De Kleine Entente bijeen. Dickie en de Verborgen Schat VRAAGT STALEN! Peek Cloppenburg Instemming met het Britsch- Italiaansche accoord. „Zeeslag" in de Golf van Napels. i Hitier raadpleegt Mussolini over Tsjecho Slowakije Hef Engelsche pond wordt niet „aangepast" PROGRAMMA V R IJ D A G 6 MEI 193? Onderhandelingen met Hongarije worden voortgezet. Na de laatste vergadering van den permanenten raad der Kleine Entente te Sinaja is gistermiddag een com muniqué uitgegeven, waarin o.a. wordt gezed De drie ministers van buitenland- sche zaken hebben de verschillende gebeurtenissen besproken, die den internationalen toestand gekenmerkt hebben sedert de laatste bijeenkomst van den permanentenraad. Zij hebben gedetailleerd van gedachten gewisseld over alle problemen, die in het bijzon der van belang zijn voor det politiek der Kleine Entente. Eensgezind kwa men zij tot de conclusie, dat zij hun pogingen moeten voortzetten ten aan zien van samenwerking' aan ieder kal- meeringswerk der Entente. De 'permanente raad der Kleine En tente heeft in het bijzonder aandacht gewijd aan het recente Britsch-Ita- liaansche accoord, dat hij beschouwt als een element van hoog belang, dat bestemd is den vrede durzaam te be houden. Voorts heeft de permanente raad met groote aandacht het probleem der betrekkingen van de Kleine Entente met Hongarije bestudeerd. Eensgezind blijft de raad bij zijn wensch de loopende onderhandelingen voort te zetten, welke ten doel hebben bij te dragen tot de ves tiging van een regime van overeenstemming en vertrouwen in het Donaubekken. De Kleine Entente bevestigt voorts opnieuw de trouw harer gevoelens jegens den Volkenbond. De permanente raad heeft kennis genomen van de agenda der eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad en heeft geconstateerd, dat de opvattingen der Staten-leden over de hom ding, die moet worden aangenomen door den Roemeenschen gedelegeerde, die de Kleinte Entente in den raad vertegenwoordigt, over eenstemmen. De nieuwe toestand aan den Donau werd ten aanzien van de scheepvaart met groote aandacht besproken, terwijl kennis genomen werd van het resultaat der werkzaamheden van de tweede zitting van den economischen raad in Boekarest. Men constateerde, dat dit economisch orgaan der Kleine Entente een steeds vruchtbaarder activiteit ontplooit, en besloot te blijven stre ven naar versterking der economische onder linge banden. Kleine Entente levensvatbaar. Het slotcommuniqué van den permanenten raad werd voor de pers voorgelezen door den Roemeenschen minister Comnen, die vervol gens een verklaring aflegde, waarin hij zeide, dat eens te meer gebleken is, dat de Kleine Entente een instelling is, welker kracht en levensvatbaarheid zich nooit verloochend heb- Italiaansche vloot brengt Hitier haar groet. Cala-voorsfelling in San Carlo Theater. NAPELS 5 Mei (United Press). De Golf van Napels biedt een ongekenden aanblik. Alhoewel het oppervlak, in verhouding tot het groote aantal schepen meer dan 200 en met het oog op de noodige ruimte, voor het manoeuvreeren beperkt is, kan men zich de bedrijvigheid daarin voorstellen. Als men dan nog bedenkt, dat al deze eenheden vanmor gen, voor het begin der vlootrevue in de ha ven van Napels lagen, kan men zich een denkbeeld vormen van de geweldige organi satie, die daarvoor noodig was; het zijn dan ook deze feiten, waarop de Italianen bijzon deren nadruk leggen. Het namiddag-programma van de revue neemt een aanvang: Een aanval van motor- torpedobooten en torpedobooten op twee slagschepen wordt voorbereid. De torpedoboo ten trachten de slagschepen de route af te snijden teneinde ze te torpedeeren. Dan volgt een aanval op slagschepen, uitgevoerd door escadrilles bombardementsvliegtuigen en an dere oorlogsvliegtuigen. Op geringe hoogte vliegend, voeren zij hun werk uit. En daar mede is het einde van deze imposante vloot revue genaderd, die besloten wordt door het voorbijtrekken der 90 onderzeeërs langs de Cavour om den Führer een laatsten groet van de Italiaansche vloot te brengen. Nu keert Hitier naar het Koninklijk Paleis terug, waar te zijner eere een gala-banket wordt aangeboden. Daarna wonen de Führer en de Kroonprins in het San Carlo theater, dat voor deze gelegenheid van nieuwe decors wordt voorzien deze zouden tezamen met de andere versieringen en restauraties ter eere van het bezoek van Hitier aangebracht de som van 15 millioen .lires hebben gekost een gala-voorstelling van de opera met de beste Italiaansche zangers. Van het thea ter gaat Hitier, vergezeld van den Kroonprins naar het station, vanwaar hij per extra-trein naar Rome zal terugkeeren. (United Press). Napolitaansche bevolking juicht Hitier en den Koning toe. NAPELS 5 Mei (Stefani-A. N. P.) Heden avond zijn Hitier en de koning door de bevol king van Napels op een geestdriftige wijze gehuldigd en toegejuicht. Tienduizenden per sonen waren bijeen op het plein voor het Koninklijk Paleis. Talrijke fanfares speelden nationale liederen en oorverdoovend was het gejuich, dat uit de menigte opsteeg, toen Hit- Ier en de koning op het balcon verschenen. Het gejuich duurde langen tijd en was zoo krachtig, dat men de geschutsalvo's nauwe lijks kon hooren. Desondanks nam het nog toe, toen het Koningslied weerklonk. Hitier en de Koning moesten verscheidene malen op het balcon terugkeeren. ben. Met grooten nadruk voegde de minister hieraan toe, dat de landen der Kleine Entente vastbesloten zijn die kracht uitsluitend in dienst te stellen van den vrede en de inter nationale samenwerking. De Kleine Entente, aldus Comnen ten slotte, is, verre van alleen een statisch defensief in strument te zijn. in werkelijkheid een dyna misch instrument en een vredesoffensief. Stojadinowitsj en Krofta hebben door de radio toespraken gericht tot het Roemeensche volk. Amerika. Minister Woodring waarschuwt de dictatuur staten, WASHINGTON, 5 Mei. De mi nister van oorlog Woodring heeft in de Amerikaansche handelskamer een op zienbarende rede uitgesproken. „Ik waarschuw de dictatuurstaten Duitschland, Italië en Japan, den boog niet te strak te spannen en de demo cratische landen niet te zeer uit te da gen, want zooiets zou tot een- oorlog- kunnen leiden." Aldus verklaarde hij. „De bezetting in 1931 van Mandsjoekwo door Japan heeft een reeks gebeurtenissen in geluid, waartoe ook de Duitsche bewapening, de Spaansche oorlog, de herbezetting van het Rijnland, de Abessynische oorlog en deze nieuwe aanval van Japan op China behooren." De democratieën zijn pacifistisch, doch wan neer men te sterken druk op hen uitoefenf, jaagt men hen in het harnas en dan is het moeilijk, den vrede te bewaren. Men moet dezen yoortdurenden aanvallen een halt toe roepen, voor men de controle over den toe stand verliest. Woodring zeide nog, niet te ge- looven dat een wereldoorlog voor de deur staat of onvermijdelijk is. De situatie is echter wel zoo, dat de Vereenigde staten aan verdediging denken moeten. „Wij kunnen ons niet van de wereld afsluiten en moeten bedenken, dat als er oorlog is, ook voor ons gevaar dreigt." Tenslotte merkte Woodring op. dat men naar zijn meening de tegenstelling tusschen bezit- tenden en niet-bezittenden overdrijft. De le vensstandaard is gedaald, niet omdat er te kort aan grondstoffen heerscht, maar omdat men de deviezen voor de bewapening gebruikt. (United Press.) Juist aangekomen de nieuwste stoffen HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. tngez. Med.) Roemenië. Goga door beroerte getroffen. De oud-minister-president Goga is. naar Havas verneemt plotseling door een algemeene verlamming getroffen. Goga bevindt zich op zijn slot te Ciucea in de omgeving van Cluj. Zijn toestand wekt ernstige bezorgdheid. Hij is 58 jaar. Vaticaansche museum tijdelijk gesloten. Paal en perk aan het toeristenbezoek. VATICAANSTAD 5 Mei. Het heeft eenig opzien gebaard, dat het Vaticaan het beroem de museum gesloten heeft. Men meent te weten, dat dit geschied is op bevel van Z.H. de Paus in verband met het groote aantal Duitsche toeristen in Rome ter gelegenheid van Hitler's bezoek. Het grootste deel daar van is in Rome gebleven, terwijl Hitier naar Napels is vertrokken. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat Z.H. niet wenschte, dat de toeristen, die het Vaticaan niet bezochten toen Hitler in Rome was, thans daar een be zoek brengen, „om den tijd te dooden". (United Press). Vertrouwen in de „spil" De speciale correspondent van Ha vas meldt uit Napels: De besprekingen tusschen Hitier en Mussolini zijn voortgezet aan boord van den Cavour tijdens den vloot- schouw. Men neemt strikte geheim houding in acht over de gedachten wisselingen. Men heeft echter den indruk, dat de positie van Duitschland te Rome weer die van een „vrager" is. Wanneer Italië behoefte heeft aan Duitschland voor de regeling der betrekkingen met Frankrijk en Engeland vernomen wordt, dat de Spaansche kwestie reeds bespro ken is heeft Duitschland zonder twijfel Italië nog meer noodig voor de verwerkelijking van zijn plannen in Midden Europa en om zijn koloniale eischen tot een goed einde te bren gen. In de omgeving van leidende Duitsche jersoonlijkheden verklaart men, dat de rege- ing van het Tsjecho Slowaaksehe vraagstuk en van de koloniale kwestie de onmisbare in leiding vormen tot een opening van dieper gaande onderhandelingen tusschen de groote Europeesche mogendheden. Wat Tsjecho Slo wakije betreft, schijnt het, dat de Duitsche leidende figuren te Rome gezegd hebben: de vereeniging van 3V2 mülioen Sudeten Duit- schers met het rijk is een principieele kwestie, welker oplossing niet van vitale dringendheid is voor Duitschland. De groote vraag voor Duitschland is of Praag in zijn sfeer zal treden en zijn verdra gen met Rusland en Frankrijk zal losser maken en zelfs opzeggen. Berlijn wil vooral een wijziging in de Bui- tenlandsche en economische politiek van De op dit punt op het oogenblik tusschen Praag en Berlijn aangebonden strijd wordt voorgesteld als een locale episode van den meer algemeenen strijd van de ..mogendheden der orde tegen de bolsjewistische actie in Europa." Berlijn meent krachtens den „spil" te kunnen rekenen op volledigen steufl van Italië. Bij de Duitsche delegatie toont men reeds thans op dit punt volstrekt vertrouwen. Mededeeling van Sir John Simon. Reuter meldt uit Londen 5 Mei: In het Lagerhuis heeft Sir John Simon medegedeeld, dat de Britsche re geering op het oogenblik niet voor nemens is een aanpassing van het pond sterling door te voeren. Sir John Simon voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering met de re geering van de Vereenigde Staten overeen is gekomen, dat de Fransche actie niet moet worden beschouwd als in tegenspraak met de drievoudige overeenkomst. De drie regeeringen zijn van oordeel dat deze overeen komst in volle kracht blijft bestaan. Sir John deelde verder mede, dat de Fransche regeering de verzekering heeft gegeven, dat een middel zal worden gevonden om Frankrijk geen buitengewoon handelsvoordeel te ver schaffen. Opmarsch der Spaansche Nationa- listen naar Castellon. Aranda op enkele kilometers van Alboeaces. SARAGOSSA, 5 Mei. De operaties der Nationalisten in de richting van Castellon gaan, van de Alfambra en van het front Mo- rella uit, voort. De bocht in het front tus schen Teruel en Morella wordt voortdurend kleiner, ondanks het uiterst slechte weer. wordt het front steeds korter. Aan het front van Castellon, waar de troe pen van Aranda van Salsadella uit tegen Al- bocacer opereeren, wordt zeer heftig gestre den. Het terrein van de heuvels van Cuevas de Vinroma sluit daaraan aan en dit laat ste wordt „gezuiverd" door de Navarre-afdee- lingen van generaal Alonso. Beide offensie ven worden ondersteund door de luchtmacht en de artillerie. Aranda is thans nog slechts enkele K.M. -van Albocacer verwijderd. Tus schen Alcala Chivert en Cuevas Vinroma melden de nationalisten een belangrijk suc ces. Daar hadden de regeeringstroepen drie verdedigingslinies achter elkaar aangelegd. Thans hebben de nationalisten dezen alle drie naar zij berichten, in handen. De republikeinen hebben, in den tusschen- tijd die door het slechte weer verloren is, de gelegenheid gehad zich uitermate te ver sterken. De nationalistische artillerie is ech ter sterk genoeg gebleken deze versterkingen te vernielen. De weg van Castellon voert achter Albocacer door een landschap van louter heuvels, waar slechts zeer weinig dorpen liggen, zoodat men op een gegeven oogenblik een snelle opmarsch verwachten kan. (United Press.) Meldingen der beide hoofdkwartieren. Uit Salamnaca: Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat vijandelijke aan vallen in de provincie Castellon beslist werden afgeslagen. Havas verneemt voorts uit Barcelona: Het ministerie van defensie deelt mede, dat de re geeringstroepen in den sector der Pyreneeën Pla de Neigua, Puig Casibros en Besan ver overd hebben. Ten noorden van Cuevas de Vinroma werden vijandelijke aanvallen af geslagen waarbij de aanvallers zware verliezen leden. In de Sierra Pobo zijn de republikeinen na hevigen strijd iets geweken, doch zij bren gen den vijand aanzienlijke verliezen toe. Het ministerie van luchtvaart meldt, dat de vliegtuigen der opstandelingen gisteren Castellon de la Plana tweemaal gebombar deerd hebben. Zij wierpen 300 bommen, waar door een honderdtal huizen vernield werd. Ook Valencia is tweemaal gebombardeerd, waarbij slachtoffers vielen en schade werd aangericht. Bom treft Fransch schip. Het Fransche schip „Djenn" werd in de haven getroffen door een bom van een vlieg tuig der opstandelingen. Er brak brand uit, doch het vuur kon spoedig gedoofd worden. Eenige opvarenden liepen lichte verwondingen op. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Nederlandsclie journaliste moet Polen verlaten. Ontstemming over berichtgeving betreffende Jodenvervolgingen. WARSCHAU, 5 Mei. De medewerkster aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant, mevrouw Van Meurs, heeft de aanzegging gekregen, Po len tegen het einde van deze week te verla ten. De officieele motiveering is, dat de jour naliste het gastrecht misbruikt heeft. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, hebben haar berichten omtrent Jodenvervolgingen in Polen het misnoegen der overheid gewekt. In de betreffende berichten, zoo luid de of ficieele meening, „zijn nietigheden opgebla zen tot ver buiten haar proporties". De zaak wordt gecompliceerd, omdat mevrouw Van Meurs de echtgenoote is van den directeur van het Poolsche filiaal der Philipsfabrieken. De autoriteiten hebben er niets tegen, dat hij in Polen blijft. De pogingen, ook voor zijn echt genoote het besluit te doen intrekken, zijn mislukt. Ook buiten functie mag zij niet in het land blijven. (United Press) Dickie en Flapoor kwamen zoo dicht mogelijk bij de Baardmannen, Dickie stond, door zijn nieuwsgierigheid gedreven, heelemaal voor aan. Flapoor lachte geheimzinnig, toen hij zag, dat Dickie met groote oogen toekeek. Want wat die Baardmannen wel in dien zak hadden, dien jullie op het plaatje zien? Allemaal groote stukken goud, die ze in het Woud der Knoestige Boomen gevonden hadden. Indien Dickie een zoo'n stukje zou kunnen bemachtigen, dan zou hij schatrijk zijn! Pas op, Hemelmuts! bromde een van de Baardmannen. Pas op, dat die stukken in de kamer komen, anders krijgen we herrie met onzen hoofdman Snelvoet. Let goed op je zaken. Natuurlijk, natuurlijk! verzekerde Hemelmuts en pakte den zwaren zak op. Ik zal hem dadelijk wegbrengen! Dickie en Flapoor keken aandachtig toe, terwijl Hemelmuts de zak oppakte en op den schouder van Blauwoog legde. Nou. vooruit, een, twee, drie naar de kamer! De schatkamer! legde Flapoor uit, toen Dickie hem vragend aankeek. Kom mee. dan gaan wij er ook heen! ZATERDAG 7 MEI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest, 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie over het oefisme. 4.25 Gramofoon muziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonmu ziek. 4.40 Causerie over de Vrouwen-Vredes- ;an g. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Missiepraatje. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 8.35 Koninklijke Militaire Ka pel, KRO-orkest, de KRO-Melodisten, de KRO-Boys en solist. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Filmpraatje. 10.55—12.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM H, 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor arbeiders in de Continube drijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Esmeralda-Septet. 3.15 Schaakles. 3.30 Gra mofoonmuziek. 4.30 Causerie „Omdat vrou wen gelooven". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 6.20 Friesche uitzending. 7.05 Filmland. 7.40 Bij- belvertellingem 8.00 Herhaling SOS-Berich- ten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 VARA-orkest en solisten. 9.00 Toespraak. 9.15 En nu Oké. 10.30 Berichten A.N.P., Mededeelingen. 10.35 Radiotooneel. 11.00 Souvenir-Orkest en solisten. 11.30 Community-Singing (gr.opn.). 11.4512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.10 Wynford Rey nolds' Octet. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Het New Coventry Hippodrome-Orkest. 1.20 Het Gershom Parkington-kwintet. 1.50 Gra mofoonmuziek. 2.20 Sportreportages. 4.35 George Elrick en zijn „Music Makers". 5.20 Berichten. 5.50 Sportpraatje. 6.05 BBC-Orkest. 6.50 Radiojournaal. 7.20 Music-Hall-program- ma. 8.20 Berichten. 8.40 Uit Amerika: Week overzicht. 8.55 Medische discussie. 9.40 Gra mofoonmuziek. 10.10 Sportreportage. 10.25 Jack Harris en zijn Band. 11.10—11.20 Be richten. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.55—8.30, 9.05 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Bailly-orkest. (Om 12.50 Zang). 2.20 en 3.05 Zang. 5.05 Leonore del Castillo en haar ensemble. 7.45 Zang. 7.50 „Le roi d' Ys", opera. 10.2012.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Omroepsextet. 11.20 Weensch Symphonie-orkest. 1.30 Gramo foonmuziek. 3.20 Omroep-Amusementsorkest, Militair orkest en solisten. 5.30 Solistencon cert. 6.30 Orkest van de Rijksarbeidsdienst. 7.20 Gevarieerd concert. 9.35 Gramofoonmu ziek. 9.5012.20 Georg Grüber en Joe Bund met hun orkesten. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om- roepkleinorkest. 12.50—1.20 Gramofoonmu ziek. 2.20 Jazz-pianoduetten en zang. 3.35 Vioolvoordracht. 4.20 Omroepkleinorkest. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.20 Zang. 7.20 Cabaret programma. 8.20 Militair orkest en Mannen koor „De Vereenigde Werklieden". 10.20—11 20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om roeporkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Zang. 2.50 Cellovoordracht. 3.20 Omroep orkest en solist. 4.20 Kwartet „Pro Arte". 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepsym- phonie-orkest, solisten en Omroepkoor. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Populair concert. 10.20— 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Het Mühlbeck-Orkest, solisten en het Schuricke-trio. 7.20 Omroepkoor en -orkest en solisten. %20 Berichten. 9.50 Tiroconcert. 10.05 Berichten. 10.20 Omroepdansorkest en duo's. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20—1.20 Georg Gruber en Joe Bund met hun orkesten

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6