Onderzoek inzake Öss, Het is teverwachten dat.het. voorstel. van mi". Wendelaar tot het instellen van een par lementaire enquête inzake het gebeurde te Oss door de Tweede Kamer zal worden aangeno- men. Inmiddels hebben de overgeplaatste leden van de brigade maréchaussee te Oss een klacht over de motieven voor hun overplaat sing bij het ambtenarengerecht ingediend. Deze beide onderzoeken zullen al hetgene dat nog niet in deze aangelegenheid is duide- lijk geworden, ongetwijfeld aan het licht brengen. Wij mogen er ons over verheugen dat ons land over de instanties beschikt, die dergelijke zaken tot volkomen opheldering kunnen brengen en op wie de verplichting rust dat te doen, als een beroep op hen wordt ge daan. Er zijn vele landen waar zulke instan ties volkomen ontbreken en waar men zichzelf doof zou kunnen schreeuwen in zijn geroep om openbare rechtvaardiging. Dat de betrokken maréchaussées zich tot het ambtenarengerecht hebben gewend is niet verwonderlijk. Het raadselachtigste in de zaak-Oss is naar onze meening nog steeds het zeer scherp-gestelde regeeringscommuniqué, waarmee de minister van Justitie de maré- chaussée een standje gaf, dat achteraf niet bepaald gerechtvaardigd schijnt door zijn grieven. Want blijkbaar had hij alleen maar aan eenige menschen een zekere overmaat van-ijver te verwijten, die tot intrekking van hun onderzoekingstaak en tot hun overplaat sing" leidde. Hadden deze disciplinaire maat regelen niet rustig en zonder al dien ophef toegepast kunnen worden? Waarom werd een officiëele blamage toegepast, die niet alleen voor de Osscher brigade maar voor het heele wapen der Koninklijke Maréchaussee wel zeer onaangenaam en grievend moest zijn? Gezamenlijk zullen de enquête en het on derzoek door het ambtenarengerecht zeker ook op dit punt opheldering kunnen brengen. Overplaatsingen van politiemannen, ook van militaire, komen wel meer voor. Maar wij hebben er nimmer zoo'n communiqué bij zien verschijnen. Is de minister te dezer zake wat te overijld en te heftig opgetreden, dan zou het niet kwaad zijn als dat dan maar eens bleek. Ver gissen is menschelijk en in dit land beseffen wij toch nog wel dat iedere mensch fouten maakt. Dus zal ook den (verleden jaar voor het eerst opgetreden) minister Goseling dat overkomen. Misschien is het in dit geval ge schied. Het lijkt er tenminste veel op. De tijden zijn onrustig, de politiek is ver ward en achterdocht tiert welig. Vandaar dat sommige menschen erg veel zoeken achter deze en andere affaires. Vaak veel te veel, want de zucht naar sensatie en naar schade voor den politieken tegenstander doet er zich sterk bij gelden. Laten wij ons Hollandsch evenwicht ook bij deze dingen weten te bewaren. Sommigen zou men willen aanraden* Ga de historie van verschillende Europeesche landen ge durende de laatste vijftig jaar eens na, Ver gelijk eens wat in die landen en in Nederland gedurende dat tijdvak is gebeurd, hoe orde en regel er gehandhaafd zijn, hoe de wetten er zijn nageleefd. Zij zouden dan ook kunnen letten op de eerlijke nakoming van finanei- eele verplichtingen, op gevallen van corrup tie. op een heele reeks dingen. En dan zouden zij eens zien welk een uit stekend figuur Nederland in Europa heeft gemaakt! Maar dat is altijd gemakkelijk tegen te spreken.,., als men de historie niet kent. R. P. BEVERWIJK ZANGVEREENIGING DOOR ZANG TOT VRIENDSCHAP. De zangvereeniging „Door Zang tot Vriend schap" heeft haar jaarvergadering gehou den, welke zeer druk bezocht was. De secretaris en de penningmeesteresse brachten de jaarverslagen uit, welke werden goedgekeurd. Besloten werd de leiding van het kinderkoor wederom aan mevr. Kort toe te vertrouwen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Hommes en Noortman bij de acclamatie her kozen. De heer Bögenholz stelde zich niet herkiesbaar als secretaris. In zijn plaats werd de heer Verkerk ge kozen. De voorzitter richtte hierna woorden van dank tot den scheidenden secretaris voor het vele en goede werk, dat hij voor D.Z.T.V. had verricht. In de controle-commissie werden gekozen mej. Wesselingh en de heeren Kort en Gale- sloot. In de propagandacommissie namen zitting de dames De Boer en Van Aalst en de heeren Post, van Galen en Noortman. De heer Leo Pielage werd herbenoemd als dirigent. De viering van den eersten Mei. Feestvergadering in „Odcon". Gisteren hebben de moderne arbeidersbe weging en de S.D.A.P. den 1-Mei dag gevierd, waaraan honderden hebben deelgenomen. Op het terrein van den N.A.S.B. op Tus- schenwijk werd een kinderfeest gehouden voor kinderen van alle organisaties der mo derne arbeidersbeweging, onder leiding' van de Sociaal-Democratische Vrouwenclub. Me dewerking aan dit feest verleenden de A.J.C. en Nederlandsche Arbeiderssportbond. Met zang, dansen en allerlei spelletjes zijn de kin deren bezig gehouden. Ondanks de minder goede weersomstandigheden hebben de kin deren zich uitstekend vermaakt, zoodat dit onderdeel van de 1 Mei-viering geslaagd mag heeten. Des avonds kwamen op het parkeerterrein een groot aantal leden van de S.D.A.P. en moderne vakbeweging bijeen voor het hou den van een optocht, waarin verscheidene vlaggen en vaandels werden meegevoerd. De Arbeidersmuziekvereeniging „Voor waarts" van iJmuiden heeft aan deze de monstratie muzikale medewerking verleend. Na dezen rondgang, die door de voornaam ste straten van Beverwijk ging, werd in ge bouw Odeon een avondvergadering gehou den. In enkele oogenblikken was de zaal ge vuld, zoodat velen- zelfs teruggestuurd moesten worden en anderen met een staan plaats genoegen moesten nemen. De heer Ph. van Groningen, voorzitter van het Mei-comité, betrok in zijn welkomst woord speciaal de heer W. Thomassen, N.A. S.B., A.J.C. en de arbeiderszangvereeniglng „De Daad", welke aan deze vergadering me dewerking hebben verleend. De arbeiderszangvereeniging „De Daad" opende het programma met een compositie van haar directeur, den heer P. J. Potgieser. Achtereenvolgens zong het koor nog „Vrede", „Wij stemmen rood" en „Paraat". Het optreden van A.J.C. met eenige zang stukjes én dansen viel buitengewoon in den smaak. Na een demonstratie van de Sportbonders, onder leiding van den heer Onstenk, kreeg de heer w. Thomassen het woord voor het uit spreken van de 1 Mei-rede, waarin hij er op wees, dat het Meifeest langzamerhand weer de eigen klank krijgt van vroeger. Op dit. Meifeest staat iedereen nog uit vrijen wil, in tegenstelling met vele andere landen, waar het 1 Meifeest een plicht is en daardoor een caricatuur is geworden van wat het vroeger was. Vervolgens onderwierp spr. de zwakke hou ding van den Volkenbond aan een zeer scherpe critiek, waarin hij de laksheid van den Volkenbond bij het optreden van Italië in Abessynië en van Japan in Mandsjoekwo fel hekelde. De burgeroorlog in Spanje, waarin volgens spr. Duitschland en Italië de hoofdrollen spe len, noemde hij een Europeeschen oorlog tus- schen Spaansehe grenzen. De Spaansche re publiek mocht zijn kans onder de linksche regeering, die nog in de kinderschoenen stond, niet hebben. Het oorlogsgevaar schuilt in de eerste plaats in de fascistische landen, die een groote dosis brutaliteit aan den dag leggen. Men weet vandaag niet, wat Duitschland morgen zal doen, aldus spr. en hij wees in dit verband op Oostenrijk. Het oorlogsgevaar is in de laatste weken grooter dan ooit te voren. Tsjecho-Slowakije leeft voortdurend in een dreiging en komt deze dreiging tot uiting, dan ondergaat dit land dezelfde ge volgen als Oostenrijk. De dam, die Enge land en Frankrijk hebben opgeworpen, is volgens spreker ook. zwak te. noemen. .Van de macht van Rusland, dat Hitier voor zijn Oostelijke grenzen had te vreezen, is bijna niets meer over. De processen, die langza merhand alle kopstukken van dit machtige rijk hebben uitgeroeid zijn hiervan wel de directe oorzaak. In de binnenlandsche verhoudingenlig gen tal van groote vragen op een oplossing te wachten. Het ondérwijs,; de werkloosheid en hetrléger zijn hiervan 'wél de grootste. Voor het onderwijs alleen al bestaat een waschlijst van vragen. 12000 jonge onder wijzers staan te wachten op maatregelen, die verbetering zullen brengen. De uitlatingen van minister Slotemaker de Bruine in de Tweede Kamer over de leerlingenschaal, waar alleen voor de ergste gevallen ingegrepen zal worden, zijn echter van dien aard dat van verlenging van leerplicht wel heelemaal niets zal komen, aldus spr. Ook voor de bestrijding der werkloosheid, die het geheele volkondermijnt, en waar voor de werken evenals de benoodigde gel den voor de hand liggen, wordt heel weinig gedaan. De Scandinavische landen hebben voor de bestrijding der werkloosheid het goede voorbeeld gegeven. Met een krachtig betoog om de arbeiders beweging zooveel mogelijk te versterken en te steunen, besloot de heer Thomassen, zijn rede, die met een dankbaar applaus werd beloond. De heer Van Groningen heeft den heer Thomassen met eenige warmgestemde woor den dank gebracht voor zijn rede. Na de pauze zijn de medewerkende ver- eenigingen nog eenige malen opgetreden. De moderne arbeidersbeweging kan zeker op een goed geslaagde 1 Mei-viering terug zien. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: S. Broeren, zonder ber., van Haarlem, Oreutzberglaan 5b A. Davidson en gezin, z. ber., van Rotter dam, Populierenlaan 11a. J. F. M. Messnik, kloosterzuster, van Maas tricht, Rel weg 51. K. Sauer, verpleegster, van Texel, Romer- kerkweg 39. J. J. de Wilde en gezin, bloemist, van Heems kerk, Zeestraat 127. li. fc. oe Wilde, 2. ber., van Heemkerk, Zee straat 127. M. Th. P. Crets, huishoudster, van Bussurn, Zeestraat 104. G. Tli. Miegies en gezin, fabrieksarbeider, van Amsterdam, Havenstraat 15. M. Uitendaal, z. ber., van 's-Gravenhage, Zeestraat 19. C. Rij kens, bakker, van Oudorp, Koning straat 112. H. Smit, sigarenmaker, van Utrecht, Lijster beslaan 42. R. de Ruiter en gezin, assistent N. Sp.w., van Bameveld, Baanstraat 77. N. de Ligt en gezin, fabrieksarbeider, van Velsen, Heenisk. weg 175. J. de Boorder en gezin, autoschilder, van Amsterdam, Grensstraat 50. A. F. Groot, fabrieksarbeidster, van Assen delft, Pruimendijk 8. M. Veldman, z. ber:, van Groningen, Rel- weg 59. C. Smit, z. ber., van Haarlem, Baanstr. 57a. E. C. Joor, dienstbode, van Bloemendaal, Gr. Houtweg 70. H. J. M. Heijnen, regent Bissch. Kweek school, van Heijthuysen, Romerkerkweg 2. Vertrokken. C. J. Grapendaal, z. ber., naar Amsterdam, Geldersche kade 60 I. Wed. G. Snijders, z, ber., n. Haarlem, Frans Halsstraat 12. J. Jongerling, wafelbakker, naar Zaandam, Rustenburg 96. A. de Baan, zonder beroep, naar Zandvoorfc, Hoogeweg 18. L. den Braber, huishoudster, n. Zandvoort, Hoogeweg 18. Wed. G. Tjemmes, z. ber., naar Zandvoort, Haarlemschestraat 40. E. Hermesmeijer, rellgieuse, naar Renkum, Nieuw R.K. Zusterhuis. Wed. J. de Koning, z. ber., naar de Lier, Dorpsstraat 53. J. A. Verkerk en gezin, chauffeur, naar Hillegom, Burgeon. Pontstraat 47. A. M. C. van Wijngaarden, dienstbode, naaar Amsterdam, Kometensingel 365. F. L. Brakenhoff, kruidenier, naar Velsen, Schelpweg 141. H. Hofman, z. ber., n. Haarlem, Ursulastr. 10a. Wed. P. K. Mimieboo, z. ber., naar Velsen, Platanenstraat 42. M. G. de Köningh, huishoudster, n. Haarlem Cremerstraat 49 rd. J. W. M. Vertegaal, dienstbode, n. Weesp, Talmastraat 8; G. E. Smit, z. ber., naar Amers foort, Scheltemalaan 3. A. Buurman en gezin, monteur, naar Epe, Hoofdstraat 4. A. M. v. d. Rijt, dienstbode, n. Groenlo, R.K. Pastorie. J. J. Schrauwen en gezin, Ambt. Rijks bel., n. Tilburg, Galjoenstraat 83. J. J. Alles en gezin, kantoorbediende, naar Velsen, P. C. Hooftlaan 3a. J. E. Srnidt, z. ber., naar Zuidhorn (Gr.) Fr. straatweg 364 inw. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft een man aangehou den, die in het Algemeen Politieblad gesig naleerd stond voor f 29 boete of 18 dagen rechtenis. De man is naar Haarlem overgebracht. JUBILEUM CHR. SCHOOL. Dinsdagavond wordt in het Herv. Vereeni- gingsgebouw aan den Noorderwijkweg 'n bij eenkomst gehouden van leerlingen en hun ouders van de Christelijke school aan den Noorderwijkweg. Deze samenkomst is georganiseerd ter her denking van het feit, dat 15 jaar geleden deze school, uitgaande van het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente Wijk aan Zee en Duin werd opgericht. HEEMSKERK BRAND. Door onbekende ooraaak brak Zondagavond brand uit in de woning van de heer B. Been tjes, aan den Kerkweg. Toen de buren onge veer 8 uur het vuur ontdekten, waren de be woners afwezig. Op het eerste moment dacht men dat er nog kinderen in bed lagen, doch bij nader onderzoek bleken deze, evenals hun ouders, afwezig. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar toch brandde het huis van binnen ge heel uit. Bijna alle huisraad ging verloren, Ook de bewoners van het belendende perceel, de familie L. W., waren afwezig. Hier beliep het huisraad veel waterschade. De schade wordt door de verzekerln' gedekt. R.K. VROUWENBOND. Maandag 16 Mei gaat de R.K. Vrouwen bond op excursie naar de nieuwe studio van de K. R. O. te Hilversum en naar de Persil- school te Amsterdam. De excursie naar het blinden-instituut te Grave is vastgesteld op Maandag 13 Juni. PERSONALIA. In een gecombineerde vergadering van het R.K. Kerk- en Armbestuur is tot arm- meester herkozen de heer C. v. Duivenvoor de Pzn. KRUISVAART. Zondag 8 Mei zullen 20 adspirantleden ge ïnstalleerd worden. Deze installatie heeft plaats in de kapel des middags 5 uur. Des avonds heeft een feestelijke bij eenkomst plaats in het K. S. A.-gebouw, waarbij alle ouders zijn uitgenoodigd. Er zal een tooneelspel worden opgevoerd genaamd „Het gastmaal der kinderen". CASTRICUM Bij het kumpioeuschap van C. S. V. Het was gisteren juist 8 jaar geleden, dat onze plaatselijke voetbalvereniging C.S.V. werd opgericht. Na met wisselend succes in den Noordhollandschen Voetbalbond te heb ben gespeeld, zal zij nu als kampioen van de eerste klasse, haar hitrede doen In den K. N. V. B. Het was in een op 1 Mei 1930 in de Rus tende Jager gehouden vergadering dat men besloot de Castricumsche Sportvereniging weer op te richten. In het eerste bestuur werden gekozen de heeren C. Dijkhuizen, voorzitter, G. L. Grijsen secretaris, A. Stolte, penningmeester en J. Peys, tweede penning meester. De vereeniging telde bij haar oprichting 24 leden. Dank zij de medewerking van den rentmeester van de provincialen landgoederen kon C. S. V. het terrein van „Johanna's Hof" aan den Zeeweg huren. In het seizoen 1931—1932 speelde het eerste elftal voor het eerst voor de competitie in de tweede klasse van den N.H.V.B. Het elftal eindigde het seizoen op de tweede plaats. In den zwaren eindstrijd om den eeretitel zegevierde met 21 Alkmaarscheo Boys, thans kampioen van de derde klasse van den K. N. V. B. In het seizoen 19331934 slaagde C.S.V. er in het kampioenschap van haar afdeeling te behalen, zoodat zij het volgend jaar in de eerste klasse speelde. Intusschen was de vereeniging genoodzaakt naar een ander terrein om te zien. Van het provlciaal ziekenhuis ,Dum en Bosch" kreeg zij een stuk land in huur, waar op geen sprietje gras groeide. Met opoffering van veel geld en moeite slaagde men er in, mede dank zij de medewerking o.a. van de heeren J. Peeters, J. v. d. Wolff en J. J. Bak ker het terrein van een grasmat te voorzien Het terrein was nu althans vrij goed be speelbaar, maar het moest toch gedurende de zomermaanden gespaard worden. Lang zamerhand werden de terreinomstandigheden beter. Vooral in de laatste jaren is het ter rein onder deskundige leiding van het C.S.V, bestuurslid, den heer Duinker belangrijk ver beterd. C.S.V. is tot een sterke vereeniging uitge groeid. Thans telt zij ruim- 70 leden z Het tegenwoordige bestuur is als volgt sa mengesteld: C. Dijkhuizen, voorzitter; A. Stolte secretaris; C. Beusman, penningmeester; J. Peys, tweede .secretaris; G. Mulder, P. L. Duinker, S. Stolk, J. A. van Ravenzwaai en Tiemstra, G. Mulder en G. Grobbe. Drie elftallen en één adspirantenelftal na men in het afgeloopen seizoen aan de com petitie deel. Van den zomer 1937 af is de heer Hoek trainer van C.S.V. Hij smaakt het genoegen zijn werk reeds spoedig met het kampioen schap van zijn «upillen bekroond te zien. Het vorige ja moest C.S.V. haar laatsten competitiewedstrijd beslist winnen om aan het degradatiespook te ontkomen. Een mooi succes dus voor den heer Hoek. Wij vermeldden reeds, dat dr. P. E. M. Teenstra, geneesheer-directeur van het Pro vinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" het eere voorzitterschap van C. S. V. heeft aanvaard. C. S. V.-NIEUWS. C. S. V. speelde Zondag haar eersten wed strijd voor de kampioenscompétitie van den N.H.V.B. tegen „Atlas". De Castricummers, die. veel beter kunnen verloren met 2—4. R. K. S. V. „VITESSE". De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden waren: Vitesse—U. S. V. 4—1; S.VA.. II—Vitesse UI 14; Vitesse a—D.E.M. a 1—2. De wedstrijd tegen U.S.V. was van matig gehalte. Vitesse was onbetwist de sterkste, maar zij deed het wel wat al te kalm. Bij het ingaan van de rust was de stand 10 door De Zeeuw. Deze speler doelpuntte na rust nog tweemaal, terwijl ook Zonneveld een doel punt voor zijn rekening nam. De gasten wis ten de eer te redden, zoodat het einde kwam met 41. ZILVEREN JUBILEUM. Een bekende ingezetene, de heer E. C. Har- tog zal op Vrijdag 14 Mei zijn zilveren huwe lijksfeest vieren. Het zal den heer en mevr. Hartog op dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. De bruidegom behoort tot de oprichters van „Zang en Vriendschap", waarvan hij twee jaar secretaris was. Nog steeds is hij met zijn vrouw, twee dochters en een zoon, een trouw lid van deze zangvereeniging. De heer Hartog is ook bestuurslid en mede oprichter van de Neutrale Middenstandsver- eeniging. (Adv. Ingez, Med.) van de Vrouwenclub, een snipper jacht voor de kinderen en een tableau onder leiding van mevrouw HazelhorstTros, waarbij het koor Morgenrood" zijn medewerking verleende. In de middaguren was het woord hoofdza kelijk aan de plaatselijke afdeeling van den N. A. S. B. Dit optreden werd slechts afge wisseld met het uitspreken van een rede door Evert Vermeer. Het avondprogramma in de zaal van „De Weyman" werd aangevangen met een ope ningswoord van den voorzitter van het Mei comité, den heer Kentner, die wees op de spanning in Europa, op de werkloosheid, óók in ons land, op het gevaar, dat de democra tie in vele landen bedreigt, op de verslechte ring van het onderwijs, op „gebrek" aan geld voor sociale voorzieningen enz. Hierna liet de zangvereeniging „Morgen rood' onder leiding van Meier Smeer zich hooren. Daarna declameerde mevr. Nel Oosthout. De Meirede werd uitgesproken door Theo Thijssen, lid der Tweede Kamer. Spr. zeide, dat elk jaar hem het uitspreken eener Meirede zwaarder wordt. Het Meifeest toch is altijd geweest het uitspreken van een zekerheid, een vastheid, het feest van de zekerheid, dat de goede tijd na den winter was aangebroken. De zekerheid, dat de betere wereld, waar voor wij strijden, In aantocht is, lijkt wel heel verre, 't Ziet er niet naar uit, dat er een goede tijd komt. Vele stukken van de wereld zijn teruggevallen in de zwartste middel- éeüwen: Oostenrijk opgeslokt, in Duitschland, Italië en Rusland een man de baas en het, is er uit met de vrijheid van 't geweten. In Spanje is 't fascisme bezig een opkomende democratie te vermoorden, 't Is moeilijk on der deze omstandigheden feest te vieren en 't is moeilijk thans te spreken van de zeker heid' der 'veranderingen ten goede. De democratie beleeft een crisis. Onze grief tegen Engeland en Frankrijk is vaak, dat zij er niet op los slaan. Zelfs wij, S. D. A. P.'ers, vervloeken, zoo pratend, den oorlog niet meer. Wat zijn ook wij een stuk omlaag gegaan door zoo te denken! Maar er Is een lichtpunt. De moderne democratie heeft eerbied voor eiken mensch. Deze democratie is groeiende, stapje voor stapje en daarom behoeven we nog niet te wanhopen. Het geweld kan maai; tijdelijk de baas zijn, want de geest is nog altijd boven het geweld gegaan. Er verandert iets. Er worden hooge ambte naren naar Zweden gezonden, om te zien, hoe daar de sociaal-democraten de werkloosheid bestrijden. En ook „De Tijd" begint te be- toogen, dat er groote werken moeten verricht worden, hetgeen de S. D. A. P. in „Het Plan" al lang betoogd heeft. De coalitie schijnt het nu te moeten doen. Wil zij het met ons doen, dan zullen wij hel pen trekken, maar wil zij het zonder ons doen, dan zullen wij haar duwen: In ieder geval zullen wij de richting aangeven, zooals wij dat altijd gedaan hebben. Zoo zal het ook gaan met den vrede. De ar beidersklasse alleen kan én zal eenmaal aan den oorlog een einde maken. Deze aarde kan een gelukkige menschheid herbergen zoo eindigde spr., als zij socialistisch wordt in gericht. SANTPOORT 1 MEI-FEEST. Gisteren vierden de gezamenlijke arbeiders organisaties van Santpoort en Bloemendaal haar Mei-feest, dat verdeeld was in een dag en avondgedeelte. Het dagprogramma werd afgewerkt op „Terras". Nadat door den voorzitter van het Mei-comité, de heer Kentner, een openings woord was gesproken, werden door de A. J. C. dansen om den Meiboom uitgevoerd. Hierna volgden samenzang, een polonaise, gezamen lijke spelen voor oud en jong onder leiding Twee der ontvreemde Engelsche schilderijen terecht. Belde werken van Gainsborough. LONDEN, 30 April (A.N.P.) Twee van de vijf oude schilderijen, die ver leden week in den nacht op Zaterdag van Chilham Castle bij Canterbury, uit de lijsten werden gesneden en meege nomen, zijn thans terecht. Het zijn de portretten van William Pitt en Lady Clarges, beide werken van Gainsborough, die een waarde vertegenwoordigen van 30.000 pond. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Van de Friezinnen en Friezen te Beverwijk en Omstreken. Wol is de Maeitiid yntt lan en tsjüget natür rounom fen nij libben, hwet ek bitsjut det de tiid om gearkomsten to halden ein- lings forbij is, wij binnen fen miening wést, det, for üs Selskip de simmerrêst yngean scil, det wij noch in kear bij-el-koar koenme moatte. Wij hawwe derom in Gearkomste ütskreaun op: Tiisdei de 3e Maeije' de jouns 8 fireyn it gebou Adrichemstrajitte 31. (Tinke jimme foral om de tijd, mar ek om de strjitte!) :.It' scil-in, echte Fryske jo.un wirde, det wol fiizze, in joun fen fleur, nocht en wille. Daliks nei de iepening scille wij inkelde hüshaldelike sakeh besprekke en wol to 'n earsten: In skriuwen fen de Boun fen Fryske Selskippen buten Fryslan; en oard it toaniel- spyljen takomme winter. Wij moatte op dizze gearkomste de namenen hawwe fen dyjinge dy 't meispylje wolle. Fierders scille er foar- drachten halden wirde enin Priissprek- kerij for frouljue. (Wij binnen fen miening det de frouljue oer it algemien better prate kinne as de manljue, derom earst oan hjar ren de ear). Om er alhielendal in Fryske joun fen to meitsjen, scil er kofje skonken wirde mei koeke fen in Fryske bakker. De bikinde Firma Douwe Egberts op 'e Jouwer, stjürde üs as reklame, for dizze joun net allinne de kofje, mar ek de süker en for de manljue echte Fryske Hearebaei. Allegeare dos oan de kofje fen Douwe Eg berts en de manljue mei D. E. tabak yn 'e pipe. Better scil it hast wol net kinne. De koeke krije wij fen üs lid de Jong, bak ker hjir yn Beverwijk, t' Liket dos net sa min wol? It bistjür hat ek soarge for musiek, sad- waende scille wij mei-el-koar üs moaie Fryske sangen ophelje kinne. Ta besh.it noch dit: It Blstjü hat hiel hwet war dien it spul goed yn oarder to krijen. Wij freechje nou allinne: Kom allegear op de gear komste; lid of gjin lid alle lansljue binne tige wolkom. Nim in fleurich sin mei dan komt it grif goed. Ut namme fen it Bistjür F. S. DE VRIES (Skriuwer) AANGEKOMEN. 30 April: Flandria s.s. Rotterdam Agen s.s. West Afrika Reiger m.s. Londen Bia s.s. Rochester Kouibishev s.s. Leningrad Atreus s.s. Ned. Indië Tarakan m.s. Hamburg Tordene s.s. Rangoon Trito s.s. Fowey Baron Murray s.s. Casablanca Mary m.s. Havre 1 Mei: Cordillera m.s. West Indië Tromp kr. Noordzee Herma Gorthon s.s. Londen Bennekom s.s. Chili Falcon s.s. Londen Merope s.s. West Indië Nigerian s.s. West Afrika VERTROKKEN. 29 April: Teseo s.s. Rotterdam Blmllie Maersk s.s. Swansea Simon Bolivar s.s. West Indië Pluto s.s. Kopenhagen Sambre m.s. Parijs Stentor m.s. Swansea Akershus s.s. Oslo Cabo m.s. Gr. Yarmouth Jaarstroom s.s. West Afrika Alja m.s. Exmouth Bloemfontein m.s. Zuid Afrika 30 April: Laomedon ss. Hamburg The Countess s.s. Ridhamdock Triton s.s. Hamburg Themis s.s. Bremen Akeld s.s. New Castle Crijnssen s.s. Hamburg Bowling s.s. Leith Vulcanus s.s. Hamburg Maaskerk s.s. West Afrika Vega s.s. Malmö Helena Margaretha s.s. Rotterdam Agen s.s. Antwerpen Flandria s.s. Gothenburg Enid Mary s.s. Goole Zaanstroora s.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Marne m.s. Ipswich Amstelstroom m.s. Huil 1 Mei: Wilbo m.s Londen Olga m.s. Londen Cordillera m:s. Hamburg Bia s«s. Gothenburg Stukgoederen gelost. Het Zondagmorgen binnengekomen Duit- sche m.s. „Cordillera" heeft de voor Amster dam bestemde hoeveelheid stukgoederen, aan gevoerd uit West Indië, ln de buitenhaven al hier gelost ln lichters, waarna het schip na een kort oponthoud de reis naar Hamburg vervolgde. Aanvoer papierhout. Met het Sovjet-Russische s.,s „Kouibishev" werd Zaterdag van Leningrad een lading pa pierhout aangevoerd voor depapierfabriek te Velsen. IJzerverscheping. Ten einde voor een Oosfczeehaven een partij ijzer te laden arriveerde Zaterdagmorgen het Zweedsche s.s. „Bia" in ballast van Rochester aan het Hoogovenbedrijf. Terug van proeftocht. De nieuwe flottieljeleider Tromp is Zondag morgen van zijn proeftocht op de Schotsche kust teruggekeerd en naar Amsterdam opge varen ter nadere afwerking en in dienst stelling. Reparaties nitgevoerd. Het Fransche stoomschip Agen heeft in één der droogdokken te Amsterdam eenige her stellingen uitgevoerd en is weer in ballast naar Antwerpen vertrokken.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9