BIG BEN Joh. de Waard's VERWACHT WORDENDE SCHEPEN LANCS DE STRAAT Lente in het bosch Eindelijk regen! Dikke droppels vallen loodrecht omlaag, graven heele kleine putjes in den muilen zandweg en doen de jonge blaadjes aan de boomen trillen. Regen in Mei! En dat in een Mei, die zoo heel erg droog was; regen in het bosch, dat ondanks de droogte toch weer zoo mooi groen is geworden. Ik fiets door Velserbeek en dan door de boschjes, die door den Waterlandweg, en den Doodweg in grillig gevormde stukken wor den gesneden. En zacht-aan worden de drup pels dikker. Het witte droge zand krijgt een donkere kleur, waarin mijn fietsspoor een lange lichte streep teekent. Meiregen! Een frissche geur van vochtig groen komt uit de bosschen naar mij toe, streelt mijn reukorgaan en doet mij den mond openen om hem diep, heel diep in te ademen. Maar niet alleen mijn neus en mijn oogen, ook mijn ooren krijgen hun deel van de schatten van den heerlijken lentedag. De nachtegaal zingt, vóór mij, achter mij en vlak bij mij in de dun bebladerde twijgen. Voor mij uit fietsen twee jongelui. Ze pra ten, ze luisteren niet eens naar de heerlijke trillers, de langgerekte fluittonen. Misschien weten ze niet eens dat ze den nachtegaal kunnen hooren. Af en toe fladdert er wat in de boschjes. En dan begint de jubelzang weer op een an dere plaats; als ik heel goed kijk zie ik het roestbruine, wel mooi gebouwde maar niet mooi gekleurde vogeltje op een dunnen tak heen en weer wiegen. Makkelijk laat hij zich niet zien; hij is wel niet schuw, maar hij laat je toch niet al te dicht bij hem komen. Daar gaat het kopje weer omhoog, de keel zwelt op en door het stille bosch rollen weel de heerlijkste melodieën. En verder-op zingt er nog een. En de lijster zingt en het meesje en het sijsje en zoo is het bosch vol gelui den. Heel in de verte zit de koekoek. Die heeft weinig variatie in zijn repertoire. Eentonig? Heelemaal niet. Kent u de Boléro van Ravel? Steeds maar weer dezelfde melodie en nooit vervelend. Zoo is het ook met het gezang van den koekoek als het zoo glashelder over de kruinen van de boomen tot ons komt. Het is altijd maar koekoek! koekoek! En altijd luisteren we er naar en zeggen we: hoor, de koekoek zingt. Ik kan een fietstochtje of nog meer een wandeling door dit kleine stukje ongerepte natuur, het eenige haast dat er in dit deel Tan de gemeente te vinden is. niet genoeg aanbevelen. Vooral na het malsche regen buitje van gisteren is het er zeker verrukke lijk. Dan kunt u ook de geuren van het bosch opsnuiven en luisteren naar de symphonieën, die klinken in deze concertzaal der natuur. Ook den nachtegaal hoort u er zeker. Vooral in den laten middag en in de avondscheme ring. Want de nachtegaal zingt meer over dag dan 's nachts, wat velen niet weten en misschien niet willen gelooven. S. B. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. Pruissers-Snijders, d.. Ooster duinweg 54, IJmuiden. K. Stekelenburg- Wijker, z., Stephensonstraat 39, IJmuiden. G. Swart-de Cock, z., Zinneveltlaan 110. 35, Santpoort. J. Harmeijer-Nol, d., Noorder laan 136, Velsen-N. C. M. Schalkers-Vis- ser, d., Brederoodscheweg 37, Santpoort, H. Visser-v. d. Bos, z., Spilbergenstraat 9, IJmui den. E. A. v. Weelderen-Albers, d., Kerk- weg 22, Velsen. M. S. Wolfs-Willemans, z., Eksterlaan 15, IJmuiden. M. Kraak-de Jong, d., Leeuweriklaan 11, IJmuiden. A. W. Brouwer-Stübner, d., P. C. Hooftlaan 42, Driehuis. G. v. Houwelingen-ten Brinke, z., Terburgstraat 20, Santpoort. L. E. W. de Jong-Winters, d.. Middenhavenstraat 2, IJmuiden. M. H. Noomen-de Custer, d., van Galenstraat 6, IJmuiden. A. Kok-de Boer, d., Alb. Cuypstraat 25, IJmuiden. Overleden: D. J. W. Vader, 37 jaren, Bloe- mendaalschestraatweg 148, Santpoort. M. de Winter, 85 jaren, weduwe van J. v. d. Steen. Stephensonstraat 59, IJmuiden. B. de Jong, 78 jaren, echtgenoote van J. de Swarte, Lijsterlaan 3, IJmuiden. REGENJASSEN f4.50-fll.25 Heerenmode-magazijnen IJMUIDEN, KANAALSTRAAT 46-48, TELEF. 4054 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 18 MEI Luxor Theater, Breestraat: „Tarzan's Wraak" en „Amor in negligé", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 18 MEI Luxor Sound Theater des middags 2—5 uur: 50 minuten voorstelling reportage van de Doopplechtigheid van Prinses Beatrix e.a. ac tueel nieuws. Luxor Sound Theater: „Een mensch stierf onschuldig". 7 en 9.15 uur. 25: Doopplech tigheid Prinses Beatrix. 50 minuten voorstel lingen. Frans Hals Theater: „Kareitje op Dwaalwe gen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Madame Bovary" en uDe strijd om het record", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Meisjes achter tra lies". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De geheimen van Wu" en „Zijn laatste commando". Palestina Diorama's Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur. Téyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 19 MEI: Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Luxor Sound Theater des middags 2—5 uur: 50 minuten voorstelling reportage van de Doopplechtigheid van Prinses Beatrix e.a. ac. tueel nieuws. Palestina Diorama's Schotersingei 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 én 7—9 uur. R.K. METAALREWERKERSBOND „ST. ELOY". De afdeeling IJmuiden van den R.K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" belegt Donderdag 19 Mei a.s. een ledenvergadering in het St. Fidelispatronaat aan den Zeeweg te IJmuiden Oost.. Daar de agenda eenige zeer belangrijke punten bevat rekent het bestuur op aller op komst. Altona (Du.) Alkmaar (Ned.) x) Amstelkerk (Ned.) Antiochia (Du.) Ariadne (Ned.) Breda (Ned.) x) Bintang (Ned.) x) Boskoop (Ned.) Baarn (Ned.) Barneveld (Ned.) DAMMEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN HAARLEM EN OMSTREKEN. Maandagavond werden de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Haar lem en omstreken voortgezet. Hoofdklasse: W. van Pelt wint van J. J. van Kesteren; P. J, van Dartelen wint van Joh. Fabel; P. G. van Engelen wint van J. Poppen; J. W. van DartelenA. de Jong afgebroken. Tweede klasse: C. Vrolijk wint van C. van Wageningen; A. Miedema wint van W. Dijk- hof; G. Bakker wint van Th. Tolenaars; L. Poots wint van C. Bouwens. De wedstrijd om het hoofdklasse kam pioenschap van Haarlem en omstreken is thans op een afgebroken partij J. W. van DartelenA. de Jong na geëindigd. J. B. Sluiter Jr. en P. J. van Dartelen kwa men met een gelijk aantal punten op de eerste plaats aan en zullen een herkamp van drie partijen spelen om den titel. J. Poppen (Damclub „Oosterkwartier") behaalde niet 't vereischte moyenne; hij degradeerde naar de eerste klasse. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1937/1938 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: P. H. Meure wint van H. Berg huis; J. J. van Kesteren remise met H. Berg huis. Eerste klasse: J. J. Groenewoud wint van W. J. A. Matla. Tweede klasse: I. Ravensbergen wint van R. Kuipei-s; J. A. E. Elstgeest wint van J. Hel- mer; J. H. Spoor wint van C. B. de Laat. Derde klasse: H. A. Hoddenbach wint van A. Blom; Th. Warmerdam wint van J. H. Klaverstijn. HET „GERRIT BAKKER FONDS". Hieronder laten wij de verantwoording vol gen van de tot en met Maandagavond 16 Mei ten behoeve van bovengenoemd fonds ontvan gen gelden: Totaal lijsten 1 tot en met 4: f 129,41 Lijst 5. Chr. Damclub „Bussum" te Bussum f 11.— Totaal van lijsten 1 tot en met 5: f 140,41 Bijdragen voor dit fonds worden gaarne in gewacht door den pennigmeester I. Ravens bergen, Gen. Joubertstraat 58 te Haarlem-N. (postrekening No. 48787). NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „AALSMEER'. De Schaak- en Damclub „Aalsmeer" zal in Juni, Juli en Augustus a.s. nederlaagwedstrij- den houden. Gespeeld wordt Vrijdagsavonds in „De Oude Veiling" te Aalsmeer. Tot deelneming zijn de volgende vereeni- gingen uitgenoodigd: Christelijke Damver- eeniging „Amsterdam", Damvereenigïng „D. O. S.", Dam- en Schaakclub ,,D. S. T. Damvereeniging „Van Embden", Damclub „Het Oosten", Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" en Damclub „Jozef Blankenaar", alle te Amsterdam; Haarlemsche Damclub en Damclub „Haarlem", beide te Haarlem en Damclub „IJmuiden" te IJmuiden. De sterkste tien spelers van „Aalsmeer" zullen tegen de eerste tientallen van boven genoemde vereenigmgen uitkomen. BILJARTEN. DE „HEINEKENS-BEKER". Het nederlaag-tournooi om bovengenoem- den wisselprijs werd Dinsdagavond in het clublokaal van „D. E. S." voortgezet met „Vondel" uit Amsterdam. De uitslag van de partijen was als volgt: (De spelers van „Von del" staan bovenaan) pnt. brt. h.s. gem. Lavertu 494-50 10 19 4.90 Steffers 200 10 100 20.— Ozinga 90 32 26 2.81 N. N. 78 32 10 2.51 Noorto 125 49 14 2.55 Scholte 118 49 9 2.40 Reis 125 29 16 4.31 Ronde 110 29 22 3.79 Coelman 69 57 6 1.21 Wesseling 90 57 7 1.57 Coelman (invaller) 50 24 6 2.08 Vaars 234-10 24 4 0.95 Het resultaat was „Vondel" 558 en „D. E. KAATSEN. „FRISIA" NAAR AMSTERDAM. Aan den kaatswedstrijd op 22 Mei a.s. op het IJsclubterrein te Amsterdam wordt deel genomen door „Frisia" met de spelers: Wal stra, Jongsma, S. Bosnia, N. Bosnia, Hiem- stra, Hibma, Samplonius, De Graaf, Timmer, S. Oosterdijk, F. Oosterdijk. De wedstrijden beginnen te 11 uur. SCHIP Coulbeg (Br.) x) Gracefield (Br.) Chr. Huygens (Ned.) s Cl. Macilwraith (Br.) Caribia (Du.) x) Cassel (Du.) Colombia (Ned.) x) Ceres (Ned.) Douro (Ned.) Deucalion (Ned.) Essen (Du.) Eurymedon (Br.) x) Fauna (Ned.) Glenfinlas (Br.) x) Grootekerk (Ned.) x) Gleniffer (Br.) x) Hamm (Du.) Heidelberg (Du.) Honestas (Ital.) Hebe (Ned.) Hermes (Ned.) Juno (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) Java (Ned,) Leonian (Br.) Liberian (Br.) Luigi Razza (Ital.) Luna (Ned.) M. L. Goulandris (Gr.) Montferland (Ned.) x) Mars (Ned.) Macoma (Ned.) Megara (Ned.) Mexphalte (Fr.) Moena (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Orion (Ned.) Ocana (Ned.) Odysseus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x' Phrygia (Du.) Polyphemus (Ned.) x) Palatia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Poelau Bras (Ned.) x) Pluto (Ned.) Petros Nomikos (Gr.) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) Randfontein (Ned.) x) Rhea (Ned.) Remark (Ned.) Salland (Ned.) x) Soemba (Ned.) x) Saleier (Ned.) Sesostris (Ned.) Trajanus (Ned.) Theseus (Eng.) x) Tabian (Ned.) x) Tomislav (J. Slav.) Tiberius (Ned.) Theseus (Ned.) Venezuela (Ned.) Zuiderkerk (Ned.) x) VAN Ned. Indië Chili W, Afrika West Indië Hamburg Chill Batavia Chili Chili Hamburg Rangoon Rangoon Batavia Burma Pto Barrios Ned. Indie Hamburg West Afrika West Indië Zwarte Zee Ned. Indië Batavia Midd. Zee Japan Japan Japan Ned. Indie Batavia Bizerta (n. IJm.) Midd. Zee Midd. Zee Bourgas Zuid Afrika Port Talbot West Afrika West Afrika Bona (v. IJm.) West Indië La Plata Buenos Aires Midd. Zee Paullac (via Rouaan) Rotterdam La Pallice Batavia Beira Midd. Zee Curasao Oporto Batavia West Indië Ned. Indië West Indië Batavia Hamburg Stettin Rio de Janeiro (v. IJm Ned. Indië Batavia Z Afrika Bourgas Ornskoldsirk Zuid-Amerika Batavia Ned. Indië Pto Barrios Midd. Zee Batavia Batavia Buenos Aires Alexandrië Danzig West Indië Japan Verm, aankomst LAATSTE BERICHT 27 Mei 19 Mei 25 Mei 26 Mei 7 Juni 1 Juni 28 Mei 22 Mei 20 Mei 30 Mei 9 Juni 16 Juni 31 Mei 7 Juni 5 Juli 23 Mei 25 Juni 17 Mei 23 Mei 19 Mei 19 Mei 26 Mei 10 Juni 23 Mei 19 Mei heden 24 Mei 25 Mei 10 Juni 18 Juni 24 Mei 28 Mei 15 Juni 23 Juni 19 Mei 3 Juni 2 Juni heden 23 Mei 24 Mei 25 Mei 16 Mei van Pt. Said. 12 Mei van Talcahuano. 17 Mei te Havre. 11 Mei van Cristobal. 18 Mei vertrokken. 10 Mei van Cristobal, pass. 11 Mei Stamboul. 11 Mei van Ariea. 9 Mei van Callao. in lading. 9 Mei van 10 Mei van 15 Mei van 13 Mei van 16 Mei van 12 Mei van vertrekt 21 15 Mei van Pt. Said. Port Said. Sabang. Colombo. La Guayra. Tjilatjap. Mei. Takoradi. 1 Mei van Pto Barrios. 15 Mei te Izmir. 7 Mei van Colombo. 12 Mei van Singapore. 14 Mei te Tunis 13 Mei van Colombo. 16 Mei van Hongkong. 6 Mei te Dairen. 14 Mei van Gibraltar. 15 Mei van Padang. 11 Mei van Gibraltar. 14 Mei van Malta. 16 Mei van Famagusta, 15 Mei te Algiers. 14 Mei van Mombassa. 16 Mei vertrokken. 11 Mei van Lagos. 13 Mei te Grand Bassam. 13 Mei van Gibraltar. 12 Mei van Macoris. 5 Mei van Pernambuco. 13 Mei van Montevideo. 16 Mei van Bari. in lading. 18 Mei vertrokken. 14 Mei vertrokken, in lading. vertrekt 21 Mei. 13 Mei te Genua, in lading. 16 Mei vertrokken. 9 Mei van Sabang. 11 Mei van Port of Spain. 12 Mei van Port Said. 15 Mei van Pt. Limon. 14 Mei vertrokken, in lading. vertrekt 21 Mei. 13 Mei vertrokken. 14 Mei van Batavia, in lading. 7 Mei van Kaapstad. 17 Mei te Constantza. in lading. 12 Mei van Bahia. 14 Mei van Aden. 15 Mei van Padang. vertrekt 21 Mei. 14 Mei van Lissabon. 9 Mei van Colombo. 9 Mei van Colombo. 12 Mei van Necochea. 16 Mei van Gibraltar, vertrekt 21 Mei. 11 Mei van Barbados. 12 Mei van Aden. Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN IN EEN SCHEEPSRUIM GESTOKT. Dinsdagmiddag was men bezig met het los sen van het aan den steiger te Hoek van Hol land liggende s.s. Laura. Op een gegeven oogenblik schoot een laadbak los en trof in haar val den 20-jarigen Deenschen licht ma troos K. H. M. Petersen, die daardoor het evenwicht verloor en in het acht meter diepe ruim stortte. P. brak het rechterdij been en liep verwondingen aan den rug en andere kneuzingen op. Dr. Knip verleende hem de eerste hulp. Per ziekenauto is het slachtoffer daarna naar het havenziekenhuis te Rotter dam overgebracht. RUMOERIGE DAG TE BREDA. In verband met het ontslag van den Zwart Front-leider Arnold Meyer, uit de strafge vangenis te Bréda, waar hij een gevangenis straf van drie maanden heeft uitgezeten we gens beleedigins van oud-minister mr. Van Schaik, is het in de binnen stad van Breda tot relletjes gekomen, die een oogenblik een vrij ernstig karakter aanne men. Dank zij de uitgebreide politiemaatre gelen en het tactische optreden bleef het bij de arrestatie van enkele raddraaiers en een aantal rake klappen. Toen Meyer, die zich eerst naar het „Zwar te Huis" had begeven, later naar een café in de binnenstad wilde gaan, werd hem dit door de politie belet. Hij werd onder politiebewa king over de grens der gemeente geleid. De Tel. verneemt, dat door den Officier van Justitie te Breda tegen den letterkundige Albert Kuyle, tegen jhr. De Kuyper uit Oisterwijk en tegen den teekenaar Tholen een strafvervolging is gelast wegens beleediging van burgemeester Ploegmakers van Oss en het R.K. Statenlid mr. Bomans. Papierfabriek Binnenhaven Engelsch Zweedsch s.s. m.s. The Baron Kungsholm Amsterdam New York laden toeristen ik het commando over dit schip op zijn eerste reis heb mogen voeren. Het is niet alleen een snel schip, maar tevens een prachtig zee schip, dat zich ook uitstekend laat besturen". De heer Dirk Endert, directeur van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij die de Nieuw Amsterdam bouwde, verklaarde, dat hij zeer tevreden was. Tegenover autoriteiten die het schip kwamen verwelkomen, zeide de heer Endert: „In naam van allen, die deel hebben aan de constructie van de Nieuw Amsterdam dank ik u uit den grond van mijn hart". Aan de Nieuw Amsterdam was een feestelijke intocht bereid toen het schip de haven van New York binnenliep. De politie had de noodige voorzorgsmaatregelen getrof fen teneinde de menigte in bedwang te hou den. Een motorboot van de kustwacht bracht het ontvangst-comité aan boord, waar zij door den heer Bonman, den directeur der Holland Amerika Lijn werden ontvangen. Brigadegeneraal Walter Delamater vertegen woordigde gouverneur Lehman. JONGEN ONDER VRACHTAUTO GERAAKT EN GEDOOD. Toen Maandagavond een chauffeur van 't Heerlensche filiaal van de Amstelbrouwerij in de Kloosterstraat te Simpelveld zijn wagen achteruitzette ,reed hij den 11-jarigen Theo Broekman, die op zijn fiets naderde, aan. De jongen geraakte onder het achterwiel. Aan vankelijk lieten zijn verwondingen zich niet ernstig- aanzien, doch niet lang nadat het slachtoffer in het St. Josephs-ziekenhuls te Heerlen was opgenomen, trad de dood in. FREDERIK VAN EEDEN-GENOOTSCHAP. Onder voorzitterschap van jhr. dr. Nico van Suchtelen werd dezer dagen in het Carl ton Hotel te Amsterdam de jaarvergadering van het Frederik van Eeden-genootschap en de zevende bijeenkomst van deze vereenigin< gehouden. Het jaarverslag van den secreta ris, dr. H. W. van Tricht, maakte o.a. melding van de totstandkoming van een eersten bun del brieven van Frederik van Eeden en een vijftal belangrijke figuren uit en om den nieuwe-gidskring, die onder den titel .kunstenaarsbrieven" het licht zag. De aftredende bestuursleden de heeren Louis de Vries, dr. Aug. Cuypers en Hans van Eeden werden herkozen. Nadat de talrijke aanwezigen zich aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd hadden vereenigd, ving de middagvergadering aan. Hier voerde dr. W. H. C. Tenhaeff het woord over „Frederik van Eeden als parapsycho loog". Vervolgens sprak de heer S. M. Noach over Henriette Roland Holst en Frederik van Eeden. Spr. wees, naast groote verschillen, op hun verwantschap als dichters-strijders, wortelend in de door beiden scherp ervaren sociale nooden, hun ontgroeien aan het indi vidualisme, hun verschillend reageeren op het historisch-materialisme, dat o.a. tot uiting kwam in „de nieuwe geboort" en „de blijde wereld", die gelijktijdig het licht zagen. In hun subjeqtief gekleurde, dramatische epische verbeeldingen uit zich de spanning in beider gemoed tusschen droom en daad. Na de ineenstorting van hun idealen culmineert hun heldenvereering in een Messiaansche verwachting. Er is een merkwaardig parallel isme in beider rustelooze evolutie, o.a. ten opzichte van het Christendom. Beiden her roepen vroeger verkondigde leeringen, ver werpen tenslotte het naturalistisch drama en bezinnen zich op den toestand van het he- dendaagsche tooneel. De Nieuw Amsterdam'' gejubel ontvangen. met Maandagmiddag laat is het stoomschip Nieuw Amsterdam op zijn eerste reis in de haven van NewYork aangekomen. De sirenes der schepen loeiden ter vei-welkoming van de nieuwste aanwinst der Holland-Amerikalijn. die bijna een halven dag eerder dan verwacht werd in een dok te Hoboken werd opgenomen nadat het de reis had volbracht in vijf dagen 23 uur en 45 minuten. Muziekcorpsen speelden het Nederlandsche volkslied, toen de Nieuw Amsterdam aan legde. In de haven ging het vroolijk toe. Deze vreugde werd overstraald door schitterend zonnig weer. Tot degenen, die ter begroeting aanwezig waren behoorden de consul-gene raal der Nederlanden te New-York, Willem P. Montijn, de president van de Nederlandsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel, L. Louis van Zelm,, ambtenaren der Holland Amerikalijn, en een delegatie namens den gouverneur van den staat New-York, Herbert Lehman. Ook anderen begaven zich aan boord van het schip om de bemanning of passagiers te begroeten. Het schip heeft een gemiddelde uursnel heid gemaakt van 21,7 knoopen. Opeen ge deelte van de reis bedroeg de snelheid 23 knoopen, hoewel de scheepsbouwers waren overeen gekomen, dat slechts op een snelheid van 201/ü mijl kon worden gerekend. Het weer was zeer goed. Op het eerste stuk der reis had men nogal wat tegenwind, ter wijl het, toen men Amerika naderde, mistig was. De gezagvoerder van de Nieuw Amsterdam de heer Johannes Bijl en de directeur der Rotterdamsche Scheepsbouw Maatschappij de heer Dirk C. Endert, spraken hun voldoe ning uit over het feit, dat het schip, ondanks zijn groote snelheid niet heeft getrild. Sir William Isherwood, een scheepsbouw kundig ingenieur der Britsche marine, die de reis had meegemaakt, sprak zijn bewonde ring uit over het schip. De directeur der Holland-Amerika Lijn, de heer Frans C. Bouman en de heeren Bijl en Endert hebben voor de verschillende Ameri- kaansche radiozenders gesproken over de reis en de kwaliteiten van het schip. Er waren van vele zijden gelukstelegrammen binnengeko men. Heden zullen de autoriteiten van New York en vooraanstaande personen uit de scheepvaartkringen en industrieelen zich aan een diner vereenigen. De Nieuw Amsterdam heeft de reis van Rotterdam naar New-York gemaakt in zes dagen 5 uur en dertig minuten. Tot nu toe heeft men daar 8 dagen voor noodig gehad. Het andere record betreft den afstand Isle of Wight-lichtschip Ambrose. Kapitein Bijl verklaarde vol trots aan United Press: „Een reis van 6 dagen is een prachtige tijd. Ik ben zeer trotsch erop, dat N. V. V. adresseert aan de regeering. Zes wenschen geuit. Het bestuur van het N. V. V. heeft een adres gezonden aan den voorzitter van den Raad van Ministers dl'. H. Colijn, tot welke verzen ding besloten is, op het jongste congres van het N. V. V. Er worden maatregelen in ge noemd, die zouden kunnen leiden tot vermin dering der werkloosheid. Deze maatregelen zijn: 1. Een verkorting van den wekelijkschen werktijd tot 48 uur voor al die groepen van werknemers, die nu nog óf geheel buiten de Arbeidswet vallen, óf aan welke een langere arbeidstijd dan 48 uur per week is toegestaan. 2. Het tegengaan van overwerk, door slechts in hooge uitzonderingsgevallen overwerkver- gunningen en dan nog voor 'n zeer beperkten tijdsduur, te verleenen. 3. Een verder gaande verkorting van den wekelijkschen werktijd voor de groepen van werknemers, die thans 48 uur per week werken. 4. Verlenging van den leerplicht met daarbij aansluitende verhooging van den toelatings leeftijd tot het verrichten van beroepsarbeid. 5. Verlenging van den tot 2 jaar terugge- brachten cursusduur op ambachtsscholen en nijverheidsscholen tot drie jaar. 6. Het verstrekken van een premie of bij slag aan particulieren, die overgaan tot het laten uitvoeren van onderhouds- of verbete- ringswerken aan hun fabrieken, werkplaat sen, woonhuizen en andere bezittingen. Vrouwen Vredesgang. Dc adressen aan den Volkenbond en aan dc regeering. Hedenmiddag te half drie vertrok de Vrou wen Vredesgang van de Prinsegracht in den Haag. Zooals men weet, waren verschillende deputaties aangewezen. Die naar het Permanente Hof van Interna tionale Justitie in het Vredespaleis, stond on der leiding van mej. Rosa Manus. Zij over handigde een adres aan den Volkenbond met een korte toespraak, waarin zij het vertrou wen der vrouwen niet alleen van die uit Nederland, maar ook uit andere landen, die ook op dezen dag adressen zenden in den Volkenbond uitsprak, ondanks de vele teleur stellingen. De inhoud van het adres aan den Volken bond, dat eveneens werd aangeboden in op dracht van de Bund Schweizerischer Frauen- vereine, het Comité voor Vrede en Ontwape ning der Internationale Vrouwenvereenigin- gen te Genève, den Internationalen Vrou wenraad, de Ligue des Mères et des Educatri- ces pour la Paix, de Union Mondiale de la Femme pour la Concorde Internationale, de Vrouwenorganisatie van het Verbond van Vlaamsche Oud-Strijders en de Australische en Engelsche sectie van den internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, luidt als volgt: „Duizenden vrouwen in alle werelddeelen wenden zich, gedreven door het medegevoel met het lijden en de ontberingen van de tal- Iooze onschuldige slachtoffers in de oorlog voerende landen, tot U met het dringend ver zoek, dat Gij U in al Uw vergaderingen en bij al Uw overleggingen vooral het rampza lig lot van die ongelukkigen wilt indenken en, door hetzelfde medelijden bewogen, Uw uiter ste krachten zult inspannen om door een drachtige samenwerking een einde te maken aan dat lijden en het in de toekomst te voor komen." De deputatie naar de Regeering, die door den Minister van Buitenlandsche Zaken werd ontvangen, stond onder leiding van mej. H. de Kruijff uit Haarlem. Zij herinnerde er aan, dat de vijfde Vrouwen Vredesgang gehouden werd. die wederom in Den Haag plaats had. Dit jaar liepen ook afgevaardigden uit Zwit serland, Frankrijk en Vlaanderen mede. Het is op de vrouwen en moeders, de draagsters van het leven, de opvoedsters van de jeugd, dat de heilige taak rust den Vrede te brengen. „Wij vrouwen willen 't liefste dat wij heb ben, niet meer aan het oorlogsmonster offe ren. Onze kinderen zullen moeten opgroeien in een wereld van vrede en geluk, Ons devies is „den mensch zij het leven van den mede- mensch heilig". Met een herinnering aan het woord van de Koningin-Moeder „Ons volk zij groot in alles, waarin een klein land groot kan zijn", over handigde zij het adres, dat als volgt luidt: „Het Centraal Comité voor den Vrouwen Vredesgang 1938, verklaart uit naam van de duizenden vrouwen, die, dieper dan ooit door drongen van het menschonteerend karakter van den modernen oorlog, op 18 Mei 1938, dan Dag van Goeden Wil, opnieuw een zwijgend getuigenis aflegden van haar onverzwakten vredeswil, zich solidair met de tallooze on schuldige slachtoffers, die in het afgeloopen jaar, zoowel in Europa als daarbuiten, ten offer vielen aan hét oorlogsgeweld, en dringt er met den grootsten klem bij de Regeering op aan meer dan ooit alles te doen wat in haar macht is, om de spanningen te verminderen, het standpunt in te gaan ne men, dat niet meer geduld kan worden an ders dan langs vreedzamen weg geschillen op te lossen en op deze wijze te trachten den vicieusen cirkel te doorbreken van den be wapeningswedloop, die onvermijdelijk tot oorlog moet voeren". Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat adressen van nagenoeg denzelfden inhoud 18 Mei worden aangeboden aan de Regeerin gen van België, Frankrijk en Zwitserland. Een deputatie onder leiding van mevr. P. H. Smits—Witvliet uit Oegstgeest bracht na mens de duizenden vrouwen dank aan het Gemeentebestuur voor de verleende gastvrij heid en de ondervonden medewerking met name van de politie bij de regeling van den Vrouwen Vredesgang. De inhoud der adressen aan Volkenbond en Regeering is ter kennis gebracht van H. M. de Koningin, die wegens afwezigheid geen deputatie kon ontvangen, en van H. K. H. Prinsps Juliana.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7