HET SPORTGESPREK Critiek noopt Chamberlain tot kabinets wijziging B. M. H. C. gaat feestvieren. BURGERLIJKE STAND Ontevredenheid over de uitbreiding der luchtmacht AANBESTEDING NIEUWE IIERV. KERK. Haarlem Dinsdag. ZOMERZITTING PROV. STATEN. Mr. Dr. A. baron Röell weer in functie. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Provin ciale Staten van NoordJïolland hij een 'in «open bare zitting, die weer gepresideerd werd door den Commissaris der Koningin Mr. Dr. A. ba ron Röell, die op 1 Maart j.l. op de Groote Markt bij een aanrijding gewond en geruimen lijd in de Maria-Stichting verpleegd werd. Mr. Dr. A. baron Röell. Nadat de Commissaris de zitting had geopend wijdde hij vriendelijke woorden ter nagedachtenis aan den heer Ringers, het Sta tenlid, dat eenige weken geleden gestorven is. Bijna zeven jaar maakte hij deel uit van deze; vergadering; hij genoot het vertrouwen en vriendschap van alle partijen. Zijn voortref felijke eigenschappen kwamen ook in zijn woonplaats Alkmaar tot uiting; ook hier nam hij een vooraanstaande plaats in. Hij heeft zijn functies met eere vervuld en de erkente lijkheid van de provincie verworven. Spreker bracht hulde aan zijn minzame persoonlijk heid en aan zijn hoogstaand karakter. De Commissaris geluk gewenschfc. De heer De Jong Schouwenburg (Chr. Hist.) vroeg hierop het woord om de ge voelens van erkentelijkheid en groote blijd schap te vertolken, dat bij de gezamenlijke le den onzer vergadering bestaat, nu onze sa menkomst ook ditmaal weder onder uw door ons steeds zoo gewaardeerde leiding zal mo gen plaats hebben. Wij werden allen getrof fen door het ernstig ongeluk, dat u op weg van uw woning naar het gouvernement had getroffen en dat een verblijf van eenige maanden in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Zoowel onze vergadering in haar ge heel als elk onzer persoonlij]? hebben uit den diepsten grond van ons hart in het u over komen leed gedeeld. Groot is onze dankbaar heid, nu de Almachtige op de tot herstel aan gewende middelen Zijn zegen heeft willen schenken en onze beraadslagingen ook thans weer kunnen plaats hebben onder uw 'voor treffelijke leiding, waarop het fortiter in re, suaviter in modo te allen tijde zoo in alle op zichten toepasselijk is. Ik neem de vrijheid, uit naam onzer vergadering, u met uw herstel te feliciteeren en daaraan den oprechten wensch te verbinden, dat voor zoover enkele minder aangename gevolgen van het ongeluk nog niet geheel mochten zijn overwonnen, dit toch ten spoedigste het geval zal worden en bedoeld accident zoo spoedig mogelijk uit uwe en onze herinnering geheel zal kunnen worden weggevaagd. In verband hiermede wenschen wij u tevens toe, dat bij voortdu ring, kan het zijn nog langen tijd, de onge schokte kracht en gezondheid voor u besten digd mogen blijven ter waarneming van het opperbestuur in ons gewest, welks belangen wij steeds met zoo volkomen instemming aan uw bekwame handen toevertrouwd weten." (Applaus). De Commissaris dankte voor deze vriendelijke woorden en de Staten voor hun instemming. Gedurende zijn verblijf in het ziekenhuis heeft hij slechts een gedeelte van zijn werkzaamheden kunnen verrichten; daarom verheugt het hem dat hij thans, ge steund door de sympathie der Staten, zijn functie weer in haar vollen omvang kan waarnemen. Spreker hoopt dat het hem ge geven moge zijn, de belangen der provincie nog eenigen tijd te mogen blijven behartigen (applaus) Installatie nieuw li<J, Mr. L. E. van Leeuwen Boomkamp (N. S. B.), die in de vacature-Mr. W. de Rijke tot lid der Staten benoemd is verklaard, leg de in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. Motie F. van de Wallc c.s. De heeren F. van der Wallc (S.D.A.P.) en eenige politieke vrienden dienden de vol gende motie in: „De Staten van oordeel, dat krachtiger be strijding der werkloosheid noodzakelijk is noodigen Gedeputeerde Staten uit: le. te bevorderen, dat de werken, die van wege de provincie of met hulp van de pro vincie in uitvoering zijn, in versneld tempo worden uitgevoerd; 2e. aan Provinciale Staten een plan voor te leggen van nieuwe werken, welke door de provincie of met steun van de provincie in uitvoering kunnen worden gebracht." Deze motie zal in de zitting der Staten op 31 Mei a.s. in behandeling komen. De heer Lu den (Chr. Hist.) werd herko zen tot buitengewoon lid van Ged. Staten krachtens art. 89 der Provinciale Wet. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De zitting werd daarop verdaagd tot Dins dag 31 Mei, des morgens te half elf. Ir. F. C. Dufour treedt af als directeur van Figce. HAARLEM Dinsdag. Ir. F. C. Dufour zal in de binnenkort te hou den aandeelhoudersvergadering van de N.V. Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee verzoeken, hem eervol ontslag te verleenen In verband met zijn leeftijd acht hij den tijd gekomen, zich terug te trekken. In 1889 verliet de heer Dufour Delft, waar hij gestudeerd had en kwam toen op het electro-technisch bureau P. H. ter Meulen en Co. te Amsterdam, waarna hij als ingenieur werkzaam was bij de firma Schuckert en Co. te Neurenberg. Li 1891 was hij voor die firma werkzaam op de internationale electro-tech- nische tentoonstelling te Frankfort de eerste groote tentoonstelling welke van dien aard gehouden is. De electro-techniek stond toen nog niet op de hoogte die zij in onze dagen heeft bereikt, mede door het streven van mannen als Dufour. Op 1 Januari trad ir. Dufour in dienst der firma Gebrs. Figee te Haarlem. Zijn antece denten leidden ertoe dat hij benoemd werd tot onderdirecteur der afdeeling electro-tech niek; de heer J. F. Hulswit werd met dezelfde functie belast bij de afdeeling machinebouw. Een vruchtbare samenwerking' tusschen beide bekwame mannen ontstond die veel jaren zou blijven voortbestaan. Figee ontwierp en leverde tal van bewegingsinstallaties, o.a. die voor de groote sluizen te IJmuid«n, voor bruggen in ons land en in België, voor spoor bruggen te Velsen en Selzaete, voor liften, o.a. op Nederlandsche spoorwegstations, in de ver schillende veemen in Amsterdam en Rotter dam en in een aantal andere Rijks-, Ge meente- en particuliere gebouwen. ben er zich vrijwel toe bepaald te vertellen, dat de moeilijkheden, verbonden aan de or ganisatie van de productie, noodig voor de kolossale uitbreiding, thans overwonnen wa ren en dat alles van nu af als van een leien dakje zou gaan. snel en zeker. Zij gaven ver zekeringen en toezeggingen.. Een er van was, dat er vóór Maart 1939 een luchtmacht in eerste linie (d.w.z. gereed voor den oorlog) zou zijn van 1750 toestellen en tegen het ein de van 1940 een luchtmacht van 3500 toe stellen. Dit klonk niet bijster bemoedigend na het beeld van kracht, dat Sir Hugh Seely, de spreker der oppositie-Liberalen, van de Duitsche luchtmacht had gegeven. Deze spre ker meende te kunnen verklaren, dat Duitsch land op het einde van dit jaar minstens 6000 toestellen in eerste linie zou hebben. Men herinnerde zich ook, dat het ministe rie bij de aankondiging van het eerste uit breidingsplan had toegezegd, dat er 1500 toe stellen in eerste linie zouden zijn in Maart 1937. Nu was de belofte- 1750 toestellen in Maart 1939. Toen Baldwin in 1934 verklaarde, dat de grens van Groot-Brittannië aan den Rijn was sprak hij ook van de noodzakelijkheid van pariteit in de lucht met de grootste mogend heid binnen een afstand, waarin een lucht macht kon toeslaan, m.a.w. met Duitschland, dat immers volgens dit Baldwin-dictum aan Engeland grensde. Men is nu bijna vier jaar verder en wel verre van pariteit te hebben bereikt ïs er reden te veronderstellen, dat Duitschland aanmerkelijk sterker is en steeds sterker wordt. Het antwoord van de regeering. Aan regeeaïngskant is te verstaan gegeven, dat niet alles kan worden onthuld wat de regee- ring onderneemt, dat de sterkte in den lucht oorlog niet alleen bepaald wordt door het aantal toestellen, dat terstond in den strijd kan worden gebracht. Het heeft geen effect gehad op de verontruste gemoederen en de zorgen over de luchtmachtzaken hebben een crisisachtige situatie geschapen, die thans tot een ontknooping heeft geleid. In het productiestelsel van het ministerie is tot nu toe geen plaats geweest voor de metho den der massa-productie. De ruzie tusschen Lord Nuffield, den grooten motorfabrikant en Lord Swinton, is daaruit indertijd voortge komen. Het ministerie zal voor haar opvat ting wel goede redenen hebben. Een factor van groot belang, die mede verklaart hoe het komt, dat Engeland minder snel vliegtuigen kan produceeren dan Duitschland, is de nor male vredesproductie die van het hoogste economische belang is voor het land en die zoo weinig mogelijk verstoord moet worden door de bewapeningsproductie, die econo misch alleen verlies is, En tenslotte is er het strategisch bondsgenootschap met Frankrijk, dat niet uit het oog verloren mag worden bij de schatting van de relatieve sterkte van de Engelsche luchtmacht en die van een mo gelijken vijand Ir. F. C. Dufour. Gedurende vele jaren is de heer Dufour lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district geweest; hij is commissaris van de Holl. Electrische Spoorweg Mij. en lid van het bestuur van de Groot-Noordhollandsche Levensverzekering Mij. Het vertrouwen van zijn Haarlemsche mede-industrieelen riep hem twee keer naar den voorzitterszetel van het departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel: hij was voorzitter van 1903 tot 1907 en van 1916 tot 1921. HAARLEM, 17 Mei. Ondertrouwd 17 Mei: P. P. van Doorn en F. v. d. Berg. Getrouwd 17 Mei: W. Lodder en D. Radsma. Bevallen 14 Mei: A. C. Albraclit-Stevens, d.. D. StroosmaKoetsier, d.; M. C. E. Peck— Schotel, d.; 16 Mei: N. MensinkHoogerbeets, z.;J. M. MeijerHeijboer, z.: E. B. F. v. d. Monde—Staubesand, d.; C. Willemsen—de Vries, d.; G. GaljaardSchouten, d.; M. W. v. DijckSmit, z.; A. E. M. van Gerwen— Westen, z.; 17 Mei: A. Schouten—Philippo, z.\ E. DawideitJonker, d. Overleden 15 Mei: E. v. d. Meijde Groot, 64 j., Hazepaterslaan; A. de Vries, 62 L, Gasthuisvest; 16 Mei: T. Harding, 74 j.( cher#*faa£ L\ F. C. J. Dingemans, architect B. N. A., heeft heden, Dinsdagmorgen, in het catechi satielokaal van de Ned. Herv. Kerk aan de Kloosterstraat te Haarlem-Noord, namens en voor rekening van de commissie van beheer der kerkelijke goederen en fondsen, van de Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem-Noord onder Protestantsche aannemers aanbesteed: Het bouwen van een kerk met pastorie, bij gebouwen, kosterswoning enz. met bijkomende werken, op een terrein aan de van Egmond- straat te Haarlem-Noord. Er waren 25 inschrijvingen. Laagste in- schrijfster was de firma Broertjes tc Heem stede voor f 70.800. EXAMEN HANDENARBEID. Hel: is te begrijpen, dat onze Hockeyclub het behalen van het kampioenschap van Neder land niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Integendeel, zij is voornemens dit feit op grootsche wijze te herdenken op een feest avond, die Zaterdag 21 Mei in „Riche" te Zandvoort plaats zal hebben. Hierboven het bestuur van de kranige hockeyclub (v. 1. n. r.) zittend: L. de Roos, vice-voorzitter; J. G. H. van de Stadt, voorzitter; A. Stücker, penning meester, W. van Olphenv secretaris. Staan de: R. Mulder, tweede secretaris; Mr. M. W. Gunning en B. van Gijn, commissarissen. VAN DE WEEK. JIMMY MARSHALL OVER HET SCIIOTSCHE VOETBAL. Teneinde den lezer in staat te stellen, zich een denkbeeld te vormen van het Schotsche voetbal, zijn we eens met Jimmy Marshall, den trainer van H. F. C., gaan praten. Marshall toch is geboren en getogen in Schotland en heeft daar langen tijd als middenvoor in de eerste klasse club Partick Thistle te Glasgow gespeeld, alvorens latei- voor Bradford City en Oldham Athletic, welke beide clubs destijds nog In de eerste divisie van de Engelsche League speelden, uit te komen. Hij is derhalve volkomen bevoegd, een vergelijking te maken tusschen Engelsch en Schotsch bcroepsvoetbal. ..Waarin", zoo luidde onze vraag, „ligt het verschil tusschen Engelsch en Schotsch voet bal en wat is daarvan de oorzaak?" „De deskundigen zijn het er volkomen over eens, dat de Schot in technische vaardigheid beter is dan de Engelsche speler; dat wordt als een vaststaand feit beschouwd. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te geven; volgens mijn meening is het in de eerste plaats het verschil in karakter-eigenschap pen, dat hierbij een groote rol speelt. De Schot is kalm en berekend, de Engelschman daarentegen vuriger, kortom, de landaard van het volk als geheel komt in de spelop vatting tot uiting en ligt daaraan ten grondslag, Zoo legt de Schot zich van jongs af aan meer toe op balcontrole, techniek en methodisch spel. doch het tempo Is niet zoo hoog als in Engeland. Een tweede belangrijke oorzaak ligt in het feit, dat reeds vóór den oorlog het voetbal spel door een veel grooter deel van de be volking werd beoefend, dan in Engeland. Op het land en in de kleine dorpen was voetbal practisch de eenige sport, die door de jeugd het geheele jaar door werd beoefend. Wegens het groote aantal jeugdige deelnemers be stond menig partijtje dikwijls uit 20 in plaats van 11 spelers en het was dus natuurlijk moeilijk, in het bezit van den bal te komen, doch nog moeilijker om het leder bij zich te houden. Dit laatste gelukte slechts dan, wanneer men over voldoende balcontröle be schikte; daardoor werd het dribbelen als sterkste troef tot een ware kunst opgevoerd. Zoodra een jeugdig speler opvalt, wordt hij door een dorpsclub van iets hooger standing uitgenoodigd, voor haar te komen spelen en zoo wisselt hij dikwijls ieder jaar van club. aldus langzaam opklimmend en een naam voor zichzelf vestigend. Hij krijgt dus telkens andere spelers naast zich en leert zich aan die nieuwe partners aan te passen. Teneinde het verschil in stijl te overbruggen, moet hij zich dus toeleggen op samenspel, een der belangrijkste factoren in voetbal. Hij leert dus zijn medespelers te bestudeeren en zich in alle omstandigheden te schikken. „Veel meer nog dan in Engeland, wordt een zeer groot percentage der spelers uit de mijn-districten gerecruteerd; ik geloof, dat de aard van dat werk daar wel iets mee te maken heeft. Want het werk in de mijnen is zwaar, de lichaams- en beenspieren worden gehard, wat aan het uithoudingsvermogen ten goede komt. Bovendien noodzaakt de ge vaarsfactor tot voortdurende oplettendheid om in geval van nood vlug te kunnen den ken en handelen. Deze eigenschappen zijn op het voetbalveld van evenveel belang. „Een groot aantal spelers gaat naar Engel sche clubs over, waarbij het in hoofdzaak volleerde spelers geldt. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat het Schotsche transfer reglement den betrokken voetballer een grooter percentage van de koopsom toestaat dan in Engeland. „In het algemeen kan men zeggen, dat een Schot van erkende reputatie drie a vier maanden noodig heeft pm aan den Engelschen stijl te wennen, niet slechts wat het hoogere tempo betreft, doch ook de tactische details, zooals bijv. het moment om den bal af te geven. Li negentig procent van die gevallen weet de Schotsche speler zich op den duur aan te passen; clit ligt in zijn natuur en de wijze waarop hij zijn voetbal heeft geleerd. „Na den oorlog viel in het Schotsche voet bal de neiging te constateeren, meer den Engelschen speeltrant over te nemen en sedert de invoering van het zoogenaamde stopper-spil-systeem, dat ook door de meeste Schotsche clubs is aanvaard, vertoont het. spelsysteem (niet te verwarren met stijl) een nog grootere overeenkomst met het En gelsche. „De Schotsche aard brengt echter mee, dat de stijl meer methodisch is, dan die der Engelsehen, want terwijl het tempo niet zoo hoog is, maakt het positie- en combinatie spel het Schotsche voetbal effectief en aan trekkelijk. Daardoor zijn zij ongetwijfeld in het voordeel, wat anticipatie-vermogen be treft". „Is de Schotsche competitie even spannend en zwaar als in Engeland?" „Neen; van de twintig clubs in de eerste divisie zijn er slechts ongeveer zes in staat, zich met succes met Engelsche eerste-klassers te meten. Men kan er op rekenen, dat elk jaar één van deze zes clubs óf het kampioen schap, óf den beker wint. Meestal verovert Glasgow Rangers of Glasgow Celtic den titel, welk feit er toe geleid heeft, dit tweetal „de oude firma" te noemen: voorts behooren Heart of Midlothian rtteTts). Motherwell, Aberdeen en Partick T' tot dit zestal. De belangrijkste wedstn van het jaar Is die tegen Engeland en als daarin de over winning wordt behaald (zooals vorige maand op Wembley met 10), is iedereen voldaan, zelfs, wanneer (zooals in het afgeloopen seizoen het geval was) van Wales wordt ver loren en tegen Ierland gelijk gespeeld. Schot land—Engeland is voor den Schot, wat Ne derlandBelgië voor den Hollander is. De in ternationale „cap" tegen Engeland is voor den speler de grootste eer, die hij kan behalen. (Deze „cap" is een fluweelen petje met een pluim van gouddraad, het wapen van den Bond en den datum van de match). „De Schotten komen met een sterke ploeg, doch men moet daarom geenszins denken dat zij een walk-over zullen hebben. Zelfs al gaat men van de veronderstelling uit, dat de Schotsche spelers stuk voor stuk heter zijn, dan moet men niet vergeten, dat het Neder- Iandsch elftal het groote voordeel heeft, zoo dikwijls in teamverband te hebben samenge speeld. Daardoor zijn Van Heel en zijn man nen in staat, aan Schotland goed partij te geven en men mag hun kans op de overwin ning niet uitschakelen. Van Heel mag dan wat langzaam zijn, maar hij beschikt over een uitzonderlijk goede balcontrole en boven dien hadden sommige der beste spelers die 't voetbal ooit heeft voortgebracht, hetzelfde gebrek aan snelheid. Zoowel Alec James en Bobble Walker (een naamgenoot van den huidigen Schotschen internationalen rechts binnen) als Jimmy Mc Menemy (Celtic) en Jimmy Mc Mullan (Partick Thistle) om er slechts enkelen te noemen, waren langzaam. Men kan verzekerd zijn van een hoogstaan- den wedstrijd, die van beide zijden op spor tieve wijze zal worden uitgevochten. May the best team win!" De minister van Onderwijs, heeft benoemd in de commissie welke in 1933 beiast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor schooi en huisonderwijs in handenarbeid te Haar lem: atot lid en voorzitter: ii. van de Weijer, inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem, te Haarlem; b. tot plaatsvervangend voorzitter: S. Ane- ma, schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie Amsterdam, te Bloemendaal; c. tot leden: p. L. J. Borren, leeraar aan een bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, te Utrecht; H. Elsinga, leeraar a.d. Rijkskweeksch. voor onderwijzers en onderwijzeressen te HaarlemB. J. Groene- velt hoofd v.e. openbare school voor buitenge woon lager onderwijs te Amersfoort; J. W. Stevenson, leeraar aan een bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Den Helder; H. Th. Veringa, onderwijzer bij het bijzonder buitengewoon lager onderwijs te Amsterdam, te Haarlem; J. Vijverberg, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Hilversum. d. tot plaatsvervangende leden: N. Broek- huysen, oud-directeur van de Nieuwe Baarn- sche school te Baarn; G. J. van Dijk, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzers en onderwijzeressen te Utrecht, te Bilthoven; A. B. van der Klein, onderwij zer aan een centrale school voor het 7de en 8ste leerjaar, te Amersfoort; M. W. Kruis- kamp. onderwijzer aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Zaan dam; J. H. van Manen, leeraar aan een bij zondere kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen, te Utrecht, LORD SWINTON, de afgetreden Britsche minister van Luchtvaart. Lord Swinton's heengaan Een speciale correspondent te Londen schrijft ons: Lord Swinton en Ormsby Gore (Lord Harlech) hebben de regeering verlaten De eerstgenoemde is de minister voor de Luchtvaart, wiens hoofd reeds eenige malen is gevraagd door de regeerings- oppositie, maar wiens onthoofding, politiek gesproken, evenveel malen is verhoed door Neville Chamberlain zelf, die Swinton's bij zondere vriend en beschermer is en die zijn bekwaamheden hoog aanslaat. Verwacht werd, dat ook Lord Winterton zou aftreden, doch dit is tenslotte niet ge schied. Deze zal echter niet meer van het Lagerhuis de luchtvaart-aangelegenheden verdedigen, aangezien de nieuwe minister van luchtvaart,Sir Kingsley Wood zitting in het Lagerhuis heeft. Lord Winterton is pas onlangs in het ka binet gekomen en heeft toen de taak gekre gen het beleid van het luchtvaartministerie in het Lagerhuis te verdedigen. Een man van het gezag van een Kabinetminister was daarvoro noodig, want de Oppositie had al zoo vaak geklaagd, dat Lord Swinton, die om zijn adellijken staat uitsluitend in het Hooger huis kon optreden en dus geen voeling kon hebben met de volksvertegenwoordiging, fei telijk de rechte man niet was aan het hoofd van een thans zoo belangrijk departement als dat van de luchtvaart (tevens de lucht macht). Om aan die klacht tegemoet te ko men had de regeering aan Lord Winterton (in dit geval is „Lord" 'n hoffelijkheidstitel, Winterton is geen pair) kabinetsrangs ge geven. Zoo kreeg het Lagerhuis een man van liooge regeeringspositie als vertegenwoordiger va.n de Luchtvaart. Er hij was tevens een House of Commons r en niet, als Lord Swinton, een „House ds man". Algemeene ontevredenheid. De Oppositie zou niet zoo gevoelig zijn ge veest voor den specialen parlementairen of „misterieelen staat van het hoofd van lucht vaart, indien dat departement zijn functie in dit stadium een zeer moeilijke en hoogst belangrijke functie naar aller tevreden heid had verricht. Maar men zal weten, dat geen departement van staat in Engeland de laatste maanden zoo hevig aan critiek heeft blootgestaan als juist dit lucht-ministerie. De ontevredenheid op dit punt is allerminst beperkt gebleven tot de Liberale en de Labour oppositie. Verscheidene volgelingen van de regeering en eenige organen, die veelal de re geering steunen, zijn weinig minder scherp geweest in hun critiek. Geleidelijk is in de gansche natie, kan men zeggen een gevoel van ernstige ongerustheid ontstaan over het beleid van Lord S'winton en zijn medewer kers. De gedachte, die het volk en zijn verte genwoordigers in het parlement plaagt, is dat de productie van toestellen veel te traag is, dat men in Duitschland veel harder op schiet, en dat onder de bestaande Engelsche productie-methoden de groote voorsprong, dien Duitschland reeds heeft, met het voort schrijden der maanden nog veel grooter dreigt te worden. In het debat over de luchtverdediging, dat juist heeft plaats gehad, is" Lord Winterton er niet in kunnen slagen de gemoederen ge rust te stellen. Integendeel, in zijn uiteen zettingen kon men slechts een bevestiging vinden van het ernstigste, dat men wist of het ernstigste, dat men vermoedde. Geen wonder, dat niemand tevreden was en dat zoowel de twee oppositie-partijen als een groep Conservatieven onder Churchill óf een grondig onderzoek verlangden in de werking van het door Lord Swinton ontworpen pro ductie-stelsel, óf een speciaal departement <rnnv luchtmacht-voorziening wilden hebben, Ie uitrusting van dit wapen, thans in het >s van de verdubbeling van zijn kracht. .i het ministerie zou overnemen. Bij zulke drastische eischen, zoowel aan den regeerings- als aan den oppositiekant van het Lagerhuis, die zeer sterk schijnen uit te spreken hoe zeer de minister tekort is ge schoten, laat zich het aftreden van Swinton wel verklaren Verzekeringen en toe zeggingen. Lord Swinton in het Hoogerhuis en zijn ministerieele zegsman in het Lagerhuis heb-

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8