Als kinderen met lucifers spelen... Waarborg- Kleeding KREYMBORG Beleedigend artikel in Vrijdenkersorgaan? Tegen redacteur li maand geëischt. VRIJDAG 6 MEI 1933 zijn branden het gevolg. Hoewel Woensdag door een groot aantal branden nog weer eens dui delijk was gebleken hoe gevaarlijk het is, als kinderen met vuur spelen, heeft dit niet kunnen verhinderen, dat Donderdag wederom enkele zwa re branden hebben gewoed, doordat kinderen lucifers hadden weten machtig te worden. Zoo ontstond Donderdagmiddag omstreeks half vier in een schuurtje achter de boerderij van den landbouwer J. van Dijk te Ittersum gem. Zwollerkerspel brand. Aangewakkerd door den vrij feilen Noord-Oosten wind, deel de het vuur zich met groote snelheid mede aan eenige nabijstaande schuurtjes en hooi bergen, alle met riet gedekt, waarna het zich voortplantte naar het rieten dak van de boerderij. Ook dit vatte vlam, zoodat de auto mobielbrandspuit van Zwollerkerspel, die spoedig ter plaatse was, zich in hoofdzaak moest beperken tot blusschen en nathouden van belendende arbeiderswoningen en eenige schuurtjes. Alles was verzekerd, hoewel laag. Te Maurik raakte de hooiberg op het erf ■van den landbouwer A. van Os in brand, waarna het vuur oversloeg naar het woon huis. Snel verbreidden de vlammen zich en tastten ook den hooiberg en woning van den landbouwer A. Drost aan. Beide woningen wa ren met riet gedekt en stonden in weinig tijd In lichter laaie. De plaatselijke brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De beide woningen met hooibergen werden geheel in de asch gelegd. Slechts een gedeelte van de inboedels kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Een derde brand ontstond Donderdagavond omstreeks zes uur in de boerderij van den landbouwer J. B. Kasteel, gelegen in het Bosserbroekerveld te Vaassen. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, die met twee motorspuiten uitrukte. Ondanks krach tig ingrijpen kon zij niet verhinderen, dat de geheele boerderij een prooi der vlammen werd. Een schuur kon behouden blijven; de inboedel kon voor een deel tijdig in veilig heid worden gebracht. Vier omroepvereenigingen werken bij doopplechtigheid samen. De doopplechtigheid van Prinses Beatrix uit de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gra- venhage op 12 Mei zullen de Nederlanders in hun huiskamer kunnen bijwonen. Zij wordt nl. over de drie Nederlandsche zenders (Hil versum I en II en de Phohi) uitgezonden. Hetzelfde geldt voor de gebeurtenissen op straat dien dag. Voor deze uitzending is een zelfde regeling getroffen als bij de trouw plechtigheid. De vier omroepvereenigingen werken ook nu weer samen. WERKEN VAN EEN ITALIAANSCHEN. PROTESTANTSCHEN SCHILDER. Men schrijft ons: uit het oogpunt van kunst en kerkelijk leven wordt op het oogenblik een belangwekkende tentoonstelling van schilde rijen en gravures in de koninklijke kunstzaal Kleykamp te 's-Gravenhage gehouden, Het zijn werken van den Italiaanschen schilder Paolo A. Paschetto, die protestant is en be hoort tot een protestantsche bevolkingsgroep in Noord-Italië, de Waldenzen, die de valleien van Piemont bewonen. Elk jaar bezoekt een vertegenwoordiger van deze bevolkingsgroep de Waalsche kerken in ons land. Het protes tantsche karakter van deze werken komt voor al tot uiting in een serie gravures, welke de ge loofsbelijdenis tot onderwerp heeft. Paschetto heeft in Italië grooten naam. Hij beschilderde o.a. de glazen van een groote kerk te Rome, welke bekend is als „de protestantsche kathe draal". De Italiaansche regeering heeft hem verschillende opdrachten verleend, zooals het ontwerpen van postzegels en het decoreeren van monumenten. Wordt builcnlandsch vleesch ingeblikt? Dan wordt dit on genen sekt geacht. De heer Ruïjter heeft aan de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist: a. dat dezer dagen een proeforder is ge geven voor de levering van 100.000 Kg. zgn. bussenvleesch dat beschikbaar wordt ge steld voor werkloozen gemaakt uit bevroren fcuitenlandsch vleesch, aan de firma van Zwa nenberg te Oss; b. dat deze proeforder verband houdt met een bestaand voornemen om 10.000.000 Kg. buitenlandsch bevroren vleesch te importee ren en dit voor bussenvleesch te bestemmen? Zoo de vorige vraag in bevestigenden zin moet worden beantwoord, zijn de Ministers dan niet van meening, dat een en ander is te betreuren en wel: 1. omdat er in ons land voldoende vleesch is voor de voorziening van ons eigen volk, waardoor de import van een hoeveelheid vleesch, gelijk staande met het vleesch van pl.m, 60.000 Nederlandsche koeien, mede met het oog op de reeds gedurende eenigen tijd dalende vleeschprijzen, totaal overbodig is; 2. met het oog op de bestrijding der werk loosheid, daar voor de verwerking en distribu tie van dit vleesch in de vleeschverwerkende bedrijven pl.m. 1200 arbeiders geregeld werk zouden kimnn vinden; 3. met het oog op den slechten toestand in het slagersbedrijf, daar dit beteekent tien miilioen K.G. minder omzetmogelijkheid; 4. met het oog op de voedselverstrekking aan de gezinnen, gezien de beperkte gebruiks mogelijkheid van het z.g. bussenvleesch? Willen de Ministers overwegen of het niet beter is via een ander systeem, b.v. het ver strekken van geldswaardige bonnen aan de werkloozen, te bevorderen dat: a. het werklooze gezin versch inlandsch vleesch. spek of vet bij een slager kan koopen, wat voor elk gezin het voordeeligste en meest gewenschte is; b. de werkloosheid wordt bestreden en de omzet van den slagersstand wordt vergroot; c. onze eigen vleeschmarkt wordt verruimd en de kwellende teeltbeperking van kalveren ban worden verminderd? Aparte kleeding Een vraag van belang voor U is deze: Waar zult ge uw nieuw cos- tuum halen? Dat kan voor U geen vraag meer zijn, als U eerst maar eens de zoo aparte Waarborg-Kleeding goed hebt bekeken. Immers niet alleen dat 'n Waarborg-Costuum U door de aparte stof en aparte be werking beter staat, ook de prijzen zullen U meevallen, want Kreymborg concurreert scherp! Waarborg-Kleeding alléén bij (Adv. Ingez. Med.) Er worden nog vele clandestiene kuikens geboren. Maar de crisis-opsporingsdienst zit er achter heen. Door ambtenaren van den crisis-opsporings dienst, in samenwerking met de gemeente politie van Lunteren zijn wederom twee broedmachines in beslag genomen, die zonder vergunning in bedrijf waren gesteld. Bij den landbouwer B. in Doesburgerbuurt gingen 4800 eieren in handen der politie over. die in één dag niet minder dan 10.800 broedeieren wist buit te maken. Wel een bewijs hoe welig de clandestiene broederijen tieren. BENDE AUTODIEVEN VEROORDEELD Zware straffen opgelegd. De Amsterdamsche rechtbank heeft Donder- dag«vonnis gewezen in een strafzaak tegen zes personen, verdacht van diefstal en heling van auto's. Een chauffeur werd wegens diefstal en uitlokking van diefstal tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld, een heler hoorde zich tot een jaar veroordeelen. Twee medeplegers van de diefstallen werden tot anderhalf jaar veroordeeld en twee kooplieden werden we gens schuldheling ieder tot een jaar gevange nisstraf voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van drie jaar. De prijsvraag voor een stadhuis in de hoofdstad. Thans kan worden medegedeeld, dat de da tum, waarop de ontwerpen voor de besloten prijsvraag voor het nieuwe raadhuis van Am sterdam moeten worden ingezonden, is vast gesteld op 1 December 1938, des middags 12 u. BOTERPRIJS. Het bedrag van de heffing en de steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentijd- sche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Mei vastgesteld op 45 cent per K.G. (onveran derd). De Leeuwarder boternoteering is 90 ct. per K.G. (vorige week 89 ct.) Persen van „Zwart Front" verzegeld. Naar wij vernemen heeft de officier van jus titie te Breda, naar aanleiding van een bij hem ingediende klacht over een persoonlijke beleediging, verschenen in het weekblad „Zwart Front", de persen van dit blad doen verzegelen. Zware straf geëischt wegens bet veroorzaken van dood door schuld. Zeven maanden en intrekking van het rijbewijs. De Officier van Justitie bij de Am sterdamsche rechtbank mr. J. W. Bosch requireerde Donderdagmiddag tegen een jeugdigen kantoorbediende een gevangenisstraf van zeven maan den en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte wordt ervan beschuldigd op 16 October hoogst roekeloos en onvoorzichtig met zijn auto te hebben gereden op den Naar- derweg tusschen Bussum en Hilversum, ten gevolge waarvan een wiehij der, die op het rij wielpad reed, werd aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij enkele dagen later overleed. Aan de rechterzijde van den weg, gerekend van den kant van Bussum, stond een auto, waarvan de bestuurder bezig was naar een mankement aan den motor te zoeken. Uit de richting Bussum naderden achter elkaar twee auto's, de voorste haalde om de stilstaande auto te passeeren naar links uit. Juist op dat oogenblik wilde de achterste auto, be stuurd door den verdachte, zijn voorrijder passeeren. Hij kon de stilstaande auto niet zien en vermoedde dus niet, dat zijn voorrijder uit zou halen. Om een aanrijding te voorkomen moest verd. die met een snelheid van 70 a 80 K.M. reed, scherp naar links uithalen, hij remde krachtig, kwam op de linkerberm van den weg terecht, waardoor hij zijn stuur kwijtraakte en den wielrijder J. C. van Bree- men uit Bussum, die op het rijwielpad reed, overreed met het noodlottige gevolg dat deze zoo ernstig gewond werd. dat hij twee dagen later overleed. OVERHEMDEN Printed Poplin, met 2 boorden en 2 paar manchetten vanaf 2^® DASSEN Exclusieve Italiaansche, Engelsclie^ Fransche en Weenschc modesnufjes in zuiver zijde reeds vanaf Haarlem, Groote Houtstraat 32, Telef. 13440 (Adv. Ingez. Medj ARR. RECHTBANK Ieders opvattingen moeten worden gewaardeerd, meent de Officier. In het vrijdenkersorgaan „De Vrij denker" heeft een artikel gestaan dat beleedigend werd geacht voor een bepaalde volksgroep. De redacteur van dit orgaan moest zich deswege gistermiddag voor de Rechtbank ver antwoorden. De directeur van de drukkerij waar het blad gedrukt wordt, deelde mede dat het een oplage heeft van ongeveer 3000 exemplaren, terwijl hij tevens kon zeggen dat de meeste copij door den verdachte werd geschreven. President tot verdachte: „Hebt u dit ar tikel zelf geschreven." Verd.: Nee, mijnheer de president, ik heb het uit het Fransch vertaald. Pres.: Begrijpt u dat dit stuk krenkend kan zijn voor de godsdienstige gevoelens van an dere menschen? Verd.: „Ik vond er geen smalende Gods lasteringen in en zonder dat ik me met den inhoud heelemaal solidair verklaar dacht ik toch niet dat het publlceeren strafbaar was. Het artikel richt zich min of meer ironisch tegen een meening van de kerk en het tweede gedeelte is gericht tegen het misbruik van de macht van de kerkelijke gemeenten." Pres.: „Voor die „ironie" kunnen we ook een ander woord nemen In zijn requisitoir zei de Officier van Justi tie dat dergelijke zaken in Nederland geluk kig zeldzaam voorkomen. Men moet trachten ieder's vrije meening in het bijzonder over godsdienstige opvattingen, te waardeeren Onze zoo zeer gewaardeerde vrijheid zou door dergelijke artikelen wel eens in het gedrang kunnen komen. Spreker las vervolgens eenige passages uit het gewraakte artikel voor en vond deze „stuitend en te beschouwen als een hoonende spot." Een gevangenisstraf van een maand, zoo luidde tenslotte de eisch. De verdediger, mr. Simon de Jong uit Am sterdam, was het met den Officier eens dat vervolgingen van dezen aard slechts spora disch voorkomen. Voorzichtigheid met de ver volgelingen is echter evenzeer geboden om de Tegen Slapeloosheid, Overspanning Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruik* men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten (Adv. Ingez. Med.) Gynaecologen in het Rijksmuseum Door het Gemeentebestuur ontvangen. Het internationaal gynaecologisch congres dat in deze dagen te Amsterdam bijeen is, is Donderdag officieel door het Amsterdam sche gemeentebestuur ontvangen in de ver lichte zaal van het Rijksmuseum. Zoolang de gemeente Amsterdam in af wachting van het nieuw te bouwen raadhuis niet over een eigen receptiegelegenheid be schikt en welwillend voor deze bijzondere ge legenheden de beschikking krijgt over het Rijksmuseum, heeft men hier wel een zeer uitzonderlijke ontvangstgelegenheid van een zeer bijzondere en buitengewone sfeer, waar van dan ook vooral de buitenlandsche gasten diep onder den indruk komen. In de eerezaal kregen de gasten gelegen heid zich voor te stellen aan burgemeester De Vlugt en de wethouders, die aanwezig waren, nl. de heeren Rustige, Van Meurs, Kropman en de Mirandae alsmede den ge meentesecretaris. mi*. Van Lier. De zalen, waardoor zich een bonte menigte de dames in kleurige avondtoiletten en de heeren in stemmig zwart en wit be woog, boden wel een zeer merkwaardigen en decoratieven aanblik. Als een verrassing was telkens voor de bezoekers, die het Rijksmu seum niet of bij avond niet kenden, de zaai van den „Nachtwacht". Uit de verlichte eerehal trad men plotse ling in de duisternis van deze zaal om dan inverwacht aan pen der wandev de kleurer van Rembrandt's mpe«tpi-wprv ►p rio,-. -,P gloeien. Vele congresbezoekers verklaarden, dat deze avond op hen een onvergetelijken in druk had gemaakt. Motorrijder geslipt. Doodelijk gewond bij botsing- met boom. Op den Heiligenbergerweg te Hamersveld gem. Leusden, is Donderdag de 29-jarige on gehuwde schilder van Doorn woonachtig te Hamersveld, met zijn motor tegen een boom gereden. Deerlijk gewond werd hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd, waar hij kort na aankomst is over leden. Vermoed wordt, dat Van D. is komen te slippen. HULDIGING VAN PROF. DR. H. BRUGMANS Op initiatief van eenige oud-leerlingen heeft zich een comité gevormd van oud-leer lingen en leerlingen, collega's, bestuursleden van Nederlandsche en Amsterdamsche we tenschappelijke vereenigingën, enz., om prof. dr. H. Brugmans bij zijn af.scheidcollege in de aula op 21 Mei a.s. te huldigen. Het voor nemen is. den aftredenden hoogleeraar na afloop van het college, dat te vier uur zal beginnen, de bibliografie zijner geschriften aan te bieden. Na de huldiging zal er gele genheid zijn. prof Brugmans de hand te drukken OVERTREDING VAN HET CRISIS VARKENSBESLUIT. Honderd varkens in beslag genomen. Bij een mester te Zaandam, die tevens al; handelaar staat ingeschreven, zijn honderd varkens in beslag genomen, op grond van overtreding van het crisis varkensbesluit, dat •'erinerP varkens, voor der handel bestemd, apo-or jnr. -'nop- ivj tp heb ben De varkens zijn op het Gemeente-slacht huis verkocht aan een expcrtslager te Haar lem en daarheen vervoerd. Werkverruiming iu Limburg. Minister Romme bezoekt Maastricht en Omstreken. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Maastricht en omgeving. Ten provinciehuize werd in de middaguren een vergadering gehouden van de rijkscom missie voor de werkverschaffing, waarbij o.m. de minister van Sociale Zaken, de Commis saris der Koningin en het college van B. en W. aanwezig waren. In deze bijeenkomst wer den onderscheiden werken besproken. Binnen zeer korten tijd zullen naar ver trouwd wordt en groot aantal arbeiders geplaatst kunnen worden. Verschillende stappen daartoe zullen thans worden gedaan. DE HEER A. MERENS VOLGT DR. PH. VISSER OP Bij K. B. is de consul der Nederlanden in -ilgemeenen dienst, met den titel van gezant schapssecretaris belast geweest met de waar neming van het consulaat der Nederlanden te Kaapstad, de heer A. Merens, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Calcutta Het ressort van het consulaat-generaal om vat Britsch-Indië en Ceylon. ♦rrvp TV fMOOTP*''7' VFPr^oVKFN Donderdagmiddag is een anderhaljari: kind van de familie A. Vos aan het Melkpad te Huizen (N.H.) in een onbewaakt oogen blik in een rioolput gevallen en verdronken. vrijheid niet in gevaar te brengen als voor zichtigheid met het publiceeren. Het artikel is, inderdaad niet erg geslaagd en noch geestig noch fijn. Is het echter ook strafbaar? Dit meende spr. te moeten ontkennen. Men kan in de Middeleeuwsche litteratuur vele voorbeelden vinden waar het leven van Bijbelsche figuren met eigen woorden wordt naverteld zonder dat dit aanstoot gaf. Het artikel i§ in geen enkel opzicht te be schouwen als godslasterlijk, deze opzet is hier dan ook niet aanwezig. In het tweede gedeel te is het artikel uitsluitend gericht tegen uit wassen en mistoestanden van de Kerk. Hier tegen zal men geen bezwaar kunnen hebben. Spr. concludeerde tenslotte tot ontslag van rechtsvervolging. Verdachte las hierna nog een uitvoerige verklaring voor waarin hij de beschouwingen van de vrijdenkers uiteenzette en zeide zich volkomen onschuldig te achten. Is voortzetting van een zaak strafbaar? Wanneer men een bedrijf van zijn patroon voortzet, is dan een speciale vergunning van den minister van Economische Zaken noodig? of, om het anders te zeggen, overtreedt men zoodoende de Vestigingswet op het Kleinbedrijf? Een 24-jarige bakker uit IJmuiden was voor dit feit door den kantonrechter vrijgesproken doch om de zaak principieel te houden was de ambtenaar van het O. M. in appèl gegaan. Bij de behandeling voor de Rechtbank de den zich weinig nieuwe gezichtspunten voor. De officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir dat verdachte het bedrijf heeft voortgezet, van een nieuwe vestiging is hier dus geen sprake. De minister heeft geen verbod van voort zetting gegeven en daarom was de Officier het met den Kantonrechter eens dat de hier ten laste gelegde overtreding niet bewezen was. De verdediger mr. O. H. van Wijk, sloot zich hierbij aan. Verdachte's raadsman deelde verder nog mede, dat de meelcentrale niet rustig de uit spraak af had willen wachten, maar de meelleverancier van den bakker zoodanig had beïnvloed dat deze geen meel meer kon be trekken. Ook de verdediger conludeerde tot vrij spraak subsidiair ontslag van rechtsvervol ging. Nogmaals de cichorei of witlof-kwestie. De laatste fase in den chichorei- of witlof- strijd is gestreden en het wachten is nu maar op de uitspraak van de Rechtbank. Veel licht heeft echter ook de deskundige uit Wageningen niet in deze ingewikkelde kwes tie kunnen brengen. Men weet waar het om gaat. Een landbouwer werd door den kantonrech ter veroordeeld wegens het teelen van witlof waarvoor hij geen vergunning had. De landbouwer beweerde echter, dat hij cichorei gezaaid had en dat er tusschen cicho rei- en witlofzaad geen verschil was. Een landbouwkundig ingenieur uit Wage ningen die als deskundige werd gehoord, ver klaarde dat cichorei en witlof tot dezelfde plantenfamilie behooren, dat witlof door se lectie uit cichorei wordt verkregen en dat het verschil te zien is aan de kropvorming. Hetgeen de rechtbank niet veel verder bracht, want dit was ook bij de vorige gelegenhe den reeds komen vast te staan. Op een vraag of men nu beslist van chicho- reizaad geen witlof kon krijgen antwoordde de deskundige dat dit niet met mathemati sche zekerheid te zeggen is. Men kan aan het zaad en ook aan het ge was op het veld niet met zekerheid zeggen, wat witlof en wat cichorei is. Dit is alleen te constateeren aan de meerdere of mindere •:ropvorming. De officier was van meening dat er wel de gelijk twee verschillende zaden zijn. Verdachte heeft dus wel geweten dat hij witlof teelde. Spr. vroeg bevestiging van 'iet vonnis van den kantonrechter, 30 gulden boete. De verdediger mr. A. van Leyenhorst pleitte vrijspraak. Uitspraak van deze zaken op 21 Mei,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10