VROUW Hi H MENU VAN DE WEEK Het Kindje gaat in bad ZATERDAG 7 MEI I93& Iemand de waarheid zeggen ET wordt hoog tijd dat ik ze nu maar eens de waarheid ga zeggen wan neer u dat hoort, kunt u er wel zeker van zijn, dat degene die dat zegt zijn rug strekt, zijn mouwen opstroopt (in, over drachtelijken zin dan altijd!) en aldus de waarheid aan een ander gaat meedeelen, die nooit prettig is om te hooren, maar altijd be trekking heeft op iets onaangenaams. Iemand de waarheid zeggen beteekent: iemand de onaangename waarheid zeggen, het ljuiste van een zaak gaan vertellen, waarin men het niet met dien ander eens is, en waar in men nu weieens klaarheid wil brengen. Dit laatste kan heel nuttig en noodig zijn, men kan overtuigd zijn van de dwalingen van den ander en daarin een gevaar zien voor zijn gemoedsrust, of voor zijn geluk of wat dan ook. En wanneer men dan den moed heeft, om er op af te gaan om te probeeren den ander met tact err liefde van het ver keerde van zijn doen en laten te overtuigen, dan kan men daar een goed en heilzaam werk, mee doen. Dan is de waarheid een mooie eigenschap die met zorg gehanteerd wordt, maar die geplaatst wordt in het licht waarin zij hoort, namelijk van de redelijkheid en de liefde. Merkwaardig is het echter dat „iemand de waarheid zeggen" nooit bedoeld is als een redelijke en liefdevolle hulp aan dien ander, maar als het luchten van een booze bui, als het uitstorten van een vergramd gemoed, als het uitlokken van een woorden wisseling, die, met wat meer tact, ook wel vermeden had kunnen worden. Iemand de waarheid zeggen beteekent nooit den ander iets hartelijks, iets prettigs, iets verheugends meedeelen, het is altijd een tocht over het gevaarlijke pad der verwijten, waar langs aan beide zijden de duiveltjes van de ruzie hun grijnzende kopjes opsteken. Maar de waarheid mag toch gezegd worden natuurlijk mag zij dat, en zij móet zelfs worden gezegd, maar deze waarheid is alleen de waarheid der onaangename verschillen, en dat is niet de echte, maar de eenzijdige waarheid die opvallend veel op eigenwijsheid en betweterij lijkt. Ik heb haar eens flink gezegd, waar het op stond, zegt men dan, en toen is ze zóó boos geworden! Ja, natuurlijk, als die andere geeii engel is, is ze daar ongetwijfeld boos over geworden, want voor haar ziet de waarheid er heel anders uit. zulk een eenzijdig standpunt heeft nooit volkomen ge lijk, en wie die zoogenaamde waarheid krijgt toegevoegd, zonder de kans om zich te ver dedigen want het is immers de waar heid! wordt daar boos om. Iemand de waarheid gaan zeggen, dat is in het midden brengen wat men persoonlijk voor waar houdt, de ander zijn meening er over laten zeggen en dan zoo mogelijk samen- tot een vergelijk komen. Maar dat vraagt veel tact, veel geduld en veel tijd, en daartoe ontbreekt ons maar al te vaak die lust, ook al omdat het nogal wat inspanning kost en de noodige zelfbeheersching, wanneer wij in een booze bui de woorden eruit flappen: nu ga ik hem of haar eens de waarheid zeggen. Daarom is het goed om te onthouden, dat we, wanneer deze gedachte in 0113 opkomt, niet zoo heel veel moois van plan zijn, en om nog eens goed te overdenken voordat die onaangename waarheid de wereld wordt in gestuurd. Misschien gebeurt het dan zelfs heelemaal niet, en dat is toch altijd nog, beter dan oneenigheid krijgen. E. E. J.—P. Vermogens in vrouwenhanden Onze lezeressen, die een poosje geleden het artikel in deze rubriek lazen over de vrouwen- bank te Amsterdam (hoe daar uitsluitend de vermogens van vrouwen worden beheerd én de bezitsters tegelijkertijd goeden raad ont vangen, hoe dit op de beste wijze kan wor den gedaan) zal het zeker interesseeren, eens iets te hooren over de geweldige rijkdommen, die in de nieuwe wereld in vrouwenhanden toerusten. Statistieken van de laatste jaren hebben aangetoond, dat ongeveer tweederde van het nationaal kapitaal der Vereenigde Staten aan vrouwen toebehoort, hoewel deze mil- liarden hoofdzakelijk door mannen worden beheerd. Interessant is ook, dat viervijfde deel van alle levensverzekeringen, tusschen de 65 en 85 procent van de spaarconto's bij de banken, de helft van het grondbezit en van de spoorwegaandeelen in 't bezit van vrou wen zijn. Er zijn dan ook duizenden vrou welijke millionnairs waaronder honderden, die verscheidende millioenen bezitten. Dit verschijnsel is belangrijk genoeg, 0111 er eens de oorzaken van na te gaan. De eer ste vraag, die in ons opkomt, is natuurlijk: hoe komen ze er aan? Zeker, er zijn in Ame rika ettelijke gewiekste zakenvrouwen, maar 't grootste deel van haar leeft van haar ver diensten. Slechts sommige goedbetaalde film actrices kunnen belangrijke sommen sparen, maar de meeste leven op zoo grooten voet, en moeten een zoo hoog percentage aan de fiscus afstaan, dat hier niets van komt. De groote vermogens komen hoofdzakelijk langs erfelijken weg in de handen van vrou wen. In het algemeen nl. trouwen zaken mannen, waaronder in de V.S. ook de klasse der rijke dokters wordt gerekend, die tot de hoogst-aangeslagenen in de belasting behoo- ren, niet zeer jong. Ze moeten eerst voldoen de „geld maken". En daar bovendien de vrouwen meestal jonger zijn dan haar echt-' genooten èn langer leven In de V.S. ge middeld 3 jaren is het aantal rijke wedu wen daar zeer groot. Daarbij komt nog het in de bezittende klasse meest geringe kin deraantal, en de'voor de weduwe van den erflater zeer gunstige suecessievoorwaaröen. En nu komt er iets, waar we als vrouwen wel een tikje trotsch op mogen zijn. Het is nl. gebleken, dat vrouwen hun vermogen, als zij het eenmaal bezitten, ook beter weten te beheeren, dan mannen. Ten eerste zijn ze veel voorzichtiger en van nature spaarzamer en konden daardoor de crisisstormen in de meeste landen beter doorstaan. Diegenen, die bij wilde speculaties in waardepapieren be trokken waren, hadden de kans veel te win- jien, maar konden ook veel verliezen; de be zitters van verzekeringen, huizen en spaar conto's kwamen er in 't algemeen veel beter af envoor 't meerendeel waren dit vrou wen. Deze voorzichtigheid van 't vrouwelijk ge slacht in geldzaken berust niet noodzakelijk op 't grooter intellect, zeer zeker speelt hier ook haar eigenschap 0111 zich gemakkelijker dan de man te laten raden waar het geld zaken betreft, een groote rol. Mannen zijn veel te veel overtuigd van hun eigen zakenverstand; vrouwen daarentegen nemen a priori aan, dat ze 't wel niet zullen weten en luisteren naar raad. Na dit psychologisch verschijnsel grondig te hebben bestudeerd, heeft men in de V.S. van hoogerhand een „nationaal comité voor de opvoeding van vrouwen in geldelijke aan gelegenheden" opgericht en dit werkt, prach tig. t OOR DE M'n beste vriend Schoonheid van lijn en klejir De modefoto van deze week is werkelijk een lust voor het oog. Zij'geeft, een beeldige avond mantel te zien vap. violet fluweel, gedragen op een eenvoudig japonnetje van gebloemde taf- zijin rdiso .iriauve. Dezë coihbinatié' .is' wel bizonder geslaagd .van kleur en lijn. Waarom zouden we er geen voorbeeldaan 'nemen'en zelf eens zoo'n beeldige avondjas maken?' Het model is zoo gekozen, dat. 't aan geen mode onderhevig is en we hébben er een zeer nuttig kleedingstuk aan, dat eerst',als avondmantel om zoo te zeggen jarenlang mee kan en zich dan nog hèe'1 goed tot japonnetje laat verwerken. Het model Is chic en tóch niet al te opvallend. Werkelijk een trouvaille, vindt u niet? De .creatie is van niemand minder dan. Patou. ALS DE MANNEN EENS.... Hebt u een behoorlijke hoeveelheid fanta sie? Stel u dan eens voor, hoe u het vinden zoudt, als uw man of verloofde ...iedere vijf minuten ook tijdens, het dinertje in een restaurant in z'n zakspiegel- tj e keek om zich er van te vergewissen, of zijn kleeding wel onberispelijk was. stilletjes onder de tafel zijn schoenen uit liet glijden, omdat ze een nummer té klein waren. de- gewoonte aannam- van z'n colbert' „losjes" over de schouders te dragen. plotseling behoefte voelde om z'n schoonheid grondig te vernieuwen ëiv zich dus in 't publiek ging scheren. .erg veel last had van weerbarstige lok jes, waaraan hij dus voortdurend zat te schik ken en te plooien. den inhoud van z'n aetetasch naast zich op tafel uitstalde. bij 't vertrekken vijf minuten long voor den spiegel bleef staan tot zijn hoed op zijn voordeeligst stond. Onuitstaanbaar? Nu, wij maken ons maar al te vaak aan al deze dingen schuldig. En onze mannen en vrienden moeten 't maar slik ken. Waar of niet? Zondag: Gevulde eieren m. sla. Kalfstong Zure saus Witte boonen Aardappelen Chocoladevla met schuimpjes. Maandag: Groentesoep (van bouillon van de tong) Runderlappen Spinazie Aardappelen Vruchten Dinsdag: Stoofsla met gehakt Aardappelen Vanillevla met rabarber. Woensdag: Varkensschijf Snijboonen uit de bus Aardappelen Broodschotel Donderdag Tomatensoep Koud vleesch Aardappelen Bieten Griesmeelschotel Vrijdag: Gestoofde kabeljauw Aardappelen Kropsla Warme vermicelli- pudding met abri kozensaus. Zaterdag: Kalislappen Brusselsch lof Aardappelen Yoghurt met beschuit en suiker VEGETARISCHE MENU'S. 1 Geroosterd brood m. tuinkers Bloemkool Aardappelen Tomatensaus Rijstebrij 2 Macaroni m. kaas Aardappelkoekj es Kropsla Wentelteefjes Vruchtensla 3 Kerrysoep van witte boonen Spinazie, gesmolten boter Aardappelen Vruchten 4 Rauwe groentescho tel. Aardappelen Mayonnaise Warme broodpudding Vanillesaus. 't Is maar een kleinigheid en toch kan het voor den ander zooveel verschil maken. Er zijn van die kleinigheden, waaraan men onmiddellijk de vrouw met tact herkent. Iedereen, die even nadenkt, 'kan ze zelf ont dekken, maar heel vaak leven we te haastig om er bij stil te staan. Hier zijn er b.v. een paar: Een vrouw met tact laat niet aan haar vriendin, wier man heel sobertjes verdient, al haar kasten met mooi ondergoed, gezellige snuisterijtjes en andere nuttelooze heerlijk heden zien. Ze trekt, wannaar haar vriendin haar komt bezoeken een eenvoudig japonne tje aan en pronkt niet met haar juweelen. Door niets mag het verschil in welstand wor den getoond. Aan een vrouw, die geen kinderen heeft, en hieronder gebukt gaat, vertelt ze geen eindelooze, opgetogen verhalen over de pien terheid, de liefheid en de guitenstreken van haar kroost. Ze heeft zich ingedacht in het gevoel van eenzaamheid, dat die andere vrouw bij tijden overvalt en zoekt andere aanknoopingspunten voor een gezellig ge sprek. Als haar vriendin dit jaar heelemaal niet met vacantie kan gaan, omdat ze een groot gezin heeft en de financiën 't niet toelaten, vertelt ze geen enthousiaste verhalen over haar eigen vacantieplannen. Als haar oude nicht een echt antiekje haar wil komen opzoeken, haalt ze vlug het monsterachtige kleedje, dat deze voor haar haakte, voor den dag en geeft het een eere plaats. Niet eerlijk? Kom, kom, ze hoeft er toch niet bij te vertellen, dat het altijd daar ligt? En 't lieve oude mensch zal gewoonweg stralen! En nu 't toelangrijkste: de vrouw met tact èn nog iets meer dan tact, 11I. zelfbeheer sching draagt haar groot verdriet, waar toch niets aan te veranderen is, als 't kan alleen. In ieder geval stort ze haar hart niet uit bij iemand, die haar 't allernaaste staat, b.v. bij haar moeder. Het 'zou egoist zijn, een druk te leggen op het leven van een ander en zij zelf is hier mee immers tóch niet gebaat! Voor Handige Vingers We maken een aardig, echt „zomerseh" kleedje. Voor we 't weten zitten we volop in den zomer en natuurlijk gaan we ons als goede huisvrouwen beijveren, ons interieur een fleurig en frisch cachet bij te brengen. Wat denkt u van dit echt zomersche motief voor een kleedje? 't Aardige ervan is, dat het hoe bonter, hoe mooier! van allerlei overgebleven rest jes borduurkatoen kan worden gemaakt. Op de werkteekening ziet u, hoe eenvoudig het is. Als u eerst de hoofdlijnen op het kleedje teekent en daarne de ronde bloem- motiefjes en de bladeren aanbrengt, kunnen die motieven heel goed uit de hand op een stuk papier en daarna met een blauwtje op de stof worden overgebracht. Allerlei soorten kleedjes zijn denkbaar; 't aardigste is misschien nog een rond kleedje., met lichtelijk gegolfden rand, zooals u op de teekening ziet. De steeltjes en de omtrekken van bloemen en blaadjes worden in den steelsteek gewerkt, de rest wordt gewoon ingevuld, de hartjes zijn knoopjes, óf als u 't heel mooi wilt maken, een combinatie van knoopjes in twee kleuren. Met een beetje fantasie in 't kiezen der tinten zult u met dit werkje zeker succes hebben! Lastige schroeven. 't Is soms tamelijk moeilijk om een schroefje in den muur te draaien. Wanneer u echter eerst een klein gaatje boort en dan wat zeep aan de schroef smeert, zal dit veel gemakke lijker gaan. Geschramde stoelleuningen Met den schoonmaak, als we alles nauwkeu riger dan gewoonlijk bekijken, blijkt soms, dat de houten armleuningen van de fauteuils vol schrammetjes zitten. Als de schrammen niet te diep zijn, kunnen we het hout weer mooi krijgen door een kurk in lijnolie te doopen en hiermee over de leuningen te wrijven in de richting van het hout. Een aardappelschilletje. Het is gewenscht, dat de pooten van zware meubelen van onderen worden voorzien van een grooten platten spijker om uitglijden te voorkomen. In geval van nood kunt u zich echter behelpen door onder iederen poot een stukje aardappelschil te schuiven. ET bad van 't kindje is altijd het pret tigste uurtje van den dag, zoowel voor den kleinen spartelaar, die het meest al gewoonweg een genot vindt, alsook voor moeder. Want nooit is het schat je zóó lief als wanneer het in z'n badje ligt of zit en daarna met de mollige bloote beentjes op 't kussen spartelt. „Je zou er wel urenlang bij kunnen staan kijken, als je niets anders te doen had", denkt menige jonge moeder. Nu, 't is maar goed, dat er zooveel anders te doen is, want 't bad-half - uurtje van baby is geen grapje, maar een ernstige bezigheid. We mogen er gerust voldoende tijd voor ne men, als we maar zorgen dat alles correct en ordelijk gebeurt en dat het niet ontaardt in een spelletje. Het kindje van de geboorte af tot den leeftijd van minstens een jaar moet be slist iederen dag heelemaal worden gewas- schen. Dit is noodzakelijk voor het teere huidje, dat zoodoende van alle ongewensclite stoffen wordt gereinigd, het geeft hem tevens de noodige ontspanning enhij vindt het heerlijk! Natuurlijk zorgen, we, dat het baden in een emaille badje of teiltje plaats heeft in een verwarmde, gesloten kamer. Tocht is heel schadelijk, want een zuigelingetje vat heel gauw kou. Om deze reden is het dan ook noodzakelijk, dat we, voor we het kindje uit de wieg nemen, alles voor het bad in gereedheid brengen, 'n.l. het teiltje en daarnaast op de tafel een aan kleedkussen, dat vooral niet te zacht mag zijn, bedekt met een zeiltje en een molton deken tje, de schoone kleertjes en luiers (plus eentje extra), een zachte, groote handdoek, de zeep, spons of waschhandje. een plukje watten en een klein nagelschaartje. De meeste moeders hebben de dagelijksche benoodigdheden auto- matisch steeds bij de hand, maar toch gebeurt het een enkelen keer nog, dat baby ai op 't kussen ligt te spartelen en er plotseling iets blijkt te zijn vergeten. Hè wat een last! Het kindje moet weer worden ingewikkeld en zoo lang in de wieg gelegd en moeder kan opnieuw Enkele eenvoudige voor de jonge moeder. beginnen. Dit voorkomen we dus door iederen morgen weer de uiterste oplettendheid te be trachten. 't Laatst wordt natuurlijk het water hl het badje op temperatuur gebracht, opö%t het niet, tijdens het zorgen voor bijkomstigheden, teveel afkoelt. Die temperatuur moet ln het begin precies 37 graden zijn en daarom is het gewenscht dat we een thermometer gebruiken. Een te warm badje verzwakt op den duur, een te koud badje maakt baby vatbaar voor kou. We hou den ons dus precies aan de 37 graden. Na een half jaar mag 'het 36 graden worden en met een jaar is 35 graden ook nog wel goed. Langzamerhand leert moeder natuurlijk wel voelen (niet met de hand, maar met den onderarm) of het badje op temperatuur is, maar beter is het toch. steeds even den ther mometer te gebruiken, 't Is immers een kleine moeite! Nóg een gewichtig punt komt aan de orde, namelijk wanneer zullen we baden? De meeste moeders vinden negen uur 's mor gens 't prettigste tijdstip. Vlak daarna komt dan de eerste of tweede voeding en baby kan nog een uurtje uitrusten voor moeder klaar is om te gaan wandelen. Bij bizonder nerveuze kinderen, die 's nachts onrustig zijn, is het echter soms aan te bevelen, het bad te geven 's avonds vlak voor de laatste voeding en ze ker moet dit gebeuren bij oudere kinderen, die al rondkruipen en zich gedurende den dag vuil hebben gemaakt. Het bad mag natuurlijk niet te lang duren, al is het ook nóg zoo verleidelijk voor teedere moeders. Vijf tot zeven minuten is de geschik te tijd. Nog twee kleine tips vóór we aan de gewich tige bezigheid van het uitkleeden en het baden beginnen. Ie Zet het teil tip niet te 'aav opdat ge u :iet teveel moef bukken en dus te mv wordt 2e. zorg voor een zachte ongeparfumeerde kinderzeep. Het teere huidje van ons Kindje kan niet genoeg worden ontzien. Overvette grondzeep is uitstekend. Wasschcn en afspoelen Bij het uitkleeden, dat vlug moet gebéuren, letten we op, of het huidje ergens roode plek jes vertoont, want dit zou er op wijzen, dat een onderdeel van de kleeding had gekneld. We kunnen dit dan straks voorkomen. Als baby zich vuil gemaakt heeft spreekt 't vanzelf dat hij eerst op 't kussen wordt gereinigd. Het badwater moet heelemaal schoon blijven. We zetten het kindje daarna in 't bad, waarbij we het met de linkerhand onder nek en schouders vatten en het met de rechter hand inzeepen. Ook het hoofdje moet met zeep worden ge- wasschen. 't Is een bakersprookje, dat dit ge vaarlijk zou zijn, maar natuurlijk moet het zorgvuldig worden afgespoeld en gedroogd. Als er zich kleine korstjes op het hoofdje vertoo rnen, moeten we er aan denken, het 't avonds met wat vaseline in te vetten. We zetten het kindje dan voor dien keer een katoenen mutsje op en wasschen het hoofdje den vol genden morgen weer degelijk met zeep. Het afspoelen van alle zeepdeeltjes van het geheele lichaampje is heel belangrijk. Gebeurt dit onvoldoende, dan loopen we kans. dat de- huid gaat smetten. Daarna wikkelen we 't kindje vlug in een grooten, zachten handdoek en leggen liet op het kussen om tot slot de oortjes en het neus je na te kijken en vlug te reinigen met een stijfgedraaid watje met gekookt water (dit heeft natuurlijk iedere jonge moeder steeds bij de hand!). Daarna kijken we de vingertjes en teentjes na en knippen de nageltjes zeer kort bij. Lange en vooral puntige nageltjes zijn na tuurlijk uit den booze omdat de kleine schar relaar zich hiermee kan bezeeren. Bij het dro gen gaan we voorzichtig te werk, letten voor al op de huidplooien. Tot slot worden deze niet te dik gepoederd met talc (let ook op het halsje!). In de meeste gevallen kan, als we zoo zorgvuldig te werk gaan. smetten van de huid worden voorkomen. Gebeurt het toch eens, dat de huid b.v. in een periode van ingewandsstoornissen rood wordt en smet. gebruik dan wat gewone sla- die na het badje en vervang de tusschen- tijdsche waterreinigingen door zachtjes betten met deze olie. De zaak is dan binnen een paar dagen wel weer in 't reine. in Hoe ze is, kunt u allen begrijpen, als u zelf zoo'n vriendin bezit. M'n beste vriendin". Neen 't is geen grapje, zooals u er iedere week tientallen kunt vinden in humoristische bladen! t Is niet dat monster in menschenge- daante, dat me altijd juist die hoed aan raadt, waarmee ik eruit zie als een vogel- verschrikster! 't Is niet die dame met argusoogen, clie me alleen door haar spiedende, scherpe blik ken al gewoonweg dwingt 0111 meer jurken te koopen dan ik striktgenomen noodig heb! 't Is niet die suikerzoete figuur, die me bij iedere domheid, die ik begaan heb, uit voerig uiteenzet, dat dit alles m'n eigen schuld is en hoe zij de zaak zou hebben aan gepakt. 't Is nietmaar nu zie ik aan uw ge zicht, dat u begint te twijfelen, of m'n beste vriendin wel werkelijk bestaat. En dat zou jammer zijn, want ze is er. Gelukkig voor mij, dat ze er is! Ze isja, 't is eigenlijk heelemaal niet zoo eenvoudig, in nuchtere, zakelijke woor den te beschrijven, wat ze is. Misschien begrijpt u er iets van, als ik zeg: Ze is die eene mensch, die er altijd is, als ik haar noodig heb. We hebben geen thee- uurtjes, geen geregelde afspraakjes, geen brieven noodig om onze vriendschap te on derhouden. We zien elkaar soms in een jaar niet, schrijven bijna nooit en toch weten we alles van elkaar. En bij ons weerzien zijn we zonder veel woorden in een half uurtje weer net zoo vertrouwelijk als vroeger. M'11 beste vriendin, dat is de mensch, waar ik heenga, als ik zoo gelukkig ben, dat ik 't aan niemand vertellen kan, of zóó onge lukkig dat ilc 't liefst in een donker hoekje zou wegkruipen. Zij is er, zij verdraagt me, als ik voor alle anderen onbruikbaar ben. Bij haar mag ik ,rae uitspreken of zwijgen, net zooals ik wil. Ze begrijpt intuïtief, dat ik op zoo'n moment niet anders kan willen. Soms is 't een kort bezoek, waarbij we stil bij elkaar zitten, soms een lange wandeling waarbij een lawine van moeite en zorgen wordt uitgestort.'t Helpt alleen al dat ze luistert! M'n beste vriendin kan blij zijn met mij, zooals geen ander mensch. Ze vindt me zelfs niet belachelijk, als ik me uit louter vreugde als een dwaas aanstel! M'n beste vriendin is nooit jaloersch! Wie ze is, hoe ze is, dat kunt u uit dit korte schetsje nog niet heelemaal begrijpen, tenziju zelf zoo'n vriendin bezit. Dan bent u een gelukkige vrouw! Overgooier met trui Deze anexaaraigsue overgooier voor een meisje van 3 tot 4 jaar is gebreid van hard groene sportwol; het jurkje is omgewerkt met rood koord; de trui is wit. Benoodigdheden zijn 125 gram groen, 75 gram wit en een restantje rood. Pennen no. 2V2. We beginnen onderaan met de overgooier en zetten 120 st. op. Nu breien we een rand van 10 toeren 1 r. 1 a. en om de twee toeren verspringen. Nu breien we 7 v. 1 a. en doen dit 30 toeren. Dan minderen we telkens in het midden van de 7 a. 1 keer en breien zoo 25 toeren 6 a. 1 r. Nu weer een keer minderen in het midden van de averechte steken en dan 50 toeren 1 r. 5 a. waarna we afkanten. Jukje. Het jukje wordt heelemaal gebreid met 1 r. 1 a. en om de toeren verspringen, dus als de rand van onderen. We zetten 94 st. op en breien 8 toeren We beginnen nu aan het armsgat en kanten hier voor aan weerskanten 15 st. af: (5, 4, 3, 2, 1). Nu breien we van de opzettoer gerekend 32 toeren en kanten daarna in het midden 28 st. af voor de hals. De 18 st. voor de schouder breien we 20 keer op en breien dan van de hals af eerst 12 en dan 6 st. Af kanten. De andere schouder evenzoo en de rug is precies gelijk aan de voorkant. We naaien nu de zij naadjes en de schouders dicht en draaien van de roode wol een dun koordje. Hiermee werken we de hals. de armsgaten en de onderkant van het jurkje af. Trui. We zetten 80 st. op en breien een boord van 12 toeren. 2 r. 2 a. Daarna breien we een pen recht, een pen aver, tot we 45 toeren hoven de boord hebben. Nu kanten we aar, weerszijden 9 st. voor het armsgat af (4, 3, 2). De overige 62 st. breien we door, tot we in het geheel 85 toerpn hebben, waarna we aan de hals beginnen. We laten eerst in het midden 16 st. staan en dan aan weerskanten nog 3 x een steek. De 20 st. die er voor de schouder overblijven breien we nog 6 keer op waarna we af kanten. De rug is gelijk aan de voorkant. We naaien nu de schouders dicht en nemen de steken van de hals en de schouders op in de rondte op 4 pennen zonder knopjes. We nemen zooveel lussen er tusschen op, tot we 92 st. hebben en breien dan 14 toeren 2 r. 2 a. Mouw. Voor de mouw zetten we 18 st. op en maken er om de pen voor en achter een steek bij tot 36 st. Nu zetten we er in één keer voor en achter 9 st. bij op en breien met deze 54 st. 28 pennen. Nu nog een boordje van 12 toeren 2 r. 2 a. en klaar zijn we. Opmaak. AR o-ewonniRk sfcrüken alles mder een natte doek. Het boordje aan de hals wordt vóór het strijken omgelegd. Bij de overgooier wordt het rokje onzichtbaar onder het jukje genaaid. Sp.—Til.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7