parijs! adieu 1 Over Schoolkennis. MOEDERDAG. KENNEMER THEATER Er zijn duizenden menschen, vooral bij het onderwijs zelf zeer talrijk, die waarschuwen tegen de overlading met leerstof op de Mid delbare Scholen en de Gymnasia. Dat gaat nu eigenlijk al jarenlang zoo door maar er wordt niets mee bereikt. Al het protesteeren schijnt vruchteloos. Ergens in den vaderlandschen onderwijs- hof staat een klein, stevig, oud muurtje en dat loopt men niet omver. Toch zal dat moeten gebeuren, wil men de woekerplant der Matelooze Leerstof uitroeien. Het zal mij benieuwen of men met deze zaak ooit een stap verder zal komen. Het is moeilijk te ge- looven, des te moeilijker omdat het in Ne derland geen gebruik is, krachtige bewinds lieden aan het departement van Onderwijs te plaatsen. Ik bedoel daar geen Mussolini's of Stalin's mee, maar alleen maar ministers die de hun gegeven macht te baat nemen en hun zienswijze durven doorzetten ook tegen onwillige adviseurs in. Het is niet te loochenen dat met name ons M.O. een groot deel van zijn roem heeft in geboet. Het oude comfortabele gevoel van de eerste jaren dezer eeuw: „wij hebben eigen lijk zoowat het beste onderwijs ter wereld" is allang weg. Waarschijnlijk was de toestand toen ook beter dan nu. De leerstof was lang zoo hoog niet opgedreven als thans het geval is en het onderwijs paste in het kader van zijn tijd. Laat men iets stilstaan, dan raakt het uit het kader van zijn tijd. Want de tijd verandert. Nu zei mij een bekend onderwijsman: „de kernfout is, dat men beheerscht wordt door de idéé „Kennis is Macht"en ik hoor vele menschen al vragen: is dat dan niet zoo? Het klinkt dan ook wel erg eenvoudig en aannemelijk. Het is een echt populair kern woord, net zooiets als „Tijd is geld" en nog veel ouder, want het wordt toegeschreven aan Francis Bacon, die een groot en begaafd Engelschman was. Dat hebben de vele na hem gekomen Britten (hij stierf in 1626) dan ook wel erkend en ze hebben zelfs lang ge twist over de vraag, of Bacon ook niet de werken van Shakespeare had geschreven. Maar ze hebben uit zijn historische kracht term „Kennis is Macht" niet afgeleid dat men zooveel mogelijk parate kennis in een kinderhoofd moest trachten te proppen om er zoo lastig mogelijke exameneischen aan te kunnen stellen. Het is misschien wel eens een voordeel voor het eigen land van een profeet, dat hij er min der geëerd in is dan in het buitenland en dat men zijn woorden dientengevolge minder let terlijk opvat. Het Engelsch onderwijs mist zeer zeker de volprop-methoden van het Nederlandsche. Het heeft natuurlijk ook zijn gebreken, maar het erkent dat Kennis geen magazijn artikel is, dat men in iemands hersens opslaat om het er bij gelegenheid uit te halen. Kennis is iets dat de ontvanger begrepen en beseft liêeft en waarmee hij kan omgaan. Zijn die voor waarden niet vervuld dan dient hij .alleen als gramophoonplaat, die men een aantal malen af kan draaien, tot-ie kapot of versleten is, maar die in elk geval alleen maar domweg weergeeft. Natuurlijk gaat het niet zoo met alles wat geleerd wordt. Maar als het met een aanmer kelijk deel zoo gaat, dan is dat een overbodig surplus, dan is dat ballast. En ik moet beken nen dat ik schrok toen ik dezer dagen van leeraren hoorde van verscheidene gevallen van overspanning, die zich bij leerlingen der hoogste klassen in den loop der laatste jaren hadden voorgedaan. En een tikje verbaasd was ik te hooren, hoe men er soms noodge dwongen toe moet komen met de te zware exameneischen te schipperen, zelfs bij begaaf de leerlingen. De Engelschman Houston Chamberlain heeft gepoogd Francis Bacon's woorden te amendeeren. Hij heeft gezegd: „Niet onvoor waardelijk geldt de bekende spreuk: Kennis is Macht; alles komt aan op de vraag, wie de wetende is. Van het weten, meer nog dan van het goud, kan men zeggen dat het op zichzelf niets is, hoegenaamd niets, en even zeer in staat den mensch geheel te gronde te richten als hem op te heffen en te ver edelen". Ja, wie is de wetende? Weet hij?of is hij alleen maar volge propt als een feitenkennis-pakhuis? In dat laatste geval weet hij niet. Zul jullie er ook aan denken? 1OEDERS zijn er ook in soorten, Zooals dat voor alles geldt, Menschen worden (en gelukkig), Niet naar vast model besteld; Moeders zijn' er ook in soorten, Moeders groot en moeders klein, Moeders oud en moeders jonger, Moeders dik en slanke lijn; Moeders blij en moeders treurig, Moeders mooi en minder knap, Moeders slordig, moeders keurig, Moeders streng en moeders slap; Moeders vlug en moeders langzaam, Moeders zwart en moeders blond, Moeders flauw en moeders geestig, Moeders zwak en kerngezond; Moeders zijn er ook in soorten, Moeders arm en moeders rijk, Maar in één ding zijn de moeders (Dat 's het moederhart) gelijk; Waarin zij dan ook verschillen, Zij zijn allen eensgezind, Eén van hoog en diep gevoelen, In de liefde voor haar kind; Dat 's het algemeen bekende. Waar 'k toch wel op wijzen mag, Om erop te attendeeren: 8 Mei is het Moederdag. 'k Zeg, zij het ten overvloede; Medekindren, groot en klein, Laat den Zondag niet voor moeder Zonder een verrassing zijn. P. GASUS. BEVERWIJK Het nieuwe programma van Kennem er-Theater. „Adieu Parijs" en „De zwarte Kuiter". „Het is misschien het verschrikkelijkste ge schenk dat een booze geest aan onzen tijd gaf: kennis zonder bekwaamheid", heeft Pestalozzi geschreven. Een zeer groot denker en opvoeder, Pesta lozzi Het Kennemer-Theater vertoont deze week als hoofdnummer „Adieu Parijs" met Gene Raymond en lily Pons in de hoofdrollen. Gene Raymond, die zelf een uitstekend musicus is, speelt in deze film de rol van den leider van een „swing" kwartet, in welks avonturen de kleine zang-ster, Lily Pons, ge wikkeld wordt. Dit is een van de rollen, die Raymond het best liggen. Sinds zijn debuut, vier jaar ge leden, heeft deze blonde acteur, de harten van de filmbezoekers stormenderhand voor zich gewonnen. Hij begon zijn filmcarrière met dramatische rollen, doch in den loop der tijden heeft hij bewezen een veelzijdig acteur te zijn, want hij maakte naam in blijspelen en in romantische rollen. In „Adieu Parijs" trekt Raymond partij van zijn muzikale talenten. Hij treedt hier in op als saxophonist-refreinzanger. „Adieu Parijs" behandelt de avonturen van een Fransche zangeres, die Raymond en zijn jongens zonder paspoort naar Amerika volgt om een huwelijk, waarin zij geen zin heeft, te ontloopen. Natuurlijk leidt dit tot allerlei complicaties met tenslotte een gelukkigen afloop. Lily Pons zingt o.m. in deze film een jazz- paraphrase op Strauss' onsterfelijke „Blauwe Donau", waarin zij wordt bijgestaan door Gene Raymond en Jack Oakie. De beroemde melodie ondergaat hier ech ter een verandering, die waarschijnlijk haar componist zou verbazen. Lily Pons zingt „De Blauwe Donau" in een New-Yorksch cabaret, begeleid door Ray mond en zijn „jazz-kwartet,". De jazz-aristen spelen Interessante swing variaties in een poging om de opera-zange res te begeleiden. Men hoort Johann Strauss' melodie zoodoende in een brillante bewer king, die hier tot een jazz-paraphrase uit groeide. Verder „croonen" Jack Oakie en Gene Ray mond „Moonface" en nog vele andere num mers. Het overzicht van de groenten- markl. DE IIANDEL BLIJFT BEVREDIGEND De aanvoeren bepaalden zich niet alleen tot dezelfde producten, maar ook de hoeveelheden bleven gedurende de afgeloopen week nog op hetzelfde peil. Spinazie, sla, rabarber en wit lof zijn nog steeds de artikelen, die als hoofd producten domineeren en dan ook de meeste belangstelling hebben. Het verloop van den handel was over het algemeene gedurende de week, die achter ons ligt, voor de meeste pro ducten niet ongunstig. Spinazie waarvan da gelijks groote hoeveelheden werden aange voerd, had voor de goede kwaliteit geregeld een vluggen handel. Het kwaliteitsverschil voor deze groenten is echter momenteel zeer groot, wat natuurlijk in de prijzen een belangrijke rol speelt. Ondanks de vele partijen van meer of minder afwijkende kwaliteit was toch ge regeld het ruime aanbod te plaatsen, al kwa men sommige partijen slechts even boven den minimumprijs. De noteeringen liepen uiteen van 14—65 ct. per kist. Het aanbod van sla was van flinke be teekenis en overtrof den aan voer van de vorige week. Ook voor dit product was meestal de belangstelling van dien aard. dat over de prijzen niet viel te klagen. In het laatst der vorige week. alsmede op de veiling van Maandag j.l,, stonden de noteeringen naar soort van 26.80 per 100 krop. Later liep de prijs iets terug f 1.50—f 5. Rabarber was in de afgeloopen week voor behoorlijke prijzen te verhandelen. De notee ringen varieerden naar soort van 5—9 ct. per bos. Witlof werd minder aangeboden dan vo rige week. Met dat product loopt het langza merhand weer naar het einde. De prijzen gin- ben de laatste dagen regelmatig naar boven en stegen vooral in het midden dezer week tot zeer gunstig peil. De noteeringen der vorige week van 717 ct, per kg. kwamen op 13—26 ct. Asperges werden ruimer aangevoerd. Voor den tijd is het aanbod echter nog gering. Voor de beste soorten wisselden de prijzen van 45 60 ct. per bos. Mindere kwaliteit werd naar verhouding met 2035 ct. per bos betaald. Bloemkool wordt nog weinig aangevoerd. De partijtjes, die aangevoerd werden noteerden van 1022 ct. per stuk. Bospeen, ofschoon iets ruimer aangeboden, komt ook nog spaarzaam voor. Hiervoor werd naar soort van 13—18 ct. per bos besteed. Postelein komt ook nog wei nig voor. De weersgesteldheid is voor dit pro duct niet zeer gunstig. De noteeringen waren van f 1—1.20 per kist. Prei, die nog werd aan gevoerd, had een vluggen handel en maakte naar soort prijzen van 510 ct. per kg. Raap stelen en radijs hadden de laatste dagen min der belangstelling. De prijzen, die toch al niet hoog waren, daalden ook nu weer. Roode en gele kool, waarvan nog kleine voorraden aan wezïg waren, schijnen de laatste dagen weer meer aan te trekken en ondergingen ondanks het feit, dat de kwaliteit lang niet uitmunt, toch een belangrijke verbetering. SCHAAKCLUB „WEENINK". De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden waren: Groep 2: Th. van Zon—D. Kikke 01; C. KammeraatJ. Muyen 01; Groep 3: E. v. d. BrinkA. Pekel 0—1. Algemeene competitie: G. WijsmanM. van Eek \'zVz\ T. Geiss- les—A. v. d. Wind 0—1; A. Mooi—C. Visser 10; J. v. d. VeerJ. Mooy 0—1; N. Molenaar -F. Hendriks 0—1; C. HennemanH. Nijman 10; P. Hart—G. van Lent 1—0. Achtkamp: K. Slings—V. Th. v. d. Kolk, afgebr.; J. Zoontjes—Ph. Bakker afgebr. KENNEMERS—C. V. V. Voor de vierde bekerronde van den K.N. V.B. komt Kennemers a.s. Zondag uit tegen de Rotterdamsche eerste klasser C.V.V., dat geheel volledig in het Gemeentelijk Sport park zal aantreden. C.V.V. heeft zich in het afgeloopen seizoen een moeilijk te overwinnen tegenstander ge toond, wat Feijenoord en Haarlem aan den lijve ondervonden, want beide elftallen moesten respectievelijk 3 en 4 punten aan de C.V.V.'ers afstaan. De verdediging van C.V.V. is de grootste kracht van het elftal, zoodat de rood-zwarte voorhoede a.s. Zondag voor een moeilijke taak geplaatst wordt, temeer daar de schotvaardigheid in de laatste wed strijden ver te zoefen was. Onze plaatsge- nooten zullen ongetwijfeld krachtig partij geven om zelfs misschien nog de beide pun ten in Beverwijk te houden. C.V.V. verschijnt met de volgende opstel ling: DoelKruidenier. Achter: Van der Horde en Mastenbroek. Midden: Gelderblom, Lagendijk en Pinster. Vóór: Schoone, Van Bokkum. Nooteboom, Van der Herik en De Graaf. De wedstrijd wordt geleid door den heer E. H. Crabbendam. Spr. besprak verder uitvoerig het geval Oss. waarvan hij de interpellatie in de Kamer een schijnvertooning noemde. Wat in Oss gebeurt, staat niet op zich zelf. Het is een symptoon. zooals er zoovele zijn. De N. S. B. zal niet zwijgen. Hierna besprak spr. de gebeurtenissen in Oostenrijk. Men zegt: „Oostenrijk is overwel digd", maar dat is niet zoo. Men verwijt ons. dat dit hier ook zou kun nen gebeuren, doch dat is niet zoo: Wij zijn geen Duitschers en de N. S. B.'ers zouden de eersten zijn, om de Duitschers over de gren zen te jagen, omdat wij pro-Nederlandsch zijn. Komende tot de 400.000 werkloozen in ons land, weet spr. dit aan de onmacht van de de mocratie. Elk individu, aldus spr. heeft recht op arbeid. Elk systeem, dat hem dien arbeid onthoudt, moet zoo spoedig mogelijk ver dwijnen. De N. S. B. is anti-kapitalistisch, omdat wij ons volk anders zien dan als een dood mate rieel bezit. Bovenop en voorop staat de le vende volksgenoot en daarom willen we de 400.000 werkloozen opheffen uit hun ellendi- ;en staat. Om de economische crisis op te heffen zijn er krachtiger middelen noodig. De heer Van Kampen sprak over binnen- en buitenlandsche politiek. Deze eeuw al dus spr., is de eeuw van het individu. De waarde van den mensch wordt afgewogen naar de waarde van zijn bezit. Deze leer ra felt volken uiteen. Den vrede van Versailles besprekende, zei de spr., dat men toen vergeten heeft, dat er een band is, die menschen van hetzelfde bloed verbindt. Oostenrijk uit deze dagen is een be wijs van de waarheid van deze stelling. Reeds in 1919 wilde het Oostenrijksche volk zich bij Duitschland aansluiten, maar het werd ver boden. In 1922 kwam dezelfde wensch we derom naar voren. De „Anschluss" en wat daaraan vooraf ging werd vervolgens door spr. uitvoerig besproken. De binnenlandsche politiek besprekende, besprak spr. eerst de vrijheid in ons land, welke hij een schijn-vrijlieid noemde. De libe rale gedachte heerscht in ons land nog op permachtig. Bij het uitvoeren van werken vraagt men: „Is het rendabel?" Maar, zoo vraagt spr., is het rendabel, dat zooveel dui zenden guldens aan werkloozensteun worden uitgekeerd? Wanneer wij zeggen nationaal-socialist te zijn, dan leggen wij door het eerste deel van onzen naam een liefdesverklaring tegenover ons land af en ons socialisme willen wij om zetten in een monument van daden. Wij nationaal-socialisten zijn optimis ten. Wij gelooven aan onze overwinning, om dat wij aan het leven gelooven. Wij zijn geen idealisten, maar socialisten van de harde werkelijkheid, zijn bouwers van den nieuwen staat en overtuigd, dat onze strijd hiervoor offers vraagt. GAAT „DE ZANDHAAS" VERDWIJNEN? In ons nummer van gisteren wezen wij op de plannen om de molen „De Zandhaas" te sloopen. We vernemen thans, dat ook „Santpoort's Bloei" zich over het lot van de molen bezorgd maakt en het bestuur zijn voelhorens reeds heeft uitgestoken, om te zien, op welke wijze deze plannen alsnog verhinderd kunnen wor den. Op zijn verzoek hebben deskundigen al eens een kijkje genomen, om te bepalen, welk bedrag er gemoeid zal zijn met de diverse her stellingen. Op de ledenvergadering, welke bin nenkort gehouden zal worden, zal worden, zal dan nader bepaald worden, wat „Santpoorts Bloei" in dezen kan doen. VEILING Gisteren werden in „Zomerlust" diverse per- ceelen hooi- en weiland in den Velserbroek, onder Santpoort en Velsen, aan en nabij de Oostlaan, Westlaan en Rijksstraatweg geveild met onderstaand resultaat.- Een perceel wei- en hooiland, groot 1.53 H.A. f 5000. Koop er G. Maas Gz. Een perceel wei- en hooiland, groot 1.18.65 H.A. f 4600. Kooper J. Jak, In combinatie gemijnt op f 1000 door J. Rutte, die dus kooper werd voor f 10.600. Een perceel wei- en hooiland, groot 1.44.40 H.A. f 4200. Kooper K. v. Weelderen. Een perceel wei- en hooiland, groot 3.55.20 H.A. f 10.700. Kooper Bulters Jr. Een perceel wei- en hooiland, groot 2.47 H.A. 7000. Een perceel wei- en hooiland, groot 1.15.40 H.A. f 2710. Kooper Joh. Rutte. Een perceel riet- en grasland, groot 62.20 A. f 120. Kooper D. Bus. Een perceel wei- en hooiland, groot 2.42.40 H.A. f 7350. Kooper A. v. Maris. Een perceel wei- en hooiland, groot 3.86.30 HA. f 10.950. Kooper P. Vink. Een perceel wei- en hooiland, groot 3.06.05 H.A. f 9400. Kooper J. v. Schie. Twee afzonderlijk gelegen perceeltjes riet en grasland groot 5.30 A. f 28. Kooper Jan Rutte Rz. SANTPOORT Het tweede hoofdnummer is „De zwarte R. P. ruiter" NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. Gisteren spraken voor een vrij talrijk ge hoor in „Zomerlust" de heeren Woudenberg en Van Kampen. Na een korte inleiding was het woord het eerst aan den heer Woudenberg. Spr. begon met te zeggen, dat de nieuwe leuze van de N. S. B. is geworden: „Vrijheid, Arbeid, Brood". Is het wel eerlijk, dat we deze leuze overnemen van de S. D. A. P.? Vergeet echter niet, dat de Nationaal Socialisten haar reeds in Duitschland gebruikten, toen ze nog niet aan de macht waren. De S. D. A. P. heeft ze, in ons land geïmporteerd en thans nemen wij haar in beslag. Onze samenleving is onvrij door dictatuur methoden. Daarom laten wij die kreet „Vrij heid" hooren. Wij wenschen vrijheid, maar de ware vrijheid en wel, voor het heele volk, voor elk individu. HEEMSKERK Vanaf VRODAG tot DINSDAG 10 MEI een daverende muzikale film (THAT GIRL FROM PARIS) Vijf nieuwe songs. Hoort„An der schonen blauen Donau", in Swing. Vóór de pauze DE ZWARTE RUITER. Spannend en sensationeel. ZONDAG doorloopende matinee's van 2.30 tot 7 uur. (Adv. Ingez. Medj ONDERZOEK VERLOFGANGERS Het jaarlijks onderzoek van verlofgangers der lichtingen 1926 en 1929 is voor deze ge meente bepaald op Donderdag, 16 Juni a.s. des middags om half twee in de gymnastiek zaal van de Nijverheidsschool aan het C. H. Moesplein. KANTOOR BURGERLIJK ARMBESTUUR TIJDELIJK VERPLAATST. Met ingang van Maandag 9 Mei wordt het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur tij delijk verplaatst naar de gemeente-secretarie. Het afstempelen, der kaarten der werkloozen, alsmede het uitbetalen, zal plaats vinden in de gemeenteschuur naast het raadhuis. CASTRICUM AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Het 3-jarig zoontje van den heer J. Kra nendonk, wonende aan de M. v. Heemskerk straat, had Maandag het ongeluk een pot heete thee om te trekken. Het kind bekwam brandwonden aan den rug, doch deze lieten zich aanvankelijk niet zoo ernstig aanzien. Woensdagavond echter verergerde de toestand zoodanig, dat de behandelende geneesheer overbrenging naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk noodzakelijk achtte. In den loop van den volgenden dag is het kind daar aan de gevolgen overleden. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN In de week van 8—15 Mei is re winkelier N. de Ruyter aangewezen tot den verkoop van goedkoope onvermengde margarine alsmede van bak- en braadvet. VERGADERING VAN IIET WITTE KRUIS In de groote zaal van den heer W. Beentjes''' werd de buitengewone vergadering gehouden van de plaatselijke afdeeling' van „Het Witte Kruis", waarin op verzoek van een aantal le den voor de tweede maal de bestuursverkiezing werd gehouden, omdat in de jaarvergadering fouten zouden zijn gemaakt bij het opnemen en tellen van de stemmen. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zóó groot, dat op het podium en in de serre plaats voor de ver gaderingbezoekers moest worden gemaakt. De voorzitter, de heer H. Hemmer, gaf in zijn openingswoord nog eens een nadere omschrij ving van het doel dezer vergadering en zette uiteen op welke wijze nu moest worden ge stemd. Candidaten waren de heeren Nijssen, De Winter, Marker, Westerman en Jacobs, waarvan drie bestuursleden moesten worden gekozen. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de stembriefjes ongeldig zouden zijn, wan neer daarop niet drie candidaten gestemd zou den zijn. De vergadering was het hiermede niet eens. Op voorstel van Dr. Leenderts werd besloten ook de briefjes geldig te verklaren, waarop één stem was uitgebracht. Het stembureau werd gevormd door de hee ren v. d. Berg, Heida en Nagelgas. Ingeleverd werden 357 stembriefjes. Hier van verkregen de heeren Nijssen 238, De Win ter 223 en Marker 213 stemmen, zoodat deze heeren, evenals in de eerste vergadering het geval was, waren gekozen. Op den heer Ja cobs werden 148 en op den heer Westerman 136 stemmen uitgebracht. 110 briefjes waren blanco ingeleverd. De gekozenen aanvaardden hun benoeming. WIJK AAN ZEE /CUEIP/ TJUNCINl HOLLAND—AMERIKA LIJN Statendam, 5 v. N.-York te Rotterdam. Spaarndam, Philad. n. Rott. p.3 Fame Point Dinteldijk. Rott. n. Vancouver 5 te Ldn. Damsterdijk 5 v. Vancouver te Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein 5 v. Rott. te Vlissingen. Heemskerk (thuisr.) p. 5 Gibraltar. HALCYON LIJN. Clytoneus, Batavia n. Amst. 5 v. P. Said. Stad Arnhem, Ergasteria n. Rott. p. 5 Gibr. Maasburg 5 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Maassluis 5 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Vlaardingen 4 v. Narvik naar Rotter- dam-Vlaardingen Stad Zaandam 3 v. Les. Falaises n, Velsen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Almkerk (uitr.) 4 v. Port Said. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 4 v. Rott. te Calcutta. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Serooskerk 4 (n.m.) v. Rott. n. Bremen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Boskoo. 3>' ''«muio ru San Antonio, Cottica, Paramaribo n. Amst. 5 v. Havre. Fauna, 4 v. Olhao te Genua. Hebe, 4 v. Tessalonika te Stamboul, Mars 4 v. Palermo n. Venetië. Merope 5 v. Amst. te Hamburg. Oberon 5 v. Patras te Amsterdam. Trajanus 4 v. Catania n. Messina. Juno, Bourgas n. Amst. 4 te Piraeus. Odysseus, n. Pasajes p. 4 Dungeness. Deucalion 5 v. Stamboul te Bourgas. Orion, Rotterd. n. Oran p. 5 Gibraltar. Simon Bolivar n. Barbados 4 v. Madeira. Ariadne. Piraeus n. Amst. p. 5 Gibraltar. Vulcan us. 5 v. Hamburg te Amsterdam. Iris 5 v. Amsterdam naar Rotterdam. Vesta 5 v. Amsterdam n. Rotterdam. Alkmaar 4 v. Callao te Valparaiso. Rhea 5 van Malta naar Patras. Triton 5 v. Hamburg te Amsterdam. Ganymedes n. Ast. p. 5 Finisterre. MEIJER EN CO 'S SCHEEPVAART MIJ Clytoneus. Batavia n. Amst. 4 te Suez. Benavon, Japan n. Rott. 5 te Penang. C. of Pittsb., n. Rott. 5 v. P. Swettenham. Polydorus. Amst. n. Macassar 5 v. Sabang. City of Lyons. 4 te Kobe voor Rotterdam. Flintshire. Jap. n. Amst. vertr. 11 v. Ldn. C. of Evansv. (th.) 5 v. Havre via Londen. Bencruachan, (th.) via Londen 3 300 m. Z.W. t. z .van Land's End. KON. HOLLANDSCHE LLOYD., Montferland (uitr.) 5 te Montevideo. Waterland 5 v. Amst. n. B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono (uitr.) p. 4 Kaap Bon. Dempo (uitr.) 5 te Marseille. Sibajak 5 v. Rott. te Batavia, ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) p. 4 Madeira. Alhena (thuisr.) 4 v. Santos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras. 5 v. Batavia te Amsterdam. Tabian (thuisr.) 4 van Bclawan. WTJKLIJN. Haulerwijk, Morphoubaai n. Rott. p. 4 Oues. Naaldwijk 5 v. Nordenham te Bibao v. Rott. Stolwijk. 5 v. Bayonne te Bilbao v. Rott. Einde van een concurrentiestrijd. Het vorig jaar richtte een tweetal Hambur ger reederijen tezamen een nieuwen dienst op tusschen Hamburg en West-Noorwegen in concurrentie met de bestaande Noorsche lijn. welke tot dusver het monopolie had Er ont stond natuurlijk een scherpe strijd tusscben de belanghebbenden doch thans is men tot een accoord gekomen en zullen partijen den dienst voor gezamenlijke rekening voort zetten. AANGEKOMEN. 4 Mei: Kronos s.s. Antwerpen Themis s.s. Bremen Ziva s.s. Londen 5 Mei: Norita s.s. Danzig Akeld s.s. New Castle Schokland s.s. New Castle Pass of Leny m.s. Havre Poelau Bras m.s. Ned. Indië. Amarante s.s. Buenos Aires. Bowling s.s. Leith Triton s.s. Hamburg Oberon s.s. Patras. Hontestroom s.s. Londen Drossel s.s. Antwerpen Thésée s.s. Caen VERTROKKEN. 4 Mei: Moss Rose s.s. Antwerpen Rhein s.s. Hamburg Nereus s.s. Kopenhagen Zaanland s.s. Hamburg Harpalycus s.s. New Castle Bennekom s.s Hamburg Nigerian s.s. Hamburg Mei: St. Philipsland s.s. Danzig Duitsche walvischvaart. De drijvende Noorsche traankokerij C. A. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau te Wijk aan Zee ge schiedde aangifte van onderstaande gevon den voorwerpen: Gevonden: een grijs jongensjasje en een stafkaart van Noord-Holland. Verloren: een paar dameshandschoenen en een achterklep van een vrachtauto. Larsen en de walvischjagers Hval I tot en met VII, welke voor rekening van een Duit sche onderneming' het bedrijf hebben uitge oefend, zijn thans 'op de terugreis en kunnen spoedig worden binnen verwacht. Schadevarïng. Het s.s. „Perseus" van de K. N. S. M. heeft, naar uit Kiel wordt gemeld, op reis van Stet tin naar Amsterdam eenige schade veroor zaakt aan de sluis te Holtenau. Het schip heeft zelf echter geen schade bekomen en kon de reis direct voortzetten, waarop het in middels 2 dezer in de hoofdstad is gearri veerd. De Lichthoeve te Sanlpoorl. We ontvingen het Mei-nummer van .,Dc Lichthoeve", het orgaan van het hekende Kin dertehuis van dien naam aan de Kweekers laan te Santpoort. De Directrice, Zusjer J. Th. Kuyck, schrijft op de voorpagina weer eeu schets, getiteld „Liesje". Zuster Gr. B. vertelt uitvoerige bijzonderheden over den öazar, die ten bate van het tehuis gehouden is. Het or gaan heeft nu ook een medische rubriek ge kregen, die door een geneesheer verzorgd wordt. In deze rubriek zullen nuttige wenken .egeveii worden. Tenslotte wordt rekening en verantwoording gedaan van de binnengeko men giften in geld en natura.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2