HET NIEUWE AVONDBLAD 23e JAARGANG No. 156 DONDERDAG 5 MEI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Vs ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hétzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Avond van den A. N. W. B. Tentoonstelling en Film in 't Patronaat. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. orga niseerde Woensdagavond in het Patronaats gebouw een lezing met filmvertooning en ten toonstelling' over zijn werk, die goed bezocht was. Als consul van den Bond in het zuidelijke deel der gemeente Velsen heette de heer A. Mijs allen welkom en leidde den ambtenaar van den propagandadienst bij het audito rium in. Over het werk van den bond en over de ver keersveiligheid sprak de heer M. Ruijten- schildt die in een helder betoog uiteenzette, hetgeen de A.N.W.B. reeds gedaan heeft en nog van plan is te doen. Een halve eeuw geleden als een vereeniging voor wielrijders opgericht,'is zij thans gewor den tot een nationale instelling op elk gebied van verkeer en toerisme, een officieel erkende instelling van algemeen nut, de vraagbaak en beschermster van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij hij dat doet per auto, fiets, motor, trein, boot, ski, te voet of te water, te paard of in de lucht. De A.N.W.B., die bijna 100.000 leden telt, geniet groot aanzien bij de autoriteiten; er kunnen geen maatregelen, op welk toeristisch gebied ook, overwogen wor den of de Bond heeft er mede de hand in. Ook tot het buitenland is de goede reputatie van den A.N.W.B. doorgedrongen en wordt hij dikwijls qua organisatie ten voorbeeld gesteld. f68.000 worden per jaar uitgegeven aan het onderhoud van de wegwijzers, die aan aan- schaffingskosten reeds meer dan anderhalf- millioen gulden gekost hebben. Geen enkel land bezit zulk een uitstekenden handwijzer- dienst als het onze, dank zij de blauw-wit ge schilderde borden van den Bond. Over het interne werk van den A.N.W.B. vertelde spr. tal van bijzonderheden. Naast de wegbebakeningscommissie is er de wegen commissie, welke de belangen van den toerist behartigt. De actie voor de verbetering- van den economischen toestand van ons land wordt in belangrijke mate in de hand gewerkt door laatstgenoemde commissie, die steeds ijverig' streeft naar de aanpassing van ons wegennet aan het immer nog toenemende verkeer. Het nuttige werk van den A.N.W.B. werd door spr. uitvoerig uiteengezet. Daarna bestond er gelegenheid tot het be zichtigen van de Bondstentoonstelling; alles wat voor de weggebruikers van beteekenis en interesse zijn kan, werd aan de hand van het aanwezige materiaal uiteengezet, zooals de Bondsuitgaven, reisgidsen en kaarten, sta tistieken, wegwijzers, richtings-, plaats-, naam- en waarschuwingsborden, aanwijzin gen betreffende de veiligheid van het ver keer, enz. enz. Men kreeg na aanschouwing van het ma teriaal en de na de pauze vertoonde film een uitstekenden kijk op het werk van den Bond, dat van zoo onschatbare waarde voor den toerist en den weggebruiker is en welk werk zoo uitnemend geregeld is, dat de A.N.W.B. de reputatie heeft van een der meest volko men organisaties in den lande te zijn. Tot slot volgde de vertooning van de klank film „De Veilige Weg", welke ten doel had meer bekendheid te geven aan de thans gel dende verkeersregels, mede te werken aan de verbetering van den chaos op den weg bij het steeds intensiever wordende verkeer en ter beperking van het aantal verkeersonge vallen. Het was een interessante avond. OPENSTELLING R.K. MILITAIREN TEHUIS. Gisteravond is het Tehuis voor de militairen in de Kanaalstraat 144 opengesteld. Al reeds enkele weken was men door de goede zorgen van het bestuur van den R.K. Vrouwenbond met het gebouw gereed, maar het wachten was nog op de vergunning. Deze is nu gistermiddag afgekomen en nu achtte de directeur-voorzitter, pastoor J. C. de Moei het dan ook noodzakelijk, dat het gebouw ter beschikking zou worden gesteld. Al ging deze opening zonder eenig ceremo- niëel, wat evenwel toch binnen kort zal plaats hebben, het is toch voor het ijverige bestuur een voldoening dat zij dit Tehuis de militairen kan aanbieden. Het geheel ziet er fleurig en gezellig uit. De tafeltjes en stoelen noodigen de militairen uit voor een spelletje kaart, dam- of schaakspel. Ook het biljart ontbreekt niet en de radio zorgt voor de vroolijke muziek. Bij de opening waren behalve de voorzitter J. C. de Moei nog aanwezig de heeren J. J. Jonker, secretaris G. Snijder en A. Jongeling leden van het bestuur alsmede het bestuur van den Vrouwenbond welke een groot aandeel gehad heeft in het tot stand komen van het gebouw. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand April 1938 werd in gelegd a. Kantoor Julianakade f 32.648,09 b. Kantoor Willebrordstr. 23,110. c. Kantoor Santpoort 2,252.91 d. Kantoor Velsen-N. 5.919,92 f63,930,92 en terugbetaald; a. Kantoor Julianakade f 33.573,31 z. Kantoor Willebrordstr. 20.908.72 C. Kantoor Santpoort 3.404,39 d.Kantoor Velsen-N. 6.974.01 De jonge Koningin van Albanië heeft de modedictators reeds geïnspireerd tot navolging. Men vergelijke: links: de Koningin bij een troepenparade; rechts: mannequins bij de rennen te Longchamps. 64,860.43 meer terugbetaald dan ingelegd f 929.5"> Op 1 April was aan inleggers verschuldigd 1.402,036,31 Op 1 Mei 1938 aan inleggers verschuldigd 1.401.106.80 Uitgegeven werden 24 spaarbankboekjes en ingetrokken 16 spaarbankboekjes. Damkampioenschap van Velsen. Laros wint van Suyk. In de hoofdklasse is de situatie na de ze vende en achtste ronde wel gewijzigd. De be langrijke partij Suyk,Laros heeft daartoe niet weinig bijgedragen. In de hoofdklasse is de stand zoo, dat als Laros zijn achterstallige partij tegen H. B'uis wint, deze gelijk met Du- kel komt. Daarom zit in het tournooi om het kampioenschap van Velsen wel de spanning, die het volkomen verdient. En met geen zekerheid-is ook te zeggen wie kampioen van Velsen wordt. De uitslagen van Maandag en Dinsdagavond luiden als volgt: Hoofdklasse: B'. DukelA. Ligthart 11 C. SuykH. Laros 02 C. Suyk—H. de Boer 11 H. de BoerG. Postma 20 H. BuisT. Postma 11 De stand is thans; Dukel 8 gesp. 12 pnt.,.La ros 7 gesp. 10 pnt. Voor de eerste klas luiden de uitslagen; v. d. HeijdePost 11 KoetsierBakhuys .1-1 v. d. VeldePiek 11 Schaap—Janssen 20 Oudendijk—Visser 0—2 Buy.kOtt 2—0 SmidtDe Jong 02 Brand—Schmidt 0—2 Voor de eerste' klas is v. d. Heide door zijn nederlaag tegen Bakhuys vrijwel uitgeschakeld voor het kampioenschap zijner af deeling. Thans zal A. Post hier wel het kampioenschap winnen. In klasse B is het Buyk, die door,zijn remise partij tegen Visser wel de beste kansen houdt om het kampioenschap te winnen., In de tweede klas staat Klaasen met.4 gesp. 7 pnt. er het beste voor hoewel Broek in de zelfde afdeeling met 5 gesp. 8 pnt. ook nog een kans heeft. In de derde klas zijn het Waal en Beets die de leiding hebben. LEERLINGENMIDDAG MEVROUW RAMBONNET. De belangstelling voor de leerlingen-uitvoe ringen van mevr. M. Rambonnet-Speet is al tijd zeer groot en is wel een bewijs, dat haar arbeid op dit gebied op prijs gesteld wordt. Ook Woensdagmiddag was het Ned. Herv. Verenigingsgebouw zeer goed bezet, toen met hét optreden der kleinsten een begin ge mankt werd. Het was een alleraardigst gedoe, de aankomende dames en heeren hun versjes te zien en te hooren uitvoeren; velen, die hun zang met kinderlijke gebaartjes illustreer den, verwierven daverenden bijval van de vol belangstelling luisterende toeschouwers. Behalve de leuke speelliedj es waren er van de grooteren het vertolken van twee fabels van Lafontaine op muziek van Hendr-ika van Tussenbroek, nl. De Krekel en de Mier Perrette en de melkkan. Een duet van Mendelssohn bracht daarna een vroolijke afwisseling. De pianobegelei ding voor dezen middag was aan mej. Elly Niehorster toevertrouwd. Na de pauze was het de beurt van kleinen zoowel als grooteren met de opvoering van het charmante kinderzangspel van Clemen tine Ward „De theevisite in het Poppen- poppenmoeder (Rozel Lau), Japaneesje (Toos huis", waarin de hoofdpersonen waren: De van Rensen), Nikkertje ('Jonnie Rijpma) en Danseresje (Connie van Huizen). De onge noemde kok speelde zijn rolletje zeer ver dienstelijk; met de anderen had de regie schijnbaar nog al eens moeite gehad. Niette min genoot het jonge volkje in de zaal hooi en zichtbaar. Voor de dames-leidsters waren er na afloop mooie bloemen. EEN MOOIE RECLAMEPLAAT Wat zal er van hem worden? „Hem" is de eigenaar van den ffisschen pienteren jongens kop op de reclameplaat, die ons werd toege zonden door den directeur ven de Nijverheids school alhier. Het antwoord op de vraag geeft het affiche, natuurlijk als volgt: „Laat uw zoon de Nijverheidsschool bezoeken, daar wordt de grondslag gelegd voor een degelijke vak kennis." Een frissche, duidelijke plaat, en een goed sprekende reclame. En een ware bovendien. Het regeeringsjubileum van II. M. de Koningin. Een crediet voor feesten. Gedeputeerde Staten hebben burgemees ter en wethouders medegedeeld, dat er bij den minister van Binnenlandsche Zaken geen bezwaar tegen bestaat, dat gemeenten, die bijzondere bijdragen uit het Werkloosheids- subsidiefonds behoeven,, met het oog op de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40- jarig regeeiïngsjubileum van H. M. de Ko ningin ten hoogste f 0.25 per leerling voor lagere scholen zoowel openbare als bijzon dere voor dit doel besteden. Boven dien mag voor straat- en/of gevelversierin gen, illuminaties, vuurwerk, uitvoeringen of anderszins, wanneer vaststaat, dat daar voor uit bijdragen der ingezetenen niet vol doende middelen kunnen worden bijeenge bracht, ten hoogste 1 cent per inwoner wor den beschikbaar gesteld. B. en W. stellen voor een crediet overeen komstig bovenvermelde normen toe te staan. FEESTAVOND „ALGEMEEN BELANG" De Vereeniging Algemeen Belang organi seert a.s. Zaterdagavond een feestavond in Het Wapen van Velsen. Medewerking verlee- nen Johnny. Rovo, humorist en Wiesje Kool hoven, soubrette. GEEN KERMIS OP HET WILLEMSPLEIN Het bestuur der buurtvereeniging „IJmui- den-Centrum" had aan Burgemeester en Wet houders vergunning verzocht tot het houden van een feestweek en daarvoor te mogen be schikken over het Willemsplein en een terrein aan de Prins Hendrikstraat. Burgemeester en wethouders meenen. dat hierin is opgesloten de bedoeling van ge noemde buurtvereeniging, dat wordt besloten tot invoering van een jaarlijksche kermis. Het college is tegen invoering daarvan en stelt voor afwijzend op het verzoek te beschikken. DE ZOMER NADERT Aan het weer is het nog niet merkbaar, maai de kalender zegt ons, dat de zomer nadert. En daarmee ook de tijd voor het zwemmen in de open lucht, waarvoor we thans een prachtige gelegenheid bezitten in het zwembad „De Heerenduinen" dat verleden jaar heeft bewe zen, in een behoefte te voorzien. De opening vindt plaats op Zaterdag 14 Mei des middags 3 uur. Het is te hopen, dat ei- dien dag. veel zon is. Het zal dan aan liefheb bers van een frisch buitenbad niet ontbreken. IN HET DOK. De Maria R. Ommering IJM. 7 is wegens een defect aan de schroef in het dok geplaatst. De Julie Streiff IJM. 159 is eveneens in het dok gezet. De schroef is afgenomen, masten enz. zijn verwijderd, zoodat deze trawler klaar is voor den sloopershamer. De steunregeling bij Maatsch. Hulpbetoon. Het standpunt van Burgemeester en Wethouders. Zooals wij reeds hebben gemeld, hebben eenige dooi- Maatschappelijk Hulpbetoon ge- steunden, wier steun verlaagd was bij het ge meentebestuur tegen deze verlaging gepro testeerd en verzocht, haar ongedaan te maken. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den raad het volgende mede; Den 1 Januari 1938 is de verordening voor den Gemeentelijken Dienst van Maatschappe lijk Hulpbetoon in werking getreden. Van dien datum af zijn wij dus belast met het beheer van den dienst. Wij hebben in overleg met de commissie van advies o.a. een schema vast gesteld, aangevende de maxima van te verlee- nen steun. Daarboven mag niet worden ge gaan zonder onze voorafgaande goedkeuring. Bij de opgehe.ven instellingen van Maatschap pelijk Hulpbetoon bestonden ten opzichte van de hoegrootheid van den te verleenen steun geen richtlijnen, waardoor in de steunbedra gen niet te verklaren verschillen aanwezi; waren. Het was gewenscht hierin verandering- te brengen. Dit is geschied zoowel door ver- hooging als door verlaging der ondersteuning. Wij besloten, de steunbedragen, welke de door ons gestelde maxima te boven gingen, uiter lijk 1 Mei 193'8 tót die maxima terug te bren gen. Wij gaven daarbij opdracht aan den Di recteur van den dienst om, wanneer er ten opzichte van de ondersteunden bijzondere om standigheden waren, welke een verhooginr van den maximum steun wettigden, daarom trent voorstellen te doen. Van verschillende ondersteunden werden ook verzoeken ontvan gen om den hoogeren steun te mogen behou den. Elk geval wordt onderzocht en wanneer daarvoor een geldig motief aanwezig is, wordt aan het verzoek geheel of ten deele voldaan. Het gevolg van een en ander is dan ook, dat er veel ondersteunden zijn, die om bepaalde redenen meer ontvangen dan het maximum, dat voor normale gevallen is vastgesteld. Aan gezien de vaststelling der steunbedragen tot de bevoegdheid van ons College behoort stellen wij U voor, op het adres afwijzend te be schikken. VELSEN Art. 34 van liet Ambtenaren reglement. Wijziging verzocht. Art. 34 van het. Ambtenarenreglement re gelt de belooning van overuren. Het bepaalt, dat op feestdagen en daarmee gelijk gestelde dagen 1-00 pet. van het uurloon wordt uitbe taald, terwijl voor arbeid op Zondagen 100 pet. plus het uurloon wordt vergoed. Reeds eerder had de Nederl. Bond van Personeel in Over heidsdienst wijziging van dit. artikel verzocht ten einde te komen tot een hoogere belooning dan het uurloon zonder meer van arbeid on feestdagen Dit verziek werd doo- den -aad op idvies van B en W. afgewezen. Thans is bij B. en W. een soortgelijk vex*zoek ingekomen van M. J. .Karssen, gemeentewerk man. B. en W. stellen den raad voor. hen te machtigen, adressant mede te deelen, dat ge noemd artikel juist is uitgevoerd en dat voor wijziging geen reden aanwezig-is. Nieuwe leden Kon. Academie van Wetenschappen. Prof. dr. J. H. Thiel te Haarlem. H.M. de Koningin heeft bekrachtigd de na volgende benoemingen der Koninklijke Ne- derlandsche Akademie van Wetenschappen, afdeeling Letterkunde. Prof. Dr. J. H. Thiel:. a. tot gewoon lid van de heeren: prof. mr. A. H. M. J. van Kan, prof. dr. J. Lüxdeboom, prof. dr. J. H. Thiel en prof, dr. J. de Vries; b. tot buitenlandsch lid van de heeren prof. dr.'B. Hrozny, hoogleeraar aan de Karei- universiteit te Praag en prof. dr. N. Tru- betskoi, hoogleeraar aan de universiteit te Weenen; c. tot correspondent van de heeren: di\ Th. J. Th. Pigeaud, ambtenaren voor de be oefenixxg der Indische talen en dr. F. R. Verhoeven, landsarchvaris te Bat-a via. Prof dr. J. H. Thiel, sedert 1930 bijzonder hoogleeraar in de oude geschiedenis aan de Leidsche Universiteit, vindt zijn hoofdbetrek king- in de vérvulling van het leeraarsambt in de oude talen aan het Openbaar Gymna slum te Haarlem. Professor Thiel werd op 27 Januari 1896 te Amsterdam geboren, waar hij na te Haarlem het eindexamen gymnasium te hebben afgelegd, in 1914' als student in de klassieke letteren -terugkeerde. Ter voltooiing zijner studiën volgde hij "colleges aan de Universiteit te Berlijn, terwijl hij door een studiereis in Italië zijn klassieke kennis bij de bronnen vermeerderde.In 1921 aanvaardde hij de betrekking van leeraar aan het stedelijk gymnasium te Haarlem welke betrekking hij thans nog bekleedt. Kort daarna in 1922, promoveerde hij in Amster dam cum laïide tot. doctor in de oude talen. Bij de vervulling van de dubbele functie van hoogleeraar te Leiden en leeraar te Haarlem- vond de heer Thiel tijd een aantal publicaties in het licht 'te geven welke belangrijke bij dragen vormen tot de klassieke geschiedenis. Ierland heeft een nieuwen president. Dr. Douglas Hyde gekozen. DUBLIN, 4 Mei. Hedenmiddag om 12 uur is di*. Douglas Hyde als presi dent van Eire (Ierland) uitgeroepen. Dr. Hyde was de eenige candidaat voor het presidentschap. Hij zal op 1 Juli geïnstalleerd worden. (United Press). De financiën van Noord-Holland. Rekening over 1936 heeft een batig saldo van bijna 1 l/s millioen. Ged. staten van Noord-Holland bieden aan de Prov. Staten ter vaststelling aan de reke ning van de provinciale inkomsten en uitga ven over het dienstjaar 1936. De gewone inkomsten waren f 31.249.520 en de gewone uitgaven f 29.761.521.90i4, zoo- clat de gewone dienst met een batig saldo van f 1.487.998,09)4 sluit. FAILLISSEMENTEN. Ooor de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 3 Mei 1938. 1 H .G. de Carperitier. melk'handelaar. wo nende te Koog aan de Zaan, Sluispad 42. Curator: Mr. D. de Jong te Haarlem. 2 P. J. Anderies, handelende onder den naam firma H. Gompelman, manufacturer, wonende te Beverwijk, Duinwijklaan 43. Curator: Mr. A. van Leijenhorst te Haar lem, 3 Hans Wolf Jr. handelende onder den naam Technisch Bureau Wolf Jr., koopman, wonende te Heemstede, Oude Posthuisstr. 47. Curator: Mr. H. J. Pot, te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mi*. L. Vliegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: B. J. Meeuwissen, tim merman, wonende te Lisse, Heerenweg 459. Curator: Mr. J. Verlooy, te Heemstede. Door ihet verbindend worden der Uitdee- lhigslijst is geëindigd het faillissement van: De N.V. „Melkproducten", gevestigd te Zaandam. Curator: Mr. L. V. Hoog, te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 2 April 1938 is vernietigd het faillis sement van: Jacobus Gorter, groenten-koopman, wonen de te Haarlemmermeer. Curator: Mr. L. Ali Cohen, te Haarlem. Door de Arrondissements-Rechtbank is de op 10 November 1936 verleende surseance van betaling aan de N.V. Zaanlandsche Bank in liquidatie, gevestigd te Krommenie en kan- toorhoudende te Amsterdam verlengd met 1 y2 jaar ingaande 7 Maart 1938. Bewindvoerder: Mr. A. Bruch te Haarlem. PROVINCIALE GARANTIE LUCHT BESCHERMINGSTENTOONSTELLING. Ged. Staten van Noordholland stellen Prov. Staten voor, te bepalen, dat van het even- tueele tekort van de in October 1938 te Am sterdam te. houden luchtbeschermingsten toonstelling door de Provincie het 2/7 gedeelte, tot een maximum van 2.000 voor hare reke ning wordt genomen, onder voorwaarde, dat een exemplaar der rekening van de tentoon stelling, aan Ged. Staten zal worden ingezon den en dat genoemd College bevoegd zal zijn, de tot de tentoonstellings-administratie be- hoorende bescheiden van zijnentwege te doen. controleeren. HERSTEL NED. HERV KERKGEBOUW OOSTZAAN. Ged. Staten van Noordholland, stellen voor, ïan de gemeente Oostzaan tot gedeeltelijke dekking van het bedrag van 170, waarmede de raming van de kosten van herstel van de bij het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aldaar behoorende torenspits zal worden overschreden, een subsidie van 15% van dat bedrag te verleenen, onder voorwaarde, dat. 50% van dat bedrag ten laste van het Rijk zal komen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1