HET NIEUWE AVONDBLAD Parkwachters in uniform. Zomerzegels. Er komt verandering in Velsen. 23e JAARGANG No. 166 DINSDAG 17 MEI 1938' IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52V2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM, ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.-, verhes van hand, voet of oog 200.-, beide leden duim r 100 één lid duim 50 alle leden wiisvinder 60 een of twee leden wijsvinger ƒ25-, alle leden anderen vinger 15-, één of twee leden anderen vinger ƒ5-, arm- of beenbreuk 30-, enkelbreuk 15-, pofcbreik f 15-. OpvareSd^ ƒ400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Vijf en twintig jaar bij het Christelijk Onderwijs. Het jubileum van den heer D. "Visser. De Jubilaris. Zooals wij reeds hebben gemeld, herdenkt de heer D. Visser, hoofd der Marnixschool he den den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij het Christelijk onderwijs. Ter gelegenheid van zijn zilveren onderwij zers jubileum recipieert de heer Visser morgen avond van 810 uur in de Gymnastiekzaal der Marnixschool. Hedenmiddag is er een feest voor de kinderen in het R.K. Verenigings gebouw. EEN NACHTEGAAL OP DE BEGRAAF PLAATS. Omwonenden van de begraafplaats werden dezer dagen verrast, toen ze uit de boschjes van de begraafplaats het gezang van den nachtegaal hoorden opstijgen. Voor izoover men weet, is dit voor het eerst dat op deze plaats een nachtegaal zijn ten ten heeft opgeslagen. De kans is nu wel groot, dat het een geregelde gast wordt. EEN WEINIG GEZIENE VLAG IN DE HAVEN. Met het Hongaarsche s.s. „Szent-Gellert" werd Zondagmorgen, zooals wij reeds meld den, een lading erts aangevoerd van Philip- peville voor het Hoogovenbedrijf. Dit schip viel op door zijn vlag, daar er schepen van Hongaarsche nationaliteit wei nig gezien worden in onze haven. Het hoort thuis te Boedapest en is van de reederij Ma gyar Hajozase Reszvenytarsasag. PERSONALIA Op het Zondag in Arnhem gehouden congres van het Genootschap tot bevordering der we tenschappelijke optiek werd onze plaatsgenoot de heer K. de Jong gekozen tot lid van het bestuur. De A, H. T. gesloten. Het bezoek was slechts matig, maar „eind goed, al goed". Als men het succes van de A. H. T. wil af meten naar het bezoek, dan zou men moeten constateeren, dat de tentoonstelling geen suc ces is geweest. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 1700 of ca. 300 per dag. een aantal, dat wel niet overeenkomstig de verwachtingen van organisator en standhouders zal zijn. Maar ondanks dit geringe bezoek, zijn de standhouders over het algemeen over de re sultaten niet ontevreden. Er zijn zaken ge daan, relaties aangeknoopt en de organisatie was in orde. Ook die standhouders, welke een gangbaar artikel inbrachten voor verkoop ter plaatse, hebben aardig verkocht. Op den sluitingsavond heeft allereerst de heer L. van Noort den organisator den heer Cohen en de standhouders bedankt. De heer Cohen richtte woorden van dank tot burge meester en wethouders, politie, deelnemers, muziek en andere medewerkers en de pater- directeur van het Patronaatsgebouw bracht den heer Cohen hulde, voor de wijze waarop hij detentoonstelling had georganiseerd en waarop hij de vele moeilijkheden, waarmee hij te kampen heeft gehad, heeft omzeild. Na het officieele sluitingsuur bleven allen nog geruimen tijd gezellig bijeen, zoodat het slot recht feestelijk was. Tal van standhouders leverden het bewijs, dat zij niet alleen goede middenstanders, maar ook goede declamators zijn. VELSEN LANDDAG. Den Tweeden Pinksterdag zal op het land goed Beeckensteijn de Noord-Hollandscv Evangelisatie Landdag gehouden worden. Deze landdag staat onder leiding van de^ evangelist J. Sevensma uit Amsterdam. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. Voorts is er muziek en zang. Ik zeg het u terloops zoo maar, De zomerzegels zijn er weer, Zooals al menig vorig jaar, U koopt ze toch opnieuw dit keer? Welnu, ze liggen voor u klaar. Ze zijn er weer in bonte rij, Van elke soort een heele boel, De winst erop legt men op zij, Voor dit en dat zeer nobel doel, Er zijn er ook voor u wat bij. De zomer heeft zich al gemeld, En komt formeel ook binnenkort, U bent toch ook op hem gesteld, Zorg, dat hij flink bezegeld wordt, Het kost u maar zoo'n beetje geld. Een brief die zulk een zegel draagt, Draagt ook het waarmerk van een hart, Dat heeft geluisterd, als men vraagt, Om hulp voor 't lenigen van smart, Door ziekt' of nood die wreed belaagt. En wat het kost? aan tijd niet meer, Dan maar een enkel oogenblik, Aan geld? een schijntje evenzeer, Niet veel meer dan „een cent de lik" De zomerzegels zijn er weer, En daarom, vrienden, pleitte ik: U koopt ze toch opnieuw dit keer. Doorbraak in de Meervlietstraat, ten behoeve van het verkeer Amsterdam IJmuiden Er zijn groote veranderingen op til in het dorpjedat onze gemeente haar naam gaf. Jaren, eeuwen heeft het dorp Velsen liggen sluimeren, precies tuiten de branding van het woelige leven, dat alle andere deelen van onze gemeente opwelde uit hun landelijke rust; onberoerd, bleef het.voor de ar- beidssymphonieën, die opklonken uit de bedrijven, die 'in IJmuiden en Vel- sen-Noord verrezennadat het Noord zeekanaal deze streek had geopend voor het visscherijbedrijf en de groot industrie. Velsen bleef Velsen. In de buurt verrezen, min of meer door toevallige omstandigheden, eenige villa's, die de plaats innamen van de verdwenen buitenplaats Meervliet, maar daar bleef het bij. Maar nu komt er verandering, doordat het snelverkeer zich een nieuwen weg gaat banen van het Oosten naar het Westen, een nieuwe weg, die zijn ontstaan te danken heeft eens deels aan de verbreeding van het Noordzee kanaal, anderdeels aan den bouw van een tunnel onder dit kanaal door. De verbreedmg van het Noordzeekanaal tus- schen pont en spoorbrug zal tot gevolg heb ben, dat de oude slagader van het verkeer, de Stationsweg, wordt afgebonden. Alles wat aan het Oostelijk deel van den Sationsweg aan de kanaalzijde ligt, wordt afgebroken, en zoo breed wordt hier het kanaal, dat van den Sta tionsweg niets meer overblijft en het kanaal zijn golfjes zal stuwen langs de huizen aan den Zuidkant. Lang heeft men gezocht naar een oplossing van het verkeersvraagstuk, dat was gerezen doordat de Stationsweg in de toekomst, voor het verkeer niet meer beschikbaar zal zijn. De oplossing is gevonden, een oplossing even logisch als voor de hand liggende, vooral nu de weide langs den Driehuizerkerkweg nabij de Meervlietstraat eigendom is geworden van een openbaar lichaam (de gemeente Velsen) en dus dienstbaar kan worden gemaakt aan het algemeen belang zonder een langdurig ont- eigeningsproces. Naar wij vernamen zal het Westelijke uit einde van den Amsterdamscheweg worden verlegd naar het Zuiden en een nieuwen uit weg naar het dorp krijgen door een doorbraak ter hoogte van den Driehuizerkerkweg nabij de Lunchroom Anneta. De voormalige smederij en eenige daarachter gelegen oude woningen zullen worden gesloopt, de Driehuizerkerkweg zal worden verbreed en op deze wijze wordt aansluiting verkregen op den geprojecteerden weg achter het gemeentehuis, welke op zijn beurt tevens de toekomstige verbinding zal vormen van den Stationsweg met den ingang- van den tunnel. Het gevolg van deze verlegging van het ver keer van IJmuiden naar Amsterdam zal zijn, dat het plein nabij het pontveer aanzienlijk zal worden ontlast, daar het feitelijk alleen nog slechts het verkeer in de richting Noord- Zuid en omgekeerd behoudt, welk verkeer na de gereedkoming van den tunnel bovendien aanzienlijk zal worden gereduceerd. Doordat de weide langs den Driehuizerkerk weg. na een eeuwenlange Feodale bezitting te zijn geweest, eigendom de gemeente is gewor den doet de mógelijkheid rich voor, dat eer deel ervan als bouwterrein in exploitatie ge bracht zal worden. Waarmede opnieuw een typisch stukje na tuurschoon met den ondergang bedreigd wordt. Het nieuwe hoofdbureau van politie. Een misverstand! Mr. A. van der Flier schrijft ons: Aan het slot van een artikeltje over: Het nieuwe Hoofdbureau van Politie wordt gezegd, dat ik „er over klaagde, dat de „bladen" het nieuws hadden gepubliceerd, voordat de raads leden het wisten." Echter is dit slechts een misverstand (mis verstaan?) Immers, had ik alleen het oog op het verstrekken van een „paar foto's van het ontwerp aan de pers voordat de raadsleden hiervan inzage hadden gelijk ik ook alleen over dit ontwerp heb gesproken. Ik moge er aan toevoegen, dat mijn bezwaren niet golden, den modernen, zakelijken stijl, om de eenvoudige reden, dat deze hier m.i. niet is aan te treffen. Een vergelijking met de Amsterdamsche B'eurs, het Administratiege bouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht en het Raadhuis te Hilversum bewijst dit naar ik meen overduidelijk. Wel heb ik er op gewezen dat de zware, scherpkantige toren, die doet denken aan een middeneeuwsch kasteel niet past bij de daartegen aangezette gebouwen met een gevel als van een Administratiege bouw en dat de overhangende daklijsten niet harmonieeren met de daken der twee groote schoolgebouwen, die niet buiten den muur uit steken en dat eveneens het dwaas aandoende pannendakje op den toren niet overeenkomt met den toren van de H. B. S. die met een halven bol gedekt is, noch ook met dien van de Nijverheidsschool, die van boven p.lat is. (Inderdaad heeft de verslaggever den heer v. d. Flier „misverstaan", waaruit begrijpelij kerwijs een misverstand ontstond. Het zal ook den heer van der Flier niet onbekend zijn, dat de accoustiek van de raadzaal niet al te best is, waardoor sommige sprekers dikwijls moei lijk te verstaan zijn. Van de opmerking-en van den heer v. d. Flier namen wij met belangstelling kennis. Het is het beste, maar af te wachten. Gesteund door het oordeel van den rijksbouwmeester mee- nen wij, dat het best in orde komt daar op het Tiberiusplein, ondanks den bovenbouw, die geheel anders is dan die van de R. H. B. S. en de Nijverheidsschool. Het zou moeilijk zijn, iets te bouwen, dat met deze torens harmo nieert, want die lijken niets op elkaar. En daaraan heeft zich nog nooit iemand ge- stooten. Red.) SANTPOORT SANTPOORT'S BLOEI". We vermeldden reeds de belangrijkste pun ten, die op de jaarvergadering van „Sant- poort's Bloei", welke Donderdag a.s. plaats heeft, zullen behandeld worden. Thans deelt men ons nog mede, dat naast de periodiek aftredende heeren J. C. Wit, Mr. L. Vorstman, G. F. Hempel en J. H. Visse, die allen herkiesbaar zijn, nog een vacature is te vervullen wegens het bedanken van den heer L. H. Rings. Bovendien zal, indien de tijd zulks toelaat, de bekende kenner van de geschiedenis van oud-Santpoort, de heer J. S. Visser in samen werking met Dr. C. Lorang, beide bestuurs leden van de Stichting „Vrienden van Oud- Santpoort" een aantal lantaarnplaatjes ver- toonen, betrekking hebbende op Santpoort's verleden. DE POLITIE OP WACIIT... Gistermiddag werden een aantal personen, die zich van rookartikelen wilden voorzien en daarom een sigarenwinkel waren binnenge treden, door niemand geholpen, óók niet na herhaald bellen. Men vond dit vreemd 'en waarschuwde daar om de politie. Deze ging het huis binnen en vond op tafel een briefje liggen, behelzende een mededeeling omtrent het uur van thuis komst. Met het oog op de voorraad rookartikelen en het aanwezige geld in de winkellade be sloot de politie de wacht voor den winkel te betrekken, teneinde adspirant-koopers van het geurige kruid het binnentreden te be letten. Na-eenige uren op post gestaan te hebben en nadat het uur, vermeld op bovengenoemd briefje reeds lang verstreken was, besloot men een smid in den arm te nemen, teneinde de deur op slot te doen. Voor den Politierechter. Directe actie. Er zijn altijd menschen die meenen dat, wanneer zij, door welke oorzaken ook, in om standigheden zijn geraakt dat zij om steun moeten aankloppen, die steun hun onmiddel lijk moet worden verleend en nog wel in de mate, die zij zelf billijk oordeelen. Pakt dat anders uit, dan schromen zij niet tot een di recte actie over te gaan, meenende zoo de zaak te kunnen dwingen, ja ze verrichten dan 'soms handelingen, die hen met den straf rechter in aanraking brengen. Zoo was er een man die met vrouw en vier kinderen aan het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon was gekomen en gedreigd had zijn heele gezin daar te zullen achterlaten, als de door 'hem gestelde eischen niet onmiddellijk werden in gewilligd. Het gevolg was, dat hij buiten de deur werd gezet, waartegen hij zich kracht dadig verweerde, wat hem voor den politie rechter bracht. Zijn verontschuldiging was, dat hij zijn gezin niet kan zien verhongeren, maar de officier voerde aan, dat de man een trouw cafébezoeker was en pas een fiets van 60 had gekocht op afbetaling, zoo de man zei zoodat bleek, dat de armoede van zijn gezin, aangenomen dat ze groot was, niet al leen aan oorzaken van buiten was te wijten, Daarom vorderde de officier tegen den man een gevangenisstraf van 6 weken; de rechter gaf er drie. Een ander echtpaar paste een strijdmiddel toe, dat jaren geleden nog niet onder de straf wet viel, maar na de invoering van het fles- schentrekkersartikel wel. Zij lieten kruide nierswaren,' brandstoffen en kinderkleeren die zij in winkels op hun eigen naam bestel den, thuis bezorgen en als de rekeningen ge presenteerd werden, zeiden ze: „We hebben niet: ga maar naar Maatschappelijk Hulp- Geïnspecteerd door den burgemeester en den commissaris van politie. De parkwachters in hun nieuw pakje Onze gemeente heeft drie parken en heeft daarvoor parkwachters noodig. Dat is nu een maal noodig, want als er geen parkwachters in de parken liepen, zou er zeker heel wat ver nield worden. Want we zijn helaas nog niet zoover, dat alle bezoekers weten wat ze wel en niet mogen doen in onze gemeenteparken. Er zijn altijd nog elementen die meenen. dat het natuurschoon er is om 'ernield te worden; vooral is dit zoo in deze rijd van het jaar, als de seringen zich gaan sieren met hun kleurige en geurige bloesem. Het eenige onderscheidingsteeken dat onze parkwachters bezaten, bestond tot nu toe uit een uniformpet met het -woord „Parkwachter" betoon". Voorts schreven zij brieven aan de leveranciers, waarin zij op hun manier dui delijk maakten, waarom ze tot die ongebrui kelijke manier van koopen moesten overgaan. Dat zoo iets den kop moest worden inge drukt, spreekt vanzelf. De officier vorderde tegen man en vrouw, die niet verschenen waren, ieder een gevange nisstraf van een maand; ze kregen ieder 14 dagen. Een dwaze jongeling Er was een dansavond in het concertgebouw, uitgaande van een vereeniging, die geen an der doel heeft dan de leden prettige avonden te bezorgen. Een der aanwezigen, een jonge ling van goeden huize, vatte dit zoo op, dat men op dergelijke bijeenkomsten zooveel mo gelijk moet verteren, ja hij verteerde zelfs zooveel, dat hij geld te kort kwam. Om dit te kort aan te vullen nam hij een handtaschje van een meisje weg, dat zij, toen zij ten dans gevraagd werd, op haar stoel had gelegd en uit het taschje nam hij een beursje met onge veer een rijksdaalder. Natuurlijk vermiste Let meisje het taschje en de jongeling, wiens handeling niet onopgemerkt was gebleven, werd gevonden, tengevolge waarvan hij zich nu voor diefstal had te verantwoorden. Hij was niet verschenen, dat wil zeggen, hij was wel in het gerechtsgebouw gekomen, maar had zijn naam niet hooren afroepen of aan den roep geen gehoor gegeven, zoodat we niet vernamen, wat hij te zijner verdediging kon bijbrengen. De zaak werd zonder hem behandeld en een maand gevangenisstraf geëischt, waarvan de rechter de helft afdeed. Het meisje had het taschje met den inhoud weer terug bekomen. Den dans ontsprongen. Een man reed met een auto, waarvoor geen wegenbelasting was betaald, en om aan een eventueele bekeuring te ontkomen, nam hij een oude wegenbelastingkaart van 1935, chloorde de 5 uit en zette er een 8 voor in de plaats, wat echter tengevolge had, dat op het eenigszins gekleurde papier witte vlekjes ont stonden, waar de vijven hadden gestaan. Die waren hem noodlottig, want toen hij door een belastingambtenaar werd aangehouden, zag deze de vlekjes en kwam zoo achter de ver- valsching, welke hem voor den politierechter bracht. Maar wat bleek nu? Dat er eigenlijk geen wegenbelasting meer bestaat, dat wil zeggen voor hen, die zich reeds mochten ver blijden, dat de lasten volstrekt niet zijn ver minderd, maar het kind heeft een anderen naam gekregen, zoodat het nu is een belas ting op motorrijtuigen. Of je van de kat of van den kater gebeten wordt, dat is eender en zoodoende is dat oude woord wegenbelas ting, omdat 't een gemakkelijk woord is, blij ven bestaan. Tenminste in den volksmond, maar niet officieel op de belastingbriefjes, zoodat de ambtenaren alleen die briefjes heb ben te controleeren, waarop de naam: „belas ting op motorrijtuigen" voorkomt. Daaraan had de controleeerende ambtenaar niet ge dacht en hij had een biljet in beslag geno men, waarop wegenbelasting stond, wat hem niet opgevallen was; hij had alleen naar de witte vlekjes gekeken. We kregen dus nu het geval, dat een biljet, waarop staat dat de we genbelasting over een tijdvak in 1938 betaald was, onmogelijk kon dienen als bewijs voor het feit dat de motorrijtuigenbelasting was voldaan en zoodoende werd de man, die zijn best had gedaan om de belastingambtenaren te bedriegen, vrijgesproken van valschheid in geschrifte, terwijl hij er zelf ten volle in ge loofde, wel valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. Dat wil echter niet zeggen, dat hij van de belasting af is; die moet hij toch betalen en hij zal nog wel boete krijgen bovendien. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het apothekersexamen mej. L. Vastmaar en de heeren M. M. Meijers en K. Zijp. en geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde, me]. H. G. G. M. Niekerk en de heeren J. E. Enklaar en A. S. Groen. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Nederl. taal- en letterkunde: mej. H. A. W. Blanken. ei op. Maar thans hebben ze een uniform kregen, zooals men die ontmoet in de bosschen op de Veluwe, echte boschwachters-uniformen, met een zwierigen bronsgroenen hoed met een cocorde, waarin het wapen van Velsen. De pakken zijn vervaardigd van lichtgrijs douskin met bronsgroene kragen, revers en manchet- te' ?n knoopen van hertshoorn. Maandagmorgen werden de drage: .er gemeentelijke parkwachtersuni formen geïnspecteerd door den burge meester en den commissaris van po litie. Van deze gelegenheid maakte onze fotograaf gebruik, om van de vijf heeren een plaatje te maken. HAARL. CRICKETBOND. ROOD EN WIT 4—C.V.H. 3. Onder begunstiging van fraai cricket-weer trok C.V.H. 3 het eerst naar de wickets en scoorde het behoorlijke totaal van 94, waar van G. van Langelaar een uitstekende 42, A. van der Sluis 10, Z. van Maaswinkel 18 en Van Zuthem 11. De jonge Rood en Witter J. Berendsen deed uitstekend werk met we bal en veroverde 6 wickets voor 47 runs, waar onder de hattirek, Goosens 2 voor 25 en Joh. Faber 1 voor 14. Bij een stand van 5 voor 50 had C.VJH. nog een goede kans om te winnen, maar Goosens met 23, 23, Bok 15, J. Berendsen 16 en Joh. Faber 11, deden de kansen keeren en op 109 was het gebeurd. Langelaar kwam met 6 voor 51 uit den strijd. A. van der Sluijs, die over het algemeen goeri bolwde met 124 en J. van der Sluijs met 2 voor 15. C.V.H. 4—ROOD EN WIT 5. Rood en Wit 5 zette het seizoen goed in door een uitstekende 107 bijeen te slaan, waarvan M. Kruijff 11, W. F. Kruijff 42, M. L. Lips 11 en J. Dapper 19 n.o. Eelman was het groote struikelblok en nam 6 wickets voor 34 runs. P. Hoekstra 1 voor 26, Fr. Jacobs 1 voor 13 en P. van der Vlugt 2 voor 20. C. V. H. 4 kwam tot 79, waarvan Fr. Jacobs 22, L. Hasselman 10 en A. Schulte 16, J. H. Thiel 4 tot 26 en captain H. Thon 4 voor 20 namen de meste wickets. W. Hruijff nom nog 1 voor 10.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1