HET NIEUWE AVONDBLAD Het Asylrecht IJMUIDEN P», 5 Jff *fVi Een tegenvaller voor het Hoogovenbedrijf. 23e JAARGANG No. 163 VRIJDAG 13 MEI 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTENper week 12Vï ets., per maand 52</2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers? cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet o£ oog ƒ200.—, beide leden duim f 100— één lid duim f50— alle leden wiisvineer f60 één ol twee leden wijsvinger ƒ25—, alle leden anderen vinger ƒ15—, één ot twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk 15 - nolsbreuk 115- 'cSrendenvanLachers-SnevMrtulkn ms.' ƒ450— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van v«f of meer abonnêl tengevSle'Tocht Sen ™schers marinevaartuigen ens. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Wij zijn altijd erg trotsch geweest op onze Nederlandsche toepassing van het asylrecht. Maar nu is er niet zoo heel veel meer van over. Dat stemt mij ook droef, want ik her inner mij nog zoo goed de honderd duizenden Belgische vluchtelingen in 1914, en de Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen in de jaren na den oorlog. Ook herinner ik mij de komst van den Duitschen Keizer en Kroon prins in November 1918. Daar volgde een heel spektakel op. Men beschimpte ons in buiten- landsche bladen omdat wij dezen menschen onderdak hadden gegeven. En Lloyd George hield een prachtige verkiezingscampagne on der het motto „Hang the Kaiser!", die hij won óok. Soms werd er een toon aangeslagen alsof men hem zou komen halen. En zijn zoon ook. Maar wij schrokken er heelemaal niet van en handhaafden ons trotsche asylrecht. Het was edel en menschlievend. Dit laatste begrip noemt men tegenwoordig humanistisch en het heeft niet veel aanhang meer. In 1918 en 1919 had het, merkwaardigerwijze, meer invloed op de menigte. Tegenwoordig worden er heel wat vreemde lingen „uitgewezen"en tegen sommigen hunner heeft men aan gene zijde der grens politieke grieven, zoodat zij er leelijk bij zijn als ze daar aankomen. Maar die dingen schijnen ons veel minder te kunnen schelen dan vroeger. Het is wel een onrustbarende verandering. De in druk wordt gewekt dat we steeds onverschilli ger worden ten aanzien van anderen. Dat kunt u „autarkie" noemen, maar er bestaan ook harder woorden voor: harder en Neder- landscher. Dezer dagen heeft een aantal landgenooten zich tot den minister van Justitie gewend met een adres, waarin voor handhaving van de traditie van ons asyhecht wordt opgekomen. Het heeft geen bepaalde politieke kleur, zoo dat er niet veel venijnigs tegen gezegd zal kunnen worden Er stonden allerlei vermaarde namen onder, meerendeels op het gebied dei- wetenschap namen zooals prof. mr. P. Lief- tinck, prof. mr. D. HazewinkelSuringa, prof. mr. F. M. baron van Asbeck, prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, prof. dr. R. Casimir, prof. dr. F. J. J. Buytendijk enzoovoorts. Nu, dat klinkt toch heel goed. En nu her haal ik nog maar eens even wat dit zeer ach tenswaardige en bekwame gezelschap den mi nister liet weten: „De dagbladen hebben in den laatsten tijd over uitwijzingen van vreemdelingen herhaaldelijk berichten gebracht, die in wijden kring ongerustheid verwekken. Ondergeteekenden erkennen, dat het on mogelijk is onze grenzen onvoorwaarde lijk open te zetten en willen ook niet betwisten, dat vreemdelingen, die zich reeds binnen onze grenzen bevinden, op bepaalde gronden uitgezet moeten kun nen worden. Het kan echter voorkomen, dat menschen door een dergelijke op zichzelf aannemelijke uitzetting blootge steld worden aan vervolging wegens po litieke vergrijpen of opvattingen, zoodat de uitzetting in werkelijkheid neerkomt op een uitlevering. Uitlevering van politieke vluchtelingen nu is traditioneel met Nederlandsche op vattingen strijdig. Het zou niet moeilijk zijn om met voorbeelden aan te toonen, hoe het Nederlandsche rechtsgevoel zich door de eeuwen heen daartegen verzet heeft. Het is noodiger om dit aspect van uitwijzingen in het oog te houden, wan neer in het land, waarheen de uitwijzing plaats heeft, de beginselen volgens welke politieke vergrijpen beoordeeld en gestraft worden, van de onze radicaal afwijken. Met gevoelens van onbehagen, ja ontzet ting, hebben wij gelezen van meer dan één poging tot zelfmoord, waartoe angst voor het hen wachtend lot met uitwijzing be dreigde vreemdelingen gebracht heeft. Ondergeteekenden zijn er zich van be wust, dat de tijd voorzichtigheid ver- eischt. Zij willen zich tegen geen maat regelen verzetten die voor de orde en veiligheid van ons eigen land noodzake lijk zijn; zij meenen echter tevens, dat de beginselen van menschelijkheid en rechtszekerheid tot de kostbaarste goe deren van onze samenleving behooren en zij richten tot Uwe Excellentie de dringende bede om die beginselen, waar mee de Nederlandsche traditie van het asylrecht verweven is, ook ten aanzien van vreemdelingen (en zelfs wanneer die politieke overtuigingen mochten zijn toegedaan, welke ondergeteekenden zoo ver mogelijk van zich werpen) niet noo- deloos buiten werking te stellen". Hartelijke instemming met dit betoog zij hier uitgesproken. Uitzettingen van vreem delingen, die in de practijk op uitlevering neerkomen, zijn zeer zeker van ouds in scherpen strijd met het Nederlandsche rechtsgevoel ook nu nog. En de ontzetting, waarmee adressanten gelezen hebben van pogingen tot zelfmoord, gevolg van angst voor de dreigende uitwijzing, zullen velen ge voeld hebben. Maar vele anderen niet. Die zeggen: nou ja, het is hier ook al slecht genoeg; weg met al die vreemdelingen; het kan mij wat bom men wat er met ze gebeurt. Dat klinkt nou wel erg hard en flink, maar is het juist? De groote meerderheid van ons volk heeft het nog altijd veel beter dan „het buitenland". Wij zijn nog steeds, in vergelij king met dat buitenland, zooiefes als een wel- vaarts-oase in Europa. Dat klinkt vreemd en het geldt niet voor onze 400.000 werkloozen. Maar wel voor de zeer groote meerderheid van ons volk en ook voor de algemeene toe standen en levensvoorwaarden die in dit land heerschen. Des te meer reden dat wij ons wat extra op offeringen getroosten voor buitenlanders, die in de ergste gevaren komen te verkeeren als wij hun geen asyl blijven verleenen. Des te meer reden om den vluchteling welkom te heeten, hem goed te ontvangen en hem onder dak en bescherming te bieden tegen zijn vervolgers. Probeert hij hier aan politiek te gaan doen, dan moet-ie er meteen uit ac- coord maar gedraagt hij zich goed, dan moeten wij hem hier houden en hem niet uit leverenal heet dat dan „uitwijzen". Het is ongastvrij, grof en onsportief. Ik geloof dat de groote meerderheid van ons volk nog steeds zoo over deze dingen denkt. In elk geval doe ik het, evenals de onderteekenaars van het adres. En als we daarom met z'n allen voor „humanisten" worden uitgemaaktvooruit dan maar. Ik wil wel zoo heeten en ik hoop dat al die hooggeleerde heeren het ook aan durven. R. P. R.-K. DAM- EN SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN VELSEN. De wedstrijden om het R.-K. dam- en schaakkampioenschap van Velsen werden in „de Griffioen" voortgezet. De resultaten waren: le klas dammen: J. JasperseP. Balm 02 L. Haver—G. Meijssen 0—2 P. v. Buureiv-J. Speet uitgesteld C. Bakker—P. Heilig afgebroken in gun stige stelling voor Bakker Afgebroken partij C. BakkerG. Meijssen 0—2 le klas schaken. C. v. ZijlH. v. d. Plas M. BijwaardH. Vermey Y. DedenR. Visser A. de BruinR. Angermann De volgende ronde wordt gespeeld Woens- daig 18 Mei in den R.-K. Volksbond te Vel- sen-Noord. 0—1 1—0 y*y* 1—0 IJmuider Muziekschool Grin. Openbare voorilrachtsoefening. Op het lijstje van jaarlijksche openbare voordrachtsoefeningen der muziekscholen in deze gemeente ontbreekt het instituut, dat onder leiding van den heer P. Grin Jr. staat nooit; het doet aan het einde van elk seizoen van zich spreken als zijn leerlingen études op een lesavond voor belangstellenden ten ge- hoore brengen. Er waren ditmaal een kleine 40 leerlingen, die Donderdagavond het podium in de Witte Bioscoop te beklimmen hadden. De heer Grin sprak een welkomstwoord tot de vele ouders en introduceerde daarna zijn orkestklasse, bestaande uit violen, cello en piano, die hoewel eerst sedert enkele weken oefende een tweetal orkestnummertjes op ver dienstelijke wijze uitvoerde; het eerste ervan spande de kroon zoowel qua stemming als samenspel. De eerste zeven aankomende dames en hee ren „traden" dezen avond voor het eerst „op"; en hoe goed ging het hun af. Daar waren Loesje van Gelderen. Betsy Verwoerd, Hans Lieshout, Thérèse Schouten, Rietje Grin, Janny Kruijer en Nel Verduin, die hun lesjes keurig speelden. Die Kindermarsch en Martin Fry waren in orde, Hans en Thérèse. Waldteufel werd goed gekend, maar moet meer voordracht heb ben. Na deze debutanten was de beurt aan de tweede en verdere j aars-studiosi. Nel Buis gaf aan haar harmonium-soli een beschaafde uitvoering mee; Nelly Dijkshoorn presenteerde een aardig uitgevoerd Carnaval en Wouda Need deed met een walsje niet voor haar onder. Peter Sorgdrager heeft een voor- zichtigen aanslag en bracht dit ook in zijn les tot uiting. Piet Grin deed het als violist niet minder dan met Mendelssohn's Frühlingslied; of hij de lente in 't hoofd had? Ik weet 't niet, maar zijn op- en afstreek staat zeker niet aange geven zooals hij het ons kunstig en zuiver voorspeelde. Kees Groet had van z'n Wenzelwals goede nota genomen en had een stevige toon en een vlotten streek. Henny v. d. Zee liet Schön Rosmarin vaar dig dansen en met een. doortastenden aanslag. Van Nisia Struijs kunnen we hetzelfde zeg gen. Ad. Moei had in Seybold's Mai een dankbaar vioolwerkje, maar had voor de variaties, die hij vlot streek, wat weinig „adem". Het rus tige gedeelte droeg hij alleszins verdienstelijk voor/ Linkerhand-houding! Nel Schenner kan het in de rechterhand ongetwijfeld beter; goede aanslag. Het trio voor 2 violen en piano was alleszins geslaagd. Piet Manoth was in vlotheid even de mindere van Rietje Faro, die rap en zelfverzekerd haar étude voordroeg. Ook Dini van Leeuwen be wees met een Rondo de eerste technische be ginselen van het pianospel ter dege onder de knie te hebben. Rustig en beschaafd was het Voorspel van den violist Watse Kamminga, evenals het op treden van Lena Barendsen. Een aardige afwisseling was de vierhandige solo van Bep van Gelderen en Dini van Leeuwen, die vlekkeloos spel ten beste gaven; wat meer voordracht mag het nog wel heb ben. Beb v. d. Eykhof voelde haar wals goed aan; Bertus Visser legde eveneens reeds op verdienstelijke wijze uitdrukking in zijn viool DE DOOPFLECKilGliElD L\ DEN HAAG. Om half zeven 's morgens hadden verschillenden zich reeds van een goed plaatsje verzekerd bij het paleis Noordeinde. i, yyy .j.-,;. DE DOOPPLECHTIGHEID IN DEN HAAG Ook voor de militairen werd gezorgd. spel. Zijn instrument draagt vooral op de G en D mooi. Gerard Tuinstra komt voor de bekende Kuhlau-sonatine een pluim toe, maar; op het maatje letten. Atie Grin ging geheel in haar spel op en bracht het er ook kranig af. In de pauze boden de jongste leerlingen den heer en mevr. Grin als bewijs van waardeering voor hun arbeidgeschenken en bloemen aan waarna het woord was aan de vierhandige Coba Hovingh en Lyda Kruijer. Beb van Gel deren had Mozart wel wat meer eer mogen aandoen; dan deed Zijtje Visser het beter met haar menuet van v. Beethoven, dat gevoelig werd voorgedragen en ook technisch in orde was. Jenny Maassen v. d. Brink behoort tot de klasse der gevorderden en gaf een technisch loffelijke uitvoering van haar., les, alhoewel het tweede deel zeker wel dubbel zoo vlug ging dan het is voorgeschreven. Er bestaat nog zoo iets als nuanceering van tempo. Wat zou een openbare les zonder Seitz of Rieding zijn. Gerrit Baljet vertolkte de eerste vlot, maar moet zijn houding corrigeeren, dan zal zijn stokvoering ook beter effect sorteeren. Aanleg toonde hij zeer zeker. Tini Timmer zei het rustig en lief met een Duitsch walsje; Cor Keesman liet Eilenberg alle recht wedervaren ook qua rhythme en aanslag. Coba Hovingh kwam met haar Tor sten Petre uitstekend voor den dag. Met de vaardigheid hem eigen vertolkte Koen Wijker een deel uit een Rieding-concert, dat alleszins verdienstelijk klonk. Coba Snijder was in haar orgelsolo bescheiden van klank, maar had haar goed bestudeerd. De rij van 40 nummers werd gesloten met Toselli's Serenata door den den violist Gerard Grin, die er alle eer mee inlegde en het positie- verwisselen „door" had. W. SPEELTUINVEREENIGING „IN VEILIGE HAVEN". Het bestuur schrijft ons: Het clubgebouw is momenteel zoo ver ge vorderd, dat begonnen kan worden aan het schilderwerk. Mede in verband met het daarvoor gun stige weer, zou een vlotte afwerking daarvan zeer wenschelijk zijn. Het bestuur doet dan ook hierbij een be roep op enkele schilders om b.v. Zaterdag middag hun medewerking te willen verlee nen. Meer handen maken lichter werk. Laat een schilder zich niet weerhouden, omdat hij misschien geen lid is. Dit is vol strekt geen bezwaar, integendeel. Evenzoo komen voor de verdere afwerking in het gebouw, een paar timmerlieden in aanmerking. Het zou voor het bestuur een aangename verrassing zijn, wanneer enkele personen voor bovenbedoelde werkzaamheden een deel van hun vrijen tijd zouden willen geven. Het speeltuinwerk is die opoffering heusch wel waard. Voor zoover noodig wordt bekend ge maakt dat de tuin gelegen is naast de zwem inrichting „de Heerenduinen". BONTE AVOND „SOLI DEO GLORIA". Het Christelijk Gemengd koor „Soli Deo Gloria" organiseerde Woensdag een bonten avond in 't gebouw Concordia, welke door een talrijk publiek werd bijgewond. Bij af wezigheid wegens ziekte van den voorzitter den lieer Andrea werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend door den heer D. Slotboom welke daarna de aanwezigen har telijk welkom heette. Spreker bracht dank aan de directie der Papierfabriek, voor het beschikbaar stellen der zaal, aan den heer C. Bakker voor diens hulp bij het tooneel en aan de winkeliers die door 't beschikbaar stellen van prijzen het houden van een tom bola gedurende de pauze mogelijk hadden gemaakt. Spreker eindigde met allen een pretttigen avond te wenschen. Het program ma werd ingezet met een tweetal zangnum mers welke door Soli Deo Gloria onder lei ding van hg.ren dirigent den heer S. Wiersma voor het 2en Pinksterdag te Bussum te hou den zangconcours waren ingestudeerd. Het eerste nummer werd vlot en frisch ten ge- hoore gebracht. Het tweede was in den aan vang wat onzeker maar het, fortissimo gezon gen slotkoor werd schitterend vertolkt niet- te?enst.qp.rid0 de tenoren door riekte waren gehandicapt, Voorts werd de avond gevuld met het op treden van een mondharmonicaclub, voor drachten. muziek en een bliisnel in een be drijf ..Johnny", dat door een 7-tal zeer ver dienstelijk werd opgevoerd. Alles bijeen ge nomen een goed geslaagde bonte avond. Engeland heft weer invoerrecht op gietijzer. Naar wij vernemen heeft de Engelsche re geering een order uitgevaardigd, volgens welke met ingang van heden een recht van 33 1/3 pet. wordt geheven op den invoer van gietijzer. De regeering is hiertoe overgegaan, omdat de toestand thans bereikt is, waarbij de bin- nenlandsche productiecapaciteit te zamen met de beschikbare voorraden in het Empire thani voldoende zijn om de vraag te dekken. Ongetwijfeld zal het wederom hef fen van dit invoerrecht op gietijzer van nadeeligen invloed zijn op den export van ijzer van het hoogoven bedrijf naai' Engeland. „Liefdesparade" in Thalia. MAURICE CHEVALIER. Een van de merkwaardigste feiten van het loopende filmseizoen is wel het onverwachte succes van een film, die niet minder dan acht jaren geleden in Nederland en over de heele wereld furore maakte. De „Liefdespa rade" de eerste groote geluidsfilm, de film die Ernst Lttbitsch tot den knapsten filmma ker ter wereld stempelde en de film die twee sterren op zulk een eclatante wijze lanceer de dat beiden, Maurice Chevalier en Jeanette MacDonald, vrijwel op slag de populairste filmsterren werden. De Liefdesparade bij wijze van experiment ingezet door het Am- sterdamsche Nöggerath-theater bleek nog niets van zijn aantrekkingskracht op het pu bliek te hebben ingeboet, men lachte even hartelijk als vroeger om Lubitsch' charman te en subtiele parodieering, men genoot van Schertzinger's onsterfelijke melodieën Dream Lover en March of the Grenadiers, en de aandrang van bezoekers werd zoo groot dat de film werd geprolongeerd, en daarna voort gezet in het Luxor-Theater. E-n nu krijgt het publiek van IJmuiden de gelegenheid Mau rice en Jeanette nog eenmaal in hun meest glorieuze creatie te zien en te hooren, want „De Liefdesparade" wordt van Vrijdag 13 Mei af in het Thalia-Theater vertoond. Een feestje op de A. H. T. Veertig-jarig bruidspaar gehuldigd. Woensdagavond was er op de A.H.T. een fees telijke stemming, die haar oorzaak vond in hét. feit, dat een der standhouders, de heer E. Loendersloót zijn 40-jarig huwelijksfeest herdacht. Toen de heer en mevrouw het ge bouw binnentraden werd hun een „Lang zul len ze leven" toegezongen, waarna zij door den organisator, den heer Bern. J. Cohen werden toegesproken.. Hierna speelde het orkest het bruidskoor uit Lohengrin van Rich. Wagner. Door de bakkerij „De Tijdgeest" werd op de tentoonstelling gebakken taart aangeboden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1