H Uien-nood in Duitschland Lente, Gespannen toestand te Sjanghai. Distributie op de markt STOCKHOLM, 27 April. (Van onzen correspondent) NU is het lente in Zweden's koninklijke hoofdstad. De treurwilgen hangen wolken van wazig groen over den waterkant, waar in den stillen avond jonge menschen en oude mannetjes hun bootjes afkrabben en over-schilderen en opkalefateren om er over een week of wat den zomer mee in te varen. Langs zonnige straten gaan de heeren dei- schepping met den hoed in de hand en de jas over den arm, kinderen maken taartjes van droog zand op de kerkhoven, waar de crocussen nu uitgebloeid omver hangen en de geelster heele plekken goud doet glanzen onder de kastanjes en de eschdoorns, die in blad komen en 's middags in het zonnetje op Strandvagen en Birger Jarlsgatan luchten jonge vrouwen de eerste voorjaarstolletjes, al loopen de meeste oudergewoonte nog in haar warme winterkleedij in afwachting van het oogenblik, dat zij, zooals dat heet, van haar bontmantel in de strandpyjama kunnen kruipen. De scherenstoomertjes langs de ka den worden schoongespoeld en opgepoetst voor weer een zomerhalfjaar van altijd eendere reizen tusschen de warme stad en de winderige scheren daarbuiten, waar de zon feller schijnt en de blauwe zee koel en wijd is. De stoeltjes en tafeltjes op het trottoir voor Backahasten nooden weer tot even rus ten met een krant en een kop sterke thee of een slappen cocktail. Grand en Anglais en Opera-Kallaren hebben op den stoep de zomer-veranda's opgebouwd en vanwege 't mooie weer éerder dan andere jaren geopend. Op Skansen broedt onder groote belangstelling een zwaan, scharrelen onder nog grooter be langstelling de eerste grijsgele rendierkalfjes rond en speelt de marinekapel of de staf- muziek van de lijfgarde weer onder de blanke berken, dat je 't haast in de stad kunt hooren, in de stad, waar alles, van het groenen der parken tot het ophangen van de zonne schermen en het proefspuiten van de fontei nen toe, van de komst van de lente getuigt. Bovendien keert Koning Gustaaf Vrijdag van zijn wintersche tennïs-sejour aan de Rivièra in zijn hoofdstad terug. En Zaterdagavond, als de zon weggekropen is en de eerste Meinacht valt, zullen hoog op de rotsen rond de stad groote vuren opvlammen, vreugdevuren, lentevuren. Het is werkelijk lente in Stockholm. BUITEN over de bosschen, over de velden, over 't wilde onland en de wijde wateren komt de lente als een korte, hevige roes van herleving en bloeseming, komt de lente in deze Noordelijke contreien waarlijk als bij tooverslag. Maar de menschen van de groote stad kun nen niet wachten tot de lente tot hen komt met de eerste krijschende kokmeeuwtjes bo ven Strömmen en Malarmeer en de eerste sneeuwklokjes in den zonnigen tuin van het oude Ridderhuis. Zij hebben hun eigen stads- lente, die uit verlangen naar werkelijke lente geboren wordt. Die stads-lente is nergens zoo goed te be leven, nergens zoo goed te volgen in al zijn wisselingen, als in het hart van de stad, op Hötorget. Dat is een groot, rechthoekig plein, dat klein lijkt tusschen de gebouwen, die het insluiten: het Concertgebouw met zijn neo-klassieke zuilenfront, het warenhuis PUB. waar Greta Garbo spelden raapte, er tegenover, en, aan den overkant van de al tijd drukke Kungsgatan, een paar machtige moderne winkel- en kantorencomplexen. In vroeger eeuwen brachten de boeren uit het Noorden hier hun hooi ter markt en van daar heet het nog altijd de Hooimarkt, Hö torget. Nu staan er heel het jaar rond kra men en stalletjes met bloemen en groenten en fruit en met dikke moeke's met hoofd doeken en kleurige jasschorten er achter. Kort na Kerstmis komen de eerste kunst matige lenteboden. Dan wordt heel het be sneeuwde plein een warreling van rood en groen en geel en paars en rose en oranje, duiken de bloemenvrouwtjes weg achter hun bonte koopwaar, gaan de winkelende huis moeders, de menschen, die van hun werk komen, met groote bossen van dat kleurige goed naar huis. Bloemen zijn het niet; de tulpjes, die er in dien tijd voor duur geld te koop zijn] staan zorgvuldig ingepakt in gla zen kastjes met brandende petroleumlam pen tegen de vorst. Het zijn alleen maar bos sen berkenrijs met plukjes gekleurde veeren aan de tijgen gebonden, Paaschrijs zooals het heet. en als je dat nu maar in water zet geeft het niet alleen een beetje kleur in huis, maar heb je ook kans, dat er na een week of wat blad aan komt, kleine blaadjes, die spoedig verschrompelen in de warm-gestook- te kamers. Het is nogal Kitsch, het is 'en blijft gruwelijke Ersatz, maar het is een voorjaarsbode voor den stadsmensch in we ken, dat echte bloemen schaars en voor ve len niet te betalen zijn. En enkele grove tak ken met veertjes in één-en-dezelfde, lichte tint kunnen heel decoratief wezen. Na het Paaschrijs komen er polletjes hoef blad en leverkruid, vóór den tijd in bloei ge- U hebt géén voorrang als h bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode .bord met1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pij ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. De kunstmatige lente van de groote stad. vlammen. trokken in warme kassen, en de stadsmensch, die al gemerkt heeft, dat de dagen lengen, dat de zon eiken dag hóoger den hemel in klimt, begint te gelooven, dat buiten het voorjaar gekomen is. Wilgenkatjes en haze laarkatjes maken op Hötorget plaats voor ook al kunstmatig in blad getrokken berken groen, dat saamgebonden met twee tulpen en één narcis, jé Stockholmsche Paasch- boeket vormt, en dan gaat het gauw, dan komen muurbloemen en rozen en lathyrus en margrieten en goudsbloemen tegelijk met de eerste bosjes ibleeke anemoontjes en diep blauw leverkruid, die werkelijk buiten, op een luw walletje onder nog kale berken, geplukt zijn. Maar dan heeft de stadsmensch zijn lente al gevonden. Zoo tegen elven brandt de zon lekker op de breedte trappen voor het Con certgebouw en het wordt er dan druk van lieden, die er gaan zitten zonnen en tus schen twaalven en eenen zitten al die trap pen er over hun heele lengte vol met jonge menschen - en enkele ouderen ook wel die achterover leunend met gesloten oogen 't gelaat opheffen naar de zon, er stil ge nieten van de goede warmte, van 't licht dat rood door hun oogleden schemert, van 't lentezonnetje hier in 't hart van de stad, waar groen en bloemen opkleuren tegen 't schaduw-blauw van de huizen aan den overkant en de kastanjes hun bladpluim pjes openvouwen boven 't asfalt met zijn spinnende auto's en voort-rammelende trams. ■jnr EELEMAAL voorjaar wordt het pas in AA de stad op den dertigsten April. Dat is de dag, dat de studenten en dat zijn hier allen, die eindexamen van, een „instelling voor voorbereidend hooger onderwijs" gedaan hebben hun witte studeiitenpet weer voor den dag halen om het lentefeest van den Valpurglsnacht en den eersten Mei te vie ren, de dag ook, dat men zich in zijn nieuwe voorjaarskleeren hoort te steken, de dag te vens, dat feitelijk het zomerhalfjaar met zijn gesloten bioscopen en schouwburgen en zijn genoeglijke diners in buitenrestaurants en zijn vijf maanden durende kermis van Tivoli en Gröna Lund begint. Zaterdagmiddag drommen de studenten samen op Birger Jarlsgatan en Strandvagen en vooral op de trappen van „Dramaten", den Koninklijken Schouwburg, en klokslag drie uur verschijnen dan opeens overal de witte petten, worden ze uit tasschen, uit zak ken, van-onder jassen tevoorschijn gehaald en met een vier-voudig hoera in de lucht ge zwaaid, terwijl -wintersche hoeden voor een half jaar verdwijnen, voor zoover ze niet in de bottende eschdoorns of op het balcon van „Dramaten' 'of tusschen de scheren stoomertjes in Nybroviken terecht komen. En in den avond marcheeren de studenten achter hun witte corps- en faculteitsvlaggen aan naar Skansen, slingert er zich in den schemer een band van witte petten tegen de hoogten op, klinken er, zooals elk Jaar in elke Zweedsclie universiteitsstad op den avond voor den eersten Mei, de oude liede ren, waarmee de studenten de lente begroe ten. Het gebeurt niet zelden, dat de Noord- sche winter dit lentefeest verstoort, dat een sneeuwbuitje over de witte pe'tten jaagt, als de jonge zangers zingen van bloemen t' allen kant en zoelen Zuidenwind. Maar dit jaar vlammen daar op Skansen en elders op de rotsen rond de stad, die daar blauw en vol lichtjes in de laagte ligt met zijn breede de avondlucht spiegelende wateren, de lente- vuren op, terwijl over de landen werkelijk de lente al gekomen is. De Zweedsche lente heeft zich ditmaal aan den kalender ge houden. Japansche gendarmerie bezet een deel der internationale wijk. Engelsche bevelhebber neemt tegenmaatregelen. Ongeregelde Chineesche troepen binnengedrongen? SJANGHAI, 2 Mei. (Reuter. ANP.) Gisteravond is hevige opwinding ont staan, toen een afdeeling Japansche gendarmerie, de bajonet op het ge weer, voor den duur van zes uur fei telijk bezit nam van een gedeelte van den Nanking-Road. De Japanners gingen tot deze actie over, nadat een handgranaat tot ont ploffing was gekomen, die op een Ja pansche vrachtauto was gemunt. Elf Chineezen werden daarbij gewond. De gene, die de bom heeft geworpen kon ontkomen. -Als gevolg van dit incident ls de toe stand te Sjanghai thans gespannen te noemen. De Britsche bevelhebber heeft vanochtend een afdeeling op post gezet bij de plaats, waar zich het incident heeft voorgedaan. Een aan tal Japansche gendarmen bevindt zich nog steeds in de straten. Gisteravond zijn eenige gendarmen een po litiebureau binnengekomen, waar Britsche be ambten dienst deden. Gemeld wordt, dat de Britsche bevelhebber den Japanners heeft ge vraagd het gebied te ontruimen. Een groote menigte ziet toe, wat er gebeurt. Nader meldt Reuter, dat nog een Britsche troepenafdeeling naar het politiebureau is ge zonden met, naar men gelooft, het bevel er te blijven zoolang de Japansche gendarmen er zullen blijven. Dit bevel geldt ook voor de af deel inwelke dienst doet op den Nanking-road. Ook deze afdeeling heeft versterking ontvangen. Ongeregelde Chineesche troepen binnengedrongen? De algemeene spanning in de neder zetting is nog vergroot door berichten, welke inhouden, dat 2000 man, die deel uitmaken van een afdeeling on geregelde troepen, ter sterkte van 5000 man, en gezonden waren om het de Japanners in het gebied van Sjang hai en Nanking lastig te maken, in het geheim zijn binnengekomen in de door buitenlanders bewoonde stadsdis tricten. De politie zoekt naar verdachte perso nen en naar wapens. Oneerlijke Haarlemsche winkel bediende. Zijn patroon voor 1000 gulden benadeeld. HAARLEM Maandag. Een Haarlemsche winkelier is de dupe ge worden van de oneerlijke practijken van zijn bediende die hem gedurende eenige jaren voor ongeveer f 10 per week heeft benadeeld. Het bedrag dat de bediende zich op die manier heeft toegeëigend wordt op ongeveer duizend gulden geschat. De bediende, de 39-jarige T., is gisteren door de recherche gearresteerd en bekende inderdaad zijn patroon gedurende geruimen tijd-voor f 10 per week te hebben opgelicht. Bij de huiszoeking, die na de arrestatie door de politie werd verricht, bleek dat de bedien de in het bezit was van een spaarbankboekje waarop ongeveer f 255,60 stond, verder bezat hij eenige effecten eii.een bedrag aan con tant geld van f 500. D.aar men aanneemt dat T. waarschijnlijk reeds een flink deel van het ontvreemde geld heeft uitgegeven is het ver duisterde bedrag aanzienlijk grooter. De arrestant zal heden door den officier van Justitie worden gehoord. MISDRIJF? Politie en justitie hebben een inval ge daan ten huize van w. aan den Krabbenbos- weg te Hengelo (Ov.) een der betrokkenen bij de geheime zender-zaak. Vermoed werd dat W. zich aan een ernstig misdrijf had schuldig gemaakt. In den tuin werd een kistje gevonden, bevattende de resten van een kin derlichaampje, dat eenige jaren geleden moet zijn begraven. W. werd onmiddellijk in arrest gesteld, doch na verhoor vrijgelaten. Het onderzoek wordt voortgezet. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie verricht. Wederwaardigheden van Duitscli filmacteur. De News Chronicle bevat het opwindende relaas van een Duitschen filmacteur, Alfred Torge genaamd die na tal van wederwaardig heden er in geslaagd is Londen te bereiken. Torge was als opgewenschte vreemdeling uit de Vereenigde Staten gedeporteerd met het stoomschip Westernland. Uit voorzorg had men Torge, die in het bezit was van een Nederlandsch paspoort ten name van Mar- tinus Telling, in de ziekenzaal van het schip opgesloten. Te Southampton is hij er in ge- geslaagd uit te breken. Torge sprong na zijn ontsnapping over boord en moest een paar honderd meter zwemmen om de kust te bereiken. Twee dagen hield hij zich op in een hout zagerij. Daarna legde hij, zonder een cent op zak, een afstand van 115 K.M. af. Tijdens het weekeind is Torge die vrijwel geen woord Engelsch keilt, in Londen aange komen. Hij had in geen vijf dagen iets ge geten. Ds. Blaauwendraad leidt den doopdienst van Prinses Beatrix. April gaf weinig zon en weinig regen. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in April de ochtendtemperatuur een halve graad beneden normaal, in de drie decaden resp. één graad boven, een halve graad beneden en twee graden beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den eersten en.den 22sten, resp. 3y2 graad boven en 4y2 graad beneden normaal. De ge middelde dagelij ksche maximum temperatuur was iy2 graad en het gemiddelde dagelij ksche minimum een halve graad beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum tempe ratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 6 tegen 4 normaal. De neerslag was 30 tot 55 procent beneden normaal, behalve in het midden van het land en in Noord-Brabant en het Noorden van Limburg waar het tekort 5 tot 25 procent be droeg. Te De Bilt werden 136 uren zonneschijn waargenomen tegen ,152 uren normaal, Wie bij de plechtigheid aanwezig zijn. 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. Naar wij vernemen zal de leiding van den doopdienst van Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. worden toevertrouwd aan ds. Blaauwendraad, Ned. Hervormd pre dikant, te Baarn, in samenwerking met ds. W. L. Weltei', oud-hofpredi ker, te 's-Gravenhage, een en ander in overleg met en met volle medewer king van den tegenwoordigen hofpre diker, prof. dr. H. Th. Obbink, te Utrecht. Zooals bekend mag worden verondersteld, heeft ds. Weiter indertijd Prinses Juliana be vestigd als lidmaat der Ned. Hervormde kerk. terwijl dezelfde predikant met prof. Obbink in Januari van het vorig jaar het huwelijk van het prinselijk paar heeft voltrokken. Ds. Blaauwendraad is thans uitgenoodigd den doopdienst te leiden, in verband met de omstandigheid, dat het Prinselijk Paar te Baarn woont en dus tot de kerkelijke gemeen de van Baarn behoort. Behalve de beide grootmoeders zullen als peten bij de doopplechtigheid o.m. aanwezig zijn: iï.K.H. orinses Alice van Groot-Brittan- nië, Z.H. Hertog Adolf Friedrich von Mecklen burg, H.D.H. Vorstin van Erbacli-Schönberg, Gravin Kotsebue. De doopplechtigheid van Prinses Beatrix. Het militaire eerbetoon. Aan het militair eerbetoon langs den te volgen weg bij de doopplechtigheid van H.K.H. Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, zal worden deelgeno men door een detachement van het korps rij dende artillerie, de 2e bataljons van de regi menten grenadiers, jagers, de 2e bataljons van het 3e, het 5e, het 10e, het 16 en het 21e en het 22e regiment infanterie, het 2e batal jon van het regiment wielrijders, een detache ment van het 6e regiment veldartillerie, een detachement van de luchtvaartafdeeling, een detachement van het 3e halfregiment huza ren, de koloniale reserve en een bataljon van de koninklijke marine. Voorts zullen bij het paleis Noordeinde een eerewacht van grenadiers en jagers en de koninklijke militaire kapel worden opgesteld. Bij de kerk zal de eerewacht worden ge vormd door secties van de koninklijke marine, terwijl hierbij tevens de marinekapel wordt opgesteld Tenslotte zal de muziek van het 6e regiment infanterie bij het standbeeld op het Buitenhof worden geplaatst. De troepen langs de route moeten om kwart over tien hun plaatsen hebben ingenomen en de beide eerewachten om kwart voor elf. Belgische scholieren bezoeken ons land. Door prof. Van Poelje toegesproken. De leerlingen van Belgische middelbare scholen, die ten getale van 362 Zaterdag in ons land zijn aangekomen voor een vier- daagsch bezoek, onder auspiciën van de Ne- derlandsche commissie voor schoolreizen, zijn in den namiddag, na hun bezoek aan Rotter dam en een kleine excursie door de residentie, te vijf uur in de Ridderzaal te 's-Gravenhage officieel ontvangen, welke ontvangst o.m. werd bijgewoond door den Belgischen gezant, baron Herry. De directeur-generaal van het onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, heeft als voorzitter der Nederlandsche commissie en namens den minister, die verhinderd was, het gezelschap toegesproken, waartoe met de genoemde jeug dige Belgen ook een honderdtal Nederland sche scholieren behoorden. Spr. herinnerde aan vorige bezoeken van dezen aard en constateerde dat de verjaar dag van onze Prinses thans aan de ontvangst een bijzonder karakter gaf, hetgeen de Bel gen aanleiding had gegeven om een telegram van gelukwensch naar Soestdijk te zenden. Op voorstel van spreker hieven allen een drie werf hoezee voor Prinses Juliana aan Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Kathedrale Kerk te Haarlem zijn een tweetal klokken aangeboden, welke Zondag door den Bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers, zijn gewijd. Rechts de 1250 K.G. zware bronzen klok, aangeboden door de parochianen links: de 850 K.G. zware klok, aangeboden door priesters, die hun wijding in deze kerk ontvingen. Geliefkoosd gerecht ontbreekt op de tafel (Van onzen correspondent). ET lijkt op „uientappen" als we ver tellen van de uien-distributie op de markten van de hoofdstad van het Groot-Duitsche Rijk. Het is er ons echter allerminst om te doen, roekeloos uien te tappen, hoe kwistig we ook zouden kun nen omgaan met het vermakelijk geestes product, dat we „ui", noemen de wereld markt krijgt er, ondanks alle binnen- en buitenlandsche narigheden, dagelijks fris- sche voorraden rijkelijk van toegevoerd. Het landbouwproduct ui echter is in Ber lijn zoo'n rariteit geworden, dat Berlijners, die niet gehamsterd hadden, een heele week lang hun Groot-Duitsche biefstuk en andere bij uitstek Groot-Duitsche gerechten zonder de geliefkoosde gebakken uien moesten trachten te genieten. In geen winkel en op geen markt waren uien te krijgen. Elke Ber- lijnsche wijk heeft wekelijks haar drie markt dagen. Ons Lichterfelde West heeft Maan dags en Donderdags van 8 tot 1 uur zijn markt en Zaterdags van 3 tot 7 uur, het slui tingsuur van alle zaken. Het gaat er steeds heel gemoedelijk toe. Vrouwen en meisjes koopen er ln als goede kennissen van de marktlieden. De vrouw van den Rijksminister van financiën is is er een trouwe klant. Ze komt er geregeld met haar kinderwagentje, waarin de kool en de kaas aan de voeten van het ministerszoontje worden neergelegd. An dere dames rijden haar vrachtje naar huis in het boodschappen-net, dat opgehangen is aan het bovenstuk van een wandelstok, die in een )rA" op rolletjes uitloopt. Verleden week Donderdag is er in alle vroegte door Lichterfelde en Dahlem het gerucht gegaan, dat er uien op de markt zouden zijn. Zelfs de vermaarde boter en vetdagen hebben bij het krieken van den marktdag niet zooveel menschen tusschen de tentjes bij elkaar ge zien. Ze bouwden er allen hun hoop op hun klantentrouw en persoonlijke belangstelling in het wel en wee der familie van den groen teboer. Deze zou zijn beste klanten zijn uien want er waren inderdaad uien! graag bij ponden hebben verkocht, als hij niet ge bonden was door een voorschrift van hooger hand. Eén ui per persoon! Zoolang de voorraad strekt mocht aan el- ken volksgenoot één ui, één enkele ui wor den afgegeven tegen betaling van een pfen nig. Er werd tevens bekend gemaakt, dat de overheid er voor gezorgd had, dat elke volks genoot zich volgende week Donderdag dus over 8 dagen weer van een ui zou kunnen voorzien. „Hoera!" Een dame, die met zoo'n geurig product van de markt thuis kwam, vertelde ons het geval, dat ze nog al grappig, hoewel wat tragi-komisch scheen te vinden. Toen wij echter daarmee dapper instemden en spra ken over den ui in onze beeldspraak kwam het Groot-Duitsche hart tegen ons in op stand. Er is hier een verandering in de con versatie gekomen, die kenmerkend is. Sedert den „Anschluss" wordt hier schaarschte aan artikelen voor voeding of dagelijksch gebruik als een bagatelle genomen, die na de stich ting van het machtige Groot-Duitsche Rijk van even weinig belang meer is als zooveel gevolgen van partij-politieke maatregelen, waarover enkele weken geleden nog bijna 'uid werd geklaagd. Men is tegenover den buitenlander volstrekt niet onvriendelijk ge worden, maar wantrouwt toch blijkbaar zijn -"•evoelenr voor een historische gebeurtenis, die het Duitsche volk in extase heeft ge bracht in extase! Wij -weten, dat in de laatste dagen in vele kringen, waar een min of meer belangrijk familiefeest werd gevierd, dit werd voorafge gaan door een huidewoord en zegenwensch voor „unseren geliebten Führer", hetgeen ge schiedde met de plechtigheid van een gebed. De algemeene conversatie is ook plotseling beheerscht door den toon, dien het huiten- land al heeft kunnen waarnemen in de rede voeringen der leiders van de Duitsche min derheden in Tsj echo-Slowakij e, Litauen, Eupen en zelfs in Zuid-Afrika. Wat de Tsje chische regeering voortdurend gevreesd heeft, dreigt nu werkelijkheid te zullen worden. Tsj echo-Slowakij e is een nationaliteiten- staat bij de gratie van New-York, Londen en Parijs met 14.7 millioen inwoners, waarvan 7.4 millioen Tsjechen, 2.5 millioen Slowaken en 3.5 millioen Duitschers. Drie volken van verschillenden aard en ta.al. De Duitschers, die als volksgroep samenleven in het land schap van het Boheemsche Sudetengebergte, dat onmiddellijk aan Duitschland grenst, stammen uit den tijd, toen Tsjechen en Dpit- schers elkaar bestreden om de heerschappij in Bohemen. De historie vertelt van een groot Slavenrijk met Bohemen als kern, dat in het einde der dertiende eeuw scheen te zullen ontstaan. Het is na veel strijd, waarvan we het verloop hier niet behoeven te vertellen, echter tot den meer bescheiden Tsjechischen Slaven staat Bohemen gekomen, waarin tenslotte een kleine Duitsche volksgroep in het Sude tengebergte in vrede kon blijven leven. De Sudeten-Duitsche verlangens. Voor zoover noodig hebben we een stukje oude historie aangehaald om duidelijk te ma ken, wat nu eigenlijk wel Sudeten-Duitschers zijn, waarvan zelfs de meeste Duitschers geen juist begrip hebben. Het valt niet te ontken nen, dat de Sudeten-Duitschers reden heb ben zich over de Tsjechische regeering te be klagen. Aangemoedigd door den Anschluss van Oostenrijk, verlangen zij wel niet, dat het Sudetengebied op dezelfde manier bij het Duitsche Rijk wordt ingelijfd maar be perken zij zich tot dgn eisch naar autonomie in Tsjecho-Slowakisch staatsverband. Het kan evenwel niet uitblijven, dat zij te gele gener tijd ook met den eisch zullen komen van het recht der zelfbestemming, dat een der vermaarde punten van Wilson was en dat de vereenigde machten van Versailles en St. Germain hebben aangenomen en voor verschillende volken lieten gelden, evenwel niet voor Duitschers, Oostenrijkers, Honga ren en Slowaken. Er leven als minderheid dat is als samenlevende volksgroep in vreem den staat ook nog vele Polen in Bohemen, die met het land, waarop zij leven bij Polen wenschen ingelijfd te worden. De Hongaar- sche minderheid wil naar Hongarije terug, de Slowaken willen zelfstandig zijn en allen beroepen zich op het zelfbesfcemmingsrecht. Tsjechië, dat door de heerschappij over het oude Bohemen en Slowakije een rijk van meer beteekenis wilde zijn dan het uit zich zelf alleen kan zijn, zal ongetwijfeld binnen enkele jaren als kleinere staat op zich zelf zijn aangewezen. Het intelligente Tsjechische volk, dat de wereld reeds zooveel schonk op gebied van kunst en wetenschap, zal evenwel nooit in belangrijkheid kleiner worden. Dit moge een schrale troost zijn bij zoo'n verschiet, een na tionaliteiten-staat met de verschillende volks aarden en talen van Tsjechen, Slowaken, Duitschers, Hongaren en Polen is in onzen tijd een terrein van onrust, waarin kwalijk iets goeds ten volle kan gedijen. H, lij

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7