ha W aarbor g-Klceding KREYMBORG KONING LEOPOLD De Groote dag is weer voorbij. '5 1 MOORDAANSLAG op huishoudster. Kinderen speelden met vuur.... Weer een vliegtuig bij den Helder neergestort VRIJDAG 13 MEI 1938 Koning- Leopold op het vliegveld Ypenburg. werd hartelijk toegejuicht. Gistermiddag weer van Ypenburg vertrokken. Donderdagmiddag om tien minuten over drie is Koning Leopold van het paleis Noord einde weggereden om zich naar het vliegveld Ypenburg te begeven. Naast den Koning nam H. M. de Koningin in een open auto plaats. Prins Bernhardt thans gekleed in de ceremo- nieele tenue van kapitein der grenadiers, nam m dezelfde auto plaats. Onder daverende toejuichingen van de hon derden en honderden belangstellenden voor en in de onmiddellijke omgeving van het pa leis opgesteld reden de auto's in snelle vaart naar het Rijswijksche sportvliegveld, waar zich reeds velen hadden verzameld om getui ge te zijn van het vertrek van Koning Leopold. Om half vier precies arriveerde de hofstoet bij Ypenburg en het gejuich van het publiek, dat langs den weg stond geschaard, kondigde reeds van verre de nadering van de ko ninklijke auto aan. Evenals 's ochtends reden de auto's om de hangars heen en stopten voor het terras van de aero-club. Onder luid gejuich van de me nigte verliet Koning Leopold het eerst de auto en reikte daarna aan onze Koningin de hand om haar behulpzaam te zijn bij het uit stappen. Eenige oogenblikken onderhield Koning Leopold zich met den Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, jhr. Van Karue- beek. Ondertusschen werden de motoren der vliegtuigen aangeslagen en draaiden even warm. de hofauto's keerden op het vliegveld om gereed te staan voor het wegrijden. De heer Reynders toonde aan Z.M. het eere-register van het vliegveld Ypenburg en Koning Leopold plaatste welwillend daarin zijn handteekening. Na van de andere autoriteiten afscheid te hebben genomen begaf de Koning zich met Koningin Wilhelmina en Prins Bernhard naar het vliegtuig. De Koning kuste H. M. ter afscheid de hand en wisselde met Prins Bern hard een hartelijke handdruk, na den mili tairen groet te hebben gebracht. Het afscheid van den charmanten sportieven vorst maakte op het publiek een diepen indruk, dat even daarna aan zijn sympathie uiting geeft door een daverend gejuich. Voordat hij in het vliegtuig plaats nam, trok Zijne Majesteit een blauw linnen vlieg pak aan en nam daarna plaats in de machine, achter den bestuurder van het vliegtuig. Het eerste vertrok het toestel, waarin de Koning zat, de beide anderen volgden. In keurige formatie taxiden de drie machi nes naar het eind van het veld, om daarna met een korten start het luchtruim te kiezen. Tweemaal cirkelde de escadrille, waarvan het toestel met den Koning in het midden vliegt, over het veld. De Koningin en Prins Bernhard en alle aanwezigen wuiven ten af scheid. Na enkele oogenblikken waren de machines uit het gezicht verdwenen. Om 4 uur 29 (Ned. tijd) zijn de toestellen te Brussel geland. De Koningin en de Prins onderhielden zich nog enkele oogenblikken met 'de aanwezige autoriteiten en namen daarna plaats in de hofauto. Onder luid gejuich van het publiek keerden zij weer naar het paleis Noordeinde terug. Schoolkinderen brachten een zangluilde. Vorstelijke familie luisterde van een balcon van het paleis toe. Donderdagmiddag te vier uur was het plein voor het paleis Noordeinde volgestroomd met ongeveer 10.000 Haagsche schoolkinderen van de 6e en 7e klassen der openbare en bijzondere scholen, welke een zanghulde kwamen brengen aan het vorstelijk huis. Deze kinderen waren te voren op Plein 1813 verzameld en onder ge leide van hun onderwijzers naar het paleis opgetrokken. Groot was het enthousiasme toen tegen half vijf Prinses Juliana met Prinses B'eatrix en naast haar Prins Bernhard achter een der ra men van het paleis verschenen. Prinses Ju liana liet het kleine Prinsesje aan de kinderen zien, die handen wuivend en luid juichend aan hun opgetogenheid lucht gaven. Hierna verscheen het Prinselijk paar. ge volgd door H.M. de Koningin, Prinses Armgard graaf en gravin Kotzebue en later ook door prins Aschwin op het met tapijten behangen balcon. Onder leiding van den lieer J. D. van Rams- horst en begeleid door de muziek van de vrij willige burgerwacht, zongen de kinderen ach tereenvolgens twee coupletten van het Wilhel mus, een lied, getiteld Hulde aan het Ko ningskind na den Doop" tekst van mej. D. van Calsteren en muziek van P. Kunst Sr,, voorts .Komt nu met zang" en „Gelukkig Vaderland" uit Valerius' Gedenckklanck. gevolgd door het Wilhelmus en als toegift „al is ons prinsesje nog zoo klein". Kort en fel klonk het gezang binnen de besloten ruimte van het plein om hoog. De vorstelijke personen volgden den tekst uit twee door de onderwijzers D. Blok en W. Rijnders gecalligrafeerdc tekstboeken. Tel- keps na een lied juichten de kinderen handen- wuivend en de vorstelijke personen groetten van boven terug. Na de zanghulde zijn de heeren J. D. van Ramshorst, generaal Wagner, L. P. van der Heyden, D. G. G. van Ringelestein, J. N. Fat- tist en W. P. Calliber, die bij de voorbereiding een aandeel hebben gehad, ten paleize ont boden, waarna H.M. en het Prinselijk paar zich ecnigen tijd met hen hebben onder houden. Donderdagavond. Den Haag was zoo druk en feestelijk, vele uren nog nadat het sprookje van de Gouden Koets uit-verteld was en de menschen zich door de stad hadden verspreid, waar de cafés een prachtdag. maakten en waar vanzelf ook Scheveningen van mee-profiteerde. Want zóó warm en zoo zomersch was het, dat de bad plaats in Augustus-stemming verkeerde en heel wat Hagenaars èn provincialen kwamen profiteeren van de Pier en den Boulevard. Een echt-feestelijke dag was het en wie zich, in den alweer koelen, rustigen avond neerzet om allgs nog eens te overdenken, herbeleeft een zeldzaam harmonisch en verheffend schouwspel, vol treffende sfeer en van. een zeldzame gebondenheid van Koningshuis aan volk. De kerkelijke plechtigheid was prachtig. Wij schreven het reeds: door de kleuren dei- uniformen, door de hooge, lichte weischheid van het kerkgebouw, door de aanwezigheid van vorstelijke personen, de lieve Prinses Juliana in het middelpunt van allea- gene genheid mèt de kleine, huilende baby in haar armen. Wijding ging ook uit van de Koningin, door het prachtige kleed dat zij droeg en door de groote vroomheid, waarmede zij deel nam aan de kerkelijke handelingen en ge zangen. En menig oog sloeg uit de ruimte den Bel gischen Koning gade. Zoo jóng is hij, zoo tenger en gebruind en zoo eenvoudig. ..Heele- maal niet Koninklijk eigenlijk", zei iemand en dat gevoel had ik ook: een man, een vorst, om zonder schroom te naderen, zonder eenige hooghartigheid, maar wel diep-ernstig en van klaren oogopslag. Over de predikatie daar mag toch wel eerlijk over worden gesproken was de meening vrijwel eenstemmig: zij was ernstig en wei-doordacht, maar aan de stem van den predikant waren teederheid en gedragenheid vreemd en het leek wel. of ds. Blaauwen- draad zeer opzettelijk alle gedachten aan koningschap en souvereiniteit uit zijn woor den had gebannen. Zoo deden zijn woorden wel wat koel aan. Er was geen harte-klank in. Wél diepe ernst en verantwoordelijkhèids^- besef. doch tot ontroering brachten zij niet. De stem van den grijzen dominee Welter, die later, bij de eigenlijke doophandeling klonk, was verzadigder van warmte en innigheid. Daar was meer klank in, die van hart tot hart sloeg, meer wat bewust deed worden, dat het hier toch den doop van een Prinses van Oranje-Nassau betrof. Wanneer ge. als journalist die dat brengt het nobele vak nu eenmaal mede vele groote plechtigheden bijwoont, door deze veelheid wat nuchterder wordt in uw gezicht op den glans van menschelijke groot heid, dan gaat ge in die grootheid steeds méér juist dat menschelijke zien. Ge ziet de uniformen, de eereteekenen. de breede en hooge borsten en ge verlustigt u aan de aesthetische schoonheid van zulk een tafe reel, terwijl toch het „ijdelheid der ijdelhe- den, alles is ijdelheid" u parten gaat spelen. Ge behoeft geen „afbrekenden" geest te be zitten, geen spotzieke tong en pen te heb ben, om tóch. gindschen hoogen. gouden heer ontwarende, te denken: „Morgen loopt deze heer weer in een eenvoudig colbertje door Den Haag en drinkt hij zijn glaasje ter Witte of Besognekamer". Ge ziet een mach tig heer, wiens borst als het ware zingt van goud aan goud en emaille aan emaille, een statig heer, een verdienstelijk vaderlander, een man met een degen en een steek en een grootkruis-lint en de ondeugende gedachte komt bij u op, dat ook deze heer vanavond zich in een streepjes-pyjama zal hullen en tot mevrouw zal zeggen, dat hij koude voeten heeft. Zoo zag ik, héél even maar, zoo'n aller- menschelijkst tafereeltje, dat in een flits dat alledaagsche naast het goud. hét blauw en het purper zette tot even een humoristisch plaatje: Minister Patijn, die in vol ornaat te praten stond met een der gezanten, en mevrouw Patijn, die opstond en vlug de eene jaspand haars gemaals récht streek. Een meneer, dien ge 's avonds wel eens in uw stamcafé ziet zitten achter een koele pinte biers, staat hier in pauwblauw als een rots van hoogheid temidden der couleeren. En een andere groote vraagt heimelijk, doch niet heimelijk genoeg om vanuit het journa listieke zwaluwnest niet opgemerkt te worden, aan zijn vrouw om gauw wet kleingeld, want het kerkezakje nadert onheilspellend Maar niettemin: zelfs de gewende journa list kwam onder den indruk van het schitte rend tafereel. Hij zag door die schittering de particuliere heeren X. Y. en Z. niet meer, doch de collectiviteit, de éénheid van alles wat groot en voornaam is in den lande. Van al die hoogheid, die wachtte op dat kleine kindje op haar zijden kussen. En, zooals ik zeide, dat binnendragen van het prinsesje, van baby Beatrix was van een zeldzame ontroering. De grootmeesteresse, die de t.eedere last droeg, was zelf prachtig gekleed in een zwaar pastelblauw en het kindje lag in de schuiming van veel wit en veel kant en veel schoonheid Toen kwam er heusch een brok in de kelen van al die groote heeren, van al die met plech tigheden vertrouwde journalisten óók: dat was van een zeldzame, niet te vergeten innigheid en van een diep besef, dat dit kindje, dat nu was gaan huilen, de hoop van geheel een volk is. Men behoeft niet in professioneele ontroe ringen te schrijven en men behoeft evenmin journalistieke gemeenplaatsen te zoeken om te omschrijven hoe deze gansche plechtigheid Meisje onder autobus geraakt en gedood. Op de Ranonkelkade te Amsterdam reden Donderdagmiddag om kwart voor zes twee meisjes naast elkaar op de fiets. Juist op het moment, dat zij twee andere fietsende meisjes passeerden, werden zij ingehaald door een ge meentelijke autobus van lijn L. Tijdens het voorbijrijden raakte de zijkant van de bus het stuur van de fiets van een der meisjes. Zij werd tegen den grond geslingerd en kwam onder de achterwielen van de bus te recht. Het meisje was op slag dood. GEEN VLUCHT NAAR HELSINGFORS. De K.L.M. deelt mede, alsnog besloten te hebben geen vliegtuig af te vaardigen voor de opening van de nieuwe luchthaven te Hel- singfors. De eenige Lockheed super electra, welke zich in ons land bevindt en waarmede de vlucht zou worden uitgevoerd, kan thans bezwaarlijk enkele dagen gemist worden voor deze bijzondere gelegenheid. \oorloopig geen F. K.-machines in de lucht. Grondig onderzoek bij motoren en propellers. Woensdagmiddag zijn op het vliegkamp De Kooy aangebracht de wrakstukken van het op de Waddenzee neergestorte marine-vlieg tuig. De vermoedelijke oorzaak is het loslaten van de propeller. Daardoor draaide de motor dol en raakte ook deze van het vliegtuig los. Het toestel viel hierop als een blad van een boom van een hoogte van pl.m. 1200 meter naar beneden. Indien de motor niet was losgeraakt, dan zou het vliegtuig diep in den modder zijn ge boord en zouden de vliegers er niet zoo goed zijn afgekomen. Terwijl men met dit onderzoek bezig was, kwam het bericht binnen, dat de E 1 te Eelde was neergestort. Van alle andere F.K.-vliegtuigen, die nog op het kamp aan wezig waren, werden hierop de motor en de propeller verwijderd om ze aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Voorloopig zullen ze niet meer opstijgen. De vlieger De Hair zal binnen eenige dagen het hospitaal kunnen verlaten, terwijl in den toestand van den zwaar-gewonden A. Prins een lichte verbetering is ingetreden. Felle brand in garage Ie Amersfoort. Drie personen bij blusschingswerk gewond. Een felle brand heeft Donderdagavond een groote garage, tevens reparatiewerkplaats van de N.V. Expeditie van Doorn, gelegen aan de achter de Kamp 25 te Amersfoort, voor een aanzienlijk deel in de asch gelegd. Bij het blusschingswerk liepen een brandweerman en een monteur verwondingen op, terwijl een journalist aan den enkel werd verwond. is Aparte Kleeding Waarom is 'n Kreymborg-costuum in elk opzicht mooier dan 'n gewoon pak? Omdat het apart van coupe, apart van bewerking, apart van stof, omdat het een Waarborg-costuum is! Waarborg - sportcostuums in groote sorteering van prachtige modellen en stof Waarborg-Kleeding alléén bij 'KREYMBORG WAARBORG1 (Adv. Inqez. Med.) was. Het kan eenvoudig en daarom: oprecht, gezegd worden: het was ontroerend en onver- ,'etelijk, een voorrecht die plechtigheid te heb ben bijgewoond. Het was èn een vorstelijk èn een menschelijk schouwspel van groote diepzinnigheid en tref fende vroomheid. Nu is alles weer voorbij. Er zijn vandaag menschen die klapstoeltjes hebben verkocht en andere menschen. die klapstoeltjes hebben gekocht; er zijn er die zich het goud en zilver van de schouders ne men en het tusschen de motballetjes hangen; er zijn lieden die een weekgeldje hebben op- gehaaid aan chocoladereepen en anderen, die een heele maand hebben goedgemaakt door aan de bierpomp te draaien. Wij hebben ons verzaligd aan die prachtige die altijd prachtige gouden koets, aan de lakeien met hun witte kuiten en aan den koetsier met zijn zweep en zijn poederpruik. We hebben de huzaren gezien en de vlekkeloos marcheerende mariniers; wij hebben onze blikken dronken gedronken aan de verrukking om alle groot heid en hoogheid en macht op twee beenen, die een land kan opleveren. En in het kader van dit alles, van dit roezige, schitterende, zon-overgoten tafereel van een echt-grooten dag ligt het kindje op het witte kussen. Het slaat met de knuistjes en het trappelt met de voetjes, het kijkt stil-verwonderd naar al die vele, mooie, machtige menschen, die de groote ruimte van dezen dag vullen en dan gaat het, in korte, klagelijke snikjes, huilen. Maar stil en zoet wordt het door Moeder weggedragen tusschen het neigen van vele wijze en hoog mogende hoofden. Prinses Beatrix, gezegend zij Uw naam. Mr. E. ELIAS. Demonstratieve vergaderingen van S. D. A. P. en N. V. V. Gisteravond zijn op 5 plaatsen in het land, te Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Eindhoven en Enschede groote massabetoogingen gehou den van S.D.A.P. en N.V.V. om te demonstree- ren voor een actieve welvaartspolitiek. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam waren ca. 25.000 menschen bijeen, waarbij ongeveer 1000 uit Haarlem. Na een openingswoord van den heer Ed. Polak, die zeide wij willen met eerlijken ar beid ons brood verdienen en wij willen dat brood in vrijheid eten sprak de heer E. Ku- pers, voorzitter van het N.V.V. Deze wees op het verloren gaan van een groot deel van de volkskracht door de groote werkloosheid. Slechts één oplossing is mogelijk: Werk! Dertig cnillioen gulden is niet voldoende. Eenige honderdduizenden moeten aan het werk komen, wil de geschokte volkskracht zich kunnen herstellen. De koopkracht moet wor den opgevoerd, Hierna sprak de heer Vorrink. Aan het eind der vergadering is de volgen de resolutie aangenomen. De groote volksbetooging, op 12 Mei in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden, diep onder den indruk van de materiëele en zedelijke nooden waaronder de tienduizenden werkloozen en hun gezinnen in Amsterdam gebukt gaan van oordeel iat groote en krachtige midde len dienen te worden aangewend om deze werkloosheid sterk in te perken, dringt er in het algemeen volksbelang bij regeering en Tweede Kamer op aan, onver wijld alle maatregelen te nemen, die daartoe kunnen leiden. Slachtoffer zeer ernstig gewond Ten huize van den heer J. B. aan den Hoofdweg te Hillcgevsberg is Don derdagmorgen omstreeks elf uur een ernstige vechtpartij voorgevallen welke, naar gevreesd wordt, aan de 35-jarige mej. M. Schnittert, huis houdster van B., het leven zal kosten. Den laatsten tijd scheen het tus schen B. en mej. S. niet te boteren. Herhaaldelijk kwamen twisten voor, zonder echter ernstige gevolgen met zich mede te brengen. Donderdagmor gen is het echter tot een uitbarsting gekomen. B. zat aan het ontbijt en toen zijn huis houdster hem een glas warme melk bracht, viel hij hevig tegen haar uit, omdat volgens zijn meening de melk te heet was. De vrouw ging daarop naar de keuken om wat koude melk bij te voegen. Bij haar terugkomst in de ka mer sprong B. plotseling op haar toe en gaf haar met een hard voorwerp een klap op het hoofd. De vrouw stortte neer en sleurde daar bij den man met zich mede. Er volgde een he vige vechtpartij. B. slaagde er in eenige mes sen van de tafel te grijpen en bracht daarmede mej. S. talrijke steken toe, hoofdzakelijk in het gezicht. Van een mes, dat in haar mond terecht kwam, beet de vrouw het lemmet ge heel af. De vrouw verweerde zich krachtig en bracht den man talrijke verwondingen toe. Zij beet zelfs zijn rechterwijsvinger geheel af. Op het ontzettend tumult kwamen de buren toe snellen en toen zij aanschouwden wat er gaande was, waarschuwden zij terstond de po litie. Deze verscheen onverwijld op het tooneel van den strijd en stelde B. in arrest. Dr. Jon- gerius in allerijl ontboden, verleende de vrouw de eerste hulp, waarna zij in ernstigen toe stand in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotter dam werd opgenomen. De politie heeft in totaal vier bebloede mes sen in beslag genomen, terwijl ook de afge beten vinger werd medegenomen. De man werd eveneens verbonden en is naar het politiebu reau aan den straatweg te Hillegersberg over gebracht en in bewaring gesteld. Vijf boerderijen afgebrand. Donderdagmiddag heeft te Uden een zeer felle brand gewoed, waarbij in een tijdsbestek van slechts een uur vijf boerderijen werden vernield. Om half vier is de brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Lankvelt .te Uden. De vlammen grepen naar alle kanten om zich heen en sloegen over op de boerderij, van de landbouwers Van der Laan, Vogels,' Van Esch en School. De gerequireerde motorspuit van Uden was tegen deze groote vuurzee niet opgewasschen en moest lijdelijk toezien hoe alle vijf boer derijen in de asch werden gelegd. Ook een landbouwschuur, toebehoorende aan den landbouwer Van Wijdeveen ging ver loren, evenals een houtmijt en een hooiberg. De inboedels werden nagenoeg geheel door het vuur verteerd. Het vee kon voor een groot gedeelte tijdig in veiligheid worden gebracht. Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk het spelen met lucifèrs door kinderen. De schade wordt door verzekering gedekt. Beide inzittenden slechts licht gewond. Gistermiddag omstreeks half vijf is het watervliegtuig L 15, van de Mok, in het Mars diep gestort. De beide inzittenden, de offi cier-vlieger derde klasse J. L. den Hollander en korporaal-vliegtuigmaker Doolaard werden licht gewond. Het vliegtuig bevond zich op circa 400 me ter hoogte en was 1500 meter uit de kust van den Helder, toen het in de nabijheid van de Mok wilde dalen. Plotseling schoten de in zittenden eenige luchtkogels af, waarna het toestel met een hevigen slag in het Mars diep stortte. Het ongeluk werd opgemerkt door den uit kijkpost van den stormwaarschuwingsdienst Kijkduin en de bemanning van de op de reede van Den Helder liggende „Gelderland". Ook op de Mok had men gezien wat er ge beurd was en dadelijk vertrokken twee water vliegtuigen. Van de „Gelderland" werden twee motor barkassen uitgezet, terwijl het zich in de buurt bevindende betonningsvaartuig „Am sterdam" onder kapitein Minneboom zich naar het vliegtuig begaf. De bemanning van de „Amsterdam" slaagde er in de inzitten den van het watervliegtuig te verlossen en aan boord van het vaartuig te brengen. Het vliegtuig werd in den takel van het beton ningsvaartuig genomen en naai" de haven van Nieuwediep gesleept. De beide vliegers werden naar het marine-hospitaal te Den Helder vervoerd. Zij hadden slechts ontvellingen opgeloo- pen. Niettemin zijn zij ter observatie in het hospitaal opgenomen. Van het vliegtuig waren de vleugels en de drijvers geheel vernield. Ook de motor was ernstig beschadigd. Op een zolderschuit is het toestel naar het vliegkamp de Mok ge transporteerd Bij informatie aan het marine-hospitaal vernamen wij, dat de officier-vlieger Den Hollander slechts een lichte verwonding aan den neus had opgeloopen en het hospitaal inmiddels reeds had verlaten. Tegen half acht was hij op het vliegkamp de Mok terug gekeerd, waar hij verklaarde, dat zijn toestel toen het zich op geringe hoogte bevond door een voor hem onbegrijpelijke oorzaak plotse ling omlaag dook. De korporaal-vliegtuigmaker Doolaard had een blessure aan den voet gekregen. Hij blijft voorloopig ter observatie in het marine- hospitaal.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2