Nederland wint het Davis Cup dubbelspel van Frankrijk Ons team leidt met 2-1 Prachtige wedstrijd van Van Swol M AANDAG 9 MEI 1038 Het tennisteam van T. C. H. V. 1. n. r.: mej. F. Kerkhove, J. A. v. Driesum, mej. M. de Jong, A. Erdman, mej. N. de Roos. Van Swol, die zulk een prachtigen wedstrijd tegen Destremau speelde. iondag hebben te Scheveningen van Swol en Ifughan Nederlandsche tennisgeschiedenis gemaakt, door de Franschen Pétra en Bolelli te slaan voor het dubbelspel van den Davis Cup. Nederand leidt na twee dagen met 21. Wat een ongedachte glorie en wat een belang rijk feit voor het Nederlandsche tennis. Heden, Maandag, cnoeten nog twee enkelspelwedstrij den gespeeld worden en het is uiteraard lang niet onmogelijk dat zoowel van Swol verliest van Pétra, als Hughan van Destremeau. Maar zelfs dan zal de glorie van dien 21 voor sprong den onzen niet ontnomen zijn en zelfs dan zal het Nederlandsche wedstrijdtennis aan prestige en, wat het allervoornaamste is, aan zelfvertrouwen gewonnen hebben. Want met dit laatste was het in de paar afgeloopen jaren maar poovertjes. Sinds Timmer niet meer be schikbaar was voor den Davis Cup was er weinig of geen fiducie meer in de kans op een gunstig resultaat. En dan tegen Frankrijk! Het is waar, ook de Franschen zijn lang niet meer zoo sterk als in den glorieusen tijd van de Drie Musketiers, Lacoste, Cochet en Boro- tra, met Brugnon, thans niet-spelend aan voerder, als vierde en vrijwel gelijkwaardige. Maar toch hadden de Franschen erop gere kend, het heel rustig te zullen krijgen tegen onze beste representanten en wie zal het hun euvel duiden. Nederland met Timmer speelde al een bescheiden rol, zonder hem beteekende het al heel weinig. En ziet, van Swol speelde Zaterdag in zijn besten vorm en sloeg in het enkelspel den jongen Destremeau in drie sets. Een pracht- prestatie. Hughan verloor even gedecideerd van Pétra en toen was het weer gelijk. De be rekening was, dat het dubbelspel een kans, zij het een zeer kleine bood en dat Hughan ver der misschien eenige hoop kon hebben tegen Destremeau, maar toch zeker van Swol niet tegen Pétra. Oe kans in de double Is gegrepen en op kranige wijze,'in een verbeten strijd, waarbij letterlijk ieder punt werd uitgevochten en waarin onze spelers, na eerst twee sets te hebben achtergestaan, de match uit het vuur sleepten tegen een steeds zenuwachtiger wor denden Pétra en een steeds feller spelenden Bolelli, die althans uiterlijk niet verried, of er veel in hem omging. Acht-zes voor de Fransehen werd de eerste set en wij verheugden ons in den verwoeden tegenstand dien de onzen hadden geboden, De tweede bracht een reactie, want het werd snel 6—-l' en er zal nauwelijks iemand onder het talrijke publiek zijn geweest, die er toen nog eenige hoop op had. Hebben de Franschen toen teveel zelfvertrouwen gekregen? Zij lie ten zich in de derde set volkomen overrom pelen en via 4—0, 41, werd het nu 61 voor onze landgenooten. In elk geval vier sets, zei het publiek in de pauze. Maar ziet, die derde set had van Swol en Hughan zooveel moed gegeven, dat zij, de tanden op elkaar klem mende en in hun besten vorm spelende, den Franschen, die zich ook van nieuw gevaar be wust waren geworden, fel en volkomen gelijk waardig partij gaven. Tegen het einde van deze set werden de onrust en het enthousiasme van het publiek hinderlijk voor de spelers, zoo dat de umpire enkele malen tot stilte moest aanmanen. Onder groote spanning werd het two sets all met een 75 in de vierde en toen kwam de beslissende set. Uiterst fel bleef de strijd, geen der spelers toonde eenige vermoeidheid, maar van Swol en Hughan zetten zoo alles op alles en boven dien was het geluk hun enkele malen behulp zaam, dat de Fransehen opnieuw overspeeld werden. In vele, vele jaren hebben wij niet zulk een strijd op een Nederlandsche tennis baan gezien en onze spelers kregen een ware ovatie toen de set met 62 en daarmede de match binnen was. Van Swol gooide zijn racket hoog in de lucht, Hughan omarmde hem voor een batterij van fototoestellen en de lucht dreunde van het gejuich. De Fran schen zullen ons dat wel vergeven, zulk een Resultaat is in ons tenniswereld je zoo ver rassend. Twee dingen lijken zeker. Van Swol en Hughanzullen vandaag hun wedstrijden met leeuwenmoed spelen, want nooit is een ware tennissensatie zoo dichtbij geweest. En wat ook zeker lijkt is, dat de Franschen niet spoe dig meer zullen toestemmen in de omwisse ling van een' thuiswedstrijd in een uitwed strijd, zooals zij ditmaal sportief en zeker van hun zaak hebben gedaan. Ook al is de tegen stander nog zoo zwak van reputatie. Bravo van Swol, bravo Hughan! LAWNTENNIS. De vijfde set 1—0, 1—1, 2—1, 2—2. Men voelt de spanning! Hughan en Van Swol be ginnen een pressie op de Franschen uit te oefenen, die zenuwachtig worden. Zij willen zich dwingen tot concentratie, maar kunnen niet. Nerveus kaatst Bolelli den bal ver scheidene malen op. als hij moet serveeren, om zijn uiterste kracht op de service te zet ten. Die is ook enkele malen snijdend hard, maar wordt toch geretouneerd. Hughan wint dan zijn service, waardoor de Hollanders de leiding krijgen (32). Dat lijkt het beslissend moment. Het zelf vertrouwen schijnt bij de Franschen te ver dwijnen, zelfs zóó, dat Hughan en Van Swol hun tegenstanders met smashes bestoken, zooals Petra dat eerst deed. En met succes. Zoo wordt het 52; een overwinning kan ons haast niet meer ontgaan. Maar dat strijd tot het einde toe noodig is, blijkt wel uit de allerlaatste game. Bolelli serveert, op 1530 een foot-fault, 1540. Drie matchpoints dus, maar't wordt deuce. Dan slaat Bolelli een niet eens zoo moeilijke cross-drive van Hughan in het net.het pleit is beslecht. Hughan en Van Swol hebben getriomfeerd. De derde dag. Heden speelt Hughan tegen Destremau en Van Swol tegen Petra. ook bij deze voor Frankrijk uiterst belang rijke game. Op 1540 slaat hij zelfs een dou ble-fault en dan is het gevaar voor Holland afgewend (55). En ineens schijnt de weerstand van de Franschen te verslappen ïnplaats dat zij er alles op zetten, om de set te winnen. Wonder lijk snel is het 7—5. Doordat Ripperda Zondag met 20 van E. V. C. wist te winnen, promo- veercn de Haarlemmers naar de derde klasse K. N. V. B. Het elftal v. 1. n. r., eerste rij J. Spoor, B. Drayer, J. Heierman, M. Heierman, J. Peperkorn. Tweede rij II. J. Kruyff, II. Drayer, J. Cops. Derde rij G. de Roode, J. Koster, J. Langeveid. Zuid-Slavië-Tsjecho-Slowakije (3-2) Het dubbelspel op den tweeden dag werd door Tsjeoho-Slowakije gewonnen, zoodat de Tsjechen met 21 de leiding hebben. Menzel en Cejnar (Tsjecho-Slowakije) sloegen Pun- cec en Mitic (Zuid-Slavië) 119, 36, 97, 6—2. Uit AORAM: De resultaten van de beide laatste enkelspelen luiden: Puncec (Zuid Slavië') sloeg Menzel (Tsjecho Slowakije) 36, 61, 61, 62. Mitic (Zuid Slavië) sloeg Cejnar (Tsjecho Slowakije) 63, 57, 64, 26, 62 Eindstand 3—2 voor Zuid Slavië. Griekenland-België. Voor de tweede ronde- werd te Athene een aanvang' gemaakt met de ontmoeting Grie kenland —België. De uitslagen luiden: La- croix (België) sloeg Staliois (Griekenland) 26, 61, 62, 61. Nayaert (België) sloeg Michaelides (Griekenland) 61, 64, 97. Stand na den eersten dag 20 voor België. Uit Athene: Het dubbelspel op den tweeden dag werd door België gewonnen, zoodat dit land zich reeds voor de derde ronde kon plaatsen. Het resultaat luidt: Lacroix en de Borman (België) sloegen Sta- lios en Michaelides (Griekenland) met 62. 6—1, 6—1. Stand 3—0 voor België. Dit land komt nu tegen Britsch Indië uit. Ierland-Ilalië. Op den laatsten dag van den wedstrijd tus- schen Ierland en Italië wonnen de Italianen beide enkelspelen, zoodat Italië zich met een 41 overwinning voor de tweede ronde ge plaatst heeft. Italië komt dan uit tegen den winnaar van Polen—Denemarken. De uitsla gen luiden: De Stefani (Italië) sloeg Ryan (Ierland) 62, 62, 62; Canapele (Italië) sloeg Rogers (Ierland) 5—7, 6—3, 1—6, 6—3, 6—h Eiigelaiid-Roemenië. De uitslagen van de partijen, gespeeld op den eersten dag van den wedstrijd Engeland Roemenië luiden: Carolulis (Roemenië) sloeg Jones (Engeland) 6—3, 3—6, 6—2, 8—6. Shays (Engeland) sloeg Schmidt (Roemenië) 6—3, 6—2, 6—2. Stand 1—1. Polen-Denemarken (5-Ö) Uit WARSCHAU: De beide laatste enkel spelen werden door Polen gewonnen, zoodat de eindstand 5—0 werd. De resultaten luiden: Tloczynski (Polen) sloeg Ploughman (Dene marken) 60, 62, 64. Hebda (Polen) sloeg Bekkevold (Denemar ken) 6—4, 7—5, 6—1. Een groep jeugdige ruiters, die mee werkten aan de opvoering van het sprookje „Moeder de Gans" in de Haarlcmsche Manége. Destremau in drie sets geslagen Het Davis Cup-tournooi is voor Nederland •Zaterdag wel op bijzondere wijze begonnen. De D. D. V.'er Van Swol, van wien wij reeds tijdens de training meldden, dat hij op het oogenblik zoo' buitengewoon in vorm is, heeft den Franschma,n Destremau in straight sets weten te verslaan. Weliswaar moest daarna Hughan tegen Petra het onderspit delven, maar de Nederlandsche eer werd Zaterdag gered en wel op een wijze,, waarop niemand had durven hopen. De gedetailleerde uitslagen waren: Van SwolDestremau 63. 60, 86. PetraHughan 6—3, 62, 62. Het was inderdaad een prachtige partij, die Van Swol speelde, waarbij hij den jongen, tengeren Franschman nauwelijks een oogen blik tijd gaf zijn gevaarlijk spel te ontplooien. Het is waar, Destremau maakte gedurende den heelen tijd den indruk, dat hij niet vol doende geoefend heeft hij is pas Vrijdag in Den Haag aangekomen maar Van Swol wist daar op overtuigende wijze van te profi- teeren;. hij heeft geenoogenblik het tempo en liet' peil van, den wedstrijd' laten verflau wen. In de derde set leek het" even,' alsof Destremau zich aan Van Swól's greep zou ont worstelen, maar dank zij zijn 'krachtig spel, zijn doodende services, haalde Van Swol "het er boven op en wist den strijd in drie sets te beslissen. Had hij die set verloren, dan had Destremau den tijd' gehad zich te herstellen. Van SwolDestremau. Reeds in de eerste set pakt Van Swol krach tig aan en brengt den stand snel op 30. Wel herstelt Destremau zich daarna en de wat al te overmoedig spelende Van Swol is daar niet direct op verdacht, maar nadat de stand tot 3—2 is opgeloopen, herstelt Van Swol zijn overwicht en komt snel op 42. Daii toont de Franschman zich meester in het passeeren en in de lobs, een speltaktiek, welke Van Swol voortdurend bedreigt, te meer daar Destre mau daarvan een zeer listig gebruik maakt. Maar na 43 weet Van Swol dan de service- game van Destremau te winnen en dan moet hij serveerën. Dank zij die service brengt hij het tot 400, maar pas de 3de setpoint brengt door prachtig oploopen na het serveeren de beslissing. De tweede set hetzelfde spelbeeld in ver sneld tempo. Van Swol houdt vaart, speelt zijn krachtig spel uit en zonder dat de Franschman een kans krijgt op dreef te ko men, wint Van Swol game na game. Het lijkt er zelfs op, of Destremau de set maar laat loopen, maar even later biedt hij weer tegenstand. Als het dan 50 is en Van Swol moet ser veeren, slaat hij vier aces achter elkaar, de kroon op het werk. Wel komt de laatste ser vice nog terug, doch zóó zacht, dat Van Swol weinig moeite heeft, die af të maken. De derde set brengt even benauwdheid. De Franschman schijnt zijn vorm te krijgen, pas seert zijn tegenstander listig en goed bere kend; Van Swol schijnt te verslappen. Het wordt snel 03, maar tot aller verademing herstelt Van Swol zich, brengt het tot 3—3, krijgt een 43 voorsprong, maar Destremau blijkt nog altijd een gevaarlijk tegenstander te zijn. Als Van Swol weer even verslapt, maakt de Franschman gelijk, brengt den stand op 54. Het wordt 55, 65 voor Destremau, maar dan begrijpt Van Swol, dat als hij nu niet ingrijpt, de wedstrijd voor hem leelijk in gevaar kan komen. Zijn spel wint weer aan kracht en zuivex-heid en met 86 wint hij de set en den wedstrijd. PetraHughan. De tweede wedstrijd van Zaterdagmiddag- bood in zekeren zin het zelfde aspect, maar nu in het voordeel van Frankrijk. De lange Petra speelde met Hughan een spel van kat en muis; geen oogenblik is de overwinning- van den Franschman in gevaar geweest. Te gen de keiharde services, zijn zwiepende fore hand, zijn meesterlijke half-courtvolleys, zijn op den centimeter af geplaatste drives, kon Hughan slechts met alleruiterste concen tratie een tegenspel geven, dat hier tegen op gewassen was. Een enkele lob, een enkele pas sing of smash gelukte, maar Hughan was meestal toch gedwongen op de base-line te blijven, een spel, dat hem niet bet heste ligt. Maar ook aan het net zag de Nederlander zich meermalen gepasseerd. Zoo liep de scoi-e snel en regelmatig op in het voordeel van den Franschman. De partij bood geen spannende momenten, Regelmatig- won Petra zonder veel xnoeite. 6—3 werd de eerste set, 62 de volgende en toen het 51 in de derde set werd, leek het proces in een anti-climax ge ëindigd. Even- verbaasde Hughan door een love-game, maar de volgendegame ontnam elke illusie. Petra's service-'trad beslissend op. Hughan heeft in dezen wedstrijd toch niet teleurgesteld, al had hij misschien wat meer partij kunnen geven. Maar het spel van Petra domineerde zóó sterk, dat elke tegenstand slechts uitstel van executie leek, hetgeen na tuurlijk verlammend op den zwakkeren spe ler werkt. De wedstrijden voor Zondag. Hughan en Van Swol winnen op fraaie wijze het dubbelspel legen Petra en Botelli. Het Daviscup-tournooi verloopt voor Neder land dit jaar wel op zeer bijzondere wijze. Kon men Zaterdag, toen Van Swol zijn Franschen tegenstander Destremau in drie sets versloeg, van een buitengewoon mooie overwinning van den D. D. V.'er spreken, weinigen zullen toen wel verwacht hebbexi, dat hij Zondag met zijn clubgenoot Hughan het dubbelspel tegen den gevreesden Petra en Bolelli zou winnen en tijdens het verloop van de eerste sets van dezen wedstrijd zag het daar dan ook nog niet naar uit, maar na met 68, 16 achter gestaan te hebben, wonnen zij de drie verdere sets met 61, 75, 62, waarmee zij na den tweeden dag den stand op 2I voor Nederland brachten. Evenals Zaterdag tegen Destremau begint Vaxr Swol zeer gelukkig; spoedig is het 10. Maar als daarna Petra moet serveeren, neemt deze op dezelfde wijze revanche. Hughan is nog niet dadelijk op dreef, maar toch is de eenheid bij de Hollanders vlugger gevonden; zij vormen een hecht front tegen den vervaarlijken Petra, die ruim driekwart van het veld beheerscht De psychologische game komt, wanneer onze landgenooten met 32 voor staan: Een game, waarin het vele malen deuce wordt en die- ten slotte door twee jammerlijke missers voor ons vei'loren gaat (33). Nog lijkt er eens kans te be staan, wanneer Hughan zijn service-game wint, maar door onzuiver spel, gaat ook de achtste game voor ons verloren (44). Het is dan, alsof beide partijen het belang inzien van het winnen van de eerste set, want allen geven hun volle kracht; lang zaam gaat de score op tot 66. Hughan en Van Swol probeeren zoo veel mogelijk op Bo lelli te spelen, maar de lange Petra is overal. Door een wat ongelukkig in het net gesla gen bal van Van Swol wordt het 67 en Pe tra's service doet daarna de rest (86). Het lijkt er dan veel op, of de Franschen den strijd zullen winnen. Snel komt het in de volgende set tot 04, nog even wordt het 14, maar dan is de tweede set spoedig met 16 geëindigd. En dan komt de verrassing, de sensatie van dezen midadg. Het Nederlandsche dubbel is niet ontmoedigd, maar blijft volhouden, om tot het laatste toe aan de Franschen partij te geven. Waar maar een gaatje in de verdedi ging van Petra te vinden is, daar wordt het geprobeerd; elke oogenschijnlijk onhoudbare smash woi*dt teruggelobt, het wordt zelfs met passings gepi'obeerd en.het blijkt te gaan. Merkwaardigerwijs vertoont de derde set het zelfde spelverloop als de tweede, alleen in. tegengestelde richting. Na 40 wordt het 41 en daarna 61, maar nu voor de onzen. De Franschen hebben dus twee sets, de Hol landers één. De derde set gaat aanvankelijk gelijk op; het wordt 22. Op Hughan's service wordt het 040, maar nog komen de Hollanders op deuce, en weten zelfs de game te winnen (3—2i. Na 3—2 wordt het 3—3, 4—3. 4—4, 45.en dan komt de service van Petra. Een gevaarlijk moment voor Holland. Maar Petra mist vaak op beslissende momenten, en zoo

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5