ii2 sec. 100 meter borstcrawl: 1. Rie van Veen 1 min. '8.5 sec.; B. Birthe Ove Petersen 1 min. 9.1 sec.; 3. Jo Groene weg 1 min. 9.3 sec. 500 nieter borstcrawl: 1'. Ragnhild Hveger 6 min. 3'9.1 sec. (nieuw iWereld- en Europeesch record). DE PROMOTIE- EN DEGRADATIEWEDSTRIJDEN. De strijd om het al of niet voortbestaan dei- promotie- en degradatiewedstrijden is nog- steeds niet ten einde. Er zijn er, die er vóór zijn, dat No. laatst van de eerste-klassers automatisch moet de gradeeren ten koste van den sterksten tweede klasser. Vele anderen willen aan de eerste klassers, die daarvoor in aanmerking komen, nog een kansje tot behoud geven door het spelen van degradatiewedstrijden. Wij stellen ons indezen niet parftij, doch constateeren al leen feiten. We hebben de resultaten van de laatste tien seizoenen ins ons archief geraad pleegd en kwamen daarbij tot de ontdekking, dat bijna alle eerste-klassers de degradatie wedstrijden niet overleven. De resultaten van ons onderzoek waren als Volgt: 1927/'28: V.O.C. en Sparta degradeeren. 1928/'29: U.V.V. degradeert en Excelsior handhaaft zich. 1929/Y30 Haarlem degradeert en V. U. C. handhaaft zich. I930/'31Excelsior en E.D.O. degradeeren. 1931/'32 H.V.V. en H.F.C. degradeeren. 1932/!33: Blauw Wit en West Frisia degra deeren. 1933/'34 't Gooi en Hilversum degradeeren. 1934/'35: Overmaas degradeert en H.B.S. handhaaft zich, zij het ook pas na het spelen van een beslissingswedstrijd tegen H.V.V. in de promotie- en degradatie-competitie. 1935/'3i6: Hermes-'D.V.S. handhaaft zich en H.F.C. degradeert. l936/'37: R.C.H. en Z.F.C. degradeeren. Tot zoover deze seizoenen. En ook nu weer heeft een eerste-klasser het moeten afleggen, namelijk het Rotterdam- sche Excelsior. De andere eerste-klasser, Her- mes-D.V.S., heeft kans om behouden te blijven aJs ze op eigen veld kans ziet, een punt aan' Emma te ontnemen. En mocht laatstgenoem de winnen, zoodat beide clubs met vijf punt ten eindigen, dan is in ieder geval nog een beslissingswedstrijd noodig. THANS NOG GOLFBAAN, IN 1940 STADION? Volgens de plannen zal het terrein van de Komazawa-golf- club ten Zuiden van Tokio gebruikt worden om er een Stadion te bou wen, dat 100.000 menschen in de ge legenheid moet stellen de Olympische Spelen in 1940 van nabij mee te maken. slagen van De Weers, Freymuth, Verwey en Van der Lande. Na zijn één honkslag in de tweede beurt produceerde Van der Lande in de derde beurt zelfs een drie honkslag. Alles bijeen was het dan ook geen wonder dat H.H.C. II met groot verschil won. De eind stand was 19-2. In het restaurant op het R.C.H.-terrein reikte de heer Bleesing, de voorzitter van den N. H. B., de prijzen uit. A. Maas zal niet meer van de partij zijn Nu de zomersporten bezig zijn langzamer hand de wintersporten voor eenige maanden te verdringen en er reeds verscheidene vel den voor cricket in orde worden gemaakt, komt de vraag naar voren, wat zullen onze Haarlemsche eerste-klassers dit jaar doen?" Wat Haarlem betreft kan nu meer ver wacht worden dan in 1937, toen onze stad- genooten ter nauwernood aan de onderste plaats ontsnapten. A. Maas zal niet meer van de partij zijn, zoodat B. Kleefstra, zoo als trouwens ook reeds meestal het vorige seizoen het geval was, het elftal zal aanvoe ren, De wickets zullen weer in hoofdzaak ge nomen moeten worden door Ir. J. A. Allart en P. de Ruig, terwijl als change-bowlers even tueel O. Abendanon, H. de la Mar en P. de Lugt dienst kunnen doen. J. Voogd zal achter de palen naar wij hopen even schitterend en zoo mogelijk nog beter werk doen dan in 1937. Wat het batten betreft mag vooral veel verwacht worden van H. A. Healey, J. A. Al lart, de gebroeders De la Mar, B. Kleefstra, J. Voogd, K. Rijpma en H, W. Wessel, welke laatste twee spelers ook met fielden wel weer verdienstelijk werk zullen verrichten. Zeer waarschijnlijk zal in dit elftal, waarmede Haarlem dus de competitie zal beginnen, nog een kleine verandering komen, aangezien Haarlem nog de beschikking heeft over een jongen, veelbelovenden speler, die eventueel nog in het elftal zal worden opgenomen. Ook het tweede elftal zal niet veel ver anderingen ondergaan, zoodat captain G. Jansen het volgende team aan te voeren krijgt: J. de Boer, P. Goossens, A. Hartog, J. Mulder, P. Kruyt, A. v. d. Bergh. C. Fort- ;gens, J. Bouwes, C. Dekker en R. Buissink, een elftal, dat in de tweede klas wel een be hoorlijk figuur zal weten te slaan. ROOD EN WIT Rood en wit houdt hedenavond een ver gadering, waarin o.a. over de samenstelling van de elftallen gesproken zal worden. Ned. Cricketbond Zaterdagmiddag is te Amsterdam de jaar vergadering van den Ned. Cricketbond ge houden onder leiding van voorzitter Jhr. Mr. C. Feith. Op zijn voorstel werd een telegram van gelukwensch aan Prinses Juliana gezon den. De jaarverslagen werden goedgekeurd. V. R. A. kreeg de medaille voor het kampioen schap van Nederland. Door het vertrek van de heeren H. van Boven en Mr. H. W. Glerum bedroeg het aan tal bestuursleden op het oogenblik zeven. Het bestuur stelde voor, niet tot uitbreiding over te gaan. Na eenige discussie werd hiertoe be sloten. Medegedeeld werd, dat de M.C.C. op 20 en 21 Juli op het terrein van Rood en Wit zal spelen tegen een Nederlandsch XI zonder spelers van H.C.C. E.D.O. en H.H.G spelen gelijk E.D.O. en H.H.C speelden Zondag een zeer spannenden wedstrijd. De eerste twee innings brachten geen der partijen runs op. Pas in de derde haalde E.D.O. haar eerste punten bin nen. Nadat Van Dijk al tegenover Hofstra mis- gegrepen had, gaf hij Van der Schalie en Kel der vier wijd. Toen maakte Oosterveld een kostbare fout na een goeden slag van Kr. Zandstra. Daardoor konden Van der Schalie en Kelder over het thuishonk rennen en zoo de eerste punten behalen. Bij H.H.C. komt ook in de derde beurt nog geen punt binnen. Oosterveld krijgt door vier wijd wel een kans, hierbij nog geholpen door een keurig stoot- slagje van Pijnakker, maar een goede worp van S. Augustinus naar Van der Schalie doet Oosterveld op het derde honk sneuvelen. Pan man haalt het eerste honk niet en Jac Hartog wordt op keurige wijze door C. Zandstra uitge- vangen. Honkslagen van Alders en Van den Heuvel Reinders bezorgden H.H.C. in- de vierde beurt tenminste één run. En daar E.D.O. nu weer voor nul uit ging was na vier beurten de stand 2—1 voor E.D.O. Tot nu toe had Van Dijk voor H.H.C. ge bowld. In de vijfde innings begon Pijnakker te werpen. Na tweemaal vier wijd gegeven te hebben liet hij dit werk echter maar weer aan Van Dijk over. Die geeft ook nog een keer vier wijd, waarna Augustinus met een nuttig tikje Kr. Zandstra over de thuisplaat haalt. Door dat Vreenegoor op het eerste honk uitgetikt werd en Van der Putten op het tweede en Schijvenaar op drie slag uit ging, bracht deze beurt aan E.D.O. nog maar één run op. Toen H.H.C. dus voor de laatste maal aan slag ging was de stand 3—1 voor E.D.O. De honks" van Hartog hielp echter Oosterveld over de thuisplaat, waarna Alders met een honkslag Hartog thuis bracht, waardoor de stand plot seling 3—3 geworden was. Ondertusschen wa ren al twee nullen gevallen daar Pijnakker en Panman beiden waren uitgevangen. Door een fout van Hofstra kreeg Baas nog gelegenheid het eerste honk te bereiken, maar Van den, Heuvel Reinders was zoo gelukkig niet. Die was de derde nul. zoodat- de wedstrijd in een gelijk spel eindigde. Bij de hierop volgende loting was E.D.O. de gelukkige winnaar en dus aangewezen om de finale tegen Ajax te spelen. E.D.O—AJAX 13-15 Ook deze wedstrijd was één en al spanning, al zag het er in het begin naar uit dat E.D.O. gemakkelijk zou winnen. Dat dit niet gebeurd is is voornamelijk te danken aan het feit, dat dat E.D.O. werper Schijvenaar slechts korten tijd werpen kon, daar hij ook nog een voetbal wedstrijd spelen moest. Nu werd die taak eeni- gen tijd overgenomen door F. Bos en later door Kr. Zandstra. C. v. d. Schalie heeft zelfs nog eenige keeren gebowld, maar geen van hen vergoedde de afwezigheid van Schijve naar. Ajax was slim genoeg van deze ver zwakking partij te trekken door zooveel moge lijk op vier wijd te spelen. Deze tactiek heeft den Amsterdammers zonder twijfel de over winning gebracht. lil de derde beurt geeft Bos al drie maal vier wijd en zonder dat er een honkslag aan te pas komt behaalt Ajax in deze beurt drie runs. In de vierde beurt begaat Bos de fout erg onbe suisd langs het eerste honk te gooien, welke fout E.D.O. op drie runs komt te staan. Twee goede vangen van C. Zandstra en een van Van der Putten bezorgen Ajax drie nullen, maar ondertusschen zijn vier runs behaald. Dank zij een aantal fouten in het Ajax veld werk heeft E.D.O. een derde beurt van zes runs gemaakt. In die beurt gaf Van der Putten een twee honkslag waarop twee spelers kon den binnen komen. Als E.D.Q. ook vier beur ten gespeeld heeft staat zij nog altijd met 10-8 voor. Hoewel Blomvliet niet erg in vorm is, wat bij deze koude niet te verwonderen is bij een werper, gaat verder de score van È.D.O. i slechts langzaam omhoog. Ei' valt nog slechts één honkslag, van Vreenegoor, maar het veld werk van Ajax is nu weer goed. In zeven beur ten is E.D.O. dan ook nog maar tot dertien runs gekomen. Ajax krijgt in de laatste beur ten niet anders dan vier wijd. Goed veldwerk van E.D.O. helpt hier niet tegen, want auto matisch schuiven de spelers over de thuis plaat. Als eindelijk de derde nul valt heeft Ajax het totaal van E.D.O. overschreden met twee runs en daarmee den wedstrijd met r 15-13 gewonnen. Voor de wedstrijden der eerste Wassers was nog de finale der tweede en derde klassers ge speeld door H.H.C. II en Schoten H. Schoten II had in dezen wedstrijd zeer wei nig in te brengen. Kleve noteerde nogal eens drie slag en van de spelers die vier wijd kre gen sneuvelden nog enkelen op de honken. Geen enkele honkslag werd geproduceerd en in totaal werden dan ook slechts twee runs behaald. Aan de andere zijde viel een ontelbaar aan tal keeren vier wijd. Daar tusschen door honk- CRICKET IN ENGELAND. OLYMPISCHE DAG. Nederland--Ned. Indië gaal niet door. Naar wij vernemen zal de voetbalwedstrijd tusschen Nederland en het Nederlandsch In disch elftal, welke ontmoeting in het kader van den Olympischen Dag op Zondag 26 Juni in het Stadion te Amsterdam zou wor den gespeeld, geen doorgang vinden. Onder handelingen met andere landen zijn thans begonnen. HET VOORDEEL VAN EIGEN TERREIN. Feijenoord iu haar stadion niet geslagen. Feijenoord heeft den laatsten thuiswedstrijd voor de kampioenscompetitie, waarbij Be Quick de tegenpartij was, met 31 gewonnen, waardoor zij een goede kans blijft behouden op den landstitel en tevens haar merkwaar dig record in het stadion gehandhaafd heeft. De elftalcommissie van den Ned. Hockey- bond heeft Zaterdag te Deventer het Neder landsch elftal samengesteld, dat op 15 Mei te gen Duitschland moet spelen. Onze ploeg werd als volgt samengesteld: Doel: Verhoven (M.O.B., den Bosch); Achter: De Waal (Amsterdam) en Ove- ring (Amsterdam) Midden: De Looper (Hilversum), Caviet (Gooi, Bussum) en Van der Veen (Nijmegen) Voor: Gunning (B.M.H.C., Haarlem) Schnitger (P.W., Enschedé), De Roos (B.M.H. C.), Sparenberg (Hilversum) en Esser (Togo, den Haag). De M.C.C. zal op 23 en 24 Juli in Den Haag spelen tegen H.C.C. Voorts zal aan het einde van Augustus door de Bootleggers weer een bezoek aan ons land worden gebracht. Op 11 en 12 September zal in Den Haag een wedstrijd gespeeld worden door het Ne derlandsch XI tegen de Rest van Nederland. Verder wordt op 15 Aug. te Tilburg gespeeld NederlandBelgië, waarbij het Nederlandsch elftal uit spelers van de overgangsklasse zal worden gekozen. BRADMAN SCOORT 258 TEGEN WORCESTERSHIRE. Duizenden belangstellenden waren op het terrein van Worcestershire aanwezig toen Fingleton en Brown de innings voor de Australiërs openden en Crisp, de Zuid-Afri- kaansche fastbowler, den eersten bal los liet. Reeds op 9 veroverde Crisp Brown's wicket, waarna Bradman's meesterlijke spel het glanspunt van den dag vormde. Bij de lunch waren er 112 runs voor het verlies van 2 wickets. Bradman op 37 staande scoorde na de hervatting van het spel op Crisp, Howorth, Martin en Perks buitengewoon snel. Van de eerste 80 runs van den stand voor het 4de wicket tusschen Bradman en Badcock, die 260 runs opleverde, scoorde Bradman er 73. In 1930 scoorde Bradman in den eersten wed strijd tegen Worcester 236*. in 1934 206 en thans 258, zijn 27ste dubbele century van de 69 honderden welke hij in groot-cricket bij een sloeg. Perks veroverde door een vang van Martin zijn wicket. Het totaal werd 4746 Badcock 67, Fingleton 41. Mc. Cabe 34). De stand van de overige wedstrijden is: Yorkshire 339 OSmailes 67, Wood 69) tegen de M.C.C. 46—1. Oxford University 229 (C. Kimpton 68, J. H. Grover 53) tegen Glou cester 1423. Jaarvergadering Ned. Dames Cricketbond. Zaterdag is te Amsterdam de jaarvergade ring van den Ned. Dames Cricketbond gehou den. De samenstelling van het bestuur werd als volgt: Mevrouw N. SabelsonNieuwenhuis, pres., mej. D. C. Roos, secr., mevr, A. Kappelhoff, penn. en mej. N. Roosjen en mej. L. Rutgers, comm. Dit seizoen zal de competitie bestaan lïit elftallen van Rood en Wit, A. C. C., Kam pong. Quick (N.) en A. M. V. G. Een Neder landsch Dameselftal zal van 24 tot 28 Juni twee wedstrijden in Engeland spelen tegen de Comp Cricket Club (Kent). Op 29 Mei en 12 Juni zullen oefenwedstrijden plaats heb ben, waarna het elftal voor Engeland zal wor den samengesteld. Ragnhild, jij bent niet te temmen In je jacht op het record, Ragnhild. ik doe ook aan zwemmen, Want ook ik bemin die sport. Ik kan duiken in het water Van een niet te hoogen kant En een oogenblikje later, Sla ik crawlslag naar jou trant. Heftig met mijn armen maaiend, Leg ik twintig meter af, Spetterend mijn beenen zwaaiend, En dan is het tempo straf. Als ik zoover hen gekomen, Lig ik meestal even stil, Dan wordt er wat rust genomen, Daar mijn adem niet goed wil. Ragnhild, neen, jij doet het heter, Dit probleem, daar sta ik voor: Hoe zwem jij'vijfhonderd meter In zoon tempo al maar door? Ragnhild, jij bent een jong meisje, Ik ben lang geen oude man. Maar ik huig het hoofd en prijs je, Dat je zooiets zoo maar kan. Met voor mijn verbaasde oogeh Zoo'n prestatie, voel ik mij, Als een schelvisch op het droge, Naast een bakvisch zooals jij. P. GASUS. De club van Van Heel heeft in de dertien maanden, dat ze op haar nieuwe terrein speelt, voor de competitie nog geen enkele nederlaag geleden. Feijenoord moet nu nog uit spelen tegen Heracles en D.W.S. HOCKEy Nederland B—West-Duitschland (1-2) Zaterdag is te Deventer een hockeywedstrij a tusschen het Nederlandsch B-elftal en West Duitschland gespeeld. Het spelpeil was slechts matig. Met rust hadden de Duitschers reeds een 2-0 voorsprong. In de tweede helft wist onze landgenoot Steinz tegen te scoren. De Duitschers wonnen verdiend met 2-1. DUITSCHLAND-NEDERLAND. Het Neclerlauclsch elftal gekozen. Op Zondag 1 Mei met zijn December- temperatuur hadden de Voorkaag- zeilwedstrijdcn plaats. Dit schilder achtige tafereel is een moment uit den wedstrijd der Pampus-klasse.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5